ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 Juni 1915. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prijs per drie maanden f 1,30. Kraiico per poit- 1,00. Voor het buitenland per jaar Afionderljjke nummers - 10,-. - 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7lsta JAARGANG. No. 9706 Directeur i A. J. DEfLOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredecteur i Jt. FRANKEL. ADVERTENTIE N. V an 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames perfregel- 0,15. By contract belangrijke korting. Iusending op den dag Tan uitgave vóór S.XO ure. Gevonden op den openbaren weg: Een fietslantaarn. jongensjas. pet. C lilveren schakel-armband. Vjjf paren sokken. Een linnen zakje. fietspomp. vergrootglas. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris' van Politie, R P. BRONS. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselyk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier der Personeele belasting No. 4, dienst 1915, 't welk op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en datieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 5 Juni 1915. liet Hoofd van het Plaatselyk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. Strandvonderij. RECHTHEBBENDEN op twee vaten olie (cilinder-olie), gemerkt Chain oil, Q nis. 562 en 672, gevischt aan en op de Ooater-Schelde, worden voor de vierde maal opgeroepen, zich aan te melden by den Burgemeester van Zierikzee, by wien dit strandgoed is aangebracht. Oorlogsoverzicht. In ons jongste oorlogsoverzicht staat abusievelijk: „In IJ uit sch land zullen de maximumprijzen van meel en brood met ingang van 7 Juni verhoogd worden een bewijs, dat er voldoende voorraad is". Dit moet natuurlijk wezen, jle op merkzame lezer zal het reeds uit het verband begrepen hebben, verlaagd worden". Op bet Westelijk oorlogsterrein bepa len zich de krijgsverrichtingen in hoofd zaak tot het nemen en hernemen van 'n suikerfabriek, van een kasteel, van een herberg, van een loopgraaf en last not least van het gevangen nemen van een dertigtal of honderdtal Duitschers of Franschen. Dergelijke oorlogsgebeurte nissen mogen plaatselijke waarde bezit ten, groote beteekenis hebben zij niet. Zij brengen toch al bitter weinig veran dering in den algemeenen toestand. Het bombardeeren van het hoofd kwartier van den Duilschen kroonprins door een groot aantal Fransche. vliegers heeft aan de bedoeling blijkbaar niet beantwoord, want slechts eenige Duit- sche soldaten werden gedood of gekwetst. Ten opzichte van het Oostelijk ge- 9 veclitsfront kan gemeld worden, dat de Russische troepen, nadat zij ter voorko ming van insluiting gedwongen waren geworden Przemysl te ontruimen, ge poogd hebben bij Medi/ka stand te hou den, maar dat hun dit niet gelukte, daar de hen vervolgende Duitschers en Oostenrijkers hen te dicht op de hielen zaten, zoodat zij thans op hun 'terug tocht zijn naai- de Russische grenzen. De Duitsch-Oostenrijkschc troepen staan reeds op 50 K.M. afstand van Romberg, de hoofdstad van Galicië. De Russische positie aan de San is geheel en voor goed doorbroken. In Koerland en Ljflad hebben de Russen eenige plaatsen bezet, waardoor zij van de landzijde de verbinding met de havenplaats Libnu, die de Duitschers bezet houden, hebben afgesneden. Van de zeezijde is echter Libau nog steeds te bereiken. Vrijdagmorgen hebben de geallieerden gezamenlijk een algemeenen aanval on dernomen op de Turksche stellingen op het schiereiland Gallipoli. Die aanval schijnt met geen gunstigen uitslag te zijn bekroond. De Zeppelin-aanval op Londen, waar- over de Engelsche bladen zoo weinig mogelijk geschreven hebben, heeft in de katoenstapelplaatsen van Tilbury, docks brand verwekt, zoodal 1200 balen ver brand zijn. Bovendien verbrandde van een groot ju te-magazijn de zolderverdie ping. Ook werden verschillende groote gebouwen door bommen getroffen, zoo dal zij vlamvatten. Ifet gelukte echter aan de brandweer de vlammen spoedig te blusschen, zoodat de aangerichte schade niet groot was. Lloyd George, de bekende Engelschc Minister, heeft Ie Manchester een rede gehouden, waarin hij erkende, dat zijn Russische bondgenoot in Gallicië een geweldigen tegenslag gehad had, en. dat de Duitschers en Oostenrijkers er een groot succes behaald hebben. Maar dit succes was, volgens hem, grootendeels te danken aan de reusachtige meerder heid van geschut en ammunitie, waai*- over de Centrale Mogendheden kunnen beschikken. Daarom moetén de gealli eerden, die gebrek aan ammunitie hadden, al hel mogelijke aanwenden. Icn- oinde in de leemte te voorzien. Het Amerikaansche Journal of Com merce, con zeer gezien weekblad, doet in zijn' nummer van 18 Mei een authen tieke mededeeling over de lading van dc ,.Lusilania'\ Die mededeeling is ontleend aan dc ter douane neergelegde, ladings-, lijst van de „Lusitania". Volgens die lijst nu had 't schip voor 200.000 dollar munitie, voor 112,000 dollar koper en ijzer en voor 67000 dollar militaire voor werpen aan boord. Bij dc lading spéélt dc hoofdrol kóper, koperdraad, messing- platen en ander metaal, die blijkbaar voor de vervaardiging van munitie be stemd waren. Het is onverantwoordelijk van de ree- dërjjj geweest om oen passagiersboot Ie gébruiken als transportschip van krijgs- benoodigdheden. Haar ging blijkbaar dc winst, die zij met liet vervoer behaalde, nicer aan het 'hart, dart het leven barer passagiers. Men moet, als men de zaken juist en rechtvaardig wil beoordcclén. haar van alle kanten bezien INDIÊ Batavia is den 3cn Mei Wederom door "cholera besmet verklaard. Deze maatregel behoeft nog geen on gerustheid te verwekken ofschoon ieder natuurlijk do noodige voorzichtig heid dient te betrachten. Deze maatregel is genomen omdat verledèn Zondag zich plotseling 6 cho leragevallen voordeden. Maandag daar entegen werd er slechts één geval ge constateerd. De gezondheidsdienst acht het in ver band daarmede geraden met de besmet verklaring niet te lang le wachten. Vooral is dit niet aan te bevelen met het oog op de schepen, die Prioek aan doen. Dezer dagen heeft zich een chole rageval voorgedaan, zoodat het gevaar van verspreiding der ziekte naar andere havens niet denkbeeldig is. AMERIKA. In één der fabrieken van dé buskruit- maatschappij „Du Pont" ie Carney Point, in New-Jersey, vloog een gebouw, waarin kruit gcmèngd werd, in de lucht. Zes werklieden werden daarbij gédood en vele anderen zwaar gewond. De ont ploffing, die in een omtrek van verschei den mijlen gehoord werd, veroorzaakte groote materiëele schade. GRIEKENLAND. De Londcnsche bladen bevatten een telegram uit Athene, volgens hetwelk dokter Eiselberg den Koning inel succes heeft geopereerd. Hij heeft een deel van de 10e rib van den patient weggenomen, die daarna eenige verlichting voelde. De Koning gaat met den dag voor uit., Naar de meening der geneegheeren is hij buiten gevaar. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeldMinister- President Dato verklaarde, dat dc Spaan- sche regeering inlichtingen zou geven over haar internationale politiek, zoo dra zij dal wenschelijk oordeelde. Zij, die het zwijgen der regccring betreur den, zouden die verklaring met vreugde begroeten, als zij wisten, dat de terug houdendheid, die de regeering in den laatslen lijd in acht nam, door 't belang van liet land geboden werd. Een Spaansch blad, le New-York ver schijnende, beweert, dat het der Spaan- sfche diplomatie gelukt is een overeen komst met Engeland en Frankrijk le sluiten, hel rel lende Taftger. Engeland zou verklaard hebben- le berusten in een bezetten van Tanger door Spanje, terwijl bel voorstel in Frankrijk op hef- tigen tegenstand stiet, waardoor de be trekkingen tusschen Frankrijk en Spanje zeer gespannen werdén. Engeland's in vloed deed Frankrijk echter van zijn rechten «gestand dóén, zoodat Spanje, zoodra de regeering liet oirbaar acht, definitief bezit van Taïïgcr zou kunnen nemen. ENGELAND. JJoyd George zet zijn campagne voor vermeerdering van de munitie voort. Te Liverpool heeft hij een groote rede- voerihg gehouden, waarin hij zeide: „Het leven van onze mannen aan hel front hangt af van de hoeveelheid oor logsmateriaal, die wij in staal zijn voort le brengen. Daarom moet iedere man zijn volle kracht inspannen om T land le het pen. Wij trachtten naar vrede' en vroegen om vrede. Wij vermeden elk pad, dat naar den oorlog leidde, doch wij zouden voor eeuwig geschandvlekt zijn, indien wij hel conflict waren ontloopen toen het kwam. Eenmaal er in gehaald, wer den wij de kampioenen voor T grootste, hoogste en gewichtigste belang, dat ooit aan een land ter verdediging werd op gedragen. Wij zullen ons zoodanig uit rusten, dal Briltannië tijdens den gehee- len oorlog toch groot zal blijven en na den oorlog een grooter, .Brittanniê dan ooit zal zijn". NEDERLAND. DELFZIJL. De garnizoens-comman- danl heefl, op grond van de wel op den •staat van oorlog en beleg, huiszoeking gedaan hij W. Klaassens, sleepbootkapi tein aldaar. Deze wordt verdacht van spionnage van de Duitsche vloot voor Engeland, en is, naar aanleiding van de huiszoeking, op last van den officier van justitie le Groningen, aangehouden en naar Groningen overgebracht. IJMUIDEN. Men begint zich alhier ongerust te maken over het lot van den 8toomtreiler „Rijnland IJ M. 193". Den 27 Mei vertrok de „Rijnland" naar de schelvischvangst en werd uiterlijk Zater dagmorgen aan den afslag verwacht. Maandag 31 Mei werd de „Rijnland" gezien in de nabijheid van de stoom- treilers „Thor" en „Clivia". De „Thor" rapporteerde, dat een mijn in de onmiddellijke nabijheid van het schip waa ontploft. Thans komen andere treiters met mijnen van het visscherij- gebied in het net naar huis stoomen. De bemanning van de „Clivia" zegt, de opvarenden van de '„Rijnland" nog Maandag te hebben gepraaid en toen nog aan boord gezien te hebben den stoker Cornelia Bakker, wiens lijk Woens dag daarop uit zee werd opgevischt en op welk lijk bij de schouwing brand wonden werden bevonden. Een schipper van een anderen stoomtreiler deelde nog mede, dat hij op een avond de datum werd niet gemeld de „Rijnland" had visschende gezien in de nabjjheid van een Engelschen stoomtreiler en dat den morgen daarop van geen van beide schepen iets meer te zien was. De „Rijnland" was bemand met 11 koppen, waarvan er één ie gevonden, zoodat met de „Rijnland" nog tienmen- schen vermist worden, welke wonen te IJmuiden, Velseroord, Egmond aan Zee en Katwijk aan Zee. De directie deelde nog mede, dat, wat de proviand en den steenkolenvoorraad betreft, het schip nog wel een paar dagen speling kon velen, doch ook niet langer. Wat de vangstrapporten betreft van andere treilers, die in de nabijheid van de „Rijnland" gevischt hebben, was de visschery zoofgunstig, dat de „Rijnland" reeds lang binnen had beliooren te zyn. 'e GRAVENHAGE. Zondagnacht ont dekte een wake* van den particulieren nacktveiligheidsdienst onraad in een perceel aan de Juliana van Stolberglaan, waarvan de bewoners afwezig waren. De ongenoode gasten wisten door het achterhuis te ontkomen, maar met behulp van een anderen waker en een schildwacht werd een der beide mannen, een bekend recidivist, gearresteerd. In het bewuste perceel waren de kasten opengebroken en was het zilver reeds in pakjes gereed gelegd. BREDA. De werkman Aerts, in dienst bij dc firma Loomans, viel Donderdag avond met een zak meel door een zolder luik, waardoor hij mét 't hoofd op den drie verdiepingen lager gelegen steenen vloer terecht kwam. Hij werd onmiddel lijk naar het gasthuis overgebracht, al waar hij Vrijdag aan de gevolgen is overleden. A. was ongehuwd, doch de kostwinner eener oude moeder. AVEERT. Nauwelijks is de eene bosch- hrand gebluschl, of voor den tweeden keer in ééne week brak in de omgeving van sluis 16 van de Zuid-Willemsvaart weer een geweldige boschbrand uit. Alarm-signalen klonken door 't stedeke en ijlings spoedden zich de militairen, voorzien van pioniersgercedschappen naar de plaats des onhcils, om hulp te bieden aan de burgers, die reeds uren lang te vergeefs den strijd legen de vuurzee hadden aangebonden. Wegens de buitengewone droogte sprong het vuur van den ccncn boom op den anderen, en hoewel de militairen met buitengewone krachtsinspanning haast hot onmenschelijke deden om de hoogloeiende en*.laaiende vlammen te dooven, hel gelukte hun aanvankelijk niet. Torenhoog vlogen de vonken en kringelden door de donkere zwarte wol ken van rook. Zeer laat in den avond was het den militairen gelukt dc uitbrei ding le beperken ialrijke liectarpn den- nenbossclien werden in dc asch gelegd, doch de villa van den heer W1., gelegen in 'n bosch, dat reeds door de vlammen was aangetast, kon behouden blijven. Half deze gemeente had zich naar de plaals des onhcils gespoed. Hoe deze talrijke en uitgebreide boschbranden ontstaan? Algemeen wordt moedwil vermoed,, en de vox populi wijst als schuldigen aan de smokkelaars die door het slichten van boschbranden de aandacht mceiien te kunnen afleiden van de Ier hulp snellende soldaten van de grenswacht. En dat de branden tel kens van zoo'n enorme» omvang zijn, meent men te kunnen toeschrijven aan de aanwezigheid van in de bossehen verborgen petroleum, voor uitvoer be stemd. Door de autoriteiten wordt in deze richting dan ook een onderzoek in gesteld. De verbrande bossehen waren ver zekerd. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Op den 29 Juni e. k. zal alhier de gewone candidaatstclling plaats hebben voor leden van den gemeente raad. Aan dc beurt van all reding zijn de heeren P. J. Bóonc, C. J. van den Bout, J. van Os en E. J. Gelderman'. Gisterenmiddag had mevrouw L. alhier, op een fietstochtje zijnde, het ongeluk nabij den Groenendijk onder Schuddebeurs van haar fiets le vallen, en daarbij op Iweo plaatsen haar linker arm te breken. Per rijtuig werd zij naar haar huis vervoerd. Het zoontje van den heer P. ge raakte op de Oude Haven tengevolge van liet struikelen over'een tros touw, waar mede een visschersvaarluig aan den wal lag vastgemcerd, te water. Hij werd ge lukkig spoedig op het drooge gebracht. KEBKWERVE, 5 Juni. Bij T spelen had het 14-jarig meisje van den land bouwer P. v. d. M. alhier, het ongeluk voor de tweede maal haar arm te bre- .ken op dezelfde plaats der vorige breuk. Naar liet zich laat aanzien, zal de genezing 'n gewoon verloop, hebben. ELKERZEE, 7 Juni. Voor de te stichten coöperatieve superphosphaat- fabriek en handelsvereeniging zijn door de landbouwvereerriging alhier voorloopïg ruim 300 aandeelen opgegeven. HAAMSTEDE. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding als leden van den gemeenteraad, de heeren M. Bolle en J. O. Via. De candidaatstelling heeft 29 Juni plaats. BURGH. Alhier hebben dit jaar geen periodieke verkiezingen voor leden van den gemeenteraad plaats. SCHOUWEN, 5 Juni. Toen ik onlangs een aantal volwassen arbeiders een veld met vlas zag wiedeD, gingen mijn ge dachten onwillekeurig naar het verleden. Een schare van kleinen werd voor uiterst geringen prijs afgehuurd om dat werkje te verrichteü. 't Was, zeide de opzichter o?er dat volkje, het allerbeste om de kleine teero vlasplant niet te ver treden door den zwaren voet van deu arbeider: liet kiud moest op het veld. Thans, nu de zegen van don leerplicht de jeugd brengt waar zij thuis hoort, op de schoolbauken, schijnt de vlasstengel zoo sterk te zyn, dat voor beschadiging geen gevaar meer bestaat en nu verdient de volwassene ook daar zijn loon. BRUINISSE. Zaterdag- is alhier het regeeringdmeel bij de bakkers bezorgd en zijn dc brood- en mcelkaarten uitge reikt, zoodat hel bakken van régeerings- brood een aanvang zal nemen. Van de gelegenheid om kaarten Ie krijgen werd door zeer velen gebruik gemaakt. ZONNEMAIRE. „Niéuw Leven be reidde Vrijdagavond ons een aangename verrassing, door in de muziektent eenige zaïigntimmcrs ten 'béste Ie geven, die op 'I luisterend publiek een goeden indruk achterlieten. liet met enthousiasme gezongen lied: „Wij willen' Holland houwen vormde een waardig slolnummer. l)al 't gezelschap nog menigmaal zlflk een uitvoering herhale! BROUWERSAAVEN. Eenige herren en dames vereenigdep zich Dinsdag avond 1 Juni in het Hótel Kloet om persoonlek afscheid te nemen van den heer G. J. Boot en Mevrouw BootVis. Hiertoe werd het woord gevoerd door den heer G. Huisman. Deze schetste het verlies dat Brouwershaven lijdt door het vertrek van den voormalige» Rijksont vanger. In welgekozen en gevoelvolle woorden werd uiteengezet wat Z.Ed. voor de gemeente Brouwershaven, is geweestHumaan ambtenaar, lief en leed van een ieder deelende oh een krachtigen steun gevende aan iedere vereeniging of nuttige zaak, va» de meeste vereeni- gingen was hij of voorzitter of bestuurslid. Als voorwerp van waardeering werd Z.Ed. een gravure aangeboden, voor stellende een zeegezicht geschilderd door Mesdag en omgeven door een prachtige goudrand. De heer J. Lopse Hoeke oud-wethouder en lid van den raad vo8gde hier nog eenige waardeereude woorden aan toe. Dank en goede wenschen aan de vertrekkenden waren de hartelijke uitingen der vergadering. ST.-MAARTENSDIJK, 5 Juni. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten goed keuring te hechten aan de motie, welke in de vergadering op Woensdag 2 Juni, bij de besprekingen in zake de locaaltrein- verbinding van het eiland Tholen en de overbrugging van de Eendracht, met algeraeene stemmen op één na werd aangenomen. Dit besluit tot goedkeuring werd genomen met algemeene (6) stem men. De heer Groenewege was afwezig. Natuurlijk betreft het alleen het aandeel in de kosten, die ten laste van do ge meente zouden komen, de 20 cent per inwoner. Tot leden van het stembureau voor de periodieke verkiezing van 2 raads leden werden benoemd de heeren W. M. Rynberg en J.b Hage; tot hun plaats vervangers de heeren J. Bastiaanse en M. P. Groenewege. De subsidie aan de omnibus Tholen St.-Maartensdijk ad f 55 werd weder voor den tijd van 3 jaren verlengd. Uit de door de gezondheidscommissie ingediende begrooting blijkt, dat daarop voor deze gemeente geraamd is een bedrag van f 140,72.3 By de rondvraag informeert de heer Rynberg nog by den voorzitter of op de vergadering van ingelanden van het waterschap nog een beslissing is'genomen op het verzoek van bewoner» achter 't Bosch om aldaar een gedeelte grintweg te willen bestraten met keien. De heer Rynberg informeert daarnaar, omdat de gemeente daar ook by betrokken is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1