ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 5 Juli 1915. EERSTE BLAD. Schietoefeningen Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierlkzeesche C o u r a n t). abonnement. Pr\js per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor Tiet buitenland per jaar- 10,—. Afzonderlijke nummers0,06. Verschijnt Haandag, Woensdag en Vrjjdag. 7l»ta JAARGANG, Na. 9718. Diraotaiiri A. J. DE LOOZE Jr. Ultaawar-Hoofdradaoteur s A. FRAMKEL. ADVBRTENTIEN. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag Tan uitgave vóór 3-30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De DIRECTEUR van het Telegraafkantoor deelt mede, dat aan het Lokale Rjjkstelefoonnet is aangesloten: de heer J. J. de Vlieger, commiskion- nair, Nieuwe Haven, onder no. 62. Vervallen no. 62, P. v. d. Have, Oude Haren. De BURGEMEESTER van Zierikzeb; Gelet op het schrjjven den Territorialen Bevelhebber in Zeeland van 2 Juli j.l., T no. 2241) Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat door dien Bevelhebber de navolgende verordening is vastgesteld: De Territoriale Bevelhebber ia Zeeland enz., ter standplaat* Middelburg; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 {.Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 Staatsblad no 81), waarby de ge meenten in de l'rovineie Zeeland zjjn verklaard „ln staat van beleg"; Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bjj deze de navolgende verordening vaat; Artikel 1. Op Woensdag, den 7en Juli 1915, en zoo noodig volgende dagen, alsmede op Woensdag, den Hen Juli 1915, en zoo noodig volgende dagen, zullen op de Wester- .schelde nabjj Bath schietoefeningen gehouden worden, gedurende welke het verboden is, zich te bevinden; a. bjj de oefening op 7 Juli 1915 en zoo noodig volgende dagenin het gebied, begrensd door de ljjn „lichten-Bath-in-eén", de ljjn „lichten-Rilland-in één" en dea boog van een cirkel met een straal van 4000 M. en bet Zuideljjke licht van Rilland als middelpunt b. bjj de oefening op 14 Juli 1915 en zoo noodig volgende dagen: in het gebied, begrensd door de ljjn „haven Bath (niet inbegrepen) Westeiyke rnksgrenspaal op de schorren ten Zuiden van net O.ssendrechtsche gat", de lyn „pl. 0 op den Zuid-Oostelyken dyk van den Eersten Bathpolder West-uiteinde van den Oost-Westloopenden dyk in den Anna-Maria polder" en de lyn op 4000 M. afstand van Z. O.- dyk van den Eersten-Batlipolder, alsmede in het gedeelte van den Anna-Mariapolder en Zuiden van voornoemden O. W. loopenden dyk. Artikel 2. Wanneer schietoefeningen gehouden worden, zal een roode vlag geplaatst zon op het huis van den Ontvanger te Bath, alsmede in den Anna-Mariapolder en op ter waarschuwing zich in de Westerschelde bevindende schepen. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middslbcku, 2 Juli 1915. ^De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Zirbikzik, den 5 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het schrjjven van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland van 2 Juli j.l., T no. 2203; Kondigt af de hiernavolgende, door dien Bevelhebber vastgestelde verordening: De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg; Gezien de Koninklyke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 Staatsblad no. 81), waarbjj de gemeenten in de Provincie Zeeland zjjn ver klaard „in Staat van beleg"; Gelet op artikel 35 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt by deze de navolgende nieuwe ver ordening vast en besluit te bepalen: Artikel 1. Het uitvoeren van gemaaid gras is verboden. Artikel 2. Het gemaaide gras, gewonnen op grondeu binnen een uur afstand van de grens gelegen en in gebruik bjj buitenlanders, mag voorshands worden uitgevoerd. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 49 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Uitgegeven te Middelburg, 2 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Zierikzeb, den 3 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. BUKGKMKESTKtt en WETHOUDEBS dor gemeente Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bjjlagen van W. TEN HAAF Hz., landbouwer, wonende alhier om vergunning tot het plaatsen van een benzine motor, tot het in beweging brengen van land bouwwerktuigen in dc schuur van zün perceel aan den Platteweg, wjjk D no. 547d, kadastraal bekend in Sectie F no. 773. Op Zaterdag den 17 Juli 1915, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize dezer gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zy die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het boven gemelde tydstip, op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande Juris prudentie niet tot beroep gereehtigd ztyn zty, die niet overeenkomstig nrtikel 7 der Hinder wet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zQn verschenen. ten einde hunne bezwaren mondeling toe te llcbteu. Zierikzeb, den 3 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. lii't schijnt, dat de Duitschersnaar hel iWestrrfront meer troepen Iieb- hen gebracht, zoodat zij thans de door hen in den laatsten tijd ge volgde defensieve houding hebben laten varen, en - aggressief zijn opge treden. Zoo moeten zij in de Argon- nen eenige voordeelCn behaald heb ben en 2500 Fransetien gevangen hebben genomen, waaronder 37 offi ciereu. Het is echter n plaatselijk voordeel, waarvan de Fransche be richten evenwel niets vermelden. Op het Oosterfront blijven de Russen zich terugtrekken voor het tien achtervolgende Duitsch-Oostcn- rijksche leger. Men kan veilig ver klaren, dat het Russische leger zijn groote kracht verloren heeft en voor de Centrale Mogendheden niet lan ger meer een dreigend gevaar op levert. Is te land Dultschland fortuinlijk geweest, op de zee heeft het eenige verliezen te boeken. Bij Gothland is een deel van de Duitsche vloot met de Russische slaags geweest. Terug komende van voorpostendienst ont moette t Duitsche Oostzee-eskader tusschen Gothland en iWindau Russi sche gewapende kruisers. Het Duit sche oorlogsschip „Albatros" werd van 't eskader afgesneden, en moest na een zwaar en ongelijk gevecht, dat twee uur duurde, tegen vier Rus sische .pantserkruisers, die ook bin nen de Zweedsche territoriale wate ren het vuren voortzetten, tengevolge van talrijke treffers in zinkenden toestand bij Oestergarn, op Gothland, op strand gezet worden. Men iiad op het Duitsche oorlogsschip 21 doo- den en 27 gewonden. De laatsten werden door de Zweedsche bevolking liefdevol opgenomen en verpleegd. Schip en bemanning van de „Alba tros" werden geïnterneerd. Met het oog op de schending van de neutraliteit door de Russische ma rine heeft de Zweedsche gezant te St.-Petersburg van zijn regeering de last ontvangen daartegen te St.-Pe tersburg ten 'krachtigste te protes teeren. De begrafenis van de gesneuvelden van de „Albatros", waarbij ongeveer duizend personen legenwoordig wa ren, is een aangrijpende plechtigheid geweest. Tal van Zweedsche mili tairen en de overlevenden van de „'Albatros" bewezen den dooden de laatste eer. Duitsche vlaggen woeien over de graven. De commandant hield een ontroerende lijkrede. De generaal Gourand, opperbevel hebber van het Fransche expeditie corps op Philippoli, is door granaat scherven gekwetst, zoodal hij naar Frankrijk zal worden overgebracht. In Rusland zijn nieuwe Ministers aan het bewind gekomen. De Czar moet over den loop, dien de zaken genomen hebbenhevig ontstemd wezen. De hoogst ongunstige toe stand, waarin de Russische legers zich thans bevinden, het niet weg te cijferen feit, dat zij geslagen zijn, en dat zjj Galicië hebben moeten ont ruimen,' hebben hem ontevreden ge maakt op zijn Minister van Oorlog, zoodot deze zich genoodzaakt zag zijn demissie in te dienen. Maar niet alleen de Minister van Oorlog moest heengaan. Ook de Minister van Bin- nenlandsehe Zaken, Malokof, werd lot aftreden genoodzaakt.4 Deze Mi nister, een renctioilnair in merg en heen, had zich vottr de rust in Rus land borg gesteld, lui nu breken, in weerwil daarvan in Moskou en in andere steden van liet heilige Rus land toch ernstige onlusten uit, die niet alleen legen de Duitschers ge- richt waren, maar die hoofdzakelijk een revolutionnaii' karakter droegen .Weg mei den oorlog, geefl ons vrede en brood", werd door de straten vari .Moskou door duizenden geroepen, lin nu meene men niet, dat er alleen gisting heerseht onder de arbeidende bevolking. Neen, er heersehl in alle lagen der bevolking ontevredenheid. De strenge, willekeurige censuur, die in Rusland wordt geoefend, moge de uiting er van beletten, toch' wisl zij zich Ie openbaren. Op een congres van Russische iudustriëclen en fa brikanten werd de cisch gesteld, dat de Docma zoo spoedig mogelijk zou bijeengeroepen worden, dat een co alitie Ministerie uit de beste mannen des lands zou gevormd worden, en dat de misstanden in industrie en handel zouden weggenomen worden. Het liberale blad Rjelsj vorderde vrijheid en nationale gelijkheid, op dat Rusland niet in naam maar in waarheid zij een rechtsstaat. De Czar heeft schijnbaar aan al deze eischen toegegeven, want de Ministers Iraden af en de Doema werd bijeengeroepen. Maar of de mannen, die thans tot dc regcering zijn geroepen, zullen toe passen de denkbeelden, die in het volk aan het opkomen zijn, mag met grond betwijfeld worden. Hel volk toch, ziende, dat Rusland een ver overingsoorlog voert, dat hot er op uit is de Dardanellen en Conslanti- nopel te verkrijgen, loonl zich daar van afkeerig, wil niet langer zijn bloed daarvoor vergieten, en eischt, teneinde aan dien door het despo tisme in het leven geroepen toestand een einde tc maken, een Docma, die permanent vergadert, en die uil zijn boezem eenige leden aanwijsl, ten einde deel uil te maken van de com missie voor de landverdediging. Hoe meer Rusland klop krijgt, hoe meer die gisting voedsel krijgt, lotdat het oogenhlik aanbreekt, dai het Russi sche volk de slavenketenen van liet despotisme van zich afwerpt. AMERIKA. Een man heeft in 't zomerverblijf te Glencove op Long Island een aan- slag gepleegd op hcL leven van den bankier J. P. Morgan. Hij schoot verscheidene kogels op hem af en trof hem tweemaal. Een schot is in de borst gedrongen na den arm te hebben doorboord, het andere is in de dij gedrongen en heeft de slag ader getroffen. De politie zegt, dat de dader zich ten huize van "Morgan bad verstopt. Hij heeft opgegeven van Duitsche af komst te zijn en ten allen tijde zijn leven te willen geven om een eind aan den oorlog te maken. De man schijnt te meencn, dal Morgan een eind aan den oorlog zou kunnen ma ken als hij zulks wilde, want hij zijn verhoor heeft hij verklaard, dat hij persoonlijk niets legen Morgan had en hem alleen heeft willen bewegen alles in hel werk te stellen om de vijandelijkheden te doen ophouden. De wonden van Morgan laten zich niet ernstig aanzien. .Uit latere berichten blijkt, dat de dader met den trein naar Glen cove Is gegaan, een auto heeft ge huurd en daarmede naar Morgan's huis is gereden. Hij belde en vroeg Morgan te spreken, voorgevend een oud vriend van hem te zijn. Toen de bediende hém den toegang weigerde, hield hij dezen een revolver tegen de borst, duwde hem daarna op zij en drong het huis binnen. Op het ge schreeuw van den bediende kwam Morgan door de gang aanloopen en vroeg den indringer wat hij wilde. Als eenig anlwoord schoot de man op Morgan, die wankelde en op eei) stoel neerviel. De bediende had intusschen een kolenschop genomen en sloeg daar mede van achteröti den misdadiger op hel hoofd. Deze had echter nog den lijd gehad een Iweede schot af te vuren. Be bediende greep denman daarop aan, ontwrong hem zijn wa pen en wist hem te overmannen. Middelerwijl kwamen ook andere bedienden loeloopen en telefoneer den om een dokter. De dader werd in hechtenis ge nomen en naar Glencove gebracht. Hij weigerde iets mee te deelcn en zelfs zijn naam op te geven. Een lasch, die de dader hij zich had gehad en die hij het huis van Morgan is gevonden', was niet dyna miet gevuld. Beweerd wordt, dat de dader reeds tc voren hij hel huis van Morgan was gezien. De Engelsche gezant, die hij Mor gan dejeuneerde, is getuige geweest van den aanslag. iWASIIINGTONEen ontploffing te middernacht in l Senaatsgebouw veroorzaakte aanzienlijke schade. De ontvangzaal is vernield. Niemand werd gewond. De ontploffing in hel Senaats gebouw schijnt een hom-aanslag met voorbedachten rade te zijn geweest, wat blijkt uil een brief, ontvangen door het avondblad Wa#hiii(/lon Ti mes; de brief droeg een poststempel met tijdaanwijzing vóór de ontplof fing en er werd in meegedeeld, dat de ontploffing zou plaats hebben. NEDERLAND. IJMUIDEN. Zondag zoo meldt de 'N. R. Crt. is alhier binnenge komen de stoointreilcr „Trio I./M 175" met een Engelsckon luilcnant- vlicger aan boord. Omtrent dc redding vernamen wij van den schipper van den Ireilci- hel volgende: De treil er was .Woensdag van hier vertrokken voor de vissehcrij op de kust, toen Zondag, terwijl hij aan den laatsten trek was, omstreeks uur in den morgen, plotseling uit Oostelijke richting een groote vlieg machine op den treiler kwam aan vliegen, die op ongeveer 20 meier afstand van den, treiler op het water neerstreek. De vlieger trachtte le naderen en riep den schipper toe, ol' hij aan boord mocht komen, waarop bevestigend geantwoord werd. Hem werd een tros toegeworpen,, dien de vlieger greep, daarop haalde de Engelscbman koubeitel en hamer te voorschijn en hakte verscheiden gaten in de schuiljes van de machine .Vervolgens liet hij de benzine, die nog iu geringe hoeveelheid over was, over de vleugels loopen en klom loen aan boord van rlen treiler. Hij trok daarop zijn revolver en losle drie schoten niet brandkogels op zijn vliegtuig. Het gelukle hem evenwel niet de vliegmachine in brand te schieten, waarop iiij den schipper van den treiler verzocht de machine te vernielen. Op de vraag van den schipper, of iiij daartoe gerechtigd was en of hij daardoor niet in moei-, lijkhedeu met eenige regeering zon kunnen komen, antwoordde de lui tenant, dat de schipper gerust aan zijn verzoek kon voldoen eii er niet door in moeilijkheden kon komen. Aan het verzoek werd toen gevolg gegeven en liet vliegtuig, door den treiler overvaren, zonk spoedig weg. 't .Was een watervliegtuig, een twee dekker van groote afmeting. De vlieger was gekleed in de uniform van eerste luitenant der marine. De vlieger wist, dat hij niet geïnterneerd zou worden en dat hij als schipbreukeling zou beschouwd worden. Hij verklaarde wegens ben- zinegebrek gedaald le zijn. Bij aankomst alhier werd voor den positie-commandant een verkla ring afgelegd, in het persoonlijk on derhoud, dal wij later met den vlie ger hadden, vertelde hij nog, dat hij Zondagochtend vroeg was opgeste gen en in een mistbank, den koers was kwijtgeraakt, waardoor zijn ben zinevoorraad uitgeput .raakte Luitenant Bird vertoeft ten huiza van den Hngclschen vice-consul le dezer slede, iu afwachting van de beslissing van de regcering. HEEMSTEDE. Woensdag was het de laatste dag, dat de heer P. J. Staal, zjjn taak als hoofd der O. L, School vervulde. Door het onderwjjzeiid personeel en de kinderen was voor eene nette bloem- versiering gezorgd. Om half twaalf kwam 't ooilege van Burgem. en Weth. aan de school om afscheid van hem te nemen. Nadat de heer en mevrouw Staal hadden plaats genomen, sprak de Bur gemeester den vertrekkende met harte lijke en welsprekende woorden toe, daarbjj wijzende op de groote verdien sten, die de heer Staal gedurende 86' jaar zich voor de school en ook als bestuurslid van verschillende vereenigin- gon voor de gemeente had verworven en wenschte hem nog vele gelukkige jaren van welverdiende rust toe. De heer Staal dankte aangedaan den voorzitter van het college voor den steeds ondervonden steun en de aan gename samenwerking. Door mej. Klots werd als jongste onderwijzeres namens het personeel een woord van harteljjken dank tot den heer Staal gesproken voor de steeds onder vonden prettige en humane samen werking. Door een der meisjesleerlingen werd een lieve toespraak gehouden en aan den heer Staal een geschenk der leer lingen aangeboden, bestaande uit een fraai beeld op piëdestal. Aan mevrouw Staal werd door een der kleinste meisjes een fraai bouquet aangeboden. Onder leiding van mej. Antonisse werd door de leerlingen een toepasselijk afscheidslied gezongen, gevolgd door uit volle borst eeu „Lang zullen ze leven". De heer Staal dankte getrotl'èn voor al de blijken van genegenheid en be langstelling. Door mevrouw Staal geboren Gilden werden de kinderen aardig verrast door eene flinke traktatie. Zoowel bjj den heer en mevrouw Staal als bjj de kinderen en het onder wijzend personeel zal deze dag nog lang in aangename herinnering blijven. ROTTERDAM. H. M. de Koningin komt 16 Juli deu eersten steen leggen voor het nieuwe stadhuis en tevens de godsdienstoefening bijwonen ter inwijding van de Groote Kerk, :ia de uitgevoerde restauratie. Dr. J. H. Callenbach zal iu dien dienst voorganger zjjn. Met het stoomschip „Zeeland", eon vrachtboot, in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Maashaven alhier aangekomen, hoeft de reis van LeiUi naar hier meegemaakt de 15-jarige scheeps jongen Arie Wassenaar, van Katwijk aan Zee. De Nederlandeche consul te Leith heeft voor zjjn overtocht zorg go dragen. Deze jongen heeft deel uitgemaakt vau de bemauniDg van den logger „Williol- mina III", die, volgens zijn zeggen, don 26sten Juni op de Schotsclie kust bij zwaren mist door een Engelsch oorlogs schip is overvaren eu gezonken. De jongen zeide vernomen te hebbeD, dat behalve hij, nog drie meuschen van de 14 koppen sterke bemanning der „Wil- kelmina III" zijn gered. Van zijn red ding wisten dezo menschpn evenwel niet. Hij is gered door de bemanning van den Engelachen torpedojager „Gosbawk" on te Storneway aan wal gebracht. Waar de andere geredden gebleven ziju, was hem niet bekend. De jongen is van hier naar Katwjjk aan Zee voortgeholpen. Personeel van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij heeft op het handelsterrein in do Rosestraat alhier aangehouden den stoker P. J, E., in dienst dezer maatschappij, die eeu goederenwagen had opengebroken met het voornemen, zooals hij bekend beeft, diefstal te plegen. Dezo man heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1