ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 31 Mei 1915. EERSTE BLAD. POLITIEVERORDENING i NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t>. ABONNEMENT. PfÜs per drie maanden1,30. Franco per poat'....- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderiyke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7lste 1AAR6AN6. - No 9703 Diraotaur i A. J. DE LOOZE Jr. Uilgawai-'Hoafdredaotaur it. FRAN HEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 rrfgelsf0,30. Elke regel meer0,10. Reclames perfregel0,16. lljj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 8.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. AFKONDIGING. 2 De BURGEMEESTER van Zibrikzee; Gezien het' schrijven van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland van 29 Mei j 1., f T no. 1303 Brengt ter kennis van belanghebbenden, 1 dat door genoemden Bevelhebber is vastgesteld de navolgende Artikel 1. Deze verordening is van toepassing op de wateren genoemd in Art. 1 van het Byzondei Reglement van Politie voor het Nederlandsche gedeelte van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, j vastgesteld bjj Kon. besluit van 27 Jannari 1912 (Staatsblad no. 16), voor zoover deze wateren 1 niet vallen onder de gemeente Neuzen. Artikel 2. In deze verordening wordt verstaan onder schipper: ieder gezagvoerder over een vaartuig, of die dezen vervangt, of geacht kan worden dezen te vervangen. Artikel 3. Het ia verboden een vaartuig, hetzy bewoond of onbewoond, betzg geladen of ledig, zonder vergunning van of van wege den Terri torialen Bevelhebber in Zeeland op te leggen, of te laten opliggen. Artikel 4. De schipper, die de lastgeving heeft ont- j vangen, zyn vaartuig buiten de wateron, vallende onder deze verordening te brengen of te doen brengen, is gehouden daaraan zoo spoedig niogelyk te voldoen. Bij nalatigheid in de uitvoering dezer last geving kan daarin op bosten van den schipper worden voorzien, onverminderd de straf bepaald by Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no. 128), zynde hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven to Middelburg, den 29 Mei 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz (get.) BROCX. Afgekondigd te Zierikzee, den 31 Mei 1915. Zibrikzee, den 31 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Oorlogsoverzicht. Ingrijpende gebeurtenissen zijn op de verschillende oorlogsterreinen in Europa, voor zoover ons op het oogenblik. dal wij dit overzicht be ginnen te schrijven, bekend is, niet le bespreken. Noch op het Wester-, noch oj) liet Oosterfront, noch aan het zuidelijk front, op de grenzen van Oostenrijk en italic, noch aan de Dardanellen is iels voorgevallen, dat geacht kan worden van grootc beteekenis te w$zen. .Wat het Westelijk front betreft, de geallieerden beweren, dat zij alle aanvallen der Dnitschcrs hebben af geslagen, en op verschillende punten vorderingen gemaakt hebben. Het tegenovergestelde wordt echter van Duilsche zijde gemeld. Beide partijen geven op gevangenen te hebben ge maakt. Hoe ook. dit staat .vast. dat t aan de geallieerden nog niet gelukl is door de Duitsche linie heen te breken. Ten aanzien van t Oostelijk front kan gemeld worden, dat de Russen alle krachten inspannen, teneinde liet verder voorwaarts trekken van de Duilscli-Oostenrijksctie legers tegen te houden. De hoofdslrijd wordt ge voerd lyj de vesting Przemysl. De Russen zelve erkennen nu de grootc nederlaag, die zij in Galicië en aan de Karpathen geleden hebben. De St.-Petersburgsche corrcspon- denl van de 'Morningposl schrijft n.l.: Nimmer, sedert deze oorlog begon, is er een dag geweest, die. een zoo ernstig bericht bracht als (lat, het welk ons op 17 Mei bereikte. De Russen hebben 'n volkomen debacle geleden. Langs het geheele 1300 K M lange front schijnen alleen do pogin gen van verzet tegen den inval in de Baltisclic provincie voor de Rus sen bevredigend te verloopcn. De Dnitschcrs hebben na hardnekkige gevechten in West-Galicië de Russen op de Sanlinie terug geworpen, waar Przemysl zich thans tegen de Duit sche aanvallen te verdedigen heeft. In Noord-Galicië trokken de Russen zich voor de voorhoede van andere Duitsche troepen terug, d. w z. langs een front van ongeveer 320 K M. hebben de Duilsche troepen de Rus sen lol den lerugtochl gedwongen. Militaire vakmcnschen, die voor de j Russische pers schrijven, doen geen flauwe poging meer om liet ernstige van de situatie te bemantelen en geven slechts uitdrukking aan hun over- 1 liiïging, dal de Russen door 'n reeks meer of minder meesterlijk uiige- voerde leruglochlsbewegingen in staal zullen zijn aan een volkomen vernier tiging Ie ontsnappen. Ook hel Engelsche blad, de Man chester Guardian spreekt in den/elf den geest. De onderzeeërs, de schrik der zee, spelen in dezen oorlog *n4gewiehlige rol Zij vervullen die ook in de Dar danellen. waar de grootste oorlogs schepen door hen lol zinken worden gebracht. Zoo moet wederom een F.ngelsch linieschip, en wel de Aga memnon". door een Duitsche onder zeeboot getorpedeerd zijn geworden. De Engelselien beginnen zich nu ook van duikboolen le bedienen. Een er van moet het gelukt wezen in de Zee van Marmora door te dringen, en een niet wcJkom bezoek aan Con- slantinopel gebracht hebben. Terwiji men bezig was op vier Turksche transportschepen troepen in te sche pen, werd de" naburige kade bij de kanoimenfabriek van Tapinch door een Engelsche duikboot aangevallen. De afgeschoten torpedo werd door den feilen stroom uit zijn baan ge dreven en trof een lichter, geladen met vuurvasten steen. De lichter vloog in de lucht. In het stoomschip ..Stanboel', hetwelk ér bij lag, Werd 'n gal geslagen. De ontploffing bracht een grootc paniek in Constanlinopcl teweeg. Alle winkels werden gesloten. En de reeds ingescheepte troepen werden allen ontscheept. 'Aan de Italiaansch-Obstenrijksche grens wordt geschermutseld. Ernstige gevechten zijn er nog niet geleverd. Oostenrijksche Marine-vliegeniers hebben onder een hevig geweer- en geschutsvuur van een groot aantal kanonnen, bommen op Venetië ge worpen. en hadden "l daarbij vooral gemunt op hel arsenaal. De geallieerden trachten, na Italië aan hun zijde Ie hebben gebracht, thans ook do Balkanstalcn lol deel neming aan den oorlog tegen Duilsch- lan'd. Oostenrijk en Turkije te bewe gen. Maar «leze staten stellen, afge zien van hun tegenstrijdige belangen, zulke lioogc eischen. dat de gealli eerden, hoe groot in de moeilijke omstandigheden, waarin zij zich be vinden, hun offervaardigheid is. die bezwaarlijk kunnen inwilligen. Zoo stelde Griekenland o.a. als eisch, dal de geallieerden de verplichting op zich zouden nemen Turkije te ver doelen, en wel zoodanig, dat de ste den van hel Ottomaanschc rijk aan Griekenland zouden komenniet andere woorden, dat Rusland zijn lievelingswensch. Gonstnntinopel le bezitten ton gunste van Griekenland zal opgeven. Daarbij komt. dat zij het raadzamer vinden den loop der krijgsverrichtingen in Galicië en aan de Dardanellen af le wachten. Zij schijnen er kostelijk voor le danken om voor de geallieerden de kastanjes uit hel vuur te halen. Zij willen eerst de kat uit den boom zien. Op de nota van de Amerika a n sch e regeering aan Duitschland over het in den grond boren van dc „Lusi- laiiia'' door een Duilschen duikboot, is liet volgende geantwoord: De Kei zerlijke regeering is niet van plan in hel oorlogsgebied onzijdige sche pen. die geen vijandelijke handeling begaan hebben, aan te laten vallen Zij heeft den Duilschen strijdkrach ten herhaaldelijk dienovereenkomsti ge lastgevingen verstrekt. Als ten gevolge van vergissingen onzijdige schepen schade hebben botyoopen, zijn (lit op zich zelf staande uitzonde ringsgevallen geweest, tengevolge van het misbruik van de vlag door de En gelsche regecring en een achtclooze of verdachte houding van die sche pen. Ten aanzien van beschadiging van onzijdige schepen heeft de re- geering haar leedwezen betuigd, en. waar daar reden voor was, schade loosstelling toegezegd. Nopens hel verties aan mensclien- 1 Ovens met de „Lusitania" heeft dc regeering aan dc betrokken onzijdige regeeringen reeds haar levendig'leed wezen over het verlies van levens van haar onderdanen betuigd. De re geering heeft voor liet overige den indruk gekregen, dal gewichtige fei ten, die rechtstreeks met liet in den grond boren van de ..Lusitania" in verband staan, misschien aan de aan dacht van dc Anierikaansehe regee ring zijn ontgaan, en acht 'I daarom in het belang van een duidelijke en volkomenc overeenstemming over de toedracht noodig.^ zich er eerst van le overtuigen, dat dc inlichtingen van beide regeeringen dienaangaande vol ledig zijn en kloppen. De Lusitania" is één van de groot ste en snelste, met regeeringsmtddc- len als hulpkruiscr gebouwde han delsschepen. dal uitdrukkelijk ver meld werd op dc marinelijsl van de Engelsche admiraliteit. De regeering weet uit betrouwbare inlichtingen van haar offiöiëéle organen en van onzijdige passagiers, dat sedert ge- ruimen .lijd zoo goed «als alle Engel sche handelsschepen van waarde van kanonnen, munitie en andere wapens voorzien zijn, en geoefende kanon niers aan boord hebben. Ook dc ..Lu sitania had Dij haar vertrek uit New- York kanonnen, die onder liet dek in het verborgene opgesteld waren. De regeering vestigt de bizondere aandacht van de Anierikaansehe re geering' hierop, dat' oe Engelsche ad miraliteit in Februari koopvaardij schepen aanbeval niet alleen achter neutrale vlaggen en kenteekenen be scherming te zoeken, maar zelfs, aldus vermomd, door t rammen van duikbooten deze laatste aan te vallen. De Engelsche regeering loofde tiooge prijzen uit voor (1e vernietiging van duikbooten door handelsschepen. Daarom kan de regeering Engelsche koopvaardijschepen in liet oorlogs gebied ter zee niet meer als onver dedigd territoir beschouwen. Eindelijk had de „Lusitania' reeds vroeger en ook de laatste maal Cnna- deeschc troepen en oorlogsmateriaal aan boord, waaronder 5-100 kisten munitie waren, bestemd om dc dap pere Duitsche soldaten te vernietigen. De regeering handelt uit recht matige zelfverdediging, als zij met haar oorlogsmiddelen door vernieti ging van vijandelijke munitie t leven van hare soldaten beschermt. De En gelsche Scheepvaart-Mij. moest dus de gevaren, die de Lusitania voor haar schepen opleverde, kennen. Zij beproefde mei opzei hel leven van Anierikaansehe burgers als bescher ming voor de munitie en lading le gebruiken, en handelde tegen de dui delijke bepalingen van de Amerikaan- schc wetgeving, die hel vervoer van passagiers op schepen met ontplof bare stoffen als lading verbiedt en dit strafbaar stelt. De maatschappij is daardoor schuldig geweest aan den dood van talrijke passagiers. Volgens een uitdrukkelijk rapport van den commandant van dc Duitsche duikboot, dat door andere berichten bevestigd is, is het snelle zinken van (le „Lusitania" in de eerste plaats 't gevolg geweest van de onlploffing van de munitie door het torpedo schol. Anders zouden de passagiers naar mcnschelijke berekening gered zijn geworden. ITALIË. Van reizigers, die uit Milaan te Lugano zijn aangekomenheeft de correspondent van den Lokal-Anseiffer nadere bizonderheden vernomen over de vergrijpen aan Duitsche eigendommen Sedert twee etmalen is Milaan in handen van het gepeupel. Soldaten, infanterie en gavalerie, houden het geweer by don voet en laten alles op zyn beloop. Meubels worden op straat geworpen en de overblijfselen in brand gestoken. Het Duitsohe consulaat is volkomen verwoest. Vele Duitsche winkelhuizen, fabrieken, magazijnen en woningen trof hetzelfdo lot. Op het consulaat stelde het plebs zich in het bezit van de naamlijsten der Duitsche ingezetenen en trok in talrijke benden van huis tot huis, overal plun derend en vernielend. Ter verontschul diging wordt het praatje rondgestrooid, dat te Berlyn een filiaal der Milaneesche Union Coöperatieve is verwoest, waarbij 40 menschen levend zyn verbrand. Wat te Milaan geschiedt zou nog niets zyn tegen over de barbaarschheid der Duitschers. De buitensporigheden vinden scherpe veroordeeling by het beschaafde publiek van Milaan en een groot deel van het werkvolk. Officieus wordt bevestigd, dat be raadslagingen zijn gevoerd tusschen den pauselijken nuntius te Madrid, den koning van Spaüje en de regeering over een eventueels verplaatsing van de Pause lijken zetel naar Spanje. Nadat verschil lende steden genoemd wareü, stelde de koniDg ten slotte voor het klooster El Escoral (het Escuriaal) dat groot genoeg is, om het geheele Vaticaan een onderdak te bieden. Het aanbod zou principieel zijn aangenomen, doch men gelooft niet dat verhuizing van den Paus noodzakelijk zal worden. PORTUGAL. Het Nationale Congres heeft al dadelijk by eerste stemming met 89 tegen 1 stem Theophile Braga tot president vau de republiok gekozen. ENGELAND. Te Glasgow hebben 200 slagers moeten sluiten wegens vleesch schaarschte. In Engeland zyn de prijzen van het rundvleesch thans al hooger dan de beruchte hongersnoodpryzen van 35 jaar geleden. BELG IE. Het wordt steeds moeilyker België te verlaten. Dienstplichtige mannen worden niet doorgelaten. Andere mannen worden slechts doorgelaten, indien zij kunuen bewqzen zich in een neutraal land te gaan vestigen, of daar werk te zullen krijgen. Belgische vrouwen konden tot dusver vrij gemakkelijk passeeren, als zij haar mannen gingen opzoeken. Ook dit mag niet meer. Alleen als de man in een neutraal land een vaste woon plaats heeft, of als de vrouw een aanstelling heeft, dat zij in een neutraal land in betrekking gaat, krijgt zij oen pap om België te verlaten, doch mag dan niet meer in België terugkeeren. Aen do Zeouwsch-Belgieche grens, nabij Ede, is een Belg, die over de grens wilde gaan, door de Duitsche grenswacht doodgeschoten. NEDERLAND. AMSTERDAM. De politie alhier heeft een bokser gearresteerd, die al zeer vindingryk was in het oplichten zyner raedemeu8chen. Zoo wist hy van iemand geld los te krygen onder het voorgeven, dat hy te Utrecht een grooten bokswedstrijd moest organiseeren. Om de waarschynlykheid te vergrooten, kleedde hy zien op zyn Zondagsch en nam zyn slachtoffer mede naar Utrecht, waar hy, naar hy voorgaf, een onderhoud moest hebben met den burgemeester over den wedstrijd. Om aan nog meer geld te komen, beweerde hy later, dat het gebouw, waarin de wedstryd zou plaats vinden, den nacht tevoren was afgebrand, waardoor hy groote schade had geleden. Ook te Haarlem wist hy, in de boks- wereld slachtoffers te maken. Daar gaf hy voor, dat hy te Amsterdam een onderhoud moest hebben met burge meester en hoofdcommissaris over het lesgeven in het boksen aan de politie agenten. Nog op audere manieren ging hy te werk, in het kort, het oplichten was voor dezen bokser een tweede sport geworden. IJSSELMONDE. De koleuwerker W.W uit Heerjanadam en de doofstomme kleermaker M. W. uit Barendrecht, reden per fiets langs den Smeedland- schendijk alhier. Toen de stoomtram der R. T. M. aaukwaiu, stapte W. van de fiets af, waardoor de kleermaker tegen hem opreed. Het gevolg was dat W. onder don achtersten wagen van de tram terecht kwam en dadelijk een lyk was. De kleermaker, die ook gevallen was, kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. 31 Mei. Hedcumor gen, circa half twaalf, vloog over (lil eiland een tweedekker-vliegmachine. Zij koerste van liet Zuiden naar het Noorden. Haar nationaliteit was niet waar te nemen, daar zij op groote hoogte vloog. Door het geraas van den motor, trok zij de aandacht. Hoog bezoek. Van de openbare gebouwen wap perde hier heden, ter gelegenheid van de komst van Zijn Excellentie den xCommissaris der Koningin in Zee land, mr. H. J. Dijckmcester, de nati onale driekleur. Met deSpoorboot van nalf elf kwam de vertegenwoordiger der Ko ningin in deze provincie te dezer stede aan. Velen maakten van dc gelegenheid gebruik den Koninkl Commissaris hun opwachting te maken. Verschillende instellingen van on derwijs en liefdadigheid genoten de eer van zijn bezoek. Hedenavond zal aan den Com missaris der Koningin, die zijn intrek in tiet huis van den burgemeester genomen heeft, aan diens woning een serenade worden gebracht. In Oostelijk-Zeeuwsc.il-Vtaafide- ren worden thans nog partijen aard appelen verkocht en hiervoor liooge prijzen besteed, namelijk van f 5 lol 1 5,50 per 100 K.G. KERKWERYI31 Mei Heden morgen ongeveer half twaalf werd boven deze gemeente een vliegma chine waargenomen, gaande in X. richting. ZONNEMAIRE, 29 Mei. Uit de ver antwoording van den boekhouder van 't ziekenfonds alhier gedaan in de ver gadering van hedenavond bleek, dat aan contributie f 473,5 was ontvangen, terwyl f 506,20 aan ziekengeld was uitbetaald. De bezitting der instelling bedroeg f 3350,46 en het aantal deel- gerechtigden 109. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwyl in de plaats van den overleden penningmeester, den heer M. Hooge, diens weduwe als zoodanig verkozen werd. RENESSE. In eene gehoudeu ver gadering van den gemeenteraad alhier zya tot leden van de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting benoemd de heeren H. Gilyamse, A. J. Padmos, W. Steur Cz., en M. J. de Vrieze. Naar wy vernemen zal op 31 Mei alhier met de verstrekking van de brood- en raeelkaarten een aanvaüg gemaakt worden. Tot dusverre zyn aangevraagd 7 brood- en 3 raeelkaarten. NOORDWELLE. Tot leden van de schattingscommissie voor de inkomsten belasting zyn benoemd de heeren L. Blom, N. Dalebout, M. Hoogenboom en B. en K. Moelker. Dit jaar zyn de heeren M. Hoogenboom en B. M. Hoogenboom Pz., als leden van den gemeenteraad, aan de beurt van aftreden. BRUINISSE. Zaterdagavond werd door den heer Hoenkamp van KruiniDgen eene leziug gehouden tot oprichting van eene vrywillige Landstormafdeeling. Het resultaat dier lezing was dat een 23-tal personen zich bereid verklaarden van eene dergelijke vereeniging deel uit te maken en de desbetreffende verklaring teekenden. THOLEN, 31 Mei. By de heden ge houden raadsverkiezing zijn caodidaat gesteld in de vacature van der Stel, de heeren P. A. de Jong, Vryz Democraat, H. Gooissn, Anti Rev. C. van den Berge, Chr. Historisch. De stemming is bepaald op Zaterdag 12 Juni.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1