ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 19 Mei 1915. EERSTE BLAD. RECLAMES. B E RIC H T. H.H. Adverteerders Paardenmarkt en Weekmarkt. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierlkzeesche C o u r a ii t). ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderlyke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, Na 9699 Diraeteuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitgavai-Hoofdredactauri FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag ran uitgave vóór 2.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Verkoopcrs der welbe- kende Viper-Vliegenvan- gers gelieven zich Ie wenden tol W. J OCH TM AN, l'apiermagazijn, 'Appelmarkt, Zierikzee. Verkoopprijs 5 cent. Telefoon No. 74. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuiv&bode op a.s. Maandag avond niet worden uitgegeven. worden beleefd verzocht ons hunne Advertentiën, bestemd voor het nummer van Vrjjdagavond, zoo vroegtijdig mogelijk, uiterlijk vóór 2.3Ö ure te doen toekomen. Groote of bewerkelijke Advertentiën gelieve men Donderdag in te leveren. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de PAARDEN MARKT in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den 2 Juni e.k.. en dat op dien dag tevens de gewone MARKTDAG zal worden ge houden, in plaats van op Donderdag daaraan volgende. Zierikzee, 18 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. 'iStr Morgen, Donderdag, komt in Italië de Volksvertegenwoordiging te Rome bij een, en vermoedelijk zal het oorlogs zuchtig Ministerie Salandra—Sonnino, dat tengevolge van den geweldigen drpk op den Koning, door de straatbetoogin- gen geoefend, aan het bewind is ge bleven, komen met een voorstel aan het Parlement de noodige gelden te Inwil ligen voor een oorlog met Oostenrijk— Hongarije. En wat zal het Parlement, waarvan de meerderheid beslist tegen den oorlog gekant, en vóór behoud der neutraliteit was, dan doen? Zal het zich laten intimideeren door de op aanstoken van de oorlogspartij in het leven ge roepen straattooneelen, en met het Mi nisterie, dat aan die tooneelen niet zoo heel1 vreemd schijnt, den weg van bloed en tranen bewandelen, of zal het, trot- seerend den opgezweepten volksharls-* tocht, opkomen voor de handhaving van den vrede? liet laatste ware zeker voor de eer en het belang der Italiaan- sche natie, de aangewezen weg. Maar alles wijst er reeds op, dat die weg niet zal bewandeld worden. Het volk, zonder zich in te denken in hetgeen een oorlog, vooral in dezen lijd, te beteekeuen heeft, is door de oorlogskoorls aangetast. Daar aan kan zelfs de socialistische partij', die, 't zij tot haar eer gezegd, al het mogelijke heeft gedaan en nog doet om land en volk voor de rampen van een oorlog te vrijwaren, niet veel verande-i ren. Wel heeft zij het Italiaansche pro letariaat opgeroepen om zijn wil on zijdig te blijven aan het Parlement vóór Donderdag duidelijk kenbaar te maken. Maar of aan dezen oproep op een wijze zal worden gevolg gegeven, dat de vre- desvrienden daardoor zullen aangemoe digd worden met kracht tegen den drei genden oorlog te velde te trekken, is aan ernstigen twijfel onderhevig. Hoe noodeloos en misdadig de oorlog is, waarin de oorlogspartij Italië wil storten, blijkt, uit hetgeen de Duitschfe rijks-kanselier in den gisteren gehouden Duitschen Rijksdag heeft medegedeeld. Hij gaf namelijk een overzicht van de concessies van territorialen aard, waar toe Oostenrijk tot verzekering van d'q vriendschap, met Italië heeft besloten. Oostenrijk verklaart zich bereid aan Italië af te staan: 1°. het deel van Tirol, dat door Itali anen wordt bewoond; 2°. den Westelijken oever van de Isonzo, zoover als de bevolking zuiver Itali4 aanscli is, en de stad Gradixa; 3°. Triest zal een Keizerlijke vrije stad worden en een Italiaansche uni versiteit krijgen; -1°. de Italiaansche souvereiniteit over Walona wordt erkend; 5°. Oostenrijk verklaart geen politiek Iwlang te licbhen hij Albanië; 6°. na sluiting van de overeenkomst zullen de soldaten van hel Oostenrijk-» sclic leger, die uit het afgestane gebied afkomstig zijn, niet meer aan de gevech ten deelnemen. Zie hier de voornaamste punten van de overeenkomst, die Oostenrijk met Italië wilde sluiten, een overeen komst, waïlrvan de loyale uilvoering door Duitschland zou gewaarborgd worden. Gelijk de zaken thans geschapen staan zal van deze overeenkomst waarschijn lijk niets komen. Dc oorlogspartij drijft Italië naar den oorlog. Op het Weslerfront zijn de geallieer den tegen de Duilschers op verschillende punten offensief opgetreden, en hebben daarbij plaatselijke voordeelen behaald, die door hen van groot belang worden geacht. Bij den Yscr hebben de Duit- schers eenige stellingen, die door hen onlangs veroverd waren, voor de Bel gen moeten ontruimen. Ook bij Neuve Ghapelle en Atrecht hebben de gealli eerden hun front meer naar voren ge bracht. Atrecht wordt door de Duitsche artillerie beschoten. Van het Oosterfront valt te melden, dal de Duitsche en Oostenrijksche troe pen den overgang over de San gefor ceerd hebben. In de nabijheid van Przemysl, waar de verslagen en ge vluchte Russische Strijdkrachten, ver sterkt' door nieuwe f roepen, schijnen stand te houden, wordt fel gestreden. In Oost-Galicië hebben de Bussen, naar zij melden, aan de Oostenrijksche troepen een nederlaag toegebracht, daarbij vele gevangenen gemaakt. Wat de Dardanellen l>etreft, de ge- alliëerden schieten daar niet hard opt Hun landing op het schiereiland Galli- poli heeft tot nu toe nog niet veel resul taat opgeleverd. Het zal de groote vraag wezen of wel deze krijgsonderneming der «geallieerden met een gunstigen uit slag '£al bekroond worden. kleuren worden geschilderd. Pokken en roodvonk werken daarbij mede, om duizenden van alle leeftijden weg te maaien. In Nisj, waar de normale bevolking van 20.000 tot boven de 100.000 ge stegen is, zijn duizenden typhus-gevallen, met gemiddeld 140 hoodelijke per dag. Op een enkelen dag stierven 300 menschen. De kerkhoven kunnen alle lijken niet meer opnemen. Tyhuswagens, door ossen getrokken, ratelen door de straten. GRIEKENLAND. De gezondheidstoestand van den koniDg van Griekenland, die, zooals gemeld is, aan longontsteking l\jdt, is betrekkelijk gunstig. De koning heeft een ruetigen nacht doorgebracht, die slechts af en toe door hoesten werd geetoord. De tempe ratuur i9 88.1polsslag 102 en adem haling 20. ALBANIË. Uit Athene wordt geseind, dat het blijkens berichten uit Corfu den opstan delingen Zondag gelukt is een uitval van de troepen van Essad pasja uit I Durazzo af te slaan. Bjj deze gelegenheid slaagden de opstandelingen er in de onmiddellijk voor Durazzo gelegen plaats Lei Basilite veroveren, dat een ge wichtig steunpunt voor de verdediging van Durazzo vormt. De opstandelingen brachten dadelijk, hnn artillerie in de nieuwe veroverde posities en begonnen Durazzo te beschieten. Drie en twintig personen werden daarbjj gedood en meer dan 50 gewond. PORTUGAL. Naar de Times uit Madrid verneemt ie het niet mogelijk, bljzonderhedon te weten te komen omtrent de gebeurtenissen in Portugal, doch men meldt dat een nieuwe revolutie plaats heeft en dat de toestand zeer critiek is. Door het revolutionnaire comité is het volgende manifest uitgevaardigd. Wij willen, dat de republiek bestuurd zal worden door een nationale, dus zuiver republikeinsche regeering. Wij hjjechen geen partijvlag, maar wij wenscheD, dat alle republikeinen zich vereenigen ten behoeve van de waardigheid en het goed recht van de republiek. Wij willen geen geweld of represaille-maatregelen, en allen ten behoeve vau een nationaal gouver nement gaan wij over tot verdedigings maatregelen. Iedereen kan vertrouwen stellen in de energie, de eer en de vader landsliefde van een nationale regeering. ZUID-AFRIKA. Alle magistraten in de Z.-Afrikaan sche Unie hebben order ontvangen, om door middel van de pers ter kennis van alle onderdanen van vijandelijke staten te brengendat zjj zich Maandagmorgen gereed moesten houden om geïnterneerd te worden. SERVIË. Onder den titel „De vreeselijke waar heid omtrent Servië" heeft de Engelsche Roode Kruisvereeniginng thans een brochure van Thomas Lipton uitgegeven, waarin de verwoestingen, door den typhus in Servië aangericht, in donkere ENGELAND. Te Grimsby is een Zweed, Ernst Guetaf Waldemar Olseon, eerste stuurman op het Nederlandsche stoomschip „Zeearend", naar de openbare terecht zitting verwezen. Hem wordt ten laste gelegd een poging om militaire geheimen over te brieven en een anderen Zweed, Erander, daartoe over te halen. Erander en zgn vrouw zgn de voor naamste getuigen ;i charge. Zy beweren dat bekl. heeft gezegd, dat hg Duitsche vrienden in Rotterdam had, die er heel wat voor o ver zouden hebben inlichtingen over de verdediging van de Humber te krggen. Erander had hem echter geant woord, dat h\j daarmoe niets van doen wilde hebben. Bekl. had hem ook meegedeeld, dat hem een betrekking als loods op een Duitsche duikboot, die op de oostkust van Engeland opereerde, was aangeboden. Behalve deze verklaringen is be zwarend voor bekl. dat de geheime politie in zgn hut op de „Zeearend" een briefkaart in beslag heeft genomen, waarop beklaagde een militaire inlich ting, die geheim moest blgven, had ge schreven. NEDERLAND. ARNHEM. In de afgeloopen week vertoefden in deze gemeente twee mans personen, die het eerzame beroep van flesschentrekkers uitoefenden- Zjj wisten bij een onzer voornaamste goudsmeden acht zilveren lepels en acht dito vorken te koopen zonder te betalen en hem op te dragen nog vier van elk na te sturen, zoodat er twee dozijn aanwezig was. De politie had intusschen van de aanwezig- beid der heeren kennis gekregen en deze had al spoedig een der heeren aan het bureau, vau wien bleek, dat hij een berucht Amsterdamsch flesschentrekker was, en zijn vriend bleek er met acht zilveren lepels en acht dito vorken van door te zijn. De aan het bureau gebrachte heer bleek b(j een handelaar in foto artikelen een nieuwe camera te hebben gekocht en niet betaald en de politie wiet te bewerken, dat dit onder hare berusting bleef, tot mijnheer had betaald. Hierna ging hg, uitgeleid door de recherche, naar het station. Thans ia ebleken, dat de acht couverts in de ,nk van leening alhier beleend zijn geworden en dat die voorwerpen den volgenden dag weder daaruit zgn gelost door een jonge dame, aan wie een der heeren het beleen briefje moet hebben verkocht. Een strop voor den goudsmid en een bof voor den foto-handelaar, welke laatste nu kans heeft zijn toestel terug te krijgen. IJMUIDEN, 18 Mei. De IJmuider kotter „Maria" heeft Dinsdag 11 Mei, des avonds ODgeveer 7 uur, op 30 mgl ten N.W. van IJmuiden, esn zeppelin ontmoet. Het luchtschip, dat L 9 ge merkt was, bleef ongeveer een half uur zeer laag (bet raakte bijna de toppen der masten) over de r Maria" zweven. Ofschoon de Nederlandsche vlag woei, de merken en nummers, de naam en het woord „Holland" zeer duidelijk zichtbaar waren, scheen de bemanning van de L 9 te vermoeden, dat de kotter een ver momd Engelsch vaartuig was, de Maria" was dan ook het laatst afkomstig van een Engelsche haven en is van het bekende Smackmodel, wat de Duitschers aanleidiDg zal gegeven hebben ter dege poolshoogte te nemen. Het luchtschip verdween na een half uur, tot genoegen van de opvarenden van de „Maria", in westelijke richtiDg. IJMUIDEN. Het Nederlandsche stoom schip „Niobe", van de Kon. Ned Stoomboot-Maatschappij, van Kopen hagen naar Amsterdam bestemd, is aangehouden door een groote Duitsche onderzeeboot. Bevolen werd een boot uit te zetten en met de scheepspapieren naar den onderzeeër te komen. De kapitein, de tweede-stuurman en enkele matrozen begaven zioh naar den onderzeeër met de scheepspapieren waarop na een onderzoek werd gelast, den onderzeeër te volgen. Een dergelgk bevel was gegeven aan het Zweedsche stoomschip „Björn", van Gothenburg, dat met een lading eieren en de Russische post, bestaande uit 200 zakken, bestemd voor Engeland, aan boord, met de „Niobe" werd opgebracht naar het Duitsche marinestation List. Na een verblijf aldaar van anderhalveD dag kregen ze bevel naar Cuxhaven te stoomen. Na een oponthoud van ruim 2 dagen aldaar, is de „Niobe" ontslagen, doch het Zweedsche stoomschip „Björn" is naar Hamburg opgebracht omdat vol geus Duitsche verklaring in de Russische postzakken contrabande gevonden was. De aanhouding van de „Niobe" bad plaats wegens lading van een aantal kisten machinegeweren, te Kopenhagen ingenomenwelke later geconsigneerd bleken te zijn aan de Nederlandsche regeering, waarop onmiddellijk tot vrij lating door het prijsgerecht werd besloten. De opgebrachte schepen zgn steeds onder Duitsche bewaking gehouden en zoowel bij aankomst te List als te Cux- haven moest de geheele bemanning Daar beneden. De behandeling van de Duitsche officieren en autoriteiten ondervonden, wordt ten zeerste geprezen. AMSTERDAM. De bovenbouw van de nieuwe spoorbrug te Halfweg (binnen de stelling Amsterdam) is met het oog op de tegenwoordige omstandigheden niet gegund aan de laagste jnschrijfster, zgnde een Duitsche firma! HARDERWIJK. In het interneerings kamp alhier is eeir geval van nekkramp geconstateerd. Het interneeringskamp is thans geheel geïsoleerd. Handelsavondschool te Zlerlkiee. Maandagavond werden de overgangs- en eind-examens aan de Handels-Avond school in tegenwoordigheid van de Com missie voor Middelbaar Onderwijs cn van directeur, leeraren en leeraressen aan genoemde inrichting in één der bovenlokalen van de Muloschool afge nomen. 't Examen liep over lypewriten, boekhouden en handelscorrespondentie. De voorzitter van de Neutrale Midden- standsvereeniging, waarvan de Handels^ Avondschool uitgaat, de heer Heimbach, had welwillend de laak op zich genomen om bij het einde van den driejarigen cursus de diploma's uit te reiken. Alvo rens hiertoe over te gaan,, hield hij tot lien, die voor een diploma in aanmer king kwamen, een korte toespraak, waarin hij zeide, dat deze cursus een instelling ten bate van den handel is. In onze samenleving kan men zich moeilijk iets denken, waarbij geen handel te pas zou komen. Een dokter kan geen patiënt behandelen, wanneer hij de be- noodigdc middelen niet door den handel kan betrekken, een advokaat vindt in hoofdzaak zijn bestaan door geschillen, die door den handel ontstaan zijn, een ingenieur kan niets doen, zonder den handel in materialen le hulp te roepen. Zelfs de leeraren van deze instelling zijn zeer nauw. bij deu handel betrokken, want zij hebben U onderwezen in de wetenschappen, die noodig zijn om een goed handelaar le worden. Terwijl tiu de geheele samenleving zoo doortrokken is van den handel, is 't te begrijpen, dat dc handelswetenschappen voor iedereen meer of minder noodig zijn. Zelfs zij, die later alleen huismoeder worden zal, heeft handelskennis noodig, wil zij haar huishouden goed beheeren en haar geld op de meest nuttige wijze besteden. Iedereen drijft handel. De een ver koopt goederen, de andere geld en gelds waardig papier, weer een ander weten schap. De leeraren van den Ilandelscursus hebben U in de theorie in de handels wetenschappen onderwezenen huil wensch cn de onze is, dat hel U mag gelukken door die theorie U de practi- lische wetenschappen eigen te maken. Vervolgens de leerlingen van de eerste en tweede klasse toesprekend, wekte hij hen op de lessen getrouw te volgen, want kennis is macht. De leerlingen, die het diploma hebben ontvangen, hebben met huu theoretiJ sclie handelskennis een voorsprong van beteckenis op anderen, die n dergelijke opleiding niet-.ontvangen hebben. Maar Iaat U niet te veel op die kennis voor- staan, want dat zou teleurstelling baren. In de praktijk is alles zoo geheel anders dan in dc theorie. In de prak tijk staat de leeraar niet achter tl om U te verbeteren, maar moet U op eigen kracht kunnen vertrouwen. Wanneer U zoo verstandig zijl, om uw boeken niet voor goed op te bergen, maar af en toe het geleerde te repeteeren en te onder houden, dan zal de werkelijkheid U wel meevallen. Gesteld eens, dat U aan een groote handelsinrichting een plaats kunt vin den, dan wordt U daar toch niet direct aan het hoofd geplaatst. Van onderaf moet U begiunen. Wilt gij slagen in de maatschappij, neem U dan voor om alles, wat U doet, tot in kleinigheden goed le doen. Slordigheid staat meer dan iets anders vooruilgang in den weg. Spreker bedankte hierop de leeraren voor de geduldige en zakelijke wijze, waarop zij zich van hun taak gekweten hebben. Hij besluit met den wensch, dat de Handels-Avondschool -voortdurend in bloei moge toenemen, en in den vorni van flink onderlegde jongens cn meisjes rijpe vruchten moge afwerpen. Na deze toegejuichte toespraak werd aan die leerlingen het diploma uitge reikt, waarvan de namen reeds in het vorig nummer van ons blad zgn opge nomen. Ook de directeur, de heer A Verhage, sprak de gediplomeerden hartejijk toe, wenschte, dal het hun wel moge gaan op hun verderen levensweg, cn hoopte, dat zij zullen blijven denken aan deze school, waar zij zijn opgeleid. Marie Iluson richtte namens de ge diplomeerden een woord van dank tot dc leeraren en leeraressen voor het ge noten onderwijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1