ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 25 Juni 1915. EERSTE BLAD. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. Onveiligheid Vaarwater. Oorlogsoverzieht. Uit Stad en Provincie. (Z ierlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderljjke nummers0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7Iste JAARGANG, Ni 9714 Oiraoteuri A. J. DC LOOZE Jr. Uil....r.H..fdr.d.el..rs A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgave vóór ft.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Zij, die zich met I Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. 1) E LOOZE Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zjkkikzee; Gezien een schryven der Commissie van de Gasfabriek en de Straatverlichting, d.d. 11 Juni 1915; In overweging nemende, dat de aanvoer van steenkolen voor de Gasfabriek tengevolge van de byzondere tijdsomstandigheden, met ernstige bezwaren te kampen heeft, zoodat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat te eeniger tyd de fabriek zonder voorraad zal zyn; Drlugen er i>ö de ingezetenen ten sterkste op :»au, de meest mogelijke zuinigheid te betrachten b$ het verbrnik van gas. Mocht hun blyken, dat de zuinigheid niet voldoende betracht wordt, dan zullen zij zich genoodzaakt zien den Gemeenteraad voor te stellen DWINGENDE maatregelen te nemen. Zibrikzeb, den 19 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester, P. F. W1TTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziekikzee Gelet op hun besluit vnn 7 Juni j.l., waarbij bepaald is, dat broodkaarten voor eiken termyn slechts op naam van één bakker worden afgegeven MAKEN BEKEND: dat van hen, die niettegenstaanden gemeld besluit toch by twee of meer bakkers brood betrekken, de kaarten zullen wQrden ingetrokken en dat aan deze personen geen kaarten meer verstrekt zullen worden. Zierikzee, 28 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziehikz.ee; maken bekendi dat de bakkers zyn aangeschreven, de ljjsten van al hun klanten, die voor een nieuwen termyn brood by hen wenschen te betrekken, telkens in te leveren ter Gemeente-Secretarie, uiterlijk den laatsten Zaterdag vóór den afloop van den op de kaarten vermelden termyn, onder bepaling, dat de lijsten, welke ulet op gemelden tyd zyn ingekomen, niet zallen behandeld worden. Zij noodigen de ingezeten uit, den bakkers bytyds van eventueele veranderingen ten op zichte hunner broodkaarten op de hoogte te brengen. Zibrikzeb, den 23 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. I'. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Ziekikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 28 Juni 1915, des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld 1. Vaststelling Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aanbieding concept Werkliedenreglement. 4. Rekening Harmoniegezelschap „Kunst en Eer", over 1914. 5. Rekening Straatweg „ZierikzeeBrouwer; haven" over 1914. 6. Adres Afd. „Zierikzee" van den Algemeenen Nedeil. Typogravenbond, inzake minimum uurloon en maximum arbeidsduur. 7. Wijziging Begrooting Gasfabriek over 1914 en 1915. 8. Aanbieding Verslag, Rekening, Balan; Winst- en Verliesrekening, Inventaris en Rapport over de Gasfabriek over 1914. 9. Benoeming lid Plaatselijke School commissie. 10. Benoeming lid Districtscommissie voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. Zierikzee, den 24 Juni 1915. De Burgemeester, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de circulaire van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland, d.d. 22 Juni j.l., F. no. 1880; Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat door hen in 's lands belang geen onnoodige mededeelingen nopens militaire aan- [elegenheden aan anderen mogen worden ge- laan en die aangelegenheden in geen geval mogen worden besproken met personen, die hun niet als persoonlijk te goeder trouw bekend staan. Wjjst verder op de bepalingen der artikelen 1 en 272 van het Wetboek van Strafrecht, waarby straffen worden bedreigd tegen hen, die opzetteljjk bescheiden, berichten of inlich tingen omtrent eenige zaak, waarvan zij weten dat de geheimhouding door liet belang van den Staat wordt geboden, openbaar maken, of zy, die opzetteljjk eenig geheim, hun uit een vroeger of tegenwoordig ambt toevertrouwd, bekend maken. Zierikzee, 24 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefeningen zullen plaats hebben op 25 en zoo noodig ook op 26 Juni a s. van de kustbatterij te Terneuzen, waarby onveilig wordt gemaakt de sector begrensd door de richtingen WNW. en NNO. (90°). Zierikzee, den 25 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Nu Lemherg dooi' de Oostenrijk- sche—Hongaarsche troepen, hierin trouw gesteund door hun Duitsche bondgeiioolen, hernomen is, is het te voorzien, dat geheet Gatieië wel spoedig vrijwillig of gedwongen door de Russen zal ontruimd worden, zoo dal het zwaartepunt van den strijd naar Rusland zal overgebracht wor den. De ontruiming moet den Russen wel zeer hard gevallen wezen. Zij be schouwden hemberg locli ,,als de laatste juweel, die in de kroon van den Czar nog ontbrak", gelijk hun Minister-President Gorenivkin zich in de Doemazitting van 10 Febr. bad uit gelaten. En toen hun troepen de Ga- licische hoofdstad genomen hadden, haastte zich dan ook de Czar de overwonnene stad te bezoeken, waar hij dóór zijn broeder, Nicolaas Nico- lajewitsj, den opperbevelhebber van hél Russische leger, begroet went met de woorden ..hemberg ligt aan de voeten van Uw Majesteit". Een lieir van ambtenaren werd alsnu uit Rusland ontboden, ten einde het be stuur der stad geheel en al op Rus sische loesl te schoeien Uil Kief kwam de bisschop Eulogius, om de kerken te russificeeren. Al 't gedane werkwaarvoor zooveel Russisch bloed vergoten is, is nu vruchteloos geweest. Want die Russische ambtena ren met den Russischen bisschop in cluis hebben bij de nadering van de Oostenrijkers zich tijdig en ijlings uit de voeten gemaakt. De bevolking der stad. die zwaar van de Russische soldaten te lijden heeft gehad een deel er van is gevankelijk wegge voerd was daar 11 iel rouwig 0111 Integendeel! Toen de bevelhebber van het Oostenrtjkschc-Hongaarsche leger, omgeven door zijn staf, in de met vlaggen rijk versierde stad zijn intocht deed, barstte onder de dui zenden en duizenden, die in de stra ten voor de ramen en op de balkons stonden, een ontroerend gejuich los Onafgebroken weerklonken de blijde kreten: „I'eve onze beminde Keizer!" „leve Oostenrijk-Hongarije en hun zegevierende legers'" ..leve onze be vrijders!" De zegevierende bevelheb ber, die door den vertegenwoordiger van het oude stedelijk bestuur in een hartstochtelijke toespraak was wel kom geheeten, antwoordde vurig en welsprekend, waarop een slorm van geestdrift losbarstte en de onafzien bare menigte inet ongedekten hoofde het volkslied aanhief. De herovering van Hemberg heeft in Berlijn en niet liet minst in Wee- nen groote blijdschap verwekt In laatstgenoemde stad begaven zich des morgens de schoolkinderen in op tocht door de met vlaggen getooide straten naar de Hofburg. Hierop hielden de duizenden, die voor de Russen uit Galicië naar iWeenen ge vlucht waren, een betooging voor 't Departement van Oorlog, waar geest driftige luildc werd gebracht aan den Keizer en zijn bondgenooten. Des avonds werd oen militaire laptoe ge houden. Muziekcorpsen trokken naar liet Departement van Oorlog. Langs den weg had zich het publiek in gelederen opgesteld, die vol geest drift „hoerah's" uitbrachten op de Vorsten der centralen en hun legers. Aan de ramen van het feestelijk verlichte Departement van Oorlog verschenen de Minister van Oorlog, de burgemeester, en de stedelijke commandant. Van het halkon hield de burgemeester een rede, die dave rend werd toegejuicht. De menigte zong hierop de volksliederen van Oostenrijk, Duitschland en Hongarije. Ten slotte vórmde zich een stoet, waarbij zich meer dan 200.000 men- sclien aansloten, die vergezeld van muziekkorpsen door dc straten der stad trok, en zich naar het paleis van den ópper-bevelhebber des legers, anrtsherlog Fricdrichs, begaf Daar steeg de opgewondenheid ten lop, toen aartshertogin Isabella op de stoep van 't palcis verscheen. Storm achtig werd zij toegejuicht. Tot laat in den avond duurden de betoogin gen Den daarop volgenden ochtend had in dc Stcfanuskerk een dank dienst plaats. Als vertegenwoordiger des Keizers was daarbij de troon opvolger met zijn gemalin tegen woordig. Voorts zag men er al de aartshertogen, die in Weencn toeven dc Ministers en de gezanten der ver honden Mogendheden. Na afloop der kerkelijke plechtig heid stroomde het volk naar hel Kei zerlijk paleis' in Schönbrunn Toen dc Keizer, gevolgd door den troonop volger en aartshertogin Zita, die baai- oudsten zoon in de armen droeg, op liet halkon verscheen, brak uit dc honderdduizenden een gejubel los, waaraan geen einde scheen te komen. Uit naam van dc Weensche burgerij sprak de burgemeester den grijzen monarch toe. Dc Keizer dankte voor de van vaderlandsliefde getui gende belooging, en hoopte, dat de bevolking in haar houding zou vol harden. totdal als gevolg vail de over winning een eervolle vrede den vol ken duurzame waarborgen voor hun welvaart zal verschaffen. De toe spraak des Keizers ontketende een geweldig gejubel. Het schijnt aan de centralen niet gelukt te wezen liet Russisciie leger, dat ill Galicië opereert, af te snijden van de andere Russische legers Het Russische leger, dat de stelling Lcm berg ontruimde, wordt op zijn te rugtocht gedekt door'11 sterke achter hoede, waarmede de Duitseliers en Oostenrijkers in hevig gevecht zijn geraakt. Het leger, dat aangevoerd wordt door generaal Von Linsinger, is over de Dn jcster getrokken, en be proeft de Russen voor zich uit te drijven of te vernietigen. Op hot -Westelijk oorlogsterrein hebben de Fransch'en in don F.lzns in dc Vogezen, in het dal van de Feoht, Soudernach bezet, een plaat selijk succes, dat op dep algemeenen toestand weinig of geen invloed zal hebben. De centralen bepalen zich op dit oorlogsgebied lot een defen sieve houding. Hun doel is eerst Rusland zóó zwak te maken, dat met weinig troepen zijn legermacht in toom kan worden gehouden en de centralen een groot deel van hun nu op het Oostelijk gevechtsterrein ope- reerend leger naar 't Westen kunnen overbrengen. Van liet Zuidelijk gevechtsterrein is er weinig belangrijk oorlognicuws. Op het schiereiland Philopolis is een veldslag geleverd, die bijkans 24 uur geduurd heeft, en volgens Turk- schc berichten met de nederlaag van de geallieerden eindigde. De Sultan, die aan niersteen lijdt. gisteren door den Iterlijnschei] professor Israël geopereerd Aan het front van den Kaukasus hebben de Turksche troepen Woens dag na verbitterde gevechten den 2900 Meter hoogen Kara Dagli ver- cesterd. ZIERIKZEE, 23 Juni. Door den lieer Joh.s M. van Heusden J.Mz. is uitgegeven een handige Middeiburg- sche zakgids voor den zomerdienst. Daarin is o.a. ook opgenomen de dienstregeling van de Rotterdamsche tram. Naar wij vernemen is deze zakgids in den boekhandel van den heer Ochlman alhier te bekomen. Ons bericht, voorkomende in het Maandagavondnummerbetreffende de candidaat8telling voor den gemeenteraad door de Vrijzinnig-Dem. KiesvereenigiDg was niet geheel juist. Wij vernamen immers van betrouwbare zijde, dat al de vier periodiek aftredende raadsleden, dus ook de heeren Van den Bout en Gelder- man door genoemde kiesvereeniging can did aat zijn gesteld. iWij vestigen de aandacht van dc ingezetenen op de aan hel hoofd van ons blad voorkomende bekend making van Burgem. en iWeth. dezer gemeente, waarin deze op de om standigheid wijzen, dat wegens den oorlog de aanvoer van steenkolen voor de gasfabriek met ernstige be zwaren te kampen heeft, zoodat liet niet onmogelijk is, dat op een ge geven oogenblik de gasfabriek ver stoken zal zijn van de voor dc gas- bereiding zoo noodige steenkolen. Met hel oog op die mogelijkheid verzoeken Burgem''. en Weth. de in gezetenen daarom dringend de meest mogelijke zuinigheid bij '1 verbruik van gas te betrachten. Mocht die spaarzaamheid niet vojdoende in acht genomen worden, dan zouden Bur gem. en Welh. in de noodzakelijkheid verkeeren den gemeenteraad voor stellen te doen tot het nemen van dringende maatregelen. Als ieder in deze zijn plicht doel, dan zullen die dwangmaatregelen niet noodig zijn, ZONNEMAIRE. De anti-rev. kies vereeniging alhier heeft als candi- daal voor lid van den gemeenteraad gesteld den lieer J. A. van der Bijl Jz. BURGH. Dinsdagavond vergaderde alhier de afdeeiing Haamstede en Burgh van het Groene Kruis. De ver gadering was slechts matig bezocht. De rekening van de penningmeeste- resse over het jaar 1914 werd goed gekeurd. De uilloling van 10 aandeden in de rentelooze geldleen in g had plaats. In de plaats van den heer Mulder, die als secretaris ontslag heeft ge nomen, is als secretaresse opgetreden mevr. Fokker alhier. BRUINISSE De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft in deze ge meente ongeveer f 40 opgebracht. SCHERPENISSE, 24 Juni. Heden morgen werd aan den gemeente veldwachter P. JobSe door den bur gemeester zijn medaille uitgereikt voor 30-jarigcn dienst als politie ambtenaar. De Walcrloo-collecle heeft al hier opgebracht f 7,84; POORTVLIET. Alhier werden lol op heden 99 broodkaarten, op een bevolking van 1749 inwoners, uitge geven. De collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en on dersleuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heefl al hier opgebracht de som van f 11,13*. KERKNIEUWS. van de aanbesteding der V. V. V. D. T. K. alhier is als volgt: Erwtenmeel A f 8,43 gegund aan A. I. Boogerd, Kerkwerve. Gerstenmeel a f 7.gegund,aan A. Blom, Haamstede. Maïsmeel A f6.85, gegund aan G. Ver- geput, Rene8se; alles per 50 kilo. Landbouw en Veeteelt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor l beroep naar Sluip wijk bij Gouda, door ds. Steenbeek •ossniodjoips 91 STAVENISSE. Met het besproeien van de te velde staaude aardappelen alhier, is men thans druk bezig. Had men vroeger alleen de natte besproeing, thans gaat men ook zeer veel over tot de droge besproeing of liever gezegd bestuiving. Van het nut, ja vau de noodzake lijkheid vau boekhouden zal wel een ieder overtuigd zijn. Dit geldt niet alleen voor mannen, maar ook voor vrouwen. En zoowel voor dan landbouw-, als voor den burgerstand l Daarom zal er in den a.s. nazomer weder, evenals verleden jaar, te Zierikzee door den heer Buijze van Stavenisse, een cursus gehouden worden in „Huisboudboekhouden", zoowel voor boeren- als burgerdochters. (Zie de in dit blad voorkomende advertentie). Aanbestedingen, Yerkooplngen, eni. SEROOSKERKE, 23 Juli. De uitslag Visscherlj berichten. In de vorige week verzond men uit Bruinisse naar België 385 tonnen mosselen, terwijl naar Engeland en Holland 60 balen mosselen verzon den werden. 0 N D E R WIJ S. POORTVLIET. Benoemd lot on derwijzer (volontair) aan de Chr. School le Vrouwepolder, de heer J. de Buck, thans volontair-onderwij/cr nan dc Ghr. School alhier. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Tholen, op Donderdag 24 Juni, des namiddags 2 uur. Voorzitter burgemeester Waglhö. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig met kennisgeving de heer A. Holleslelle. 1 vacature. Na opening worden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. De heer Wagcmakcr Vraagl, of er ook na de openbare nog een gesloten vergadering zal gehouden worden. Dc 1 voorzitter antwoordt bevesti gend. Ingekomen zijn: een schrijven van den gemeente raad van Poortvliet, waarin gemeld wordt, dat gaarne in overweging zal worden genomen een voorstel om trent gas ver krijging van de gemeente, met verzoek in de voorwaarden in te lasschen 'n bepaling tot verkrijgbaar- stelling van cokes, ook voor Poort vliet; een brief van Gedep. Stalen, waarin zij goedkeuren tiet hun toegezonden kohier H O. 1915. Beide stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Op verzoek wordt aan den heer J. (i «Vreeswijk tegen 1 Sept. a.s. eervol ontslag als onderwijzer en als lid der commissie tot wering van schoolverzuim verleend. De voorzitter huldigt den beer Van Vreeswijk, daar hij bekend staat als een knap onderwijzer. Voor kennisgeving worden nog aangenomen 'n schrijven van Gedep. Staten, waarin zij berichten, dat zij goedkeuren a. een geldleenirig voor de overname en verbetering van het gasbedrijf, groot f 70 000; b. een wij ziging in de bègroötiiïgen van 191 I en 1915. De voorzitter zegt, dat nog ingeko men zijn 2 adressen, waarvan het ééne betreffende dc afschaffing en het andere voor liet behoud der kermis. De voorzitter zcgl, dal het hem voorkomt, dat verschillende handtee- keningen op deze adressen,, hetzij op verzoek der betrokkene of op andere manier daarop voorkomen. Voorloo- pig stelt hij den Raad voor, deze adressen niet te behandelen, daar hij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1