Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 ets.; elke rogel meer 15 ets Wilt ge Enkel - en Dubbel Boekhouden leeren volgens eene gemakkelijke, practische methode Wilt ge op de hoogte zjjn van de berekeningen in den goederenhandel, effectenhandel, etc. Abonneer U dan op «Ons Studie- ilad", Weekblad voor Boekhouden en Handelsrekenen. Vraagt no. 1 van dat blad voor zelfstudie als proefnummer. U kunt dan zelf zien hoe de stof behandeld wordt. Proefnummers gratis en franco. A. F. G. LE1DERITZ, De Clercqstraat 34. D. H. SCHENK, Tel. Zuid 4072, Amsterdam. te verkrijgen en later te kunnen roemen, dit en dat is onder mijn regeering tot stand gekomen, noem ik niet parlemen tair. Of men zeggen wil: „Is dit niet het groote Babel, dat ik gebouwd heb?" Ik hoop ook, dat bij U EdelAchtb. dit niet op den voorgrond zal staan, maar die Vfcrwachting heb ik ook niet van U. Er wordt misschien door enkelen wel weer gezegd: Potappel spreekt al te godsdienstig, maar dan vraag ik aan allen, van welken stand of richting zij ook zijn: Is het in deze ernstige lijden nog geen tijd om in alle dingen rekening te houden met God en Zijn woord, en niet alleen rekening, maar er zooveel mogelijk naar te leven. Wethouders dezer geVneenteOntvangt Uw voorzitter met liefde. Tracht vooral in Uw college zoo veel mogelijk homogeen te werken. Mede leden van den Raad! Tracht onzen nieu wen burgervader in zijn nieuwen werk kring het niet onaangenaam te maken. Laten wij er ons bij neerleggen, hel heeft zoo moeten zijn; voor den heer Hanssens was hel ambt van burgemee ster weggelegd. Ambtenaren dezer ge meente, onderwijzers, onderwijzeressen, politie, gemeente-opzichter, bode, werk lieden enz,! Ontvang hem als Uw Heer en Meester! Predikant der Ned. Herv. Kerk en den voorganger der O.-G. Gem. (de laatste hier niet aanwezig), onze burgervader heeft ook Uwe voorbidding noodig om zijn gewichtig ambt op eer waardige wijze te vervullen. Ten slotte, gansche burgerij van Stave- nisse! Ontvangt Uw burgemeester met liefde en met achting, dat wij hein mo gen achten als burgervader en dat, U EdelAchtb. in den waren zin des woords ook een burgervader moge zijn! Nog een enkel woord tot U, burgemee ster Hanssens! Wees een voorbeeld voor de geheele gemeente in handel en wan del. niet alleen in woorden, maar ook in dadcu De Heere zegenc U in Uw burge meesters-ambt. Hij zegene U in uw hui selijk leven, met uw vrouw en kinderen Wees 'n zegen voor de geheele gemeente Ik heb gezegd. Daarop nam de heer A1. J. Verslraate het woord en zeide ongeveer: EdelAchtb. lieer Burgemeester! In navolging van voorgaanden spreker, den veteraan Steendijk, doet het mij een waar genoegen U te begroeten als bur gemeester dezer gemeente, als voorzitter van den Raad, als eerste burger van Stavenisse en ik hoop, U nog vele jaren te mogen noemen „Burgervader". Hoog geachte heer burgemeester! Uw sporen heeft U reeds verdiend als secretaris. Ik hoop en vertrouw, dat U uw burge meestersambt ook naar waarde zal be- kleeden. Het deed mij goed van U te hooren, dat U niet beloven kan, want beloften maken schuld, en hoe vlug heeft men niet beloofd, maar hoe moeilijk valt het onder alle omstandigheden gedane beloften na te komen, dus alle schulden te betalen. De door U aangehaalde plich ten van een ambtenaar hebben bij mij deze beteekenis, dat U ten volle bewust is van de verantwoording van uw ambt. Geachte, ik durf zeggen, geliefde bur gemeester, waarom zeg ik dit? Omdat de gemeente U heeft begeerd. U zijl nu de hoogste ambtenaar, wees alzoo 'n voor beeld! Ik herinner mij de woorden van den burgemeester onzer hoofdstad Amster dam, dien grooten man, die bij zijn installatie zeide: „Het publiek is niet voor den ambtenaar, maar de ambtenaar is voor het publiek". Heer burgemeester! Ik hoop, dat in de te houden vergaderingen U niet met een te vroegtijdigen hamerslag de woorden ziilt stuiten van uwe raadsleden, bene vens, dat U de adviezen hier door hen neergelegd, niet met een „Jantje van Leiden" zal willen wegdoezelen. Moge U de wijsheid worden gegeven van boven, \tant een wijs man is sterk,en 'n man van wetenschap maakt de kracht vast! Wanneer U alzoo met wijs beleid de gemeentebelangen zult gaan dienen, dan kunnen wij geven: „Eere, wien eerc toekomt", en dan zal de achting voor U toenemen. Mocht ik in verleden tijd in deze ver gaderingen iemand der leden, ambte naren of één der burgers onaangenaam zijn geweest, ik hoop, dat zij het mij zullen vergeven. Mijnheer de burgemee- meester! Ik verklaar hier in ons midden dat ik allen, van wien ik soms heb' gemeend onaangenaam te zijn behan deld, hel zeer gaarne wil vergeven en het zal vergeten. Werk alzoo met ons, zooveel het immers kan, in de belangen onzer ge meente! Hiermede te beginnen en voort te gaan. Ik heb gezegd. 1 Daarop werd in gloedvolle bcwoordin- gen hel volgende gesproken door ds. J. H. C. Kamsteeg: Zeer waarde Burgemeester! U zult, hoop ik, kunnen goedvinden, dal ik in mijn aanhef afwijk van het gebruikelijke EdelAchtb. Zonder eenigs- zins tekort te willen doen aan de plech tigheid van dit oogenblik, gebruik ik liever hel: „Zeer waarde Burgemeester". Daar ligt althans voor mijn gevoel, meer directheid, meer voeling in. Zeer waarde burgemeester dan, hel is mij een eer en een voorrecht hier saam met een ouder ling onzer gemeente tegenwoordig te mo gen zijn. Als vertegenwoordigers van onze Ned. Herv. Kerk willen wij U dan ook hartelijk gelukwenschen. Ik meen eenigszins te kunnen inkomen in wal thans door U heentrekt. Immers, t komt mij voor, dat een installatie van een bur gemeester veel lijkt op een intrede van een predikant. En dan is tweeërlei in U: een begeerten om innerlijk heel stil en alleen te zijn en ook weer een gedron- 1 gen worden om U le geven aan de veelheid van colleges en personen. Daar is nu een heel stil verborgen bestaan en een treden voor aller oog. En eigen- j lijk blijft dat zoo. Gij gaat nu als burge meester wonen in een glazen huis. Aller oog is op U gevestigd. Uw gangen en wegen zijn voortaan gansch openbaar. Gij gaal vooraan. En als ik dat zoo zeg, denk ik onwillekeurig aan dien lijd, waarin de veldheeren, de generaals, niet als nu, ver achter de vuurlinie de zaken leidden, maar vooraan in de gelederen, richting gaven aan diegenen, die mede streden en kampten. Gij zijl onze gene raal. onze aanvoerder. Welnu, wij hopen hartelijk, dal gij vooraan gaan moogt. Trouwens wij willen vertrouwen, dat gij richting geven zult. Door den lieer Potappel is zoo even gezegd, dat God de harten neigt, ook dergenen, die U hebben benoemd of voorgedragen. Vol komen juist! Welnu, wij willen U be schouwen als een door Gods hand over ons gestelden burgemeester. Aanvaardt gij ook als zoodanig de- regeering over ons en blijve dat besef U steeds nabij'. Daar is ook zoo even door den heer Verslraate opgemerkt, dat wijsheid macht is, en hij gebruikte niet het woord kdnnis. Daar is ook onderscheid tus- schen. De dichter zegt: „Veelheid van kennis is nog wijsheid niet, maar wijs heid is een zuivere structuur der ziel". Dat het U steeds om „zuivere zielstruc- tuur" te doen moge zijn! Want dat is meer dan veelheid van kennis over allerlei. Ik denk in dit verband aait schepen, die dc wateren doorploegen. Daar zijn van die vaartuigen, die maar geen vasten gang kunnen verkrijgen en zoo licht her of der geworpen worden. Maar als ze lading in hebben en dus diepgang verkrijgen, zie, dan is huil vaart recht en kloek. Zeer waarde burgemeester! wees voor ons als gemeente, een geladen schip, heb diepgang en houd rechten koers. Dat dan de leden van den Raad niet yaren mogen, niet als gedweeë knechtjes maar omdat zij zijn overtuigd, dal Uw vaart en gang dc juiste zijn. Aaneenge sloten zult gij duidelijk en klaar uw weg geteekend hebben in het midden der ge meente. Het is mij ook een voorrecht, in U, waarde burgemeester, een lid te mogen zien onzer Ned. Herv. Kerk, dal hart voor haar loont te bezitten. Waar gij tot dusver Uw plaats aldaar bijna nimmer ledig ziet, daar zal hel de gemeente ook slechts tol voordeel kunnen zijn, afs gij, burgemeester nu' zijnde, die lijn voortzet en ook in die dingen der gemeente tot een voorbeeld strekt. Dit is geen wensch of verzoek, maar het uitspreken van een meening over U. Wij verwachten van U gccif andere lijn in dezen dan de zoo juist genoemde. In den Raad eener gemeente heb ik nimmer gesproken. En zeer zeker zou ik er meer tegen hebben op gezien, indien U het mij niet bizonder gemakkelijk had gemaakt, door zoo even te zeggen, dat „alle woorden" lot U ge sproken een goede plaats zouden vinden en goed zouden zijn. Mag ik dan even nog het woord rich ten tot uwe echlgenoote en dus ook U, mevr. Hanssens! geluk wenschen met de installatie van Uw man. Gij gaat met hem saam één weg: Zijn pad is ook Uw pad. Dat ge lange jaren met hem moogt gaan op dien weg en rijkelijk moogt ervaren de zegeningen van dien rjijken God, wiens gaven vele zijn. Zijn zegen wone rijkelijk in Uw huis' Ik heb gezegd. De titularis dankte met hartelijke be woordingen alle sprekers en hoopte, dal hij. onder Gods zegen, zal kunnen beant woorden aan alle billijke eischen, die aan hem gesteld zullen worden. Hij ver klaarde, zooals sommige burgemeesters (hij had geen bepaald persoon op het oog) denken, dal de burgemeester alles is en een ander nietsniet die meening te zijn toegedaan, maar integendeel, dat de Raad de regeering is en hij 'l hoofd van den Raad is. Hij hoopt met en onder de burgers te leven. Na deze speechen gingen al de onder wijzeressen en onderwijzers de school jeugd afhalen en ging men in optocht naar het gemeentehuis, alwaar de titu laris met familie verscheen en, onder aanhoore van een groot aantal inwoners, hel hoofd der schpol,. de heer J. Oude- sluijs, ongeveer hel volgende sprak: Geachte Burgemèes Ier! Bij Uw intrede als burgemeester in deze gemeente komen wij, hel personeel en de kinderen der school alhier, Ut verwelkomen onder hel zingen van-ecni- ge liederen en U en Uw gezin geluk wenschen met dezen blijden dag. Dc tijden zijn veel te ernstig om feest le vieren, maar om elkander le begroeten, daarvoor is het altijd lijd. Ja, hoe be nauwder dc lijden worden, des te meer behoefte gevoelt men aan een begroeting om het vertrouwen te vestigen en be stendigen tusschen mcnschen en men- schcn, tusschen overheid en volk. Eh hiermede, burgemeester, beveel ik de belangen van het onderwijs bij U aan. Reeds als burger dezer gemeente toon- det gij veel hart voor dat onderwijs te bezitten, en nu kunt gij aan Uw liefde daarvoor ook meerdere macht en in vloed paren. Steun ons bij onze moei lijke taak. Wij vragen dien steun niet alleen voor ons zeiven, maar ook om hel belang van het kind en dat is het belang van het gezin, van hel geheele volk. Alle groote volken van hel heden begrijpen dit en ook de groote volken van liet verleden waren daarvan door drongen. Men vroeg onzen voorouders: „Waarom strijdt ge zoo voor Uw vrij heid en wat maakt ge U het. leven zoo moeielijk; ge hebt er niets aan, want Uw leven is zoo daarhenen gevloden". Zij antwoordden; „Wij doen hel voor onze kinderen, voor ons nageslacht". Burgemeester! Wij wenschen, dat U en Uw gezin vele jaren onder ons gelukkig moogt wonen. Maar U en deze menschep rondom weten het wel en deze kinderen zullen het ook spoedig ondervinden, dat het leven niet als een gelukkige droom daarhenen gaat. Trouwens, dat behoeft ook niet. want dat lieve, droomerige leven zou slechts leeg en ijdel zijn. Neen, het leven is arbeid, roeping en strijd. Wij staan midden in dien strijd. De jeugd van heden zal ook eenmaal midden in dien strijd komen, als voor ons da- avond valt. En, burgemeester! toen gij geboren werdt, schreide! ge misschien en hebben Uw ouders gelachen. Welnu, wanneer Uw laatste ure komt. mogen de rollen dan juist omgekeerd zijn: „dat dan dc omstanders treuren en-U lacht, olmdat Uw strijd is afgestreden en gij moogt ontvangen de kroon van 't eeuwige leven, dat als een rijzend morgenrood] de schaduwen van dit leven zal op klaren". Daarna werden door de schooljeugd ten aanhoore van een groot publiek een 4-tal toepasselijke liederen gezongen, waarna de burgemeester den heer Oude- sluijs dankte voor zijne woorden, en het personeel der school, benevens de jeugd dank zeide voor de verwelkoming alhier en van zijn belangstelling in en voor het onderwijs getuigde. Velen maakten van dc gelegenheid ge bruik om den titularis op hel gemeente huis en des avonds aan huis te komen geluk wenschen. O N D E R W IJ 8. Handelsavondschool met 3-jarigen cursus te Zierikzee. Bevorderd van de Ie naar de lie klaaee: M. van Veeeem, B. P. Davidee, Herm. Uijl, R. C. Feijen, C. Berrevoeta. Van de lie naar de Ille klasse J. Legemaat, C. Berrevoeta. J. van Dijk, J. Boogerd, C. Manni, J. W. A. Heuse- veldt, W. de Vries, J. Gros. Het einddiploma werd uitgereikt aan: Joh.a A. van Damme, Marie J. van den Houten, Maria H. Huson, W.a Lab- zowski, Em. K. van Bortel en Frans Schell. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Zierikzee, gehouden Maandag 17 Mei 1915 In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad warén afwezig de heeren Ribbcns en De Vrieze. Verschillende ingekomencslukken wei den voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd het adres der afdeeling Zierikzee van den Nederl. Typografen bond te stellen in handen van Burgem en Welh. ter fine van prac-advies. Conform het advies der commissie, be last met het nazien der rekening van hel Burgerlijk Armbestuur, werd be sloten deze tol de voorgestelde cijfers goed te keuren. Aangenomen \yerd liet voorstel van Burgem. en Weth. om aan J. M. Cannoo een stuk gemeentegrond te verkoopeb legen 30 cent per vierkanten Meter, en de daarop staande boomen tegen f 5. Afwijzend werd beschikt: a. op het adres van C. ten Haaf IIz„ in zake erfpacht van gemeentegrond b. op het adres van pachters der perceelen in het Dijkwaler, tot verlen ging van den pachltermijn. Goedgekeurd werd het advies van Ge deputeerde Staten, aangaande iiet ver zoek der Rotterdamsche Tramweg-Mij., lol kruising van den Kadeweg. Benoemd werden tol leden der Plaat selijke Schoolcommissie: in de plaats van mevr. Unger—De Kater, mevr. Mu- lock Houwer—Wibaul: in de plaats van mej. Dc Crane, mevr. De Jong—Stork. Tot leden der Schattingscgmmissie werden benoemd de heeren M. C. Mulock Houwer, J. A. Legematc, A. Timmerman Cz. en IT. van Dijke. De agenda waren hiermede afgehan deld. De voorzitter doet aan den Raad de niededecling, dat naar aanleiding van dc 2e circulaire van den Minister van v and bouw, Burgem. en Welh. maatrege len genomen hebben hier bruin brood te kunnen verkrijgen tegen 12 cent, en dat door hen Theuns. dc man van de visscherij-politie, is aangesteld om dc kaarten op te nemen en de zaak op de been te brengen. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat wij een tweeden man noodig hebben, wan neer Theuns liét vele werk niet af kan. Hij vraagt de instemming van den Raad met hetgeen door Burgem. en Weth. in deze is gedaan, en tevens verzoekt hij dezen een blanco erediet te willen ver- lcenen. Dienovereenkomstig wordt be-J sloten. Dc lieer De Crane vestigt dc aandacht van den voorzitter op het aanbod van dc regeering om goedkoop varkensvleesch te leveren. De voorzitter zegt met de slagers een conferentie te hebben gehad. En toen is gebleken, dat hier goedkooper varkens vleesch geleverd wordt dan in Holland Betrekt men van dc regeering varkens van honderd kilo, dan krijgt men meer vleesoh dan spek, terwijl het hier aan den kleinen man juist meer om het spek te doen is. Vervolgens werd besproken dc aan wezigheid der Belgische visschers-. Een paar er van willen hier blijven wonen, teneinde de zeevisscherij uil te oefenen. Zij hébben hun intrek genomen in het huis van wijlen den lieer Coiivée. Het ééne deel er van wordt bewoond door liet gezin van Spalier, beneden huizen de soldaten, terwijl de andere vleugel bewoond wordt door de visschers, waar voor deze f 2 per week betalen. Met de Belgische visschers is 'n reus achtig aantal kinderen meegekomen, die geen plaats op de openbare scholen kunnen vinden. Van den regeerings- oc(mmissarisjhr. Ruys van Beren- broeck, hebben wij gedaan gekregen, dat hier 'n vluchtelingenschool zal wor den gesticht, waaraan twee of drie Bel gische onderwijzers onderricht zullen verstrekken. Burgem. en Weth. hebben een paar lokalen van School A voor het onderwijs beschikbaar gesteld, benevens de schoolbanken. Maatregelen zijn genomen (er verkrij ging van drinkwater uit Middelburg, waar men bereid is water le leveren legen f 1 per kub. Meter. De heer Gelderman zegt, dat van meerdere zijden geklaagd wordt over den indelicaten toestand op de Oudie Haven. 11ij stelt voor aan weerskanten n urinoir en drie privaten le plaatsen. Na een breedvoerige bespreking wordt besloten het voorstel van den lieer Gcl- derman aan le houden, zoodat Burgem. enWeth. gelegenheid hébben met den Inspecteur der Volksgezondheid over dil punt van gedachten le wisselen. Ongecorrigeerd. TELEGRAMMEN. 's-GR A VEN 11 AGE. 17 Mei. Het be kende hulde- en dankadres van den ge meenteraad van Antwerpen lol onze re geering gericht, is den tien dezer vol- gendcrwijze beantwoord door Minister Cort van der Linden: Mijne lleeren Hel is mij een behoefte uiting le geven aan de gevoelens, welke dc Nedcrland- schc regeering bezielde bij de ontvangsl! van Uw door vorm en inhoud treffende betuiging van erkentelijkheid. Met groote voldoening vernam zij, dat heigeen het Ncderlandsche volk vermocht le doen voor de burgers van Anlwerpen, bij dezen waardeeriug vond. De plicht der nienschclijkheid, die wij vervullen, is ons dierbaar, omdat wij in staat zijn eenigcrmale de rampen le verzachten, die -t Belgische volk, waarmee wij door zooveel banden van geschiedenis en vriendschap verbonden zijn, moest on dergaan. Moge een vredevolle toekomst dié band versterken en uw stad her nieuwden luister tegemoet gaan. (w. g.) de Minister van Staat, lijde lijk voorzitter van den Minis terraad, de Minister van Bin- nenlandsehe Zaken, CORT v. d. LINDEN. Hedenochtend kwam de Minister raad buitengewoon, bijeen. In het bericht van enkele avond bladen van Zaterdag Li-., betr. het bom men werpen naar een Nederl. stoom trawler door een Duitsch vliegtuig, staat aangegeven, dat zulks op Nederl. gebied plaats had. Aan de hand der officiëele gegevens meldt men ons, dat dit onjuist is. Hel gebeurde had plaats buiten de territoriale wateren, 4i 'g mijl benoorden de kust van Ameland. IIel Porlugeesche gezantschap hier ter slede, ontving heden het volgcndd telegram uit Lissabon: „De nieuwe re- gecring ontving den algenieencn steun; in het geheele land hcerscht rust." Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, is in het houden van een bui- lengewonén ministerraad van heden morgen geen enkele reden tot veront rusten gelegen. Een aantal aanzienlijke mannen hebben zich met 'n adres tot dc Tweede Kamer gewend, waarin krachtig wordt aangedrongen op onverwijlde wettelijke invoering van algemccnen oefenplicht, en in verband daarmee, op aanvulling van den voorraad wapens en munitie. PARIJS, 17 Mei. (Officieel). De Duil- scliers deden 4 aanvallen bij Steen- straete, welke werden afgeslagen. Ten Noorden van Alrecht ontstond een ge vecht van man tegen man. De Duit- schers werden verder terug gedreven. In Champagne brachten de Duilschcrs een mijn tot ontploffing achter de eerste Fransche loopgravcnlinie. Acht Duitsche compagnieën stormden in aanval voor waarts en wonnen terrein. In twee aan vallen met dc bajonet en bommen ver overden de Franschen de geheele positie en hakten de Duitschcrs in de pan. Meer dan 1000 lijken werden in de loop graven gevonden. 317 soldaten, waar onder 12 officieren, werden gevangen genomen. LONDEN, 17 Mei. n Zeppelin wierp om 2 uur gisterenmorgen boven Rams- gate 10 bommen. 3 personen werden gewond. LIVERPOOL. 17 Mei. Dc „Transil- vania" van dc Cunard-Lijn, welke, naai de Duitschers dreigden, het lol van de „Lusitania" zou dcclen, is heden veilig in de Clyde aangekomen. SCHERPENISSE, 17 Mei. In dc lieden gehouden gemeenteraadsvergadering was de heer A. C, Polderman met kennis geving afwezig. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesLeld. Wordt genoegen genomen met dc aan wijzing van C. v. d. Graaff, postbode, als plaatsv. kantoorhouder, mits de kantoorhouder zelf de kosten der ver vanging draagt. Op '11 adres van C. Rijs- lenbil c. a„ om het raadsbesluit tot het niet doorgaan der kermis in 1915 in le trekken, waren 3 leden voor en 3 tegen alzoo staking der stemmen, en werd' hel adres aangehouden lot 'n volgende vergadering. Aangezien op een vraag van den voorzitter blijkt, dat het hou ten eener vergadering in deze weck niet meer plaats kan hebben, en de «latum der kermis alzoo verstreken is, zal het in 1915 geen kermis zijn. Burgem. en Weth. wórden gemachtigd te gelegener tijd over le gaan tol een aanbesteding van de leverantie van co kes en petroleum. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 17 Mei. GRANEN. Buitenlandeche kalm. Meel, f 23 4 f 25, stil. Binnenlandeche Tarwe, f 15.75 A f 17,50. Haver, f 15 t\ f 15,40. Mais, La Plata, f212; Mixed f 210. Vlas. Zakenloos. Marktaanvoer 1100 steen blauw, 70 a 80 stuivers; 290 steen wit, 70 stuivers; 1610 steen geel, 75 4 93 stuivers; 1135 steen Groninger, 75 4 85 etuivers. Groninger, goede kwaliteit, alles opgeruimd; overige soorten, slechte kwaliteit, grootendeels opgehouden. Aardappelen. Redelijkeaanvoer, goede vraag. Zeeuwsche blauwe en bonte f49 f 4.30; Eigenheimers f 3,80 4 f 4. Eieren. Zeenwsehc f 4,75 4 f 5; Ovennaas8cbe f 5 4 f 5,25. VEE. Aanvoer 422 Jlunderen, 44 9 50 ct., matig. 259 Kalveren, 52J 4 65 ct. 425 Schapen of Lammeren, 39 4 45 ct. 920 Varkens, 41 A 46J ct., matigen handel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2