Laatste Berichten. kans op succes. Zelfs, indien zij de voortzetting verkiezen vau den oorlog, die binnen hun grenzen tot het bittere einde zal worden uitgevochten, zal de edele houding van Duitschland en Ooatenryk slechts winst afwerpen, daar deze mogendheden zelfs by degenen, die vatbaar waren voor den uitgestrooi- den laster, gerehabiliteerd zullen zyn. Men weet in het buitenland voldoende, dat liet niet de bedoeling is van Duitschland, binnen Europa zyn grenzen uit te breiden, doch slechts waarborgen te verkrygen, om zich vreedzaam te kunnen ontwikkelen. Wie niet vrijwillig verblind wil z'yn, moge hieruit de con clusies trekken, welke basis kunnen worden voor een vrede, om welken de zegevierende verbonden mogendheden niemand behoeven na te loopen, maar die hun opnieuw de gelegenheid zou geven om te toonen, welke bronnen zy zyn, van zedelijke kracht, grootheid, beschaving en vooruitgang in het belang der geheele menschheid. Aldus de gedachtengang van de gezaghebbende persoonlijkheid, waarop ik hierboven doelde. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag. Voorzitter de heer Van Voorst tot Voorst. De voorzitter deelt mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft mor gen om 11 uur in de afaéelingen een aantal wetsontwerpen te onderzoeken, welke reeds 1 Juni zijn rondgezonden, waaronder die nopens dc buitengewone credieten wegens de mobilisatie, den landstorm, de lichting 101(1, de voorloo- pige hechtenis en de veiligheidswet. De voorzitter kondigt als zijn voor nemen aan, Donderdag a s. om 11 uur in openbare vergadering de wetsontwer pen te behandelen, die dan in staat van wijzen zullen zijn, in de eerste plaats de spoedwetten in verband, mét de mo bilisatie, dan de voorwaardelijke straf opschorting, het eedsvraagstuk en de kanalisatie van de Maas. De vergadering wordt gesloten. ging; gezegd is dat de minister dat gedaan zou bobben om de leening niet in gevaar te brengen. De minister zou dus daartoe de ware feiten hebben ver wezen, maar dat kan spreker niet ge- looveu. De staat kan zoo iets zelf niet doen, daar in het strafwetooek daartegen straf wordt bedreigd. De eenige reden voor 'sministers houding kon zijn, dat lm goen zekerheid bad en dit is geheel juist. Het contract wsb een schijncon tract; het bond den minister absoluut en geheel, doch liet het consortium ge heel vrij. De minister speelde de meest passieve 'roldie zich denken laatde koers der Ned. staatsleening behoefde slechtb 1 pet. te dalen en het consortium was volkomen vrij van 't geheele contract. 'a Sprekers grief was dau ook niet dat de uitgifte dor leening te duur was verkregen, maar dat er geen zekerheid bestond, dat de leening zou geplaatst worden. Spreker vraagt, of de minister geen contract had kunnen sluiten, dat meer zekerheid bood; voorts vroeg spr., waarom de minister meende, dat Iadië geen zekerheid voor de nakoming zijner verplichtingen bood en waarom de in schrijvers op de ïudische leeniug hun naam moesten opgeven en die op de Nederland8che leening niet. Spr. hoopt, dat de minister zich zal weten te verdedigen, daar hij anders een duidelijke uitspraak van de Kamer zal moeten uitlokken. Daarna is aau de orde de eindstemming over het wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sinaasappelen, Bran derijen, citroenen en bananen, en op oudheden. De heer Lobman verklaart, waarom hij en zyn geestverwanten tegen zullen stemmen, n.l., omdat in deze tijdsom standigheden geen staatsinkomsten mogen prijsgegeven worden, als daar geen com pensatie tegenover staat. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 47 tegen 37 stemmen (links tegen rechts, behalve de lieeren Blohon en De Stuers). Alsnu gaat de Kamer over tot bet trekken der afdeeliugen, waarna de ver gadering verdaagd wordt tot morgen ochtend lialftwaalf. wierpen z^j zich op de grens in bet diohte rietgewas eener kreek, die zy tot aan bet middel doorwaadden en zoo den Nederlandschen grond bereikten. Post eu Telegrafie. Z1ERIKZEE. Blijkens ontvangen mededeelingen van het post- en tele graafkantoor alhier, zal, met ingang van 1 Juli de nachtpoet doorgezonden worden naar Bargh en niet,zooals thans nog geschiedt, hier de9 nachts worden verwerkt. Met de tram, die 4,62 ure uit Bargh vertrekt, wordt de post (Hollandeche) dan langs de verschillende stations afgegeven en wordt daardoor dus in alle opzichten tegemoet gekomen aan de klachten, die geuit zgn over de dienstregeling van de post op het traject Brouwershaven—Bnrgh. RECHTZAKEN. Beleedlglog van een regeerend Staatshoofd. Voor de rechtbank tc Haarlem had zich dezer dagen Ie verantwoorden Da vid Wijnkoop, journalist te Amsterdam, ter zake dat hij op 31 Maart j I te Be verwijk in een openbare vergadering opzettelijk sprekende en doelende op den thans regeerenden Tsaar van Rusland, heeft gezegd „Die bloedtsaar", die moordenaar Beklaagde ontkende dc uitdrukking „moordenaar" te hebben gebezigd en met „bloedtsaar" had hij niet de bedoeling den Keizer van Rus land te beleedigen De officier nam aan, dat liet ten laste gelegde wettig en overtuigend was be wezen en requireerde f 60 boete subs. 26 dagen hechtenis. Mr. Bekker uit Amsterdam conclu deerde tot vrijspraak, omdat van belee- diging hier geen sprake kon zijn. Landbouw en Veeteelt. SCHOUWEN. Al is het nog niel om streeks 24 Juni, in welken tijd 'l vlas te velde doorgaans verkocht wordt, wordt nu reeds dit gewas opgekocht tegen vrij ïiooge prijzen. Al naar gelang van kwan titeit en kwaliteit worden prijzen besteed tot f 265 f 275 per Schouwsch geniet (41 A. 68 c.A.) Er is dit jaar veel vlas uitgezaaid en weinig „brand" wordt .waargenomen. KERKNIEUWS. Gerei. Kerk. b avonua uro, uuuuv mo. iunuuvu^ van Ridderkerk bevestiging yan nieuwe- lidmaten. Vredesgerochten. De Keulsohe correspondent yan De Tijd seint: Dat het goed staat met de Duitsche legers in Oost en West zal men ook wel in het buitenland toegeven. Sterker dan ooit is de militaire kracht des ryks op alle slagvelden van Europa gevestigd en wel niemand zal nog aannemen, dat binnen afzienbaren tyd de troepen in den Franschen loopgraven-oorlog worden teruggeworpen naar den Ryn. Nu Przemysl is hernomen en Lemberg wordt bedreigd, ziet men in welinge richte militaire en politieke kriDgen de spoedige ontruiming door de Russen van geheel het Gallicische gebied tegemoet. Met alle soldatenkraoht, waarover op het oogenblik de verbonden legers be schikken, wordt naar dit doel gestreefd, reden ook, waarom voorloopig op het Italiaansche front slechts een verdedi gende houding door Oostenrijk op den sterken grensfortengordel wordt aan genomen. Binnen een afzienbaren tyd zullen dus de legers der centrale mogendheden hun landen geheel van vyanden hebben ge zuiverd en den stryd op vyandelyk terrein verder voeren. Naar my iemand verzekerde, die in dezen verantwoorde lijkheid heeft te dragen, zal dan de tyd zyn gekomen voor een openlijke ver klaring der Duitsche en Oostenryksche staatslieden over den gedetailleerden vredeswensch. Niemand ter wereld zal op dat zegevierend uur ook maar in het minste volhouden, dat de centrale mogendheden zich laten leiden uit vrees voor een slechten afloop van dezen hun opgedrongen oorlog, dien zy viotorieus over de landsgrenzen voeren. En terwjjl dan bizondere nadruk zal worden gelegd op de herhaalde verklaring van den Duitsohen rijkskanselier, dat Duitschland niet uitgaat op veroveringen, maar op 't vestigen van de volkomen veiligheid des ryks, zullen de vyanden der centrale mogendheden door een even fiere als edelmoedige houding van het Duitsche ryk, dat zoozeer gesmaad is, wyl het om laaghartige motieven en niet uit zelfverdediging den stryd zou hebben begonnen, voor de verantwoordelijkheid worden gesteld, om de rampen, die sedert by na een jaar de menschheid treft en, voort te zetten zonder eenige TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. Stampvol zijn de tribunes. De voor zitter, Borgesius, houdt naar aanleiding van den beer Lieftinck's 80ateu verjaardag een hartelijke toespraak, door de Kamer staande aangehoord. Hii wiiot nnW kannen spreken, als Lieftink doet. Maar ook voor de Kamer is het bezit van zulk een tachtigjarige een voorrecht. Hy geeft aan de jongeren het voorbeeld nooit te herhalen wat reeds goed is gezegd. Moge hij nog vele jaren behouden dezelfde levenskracht, dezelfde frischheid van geest. Minister Cort van der Linden herinnert aan de woorden van een Belgisch staats- mau toen hij 60 jaar werd: „Comment on est jeune quand on a soix&nte ans". Hij zou nu willen zeggen: wat is men joDg als men 80 jaar is. Hij hoopt dat de heer Lieftinck nog lang een sieraad der Kamer zal zyn. Bside redovoeringen worden met bra vos en handgeklap beantwoord. De voorzitter zal morgenochtend voor stellen de suppletoire buitenlandeche zaken begrooting buitengewone missie bij het Vaticaan in behandeling te nemen. Het eindverslag zal hedenavond verschijnen. Na afhandeling der regeling van werkzaamheden dankt de heer Lief tinck met een sober woord voor de tot hem gerichte woorden. Daarna is aan de orde het wetsontwerp tot herziening der tabellen voor de per- soneele belasting. De heer Aalberse trekt in zijn amen dement om Almelo (kom en omgeving) van de Ce naar de 5e klasse over te brengen, nu de regeering haar wets ontwerp in dien geest wijzigdo. De beer Schaper licht zijn amendement toe, om Uithuizen over te brengen van de Si naar de 7e klasse, hetwelk wordt bestreden door de lieeren Van Byiandt en ministor Treub, die het amendement Lobman overneemt om te voorkomen, dat de veranderde rangschikking van gemeente, wijzigiug zal brengen in de minima-salarissen der onderwijzers. Hot ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aaugenomon. Daarna is aan de orde de interpellatie Van Vuuien in zake de Koloniale geldleening. De hoer Van Vunreu meentliet publiek heeft recht precies te weten hoe de zaak in elkaar zit. De minister heeft de zaak voorgesteld als een nationale daad, waardoor hij een beroep deed op de vaderlandsliefde, terwijl bij zich in het geheim verzekerde tegen mislukking en zjjn beroep op de natie, maakte tot tot een vulgair middel van speculatie ten behoeve van derden. Spr. zette uiteen dat de minister steei's heeft nagelaten den indruk weg te nomen dal plaatsing der leening van hem uit Verzoeningswerk. De Nederl. Anli-Oorlog Raad schrijft In Engeland is in Januari hel eersle nummer verschenen van hel orgaan Goodwill, een tijdschrift van Internatio nale Vriendschap, uitgegeven door de iwpwv.. van. het „Wereldverbond van tionale vriendschap". Evenals dc Ned. Anti-Oorlog Raad, waarvan de oprichting als „een van de incest indrukwekkende bewegingen in dezen oorlogstijd genoemd wordt, zal ook deze organisatie trachten alle aan wakkering van haal te vermijden en tegen te gaan, en tevens zal men iedere poging ondersteunen om hel persoonlijk lijden, als gevolg van den oorlog, le ver zachten, met name de pogingen van liet Britsche Comité tot hulp van in Enge land achtergebleven Duitschers en Oos tenrijkers. Do oprichters van hel orgaan zijn or voorts van overtuigd, dat de tegenwoor dige vijandschap, hoewel deze van lan gen duur kan zijn, toch slechts lijdelijk en onnatuurlijk is. „De twee groole Tcu- tonischc volkeren van Europa moeten samen leven. Zij zijn veel aan elkander verschuldigd en zullen ook in hel ver volg elkander verrijken". Iedere per soonlijke band moet gebruikt worden om de volkeren samen tc houden en in hel bizonder als leden van christelijke gemeenten is men verplicht alles te voorkomen, wat een algeheele breuk ten gevolge zou kunnen hebben. De voorbeelden zijn in de geschiedenis niet zeldzaam, dat na een tijdperk van strijd een spoedige en sterke vriendschap is ontstaan; en wie zal de gelegenheden schatten, die zich mogen voordoen, wan neer een wereld moe van strijden komt te slaan tegenover de vreeselijke teleur stellingen van een oorlog, die de meest verspreide en ohtzettendsle is in de mcnschelijkc geschiedenis. Zij, die in God gelooven, kunnen dc hoop niet opgeven, dat uil een onver gelijkelijke ramp een zegen zal voort komendie evenmin zijn wedergade vindt. Of dit zoo zal zijn, hangt voor ren groot deel af van ons eigen vertrou wen in het christelijk ideaal. De Gooduvill neemt artikelen op uit binnen- en buitenland van schrijvers van alle richtingen en alle politieke par tijen. Het is dan ook in geenendeele een politiek blad. Ook in dil blad geeft men aan, dat, reeds nu, tijdens den oorlog, krachtig voorbereidend werk moei wor den verricht, opdat bij het sluiten van den vrede zoodanige regelingen kunnen getroffen worden, die een voorlduren- den vrede tengevolge kunnen hebben. De verschillende pogingen, die in alle landen reeds worden verricht, gaven dc redactie aanleiding tot deze hoopvolle verklaring: „dat de tegenwoordige crisis in Europa den wensch veel en veel ster ker heeft gemaakt, een vasten grondslag voor een vredelievende gemeenschap le verkrijgen. Deze crisis heeft tegelijker tijd de vredesbeweging vrij gemaakt van menige academische overgevoeligheid en dogmatische aanbidding, en heefl een zóó krachtig gevoel van den treurigen internationalen toestand opgewekt, dal het werk voor een goede gezindheid voortaan "hoopvoller dan vroeger voort gezet kan worden. In kringen, die tot nu toe onverschillig waren, is 'n nieuwe geest merkbaar en wij zijn getuigen van 'de vorming van een goed onderrichte openbare meening omtrent vrede en oor log, die te zijner tijd die regeeringen en staatslieden, die een ware vredesover eenkomst en niet een korten onzekcrcn wapenstilstand wonschen, krachtig zal steunen. In het vierde nummer van Goodwill wórdt o. a. de eersle huitenhmdsche op roep van den ,,N. A.O. R." getiteld: „Voor den toekomstigen vrede" in zijn geheel overgenomen, vórder 'n artikel van den Duitschen prof. Wallher Sell li cking uit Marburg, over „Dc wereld- (oorlog en internationaal recht", 'I Engel- sche parlementslid Percy Aldén schrijft een artikel over den in Engeland, onder voorzitterschap van Viscount Bryse, den bekenden diplomaat, gestichten „Baad tot bestudeering van internationale ver houdingen". Hij begint met een aan? haling uil hel nieuwe boek van den Cambridger geleerde G. Lowes Dicken son „After the War", waarin deze de jonge mannen toeroept, ondanks dc nor- iogstoorieelen, die zij gezien hebben, toch hun idealen niet le verliezen en dc gedachte, van vriendschap onder de vol keren te helpen verwezenlijken. Ieder een moet echter opgeweld worden voor een goede verhouding onder de volkeren te werken. liet ontstaan van den oorlog vloeit voor een deel voort uil hel elkan der verkeerd begrijpen van dc volkeren onderling, die niét in staat zijn om te begrijpen, dal in liet groote stflsel van dingen in dezen kosmos, die nog een chaos is, ieder ras, ieder volk, ieder type en ieder temperament, noodig is en dat geen volk de wereld oF zichzelf dient door een ander volk le vernieti gen, 'of kracht en geweld le gebruiken daar waar de rede alleen voldoening zou kunnen geven. De wereldgeschiede nis en de vervallen wereldrijken heb ben telkens weer ten overvloede tiet mislukken van kracht bewezen. Deze „Rand lot Studie" wil zoovee} als in zijn kracht ligt, dc menschcn over dit alles laten denken, nationale, SP-Chllfi. economische en cllnschc vraag- en vrede laten besludeeren en laten he rrij pen. De Rand wil medewerken den lijd voor te bereiden, dal oorlog door alle nadenkende menschcn, staatslieden mc- degerekend, als een onmogelijke beslis sing van ccnig polilick vraagstuk zal worden beschouwd. Ook wijdt dil nummer van Goodwill een wanrdeerende beschouwing, zij het ook nog mei eonig aanvankelijk voorbe houd, aan hel werk van den nieuwen Duitschen Rond „Neues Ynterland", F. Lieftinck. De nestor van de Tweede Kanier, de lieer I". Lieftinck, afgevaardigde voor Zulphen, die. gisteren zijn SOsten ver jaardag vierde, is hij zijn verschijnen in de vergaderzaal van de Kamer, door leden van alle richtingen hartelijk ge- lukgewenscht. liet bestuur van deJIaag- schc Journalisteh-vcrèenjging zond den heer Lieftinck, mede namen de jour nalisten der perstribune, een telegram van gelukwensch. De club der l'njeliberalen heefl haar medelid, den heer F. Lieftinck, ter gelegenheid van zijn NOslen verjaardag, een telegram van gelukwensch gezon den. Naar men verneemI, is de club voornemens, den lieer Lieftinck eerst later een feestmaal aan Ie bieden en wel in de dagen, dat hij als neslof der Kamer in liet a s. nieuwe zittings jaar tol de installatie van den nieuw benoemde» voorzitter, den prosidenls- zetel tijdelijk zal innemen. Klectriseho geleidingen langs do Nederlandsclie-Belgtsche grens. Blykens mededeeling van het Duitsche gezantschap zyn langs zekere gedeelten iler Nederlandach-Belgiache grens elec- trische geleidingen aangebracht, waardoor van 7 Juni af een eleclriache stroom wordt geleid, ten gevolge waarvan het aanraken van die geleidingen ernstige ongelukken kan teweegbrengen. De plaatsen, waar deze electrische geleidingen zich bevinden, zyn door de Duitsche militaire overheden op duidelijke, uit de verte goed waarneembare wyze aangegeven. Naar aanleiding van bovenstaande schryft men van de Zeeuwsch-Vlaainsche grens aau de Nederl: De Duitsche overheid is begonnen, langs de grens electrische draden te laten spannen. Met de personen, die gedeeltelijk in Holland en gedeeltelijk in België wonen, wordt overleg gepleegd, of ze wenschen te vallen binnen dan wel buiten de draden. Ik woonde Vrydag toevallig een dergelijke bespreking hy. De Duitschers zijn in deze kwestie zeer gemoedelijk. Personen, die liever binnen Holland wonen, wordt dit toegestaan en de draad wordt dan pl.m. 5 M. van het huis gespannen, zoodat het gedeelte, wat tot België behoort, nu ook tot Holland zal gerekend worden. SCHERPENISSE, 9 Juni. In de heden gehouden vergadering van den gemeente raad werden dc notulen der vorige ver gadering onveranderd vastgesteld. Over gelegde stukken Een missive van de Gezondheidscommissie, houdende loc- zending der hegróoting voor 1910, (Hel aandeel voor Scherpenissê ned'raagt 1' 68,84'). Een missive van den Commis saris der Koningin betreffende de her benoeming van jhr. Yan Yredenburcli lot lid der Gezondheidscommissie. De voorzitter doel ihededeéling van den uitslag der gehouden aanbesteding van hel vervoer van de grinl en van de openbare verhuring van eenige ge meentegronden. Reslolen werd na 1915 aan. de wagendienst Tholen—St.-Maar tensdijk weder een jaarlijksche subsidie van f 25 uit de gemeentekas toe te ken nen. Aan P. Jobse, marktmeester, wordt een vergoeding van f 15 toegekend we gens gemis van inkomsten als gevolg van hel niet doorgaan der kermis. Een schrijven der Alg. Ned. Yereeni- ging „Het Groene Kruis", in zake ont smetting schoolboeken enz,, wordt lot later aangehouden. Aan C. van Ast wordt weder voor 30 opeenvolgende jaren uitgegeven een recht van opstel 2 are 30 centiaren gemeentegrond, voor een som van I' 2,50 per jaar. Benoemd werden voor het stembureau voor de a s. verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad de burgemeester ambs- halvc als voorzitter, tol plaatsvervan gend voorzitter de heer C. Hartog A.Az.. tot leden de lieeren D. Keur en C. A Geuze, en als le lid de heer A. C. Pol derman. Tol onderwijzer aan de openb. lagere school werd benoemd de heer A M. Meulendijk te Ktoetinge. TELEGRAMMEN. 's-GRAYENHAGE, 9 Juni. Benoemd tol dijkgraaf van den Stadspoldcr A G. C. Danckaerts te Korlgcne. .-.. c-c^o /utuier... - Aangenomen 'i voorstel van den voorzitter om onmid dellijk hel wetsontwerp lol aanstelling van een tijdelijke missie bij !t Yalieaan tc behandelen. De heer Eerdmans bestrijdt hel spoed- eischend karakter van het ontwerp. Hij betoogt, dat door de zending van den heer Nolens voornitgeloopcn werd Óp de beslissing van de Kamer en dat zij beweesdat ook zonder gezantschap aanraking met hel Vaticaan kon wor den verkregen. Ook is de Paus niet zuiver neutraal waar hij belangen neeft in elk land, waar een katholieke staats partij bestaat. De heer Yan Byiandt wcnscht een positieve verklaring, dat de tijdelijke missie later niel in een vaste zal om gezet worden. Hij wil echter met het orttwerp meegaan, aan de regeering dc verantwoorde 1 ijkïïcid latende. De heer Yan Idsinga heeft vertrou wen in de regeering, maar hij heeft grondwettelijk te klagen, dat de beslis sing, die de Kóningin had moeten ne men onder minislericele verantwoorde lijkheid, door de Kamer zou moeten benoemd. Hij geeft daarop in over weging wijzigiug en bepaling van den duur der tijdelijke missie, waardoor tevens aan velerlei bezwaren zou zijn tegemoet gekomen. De heer Yan Leeuwen betoogt, dat de soc.-dem. zijn voor hel pacifistisch doel van hel wetsontwerp, en meent dat een min of meer onpapistische oppo sitie tegen het ontwerp geen reden van bestaan heeft. De lieer De Meester is sceptisch ge stemd ten aanzien van het wetsontwerp. Bij hem en zijn politieke vrienden, die vóór hel ontwerp zullen stemmen, zou hel ontwerp voor blijvende missie een ongunstig onthaal vinden. De heer v. d. Yoorl van Zijp wijst er op, dat het ontwerp, los van <iic kwestie staat, waarom omtrent ook hij en zijn geestverwanten groote bezwaren hebben Hij zal echlcr vóór 't ontwerp stemmen De heer Bos komt op tegen de wijze, waarop het ontwerp is bestreden. Het ontwerp moet bezien in den rossen gloed van den wereldbrand en niel in 'I vuur van partij of geloofshaat. Hij bestrijdt de bezwaren van den lieer Yan Idsinga, evenals de lieer De Beau fort, die als de heer Dc Meester 'legen een blijvende missie is, maar 't ontwerp is geen voort be fei'dëndê slap om daar toe te komen. Dc lieer Yan Raalte is tegen liet ont werp omdat het noodzakelijkerwijze zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2