Op cle alphabetische aanbeveling voor rechter in de rechtbank te Breda komt als eerste candidaat voor mr J. G. Huijser, thans subs.-griffier bij de rechtbank te Amsterdam, vroeger in dezelfde betrekking alhier. Gisterenavond ongeveer half acht geraakte een zoontje van den heer G. op den Visschersdijk alhier bij de houtloods te water. Nadat t met behulp van een roeiboot aan wal was gebracht, nam dr. Van der Kwast de verdere zorg voor den reeds bewusteloozen knaap op zich. De toestand is thans vrijwel Heden is de onderstaande order van den opperbevelhebber van Land en Zeemacht aan alle troepen voor gelezen: Order voor de Land- en Zee macht op 16 Juni 1915. De dagen van 16 en 18 Juni 1915 verlevendigen de herinnering aan de vóór honderd jaren door de voor gangers van de meeste Nederland- sche korpsen verrichte roemrijke da den tot, bevestiging van het op 16 Maart 18*15 gestichte Koninkrijk, welke daden in de registers der mede honderdjarige Militaire (Willemsorde zijn geboekt 'Op dezen merkwaardigen dag is hel mij een behoefte mijne tevreden heid te betuigen aan de Nederland- sche krijgsmacht, bij den geweldigen volkenstrijd tot handhaving onzer onzijdigheid te zamen geroepen. De overwinningen van Quatre Bras en van Waterloo waren te danken aan de rotsvaste houding en de trou we kameraadschap der verbonden troepen, aan de zelfstandigheid onzer bevelhebbers onder aanvoering van den Prins van Oranje. 'Aan die voorbeelden ons spiege lende, gebieden plicht, eer en belang, om tot ^behoud van 'slands aloude, dierbare vrijheid waakzaam, krachtig en gereed le blijven. Leve 'de Koningin 's-Gravenhage, 16 Juni 1915. De Opperbevelh. van IJ en Z.. get. SNIJDERS. NOORDGOUWE. Voor de aanstaande verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad, heeft de alhier bestaande afdeeling van de S. D. A. P. den heer G. Dalebout candidaat gesteld. Het regeeringsbrood valt ook hier in den smaak. Er zjjn uitgereikt 74 personen, zjjnde ongeveer de helft van de bevolking. DUIVENDiJKE, 13 Juni. In een weide aan den Oude Jan'sweg in deze gemeente werd heden een vare koe, die korten tijd geleden van eldera ingevoerd was, dood gevonden. Het dier bleek aan miltvuur gestorven te zjjn. Onmiddellijk is het onder politietoezicht, ondanks den Zondag op de vindplaats verbrand, verder alles ontsmet en die plaats voor 't overige vee afgezonderd. OOSTERLAND, 16 Juni. In zijn heden gehouden vergadering besloot de ge meenteraad met algemeene stemmen over te gaan tot den bouw van een woning met kantoor voor den te benoemen ont vanger van 's Ryks belastingen. De voorzitter deelde o. a. mededat de militaire overheid geen bedenking had om de kermis op den gewonen tijd te doen houden en dat de nieuw be noemde veldwachter zijn functie zal aan vaarden met 1 Juli e.k. De heer M. van As werd als raadslid geïnstalleerd. BRUINISSE, 15 Juni. De Tuin- bouvv-vereeniging „Schouwen en Dui- veland heeft heden hare kruisbessen verkocht aan den heer J. P. Bossers alhier, na loting met den heer M. Beije tc Zierikzee. THOLEN, 14 Juni. Heden Maandeg is kier' voor liet eerst oorlogebrood ver strekt. En Dinsdag was de toeloop zoo groot ten gemeentehuize, dat nu ruim 300 gezinnen zich hebben opgegeven voor bruin brood. Een treffend bewys dat het in den smaak valt. De alhier aangekondigdegas-teutoon- stelling beloofd wat te worden. De zaal van „Non Semper" staat nu reeds vol met allerlei gastoestellen, kachels, haar den enz. De korte tijd die nog mt voor de opening in aanmerking genoiner, zullen .vlijtige handen nog veel weik moeten verrichten om tijdig gereed te zijn. NOORD-BEVELAND. De bestuiten der vier gemeenten op ons eiland wa ren Maandag j.J. te Kortgene bijeen, ten einde een regeling te treffen voor den verkoop van regeeringsbrood. tEr warén van 456 gezinnen met 2238 leden aanvragen ingekomen. Bij de bepaling van het loon der bakkers, bleek er een aanmerkelijk verschil te bestaan tusschen de meening der gemeentebesturen en die der bak- /kers. Het gewone bakloon is 6 ct. per twee ponden. De besturen boden nu „7 cent aan, de bakkers vroegen n.l J cent meer. Men is niet lot overeenstemming kunnen komen, zoodal een hoogst nuttige zaak voorloopig achterwege blijf l. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 15 Juni. Doordearroodis- sements-rechtbank zyn heden veroordeeld wegens 1°. diefstal: A. L. P., 16 jaar, visscher, wonende te St.-Maartensdyk, tot plaatsing in een tuchtschool voor den tyd van één jaar; 2°. diefstal van vee uit de weide: J. A. S.17 jaar, veldarbeider te Poortvliet, thans gedetineerd in het huis van bewaring, tot zes maauden gevange nisstraf, met bevel tot gevangenhouding 3°. eenvoudige beleediging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner be diening Th. A. P., 32 jaar, veldarbeider te St.-Maartensdyk, by verstek, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; 4°. diefstal S. van D., oud 14 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 1 maand tuohtschool 5°. opzettelijk en wederrechtelijkeenig goed, dat geheel aan een ander toebehoortvernielen A. van V., 22 jaar, los werkman, wonende te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; f>°. mishandeling H. C., 17 jaar, zonder beroep te Zie rikzee, tot f 2 boete, subs. I week tuchtschool 7°. diefstal door twee of meer ver- eenigde personen J. de M., 15 jaar, veldarbeider te Zonnemaire, tot f 5 boete, subs. 1 maand tuchtschool. Voor den tweeden beklaagde, I. L. van A., oud 12 jaar, zonder beroep te Zonnemaire, werd bevolen dat hy aan zyn ouders zal worden teruggegeven, zonder toepassing van eenige straf. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Te Oud-VosBemeer werd door notaris D. v. d. Velde te Tholen verkocht voor den heer J. J. W. Tack een herberg aldaar aan Chr. Rjjstenbil te Oud- Vossemeer, waarin thans vergunning, ad f 3400, met verhooging van f 200 woonhuizen In de Krlisbuurt aan J. Barendse ad f 700 (niet gegund) aan J. van den Houten f 700 (gegund na verhooging met f 75. Een woonhuis in de Molenstraat aan P. Hagen ad f 845 (niet gegund). Een smedery aldaar ad f 500 aan D. Lindhout (niet gegund). Landbouw en Veeteelt. Laadbouw-OogeTallen-Verzekering „Centrale Landbouw-Onderlinge". Te Amsterdam werd Maandag on der leiding van den heer K. Czii. de Boer uit Assendelft, de algem. verga dering gehouden van de Centrale Landbouw-Onderljnge. Van deze Centrale zijn 10 prov Ouderlingen en dc Nederlandschc Heide-Maalschappij lid; in Limburg be staat geen provinciale Landbouw-Onder- lingc, die bij deze Centrale is aangesloten. Aan 't zeer uitvoerig jaarverslag over 1914 ontleenen wij het volgende: Hoewel de organisatie ook in het ver slagjaar weder in omvang is toegenomen, is toch, in vergelijking met hare uitbrei ding van voorafgaande jaren,' gebleken, dat de tijdsomstandigheden ook op den groei der Landbouw-Onderlinge in 1911 van invloed zijn geweest. In de eerste h£lfl van 1911 liet het zich aanzien, dat de groei der Landbouw-Onderlinge ze ker niet minder zou zijn, dan in 1913. JNa 1 Augustus kwant er echter een ken tering, tengevolge waarvan de verhouding van de toe- en uitgetreden leden in liet 2e halfjaar 1914 minder gunstig was dan 'l overeenkomstig tijdvak van voor afgaande jaren. Op 31 December 1914 maakten 12411 landbouwers deel uil van de Landbouw- Onderlinge. Het over hel verslagjaar uitbetaalde loonbedrag bedroeg circa f 18.054.000. Tot 1 Juni van het 1 oopende jaar traden nog 792 nieuwe leden toe, uit- keerende ren jaarloon van f 765.128,—. De ziekteregeling voor inwonend per soneel (volgens artikel 1638// van hel Arbeidscontract) breidt zich geregeld uit. Hierbij zijn aangesloten 4203 landbou wers, die 6004 dienstboden en inwonende arbeiders hebben verzekerd. In 1913 be droeg hel aantal deelnemers 3350 mei 4696 inwonende arbeiders en arbeid sters. De onkosten in 1914 beliepen ge middeld f 2,51 per jaar per verzekerde. (De verschillende premie-maatschap pijen vragen hiervoor f 5 tot f 7,50 per jaar). Het aantal landbouwerspatroons, die voor zicli persoonlijk aan de ongevallen verzekering deelnemen, bedraagt 522. Dit aantal breidt zich nog voortdurend uit. Over de eigenlijke ongevallen-verzeke ring vernemen wij het volgende: In 1914 werden bij de aangesloten landbouwers 2255 arbeiders dooi* u on geval getroffen. Hiervan waren 2112 binnen twee maanden afgeloopen. Niet minder dan 132 ongevallen duurden lan ger dan 2 maanden. Aan 23 arbeiders werd een levenslange uitkeering toege kend. Elf arbeiders stierven tengevolge van een landbou'w-ongevalTwee van deze arbeiders lieten geen betrekkingen na, waarvoor zij zorgden. Aan de nagelaten betrekkingen van de negen andere wérd een blijvende uitkeering toegekend. Op 1 Maart 1914 waren 35 van de arbeiders, die in 1913 en vier die in 1912 een ongeval hadden gekregen, nog niet hersteld. 20 dezer arbeiders zijn inmiddels blijvend invalide verklaard en ontvangen een levenslange rente, 15 zijn geheel hersteld en de vier overige zijn nog steeds in het genot eener tijdelijke ■uitkeering. Van de in 1914 voorgekomen ongeval len zijn er thans nog 37 in behandeling. In cle ongevallen, welke in 1914 plaats vonden, zijn begrepen 55 gevallen van bed'rijfsziektcn en 45 ongevallen over komen aan de verzekering deelnemende patroons. Een der patroons overleed aan het hem overkomen ongeval. De weduwe en hare kinderen ontvangen nu jaar lijks van de Landbouw-Onderlinge een rente van f 561,60. Van de getroffenen werden er 61 in een zieken-inrichling of gesticht voor oog] ij der s voor rekening der Landbouw-Onderlinge verpleegd. De 2255 ongevallen werden veroor zaakt door: voertuigen 234; omgang met paarden 223; waarvan 2 met doodelijkcn afloop; door hoornvee 132; varkens 8; door landbouwmachines 127. waarvan 2 met doodelijkcn afloop; vallen van dm arbeider 390, waarvan 1 met doo- delijken afloop; vallen van een voor werp 52; beknelling 90; krachtsinspan ning 235, waarvan 1 met doodelijkcn afloop; snijdende werktuigen 276. waar door 2 dooden; infectie 269; oogkwetsin gen 70; brandwonden 44; ontploffing buskruit, schotwonden 4; breken van gereedschap 14; verdrinken 3; door be drijf sziekf en en diverse oorzaken 81; honden 3. Voor de commissie van scheidslieden werd 6 maal een beroepszaak aanhangig gemaakt. IJL'l NUUI MIIIU-II rail uugv ioiuii: i» door zoowel de arbeiders als de organi satie gebaat worden, is een punt waarop voortdurend de aandacht worcil gevestigd. Het totaal der ongevallen- en nclmi- nistratiekosten van de Centrale hebben bedragen in 1914; f 156.353,48*. De on kosten per f 100 loon bedragen in 1911 f 0,863. Met dit bedrag zijn evenwel niet alle onkosten te dekken. Voor rekening van iedere provincie komen nog de onkosten der ongevallen, die korter duurden dan 2 maanden. Voegt men deze onkosten, die voor dc onderscheidene provincies verschillen, bij dc f 0,86*, dan beloopen de onkosten per f 100 jaarloon voor de Groninger Landbouw-Onderlinge f 1,20. Friesche - 1,28; Drentschc - 1.21; Overijssclsche - 1,36; Geldersche - 1,32; Utrechtsche - 1,37; N.-Hollandsche - 1,32; Z.-Hollandsche - 1,40; Zeeuwsche - 1,28; N.-Brabantsche - 1,20 Wannéér wij deze bedragen eens om slaan over een jaarloon van een arbeider en dit stellen op f 400, dan blijkt, dal de onkosten voor de ongevallen-verzeke ring voor zoo'n arbeider bedragen per weck 10 cents. ONDER WIJ 8. ÜREISCIIOR. Voor de vacante be trekking van onderwijzer aan de O. L. School alhier, hebben zich zes sollicitanten aangemeld. De heer H. J. Vooren, onderwijzer te CufFoio, thans met verlof in Nedeilaüd, is te 's-Gravenhage voor de Vereenigir g van boekhouders geslaagd als leeraar in het boekhouden. TWEEDE K A M E R. Zitting van Dinsdag. Interpellatie-Van Vuuren betreffende de Indische geldleeuing. De heer Van Deventer betreurt dat de geoefende kleine kritiek de vestiging en handhaving van een eigen Indisch landskrediet in gevaar heeft gebracht. Hjj bestrijdt de voorstelling alsof plaatsir g der Indische leeniDg niets bizonders was, omdat Indië een ryk land is. Daartegen over merkte hy op dat het een arme bevolking heeft, voor wier verheffing veel noodig is. De door het consortium genoten provisie is niet te hoog, daar het niet alleen kans had op winst, doch ook op gevoelig en blijvend verlies. Evenals de heer Patyn is spr. van oordeel dat 's minister» raededeeliDgen op 2 Maart niet in alle opzichten ge lukkig waren. Door zijn nadere raede- deelingen is veel opgehelderd. Spr. hoopt dat de gevoerde debatten het land zullen hebben overtuigd van het gewichtige belang van een gevestigd koloniaal krediet, dat volstrekt onmisbaar is voor Indië's bloei. De heer Fock verdedigt 's ministers onderhandelingen met financiers voor de uitgifte der leening ter voorkoming van een mislukking, die een bewijs van wantrouwen zou zijn geweest in Indië onder Nederlandsch bestuur. Hy acht de verleende provisie niet te hoog en de resolutoire condities volkomen normaal. Te veel vertrouwen stelt hy in onze beste Nederlanders, om te vreezen dat zy in stryd met 's lands belang den koers zouden drukken van een Nèder- landsche leening. Ook spr. acht 's ministers antwoord op de vraag van den heer Bogaardt op 2 Maart niet gelukkig. De interpellant had echter niet het recht den minister daarover zoo hard te lyf te gaan. Evenmin als de heer Patyn wil spr. een wel in het Fransche doch niet in ons parlement gebruikelijke motie van goedkeuring. De heer Boogaardt constateert dat raillioen der leening verloren is gegaan. Zyn grootste grief is dat de mioister hem op zijn vraag onjuist inlichtte. Hy betreurt dat er niet voldoende overleg is gepleegd met de Indische regeering. Aardappelen. Tijdelijk is opgeheven hel verbod van uitvoer van aardappelen, uitge vaardigd bij Koninklijk besluit van, 15 October 1914, Staatsblad 184 Een duikboot geramd. De schipper van het loggerschip „SCH. 347 uil Sch'evcningen, rap porteert, dat hij Zaterdag 5 Juni 1:1 s morgens vroeg in de Noordzee heeft waargenomen, dat één plotseling op gedoken DuitSchc duikboot, waarvan hij een ondeelbaar oogenblik tevoren dc periscoop had ontdekt, twee scho ten lostte op een Engelscheu treiter, bewapend met een kanon en bemand o. a. met twee Kngelschc marine- uuuruzeii. v tJniïucucnjK ii«u Ut- duik- boot door dc zwaar betrokken lucht niet gezien, dat nog vier andere En- gclsche treiters, op dezelfde wijze be wapend en bemand, in den omtrek warén Xadal de schoten waren ge lost, waarmede de duikboot wilde le kennen geven, dat de bemanning van den treiler liet schip tnoesl verlaten, bracht deze echter eensklaps de stoomfluit in werking, waarop de vier andere treiters onmiddellijk op daagden en de vijf tegenstanders nu op hun beurt dc duikboot terstond de volle laag gaven, met liet gevolg, dat deze danig in het voorschip werd getroffen, dal omhoog ging, terwijl liet achterschip onder water bleef. De duikboot kon dientengevolge niet meer duiken. Van dc bemanning van den treiler kreeg ze laai noch ieekeu op liet bevel om zich over le geven. Ze werd 1111 door één der trailers geramd. Na geheel le zijn onderge gaan. dook de duikboot een minuut iater plotseling weer een oogenblik op, waarvan haar bemanning, 41 man sterk, gebruik maakte 0111 met de zwemgordels over boord le sprin gen, waarna do duikboot, een Duil- sciie, een paar minuten later voor goed onderging. De drenkelingen werden allen door de bemanningen der trailers opgepikt, die koers naar Pelerhead zetten, waar ze do geredden aan land brachten. De treiler, die bet eerst in actie was, behoorde le Grimsby thuis en had een nummer in dc vijfhonderd Van dit drama, dal zich' in korten tijd afspeelde, was op 200 M afstand de logger ..SCH 017 getuige, alsook de „SCH 191 Beiden liepen elk oogenblik gevaar te worden getrof fen door de herhaaldelijk over lum vaartuigen heen fluitende kogels welke in hun nabijheid in 't water ploften, maar gelukkig hieven ze on gedeerd. Voordal de gewapende Kngelsclie sloom treiters vertrokken, kwamen 2 Engelselie matrozen en 'n Engelsche schipper met geladen revolver aan boord van de ..SCH. 347". genaamd „Adriana", om dc papieren na terzien en le trachten enkele inlichtingen in Ie winnen, waarop echter geen, ant woord kon worden verstrekt Nadat de papieren in orde waren bevonden en de bemanning aldus mei den schrik was vrij gekomen, kon schip per Grootveld de reis vervolgen en in (ie omgeving zijn vleet weer uitzetten. lint geding tegen generaal CürMlaan du Wet. Het geding legen Dc Wel is Dins dag herval De getuigen a décharge deden nadere mededeeiingen over de schade, die Dc AVets mannen aan regeeringseigendornmen hadden toe gebracht. Kolonel Kowl. provoost-geweldige, getuigde, dal de Vrijslaatsche rebel len te zamen ruim 70410 man sterk waren geweest en dat Maritz, toen hij in opstand kwam, KOU man, 4 stukken geseind en (>00.000. geweer patronen met zich mee had genomen. De getuigen a décharge legden ver klaringen af. die overeenstemden met de verklaring, die van de zijde der rebellen van den opstand gegeven was. namelijk, dal li ij op louw was gezel bij wijze van protesl legen den veldtocht in Zuidwcst-Afrika. Een hunner haalde een uitlating van De .Wet aan, waarin deze ver klaard had, dat wapenen niet bepaald poodig waren, tenzij dan oni aan hun pepte,sl kiem bij-Ie zeilen Generaal Kemp, dc rebellenaan voerder, die ook nog terecht moet staan, verklaarde als geinige ii dé charge, dat de bijeenkomsten, die in Lichtenborg Kop jes gehouden waren, belegd waren om in verzet te komen tegen den veldtocht 111 Duitscli Zuid wcst-Afrika, <'ii dat er niet over de uitroeping van een republiek was ge sproken Er werd nieis tegen de vlag gezegd en er was geen samenspan ning gesmeed om oorlog legen den Koning te voeren Hij had generaal Beijers op i November voor liet laaist gesproken. Tot op dien dag waren de burgers niet van plan ge weest. om tegen de regeering in op stand te komen De ineesten van Maritz' aanhangers waren, zeide hij. onervaren jongelieden De vliegeraanval op Karlsruhe. Bijna een uur lang, van kwart vóór zeven lot bij achten, hebben vijande lijke vliegtuigen, op gröote hoogte, over Karlsruhe gevlogen De binnen ste deeion van de stad, die het dichtst bij liet kasteel liggen, zijn hel meest geteisterd. De slachtoffers zijn bijna uitsluitend burgers, vrouwen en kin doren. Gemengd Nieuws. Wilde uien zich tot dusver va11 iemand ontdoen, dan schoot men hem een kogel door het hoofd en men was geholpen. Het middel was onfeilbaar. Spoedig zal dit echter ook al niet meer het geval zjjn. Den kogel in het hart mist ten minste somtjjds reeds zjjn uitwerking. Te Miinchen loopt een Beiersch infanterist rond, die een kogel in zjjn hart draagt en van den prins geen kwaad weet. De man was met een wonde in zjjn borst van het oorlogstooneei uit Frankrijk terugge komen, doch toen men de plaats waar de kogel sat met behulp van Röntgen stralen wilde uitvinden, ontdekte men het projectiel in het hart. Daar men aan een dergelijk verschijnsel geen geloof kon hechten, nam men nog een aantal Röiitgenopnemingen vau de hartstreek. Dooh alle onderzoekingen, van voren, van achteren, van links en rechts, leverden hetzelfde resultaat op: de kogel zat onwrikbaar in een der hartkamers. Het projeotiel is bljjkbsar, na door de longen gegaan te zijn, langs de groote bloedvaten geglipt, zonder die te kwetsen, en is, wonder boven wonder, door den kamerwand van het hart heengeslagen, zonder een verbloeding te veroorzaken. De gewonde voelt zich goed en het hart werkt normaal. Hjj mag van geluk sprekeD, dat de Franschen geen dum- dum-kogels gebruiken. In dit voorjaar, toen de vogels in Noord-Frankrijk terugkeerden, hebben wij, zoo vertelt een soldaat in de Frank furter Zeitung, gelegenheid gehad de vaak verwonderlijke tamheid en zorge loosheid van deze diertjes waar te nemen, die zich blijkbaar snel aan de veranderde omstandigheden wennen. Door het ge raas van den oorlog laten zjj zich vol strekt niet in hun gewone bezigheid storen. De stelling, waarin onze batterij toen lag, heeft ongetwijfeld weinig ge legenheid tot neBtelen geboden. Een paar vinken koos ten minste het affuit van een onzer stukken uit om daar sijn nest te bouwen. Eon pauze tusschen de gevechten gaf den diertjes gelegenheid het werk rustig ten einde le brengen. Reeds lagen rond het kleine nest een paar eieroD, toen het onheil naakte. De batterij moest vuren en wat wij ge vreesd hadden, gebeurde. Door den terugslag viel liet nest met zijn inhoud naar beneden, nedat de vogele tevoren reeds weg gevlogen waren. De vinken hebben toen op een minder gevaarlijke plek een nieuw nest g«4>ouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2