ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 Mei 1915. TWEEDE BLAD. Agent van Politie. KIEZERSLIJST. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. PryB per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderlyke nummen- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. 7Isle 1AARGAN6, - Da 3698 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. UHsavar-Hoofdredactaur i A. FRAMKEL. ADVERTENTIE IN. Van 13 regel»0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclame» per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag Tan uitgaye vóór 1.30 ure. SOLLICITANTEN naar de vacante botrekking van AGENT TAN POLITIE der 2e klasse in de gemeente Zisbikzbb, behooren zich by gezegeld verzoekschrift vóór den 26 Mei 1915 te wenden tot den Burgemeester, zullende zu zich, dos- gewenscht, iederen werkdag tusschen 2 en 3 uur des namiddags en tusschen 7 en 8 uur deB avonds persoonlijk kunnen aanmelden by den Commissaris van politie op het politiebureau. Persoonlijke aanmelding by den Burgemeester is vooralsnog niet noodig. Aan genoemde betrekking is verbonden een aanvangsjaarwedde van f550,na 3 dienstjaren f 575,— on na 8 dienstjaren f 600,—, (bydrage pensioen- en weduwenfonds 8 °/0), benevens vrije uniformkleeding, schoeisel en wapening. Bovendien is aan de agenten van politie te Zierikzee met hunne vrouwen en kinderen bo neden den leeftijd van 15 jaar, vrjje geneeskundige behandeling toegekend. Vereischten zynbehoorlyk kannen lezen en schrijven, niet ouder dan 30 jaren, goed zedeljjk gedrag en vrjj van het gebruik van sterken drank. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierik'/eb maken bekend, dat de op 22 Maart 1.1. gewijzigde kiezerslijst voor de jaren 1914-1916, Z00AL8 DEZE THANS LUIDT, van DEDEN tot 15 MEI van het volgende jaar van kracht bljjft, behoudens wjjzigingen tengevolge van rechterlijke uitspraken en aanteekeningen omtrent schorsing. Bedoelde lijst bljjft voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, verkfjjgbaar. Zierikzee, 15 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. ZUID-AFRIKA. De toestand is de laatste dageD ernstig geweest te Johannesburg. De volksmenigte vatte het vernielingswerk van al wat Duitsch was of Duitsch scheen, weer op en voltooide de ver woesting van de eigendommen, waarvan by de vorige gelegenheid nog iets was overgebleven. De troepen en politie agenten, die uit alle richtingen waren opgeoommandeerd, zyn nu den toestand meester. De uitbarsting van wraakzucht van j.l. Woensdag schijnt het geheele land te hebben aangestoken. Port Elisabeth, Durban en Bloemfontein volgden het voorbeeld van Johannesburg. De woedende menigte trok door de straten en riep om „wraak voor den „Lusitania"- moord". Burgerwachten en speciale politie-agenten bewaken de voorsteden, met het oog op groepen inhoorlingen. die sterken drank uit de puinhoopen van de vele geplunderde cafó's haalden. Enkele van de grootste warenhuizen aan den Rand bevatten ontzaglijke hoeveelheden goederen, die aan Duitscbers of vermeende Duitsohers toebehooren Deze buizen zyn alle stelselmatig leeg geplunderd. Mjjlen in het rond werden vlammen van geweldigen omvang ge zien, die in versohillende deelen van de stad opschoten. In sommig gevallen werden de gebouwen eenvoudig in brand gestoken en stonden weldra in lichtelaaie. Ia andere gevallen, meest by kleine winkels, hotels en kantoren werden de voorwerpen uit de ramen geworpen en werd er een vreugdevuur van gestookt. De brandweerlieden werken sedert Woensdagnaoht onophoudelijk, om de tallooze branden te beperken. Zonder hun inspanning zouden heele straten in plaats van afzonderlijke huizenblokken in de vlammen zyn opgegaan. Te Kaapstad worden hedenavond alle bars, clubs en hotels gesloten. De burgers worden gewaarschuwd, thuis te blijven. Het publiek te Johannesburg geeft den wensoh te kennen, dat leden van de Unie-verdedigingsmacht van Booysens de politie zullen vervangen, die wel hun ruat hebben verdiend. Er is een comité gevormd, om de orde te herstellen, waarvan ook de indertijd gedeporteerde arbeidersleiders deel uit maken. Berichten uit Durban beschrijven de algemeen brandstichting en plundering van Duitsche zakenhuizen. De brandweer stond er machteloos tegenover. De onlusten blijven er voortduren. De sohade te Durban alleen bedraagt meer dan I millioen pond sterling. Totaal is de schade tot meer dan een millioen aangegroeid. Dezelfde verhalen van vernieling komen uit Port Elisabeth, waar 20 Duitsche winkels zyn verwoest. Te Pretoria is op het bureau van de Volksslem een aanval gedaan. Te Maritzburg heeft een algemeene uittocht van de Duitschers plaats. Anderen pakken in koortsachtigen haast alles byeen om Maritzburg te verlaten. De spoorweglieden proteateeren tegen het gebruik van Duitschers op de regeeringszpoorwegen. Een opmerkelijk verschijnsel by de onlusten is, dat vooraanstaande Duitschers zich losmaken van de Duitsche bar- baarsche methodes. Het oproer te Kimberley kent zelfs in de annalen der diamantvelden geen precedent. AMERIKA. Dernburg, de oflicieuse vertegenwoor diger van den Duitschon keizer :in de Vereenigde Staten, is voornemens binnen kort uit eigen beweging khet land te verlaten. In zekere kringen worden eommige van Dernburg'e uitlatingen opgevat als een poging om Amerikanen van Duitsche afkomst ontrouw te doen worden aan hun tweede vaderland. Zij vermoeden, dat Dernburg's plan om heen te gaan, verband houdt met officieels wenschen van het departement van buitenl. zaken. Het Duitache gezantschap beweert echter, dat Dernburg vrijwillig vertrekt en verklaart zelfs, dat zijn vertrek afhan kelijk is van een belofte door 'Engeland en Frankrijk aan het departement van buitenlandscbe zeken, dat zij hem op zee niet lastig zullen vallen. De getroffene werd naar het politie bureau gebracht en daar verbonden. Vandaar werd hij in een brancard near bet St.-Elisabeth's Gaethuis gebracht. Zijn toestand bleek ernstig. De dader van den moordaanslag is door de reoherche op den Schaik- wijkerweg gevat, toen bij zich door de Haarlemmermeer naar Amsterdam wilde begeven. Hij heeft een volledige bekentenis PORTUGAL. Officieel wordt kennis gegeven van een revolutionnaire beweging in Portugal. Een eskader, dat de leiding heeft, is de Taag opgevaren en heeft Lissabon ge bombardeerd, waar aanzienlijke schade is aangericht. ENGELAND. De correspondent van de Times te New York meldt het volgende: Na het omkomen van Vanderbilt met de ,Lu- sitania" heeft een groep kapitalisten besloten de zyde der bondgenooten te kiezen. Een lid der groep verklaarde Engeland heeft maar te zeggen hoeveel geld het noodig heeft, en wanneer. De staking van het Londensche tram-personeel die Vrijdag begon, breidt zich geregeld uit en omvat thans reeds 7000 man. NEDERLAND. OLDEBOORN. Toen Zaterdag de vrouw van den landweerman P. R. na het verrichten van eenige boodschappen, weer thuis kwam, vond zij baar kind van IJ jaar, dat zij uit voorzorg tegen ongelukken met een lijn had vastge bonden aan een deurknop, door die lyn geworgd terug. ARNHEM. Een conducteur van Van Gend Loos had het ongeluk, op het stations-emplacement te Arnhem een zak, inhoudende f 6000, te verliezen Zaterdagmiddag werd het zakje met geld teruggevonden in den tunnel op het station aldaar. Slechts een gering bedrag ontbrakwaarschijnlijk heeft de oneerlijke vinder berouw gekregen of geen raad geweten met liet geld, dat grootendeels bestond uit bankbiljetten waarvan de nnmmers alle genoteert waren. HAARLEM. De Haarlemsche bericht gever van de Tel. meldt: Zaterdag was de hulploopknicht van den apotheker Florijn, de 23-jarige Veretrate, na medicijnen bezorgd te hebbeD, op weg naar huis. Onderweg geraakte hij hoe is nog niet opge helderd in de Noordschooleteeg in gevecht met 'n persoon, vermoedelijk den 20-jarigen M. S., een ongunstig bekend Btaanden jongeman. Zyn tegen stander etak hem daarbij een mos in den buik, waardoor een diepe wonde, een handbreedte onder het hart ontstond. Hij en V. waren kennissen. Hij zou gaan grassoijden, volgens zyn zeggen, toén hjj V. op de markt tegenkwam. Zij wisselden eenige woorden, waarbij V. iets zeide, dat hem niet aanetond, waarom bij zijn mes trok en V. een eteek toebracht. Toen wae hjj wegge- loopen, het mee had hij in het Spaarne gegooid. De rechter-commiesarie heeft den ge troffene niet kunnen verhooren. De gaethnisgeneeeheeren hebben V. nog geopereerd. ROTTERDAM. Aau den Schulpweg speelden in een woning kinderen met lucifers. Een in de nabijheid staande flesch met benzine vatte vlam en sprong, waardoor het tafelkleed en de gordijnen in brand geraakten en de ruiten sprongen. De kinderen en huiBgenooten bekwamen gelukkig geen letsel. Het begin van brand was spoedig geblnscht. ESSCHEN. (N.Br.) Johannes Bogers, verdacht van den moord te Roosendaal, is Zaterdagmiddag aan het grenekantoor Esscben door Duitsche militairen aan de Nederlandeche marechaussee overgegeven. De man wae reer stevig geboeid, daar hij tusschen Antwerj^n en Esschen nog uit de auto waa gesprongen, waarbij hij zich aan een been beeft gewond. IERSEKE. Vrijdagmiddag ia alhier binnengekomen de oesterstoomboot Felix" met een ljjk aau boord, geviecht bp het oesterperceel 200. Het was dat van een man, gekleed in finweelen broek, blauwe trui en oliejas, en was nog ongeschonden. Vermoedelijk is het onder bet zand bedolven geweest. Men denkt dat het 't stoffelijk overschot is van den jongeman, die in Maart bjj Staveniese onder Goriehoek bjj stormweer zijn moeder nasprong, toen zij overboord was geslagen. VLISSINGEN. De mailboot „Mecklen burg", die Zaterdagmiddag van Tilbury Docks alhier binnenkwam, bad o. a aan boord een 30-tal Duitsche vrouwen, die reeds jaren in Engeland woonden, maar die door de tbaus beerecbende onlusten genoodzaakt waren de wijk te nemen. Staking. ZIERIKZEE. Op de sigarenfabrieken van de firma's Hogerheyde en Jong- mans Zonen hebben heden ruim veertig werklieden den arbeid gestaakt, Zij verlangen hooger Iood, korter arbeids duur. De visscher8bora ,13 54" van Heyat, behoorende tot de vloot van gevluchte Belgische visschers en sedert 4 Mei te Brouwershaven gemeerd, is vermoedelijk, na ter vischvangst te zyn uitgevaren, in den storm van j.l. Vrydag met man en muis vergaan. Door de met haar guzin aan den wal te Brouwershaven wonende vrouw van den schipper is namelijk heden bericht ontvangen, dat het schip verlaten en zonder raast naby Westkapelle is drijvende gevonden. Het schip was bemand met schipper P. v. d. Welle, 31 jaar, en de matrozen Louis, Albert en Charles Uit de Wilgen en Thomas v. Oudenaarde, respectievelijk 19, 21, 17 en 17 jaar De achtergebleven vrouw trof vóór 10 jaar hetzelfde lot met haar eersten man. By kon. besluit is pensioen ver leend aan A. van Westenbrugge, wed. W. den Herder, omroeper bij den openbaren afslag van aard- en boom vruchten alhier. HAAMSTEDE. De gemeenteraad heèft alhier benoemd tot leden van de schattingscommissie voor de Ryks- inkomstenbelasting de heeren M. Bolle Lz., J. A. van Zuyen, I. den Boer en L. Vis, BRUINISSSE. Vrydag is vóór deze gemeente door den hevigen wind een vrouw, die aan het roer stond, van een tjalk geslagen. Hoewel zy reeds onge veer 150 M afgedreven was, mocht het den schipper, die met zyn knecht in de roeiboot gesprongen was, gelukken haar te redden en benouden in het vaartuig te brengen. BROUWERSHAVEN, 14 Mei. verkiezing ter vervulling der vacature in den raad dezer gemeente, ontstaan door het nemen van ontlag als raadslid wegens vertrek door den heer G. J. Boot, zal plaats hebben op Woensdag 2 Juni a.s., terwijl de eventueel noodige stemming en herstemming is bepaald op Vrijdag 11 Juni en Dinsdag nn Juni a.s. Aanbestedingen, Verkoopingen, ene. BROUWERSHAVEN, 14 Mei. By de op heden alhier door het gemeente bestuur gehouden openbare aanbesteding voor het maken van een trottoir, lange den weg van af het eind der Zuiddyk- straat tot het tramstation en het leggen eener keibestrating over den weg by dat station, is ingeschreven door 4 gegadig den, waarvan de hoogste inschryver was de heer Jac. Mach. Dekker Sz. alhier, voor f 875, en de laagste de heer O. Douw te Zierikzee, voor f 680, aan wien dit werk gegund werd. BRUINISSE, 15 Mei. By de heden gehouden aanbesteding door het polder bestuur van Bruinisse, van het delfwerk in den uitslag, waren aannemers: voor het le perceel, Johs. Okkerse Pzvoor f 59.34; 2e perceel, Johs. Bal Az., voor f 105,44; 3e perceel, Johs. Bal Az., voor i- 87,66. ONDERWIJS. Akte-examens in Zeeland. MIDDELBURG, 15 Mei. Geëx. vrouwelijke cand. Geslaagd de dames A. T. WiggelinkhuizeD, P. M. L. Wil- lem8e, Vlis8ingen; R. P. Notenboom Oud-VoesemeerW. P. Brand, Goes en A. M. Lechner, St.-Jansteen. ST.-FILIPSLAND. Voor de betrek king van onderwijzer aan de school in de kom der gemeente hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Landbouw en Veeteelt. De heer C. van der Slikke, Wolphaartsdyk, secretaris van de voor lopige stichtingscommissie voor de op richting van een coöperatieve kunst- mestfabriek in Zeeland, - hield voor de lpden der landbouwvereeniging te Oud- Vos8emeer Zaterdagavond een bespreking over genoemde fabriek, waarin hy uiteenzette hoe te komen aan het be- noodigde kapi aal, hoe de aflevering van het superphosphaat zal geregeld worden, de prys daarvan, hoe getracht zal worden aan de fabriek een handels- vereeniging te verbinden, de werking daarvan enz. Eenige vragen werden gesteld en daarna gelegenheid gegeven tot het nemen van aandeelen. Binnen acht dagen verzocht de voorzitter wat het laatste betreft een besluit te nemen. Deze daden zyn in strijd met de internationale wetten. De Vereenigde Staten wijzen er op, dat zjj Duitschland een dergelijke handelswijze niet zullen toestaan en waarschuwen de keizerlijke regeeriug, dat zij haar strict verant woordelijk stellen voor aanvallen op Amerikaansche schepen en burgers. Thans wordt Duitschland hiervan reken schap gevraagd. De gewone fiuancieele schadever goeding wordt thans gevraagd, ofschoon Duitschland er op gewezen wordt, dat het verlies van menschenlevens natuurlijk niet te vergoeden is. Betuigingen van leedwezen mogen dienen bij voorvallen, die wettig te ver dedigen zyn, maar zy worden waardeloos, wanneer zij niet vergezeld gaan van een verklaring, waarin gezegd wordt, dat praktijken, die het leven van non combattanten in gevaar brengen, niet meer zollen toegepast worden. Het recht van de neutralen om zich in koopvaardijschepen van neutrale en oorlogvoerende naties over de zee te begeven, is gewaarborgd. In naam van de menschelykheid en de internationale wet vraagt de regeering der Vereenigde Staten een waarborg, dat deze rechten geëerbiedigd zullen worden en dat er geen aanval meer zal worden gedaan op koopvaardijschepen, die non-combattanten vervoeren. Verder wordt gewezen op de waar schuwing tot het publiek gericht in de Amerikaansche bladen, zonder dat de regeering omtrent de bedoelingen, die men met de „Lusitania" had, officieel in kennis werd gesteld. Maar afgezien daarvan, wordt een onwettige daad niet gewettigd of gerechtvaardigd door een waarschuwing. Men kan -veronderstellen, dat de Duitsche regeering niet de bedoeling kan gehad hebben om onschuldige menschen levens op te offeren en dat de Duitsche commandanten der onderzeeërs zich niet gehouden hebben aan hun instructies. De Amerikaansche regeering geeft als haar verwachting te kennen, dat deze veronderstelling juist moge zijn, en dat dergelijke onwettige handelingen niet weer zullen voorkomen. Ten slotte wordt Duitschland gewezen op het dringende van den toestand, waarin de regeering en het volk der Vereenigde Staten zich bevindt, en uiteengezet, dat de Amerikaansche regeering niets ongedaan zal laten om op diplomatieke of andere wijze de inwilliging van haar wenschen te ver krijgen. Een Nedorlandsehe gezant bij den H. Stoel. Het Centrum weet ,uit goede bron", dat nu spoedig de benoeming van een Nederland8chen gpzant by den H. Stoel kan worden tegemoet gezien. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor bet beroep te Zierikzee door ds. P. L. L. Post te Rijswijk. (Z.H.) Do Amerlkaan«ch» protest-nota aan Dnltsohland. De regeering der Veroenigde Staten vestigt de aandacht op de verschillende incidenten, die er reeds voorvielen, als het tot zinken brengen van de „Falaba", waarbij de Amerikaan Trasker ver dronken is, den aanval door Duitsche vliegers op het Amerikaansche stoom schip „CushiDg", het torpedeeren van de Amerikaansche boot „Gulfligbt", zonder voorafgaande waarschuwing en ten slotte het in den grond boren van de „Lusitania", zonder voorafgaande waarschuwing, waardoor meer dan 1000 non-combattanten verdronken, onder wie meer dan 100 Amerikanen. Gemengd Nieuws. Een kameel geboren in een trein. Te Bnverwyk kwam dezer dagen naar het N. v. d. D. meldt, per extra-trein vajfi^ Zaandam de circus Althoff om daar eenige voorstellingen te geven. Gedurende de reis is een kameel geboren. Moeder en kleine maken het goed. RECTIFICATIE. In het raadsverslag van St.-Annaland, opgenomen in ons blad vau Woensdag j.l., stond abusievelijk, dat by de be noeming voor dagelij ksch opziohter twee stemmen werden uitgebracht op A. van 't Hof. Dit moet zijn A. van den Tol. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Mei 1915. Hoogste barom*t«r«tand 761,9 te Breslau. Laagste 743,9 te Hernösand. Verwachting tot den avond van 18 Mei, zwakke tot matigen wind, meest uit oostelyke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, behoudens onweer, wei nig of geen regen, zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5