Ingezonden Mededeelingen. De bekommeringen der neurasthenielpers. eerst die handteekeningen svil onder zoeken. Goedgekeurd. De heer .Wagcmaker zegt met dit voorstel best mee te kunnen gaan. Ook hij meent, dat er een naam op staat, die hier niet bekend is Wie kent hier de wed. Van Dis? Onder scheidene leden verklaren, dat ge noemde weduwe hier wel degelijk woont. De heer Wagemaker erkent zich dan vergist te hebben. Algemeen wordt het voorstel des voorzitters goedgekeurd en besloten de adressen later te behandelen Bezwaarschriften tegen de aanslag in den H. O. worden verwezen naar de desbetreffende commissie Aan de orde is een adres der om nibusondernemers Tholen via St- Maartensdijk. Adressanten berichten, dal met 1 .fanuari 1915 de hun ver leende subsidie ten einde loopt, en vragen bij vernieuwing deze subsidie wijl anders hun dienst met groot verlies zou moeten werken. Besloten wordt weer de subsidie te geven, met dien verstande, dat. wanneer er locaalspoor komt, deze subsidie kan worden ingetrokken. De heer Wagtho vraagt, wie er toezicht op dien dienst houden, daar het laatst is voorgekomen, dat passa giers wilden uitstappen, en de deur niet open kon. De voorzitter zegt, dat dit wel een gek figuur moet gemaakt hebben. Hij zou er voor zich wel uitkomen, zon der de deur te openen, en ook het publiek moest zich maar met macht verzetten tegen de onwillige deur, door te trappen tegen de deur tot ze open vloog. Wat verder 't toezicht betreft op dezen wagendienst, die is feitelijk in cén woord aan alle dienst doende ambtenaren opgedragen De subsidie wordt hierop verleend De heer Quist houdt zich buiten stemming Een wijziging der bouwverorde ning op verzoek der Gezondheids commissie wordt met alg stemmen aangenomen. Deze wijziging houdt in, dat voortaan op verzoek der Ge zondheidscommissie na gunstige be schikking gebouwd mogen worden loodsen en pakhuizen enz. van ge wapend beton 'Aan de orde is de toelating van het gekozen raadslid P. A' de Jong. De voorzitter benoemt als com missie de heeren Van Vredenburgh, .Van Hiele en Noskc. Na eenige oogenblikken kceren genoemde hee ren terug. Jhr. Van Vredenburgh ad viseert namens de commissie tot toe lating, waarna de Kaad met alge- meene stemmen zijn goedkeuring daaraan hecht. Omtrent uitgifte van grond in erf pacht aan Joh. Janssen besloot de Raad gunstig op het adres te be schikken. Hel bedoeld stukje grond werd onttrokken aan den publieken dienst. Eenige wijzigingen in de verorde ningen op het gasbedrijf worden na een opmerking door den heer Noske goedgekeurd. Idem een voorgestelde wijziging door jhr. Van Vredenburgh. Aan de orde komt de verbouwing der gasfabriek. De voorzitter zegtdat in den tusschentijddat de eerste verbou wing is gegund aan den heer W. iWalpot, uit gemak- en schoon heidsoogpunt, nog nadere verbete ringen noodig bleken. Hieromtrent heeft men zich onderhouden met den heer Bonthuis, die ook deze ver beteringen kon goedkeuren. Hij, de voorzitter, meende, dat een expresse raadszitting voor dat doel niet nood zakelijk was, en heeft in overleg met Burgem. en Weth. de heer Bonthuis besloten deze zaak door middel van onzen deskundige, den heer Van 'Hiele, bij de raadsleden rond le laten gaan, die dan persoonlijk /le zaak kon toelichten. De aanvankelijke kos ten op.deze nieuwe verbouwing val lende waren begroot op f 1000, waaronder begrepen was de verbou wing van het kantoor. Eenige leden gaven hunne goedkeuring op t plan te kennen, door hunne handteckc- ning op het stuk te plaatsen Weer anderen wenschten dc zaak in de Baad te bespreken, zoodat men geen normale oplossing kreeg. Intusschen hebben dc gemeente-bouwmeester en de gemeente-opzichter zich persoon lijk gewend tot den inspecteur van den arbeid te Breda. Deze heer gaf als zijn meening te kennen, dat beter is het weglaten der zolders in zuivelhuis enz. Weshalve Burgem. en iWcth. nu voorstellen den aangeboden verbouw niet te doen plaats hebben. maar alleen nu te besluiten tot de kantoorverbouwing en den aanbouw i van een doelmatig privaat. De kosten van een en ander worden nu ge- bracht op pl.m. f 300, terwijl dc aan gekondigde verbouwing geheel ver valt. De heer Noske zegt, dal hij onmo gelijk bij de conferentie kon wezen, maar had toch bezwaar gemaakt om de verbouwing zoo uit te voeren. Hij zou hier meer van kunnen zeggen, doch acht het beter de zaak nu maar blauw-blauw te laten. Dc voorzitter zegt, dat hij met deze woorden geen genoegen kan nemen iWij zitten hier in openbare vergade ring, en daarbij U hebt geteekend op dc circulaire, dat U het goed vondl Dus geen blauw-blauw laten in deze zaak, of deze woorden intrekken. De heer Noske zal dan deze woor den intrekken, maar zegt toch, dat hij na de onderteekening tot andere gedachten is gekomen, doch nu de zaak toch vervallen zal, is verder debat overbodig. Met algemccnc stemmen wordt daarop de kanloorverbouwing, be nevens privaataanbouw goedgekeurd De voorzitter zegt, dat hij aan de hand van artikel 93—9G en 97 Lager Onderwijs het nuttig oordeelt, dat de Raad kon besluiten tol 't instellen van een commissie van bijstand in zake het lager onderwijs te dezer plaatse. De werking dezer commissie stelt hij de voorzitter als volgt voor. Allereerst deze commissie le benoe men, niet uit den Raad, maar uit de burgerij Deze commissie te beschou wen als een adviseerende commissie aan Burgem. en Weth. en aan den Raad. Deze commissie te benoemen in deze zitting, bestaande uit drie personen, dip voor zichzelven een reglement samenstellen, en vergade ren zullen op het gemeentehuis Deze commissie zal hebben te letten op den geregelden voortgang van t on derwijs tot bevordering er van, tol aanmoediging door belooningen enz., in één woord een commissie die voor zichzelven geheel vrij optreedt^ en Burgem. en Weth. van advies dient. En eindelijk, zoo deze commissie aan het werk is getogen, en hare werking gezien wordt, daarin te benoemen een paar dames. Wat betreft de nu te vormen commissie meent hij, dat er ceiSge zekerheid is verkregen om trent haar samenstelling. De heer Wagemaker zegt, dat hij het doel van harte kan toejuichep, en vraagt of de voorzitter ook eenige personen kan noemen, die geheel rijwillig deze zaak zouden willen aanvaarden. Dc voorzitter zegt, dat hij veronder stelt, dat mr. J /le Jong, J. Bouwer en 'A'. Avé deze taak wel zullen willen op zich nemen. Tot stemming overgaande verkrijgt mr. De Jong 9 stemmen. A Avé 9 stemmen, en J. Pouwer 7 stemmen, terwijl 1 stem op den lieer C. van Rijssel is uitgebracht. De voorzitter zegt, dat hij dc be noemden zal kennis geven van hun benoeming. Verder wordt er een debat gehou den over het verven of restaureeren van het stadhuis. Al de heeren zijn van meening, dat het broodnoodig is. De lieer Quist herinnert er aan, dat reeds 2 jaren geleden dc heer Noske er over begonnen is. Dc voorzitter zegt dat twee wegen open staan: 1°. de natuursteen van de verf te ontdoen, door den geheelen voorgevel te laten afbikken, of an ders met een sublimaat te overgieten, die dc verf verteeren doet. De heer Van Vredenburgh' achl 'I wenschelijk, dat in dezen zoo mogelijk een deskundige er over geraadpleegd wordt, bijv. Dé Stucrs, iemand, die op liet gebied van oude monumenten vertrouwen heeft, en naam verworven heeft. Ook geeft spreker in overwe ging of het niet goed zou wezen om bij het Rijk aan te kloppen om eenige subsidie voor dit doel Dc voorzitter zegt deze wenken in dank te aanvaarden, en zal niet nalaten ze uit te voeren. Al gelukl het ons misschien niet in dezen tijd iets er voor los te krijgen, dan heb ben wij het toch geprobeerd. Dc lieer Noske bespreekt de aan plakking en zegt, dat deze het ge meentehuis ontsiert. Dc voorzitter stemt dit toe. maar zegt, vele dingen verplicht le zijn aan de stadhuismuur le moeten aan plakken Ook bespreekt de voorzitter de aanplakking bij de inkomst in de gemeente. Voor (ie Oud-Vosscmeer- schc poort zijn wij nog geholpen door ons gemeente-gebouwtje, maar aan de Oudelandsche poort hebben wij geen terrein. Wel is er terrein der gemeente, doch dil is in gebruik hij de wed. Ziiigerling. Dij draagt de leden van den Raad op met hem hier eens uit te zien naar een gesehikle plakplaats. Bij de omvraag zegt de heer Quist, dat hij vernomen heeft, dat er een request is van dc wed. Jac. Vcrcou- tcren voor haar zoon,, die fittersjon- gen is, waarin deze vraagt om eenig hoogcr loon. Is "dit zoo, moet het dan niet behandeld worden, of is dit onze zaak niet. I)e voorzitter r.egt, dater'n request is van de wed. Vercouteren, doch dat dit gericht is aan de gascommis- sie, die in overleg mei Burgem. en Weth. grondig deze zaak zal nagaan Dc heer Quist dankt voor de ver kregen opheldering. De heer Van Hiele zegt, dat in de omgeving van dc Oudelandsche poort van af de woning van de wed. Joh. Hort tot aan de Vosmeersche poort geen enkele rioolput voorkomè Dit is daar bepaald ongeriefelijk, en vooral voor hen, die daar op elkan der moeten wachten met het schuren der stralen, is het zeer lastig om daar den goeden vrede onderling te bewaren. Met een buis door de straat kon het riool aangesloten worden bij hel andere net. De voorzitter informeert bij den heer Van Hiele naar de vermoedelijke kosten. De heer Van Hiele zegt, dit nu op het moment-niet direcl te kunnen zeggen, maar vermoedelijk zullen deze zoo groot niet zijn. Een enkele rioolput en eenige meters buisleiding kost niet zooveel. De voorzitter zegt met Burgem. en Weth. den toestand op le zuilen ne men, en naar bevind van zaken te zullen handelen. De heer Noske brengt hulde aan hetgeen Burgem. en Weth. reeds de den voor hel verstrekken van goed- kooper brood. Ook vraagt spreker in verband met berichten uit andere gemeenten, verstrekking van goed- kooper spek en vleesch. De voorzitter zegt, dat reeds een varken voor ons besteld is om spoe dig geslacht le worden. De lieer Noske bespreekt ook, zoo de droogte aanhoudt, de watervoor ziening en vertrouwt, dat ook Bur gem en Weth. op dit punt reeds hunne aandacht gevestigd hebben. De voorzitter zegt, dat tot lieden nog in den nood kan voorzien wor den door eigen voorraad, dorh mocht deze uitgeput zijn, dan ligt alles ge reed en op orde om direct per motorboot Cornelisse water aan te voeren. De heer Noskc dankt voor deze mcdedeeling. De voorzitter sluit hierop de open bare vergadering. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. De Neurasthenie heeft verschillende oorzaken maar die allen de voedende krachten van het bloed hebben verminderd. By sommige zieken is de verslapping van het denkvermogen over- heerschend en kenmerkt zich deze door bekomme ringen, wanhoop en de vrees niet te genezen. By andere zieken neemt men aandoeningen van de maag of van het hart waar. Weer anderen hebben een zeer lastige voortdurende slapeloos heid. Zoo het hen al gelukt in te slapen, worden zy spoedig wakker ten prooi aan schrikkelijke droomen. Hieraan moeten nog toegevoegd worden de onophoudelijke besluiteloosheid en de ontmoe diging. Het bloed is niet voedend meer. De organen onderhouden dus iederen dag den voortdurenden loop van het leven, maar zonder van het bloed in ruil te ontvangen het voedsel dat zjj moesten hebben. Het organisme gedraagt zich dan als een man van wien gjj een zwaren arbeid zoudt vragen en aan wien gy om zijne krachten te herstellen, slechts een voedsel verstrekt in onvoeldoende boeveelheid en van geringe hoedanigheid. De uitputting gaat snel. Talrijke waarnemingen hebben aangetoond dat de Pink Pillen uitmuntend waren in de gevallen van neurasthenie. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere gift; zij geven dus aan het bloed van den neurasthenielyder de voedende krachten die hen ontbreken, welk gebrek aan krachten hem langzaam doet sterven te midden der ergste kwellingen. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,per "6 doozen bjj het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdamvoor Zierikeee en Omstreken by J. W. Qudde, drogisterjj, Oude Haven; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen M. Schot te Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. Een verbale nota van Italië. Het Italiaansche gezantschap maakt het volgende bekend: De koninklyke Italiaansche legatie te VGravenhage heeft heden de volgende verbale nota gericht tot het ministerie van buitenlandsche zaken De koninklijke Italiaansche legatie heeft, in opdracht harer regeering, de eer het navolgende ter kennis te brengen van de koninkl. Nederlandsche regeering „Daar de oorlogsverklaring aan Oostenryk-Hongarye de staking tenge volge heeft gehad van elk verkeer per post met het vyandelyk grondgebied, heeft de regeering des konings alle noodige maatregelen getroffen teneinde de briefwisseling van den Heiligen Stoel, de uitgaande zoowel als. de inkomende, te waarborgen op de meest onbelemmerde en de snelste wyze en zonder aan eenigerlei censuur onder worpen te zyn. Nu is het echter voorgekomen, dat het bestuur der Oostenryksch-Hougaarscha posterijen de stukken en brieven beeft teruggezonden, afkomstig van leden van bet Heilige College en van pauselijke autoriteiten, welke voorzien waren van stempels van het staatssecretariaat „Onder deze omstandigheden ziet het bestuur der koninklijke posterijen zich genoodzaakt alle verantwoordelijkheid af te wyzen voor de belemmeringen en vertragiugen, welke deze brief wisselingen zullen hebben te ondergaan, en stelt de koninklijke regeering er prijs op, dat, voor eens en voor al, bekend en vast gesteld zij, van welke zijde in den hui- digeu oorlog de eventueele belemmeringen in de vrijheid van verkeer van den Heiligen Stoel afkomstig zyn." Belgische vluchtelingen. Met het stoomschip „Copenhagen" zyn 392 Belgische vluchtelingen mannen vrouwen en kinderen, van Botterdam naar Engeland vertrokken. Nienw Oorlogscredtet. Naar gemeld wordt, is het tydstip niet ver meer af, waarop tot de aan vrage van een nieuw buitengewoon o >rlog8crediet zal moeten worden over gegaan. Gemengd Nieuws. Het gebombardeerde muziekkorps. Aan het Fransche front had men onlangs een bevel aan de regiments muziekkapel gezonden, dat de mu zikanten naar voren moesten komen, omdat er een stormaanval' zou plaats hebben, waarbij de „Marseillaise" ge speeld moest worden, om de soldalen op te wekken. De militaire muzikan ten kropen door de loopgraven naar voren, en werden in de Iweede loop- gravenlinie in reserve gehouden. Ter wijl ze nog lagen te wachten lol het bevel zou klinken voor den storm loop, kwam een vijandelijke granaat hen in hun verdekte stelling opzoe ken, en sprong midden tusschen het troepje muzikanten. Twee lagen er dood, eenigen zwaar gekwetst, som migen lichter gewond, de muziek instrumenten voor het meerendeel aan scherven geslagen. Bijna tegelijk klonk het aanvals- bevei. De militaire kapel moest de „Marseillaise bLpzen! Maar boel „Speel de Marseillaise!" comman deerde een kapitein naar het ovcr- gi hieven troepje. En ziet hier hoe één dor niel- gewonde muziekanten beschrijft, dat de Marseillaise alsnu geblazen werd. „We moesten mei onze muziek onzen kameraden moed inblazen; van ons geheele muziekkorpsje wa ren niet meer over dan één klarinet tist, één bassist, één hoorn- en één piston-blazer; ik zelf blaas de saxo- phoon. Maar de Duitsche granaat had mijn instrument vrijwel vernield; toen ik wilde blazen, kwam er niet dan één armzalig toontje le voor schijn! Dat verhinderde me echter niet, mijn partij mee te blazen. Met ons vijven hebben we dus de „Mar seillaise" geblazen! Arme Marseil laise, nog nooit ben je vermoedelijk op zoo'n manier ten gehoore ge bracht. Maar wij, vijf, uitgeputte, nog half door het inslaan van do gra naat verdoofde muzikanten, bliezen; met al de krachl, die nog in onze longen was! Ik zelf kon slechts één !toon te voorschijn brengen. Dat was juist voldoende om met mijn saxo- phoon de maat te blazen! Hoe dan ook de stormaanval gelukte TELEGRAMMEN. s-GRAVENHAGE, 25 Juni. Naar wy vernemen zullen door bemiddeling van de Nederlandsche regeering Maandag 2S dezer een aantal zich'in Duitsche krijgs gevangenschap bevindende Engelsche invaliden per boot van de Stoomvaart- Maatschappij Zeeland via Vlissingen naar Engeland wordon overgebracht. Omgekeerd zullen door de zorgen der regeering in Britsche krijgsgevangen schap verkeerende invalide Duitschers en Roode Kruis-personeel met dezelfde boot worden afgehaald. By een en ander zal het Ned. Roode Kruis zijn hulp verleenen. Aan alle departemonten is thans de begrootingearbeid voor het volgende dienstjaar ter hand genomen. De bevredigingscommiseie in zake het onderwijs hield heden in het gebouw der Tweede Kamer een voltallige ver gadering. Het verluidt in welingelichte on derwijskringen, dat de begrooting van binnenlandsche zaken voor het nieuwe dienstjaar de blyken zal dragen dat de minister tegenover de ondorwijssubeidies niet in die mate een afwerende houding zal aannemen als bij de begrooting voor het loopende dienstjaar door de omstan digheden strikt geboden wordt. Verwacht wordt, dat het nieuwe gebouw voor het departement van Bin- Denlandsche Zaken iu Juli of Augustus zal kunnen worden betrokken. Vernomen wordt, dat door het Openbaar Ministerie by het Haagsche Kantongerecht 'n strafvervolging, gegrond op art. 474 Wetb. van Strafrecht, waartoe straf wordt bedreigd tegen het nalaten van hulpverleening, zal worden ingesteld tegen A. Pronk, schipper van de „Gerar- diua", Scheveningen 243, ter zake van diens gedraging in verband met de red ding van de bemanning van het tot zinken gebrachte Deensclie stoomschip „de Lion Droef'. Benoemd tot gezworene van den Anna-Jscobapolder, de heer G. Doeleman te St.-Philipslandtot dijkgraaf van den Jacobpolder, de heer A. Verhulst te Wisse kerke. PARIJS, 25 Juni. (Officieel). T«n Noorden van Atrecht bad geen infanterie- actie plaats. In de Argonnen hadden alleen artilleriegevechten plaats, evenals op de hoogten aan de Maas. Een Duitsche aanval iu de Vogezen werd afgeslagen. Do Duitschers beschoten de buitenste versterkingen van Metzeral en de hoogten ten Oosten van dit dorp, waarbij de Fraij- schen langzaam vorderingen maakten. PETROGRAD, 26 Juni. (Officieel). Op het front van den Weichsel hadden voorpostgevechten plaats. By Lemberg deden de Duitschers en Oostenrijkers verdere pogiDgen om aan te vallen, waarby zjj nret een zeer bizondere hard nekkigheid vooruitkwamenevenwel mislukten verdere pogingen, dank zjj een krachtige tegenaanval der Russen. De sterke Duitsche troepen, die naar den linkeroever van den Djnester trokken leden daarbjj geweldige verliezen. Over de rivier gedrongen moeBten zij tot het defensief overgaan onder zeer moeiljjke omstandigheden. Door een onverschrokken tegen-aanval der Russen werd de vijand teruggedreven over de rivier, waarbij hjj ongeveer 40 officieren en 1700 manschappen verloor, die door de Russen gevangen genomen werdeD. Ingezonden Stokken. Geachte Redactie. Wil a.v.p. onderstaande in Uw geacht Blad een plaats verleenen. U dankend, hoogachtend, Redactie Bakkersbondscourant, G. J. BOKHORST, Amsterdam. Woensdagmiddag werd te Utrecht op initiatief van den Nederlandschen Bakkersbond eene druk bezochte vergadering gehouden, waarop van groote belangstelling uit alle deelen des lands bleek. De vergadering had ten doel te geraken tot de oprichtftg van eene Coöperatieve Meel fabriek. De heer G. Slagt uit Beverwjjk, voorzitter van den Nederlandschen Bakkersbond, opende de vergadering en, na in zyn openingsrede te hebben herdacht het vele werk in deze reeds gedaan door de heerea Fred. C. Stiihle en G. J. Bokhorst, van Amsterdam, welke woorden door de vergadering met levendig applaus werden begroet, geeft hy het woord en de verdere leiding der vergadering over aan den heer Stiihle, door wien een algemeen overzicht wordt gegeven van hetgeen aanleiding was, om tot het 5 tot stand brengen eener Coöperatieve Meelfabriek te geraken. Was aanvankelijk de toetreding eenigszins weifelend, in latere dagen kwamen dp inteeken- bil.jetten by honderden in. Overgegaan werd tot behandeling der ont werp Statuten, welke met een enkele wijziging hier en daal:, werden aangenomen. Aan het slot van de vergadering vestigde de heer Stiihle nog de aandacht op de omstandig heid dat de gelegenheid tot het toetreden als lid op voorwaarde van termijnbetaling der aandeelen nog enkele dagen n.l. tot het verlijden der acte van oprichting, openstaat. MARKTBERICHTEN. ZIEH1KZEE, 21 Juni. J)e aanvoer was lieden ter graanmarkt zoo onbe duidend, dat er geen markt is ge maakt; alleen werden eenige par tijtjes tarwe aangeboden, die tegen f lti per 1(10 kilo werden verkocht. Burgerlijke Stand van Zlerikzee. G e b o r o n Juni 17. Jacoba, dochter van Jacobus Johannes Krijger en Maatje de Oude. 19. Adrianus, zoon van Mr. Hendrik Polvliet en Hendrika Margaretha Wesseling. 22. Samuel, zoon van Jacob de Vlieger en Neeltje bjj de Vaate. 23. Leentje, dochter van Anthony Schults en Ariëtta Kraak. Gehnvdi Juni 22. Diederik Koiter, 25 jaar, j.m. en Diena Klaasje Hendrikse, 23 jaar, j d. 23. Auke Hessel Veenstra, 22 jaar, j.m. en Elize Willemse, 18 jaar, j.d. Overleden: Juni 22. Tonus Jonker, 80 jaar, laatst wedn. van Pieternella Hanse. CORRESPONDENTIE. STAVENISSE. Advertenties, die open lijk of bedekt hatelijkheden bevatten aan het adres van wel niet genoemde, maar toch ter plaatse duidelijk herkenbare personen, kunnen door ons niet geplaatst worden. Rkdaotib.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2