ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 16 Juni 1915. (Z lerlkzeesche Courant), ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar - 10,—. Afzonderlijke nummer»- 0,05. Venchynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lsts JAARGANG, No 9710 DiractauiM A. J. DE LOOZE Jr. Uitflavap-Hoofdredaolauri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regel»f o,30. Elbe regel meer- 0 10. Reclame» per regel- 0 15. By contract belangryke korting. Intending op den dag ran uitgare v66i 9.3O ure. BERICHT. Zij. die zich met I Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien dalum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE I. O 0 Z E Jr. Verordening Duiven. De BURGEMEESTER van Zibrikzee; Gelet op het schrijven van den Territorialen Bevclhelhebber in Zeeland van 14 Juni j.l., T. no. 1790: Kondigt af de hieronder volgende verordening: De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz ter standplaats Middelburg: Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augus tus 1914 (Stbl. no. 435), van 8 September 1914 (Stbl. no. 448) en van 11 Februari 1915 (Stbl. no. 81), waarbij de gemeenten in de provincie Zeeland zyn verklaard ,,in staat van beleg"; Gelet op artikel 22 van de wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no. 128); Stelt by deze de navolgende verordening vast: Artikel 1. Op aanzegging van militaire zyde moeten alle duivenhokken worden opengezet en moot toegelaten worden dat de duiven worden onderzocht. Artikel 2. De burgemeesters zulten van deze verordening onvorwijld af kondiging doen en de duivenhouders in hun gemeente er mode in kennis stellen. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, in gevolge art 43 van de wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste cene maand ol' geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 15 Juni 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., (get) BROCX. ZiKuiKZKB, don 15 Juni 1915. Do Burgemeester voornoen"', D. VAN DER VLIET. Oorlogsoverzicht. Dc krijgsforluin in het Oosten, tlie een wijl den Russen gunstig scheen, heeft hun thans weer den rug toe gekeerd. Het is namelijk den Duit schers en Oostenrijkers, die door den bekenden generaal .Von Mackenzen aangevoerd werden, gelukt om bij Jaroslaw door l Russische front te breken, tengevolge waarvan de Rus sen tol den aftocht genoodzaakt wer den, bij welke gelegenheid 16000 Russen gevangen genomen werden. Dc toestand is thans zoo, dat de ge- hcele Boekowina weer in het bezit van Oostenrijk is. Zelfs hebben de lroepen der verbondene Duitschers en Oostenrijkers de grens van Bes- sarabië overschreden, en eenige Rus sische grensplaatsen bezet. Wat Gal- licië betreft, dit is voor meer dan drie kwart weer in Ooslcnrijksche handen. Thans rukken de Duitschers en Oos tenrijkers van drie verschillende kan ten legen Lemberg op. dat, naar het zich laat aanzien, weldra door de Oostenrijkers zal hernomen worden. Reeds zijn de vrouwen van officieren en ambtenaren, na hun huishouding in L'emberg opgebroken te hebben, afgereisd. Ook zijn al de gewonden, die in de hospitalen le Lemberg ver pleegd werden, vertrokken. Is Lem berg genomen, dan staat ër geeii Russische soldaat meer gewapend op Du it sell of Oostenrijkse!!'grondgebied. Het schijnt, dat ook tegen War schau de Duitschers iets in l schild voeren. 'Althans de militaire corres pondent van 't grootc Engelsche blad de Times is in dit opzicht niet gerust. Op het Westerfront is 't nog altijd maar hef oude treurige liedje. Dc geallieerden nemen loopgraven, win nen zoovele meters terreinmaar moeten dezen geringen terreinwinst met vele menschcnlevens duur be talen. En wat schieten zij er mede op? Niet veel. .Want achter de ver overde loopgraven zijn andere intijds gereed gemaakt, waarin de Duit schers met nieuwe troepen versterkt, de geallieerden afwachten De corres pondent van het 'Algemeen 1Handels bladdie een locht gemaakt heeft naar het dorpje Neuvillc, hetwelk dc Franschen op de Duitschers her overd hebben, spreekt van een tocht door, de doodenvelden bij Atrecht In een tiental dagen waren daar 25 a 30 duizend dooden gevallen. En daarmede hebben de geallieerden 20 25 kilomeier terrein gewonnen! Ontzettend, en gruwelijk. Want in dezen loopgravenoorlog wórdt van t geweer nis schietwapen weinig ge bruik gemaakt In hel "handgemeen wordt voor hel richten van 't geweer j'ecn lijd gelaten. De bajonet is het aanvalswapen der infanterie. ,,Dc ba jonetsteken. die ik zag. bij de dooden", aldus schrijft genoemde correspon dent, waren meerendeels in borst en zijde terecht gekomen. Schedel won den werden meerendeels veroorzaakt floor de sappeursgereedschappen. Ik zag een paar Duilsche dooden, wier schedel blijkbaar ingeslagen was met een spade. Rij weer anderen was het gelaat geheel onherkenbaar, getrof fen als ze waren door slukken gra naten of kartetsen". Men ziel hieruit, hoe wreed de oorlóg is. De Serviërs hebben in Albanië eenige plaatsen bezet, teneinde de Italianen voor te. wezen, die uil don aard der zaak hiermede weinig inge nomen zijn Want Italië tracht ook Albanië in zijn bezit te verkrijgen. Hel heeft reeds Wallona bezet, en nu komt dat stoute Servië 'n streep door zijn rekening maken. NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA. Volgens een Wol 11'bericht zeide Bryan in ijjn oproep aan de Amerikanen, dat Wilson voor het behoud van den vrede is. Bryan stelt voor, om te trachten tot een internationale overeenkomst te ge- faken» ITAMbg llOC 1CIIUW ?t»JI IUUmUS. met passagiersbooten verboden wordt. Hü is van eene andere meening als Wilson betreffende de politiek, welke tegenover de inmenging van Engeland in de rechten van den neutralen handel moet worden gevreesd. Bryan was van meening, dat tegelijk met de nota aan Duitschland een nota aan de geallieerden verzonden had moe ten worden, waarin geeischt werd, dat zy den Amerikaanschen handel niet zouden belemmeren. ALBANIË. De Roraeinsche Tribunadie de ge melde bezetting van Elbassan en Tirana en de opmarsch naar Durazzo door de Serviërs, de bedreiging van Skoetari door de Montenegrijnen en van Berat door de Grieken bespreekt, zegt, dat deze betreurenswaardige teiten op de toekomst van Albanië, waarbij Italië in de eerste plaats belang heeft, geen invloed kan hebben en dat hierover op een conferentie der mogendheden beslist moet worden. Ia een officiëele mededeeling uit Nisch worden de redenen opgegeveD, welke Servië er toe geleid hebben Albanië te bezetten. Reeds bij het begin van den oorlog, wordt gezegd, bleek, dat Oostenrijk van zijn consulaat te Skoetarie het dentrum voor zyn operaties tegen Servië in Albanië maakte en dat het front tegen Oostenrjjk-Hongarije zich langs de Alba- neesche grens uitstrekte. Er werden inderdaad vijf invallen op Servisch gebied gedaan, terwijl de Alba- neezen nog steeds gelooven, dat Oosten- rijk-Hongarye hen nog kan beschermen. Servië was dus genoodzaakt maat regelen te nemen om zich tegen deze invallen te beschermen. ENGELAND. Een brand, waarvan de oorzaak nog niet verklaard is, had Maandag plaats in de Victoria-dokken te Londen en in een pakhuis voor katoen bij Liverpool. Een andere brand barstte uit in een werkplaats der aniline-maatschappy te Manchester. Van regeeringswege is bekend ge maakt, dat er nog 250 millioen pd. et. zal moeten worden uitgetrokken voor de oorlogvoering gedurende het begrootings- jaar eindigende 31 Maart 1916, hetgeen •met de 250 millioen die reeds is toe gestaan 500 millioen pd. et. maakt voor het begrootingejaar 1915/1916. Minister Asquith stelt het Lagerhuis voor, ge noemde som toe te staan. LUXEMBURG. Daar men in den laatsten tijd in Luxemburg veel hoorde spreken van landgenooten, die in Frankrijk, strijdend in Fransche gelederen, vielen of zwaar verwond werden, is een onderzoek inge steld npfir het aanta) vrijwilligers uit Luxemburg, die voor Frankryk de wapenen hebben opgenomen, meldt de Luxemburgsche correspondent van de Tijd. Men kwam tot het aanmerkelijk hooge aantal van bijna 9000 jonge mannen, die tegen Duitschland op het Westelijk oorlogsfront kampen. Ruim 600 vrijwilligers kwamen uit het kanton Luxemburg. Deopgewondeu anti-Duitsche stemming i onder eeu zeer groot deel der bevolking 1 neemt dagelijks too, en men hoort hier en daar reeds hot vermoeden uitspreken, dat in het groothertogdom, zoo niet spoedig een betere stemming onder het volk intreedt, door do Duitschers de oorlogstoestand zal worden afgekondigd. De regeering heeft tot rust aangespoord en do bijzonderheden, die thaus bekend worden en de aanleiding zouden geweest zijn der ofBcieele proclamatie der Luxemburgsche ministers, doet ver moeden, dat deze hoogst noodzakelijk was. De Duilsche autoriteiten zouden hebben te kennen gegeven, dat, indien de bevolking zich niet rustiger hield, de strengste maatregelen zouden worden genomen. Een ministerraad, ouder pre sidium der groothertogin, volgde op deze bedreiging van Duitsche zijde en het officieele stuk werd opgesteld, om de bevolking het gevaarlijke barer houding onder hot oog te brengen. NEDERLAND. neerde Belgen, die poogden het inter- neeringskamp in Gaasterland te ont vluchten, moest geschoten worden. Een der geïnterneerde Belgen werd zwaar, de andere lichtgewond. AMSTERDAM. Maandagmiddag drong op den O.-Z. Achterburgwal een man het perceel 187 binnen. Hg vond daar zya vroegere vrouw, van wie hy ge scheiden is en die thans weer met een ander woont. Even daarna hoorden de buren gegil en toen bleek, dat de man de vrouw met een scheermes aan den hals een niet gevaarlijke verwonding had toegebracht. De politie arresteerde den man. De vrouw, die naar het Binnen-Gasthuis werd geleid, kon dit spoedig weer verlaten. Dezer dagen werd een bewoner der Oraoje-Nasaaulaan te Amsterdam opgescheld met de mededeeling, dat hij sprak met den officier van justitie en dat geen gevolg zou worden gegeven aan zekere zaak het betrof het overrijden door den betrokkene van een jongen met zijn automobiel indien hij bereid was een som van 500 gulden te storten. De bewoner begreep dadelijk, met een poging tot chantage te doen te hebben, doch deed alsof hij op de zaak iDgiüg en bood do helft. Zaterdag nu vervoegde zich aan zyn woning een 15-jarige jongen met een schrijven waarin verklaard werd, dat de officier van justitie geen gevolg aan de zaak zou geven als hij een bedrag van f 250 ontving. De politie, die door den bewoner van de Oranje Nassaulaan gewaarschuwd was rekende den jongen in. Hij verklaarde, dat twee onbekende mannen hem vijf gnlden hadden ge geven voor het bezorgen van den brief. Als er gevraagd Werd, van wieh het schreven kwam, had de jongen moeten antwoordenvan den officier van justitie. Zondag is de maatschappij „De Unie" le Amsterdam, handelende in grutters- en koloniale waren, de dupe geworden van een paar sluwe op lichters, die een streek hebben uitge haald, welke een waardigc(?) pen dant genoemd mag worden van den veel besproken postdiefslal van ccni- gen tijd geleden. De maatschappij „De Unie" heeft hier ter stede vijf filialen. Het boofd- filiaahis gevestigd in dc iWesterstraat 150, en wordt geleid door de wed. Slag en hare dochter, welke beide dames boven den winkel hare eigen vertrekken hebben. Dagelijks brengen de houders van de andere filialen hel ontvangen geld Lij haai', waarna alles wórdt opge borgen in de brandkast, welke zich ook boven bevindt. Zondagochtend, ongeveer 9 uur, werd aangescheld Daar de winkel Zondags gesloten is, en de dafnes nog aan haar toilet bezig waren, opende éën harer het bovenraam om te kij ken wie er schelde. Er stonden twee personen voor dc deur, die zeiden, de filiaalhoudster wegen n dringende zaak te moeten spreken. Mevr. Slag ging naar be neden en liet de bezoekers in. Zij vertelden, cl«al zij rechercheurs van politie waren, dal zij Zaterdagavond in een café iemand hadden gearres teerd, die verdacht werd de vervaar diger te zijn van het in omloop zijnde yalsche geld. Er was een valsche gul den in zijn bezit gevonden. Hij be weerde, dat yalsche stuk dienzclfden avond bij nievr. Slag in den winkel bij hel wisselen van geld ontvangen te hebben. En nu hadden zij, recher cheurs van liet Leidscheplein, op dracht om hel in huis aanwezige-geld mede naar het bureau le nemen, om Ic doen onderzoeken of de verklarin gen van den gearresteerde uitkwa men. De beide mannen waren zoo resoluut en echt in hun optreden, dat mej. Slag volstrekt geen argwaan had. Zij zeide e'chter, dat liet geld. waarover hel ging, niet haar eigen dom, maar dat van dc firma was, zoodat zij zich niet gerechtigd achtte hel af le geven, zonder dat de hecren zich voldoende gelegitimeerd hadden Deze vertoonden daarop een gezegeld 5"1 1 f" »- -.iv-vlj vlul. de commissaris aan üe iwee iccuë7- cheurs (en dan volgden Iwee namen, waaruit zoo iels als P. de Vlaming en nog een andere minder leesbare naam viel op te maken) opdracht hadden bij mej. Slag huiszoeking le doen naar geld en (lil zoo noodig in beslag le nemen. IIet sluk was voor zien van een handteekening, die zeer goed die van den commissaris van de derde sectic had kunnen zijn. De 28-jarige zoon van mevr. Slag, die elders een betrekking heeft en toevallig dien nacht thuis logeerde, stelde nog voor dat men toch nog eerst even zou lelefoneeren naar Rot terdam, waar dc firma haar zetel heeft. De beide rechercheurs vonden dal goed en zeiden dan over een half uur te zullen terugkeer en, dan had den zij tevens gelegenheid op het bureau instructies te vragen voor het geval de firma geen toestemming zou hebben gegeven. Het kwam echter niet lot lelefo neeren; het huis zelf had geen tele foon, en intercommunaal le spreken bij een particulier in de buurt had ook z'n bezwaren en Zondags zou t waarschijnlijk toch moeilijk zijn in Rotterdam iemand op hel kantoor aanwezig te vinden; bovendien, hel optreden van de beide mannen deed zoo weinig arg\Vaan koesteren als het niet in den haak was zouden zij wel niet terugkomen. Maar zij kwamen terug en zeiden, dat de commissaris hun had opge dragen in ieder geval het geld mede le brengen, met of zonder toestem ming. Zij hebben toen al hel aanwezige geld, ook dat uit dc brandkast, mede genomen, zijnde f 1157,50, waarbij voor ongeveer f 500 aan papier. Mevr. Slag deed het zelf voor de hec ren in twee linnen zakjes met den naam van „De Unie" erop. Voor zij vertrokken zeiden de hec ren nog, dat geen van de iiuisge- nootcn vóór 12 uur uit mocht gaan, daar zij elk oogenblik op 'l bureau konden worden ontboden en op een zoodanige boodschap dus hadden te wachten. Daarop verwijderde zij zieii in de richting van de Marnixstraat, waardoor immers de tram naar het Leidscheplein voert. Men hoorde echter niets en loen dc zoon, die wilde uitgaan en wien het wachten begon tc vervelen, eens op het nabij zijnde politic-bureau ging vragen, hoe hel nu stond met de zaak... vertélde men hem daar, dat van eenige arrestatie in verhand met valsche munt, niets bekend was. Ten slotte gaf een telefonische na vraag aan liet bureau Leidscheplein de absolute zekerheid, dal men op de brutaalste wijze was opgelicht. Van de daders is nog niets bekend. ZANDVOORT. Maandagmiddag daal den twee Nederlandsche officier-vliegers in een tweedekker op het strand alhier. Terwyl zy zich naar het dorp begeven hadden, om te gaan koffiedrinken, greep een rukwind de machine aan met zoo'n geweld, dat het- vliegtuig onderstboven gesmeten op het strand terecht kwam, en er heel wat aan krorageslagen en vernield werd. De machine moest geheel uit elkaar genomen worden. Per spoor werden de onderdeelen naar Soesterberg teruggebracht. GORINCHËM. In deze gemeente ontstond Zaterdagavond een paniek onder dc bevolking der slad, tenge volge van een hevige ontploffing. Het gerucht verspreidde zich. dal er een bom in één der kazernen was geworpen. Zekere .V., uit Indië teruggekeerd, had vuurwerk vandaar mede ge bracht; hij had één van die knal- toestellen in een raamkozijn van'dc Citadel-Kazerne geplaatst en ontsto ken. De ontploffing was zóó lievig, dal er ruilen stuk sprongen en de knal in een groot gedeelte der stad gehoord werd. Gelukkig behoorde dit raam lot één der waschlokalen waarin (oen geen militairen aanwezig waren. Persoonlijke ongelukken zijn niel voorgevallen. n irTi - nU i l liv n i.wi.» kazerne, zoomede van dc bevolking, was overweldigend. De onvoorzichtige en kinderachtige dader is gearresteerd. WERKENDAM. De sigarenmaker P. alhier heelt Dinsdagavond uil minnenijd 'n moordaanslag gepleegd op een meisje. Zij verkeert in levens gevaar. De dader is aangehouden. iWEERT. Dinsdagnamiddag is al hier door onbekende oorzaak brand uitgebroken in dc nabijheid van Jict depót van de Petroleum-Mij. „De Automaat" alhier. Het vuur greep /.oo snel om zich Jicen, dat lien arbei derswoningen in de asch werden ge legd. Militairen hielpen bij l blus- schingswerk, door de brandende per ecelen neer te halen. De brandweer kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. KLAASWAAL' Eeilige kinderen waren op een weide alhier aan het spelen en klommen op cfen kanon, dat daar met andere stukken opge steld lag. Eensklaps zaklc liet kanon eenigszins over, waardoor het 6-jarig zoontje van den lieer J. N. lussehen het kanon en den muur van een aan de weide grenzend huis bekneld raakte. Het kind was onmiddellijk dood. Een ander kind van voormel den N. werd ernstig gewond. Er wordt een onderzoek ingesteld, of hier plichtsverzuim of nalatigheid in liet spel is. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Benoemd tot agent van politie alhier, de heer M. v. d. Werf te Noordgouwe. Het aantal uitgereikte broodkaarten alhier bedraagt ruim duizend. Wy kregen uit verschillende ge meenten berichten, dat een vliegmachine gezien is. Al deze berichten op te nemen gaat niet aan. Vandaar dat wij ons be palen tot deze algemeene mededeeling, heeren correspondenten beleefd verzoe kend voortaan dergelijke berichten ons niet meer te doen toekomen, tenzij er iets belangrijks bij te vermelden valt. Bij kon. besluit van 12 dezer, zijn de navolgende pensioenen verleend, aan A. Zand ijkgemeenteveldwachter te ReneBse f 127A. Zandijkidem te Noordwelle f 166; A. Zandyk, idem te Seroonkerke (S.) f 79.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1