ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADYERTENTIEN. burgh, staande op liet terrein der voormalige buitenstoot. De schoor steen werd gedeeltelijk van het dak geslagen en vele pannen van 't dak verbrijzeld. Het huis wordt op heden bewoond door Belgische vluchtelin gen. Deze al reeds zoo zwaar be proefde menschen kwamen gelukkig met den schrik vrij. .Voor het vlas worden hier ook hooge prijzen besteed. iWij vernamen dat een landbouwer het verkocht had voor ruim f 300 per Blooiseh Gemet. ST.-MAARTENSDIJK. De lieer J. Bazen, geboortig van hier, thans rijks-klerk te Rotterdam, is met in gang van 1 Juli a.s. belast met de waarneming van het kantoor dei- directe belastingen en accijnzen te 'Alkemade. Aanbestedingen, Verkooplngcn, eni. THOLEN, 26 Juni. Heden werd door notaris Van de Velde alhier verpacht de graszetting van den Deurloopoldcr. Het geheel bestaande uit z.g. karrevelden en cenige per- ccelen dijkgras, is tot de totale som van f 464 verpacht. Dit is bepaald een fabelachtige prijs, waaruit blijkt, dat de behoefte aan hooi dit jaar weer groot is. 0 N D E B WIJ 8. ZONNEMAIRE. Met goed gevolg is het eerste natuurkundig examen afgelegd te Amsterdam door den lieer A Bcrman van Zonncmaire. RENESSE. In de Zaterdag gehou den vergadering van de afdeeling „Westelijk Schouwen'' van het N. O G. werd o. m. de motie Tiel voorge lezen. Met algemeene stemmen ver klaarden de leden zich voor deze motie. In de plaats van den lieer A'. Bijlo (overleden) werd als propagandiste voor Schouwen—Duiveland gekozen mej. R. AV. Mazure van Duivendijkc. DINTELOORD, 26 Juni. De afdee ling „Dinteloord en Omstreken" van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap heeft in haar heden ge houden vergadering tot afgevaardigde op de a.s. algemeene vergadering te Zwolle benoemd den heer D. A. K. van der Zande en tot plaatsvervanger den heer J. A'. te Strake. Post en Telegrafie. THOLEN. Dc heer P. J. .Waale, directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier, is benoemd tot lid van de commissie voor de in 1915 te houden examens in den telegraaf dienst van adspirant-commiezen en surnumerairs der posterijen en tele grafie en voor het telegraafradicaal. K E EIS1 E W 8. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Dinteloord door ds. J. H. F. Renume te Oud-Beierland. Uitwisseling T.n Engelschc en Dnltsebe krijgsgevangenen. Door bemiddeling van het Neder- landsche Roode Kruis zullen heden een aantal zich' in Duitsche krijgs gevangenschap bevindende Engel- sche invaliden per boot van de Stoomvaart-Mij. „Zeeland" via Vlis- singen naar Engeland worden over gebracht. Omgekeerd zullen door de zorgen der regeering een aantal zich in Engelschc krijgsgevangenschap bevindende invalide Duitscliers en Roode Kruis-personec! met dezelfde boot worden afgehaald, om wederom via VJjssingen naar Duitschland over gebracht te worden) Bij een en ander zal het Nederlandschc Roode Kruis zijn hulp verlceneii. Verdiend. De 'Nieuwe Zeeuwsche Courant be vat het volgend stukje over t stel selmatig pogen van De Telegraaf Nederland in 'n oorlog met Duitsch land te wikkelen. Een buntje. 'Dc Telegraaf wil Nederland op knappen met het baantje van tucht meester. Ziehier hoe het blad rede neert: „In het centrum van Europa be vindt zich een groep gewetenlooze schurken, die dezen oorlog veroor zaakt hebben In het belang van de menschheid, waartoe ons land, als wij ons niet te zeer vergissen, ook behoort, is het zaak, dat deze misdadigers onschadelijk worden gemaakt. Deze eervolle taak heb ben de geallieerden, zoodat zij ook zeer direct oorlog voeren voor het Nederlandsche belang bij uitmun tendheid, onze onafhankelijkheid. waarmede het onherroepelijk ge daan is, als het Duitsche militaris me wint. Tegen deze misdadigers gaat onze strijd, tegen hen roepen wij den onafhankelijkheidszin van ons volk in hel geweer, tegenover hen stellen Raémakers en Giran het Geweten en het Recht, geeselen wij den angst en de kleinzieligheid van de morecl-neutralen en dc ver achtelijkheid der onder Pruisische censuur staande Nederlandsche bladen Nederland zal aan De Telegraaf antwoorden: beste vriend, wel be dankt voor je offerte, maar ik pas er voor. Je zegt nu wel: „in het centrum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze schurken maar op zoo'n vage aantijging kan geen vonnis, laat staan een executie worden gebaseerd. Noem mij man en paard. .Wie en wie zijn die „ge wetenlooze schurken?" Frans Jozef? Keizer Wilhelm? Bethmann Hollweg? Hoe bewijs je dat? En dari, wie zegt mij. dat gij de juisten te pakken hebt. Gij beweert wel: „in het centrum van Europa be vindt zich enz maar er zijn ande ren, die zeggen: ..in Oost-Europa, met name in Rusland bevindt zich enz." Gij weet toch wel, Telegraaf, dat het geen praatje is van vandaag of morgen, dat dc Moscovitisehe grootvorslenpartij mei grootvorst Ni- kolajewitsj, de ziel van 't Russische militairisme en panslavismc, aan het hoofd, door zeer velen voor den aan- slookster van den huidigen wereld- krijg wordt gehouden Verbeeld je, dat Nederland, beuls- knechtje spelend, den verkeerde aan pakt. Nederland is niet gek', om zich zoo maar klakkeloos aan oorlog te wagen, onder het voorwendsel mede te doen aan de „eervolle taak". ..mis dadigers onschadelijk le maken", die het niet kent. Nederland houdt liet met zijn regeering: voor clen vrede en paraat ten oorlog nis men ons aanvalt. Eli nu kan Dc Telegraaf wel zeggen, dat het niet zal weifelen, om zoo'n regeering van zijn plaats te jagen, dat is niets dan een ijdéle hra- vade, want een regeering, wier mee ning inzake 't handhaven onzer neu traliteit steunt op het gevoelen dei- natie De Telegraaf en een groep medekeffers niei inedegerekend staat onwrikbaar. De Telegraaf leze er 't gesprokene door Minister Cort van der I.inden in dc Tweede Kamerzitting van 10 Juni maar eens op na. Een ernstig spoorwegongeluk b(J Zwolle. Trein 146 van Zwolle naar Utrecht ia Vrijdagavond bij Hattemmerbroek ge derailleerd. Er zijn een doode en vier ernstig gewonden. De gedoode militair b(j bet spoorweg ongeluk te Hattemmerbroek is Smedema uit Sexbierum, de ernstig gewonden zjjn de militairen B. Groeneveld uit Stedum, K. Vos uit Roodeschool en W. Toeters uit Daarle. De toestand van de drie gewonden, waarvan twee zeer ernstig, is over bet algemeen gunstig te noemen. De adjunct-chef Verloop, een jonge man, zou bekend hebben, dat 't ongeluk aan hem te wijten ia. Hij haalde den wissel te vroeg over om de achter den sneltrein komenden lokaaltrein naar Hat- tem gelegenheid te geven om te paeseeren. De man is radeloos. Een reiziger vertelde aan bet Hbld. het volgende: Het was een zeer lange trein, ik meen wel 20 waggons. Ik zat met mijn vrouw in een van de middelste waggons. Plot seling, we waren juist eenige minuten de IJselbrug gepasseerd, hoorden we een vreeseljjk gekraak, en eenige oogenblikken later stond de trein stil. Aan den waggon, waarin ik mij bevond, viel niets te be merken, en aan de twee daaropvolgende waggons ook niet. De wagen daarachter was echter schuin weggereden, 't Was juist bij een wiseel. Een noodgeschrei klonk echter uit den nu volgenden wag gon. Deze lag plat op den grond, entoen ik naderbjj kwam, waren de militairen velen hunner hadden in dezen wagen plaats genomen druk bezig hun kame raden uit hun benarde positie te bevrijden, 't Was een naar gezicht. Een van de joDgens, die naar buiten werd gebracht, bleek reeds uit zjjn lijden verlost. Kermend van pijn werden de anderen weggedragen. Men vertelde, dat er nog één plat onder den wagen lag, doch dat viel op dit oogenblik niet na te gaan. Betrekkelijk spoedig waren nog een aantal geneesheeren voornamelijk officieren van gezondheid ter plaatse, die zooveel mogelijk hulp verleendeD. Behalve de gedoode en de drie zwaar gewonde militairen, was nog een pastoor en een ander reiziger vrij ernstig gekwetst. Vele andere reizigers waren echter nog licht verwond, vooral door de gebroken glasscherven. Enkelen werden nog in Utrecht ver bonden. Opmerkelijk ie, dat het ongeluk zich op dezelfde wijze heeft afgespeeld, als dat met Kerstmis 1913 te Hooghalen. De trein, waarmede 't ongeluk gebeurd is, is trein 146 van de Centraal-Spoor, ook dezelfde waarmee het ongeluk te Hooghalen plaats greep. Openbare Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Maandag 28 Juni 1915, 's namiddags 2 uur. In de heden gehoudeno gemeente raadszitting was met kennisgeving afwezig de heer Ribbens. Aangeboden werd het concept-regle ment voor de werklieden in dienst der gemeente Zierikzee. De voorzitter verzoekt de leden, die amendementen op dit reglement wilden indienen, dit te doen vóór 1 Aug. e.k. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van den Territorialen Bevelhebber, dat geen toestemming zou gegeven worden voor het houden van de kermis. De rekening van het Harmoniegezcl- schag „Kunst en Eer" werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Boone, Van Nouhnys en Van Os; die vau den straatweg Zierikzee Brouwershaven over 1914 in handen van de heeren Van den Bout, Ribbens en De Vrieze. Naar aanleiding van het adres der Afdeeling Zierikzee van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond inzake minimum loon en maximum arbeidsduur werd door den heer Van Os de volgende motie ingediend: „De Raad, overwegende, dat in de be stekken van aanbesteding van onderhoud „enz. van gemeentewerken bepalingen „voorkomen betreffende minimum-loon „voor timmerlieden enz. geeft Burgem. „en Weth. in overweging gelijke be malingen te maken voor typografen, „zooals is vervat in hun adres aan den „Raad en gaat over tot de orde van „den dag". Na eenige bespreking verklaart de voorsteller zijn motie nu in te trekken, maar daarop terug te zullen komen, wanneer de loonen verlaagd worden. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening van f 6000 voor de gasfabriek. Het verslag, de rekening, de balans, de winst- en verliesrekening, de inven taris en het rapport over de gasfabriek over 1914, worden in handen van een commissie gesteld, bestaande uit de heeren TimmermanGelderman en Potvliet. Tot lid der Plaatselijke Schoolcom missie werd na een herstemming met mevr. Unger, benoemd mevr. Gouverneur. Tot lid der districtscommissie van het Fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, werd in de plaats van den heer C. de Loose, die zijn ontslag had genomen, benoemd de heer Krom. Mede aanbevolen was de heer Lagas. De klachten van den heer Timmer man over het niet publiceeren der ver laging van den cokesprijs en over de grove stukken die men krijgt, terwijl geklopte besteld is, gaven aanleiding tot een langdurige discussie. Van den heer Swartbol, directeur der gemeentewerken te Batavia, was met betrekking tot den weg naar de nieuwe mestfaalt een schrijven ingekomen, waarin hij zeide niet verantwoordelijk gesteld te kunnen worden voor den slechten toe stand van dien weg, daar hij reeds ver trokken wastoen die weg werd aan gelegd. De voorzitter bevestigde dit. Na nog een korte discussie over het niet-houden van de kermis, werd de vergadering gesloten. Nederlandsch schip torpedeerd De Koninklijk Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij te Amsterdam ontving een telegram van den consul te Stock holm, dat het Nederlandsch atoomschip „Ceres" bij Soederarm op 25 Juni in den morgen getorpedeerd of op een mijn geloopeu is. De equipage werd gered en te Stockholm aan wal gebracht. Het Wolff-bureau seint aan Net Vaderland nog uit Stockholm De Nederlandsche stoomboot „Ceres" is Vrijdagmorgen vroeg bij bet eiland Soederarm gezonken, nadat het óf op een mijn geloopen was of getorpedeerd werd. De bemanning nit 25 koppen bestaande, werd door een loodsboot opgenomen en later aan boord van een torpedoboot overgebracht en te Norrtelge aan land gezet. Het gelukte alleen de scheepspapieren te redden. Een kwartier voor den onder gang van het schip bemerkte men een torpedoboot van onbekende nationaliteit, die ook nog zichtbaar was toen het stoom schip zonk. De torpedoboot deed echter geen poging om de bemanning van het zinkende schip te hulp te komen. De kapitein van de „Ceres" is van meening, dat de ontploffing door een torpedo veroorzaakt werd. Het stoom schip had geen lading aan boord. Aftonbladet meldt dat de vreemde torpodoboot, die bij de ontploffing snel wegstoomde en de schipbreukelingen aan hun lot overliet een Russisch schip was. De „Ceres" is een schip van 1749 br. tons, werd in 1908 gebouwd en vertrok 19 Juni van Amsterdam naar Hudiksvall. TE LEG RA M MEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Heden- iniddag is alhier opgericht ccil kolcn- reserve-maafschappij. De ontwerp statuten werden goedgekeurd en een commissie van 5 leden voor de uit voering benoemd. Op uitnoodiging van den Minis ter van Oorlog vergaderde lieden aan het departement een groot aantal fa brikanten uit alle oorden des lands, ter bespreking van de mogelijkheid van amunilie-aanmaak door de Ned. Industrie. Bij dc aanwezige industrie bleek de .grootst mogelijke bereid willigheid tot medewerking en inge steld werd een amunitie-bureau. PARIJS, 28 Juni.. (Officieel.) De infantericgcvecbten op het centrum en Noordelijk front hadden allen 'n plaatselijk karakter. In de Argonnen bleet' de toestand onveranderd. De liniegevcchten bij de loopgraven van Valonne op 26 Juni en den volgen den nacht waren uiterst hevig en gingen dikwijls in een handgemeen over. De Duitscliers maakten gebruik van brandende vloeistoffen en on der .bedekking van rookwolken be reikten /.ij hun oude eerste linie, doch zij werden met zware verliezen weder teruggedreven. Wij behielden de oude Duitsche te linie en ook gedeelten van de 2e linie. PETROGRAD, 28 Juni. Officieel). In de streek bij de Niemen en dc Narcf bleef de locstand onveranderd. Eenige aanvallen van den vijand in de verschillende sectoren van boven genoemde fronten werden allen afge slagen. Op den linkeroever van de Weichsel bracht de vijand aanzien lijke strijdkrachten in het gevecht, zonder echter eenig succes le behalen. In Galicic zijn onze troepen na een hardnekkigen tegenaanval op een ge deelte van het front teruggetrokken. Wij hebben in den loop van den dag 1600 krijgsgevangenen gemaakt, ter wijl 2 mitrailleuses in onze handen vielen ROME, 28 Juni. Officieel). In Tirol en Trentino hadden gedurende <le laatste 24 uur geen gebeurtenissen van beteckcnis plaats, doch wel nam het artilleriegevecht voortdurend in hevigheid toe Een poging van den vijand om den top van één der berg- stijlten te heroveren mislukte. Aan hel front van de Isonzo werd door den vijand talrijk gebruik gemaakt van bommen met verstikkende gassen. Ingezonden Stokken. Zierikzee, 28 Juni 1915. Geachte Heer Hoofdredacteur Vergun injj s.v.p., naar aanleiding van het schrjjven des heeren De Looze, over het A. A. Z. S. D., een plaatsje in uw blad. By voorbaat hiervoor mijn dank. Genoemde heer begint met te verklaren, dat het Ziekenfonds is opgericht met het oog op de te verwachten Ziektewet en vervolgt dan „Hoe was het met het Ziekenfonds in Zierikzee? Men kan wel zeggen treurig. In weinig plaatsen van ons land was een toestand geljjk hier". Waar dit door een apotheker zelf wordt beweerd, zal dit ook wel waar zjjn. Alleen kom ik hier echter op tegen het was en dus niet meer is. Dat de toestand voor apothekers en artsen nu in de puntjes is, wees daar gerust van. Zjj zullen daar wel voor zorgen. Doch voor de fondsleden is hy verslechterd. Als men als fondslid op het aangeduide spreekuur het eerst bij den dokter komt en na u komen nog eenige niet-fondsleden, dan zyt gy de persoon, die het laatst wordt geholpen. Hebt gy als fondslid den dokter noodig voor uwe kinderen, dan valt er een zekere mate van onverschilligheid waar te nemen. Men schenkt er niet de aandacht aan, die men daarvoor mag vergen. Het zyn ook maar arbei derskinderen. Voor particulieren is op Zondag spreekuur, doch voor fondsleden niet. Alleen in ernstige gevallen. Doch wie bepaalt hier of een geval ernstig is Heeft men zwakke kinderen en de dokter schryft deze kinderen levertraan voor, dan moetj men dit, trots de hoogo contributie, nog zelf betalen. Evenzoo is het in gevallen waar men den raad van een specialiteit noodig heeft of een operatie moet ondergaan. Het fonds trekt zich dan terug en de kosten zjjn, niet tegenstaande het lidmaatschap van het fonds, voor rekening van den patiënt. Het eenige voordcel dat de fondsleden er van hebben is, dat zy voor hun meerdere contributie een bril of' een breukband kunnen krjjgen, wat echter altyd nog maar niet zoo van zelf gaat. Dat dit zaakje dan ook voor de dokters en artsen een aardig voordeeltje oplevert, bljjkt uit 't feit, dat apotheker», in vereeniging met dokters, trachten elkaar patiënten af te snoepen, wat op een handige, doch niet altyd collegiale wijze ge schiedt. Ook het schrijven van bovengenoomden apotheker gaat in die richting. Wonderlijk, dat er niet in staat, dat men ook van dokter kan verwisselen. Wat ook een zeer onrechtvaardige zauk kan genoemd worden is, dat de fondsleden maar V» gedeelte van de bestuursmacht vormen. Daar door zijn zy altyd in de minderheid. Zy zjjn aan de willekeur van artHen en apothekers over geleverd. Bij de algemeene vergadering, die in deze maand nog gehouden moet worden, is dit nog erger. De leden vertegenwoordigen daar of Vs. Oorzaak hiorvan is, dat er in de ge meenten op SchouwenDuiveland en St-Filiptf- land niet één fondslid is. De menschen sohynen daar meer uitgeslapen dan hier en laten zich zoo maar niet by den neus nomen. Ik durf dan hier ook wel verklaren, dat ik tegen myn zin lid ben van zoo een voor de arbeiders nadeelig fonds en stel de vraag I Arbeider?, zyn er onder u ook menschen, die I het met my aandurven zelf een fonds op te richten, opdat wjj niet in dienst van artsen en j apothekers, doch deze in dienst van ons zyn. Er zjjn wel organisaties in het land waar wij de gewenschte inlichtingen kunnen krijgen en die j reeds den weg, als boven aangeduid, hebben ingeslagen. Tot slot nog de vraag: Wanneer heeft de verkiezing plaats van de drie aftredende vertegenwoordigers-fondsleden en geschiedt de stemming weer even ongelukkig als de vorige? U, geachte redactie, dankend voor uwe bereid willigheid, vorblyf ik UEd. dw. dn J. CATS HO EK. CORRESPONDENTIE. Het verslag van 't gisteren gehouden concert in een volgend nummer. Da _Bki)A<:tik. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 JuDi 1915. Hoogste barometerstand 764,5 te Bodo. Laagste 756,8 te Helder, Sylt en Dresden. Verwachting tot den avond van 29 Juni: zwakke tot matigen zuidelijken tot westelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschjjnljjk regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. llABKTBEBlCHTEN. THOLEN, 25 Juni. Tarwe f 14,50 f 15,50, haver f 14, k f 15,wintergerst f k f somergeret falles per 100 K.G. karwij f k f per 50 K.G. rogge f 4 f bruine boonen f k f witte boonen f it f kookerwten f k f kroonerwten f k f aard appelen f4 f2,alles per H.L.; ajuin f k f per 60 K.G.; eieren f 4 f 5,75 per 100 atuks; boter f k f 0.72J per halve K.G. ROTTERDAM," 28 Juni. GRANEN Buitenlandschekalm Meel, f 23 a I 25, stil Binnenl. Tarwe, f 14,50 a f 16. Haver, f 15,25 a f 15,90. Maïs. Laplata I 201 a I' 209. Mixed f 212. Vlas. Aanvoer 300 steen blauw, 68 St., 000 steen wil, 70 st„ afgedaan. Aardappelen. Veel aanvoer, be hoorlijke vraag; Wesllandsche: zand f 3: klei f 2,80. Eieren. Zeeuwsche f 6,25 a f 6,75; Overmaassche f 6,50 a I 7. VEE. Aanvoer 379 Runderen, 39 a 48 ct., matig. 174 Kulgpren, 50 a 60 ct., matig. - 1029 Schapen of Lammeren, 32 a 38 ct.: Lamme ren 44 a 45 ct., matig. 754 Var- kgns, 42 a 17 ct., lichte 36 a 37 et., redelijken handel. ST00MB00TDIENST en tueschengelegen plaatsen. JUNI—JULI 1915. Van Zierikzee: Dinsd. 29'smorg. 7,- Woen. 30 Dond. 1 Vrjjd. 2 Zaterd. 3 8- 8,30 9,- Zond. 4 Maand. 5 Dinsd. 6 9,— 9- Van Rotterdam: Dinsd. 29'smidd. 12, Woen. 30's morg. 11,30 Dond. l'smidd. 12,— Vrjjd. 2 12, Zaterd. 3 's morg. 11,30 Zond. 4 Maand. 5'smidd.l2, Dinsd. 6 12, GEBOREN: PIETEN NELL A, Dochter v»n T. BAAS Wz. en P. BAASCal.iouw. Coevordbn, 24 Juni 1915. Vrijdag 2 Juli a.s. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en OvergrootmoederHELENA MOER LAND, Wed. Jacob Moerland, haar 90sten Geboortedag te herdenken. Stavbnisse, 28 Juni 1915. Namens de Familie, ANDRIES WESDORP en Echtgenoote. Zoo de Heere wil en ijj leeft hoopt op Vrjjdag 2 Juli a.s. onze geliefde Behuwd- en Grootmoeder, HELENA MOERLAND, Wed. Jaoob Moerland, haar 90sten Geboorte dag te herdenken. Stavknisse, 28 Juni 1915. Hare dankbare Schoonzoon en Kleinkinderen, P. VAN ZETTEN. ARIE VAN ZETTEN. HELENA VAN ZETTEN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2