Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. DREISCHOR. Reeds Maandagmorgen ia door den burgemeester goedgekeurd van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel terug ontvangen de oontróle-regeling, opgemaakt met het oog op het verstrekken van brood kaarten. In verband biermee hebben lick 150 personen daarvoor aangemeld en is bet brood, dat er uitstekend en smakelijk nitziet, reeds morgen verkrijg baar. NIEUWERKERK. Maandagmorgen geraakte de ketel van de locomotief der Rott. tram, die van hier moet vertrekken naar 't Zjjpe defect. De tram moest bljjven staan; de reizigers gingen voor een groot deel te voet of per fiets naar 't Zjjpe, van waar de boot eerst te ,8,30 ongeveer naar Numansdorp vertrok. ST.-MAARTENSDIJK, 18 Mei. Heden voormiddag werd bij bekkenslag bekend gemaakt, dat de gelegenheid wae open gesteld zich bjj den burgemeester aan te melden tot het verkrijgen eener bruinbroodkaart (broodcirculaire minister Poethuma). Binnen korten tijd waren er voor 150 personen kaarten aangevraagd. Het laat zich aanzien, dat er een druk gebruik van gemaakt zal worden, in geval het brood aan matige eiscken voldoet. OUD-VOSSEMEER. Naar ons werd medegedeeld, is de heer A. C. de Wilde, die voor eenigen tijd op de seerelarie alhier als volontair werkzaam was, be noemd tot tijdelijk ambtenaar Ier secre tarie te Vreeswijk. POORTVLIET. Maandagmorgen 1120 kiwarn uit Z.-O. richting over of langs deze gemeente een vliegmachine, dio N.-Wi. uit het oog verdween. Naar men zegt, was hel een Neder lander. THOLEN. Maandagmorgen werd alhier te 8 ure het gesnor van een vliegmachine vernomen over ons stadje. Zeer hoog in de lucht dreef een vliegmachine in westelijke richting. Men vermoedde dat het een Hollander was. HANSWEERT. Maandagmiddag kwam het DuitBche stoomschip „Bellona" van de Neptun-Ijjn, uit Antwerpen de Schelde afvaren. De reederjj wil het, evenals haar s.s. Delia", te Rotterdam op de werf van Wilton laten repareeren. Onder militair geleide zal de „Bellona" door het kanaal van Hansweert naar Rotterdam worden gebracht. Van de Neptun-Ijjn liggen thans nog drie booten te Antwerpen, met opgeblazen machinekamers. Waarschjjoljjk zal de reederjj trachten, ze alle in Nederland in veiligheid te brengen. WISSENKERKE. In de Dinsdag alhier gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat het besluit tot het aangaan eener leening, groot f 40.000, bij het rjjk, door Gedep. Staten is goedgekeurd. Daarna werd aan den heer H. W. Jaartsveld te Lichtenvoorde onderhands aanbesteed voor f 34000, de aanleg van macadamwegen door deze gemeente, volgens een reeds vroeger in dit blad vermeld plan. Een voorete! van den voorzitter, bet gemeentehuis bij de intercommunale telefoon aan te sluiten, werd met alge meens stemmen aangenomen. In de vergadering van ingelanden van den calamiteusen polder Anna-Friso, werden benoemd tot leden van den dijkraad der waterkeering van dien polder, de heeren H. K. Leendertse en C. Dieleman. In gelijke vergadering van de Jacoba- polder werd ter voorziening in de a.s. vacature van dijkgraaf als no. 1 op de voordracht geplaatst, de aftredende titularis M. Verhulst Pz., als nos. 2 en 3 de heeren J. Wiese en C. de Kam Jz. De ingelanden van den Rippolder benoemden tot waarnemend dijkgraaf, den heer H. K. Leendertse. VLISSINGEN. Alhier is door baldadi- gen het bord met opschrift „Kaiserlich Deutsche» Konsulat" van het consulaat gebouw geheel met zwarte lak bestreken en ook enkele plaatsen van den gevel De politie stelt een streng onderzoek naar de daders in. Men schrjjft ons uit deze gemeente Daar omtrent de bemanning van de omgeslagen viachbom H. 54 nog Bteeds niets is vernomen, is het thans zoo goed als zeker, dat de vjjf opvarenden allen ïjjn omgekomen. Alhier zjjn Dinsdagmiddag een paar Engelsche en Fransche geïnterneerde militairen aangebracht. ONDERWIJ8. ZIERIKZEE. Verwacht wordt, dat binnenkort de kinderen der alhier ver- loevende Belgische gevluchte schippers in de daarvoor bestemde lokalen van School A onderwijs zullen ontvangen van de reeds aangekomen Belgische on derwijzers en onderwijzeressen. In ver band hiermede werden heden de ouders dier kinderen aangezegd zich morgen ochtend. ten 9 ure, te vervoegen aan genoemde school, vermoedelijk voor hel inschrijven der leerlingen. POORTVLIET. Benoemd lol onder wijzer (volontair aan de foiz. school alhier, den heer J. de Buck uil Scroos - kerke (Walcheren). STAVENISSE. Voor de eerstdaags te vaceeren betrekking van onderwijzer alhier, hebben zich 7 sollicitanten aan gemeld. Akte-examens in Zeeland. MIDDELBURG, 18 Mei. Gcëx. 8 vrouwelijke cand. Geslaagd de dames H. L. A. Eggennont te Clinge, J. A. F. Hofman te Goes, M. A. Geluk te Noordwelle, K. Hoogenboom te Zierikzee, C. Zoeter te Bruinisae, H. B. Anker te Vlissingen. Afgewezen 1. Teruggetrokken 1. De examens voor de acte lager onderw. zyn te Middelburg afgeloopen. Totaal werden geëxamineerd 108 mannelijke candidateD, van wie 84 slaagden en 64 vrouwelijke candidaten, van wie 38 slaagden, terwyl één vrouwelijke candi- daat zich terugtrok tydens het mondeling examen. KERKNIEUW 8. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Poort vliet door ds. Van Rootselaar te Pols broek. Door de kerkvoogden to Nieuwerkerk is tot hun president gekozen de heer J. v. d. Zande Hz. ST.-ANNALAND. Donderdagavond to half zeven ure hoopt dr. De Lindt van Wijngaarden van Rotterdam voor de gemeente op te treden. Geref. Gem. Beroepen te Bruinisse ds. A. Janse te Barneveld. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 14 Mei. Door de arron- dissements-rechtbank te Zierikzee is heden veroordeeld wegens diefstal: P. K., huisvrouw van H. M.» 32 jaar, wonende le Zierikzee, tot f 5 boete. subs. 10 dagen hechtenis. De zaak legen A. L. P.. 17 jaar, veld- arbeider, wonende le SI.-Maartensdijk, beklaagd van diefstal, werd wegens niet verschijning van den beklaagde, uitge steld tot 11 Juni 1915. Vrijgesproken: 1°. G. van A. Cz., oud 40 jaar, veld- arbeider; 2°. P. van A. Cz., oud 39 jaar. veklarbeider, beiden wonende te Scher- penisse, en beklaagd geweest van mis handeling. Dezer dagen stond voor het kan- longrecht tc Hoogeveen wegens hel onbevoegd uitoefenen der geneeskunst terecht Luitje Kooisma le Apeldoorn. Beklaagde geneest de patiënten door oplegging der handen, magnetisme; met gesloten oogen maakt hij met zijn han den verschillende bewegingen over de ontbloolc lichaamsdeelen, die de gene zing van noode hebben. Eenige patiën ten, als getuigen gedagvaard, verklaarden bij deze geneeswijze baat te hebben ge vonden. In een attest, dat beklaagde toonde, werd gezegd, dat Hendrik Bult le Wagenborgen, welke blind was, door deze geneeswijze ziende is geworden. Trots deze gunstige verklaring eischic de ambtenaar tegen Kooisma <8 maal f 10 of 8 maal 1 dagen hechtenis. UTRECHT. De Arrondissements- Rechtbank behandelde Maandag de zaak tegen A. S., 48 jaar, molenaarsknecht te Kamerik, aan wien ten laste was gelegd, dat by in den avond van den 3en Jan. 1915 te Kamerik opzettelijk en met voorbedachten rade Jacob Mooyen, boerenzoon aldaar, van het leven heeft beroofd met een met een kogeltje geladen buks. Tegen beklaagde werd een gevange nisstraf van 15 jaar geëisebt. In deze zaak waren 21 getuigen gedagvaard. Al« beklaagdes raadsman treedt op mr. M. Nauta alhier. Landbouw en Veeteelt. POORTVLIET. Maandagavond hield de Laudbouwvereeniging „Ons Voordeel'' een algemeene vergadering by den heer P. J. van der Slikkein verband met een circulaire ontvangen van het Bestuur van de Zuuwsche coöperatieve landbouw- vereenigiug te Goes, om overeen te komen tot het oprichten van een coöperatieve Kunstmest fabriek in Zeeland. Tot ons leedwezen was er weinig belangstelling, de vergadering werd slechts door 33 leden Van de 100 bijgewoond; dit kan worden toegeschreven dat velen de zaak niet begrypen en bet nut er niet van inzien. Ter voldoening daarvan heeft de ver gadering besloten, om den heor C. van der Slikke van Wolfaartsdijk eens te verzoeken, om Zaterdag 22 Mei e.k. de zaken eens goed uiteen te zetten en te trachten aandeelhouders te winnen. De leden moeten bedenken, dat niet alleen Superphosphaat doch alle kunst meststoffen en v&voeder verkrijgbaar gesteld zullen worden. Door eenige leden werd wel hot be zwaar gemaakt, dat zij geen tien balen Superphosphaat, dat aan elk aandeel verbonden ia, noodig hebben, doch eenige kleiue verbouwers kunnen te zamoij één of twee aandeeleu nemen. 110 aaudeelen werden rieds genomen. Tot Zaterdag 22 Mei bestaat er gelegei - beid aandeelen op te geven. TWEE DÉ KAMER. Zitting van Dinsdag. Vervolg Land sTo r in w c t. I)e heer Van Doorn sluit zich geheel aan bij de verklaring van den heer Lobman, dal de regeering niets mag nalaten om le doen wat zij voor de verdediging noodig acht. Ilij vindt bel altijd een treurig gezicht als er zooveel jonge mannen rond loopen, die geschikt zijn om bun land te dienen, maar liet niet doen. Ilij kan begrijpen, dat de regeering thans terugschrikt voor lange debatten, maar de tijd is nu rijp. De regeering zal nu van dc Kamer veel kunnen gedaan krijgen; zij moet zich haar verantwoordelijkheid bewust zijn. De Kamer zal dit ook zijn als de regec- ring met voorstellen komt. De heer Troelstra zegt naar aanlei ding van de rede van dén heer Lobman en de opwekking van den beer Van Doorn om het ijzer te smeden nu hel heet is, dal hij daartegen ernstig wenscht te protestceren. Hij hoopt, dat de re geering zal blijven in dc lijn, tot dusver door haar gevolgd. In beide redevoe ringen heeft hij 'gemist, dat 't tegenwoor dige verdedigingsstelsel onvoldoende is. Beide sprekers hebben vertrouwen in den Minister uitgesproken, maar toch aangedrongen op wijziging van het be staande stelsel. 'Men overrompelc ?t volk niet met een dergelijk voorstel; wij moe ten toch al vele buitengewone lasten dragen, en men zou door algemeenen dienstplicht groote duurzame verzwa ring van financiëele lasten op het volk leggen. Thans is het niet de Minister van Oorlog, die liet wenscht, maar de Kamerleden willen van dc heerschendc stemming gebruik maken om dergelijke plannen door le drijven. Spreker weet niet hoe hij over het desbetreffend ont werp zal oordeelen, zoolang het niet vóór hem ligt, maar hij waarschuwt* dal men de innerlijke kracht en eenheid des volks ernstig zou schaden door thans van dc tijdsomstandigheden misbruik te maken. Dan zal de godsvrede geschon den en meer schade toegebracht wor den. dan de vermeerdering van 't leger mei enkele mannen winst zal brengen. Dc héér Eland meent, dat dc tegen-: woordige toestand niet moet worden ge bruikt om algemeenen dienstplicht thans ill le voeren, en constateert, dat de er varing ook den lieer Lobman heeft ge leerd, dat er middelen zijn om man schappen in korten tijd te oefenen, 'n ■wenscli, die door velen aan dc linker zijde wordt gekoesterd. Dc heer Marcliant heeft het adres- Van Aalst c. s. met sympathie ontvan gen, maar de Kamer kan niet bij dc regeering aandringen Öp overhaaste be slissing, en van ccn initiatief-voorstel der Kamer kan geen sprake zijn. liet a'dres Beschouwt spr. als een uiting van offervaardigheid, die in ons volk leefli. Spr. betreurt, dat over dit adres op smalende wijze in dc Kamer is ge sproken. Hij herinnerde daarna aan zijn 15- jarigen strijd voor een volksleger. Hem is toegevoegd: Een volksleger is niet uil den grond te stampen, maar was men in 1904 met stampen begonnen, dan had men nu verschillende lichame lijk geoefende lichtingen gehad. Hij con stateert mei genoegendat vroegere tegenstanders thans tot spr.'s standpunt zijn liekeerd. De lieer Tydenian bespreekt eveneens hel adres-Van Aalst c. s. Het denkbeeld van algemeenen oefcnplicht lijkt spr. aanlokkelijk, maiir een "ingrijpende wij ziging als algemfcénc dienstplicht kan eerst na langdurige voorbereiding tot stand komen. Wel zal dit na den oorlog moeten geschieden; men moet den Mi nister in deze zaak niet dreigen. Acht de Minister een goed-georganiseerden oefenplicht mogelijk, dan wacht liij des betreffende voorstellen af. De Minister van Oorlog wijst er op, dat hij door dc sociaal-deniocratcn heden is gesteund, terwijl van andere zijde critiek kwam. Spreker vreest of het nog zoo zal zijn, als hij gesproken heeft, maar hij hoopt van wel. Op dc vraag of de regeering verder zal moeten gaan dan de huidige voorstellen beoogen, heeft spreker niet ontkennend geant woord en niet ontkennend willen ant woorden; hij. heeft slechts willen woeke ren met hetgeen met de tegenwoordige wetten kan bereikt worden. Voor onvol komenheden dier wetten kan de Mi nister niet verantwoordelijk gesteld wor den, én wegneming daarvan kan van hem niet geëisclil worden. Wal dc invoering van algemeenen oefenplicht betreft, de Minister zou niets liever wenschen. maar op de bezwaren thans ongeoefende intfnncn in groole massa op te leiden, is in liet debat, reeds gewezen. - Spr. deelde mede, dat bij zijn depar tement een wet in bewerking is, waar mede een slap gedaan wordt in de rich ting, waarin 'door eenige Kamerleden is gewezen. Hij hoopt, dat dc Kamer daarover geen lange discussies zal hou den. maar haar beschouwen zal als een nood-maatregel om de reserves zooveel mogelijk Ie versterken. Het wetsontwerp wordt z. li.s. aange nomen. Daarna kwam aan de orde de suppl. Marinebégrooting voor 1915 buitenge woon crediet van f 2.400.000). De heer Hugenhollz bespreekt uitvoe rig dé houding van Geil Minister tegen over den Matrozenboiid. Voorts besprak hij de straf, van 1. tot f 4 dagen, opgelegd aan 180 schepelingen j le Ilellevoelsluis, omdat zij niet langs hiërarchieken weg geadresseerd hadden om in plaats van lot 10, tot 12 uur Ie j mogen passagieren, i Dc Minister van Marine zcide, «lal dc j heer Hugenhollz een onschuldige voor stelling gaf van zaken, die zoo onscluil- dig niet zijn en critiseerde hel optreden van den Malrozënboiid, in tijden, dat de weermacht elk oogenblik kan opge roepen worden om op le treden. Ilij achtte dit onverantwoordelijk; hel be wees z. i., dal de Bond groot gevaar opleverde voor den dienst. Hel Tloog- Militair Gerechtshof zal wel uitmaken of in Ilellevoelsluis lercchl is gestraft. W'el wil de \liuister zeggen, dat de ontstemming over liet verschil in den lijd van passagieren lusschen Hellevoet- sluis en Den Helder is aangegrepen om de actie le voeren. Hel wetsontwerp werd na repliek van den heer Ilugenholtz aangenomen z. li. s., evenals hel wetsontwerp betreffende do bestendiging van den staat van beleg. De vergadering wordt daarna verdaagd lot Woensdagmorgen half twaalf. Het Internationale Congres van Vrouwen. Het comité, bestaande uit de dames Jane Addaras, Macroillan, Rosika Schwimmer, Genoni eo Aletta Jacobs, dat van het internationaal congres van vrouwen de opdracht kreeg, de ver schillende regeeringen te bezoeken om de aangenomen resoluties aan te bieden, is, na onze regeering bezocht te hebben, onmiddellijk afgereisd naar Londen. Het comité, na door de ministers Afquith en sir Edward Grey ontvangen te zyn, kwam Zaterdagavond uit Londen terug. Het resultaat van dit bezoek was zoo gunstig, dat het Comité vol mo d hedenmorgen de reis ondernam naar de andere regeeringen. De Britsohe vrouwen, die verhinderd waren het congres by te wonen, maakten van de aanwezigheid van het comité gebruik, om in Londen een vergadering by een te roepen van de 180 vrouwen uit Engeland, Schotland en Ierland, die lid waren van het congres en van die, welke sympathie betuigd hebben, doch geen lid waren geworden. In een overvolle vergadering, die van 10 uur '8 morgens tot 's middag 5 uur duurde, werden de aangenomen resoluties besproken en ten slotte werden alle door het Britsche comité met algemeene steramen aangenomen. Het internationaal comité werd ge durende zijQ verblyf te Londen door Charles Trevelyan en John Burns, twee van de drie afgetreden ministers, die tegen den oorlog waren, in het huis van eerstgenoemde ontvangen, om er de bestuursleden van de Demooratie Control en van de Independent Labour Parly te ontmoeten. Door al deze heeren werd het comité ten sterkste aangemoedigd op den ingeslagen weg voort te gaan, waarvan niets dan goed kon komen. Vooral de leden van de Independent Labour Party waren zeer met het congres en met de genomen besluiten ingenomen. GevernistIn de Jockerfransstraat Stond in 't laatst der vorige week, zoo meldt het Rott. Nblop een ladder een verver te vernissen voor een winkel. De klanten gingen in en uit, wagt het was een druk beklante zaak en mopper den, dat die ladder zoo in dén weg stond, dat ze haast niet doorkonden, dat/enz de juffrouw in den winkel werd er tureluur8ch van. Schilder, zei ze, je moet hier vandaan. De schilder zweeg. Schilder, de juffrouw, een beetje bitser, hoor je niet, ik wil dat je oprukt, je verveelt me met je gekladder, my en al de klanten, als je niet zoo aan het lyotje trok was je al lang klaar. Toen antwoordde de schilder. Wat hy zei, was ongezouten, maar gepeperd. Op 't eene woord volgde 't andere en de juffrouw, die geen woorden meer kon vinden, ging nu over tot daden, greep de ladder en gaf er een geweldigen duw tegen. Maar de schilder stond vast en de ladder dito. liet eenige gevolg was dat de vernispot uit den haak schoot en de juf den ganschen inhoud over haar hoofd en haar japon kreeg. Daar stond ze glimmend en glanzend, maar niet van plezier. Want van haar prachtigen haardos komt niets meer terecht. Ze moet kaal geknipt worden. Nevelbommen. Een reiziger, uit Müochen teruggekeerd, deelt in de Times mede, dat, naar hy hoorde, Duitschland tal van nieuwe Zeppelins laat bouwen te Friedrichshafen, met de bedoeling om een tocht te ondernemen naar LondeD. De schrijver wist daarbij te vertellen, dat ook nieuwe bommen zyn uitge vonden nevelbommen die, als ze uit het luchtschip worden geworpen, op een vooraf berekenden afstand van den grond ontploffen en dan een dichten nevel verspreiden, die de Zeppelin aan het gezicht onttrekt en aldus tegen aanvallen van kanonnen en vliegtuigen beschermt. OUD-VROENHOVEN. Men meldt uit deze gemeente aau De Telegraaf In het Belgische grenedorpje Canne, dat door zijn eigenaardige ligging een bijzondere bewaking door de Duitschers noodzakelijk maakt men schat het aantal Duitschers, de bezetting en grens bewaking vormende, op ongeveer 600 is een Duiteclie soldaat, die op post stond, doodgeschoten. Het lijk lag bij het bekende bosch. Er wordt beweerd, dat soldaten ouderling gevochten hebben een andere lezing is, dat de Duitscber door een Belg zoude zijn vermoord. De juiste toedracht der zaak is natuurlijk uog niet te achterhalen. Maandag arri veerde reeds per auto het Kriegegericht uit TongereD, om een onderzoek in lcco in te stellen. Niemand mag voorloopig Canne verlaten. Nader meldt men nog aan boven genoemd blad: Omtrent den moord op den Duitschen soldaat te CaDne, wordt nog vernomen, dat door de Duiteche autoriteiten bepaald is, dat Canne een boete zal moeten betalen van 25000 francs. Indien deze som niet op den bepaalden dag is betaald Canne is arm als de mieren, de inwoners houden zich voornamelijk bezig met het zagen van mergelblokken en landbouw zal Canne worden platgebrand. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENHAGÊ, H^Mei. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot wijziging der wetten betreffende den accyns op het geslacht, beoogende tegen te gaan clandestine slacht in den omtrek der worstfabriekeD, ter ontduiking van accyns, werd z. h. s. aangenomen, nadat minister Treub had toegezegd te overwegen de wensch van den heer Ter Laan (Rotter dam), om nog meerdere maatregelen te nemen tegen fraude. Eveneens werd z. h. s. aangenomen het wetsontwerp tot ontheffing of kwijt schelding van personeele belasting door in verband met de mobilisatie gevorderde motorrijtuigen en paarden, nadat minister Treub dienzelfden afgevaardigde had toegezegd, de beambten te zullen aan schrijven, bij twijfel of een gemobiliseerd belastingplichtige onmachtig tot betaling is, niet tot vervolging over te gaan. Daarna is aan de orde wijziging der veiligheidswet beoogende o. a. betere maatregelen tegen brand en maatregelen ter voorkoming van vergiftiging, be smetting of beroepsziekte. De heer Alberda verdedigde by art. 1 een amendement om de veiligheidswet uit te breiden tot de kleine bedrijven waarin 2 of meer personen werken. De heer De Visser bestrijdt het amendement hetgeen verdedigd wordt door den heer TeeDstra die Jhet amendement echter alleen wil doen gelden voor hen die in loondienst zyn. De voorzitter stelt voor morgenmiddag in de afdeelingen te onderzoeken de suppletoire buitenlandsche zakenbe- grooting, tjjdelyk gezantschap b|j den Paus. Het voorstel werd bestreden door de heeren De Meester, Schaper en Tyderaan. De heer Bos wil de leiding der regeering volgen, waarop Minister Gort v. d. Linden verklaart dat uitstel de zaak zou schaden. De heer Lohman verdedigt het voor stel. Met 37 tegen 32 stemmen werd het voorstel Tydeman verworpen. V eiligheid8wet. De heer Schaper verdedigt bet amen dement Alberda. Minister Postliuma erkent, dat het weteontwerp zijn oor sprong vindt in de bekende ramp in de spinnerij te Almelo. Ilij verklaart zich tegen bet amendement Alberda. Het wetsontwerp, het bouwen betreffende, valt onder de veiligheidswet en is reeds in vergevorderde voorbereiding. Naar wij vernomen, wordt naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2