UW OMZET moet grooter worden indien ge voortdurend de aandacht op uw zaken vestigt „DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE" -: heeft minstens 6000 lezers!! 1 Gemengd Nieuws. Ken Russisch kemp. In de Daily News vindt men de volgende beschrijving van een kamp in de Finache bergen. Slapend en droomend lag bet groote, eentonige boech bet Fineobe pijnboech met z(jn donkere boomen, zijn reobt omhoog rjjzende stammen, met bier en daar er tusecben de zilveren glans van de berken. Door het dichte pjjnbosch slingert zioh een smal pad, zoo smal, dat bet leek of er geen twee menscben naast elkaar op konden loopen. Toch waren er de laatste dagen vreemde legerkorpsen overheen gegaan gasten van vér weg, die van de verat afgelegen deelen van Bolland gezonden waren om het land te verdedigen tegen mogelijke aanvallen van den vijand. Langs bet irnalle pad waren ze voort gestapt mét tweebn en drieën naast elkaar, met zware stappeD, terwijl huDne ge dachten bij bet land in hot zuidoosten waren, waar zij vandaan kwamende eindelooss steppen. Nu waren zij langs bet boschpad getrokken en bet dichte kreupelhout was aan beide zijden van het pad vertrapt Hier waren zij met paarden en wagens, met oorlogsmateriaal en veldkeukens doorgetrokken en de bruggetjes over de diepere slooten waren op vele plaatsen gebroken. De soldaten hadden hun kamp opge slagen bij een oud slot, ver weg aan een stille kreek tusschen de rotsen, in den omtrek van de Kinsche hoofdstad. De eigenaar van het slot zat op de warande in gezelschap van eenige gasten, toen ons groepje het ruime, open slotplein betrad, waar de soldaten 'n carré gevormd hadden, waarbinnen de jongere Russische officieren met Finsche meisjes dansten. Hofleljjk en eerbiedig gingen de soldaten op zij om ons door te laten, zoodat wij in den binnensten kring konden komen, waar de dansende paartjes in een woeste mazurka rondzwierden. Op een afstand al, toen w(j nog in het bosch waren, hadden wij de muziek van een guitaar gehoord. De nacht viel langzaam en op de binnenplaats omving ons de duisternis. Het was al niet meer mogelijk de ge zichten van de dansenden te onder scheiden, ofschoon zij ons rakelings voorbjj zwamden. Een van de officieren gaf bevel het licht op te steken. Boven in een langen paal werd een klein, wal mend petroleumlampje opgehangen en bjj het vreemde licht van het lampje werd het schouwspel om ons heen tref fend en schilderachtig. 'Waar ik ook heen zag, overal grijze jassen, glimmende knoopen en cocardes en groote vragende oogen. Het carré bestond uit niet meer dan vjjf of zes rijen mannen, maar in de dikke duisternis zag men honderden vooruit gestoken hoofden. Het leek of er een heel leger om die kleine open ruimte heen stond en de officieren dansten met de Finsche meisjes hunne vurige, zuidelijke dansen. Er waren ook eenige Finsche burgers bjj de dansende groep, maar de meiejee gaven de mili tairen de voorkeur. Op dat oogenblik dachten zij niet aan oorlog of rassen haat, maar zagen zjj in hunne cavaliers slechts de warmbloedige gasten, die van verre waren gekomen. Door de duisternis klinkt een trompet signaal en alles wordt gereed gemaakt voor den avondmis. Het carré wordt verbroken en de soldaten staan in een dichte groep bjjeen. Een eindje ervandaan staan de officieren en ontblooten hunne hoofden. Ook de Finnen nemen den hoed af. Een kort gebed, dan een psalm en een oogenblik later klinkt het Russische volkslied. De officieren slaan de hielen tegen elkaar, brengen de handen aan hunne petten en strekken hunne lichamen als voor een parade. De Finnen kjjken elkander aan en nemen dan opeens de hoeden af als het refrein weerklinkt „God behoede den tsaar! God behoede den tsaar. Langzamerhand wordt het carré weer gevormd. Een officier wil de manschap pen laten inrukken, maar eeue dame verzoekt hem, hen hunne eigene dansen te laten uitvoeren. De officier geeft zijn toestemming. Daarop dansen twee krach tig gebouwde soldaten, eclite reuzen, met elkaar. Zjj hebben zware, lompe schoenen aan hunne voeten, maar zij dansen zoo lloht en sierlijk, alsof zij nog nooit in hun leven iets anders hadden gedaan. Daarop stapt een der soldaten naar voren en begint te zicgen een melancholiek, treilend lied van de Wolga en hare vruchtbare oevers. Zijn hooge tenorstem heeft een heerlijk xaohten en rijken klank, liet eene lied volgt op het andere. Het lijkt alsof de toehoorders er nooit genoeg van kunnen krijgen. Uaar eindelijk geven de officieren het bsvel, op te breken. Stil en ernstig, nog onder be bekoring van den zang, verdwijnen de soldaten, een voor een. Een jong onderofficier, een jongen haast nog, vertelt me, dat de mannen in de openlucht slapen vlak naast elkaar, als sardines in een busje. Uet zijn handen maakt hij een gebaar, dat zijne woorden moet verduidelijken. Om ons heen heeft zich een groepje groote, forsch-gebouwde soldaten ver zameld, die met aandacht naar de woorden van den onderofficier luisteren, bevestigend met het hoofd knikkeD en hunne gezonde, hagelwitte tanden laten zien. Een poosje blijf staan om de heen gaande soldaten te bewonderen en ik vergelijk ze met de mannen, die naar de slachtvelden van Mantschoerije werden gezonden. Wat een verschil 1 En toch zgn dat nog niet eens de soort mannen, die het jonge, herboren Rusland eens in het veld zal kunnen brengen. Eens heb ik het ideale type gezien van de jonge, zelfbewuste, groote Russen de oproerige artilleristen te Sveaborg, tijdens het oproer in 1906. Maar velen van hen, wier hart zoo warm en hoog klopte, liggen nu al te vroeg in hun graf en er is hun de gelegenheid niet gelaten om te strijden voor hun eigen zaak ineen roemrijken strijd. Wij keeren langs hetzelfde smalle pad terug. Hier en daar flikkert een electrisch zaklampje. Ginds struikelt iemand in de duisternis. De meisjes spreken zachtjes met elkaar. De sterren komen aan de lucht en de maan begint te schijnen. Rechts en links van ons rijzen de boomen, doDker en dreigend. Vrees en weemoed werken op onze verbeeldingskracht. En de natuur, zoo stil, zoo donker, zoo vreemd tevergeefs zoeken wjj naar iets, dat ons kalmeert. Nederl. Anti-Oorlog Raad. Het Frankfurter tijdschrift 'Das freie Wort heeft ritmeester Kurt von TepperLaski, voorzitter van den „Bund Neues Vaterlandonder vraagd over 't ontstaan en 't werken van dezen hond. De heer Von Tepper—Laski gaf omtrent het werk van den bond de volgende omschrijving. De Bond is een verccniging van Duitsche mannen en vrouwen, die, afgezien van hun overige politieke en godsdienstige gevoelens, zich bij elkander aansluiten, om aan de taak, die voor het Duitsche volk uil den Europeeschen oorlog zal geboren worden, samen te werken. De Bond heeft ten doel: 1». de rechtstrecksche en indirecte jievordering van alle pogingen, die in staat zijn de politiek en de diplo matie van de Europecschc staten met de gedachte van vrcdelievenden wed ijver en van internationale aaneen sluiting te vervullen, om daardoor 'n politieke en economische toenade ring tusschen de beschaafde volkeren in het leven te roepen. Dat is alleen dan mogelijk, wanneer met liet lot nu toe gevoerde systeem gebroken wordt, waarbij enkelen over liet wel en wee van honderden milliocncn te slissen hebben. 2° lil zoover bij dezen arbeid een samenhang blijkt tusschen de bin nen- en buitcnlandsche politiek van de Stalen, te bewerken, dat beide in volle overeenstemming met elkander zijn, lot voordeel van liet Duitsche volk en van de gezamenlijke be schaafde wereld. De naaste aanleiding lol de op richting van den Bond in November 191 I was een artikel van prof, Hans Dclbriirk, die liet volgende schreef: „Vaste zekerheid Ie verkrijgen, dal een overwonnen vijand eeli gunstige gelegenheid lid herbeginnen van den oorlog niet aangrijpt, is alleen dan mogelijk wanneer hij voor altijd on derworpen is Zoo deden de Romei nen en schiepen zich zoodoehöc lang zamerhand een wereldrijk. Tot heil van de menschheld is zoo'n wereld rijk nu gelukkig uitgesloten. Een middenweg is, zich van groote ge bieden meester te maken, zich net bezit van den militairen toestand be- hèerschcnde, vaste punten Ie ver zekeren en den tegenstander econo misch uit Ie putten. Zoo deed Napo leon in 1807 met betrekking lol Pruisen. Hij nam de helft van ons gebied, behield de Odervcslingen verminderde de grootte van hel Prui sisch leger en maakte aanspraak op zoo n groote oorlogschatting, dat wij haar in vele jaren niet betalen kon den. Deze methode is niet juist ge bleken. Zij zou alleen dan tot het dool geleid hebben, als Napoleon ook de overige wereld onderworpen had, dus 'l Romcinsciie spoor gevolgd had. Daar hem dat niet gelukte, kwam reeds in 't Ge jaar het oogen blik, dat Pruisen zich weder kon opheffen, en bet bleek, dal juist de enorme matericelc druk, dien de Fransehen op ons uitgeoefend had den, zedelijke krachten gewekt had, die oneindig krachtiger nog waren'. God beware ons er voor, dat hel Duitsche rijk nu, na de overwinning, die wij verwachten, den weg Van de Napoleontische politiek zou inslaan! Een onafzienbare rij van oorlogen zou het gevolg zijn. Want wat voor boeien wij den volkeren ook zouden aanleggenzij zouden die landen toch niet geheel onbewegelijk maken en Europa is op een punt geheel eensgezind, dat niemand de Heer schappij van een enkelen staat ooit zou duiden. De veiligheid, die wij willen'veroveren, kan dan ook alleen bestaan in de verbinding van de hoogste eigen militaire kracht met politieke matiging, een matiging, die het wantrouwen, die de militaire macht opwekt, weder ontwapent". Terwijl Delbrürk 'na deze woorden uitgemaakt werd voor „Verbrecher an der Deutschen Sache'erkende de kring van vrienden van Von Tepper- Laski de beteckenis dier woorden. Zij waren zich bovendien bewust, dat het krijgsdoel, door Delbrück ge noemd, hetzelfde was, als door den Keizer op 4 Augustus verkondigd. Zij gevoelden zich verplicht tegen de vergissing van de openbare mee- ning op te treden. Behalve een deel van de soc.-dcmocratie, spande nog geen organisatie zich er voor in, om hel oorlogsdoel van 4 Augustus, dat toch ook het vredespaleis zijn moest, weer aan de openbare bewustheid in herinnering te brengen". Voorts verklaarde de lieer Von Tepper—Laski, dal hij bij zijn op onthoud in Den Haag van 7—12 April 1915, waar hij niet cenigen van hen, dlie niet aan de massa- suggestie mededoen, uit Engeland, België, Zwitserland en uit liet Noor den, te zamen was, gemerkt-heeft, waarom Duitschland zoo alleen in de wereld staat. Het berust daarop, dat de volkeren bang zijn voor de hegemonie van een reactionnair Duitschland. Maar, vroeg de verslaggever, is U in Duitschland niet nog meer geïso leerd dan Duitschland in de wereld is'f Het antwoord luidde: „Wanneer gij alle menschcn, die geen oorlogs materiaal leveren of in de redactie van patriottische kranten zitten of t intellectueel slachtoffer dier kran ten zijn, onder, vier oogen vraagt, of zij den wereldoorlog niet ongedaan zouden willen maken, dan zoudt gij hen, die deze vraag ontkennend be antwoorden, wel allen te zamen in een sanatorium gunnen onderbren gen. De grootste oorlogsroepers zit ten namelijk thuis en zijn in het bi zonder te vinden onder de redacteu ren van bepaalde kranten, die zelf voor altijd voor den militairen dienst ongeschikt zijn gevonden. De taak van den tegenwoordigen Duitschcr is: tevens een goed Euro peaan te zijn. Het één sluit 't ander niet uit. Het is nog geen honderd jaar geleden, dat in Duitschland '11 „vereeniging van Duitsche kooplie den" als landsvcrraderlijk werd ver boden. Er mochten toen alleen goede Bruisen, Beieren, Hannoveranen enz. bestaan, maar geen goede zwart-road- goud-getooide Duitschers, er mochten in het algemeen geen Duitschers zijn, zooals op het oogenblik geen Euro peanen mogen beslaan! Wellicht zullen den lieer .Von Tep perLaski en zijn vrienden nog veel onaangenaamheden te wachten staan. ..Wal wil dit echter zeggen aldus zijn slotwoord - tegenover de geeste lijke en lichamelijke kwellingen, die onze dappere soldaten nu aan hel front en duizenden der burgerlijke bevolking Ie verdragen hebben. Fit de zielen der offers van dezen zich zelf vermoordendcn krijg zal een on zichtbaar leger ontslaan, waarmede wij alle andere legers der op een dwaalspoor geleide volkeren zullen overwinnen Voor de Polen. De bevolking van Russisch en Oos- lenrijksch Polen is sedert tien maan den tegen haar wil en buiten haar schuld het slachtoffer geworden van den oorlog; vele honderdduizenden zijn beroofd van alles en aan de hevigste ellende ten prooi; men sterft er van honger. Ten einde in dezen schrëienden nood hulp te verleenen heeft zieti te 's-Gravenhage een Ncderlandsch Comité voor Philanthropischen steun aan Polen geconstitueerd Het bestaat uit prof. dr. II. Kern, voorzitter; prof. dr. N. van Wijk. onder-voorzitter; F. Th. Eyerard, penningmeester. Singel 297, Amster dam; mr. dr. C. O. I'. Baron Cré'ulz, secretaris, en voorts uil een groot aantal aanzienlijke Nederlanders. De eedskirestle. Na de verwerping door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot na dere regeling van het eedsvraagstuk werd reeds het vermoeden uitgespro ken, dat de Minister een nieuw wets ontwerp zou indienen over deze kwestie Thans kunnen wij mede- deelen, dat de indiening van zoodanig ontwerp niet lang meer op zich zal laten wachten. Onlusten. Uit Boekarest wordt aan de Deut sche Tageszéitang gemelddat blij kens berichten in de bladen aldaar die afkomstig zijn van betrouw bare kringen in Rusland te Kiew een hevige opstand is uitgebroken waarbij talrijke dooden en gewon den vielen en troepen uit andere garnizoenen ter versterking van de militaire macht werden gerequireerd. Over de onlusten te Moskou wordt gemeld, dat het werk door de sta kers nog steeds niet herval is, en de plunderingen in de rijke stadswijken nog steeds aanhouden, wel is waar over hel algemeen bij rijke eigenaren van fabrieken en andere vermogende personen zonder onderscheid van de nationaliteit. Ken oorenbjjter. Bij 'n vechtpartij aan den-Schaar- dijk Ie Rotterdam werd den bakkers knecht 11. T'. V. het linkeroor afge beten. Onvoorzichtig. W. v. Kr. uil Haattenwas te Cothen als kersenkeerder werkzaam. Uit onvoorzichtigheid wierp hij een brandende lucifer in een betrekkelijk groote hoeveelheid kruit, dat Ont vlamde en zijn kleeren in brand zette. Over geheel zijn lichaam met brand wonden overdekt, kon hij na voor- loopig verbonden te zijn. Woensdag per as naar Haatten vervoerd wörden. Alleen op 't slagveld achtergelaten. In de VI. St. vindt men de volgende fragmenten uit een Vlaamich soldaten- dagboek „En het is daar dat vriend Planke werd gedoodTien dagen later vind ik hem hier terug Gekwetst zooals vriend Planke, kruip ik op handen en voeten om de kogels te vermijden Ik betast vriend Planke, vind zjjn nota boekje en neem het met mjj mee om het later aan zjjn familie als „souvenir" te geven't Kan dienen om mjjn eigen naam in te zetten en ik schrjjf Louis van den Berghe, Mirabeaustraat 7, Rjjsselik zweer op mjjn eer van bij geval van leven, de dood van vriend Planke te doen toekomenIk ben in mjjnen hals geschoten, heb drie kogels in mjjn linkerbeen die nu niet erg zeer doen, maar mjjn rechtervoet is in frut Het kost me veel moeite om over den grond te kruipen en sedert de veertien dagen dat ik hier rondkruip heb ik nog niet anders gegeten dau 't geen ik op het veld vindDat is nu al veertien dagen, zeg ik, dat ik hier lig en nog geen brancardier gezien, ze loopen hier niet dik en als 't niet betert dan gaan ze mjj hier dood vinden nevens Planke Die brancardiers moesten beter uit hun oogen zien. Ik denk aan mijn moeder, aan mijn vrouw, als ook aan mijn broeders en zusters. Ik heb de zakken van Planke afgetast denkende er eeu mes te vinden om mijnen schoen open te sujjden en mijn voet te kunnen verzorgeD. Ik vond niets als het notaboekje en een horloge, die ik alle dagen opwind om te zien hoe laat het is. Word ik gered, dan krijgt de familie Planke dat ook terug. Ik heb een lamme hand, die me het kruipen moeilijk maakt. Nu zou de oorlog binnen 23 dagen moeten ge daan zijn, dan zouden ze mjj bier misschien komen halen. Ik bid alle dag voor Planke en voor mjj in passant, dat God me verhoore en mij redde. Ik weet niet jnist hoeveel dagen er sedert 15 October verloopen zijn, maar ik schat, dat we nu zoo wat den 30en moeten zijn. De eerste dagen heb ik nit de ransels van doode soldaten beschuiten gehaalddan heb ik van veldvruchten geleefd, maar nu kan ik niet meer kruipen, ik moet, willen of niet, blijven liggen, mijn voet doet mij verschikkelijk pijn, tot morgen". „Zoo kruipt hij nog een paar dagen rond, tot hij door een briefdrager wordt gevonden, die hem uaar een Fransche loopgraaf brengt. Maar bij een gevecht blijft hij opnieuw liggen, lot hij einde lijk voor goed wordt gered Ik heb geen chance. Ik dacht van nacht te vertrekken en de Duitschers deden een hevigen aanval, de kameraden moesten vechten en lieten mij liggen. Eu nu vandaag ben ik weer alleen, maar daar komt hulp, en men vecht weer opnieuw en nogmaals word ik door de kameraden achtergelaten. Ze (rekken er uit en laten mij liggen, maar daar komen de infirmiers van liet 148e en die verlossen mij; op dit oogenblik dat ik schrijf worden mijne wonden verbonden. Ik heb een boterham ge geten en een sigaret van den majoor gesmoord, ik ben verrezen". De terugtocht der Bassen. Aan het Berl. Tagebl. wordt uit liet oorlogsperskwartier gemeld, dat het Rus sische leger, bij den terugtocht naar het oosten, reeds zoover is gegaan, dat aan een herovering der verlaten steden, zelfs door den meest optimistische, niet meer gedacht wordt. De verovering van To- maszof, noordwestelijk van Rawaroeska en KamionkaStroemilova aan den Boeg, getuigen het best van den omvang en de beteekenis van het succes der Duitsch- Oostenrijksche legers. Voorts maakt het regoeringsbericht nog melding van eeu reeks plaatsen, welke in de laatste 24 uur genomen zijn. Mr. P. J. Troelstra. Omtrent den toestand van het Tweede Kamerlid, mr. Troelstra, wordt vernomen, dat zijn zenuwgestel ernstig is geschokt. Men vreest dat de heer Troelstra zooal niet voor goed, dau toch voor geruhnen lijd zich aan het openbare leven zal moeten onttrekken en zijn fnnctle als leider der S. D. A. P. niet langer zal kunnen blijven waarnemen. Reeds bedankte lijj als voorzitter van de Soc.-Dem. Kamerfractie. Verbetering in zijn toestand valt nog niet waar te nemen. Ned. Antl-Oorlograad. Vanwege den Ned. Anti-Oorlograad wordt medegedeeld, dat het secretariaat van den Ned. Anti-Oorlograad in de afgeloopen weken van 1226 Juni bericht ontving van aansluiting van 38 vereenigingen, zoodat het totaal aantal aangesloten vereenigingen thans 993 bedraagt. Een vissclienregen. Te Barneveld zjjn tijdens een hevige onweersbui, ver scheidene visschen uit de lucht komen vallen. Zoo vond de landbouwer Blom, op „Westerveld", op zijn erf in een pas door den regen ontstanen plas, een snoek en een voorn, welke visschen hij gemakkelijk met de hand kon vangen. T EL EG RA MM EN. 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. Naar wjj vernemen hebben de ministers van Marine en van Oorlog zich aanstonds gezet aan de beantwoording der afdee- lings-verslagen van de Tweede Kamer nopens de wetsontwerpen betredende reap, de vlootaanbouw en de nadere uitbreiding van den Landstorm, met de bedoeling de Kamer in de gelegeuheid te stellen deze belangrjjke regeerings- voorstellen dadeljjk bjj hare wederbjjeen- komst, waarvan het tjjdstip met de verschjjning dier regeerlngs-antwoorden uauw verband houdt, in behandeling te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2