Gemengd Nieuws. aiulere kinderen ook te verkrijgen. De familie echter was ongezind haar de kinderen af te itaan en beproefde ook het doohtertje, dat reeds in de auto had plaats genomen, daaruit te ver wijderen, wat haar ook gelukte. Intusschen was er veel publiek op de been gekomen, dat aich in grooten getale om de auto schaarde, en op nog al hardhandige manier de vrouw beduidde, dat aü het met de familie eens was. Toen de burgemeester ter plaatse gearriveerd was en deze ruim baan liet maken kon de auto met de moeder en haar gezel schap weder vertrekken, zonder dat de vrouw haar doel bereikt had, de ervaring echter rjjk geworden, dat haar daad algemeene afkeuring had gewekt en hopelijk tot de overtuiging gekomen, dat zjj andere wegen zal behooren te bewandelen, wil zjj op rustige wijze in 't bezit harer kinderen worden gesteld. Toen Vrijdag in den namiddag een ingezetene van Poortvliet op weg was van hier naar zjjn gemeente, leidende een jong paard, verlotingsprjjs, had de man het ongeluk te vallen en een trap of schop van het paard tegen het onderlijf te krijgen. De man kon zich moeilijk bewegen en werd bereid vaardig door den heer I. de Wilde Dz. op diens kar naar Scherpenisse vervoerd, waar hij zich onder geneeskundige behandeling van den heer Polderman stelde. Door 126 ingezetenen zjjn alhier bjj den burgemeester broodkaarten aangevraagd ter verstrekking van brood aan 606 personen. Hiervoor zal per week 1600 K.Q. meel noodig ijjn. Zaterdag 10 Juni zal het eerste bruin brood gebakken worden. ST.-ANNALAND, 14 Juni. Voor zoo ver 't menschen betreft, blijkt 't spreek woord? „Uit het oog, uit het hart", vaak een waar woord te zijn. Wat de dieren aangaat, treft men meermalen sterke bewijzen van 't legen- deel aan. Zoo keerde hier in den nacht van ■Vrijdag op Zaterdag een hond terug tot zijn vroegeren meester na een afwezig heid van meer dan twee jaar. Toen deze 's morgens de deur opende, gaf het beest zijn blijdschap te kennen over het wederzien. Indertijd had de eigenaar hem over gedaan aan een koopman uit Bergen-op- Zoom. Zou zijn terugkomst mogelijk in ver band staan met de duurte van 't brood. WISSENKERKE. De spekslagers in deze gemeente hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid, door de regeeriog geboden, tot het bekomen van varkens. De vorige week heeft ieder het door hem aangevraagde aantal ontvangen. De var kens worden uit Dordrecht aan 't adres van den slager afgezonden. Voor het bekomen van regeerings- brood in te Wissenkerke en Geersdijk vrij wat animo: er zijn voorloopig ruim 160 aanvragen ingekomen. Te Camper- land zijn maar enkele aanvragers. THOLEN, 12 Juni. Bij de alhier ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 164 stemmen, waarvan 8 van onwaarde. Het aantal kiezers is 620. Hiervan verkregen de heeren P. A. de Jong (vrijz.-dem.) 229; C. van den Berge (chr.-hist) 127 en H. Goossen (anti-rev.) 99 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. RECHTZAKEN. De hooge Raad te 's-Gravenhage verklaarde niet ontvaakeiyk de beroepen van den procureur-generaal te Leeuwarden tegen de arresten van het Gerechtshof aldaar, waarbg van overtreding der Lotergwet met betrekking tot Tgdgeest- stukken, welke door het Hof evenals door de Rechtbank werden aangemerkt niet als aandeelen in een loterg, doch als obligation eener geoorloofde premie- leening. De agenten der N. V. „De Tgdgeest" werden vrijgesproken. Aanbestedlagen, Verkooplngen, ens. ST.-ANNALAND, 14 Juni. De weide in den Barenditenhoek, groot 2 Il.A. 2 A. en 80 c.A., die Vrijdagavond in de herberg van den heer C. Scherpenisse werd verkocht ten overstaan van notaris Timmerman en ten verzoeke van de erven van mej. A. Polderman, heeft op gebracht de som van f 790 per Blooisch gemet. Eigenaar er van is geworden de lieer H. Slager. EER KN 1 E D V S, Ned. Herv. Kerk. REN ES SB. In de gisterenvoormiddag gehóuden godsdienstoefening werd o. m. een bankbiljet van f 10 voor de armen gecollecteerd Dit goede voorbeeld vinde navolging! Gcref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Bruinisse door ds. A. Janse te Barneveld. ONDERWIJS. ZONNEMAIRE. Aan de Chr. School alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. uit een 12-tal sollicitanten benoemd, mej. G. P. Plokkooy van Dordrecht, volontaire aan een Chr. School te Giesendara. Zy was leerlinge der Kweekschool met den Bybel te Dordrecht. De nieuwe Landstormwet. Mr. J. v. Heerde, hoofdcommies van de afdeeling militaire zaken op bet Stadhuis te Amsterdam, verstrekt aan het Handelsblad eeuige mededtdee lingen inzake de nieuwe Landstormwet. Naar de opvatting van mr. v. Heerde kunnen alle mannen van 2040 jaar, die vóór 20 Mei 1913 (den dag, waarop de oude Landstormwet ingevoerd werd) vrijgesteld waren van militieplicht, tot den gewapenden laudstorm worden opgeroepen. Zooals in de memorie van toelichting van het wetsontwerp gezegd wordt, ligt het in het voornemen van de Regeering, om als het aangeboden ontwerp tot wet wordt verheven, achter eenvolgens, naarmate de verschillende daarop van invloed zynde omstandig heden het mogetijk zullen maken, dit te doen. Tot deze vrijgestelden van den dienst bjj de militie zullen volgens mr. Van Heerde gerekend worden: lo. de vrijgestelden wegens broederdiens; 2o. de vryge8telden wegens het hebben van in hetzelfde jaar geboren broeders; 3o. de vrijgestelden wegens het zgn van eenigen zoon; 4o. de vry gestelden (tijdelijk of voor goed), wegens kost winnerschap; 5o. zy die buiten oproeping zyn gebleven, wegens het trekken van een hoog nummer (de z.g. vrygeloten); 6o. zy die ontslagen zyn, na volbraohten militie- of landweerdienst en zy, die ontslagen zyn, wegens vry willigen dienst. Zy die na 24 Mei 1913 in een van bovengenoemde gevallen verkeeren en tevens behooren tot de lichting 1914 behooren reeds grootendeels tot den landstorm. Zy, die in een van de genoemde gevallen verkeeren en van de lichtiog 1915 zyn, behooren geheel tot den landstorm. En ten slotte zullen, naar de meening van mr. Van Heerde, de vrijgestelden van de lichting 1916 op 1 December 1915 tot den landstorm toetreden. Een onderhoud met den aartsblssehop van Utrecht. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat de bizondere correspondent van de Toss. Ztg. in Nederland dezer dagen 'n onderhoud had met den aartsbisschop van Utrecht. Hij deelde dezen mede, dat hij trachtte de ware stemming in Neder land na te gaan en daarom zich ook richtte tot den hoogsten kerkvorst in Nederland. De aartsbisschop antwoord de, dat de onzijdigheid van Nederland en ook die van de katholieke kerk hen) verboden zich te uiten. Hij voegde hier aan echter toe: Dit eene mag ik wel zeggen' zonder mijn onzijdigheid te schenden. Ik mag wel mijn waardeering uitspreken voor den heldenmoed van 't Duitsche volk, mijn onomwonden be wondering voor de Duitsche organisatie, mijn geestdrift voor de opvatting van vaderlandsliefde in hel Duitsche volk. Heeft de wereld wel ooit zoo iets gezien? Als men dat aanziet, dan gaat u hel hart open. Van geheeler harte volgt men het lot van deze heldhaftige natie. Ik ben neutraal, maar hoop op een spoe- digen wede. De correspondent vroeg toen: Eminen tie, het is in Nederland herhaaldelijk gezegd, dat 'n overwinning van Duitsch- land een nationaal gevaar voor Neder land zou betcekencn. Zijt gij van de zelfde meening? De aartsbisschop zag mij, zegt de correspondent, verwonderd aan en lachte toen luid. Wat een onzin, zeide hij. Ik ben geen politicus, maar ik heb tot dusver geen r reden aan Duitschland's woord te twijfelen. Ik vrees niets van de overwinning van Duitschland; ik verwacht integendeel daarvan een opbloei van Nederland. Voor den oorlog, meende de aartsbis schop, was de stemming in Nederland beslist vriendschappelijk voor Duitsch land. liet geheele land, voor zoover ik 't kan bcoordeelcn, voelde voor Duitsch land. Toen kwamen zekere berichten uit Belgic en de' stemming sloeg om, wal de grootc massa althans betreft. Maar ook dat is grootendeels reeds weer ver flauwd. Laat u niet beheerschen door hel denkbeeld, dat Nederland volkomen en beslist vijandig tegen Duitschland is. Dat is niet het geval. Weest overtuigd, dat Duitschland vele vrienden in Neder land heeft, die het niet mogelijk zou zijn te toornen legen het volk, dat zulk een heerlijken heldenmoed, zulk 'n schit terende vaderlandsliefde loont. Heden avond, merkt de correspondent op, zal wellicht Italië den oorlog verklaren. Dc aartsbisschop knikte zachlkens. Zij zijn met blindheid geslagen Hel is Gods'wil, zeide hij meer tot zich zei ven dan lol zijn bezoeker en toen voegde Hij daar aan toe: Ja, zij zullen nog hedenavond den oorlog verklaren. Gods wegen zijn wonderbaar. Men zegt algemeen, dal Italië den oorlog noodig heeft om een revolutie te voorkomen. Mijn vaste, per soonlijke overtuiging is, dat de llaliaan- sche oorlog de revolutie niet zal ver hinderen. Ik ben overtuigd, dal de revo lutie ha den oorlog zal komen en dan veel vreeselijker dan als ze zonder oor log was gekomen. De bezoeker vroeg: welken invloed kan de Ilaliaansche oorlog op de positie van den Paus te Rome hebben. Dat weet God alleen, antwoordde de prelaat. Wij katholieken hopen, dat uit 't katholieke Rome de vrede zal komen. De Heilige Vader immers schijnt de eenig mogelijke ii.slantie zijn, die als vredesbemiddelanr kan optreden. Nog een andere rol schijnt de katho lieke kerk geroepen te spelen. Als de vreeselijke oorlog geëindigd zal zijn, zal dc volkerenhaat vooreerst nog voortdm ren. Dan zal het de Heilige Vader zijl" die al zijn onderdanen samenroepen zal lot gemeenschappelijken arbeid, tót mo gelijk vergeten van het gebeurde. Toen de bezoeker vertrok, riep de aartsbisschop hem toe: Veel geluk en zegen, en een spoedigen vrede. Inwisseling ronde nikkelen stuivers. De minister van Financiën brengt in herinnering, dat, ingevolge het kon. besluit van 10 December 1914 de ge legenheid tot inwisseling van de ronde nikkelen stuivers op 1 Juli 1916 wordt gesloten. Tot dezen datum kunnen de even- bedoelde munten worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe be lastingen, invoerrechten en acoynzen. Ter voorkoming van geldelyk verlies zal het publiek derhalve goed doen tydig na te gaan of nog ronde nikkelen stuivers in zyn bezit zyn en, zoo ja, deze munten vóór 1 Juli 1915 by een der bovengenoemde kantoren in te wisselen. Aangeteekend wordt nog, dat reeds thans niemand verplicht is ronde nikkeleo stuivers in betaling aan te nemen. Landweerpllchtlgen en het Kiesrecht. Naar men meldt, heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer K. ter Laan, aan de ministers van oorlog en van marine de vraag gesteld, of zy bereid zyn hun medewerking te verleenen, dat, voor zoover de dienst het toelaat, de landweerplichtigen, die het kiesrecht bezitten, by eventueele stemmingen voor leden van den gemeenteraad, hun kies recht kunnen uitoefenen. Suiker. Naar aanleiding van de veelvuldige klachten, dat voor den kleinhandel en voor de industrie geen suiker in vol doende hoeveelheid bij de gewone leve ranciers te verkrijgen zou zijn, of dat daarvoor aanmerkelijk hooger prijzen dan de vastgestelde maximum-prijs wor- xdten gevraagd, heeft de Minister van overleg met de commissie van advies Landbouw, Nijverheid en Handel, in zake suiker, bepaald, dat in het vervolg de veroorloofde uitvoer met een derde zal worden verminderd, zoodal 'n groo- ter gedeelte voor dc binnenlandsche con sumptie beschikbaar blijft. De verwach ting bestaat, dat door dezen maatregel de onderbonden bezwaren uit den weg zullen worden geruimd en dat voortaan weder normale aanvragen om levering tot prijzen niet boven don maximum prijs zal worden voldaan. Mocht deze verwachting niet worden verwezenlijkt, dan zou een verdere beperking van den uitvoer niet kunnen uitblijven. Uitroer ran nieuwe aardappelen. Het Staat8bl. no. 236 bevat een Kon. besluit van den Ssten dezer, houdende tydelyke opheffing van het verbod van uitvoer van aardappelen van den nieu wen oogst. Zigeuners-opstootje. Op de paardenmarkt alhier, zoo schrijft men uil Numansdorp aan hel N.v.d D., bracht een troep zigeuners, die met woonwagens even huiion de gemeente stonden, groole stagnatie te weeg. Een der zigeuners deed zich voor, of hij een 'paard wilde ruilen, de koop wilde niet lukken, omdat de zigeuner den indruk maakte, dal hij het paard op een slink? sche manier kosteloos in handen wilde krijgen. Er ontstond een woordenwisse ling, waarna de zigeuner den koopman met boksbeugel en dolkmes te lijf ging. Toen de politie er bij kwam, kreeg de zigeuner hulp van andere zigeuners. De zigeuners schoten met revolvers op de politic; deze laatste mocht het, nadat militaire hulp was opgedaagd, gelukken de zigeuners te overmannen. Vijf zigeuners werden gearresteerd. Voormelde koopman hail cenige steek wonden in liet hoofd, een burger een schotwond bij hel ooi- bekomen, en een militair werd zeer ernstig aan de hand verwond. Van dc politic werd niemand verwond. De politie en militairen had den, toen de zigeuners werden wegge bracht, de grootste moeite om het volk, dat de zigeuners lynchen wilde, in be dwang te houden. Do Paus en do krijgsgevangenen. De Osservatore Romano meldt, dat de aansporing van den paus, om de voor den krijgsdienst ongeschikte krijgs gevangen Duitschers en Franschen naar Zwitsersch gebied over te brengen, met succes is bekroond. Er zullen dienten gevolge 20.000 man naar Zwitserland gebracht worden. Ook aan dc zieke en gewonde gevangenen, die nog voor dep krijgsdienst geschikt kunnen worden docli ónder de gegeven omstandigheden niet de vereischle zorg kunnen genieten, heeft de paus zijn aandacht gewijd. Hij onderhandelt daaromtrent, met de Zwit- scrschc en andere regeeringen. Eenige hebben reeds haar instemming betuigd. De grillen der kogels. Ia Ueber Land und Heer vertelt een hoofdofficier van gezondheid, dr. Brettner, een reeks merkwaardige voorbeelden van de grillen van kogels. Geldstukken heb ben dikwijls het leven van de getroffenen gered. Een thaler, dien een man in zyn broekzak droeg, werd door een geweer- projectiel getroffen, legde zich in den vorm van 'n vingerhoed om den kogel heen en drong met deze diep in het spierweefsel tot aan het dybeen. Door zyn tegenstand heeft het geldstuk blyk- baar een breuk van het been verhinderd. Drie thalers op elkaar in een borstzak werkten nog beter als schild, doordat zy het projectiel niet alleen tegenhielden, maar zelfs zoo sterken weerstand boden, dat de kogel tot een platte schyf werd vervormd, waarop het inschrift van den thaler afgedrukt stond. Een onderofficier is door zyn ijzeren kruis gered, dat in het midden de kogel tegenhield, terwijl de vier armen van het kruis zich naar voren bogen. Ia een geheele reeks van gevallen heeft een horloge het leven gered. Ia November 1914 werd het horloge van een onder officier by Yperen op veertig meter afstand door een kogel getroffen. De kogel werd zoo vertraagd, dat zy slechts een kleine wond in de long maakte, die goed genas. By Atrecht werd 'n infanterist liggend getroffen en meende een schot in de borst te hebben gekregen. De kogel was echter in zijn horloge bljjven steken. Ook andere voorwerpen, die op 't lichaam gedragen worden, verzwakken soms de werking van een kogel. Aan het einde van een vyf en veertig centimeter diepe kogelwond vond men drie broekknoopen, om drie verbogen koperen munten. De wonde genas. Soms echter hebben harde voorwerpen, die zich in de kleeding bevonden en door het projectiel werden meegesleept, er toe bijgedragen, dat de wonde ernstiger werd. By een onderofficier werd door een kogel de revolver, dien hy in zyn broekzak droeg, in de dy gedreven. De revolver verbrijzelde het dybeen en de man stierf. Ook andere voorwerpen, die zich niet in de kleeding bevonden, hebben soms een projectiel tegengehouden. Een merk waardig geval is, dat van een Duitschen kogel, die in een Eogelschen patroon houder twee patronen doorboorde, terwyl hy in de beide andere bleef steken en alleen met de punt voor den dag kwam. In l midden van Meimaand moesten dc nog niet gediend hebbende landstorm- mannen tusschen dc 35 en 45 jaar naar de „Stellung". Dat deze mannen geen grooten trek hadden, om nog als sol daat geoefend te worden en liever bij vrouw en kinderen blijven, kan men ze niet kwalijk nemen. Ieder had dan ook bijna wat in te brengen, in dc hoop vrij te komen, doch slechts enkelen ge lukte dit. Een was er, die, toen de offi cier hem vroeg, of hij gezond was, ant woordde: „Ik lijd aan slapeloosheid, ik kan 's nachts niet slapen „O, zeide de lofficier, „dat treft prachtig, zulkèn zoe ken wc juist; dan wordt ge ingedeeld bij de infanterie, want in dc loopgraven mag des nachts niet geslapen worden' De arme man had juist het tegendeel bereikt van wat hij bedoelde. De Duitsche soldaten beschuldigd in Noord\-F rank rijk de vrouwen en 'meisjes geweld aan te doen. In tegen stelling hiermede zij medegedeeld, wat dezer dagen in een Veldpostbricf stond: „Wij amuseeren ons zeer goed met de Fransèiie vrouwen en meisjes. Eens op een avond, toen we weer eenigen bij ons in het wachtlokaal hadden, kwam de commandant binnen en met den vinger dreigende, zeide hij tot de vrou wen: „Maar 'vrouwen, als. diJ zaakje eens geen goed einde uecinl, wal zullen dan uw mannen zeggen, als ze weer terug komen uit den oorlog?'' Doch de vrouwen lachten en zeiden: „Och* heer commandant' dat is niet erg. wij zeggen dan, dat de Duitschers ons overweldigd hebben". In een bioscooptheater te Berlijn werden dezer dagen beelden gegeven uit Noord-Frankrijk. Onder anderen komt ook een Duitsch landweerman voorbij met een mooi Fransch meisje aan den arm. Qp éénmaal klinkt een toornige vrouwenstem uit liet publiek: Zoo jon gen, als jij maar weer eens thuis Komt! 'Nu begrijp ik, waarom je haast nooit meer schrijft. En als nu op de film liet meisje ook nog haar arm liefdevol om den land weerman legt, roept de vrouw woedend.- „Scheer je weg;, satan'" Doch de beide personen op hel doek sloorden zich hier niet aan. Wel zelden is er in een bioscoopthe ater zoo gelachen als hier. Maar één lachte niet en bad er alle reden toe. Ruime keuze. Een 300tal solli citanten heeft zich aangemeld voor de betrekking van onderwijzer aan de met Augustus a.8. te openen Koningin Emma- school, in het Spiegel te Bussum. TELEGRAMMEN. PARIJS, 14 Juni. (Officieel). Wij heb ben een versterkte hoogte te Souchez stormenderhand genomen en hebben onze stellingen, legen een hevig bombar dement behouden. Onze infanterie beeft in een enkele stormloop 3 linies loop graven veroverd en daarbij 100 vijan den krijgsgevangen gemaakt, die mee deelden. dat de Duitsche verliezen in dc laatste dagen zeer groot waren. Som mige vijandelijke eenheden, die een aan val voorbereidden, werden daarbij on middellijk vernietigd. Een Duitsche te genaanval ten N. van de Aisne werd afgeslagen, vervolgens werd Soissons met 120 granaten beschoten. PETROGRAD. 14 Juni. (Officieel). Op hel geheele front worden de verbitterde gevechten voortgezet. De Duitschers de den aanvalspogingen in de-streek ten N. van Schawle. In de streek aan gene zijde van den Njemen opende de vijand leen aanval óp onze stellingen. Bij den Weichsel is de vijand die bij 't offensief van 11 Juni ernstige verliezen leed, den volgenden nacht naar zijn eerste stelling teruggetrokken. In den loop van den volgenden dag viel liij onze stellingen opnieuw aan; bet gevecht is, nog aan den gang. In Galicië viel de vijand in gesloten gelederen onze stellingen aan. Hij deed een onstuimigen aanval op de afdeelingen, die* den Dn jester overtrok ken, daarbij maakten wij 200 krijgsge vangenen en joegen 500 man over de kling, ROME, 11 Juni, (Officieel). Langs Je grens van Tonale lol' Karinlhie trachtte dc vijand meestal in nachtelijke aanval len onze infanterie te sluiten. Een aanval op de stelling, die in dén loop van den dag door ons genomen werd, is door ons afgeslagen. Burgerlijke Stand van Drelsehor. Over de maand Mei 1915. Geboren: 11 Mei. Elisabeth Cornelia Adriona, dochter van D. v. Feliüs en C. M. van Bloois. 24 Maria Cornelia Tona, dochter van J. P. Egke en M. Heyboer. 25 Adriaan Jacobus, zoon van A. G. v. d. Sande en C. Muste. 27 Jacob, zoon van M. v. d.. Linde en M. Deurloo. Gehuwd: 5 Mei. D. Fontjjne, j.m., 23 j. en J. J. Knoops, j.d., 22 j. (te Bruinisse.) ,12 J. L. v. Djjke, j.m., 27 j. en J. Heyboer, j.d., 28 j. (te Nieuwerkerk). 12 J. Heg boer, j.m., 27 j. (te Zonnemaire) en K. do Bil, j.d., 23 j. Overleden: 7 Mei. J. Klaasse, 72 j., echtgenoot van J. Fonteine. 19 A. Bylo, 58 j., echtgenoot van A. P. Smallegange. Burgerlijke Stand ran St.-FIllpsland. Over de maand Mei 1915. Geboren: Willemina Lauwrina, dochter van Jen Quist en Jacomina Verwgs. Christina Jacoba, dochter van Johannis Gunter en Cornelia Verwgs. Johannes, zoon van Johannes Hendrik Vaders en Maria van Proogen. Dina Pieternella Neeltje, dochter van Pieter Cornelis Sruits en Cornelia Adriana van Gorsel. Cornelis, zoon van Jacob van der Reest en Jacomina Verstrate. Christiaan, zoon van A"o Duimelaar en Rjjntje van Gemort. Ondertrouwd: Mnrinus Neele, j.m., 25 jaar on Sara Verhage, j.d., 23 jaar. Overleden: Lena Faasse, 23 jaar, echtgenoot© van Adrianu» .Johannes Jaoobus Fattenier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2