ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 2 Juni 1915. NIEUWSTIJDINGEN. (Zlerihzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prijs per drie maandent 1,30. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afsonderlyke nummer»- 0,05. Verichynt Maandag, Woeindag en Vrijdag. 71ste 1AAR6ANG, Na. 9704 Direeteupi A. J. DE LOOZE Jr. Uitgavar-Hoofdreilaoteur A. FRÜNKEL. ADVERTENTIE M. Van 13 regel»f 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclame» per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Iniending op den dag Tan uitgave vóór (.SO ure. Oorlogsoverzicht. De geallieerden hebben len Noortien van At recht een voordeel behaald dooi de bezetting van het dorp Ablain, dat de Duitschers ontruimd hebben. In het algemeen treden de Franschen over de geheelc linie offensief op, maar hebben tot dusverre daarmede niet be reikt, wat zij willen, namelijk 'n door braak van het Duitsche front. De Duit schers bepalen zich zooveel mogelijk tot het verdedigen van hun stellingen. Op den rechter-oever van het Yscr- kanaal hebben de Fransche troepen alle Duitsche schansen op den heuvel 17 genomen, zoodat deze heuvel, die stra tegisch van gewicht schijnt, thans in hun handen is. Op liet Oostelijk oorlogsterrein hebben de Russen door den aanvoer van nieuwe troepen den zegevierenden opmarsch der Duilschc-Oostenrifksche troepen op on derscheidene punten lot staan gebracht. Rij de vesting Przemysl breidl zich door do deelneming van versche Russi sche troepen de slag aanzienlijk uil. En telkens voeren tic Russen nieuwe ver sterkingen aan. Er ligt hun blijkbaar veel aan gelogen te voorkomen, dal Przemysl zich overgeeft. Want als ge noemde vesting valt, dan is ook Lembcrg, waar vele voorraad-magazijnen zijn, ver loren, Maar in weerwil van de ontzettend talrijke Russische legermacht is het aan de Beiersche troepen gelukt 3 forten mot 1400 man, zijnde h,el overblijfsel van de bezetting, stormenderhand Ie ne men. Afgrijselijke hoeveelheden lijken bedekken hel slagveld. Buit werden ge maakt 28 zware kanonnen, waaronder t wee pantserfortkanonnen De verbondene troepen van hel léger van Von JLmningcn versloegen rtc Ritssrn en maakten zich meester van de sterk bevestigde plaats Strijg. De vijand trekt zich op den Dnjesto terug. Meer dan 9000 man en 50 officieren zijn gevangen genomen. De Italianen zijn op verschillende punten over de Oostenrijksche grenzen getrokken, en hebben Ala en Cortina be zet, plaatsjes, vlak hij de ïtaliaansche grens gelegen. Een ernstig gevecht is tot heden nog niet geleverd. De Oosten rijkers bepalen zich, zoolang 'in Galiciê de sfrijd niet is uitgevochten, zoolang nog één Russische soldaat op Gallici- schen bodem slaat, tot een defensieve houding in het Zuiden van Tyrol tegen over Italië. Zijn de Russen uit geheel Gallicië verdreven, dan kunnen zij de vrijkomende troepen legen de aanval lende Italianen gebruiken. In Milaan heeft het volk in navolging van Londen de huizen der Duitschers en Oostenrijkers geplunderd. De ïtali aansche regeering heeft .100 personen, die aan die plundering hebben deelge nomen, in hechtenis laten nemen. Tegen 250 is rechtsingang verleend. De meesten hunner waren nog in het bezit van de gestolen goederen. Aan de Dardanellen is de toestand nog dezelfde. De Engelsche oorlogs schepen hebben zich uit den ingang van deze zeeëngte teruggetrokken, daar men bevreesd is, dat zij door Duitsche onderzeeërs getorpedeerd zullen worden. Op het schiereiland Gallipoli hebhen de geallieerden wel vasten voet gekregen, maar met dat al schieten zij niet hard op. Zeppelins zijn naar Londen gestevend en hebben 90 bommen op Engeland's hoofdstad geworpen. Over de aangerichte schade zwijgen de Engelsche berichten. Portugal heeft in den persoon van Theophilo Braga een nieuwen president gekregen. Hij is een vurig demokraat en 72 jaar oud. Het Ministerie Jose Castro, dat zijn demissie nam, heeft hij gehand haafd. MEXICO. Ei- is uit Mexico een beroep gedaan op de regeering van de Vereenigde Staten oin Mexico te hulp te komen. De repu bliek wordt door hongersnood geteis terd. De inwoners van Mexico (stad: loope^n gevaar van honger om te komen. Te Acapulco hebben hongeronlusten plaats gevonden en zijn vrouwen en kinderen onder den voet geloopen eii doodgetrapt in. een gedrang om bij de plek le komen, waar voedsel werd uit gedeeld. Men gelooft, dat president Wilson voornemens is aan de krakcelende partij hoofden in Mexico een nota le doen toekomen, die vrijwel zal gelijk staan hiel èërï" iiltimalüm. CANADA. Zeer bemoedigende berichten worden le Londen ontvangen omtrent de recru- teering eu organisatie van nieuwe Ca- nadeesche afdeelingen voor het Britsche leger le velde. De Canadccsche regeering zond reeds 56000 officieren en minderen en dal aantal zal tegen 1 Juli wel 70.000 bedragen; 'n troepenmacht, ster ker dan hel leger, waarover Wellington bij den' slag van Waterloo beschikte. 500 Canadeesche verpleegsters gingen ook naar het front. De regeering van Ontario zal in En geland een hospitaal inrichten en on derhouden voor gewonde en invalide Canadeesche soldaten. Dit zal bestaan uit tien gebouwen met honderd bedden in ieder gebouw. De kosten worden op I' 210.000 geraamd. De regeering wil levens •veldhospitalen en zes motor-am bulances voor den dienst in Frankrijk verschaffen. AMERIKA. Met testament van Alfred van der Bill, den Amerikaansclien mullimillib- nair, die bij de ramp van de „Liisitania" was omgekomen, is thans te New-York publiek geworden. Er zijn geen legaten voor liefdadige doeleinden Van der Bilt's tweede vrouw, met wie hij in Decem ber 1911 le Londen was gehuwd, wordt rijk bedacht. Ook krijgt zij de paleizen van Van der. Bill iti I,ouden, o a,-Glou cester House. William van der Bilt. de zoon uit het eerste huwelijk, krijgt het vruchtgebruik van een 12.000.000 gulden en verder de eigendommen en rechten, die zijn vader bezat in <le bekende mail-coach-onder- neming Londen-Brighlon en terug. Zoo wat de helft van hel fortuin, le weten circa 3G.000.000 gulden, komt aan de kinderen uit liet tweede huwelijk, Alfred en George. ENGELAND. Officieel wordt medegedeeld, dat Grey er van in kennis is gesteld, dat het noodzakelijk voor hem is zijn werk voor korten tijd aan anderen over te laten, om zijn oogen rust te gunnen. Tijdens zijn afwezigheid zal Crewe de leiding op zich nemen over liet departement van Buitenl. Zaken, terwijl Landsdowne C.rewe zal bijstaan, naar gelang de om standigheden het vereisclien. NEDERLAND. SNEEK. Maandagmiddag ia uit den politiepost [aan de Nieuwe Markt alhier een zekere M. ontsnapt. Hy wist eich door een luchtkoker omhoog te werken en van 't dak ran den politiepost toe gang te krygen tot een der slaapkamers van 't naastliggend café. Hy doorliep de slaapkamers en ging vervolgens de twee trappen af naar het plaatsje, waar de dienstbode bezig was. Deze ontstelde hevig en vroeg wat de man daar te maken had. Of de loodgieter er nog niet was geweest, informeerde de uit breker, want de boel was kapot. De dienstbode waarschuwde een buurvrouw, deze de politie en in dien tusschentyd was M. een potje bier gaan drinken in café Blom. Mej. J., wonende naast dit oafe, vertelde daar het nieuws, dat tt iemand ontsnapt was. M. stapte toen op. Het heeft echter niet lang geduurd; een uur later was M. weer in verzekerde bewaring gesteld. DUIZEL (N.-H.) Een vluchteling uit België (Moll), die hier sinds eenige maan den liefderijk verpleegd werd, heeft zioh schuldig gemaakt aau diefstal in het huis zijner verplegers. Geld en een horloge heeft de jonge man zich toegeëigend. H(j is gevankelijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht. ZOETERWOUDE. Alhier is zekere v. d. H. uit Delft Maandagmiddag be trapt op diefstal met braak. De bewoner vau het huis waar de man was binnen gedrongen raakte met hem aan het worstelen en werd daarby met een beitel in hoofd en hand gestoken. Van der H., dio zich daarna had losgerukt en de vlucht genomenwerd later door de politie achterhaald en in arrest gesteld. DINTEI.OORD, 1 Juni. Bij enkele candidaatstelling is gekozen lol lid van den gemeenteraad de heer Chr. van der Biel Wy... candidaal dis' kicsvereeniging „Burgerplicht1 en der R.-K. kiesverceni- glug. MAASTRICHT. Toen Zondagmiddag een tweetal jongens op den VolktSndsweg wandelden, haalde oen hunner, de 19- jarige mijnwerker J., werkzaam in de mijn „Laura" te Eygelshoven, een dyna- mietpatroon te voorecbijn. J. prikte met een speld in de patroon; vermoedelijk zijn er vonken gevallen uit een brandende sigaar, want plotseling ontplofte de dy- namietpatroon met een geweldigen koai. J. werd verwond in het gelaat en ernstig aan de hand; enkele vingers werden ge deeltelijk afgerukt, Hij is ter verpleging in het hospitaal opgenomen. J. beweert, dat hij de dynamietpatroon heeft gevonden op de mijo. Zijn kame raad bekwam geen noemenswaardig letsel. MEERSEN. (L) In 't gehucht Weert brak Maandagmiddag brand uit in den historischen Weerterhof, toebshoorende aan den heer Tieians. De brand ontstond in de stallen van den paohter Petithet vuur breidde zich uit en spoedig stond de zuidelijke vleu gel in vlammen. De geheele schuur brandde geheel uit; eenig vee vond den dood in de vlammen. De plaatselijke brandweer vermocht niets tegen 't vuur. Om de brandweer uit Maasstricht werd getelefoneerd, 't Vuur breidde zich meer en meer uit en tastte inmiddels de ver trekken, door de Maastrichtsohe Uezond- heidskolonie gehuurd en die over eenige dagen zouden bevolkt worden door zieke kinderen. De bewaarder moest zjjn ge deelte ontruimen en zjjn inboedel kon in veiligheid worden gebracht. Ook van de gezondheidskolonie kon veel gered worden. Het was reeds laat in den avond, toen het vuur nog steeds niet gebluscht was. Alles was legen brandschade ver zekerd persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, 1 Juni. Door een onge lukkig toeval had hedenmiddag het dochtertje van '11 Belgischen schipper, liggende met zijn schip in de Oude Haven, het ongeluk over boord te vallen. Gelukkig werd dit spoedig bemerkt door nevens liggende schippers, die het kind spoedig op het droge haalden. Serenade. Maandagavond werd door het mu ziekgezelschap „Kunst en Eer" aan mr. II. J. Dijckmeeslcr, Commissaris der Koningin van deze provincie, ten huize van den burgemeester, waar Zijn Excel lentie zijn intrek had genomen, een sere nade gebracht. Een groote menigte volks was op de heen, teneinde van deze attentie oor- en ooggetuige te wezen. Omstreeks negen uur kwam „Kunst en Eer", ter rechter- en linkerzijde door hoog vlammende fakkels helder verlicht en voorafgegaan, vergezeld en gevolgd door een dichten volksdrom, vóór de woning van onzen burgervader. Het Wilhelmus werd gespeeld. On middellijk gingen de gordijnen omhoog, en Zijn Excellentie, omgeven door eenige genoodigden, waaronder wij opmerkten het dagelijksch bestuur dezer gemeente vertoonde zich aan dc ramen. Nadat eenige muziekstukken waren ten gehöore gebracht, werden de be stuursleden van „Kunst en Eer", de heeren J. A. Legemaat en Belhe, en de directeur van genoemd muziekgezel schap, de heer S Klimmerboom, uit- genoodigd binnen te komen, waar zij aan den Commissaris der Koningin werden voorgesteld, die hun voor de aangename verrassing, hem bereid, har telijk dank zeide. Na afloop van de serenade deed het muziekgezelschap nog 'n wandeling door eenige straten dezer gemeente, daarbij hel meeloopende en hel langs den weg geschaarde volk vergastend op populaire muziek. Voor hel huis van den lieer Ycrwer werd de stoet ontbonden. Dinsdag begaf zich de Commissaris der Koningin per auto naar Ellemeet, Eikerzee en Brouwershaven, en vertrok 1 des namiddags, uitgeleid door den bur gemeester. met de spoorboot naar Mid delburg. j Het Tooneel. Onder benaming van Hel Tooneel is een geïllustreerd maandschrift versche- nen, dal de naam doet het reeds vermoeden zich ten doel stelt in j woord en beeld een afspiegeling te geven van hel Nedcrlandsche tooneel- lcven. Zulk een tijdschrift bestond, in af wijking van hel buitenland, tot nu toe niet in ons vaderland. Zoodat de ver schijning er van met het oog op de mis schien niet algemeen gevoelde maar niet temin bestaande leemte, niet anders dan toegejuicht kan worden. Waar ons huidig tooncelspel in gun stige tegenstelling met voorheen, zich 'n ccreplaats op kunstgebied veroverd heeft, daar kan een dergelijk periodiek verschijnend geschrift uit een artistiek oogpunt veel en groot nut stichten. Hel eerste nummer, dat ons werd toe gezonden, ziet er, wat het uiterlijk ge waad en de mooie opnamen betreft, keurig uit. Op het titelblad prijkt het portret van de bekende tooneclspeelstcr mej. Wilh. Duymaer van Twist, een aangename, bekoorlijke verschijning. Ook de inhoud, waaraan blijkbaar veel zorg besteed is, beaat veel, dat le zenswaardig en van interessanten aard is. Wij hopen, dat de jeugdige spruit, die in een goede omgeving geboren is en groot gebracht wordt, tot heil van ons Nederlandsch tooneel voorspoedig moge opgroeien. Gisterennamiddag had alhier een zeer droevig ongeval plaats. Terwijl eenige knapen bij de tramlijn aan den Duivelandschen weg aan het spelen wa ren, passeerde daar juist de tram van 5 uur. Een der knapen, dc 6-jarige A. H., wonende nabij het Sas, viel met het hoofd op de rails, waardoor hel knaapje de schedel werd afgereden. Door den inspecteur der RÖtterdam- sche Tramweg-Maatschappij werd on middellijk een onderzoek ingesteld. De verslagenheid en ontzetting was in die huurt algemeen. Paarden markt. De heden alhier gehouden paarden markt was zeer druk bezocht. 'I Mooie lenteweder droeg tot dit drukke bezoek niet weinig bij. Vooral met dc tram waren velen mee gekomen. Aangevoerd waren 50 paarden6 hitten en 3 veulens. De prijzen, die he sleed werden, beliepen f 175 tot f 650. Voor de paardenlolerij werden more majorum aangekocht 12 paarden, waar voor betaald werd f 275 tol f 600. De handel was slap, de kooplust ge ring. Volksconcert Bij gunstig weer zal „Kunst en Eer" Vrijdagavond in de muziektent op het Hayenplein een volksconcert geven NOORDGOUWE Volgens den alhier geplaatsten regenmeter heeft dc regen val in Mei 51 m.M. bedragen. De maand lelde slechts 6 regendagen. Alhier zijn als leden van den Raad aan de beurt van aftreding de heeren A A. Vis en M. van Gastel. DÜiVENDIJKE, 31 Mei. Hedenmor gen le ongeveer 11 uur kwam hoven «leze gemeente een vliegmachine uit het Westen en ging naar hel Oosten. Ze was van zeer groote afmetingen en hoe wel ze zich op 'zeer groote hoogte be vond, kon men op verren afstand hel snorren der motoren hooren. Dinsdagmorgen te 11 uur bezocht Z.Exc. de Commissaris der Koningin per auto deze gemeente, waar van enkele woningen de nationale vlag wapperde. Vergezeld van het gemeentebestuur, bezocht hij gedurende eenigen tijd de school, waar hij zich met belangstelling van een en ander op de hoogte liet brengen. Jt SCHOUWEN, 29 Mei. Nu is de tjjd teruggekeerd, Waarin natuur verjongt; Haars milden Scheppers goedheid eoit En met zjjn gaven pronkt. Ziel heL aan die scharen reislustige menschep, die er op uit trekken oni onze met groen en bloemen bekranste heem den, bosschen en duinen hun bewonde ring le schenken, zich te. verlustigen in het reine vogelengezang en de gezond heid en kracht schenkende, l'rissche len telucht om de slapen te doen spelen. Daar in onze overschoone westcrschc dreven garen thans honderden weer nieuwe levenskracht en stoere werklust. En onwillekeurig zegt men het den dichter na: Toon my dan, o arme stad, Zulk een wellust, zulk een schat1 BURGH, 31 Mei. In de lieden gehou den vergadering van ingelanden van den Polder Burgh en Wcstland zijn dc reke ning over 1914/15 en de begrooting voor 1915/16 vastgesteld. Het in 1915/16 te heffen dijkgeschot bedraagt f 8754,55". Wegens de hoogc kosten werd beslo ten niet over te gaan lot de plaatsing van een watermolen. De voorwaarden voor de aanstaande verpachting van de polder-eigendommen werden vastgesteld Tot leden van den dijk raad werden herbenoemd de heeren M. Blom en J. Beije Mz., beiden alhier. OUWERKERK. Naar wij vernemen, zal de heer C. Knijper Hz. zich bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing niet meer herkiesbaar stellen, wat we, zijn leeftijd in aanmerking genomen, zeker niet kwa lijk kunnen nemen. De heer Kuijper zal stellig bij velen geacht blijven om zijn werkzaamheid als raadslid' en al-s -wet houder. ST.-FIL1PSLAND. In do Vrijdag 1.1. gehouden raadsvergadering werd aan den lieer A. C. Burger op zijn verzoek eervol ontslag als onderwijzer verleend, met ingang van 1 Juli a.s,, en in diens plaats benoemd de heer A. Verbraeek. Tol leden der schatlingscomnjissic werden benoemd de heeren A. T,. van Eldik, A v. Rooijcn, W. Meijer en C. van Bendegom. Verder werden opnieuw vastgesteld de verordeningen lot heffing van kaai- en havengelden. Tevens kwamen ter tafel drie verzoe ken van de kerkeraden om afschaffing der kermis. Deze verzoeken, als zijnde niet in overeenstemming met dé wel, werden ter zijde gelegd. Met het oog op de tijdsomstandigheden werd bepaald dit. jaar de kermis tiiet te laten doorgaan, terwijl over 'l voorstel om dc kermis af te schaffen, werd be sloten dit aan te houden lot een vol gende zitting. STAVEN ISSE. In de 1.1. Maandag alhier gehouden vergadering van inge landen van den polder Oiul-Kempens- hofstede werd vastgesteld de rekening eu verantwoording over 1914/15. De in komsten bedroegen f 1416,.52®, de uitgaven f 1217,77, goed slot f 198,755. De begroo- ling voor liet dienstjaar 1915/16 werd in ontvangst en uitgaaf gesteld op f 1592,86\ Evenals verleden jaar werd het geschol ten behoeve van hel binnenbeheer ge steld op f 6 per H A ST.-MAARTENSDIJK. Een paar on gevallen deden zich hier voor, welke in hun gevolgen een ernstigen afloop hadden kunnen hebben. Van den heer C. N. viel een 9-jarig zoontje van den zolder; geneeskundige hulp werd inge roepen, doch de toestand had 'n gunstig verloop. Een werkman, II. de W., strui kelde bij het losschakclen van een kip- kar, zoodat zijn voet bekneld raakte tusschen tien dijk en het ijzer van de kar. Ook hierin werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de toestand is eveneens niet ernstig. WISSENKERKE. Maandag 1.1. was er alhier een vergadering belegd met het doel te komen tot de stichting van een plaatselijke groep van den Ned. Anli- Oorlograad. Het door den Raad aan gewezen voorloopige bestuur bestaat uil de heeren II. G. van Kempen, burge meester, als voorzitter; ds. v. d. Linde, secretaris; de heer P. J. Fret, penning-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1