ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 17 Mei 1915. "eerste BLAD. B E RIJD H T. H.H. Adverteerders (Z lerlkaseesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Pry» per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers - 0,05. Versohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7l(t8 JAAR6AN6. No. 9698 Diraotauri A. J. DE LOOZE Jr. UitgavacHoofdredaoteur i It. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Reolaraes per regel - 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 2.30 ure. 1. 2. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandag avond niet worden uitgegeven. worden beleefd verzocht ons hunne Advertentiën, bestemd voor het nummer van Vrijdagavond, zoo vroegtjjdig mogelijk, uiterljjk vóór 2.30 ura te doen toekomeD. Groote of bewerkelijke Advertentiën gelieve ïuen Donderdag in te leveren. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. BURGEMEESTER en WETHOU- ÖHr DERS der Gemeente Zibrik/.ee. Uitvoering gevende aan de missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel j d.d. 24 April 1915, afdeeling A. S. No. 455; BESLUITEN: Artikel 1. In de gemeente wordt vetkrygbaar gesteld ongebuild tarwebrood tegen den prijs van twaalf cent per kilogram, gaar gebakken met eene speling in het gewicht van vijf procent ongebuild tarwemeel, tegen den prys van zestien cent per kilogram. Onder ongebuild tarwebrood wordt verstaan brood, uitsluitend vervaardigd uit ongebuild tarwemeel met geen andere toevoeging dan gist, water en zout. Dit brood wordt alleen geleverd in stukken van een half kilogram of veelvouden daarvan. 3. Onder ongebuild tarwemeel wordt verstaan het meel, dat onder dien naam door do Regee- ring beschikbaar wordt gesteld, zonder dat daar aan iets mag worden toegevoegd of onttrokken. Artikel 2. 1. Ieder hoofd van een huisgezin of alleen- loopend porsoon, die gebruik wenscbt te maken van de gelegenheid om hetzij ongebuild tarwe brood, hetzy ongebuild tarwemeel tegen den in aitikel 1 bepaalden prys te kpopen, doet daar van aaDgifte aan den Burgemeester onder op gave: a. van de naam en de woonplaats van den broodbakker of meelhandelaar, van wien hjj het brood of het meel wenscht te be trekken; voor zooveel hoofden van gezinnen betreft, van het aantal leden van het gezin, kin deren beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend. Bjj de aangifte wordt mededeeling gedaan, men ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel wenscht te koopen. Artikel 3. 1. De broodbakkers en de meelhandelaren, die ongebuild tarwebrood of die ongebuild tarwemeel tegen den prüs in artikel 1 bepaald, verkrijgbaar willen stellen, doen daarvan ten spoedigste schriftelijk aangifte bjj den burge- raeestor van iedere gemeente, waar zjj brood of meel wenschen te verkoopen. 2. Do burgemeester boekt de by hem, inge volge bet eerste lid, ingekomen aangiften onder doorloopcnd nummer in een register en doet onverwyld aan den ingeschrevene mededeeliog van do inschrijving. Artikel 4. 1. De burgemeester verstrekt aan ieder hoofd van een gezin of alleenloopend persoon, die oene aangifte als bedoeld in artikel 2, heeft ingediendeen broodkaart of een meelkaart volgens het door hem vastgesteld model. 2. Gedurende het daarop aangegeven tydvak kan door den houder der kaart bjj den daarop vermelden leverancier worden betrokken; a. op een broodkaart ongebuild tarwebrood tegen contante betaling van zes cent por half kilogram; b. op een meelkaart ongebaild tarwemeel tegen contante betaling van acht cent per half kilogram. 3. Het maximum der op eene broodkaart verkrijgbare hoeveelheid ongebuild tarwebrood bedraagt gemiddeld een half kilogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftyd van twee jaren niet medegerekend. 4. Het maximum der op eene meelkaart ver krijgbare boeveelheid ongebuild tarwemeel be draagt gemiddeld drie en een half hectogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftyd van twee jaren niet medegerekend. 5. Telkens, wanneer de afnemer ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel betrekt, wordt daarvan op de kaart door den leverancier aanteekening gedaan door doorhaling van zoo veel op de achterzjide van de kaart gedrukte cjjfers als het aantal gekochte halve kilogram men ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwe meel bedraagt. By elke doorhaling wordt door of namens den leverancier een paraaf gesteld. 6. De burgemeester tendt aan iederen brood bakker en meelhandelaar eene lyst van de te diens name gestelde uitgereikte kaarten. Van wijzigingen in deze lyst wordt eveneens mede deeling gedaan. Artikel 5. 1. Op den laatsten dag van don op do kaart gestolden termyn kan door don afnemer tegen inlevering van zjjn kaart, bjj den burgemeester eene nieuwe kaart worden verkregen, waarop wederom de in deze regeling vervatte bepa lingen van toepassing zjjn. 2. Indien de afnemer niet langer ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel wenscht te betrekken, geeft hjj daarvan onder terugzending der kaart, kennis aan den burgemeester. Artikel 6. I. Aan de. broodbakkers en meelhandelaren, die in het in artikel 3 bedoeld register zyn ingeschreven, wordt op aanvrnag zooveel on gebuild tarwemeel verstrekt, als zjj, naai het oordeel van den burgemeester, noodig hebben ten behoevo van de aflevering van ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel op de te hunnen name gestelde brood- en meelkaarten. b 2. of De vorstrekking van ongebuild tarwemeel geschiedt tegen de prijzen, waarvoor de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ongebuild tarwemeel ter beschikking van de gemeente stelt, zjjnde f 10 per 100 kilogram. Bovendien komen voor rekening der broodbakkers en meel handelaren de kosten van vracht en verdore onkosten, op de verstrekking vallende. 3 De verstrekking geschiedt tegen contante betaling. 4. Uit elke honderd kilogram door den bur gemeester verstrekte hoeveelheid ongebuild tarwemeel moeien 140 kilogrammen ongebuild tarwebrood worden gebakken Artikel 7. Iederen werkdag, des morgens vóór twaalf uur, doen zoowel de broodbakker als de meel handelaar, aan wien overeenkomstig artikel 6 ongebuild tarwemeel is verstrekt, aan den burgemeester schriftelijk mededeeling van het door hem den vorigen werkdag op de kaarten in totaal tegen verminderden prys verkochto aantal kilogramuion ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel. Artikel 8. 1. De burgemeester stelt, met behulp van de door de afnemers overeenkomstig artikel 5 in geleverde kaatten vast, hoeveel kilogrammen ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel op de kaarten zjjn verstrekt. 2. Het totaal aantal op de kaarten afgeleverde kilogrammen ongebuild tarwebrood en tarwe meel moet voor ioderen leverancier geljjk zjjn aan het totaal aantal kilogrammen, hetwelk door hem bljjkcns de ingevolge artikel 7, gezonden schriftelijke opgaven, gedurende het op de kaarten gestelde tydvak is afgeleverd. 3. Bjj niet-inlevering van eene brood- of meelkaart door den afnemer worden het door dezen afnemer vermoedelijk op deze kaart ge kochte aantal kilogrammen brood of meel door den burgemeester, <len leverancier gehoord, vastgesteld. Artikel De broodbakker of meelhandelaar, die op do kaarten ander brood dan ongebuild tarwebrood of ander meel dan ongebuild tarwemeel verstrekt of doet verstrekken, een onjuiste aanteekening op do kaarten stelt of doet stollen, eene onjuiste opgave in dient of op eenige andere wjjze, al dan niet in vereeniging met den afnemer, tracht misbruik te maken of to doen maken, wordt door den burgemeester van het register, be doeld in artikel 3, geschrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwemeel overeenkomstig deze regeling te betrekken. Artikel 10. Den houder eener brood- of meelkaart, die tracht op zjjne kaart ander brood dan ongebuild tarwebrood of ander meel dan ongebuild tarwe meel te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zyne kaart door den burgemeester ontnomen, terwyl oene nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. 2. Zulks geschiedt eveneens, indien op de kaart opzettelijk ongebuild tarwebrood of on gebuild tarwemeel wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor menscholyk voedsel, of dient voor andere personen dan voor den houder der kaart, of de leden van diens gezin. Aldus vastgesteld in de vergadering van Bur gemeester en Wethouders van Zibmkzbb, den 8 Mei 1915. D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Oorlogsoverzicht. Wij leven in een uit historisch oog punt hoogst gewichtigcn, maar van een ethisch standpunt beschouwd zeer be treurenswaardige» lijd. Deze oorlog, die in alle wereldstreken woedt, en waar mede in omvang en karakter geen enkele oorlog in de geschiedenis le vergelijken is, zal, naar hel zich laat aanzien, irï- den toestand der volkeren, in hun eco nomische verhoudingen lot elkander, en in de politieke rol, die zij spelen, een groote verandering te weeg brengen. Vandaar, dat de lijd, waarin wij leven, belangrijk le noemen is. Maar hij is tevens indroevig. Want er is geen peri ode in de historie der menschhcid aan te wijzen, waarin zooveel en zoo felle haat tusschen de naties heerschtc, zoo veel wreedheid gepleegd werd, zooveel onrecht geschiedde en zoovele menschep gedood of diep ongelukkig werden ge maald. In Engeland en ook in Zuid- Af rika worden de woningen van hen, die Duitschers zijn of een Duitschejn naam dragen, door het grauw onder de oogen van het gezag geplunderd, van menschen, aan wie niets anders te ver- I vijand ernstige wijten is, dan dat hun wieg of die van hebben, hun voorvaderen op Duitschen bodem stond. Door werkkracht en spaarzaam heid zijn zij geworden, wat zij waren, en in een ommezien worden zij van de vruchten van hun jarcnlangen arbeid beroofd en tol den bedelstaf gebracht. 'I Is geen medelijden -met hen, die door de golven der zee verzwolgen werden, toen de „Lusitania" door een duikboot in den grond werd geboord, 'lis niet liet gevoel van verontwaardiging, dat de deelnemers aan die plundering, vernie ling en brandstichting aldus deed ban delen, neen, bet is de heb- en roofzucht, die ben noopte de schendende band uit te strekken naar de eigendommen van de onscbuldigen, aan den ondergang van de „Lusitania". En zij, die de afkeurens waardige daad der Duitschers hadden kunnen voorkomen, zij zonden eerst militairen, toen alles leeggeplunderd was en niets meer le plunderen viel. De regecring is voornemens al de mannelijke Duitschers le interneeren. Italië beeft ten opzichte van de vraag, of het de neutraliteit zal handhaven dan wel of liét-het 30-jarig bestaand bondgenootschap met Oostenrijk zal op zeggen en dit rijk den oorlog verklaren, nog geen beslissing genomen. Wel heeft't ministerie Salandra-Sonnino zijn demis sie genomen, en werd aan Mancora, den voorzitter van de Kamer, door den Ko ning opgedragen een nieuw Kabinet salinen te stellen, maar deze heeft be dankt. Van den Koning wordt beweerd, dat hij legen den oorlog gekant is. Toen bekend werd, dat het ministerie, het welk over de oorlogsvraag niet een stemmig dacht, 'zjjn ontslag had inge diend. werd door die elementen ,die vóór den oorlog zijn, iii tal van steden van Italië volksbetoogingcn vóór den oorlog op touw gezel. De dichter An- nunzio, die hij de onthulling van Garri baldi's standbeeld het woord heeft ge voerd, werd le Rome met gejuich en gejubel ontvangen. In een rede spoorde hij het volk aan zich op straat le be geven, (laar de lijd van spreken voorbij en de lijd van handelen gekomen is, om hen, die tegen den oorlog zijn, en door hem als landverraders werden gebrand merkt, le luclitigen. Hel volk begaf zich op straat, vernielde de uitstalramen der winkels van de Duilschers en mishan delde afgevaardigden, die vóór behoud van de neutraliteit waren. De cisch wordt gesleld. oorlog of de republiek. De Koning, bevreesd voor verlies van zijn kroon, heeft hel ontslag van het ministerie Sonnino-Salandra niet aan genomen. Dit beteekent, dat Italië do zijde der Entente zal kiezen. In verband hiermede heeft hel Oostcnrijksche ge zantschap al de in Italië nog toevende Oostenrijkers gelast zich gereed te hou den op de eerste aanzegging Italië tc verlaten. In Rome kwamen ernstige ongeregeld heden tegen de voorstanders van de on zijdigheid voor. 'Een lezing van d'An- nunzio in hel Theatro Costanzi leidde tot ernstige onlusten iu den omtrek van dezen schouwburg. Straatlantaarns wer den vernield, barrikaden opgeworpen, en met revolvers gescholen. De winke liers werden genoodzaakt hun winkels te sluiten. In tal van Italiaansche steden zijn ernstige onlusten uitgebroken. Op liet Oostelijk oorlogsterrein hebben de Duitsch-Oostenrijksche troepen Ja roslaw bezet. De Russische achterhoe den zijn van den Westelijken oever der rivier de San teruggeworpen, waarbij1 vele gevangenen gemaakt werden Ook zijn dc Duitsch-Oostenrijksche troepen onder muziek en de jubelende begroetingen der bevolking Sambor bin nengerukt. Op het Westerfront werden ten Noor den van Yperen de Duitschers aange vallen, 't Gelukte aan dc geallieerden 'n deel van liet dorp Stcenstractc tc ver overen. Ten Noorden van Atrecht bij Neuville traden de Franschcn opnieuw offensief op. Hier werd verwoed gevochten. Dc Franschen beweren, dat zij in dit ge vecht eenige voordeelen behaald hebben, terwijl dc Duitschers melden, dat zij hun posities behouden hebben, en den verliezen berokkend Uit Stad en Provincie. Zweminrichting. ZIERIKZEE, 17 Mei. Zaterdagavond vergaderde ten huize van den heer Van Meteren de vereeniging .,De Zwem- en Badinrichting" le dezer stede. Het bestuur van deze vereeniging be slaat uit de heeren M. C. Mulock Houwer, voorzitter; J. H. Heimbach, secretaris; H. J. Korlvinke, penningmeester; mevr. B. P. Bolt-Frijling, E. J. Gelderman, mr. II. Pleyte en D. Yeersema. De voorzitter deed. nadat hij met een korte toespraak de vergadering geopend had, en nadat de door den secretaris voorgelezen notulen goedgekeurd waren, mededeeling, dat uit het bestuur een commissie was benoemd, teneinde met het polderbestuur van Gouweveer en Zelke te onderhandelen over het pachten van het terrein, genaamd „Het Stelletje1 ten behoeve van 'n zweminrichting. Deze commissie deed bij monde van den heer Gelderman, verslag van de onderhande lingen, en bracht daarbij tevens hulde aan genoemd polderbestuur voor de daarbij door hem betoonde welwillend heid. De gestelde voorwaarden werden besproken en goedgekeurd, zoodat wan neer de algemeene vergadering van inge landen van Gouweveer en Zelke even eens hun instemming daarmede betuigt, de pacht-overeenkomst kan gesloten worden. Het bestuur zal alsdan het ter rein voor de gelegenheid tot zwemmen en het nemen van baden gerieflijk in richten, en de kaarten zullen dan niet meer door het polderbestuur, maar door hel bestuur der vereeniging worden uil- gereikt. Dc contributie zal voor elk volwassene boven de achttien jaar f 1,50 bedragen Zijn liieer dan twee volwassenen uit het zelfde gezin lid, dan betaalt elk een gulden. Wie beneden de achttien jaar is. betaalt vijftig cent contributie. Vreemde lingen kunnen een weekkaart van vijftig cent bekomen. Het bestuur heeft het recht iemand als lid te weigeren. Er zal een trap voor (le dames, een trap voor de heeren en een trap voor gemengde baden gemaakt worden. De ontwerp-statuten en 'I huishoude lijk reglement werden vastgesteld Aanvraag zal gedaan worden om er kenning van rechtspersoonlijkheid. Aan den gevel van de sociëteit „Con cordia" zal een tijdtafel van hoogwater worden opgehangen, zoodat men daarop zien kan op welke uren men kant zwemmen. Na bespreking van eenige huishoude lijke aangelegenheden werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Gisterenavond, omstreeks half acht, viel een gebrekkig zoontje van één der Belgische schippers, liggende aan het Sas, te water. Aan den vader, die het ongeval gelukkig opmerkte, mocht het gelukken, hem Dehouden aan boord te krijgen. DREISCHOR. Naar aanleiding van de bekende circulaire van Minister Post- huma, in zake het verstrekken van goed kooper brood, werd Vrijdagavond j.l. in de Bewaarschool alhier, op initiatief van den burgemeester, een vergadering be legd, met het doel de circulaire uitvoe rig te behandelen. Een groot aantal be langstellenden was opgekomen en het( resultaat is geweest, dat thans meer dan 100 personen zich voor het ver krijgen van een broodkaart hebben aan gemeld. STAVENISSE. Op Vrijdag 14 Mei 1.1., des namiddags ruim 4 uur, werd alhier een openbare gemeenteraadszitting ge houden, ter installatie van den nieuw benoemden burgemeester, den heer A. F. Hanssens. Als aanvulling en completeering van het reeds in het vorige nummer getele foneerde het volgende: Op een ingekomen verzoek van den nieuwen burgemeester, om met ingang van heden zijn eervol ontslag te ver krijgen als gemeente-ontvanger, werd gunstig beschikt. Ingekomen was een schrjjveu van den heer H. J. Dorst, dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonen. Na dc installatie door den lieer C. Steendijk, wiens rede reeds in zijn geheel in 't vorig nummer is weergegeven, ant woordde de burgemeester het volgende: Door Uwe vergadering ontvangen als burgemeester der gemeente Stavenlsse, zij het mij vergund, Mijne Heeren. aller eerst eerbiedig dank te betuigen aan H. M. de Koningin, die mij benoemde, en aan de hooge autoriteit, die mij voor droeg voor het gewichtig ambt van bur gemeester. Ik betuig voorts hartelijk dank aan hen, die mijn sollicitatie onder steunden, en aan U, Mijnheer Steendijk, voor de ernstige woorden, welke gij mij hebt willen toespreken. Waar ik bijna 17 jaar als secretaris dc belangen «lei- gemeente mocht helpen dienen, is heS mij een hooge eer, thans voor het bur gemeesterschap in aanmerking te zijn gekomen. Bekend met de gemeentelijke administratie, ben ik mij volkomen be wust, dat het burgemeesterschap geheel andere eischen stelt, maar ik vlei me, gesteund door dc wethouders en dc leden van den Raad, te kunnen, voldoen aan wat men in billijkheid in een burge meester mag verlangen. Hier beloften af te leggen voor de toekomst met betrek king lot bepaalde zaken, is mij niet mo gelijk, daar, naar mijn meening, iedere zaak naar de omstandigheden moet wor den beoordeeld. Van nabij echter be kend met velerlei gemeentelijke behoef ten, wil ik op dezen dag in Uw midden* en ten aanhoore van de aanwezige in gezetenen verklaren, dat het mijn innige begeerte is, onder Gods zegen, dienstbaar te zijn aan de bevordering der gemeente belangen. Ik doe hierbij een beroep op Uw aller medewerking. Bijna 20 jaar in ambtelijke betrekking zijnde.,heb ik mo gen leeren, wat de plicht is van dénl ambtenaar, n.l. dienstbaar zijn niet hart en ziel voor de gemeenschap. Die eisch zal ook voor mijn volgend leven, nu bestuursorgaan geworden, blijven gel den en zal ik moeten stellen voor alle ambtenaren en beambten der gemeente, met wie ik, als met de vertegenwoordi ging der gemeente den Raad een drachtelijk samenwerkende, hoop te be vorderen, het algemeen belang en dd welvaart van ons dierbaar Stavenisse. Zoo zij het! En hiermede, Mijne Heeren, aanvaard ik '1 voorzitterschap van Uwe vergadering. Daarop nam de heer C. L'. Potnppe! het woord, en zeide: EdelAchtb. Heer Burgemeester! Het doet mij genoegen en velen met mij, hoop ik, U als burgemeester in ons midden tc hebben. Groote verwach tingen hebben wij van Lr, iviet alleen als administratief man, maar van uw helderén blik, die U in vele zaken heeft. Ik hoop, dat die verwachtingen niet be schaamd mogen worden, maar dal dd jaren, die U als burgemeester dezer gemeente gegeven zullen worden, tot heil en zegen van de gemeente en van de gansche burgerij mogen strekken. Het zal moeilijk gaan, E. Ach tb., het naar ieders zin te maken. Dal kan ook niet; want wee! als alle menschen wèl van je spreken! Er moesten hier in onze raadsvergade ringen wel eens besluiten genomen wor den, waar ik tegen op zag om vóór of tegen te stemmen, mm ar als ik zoo bij mij zeiven raadpleegde, dacht ik, dooi de kiezers wordt men wel gekozen tot raadslid, maar wie heeft die harten van die menschen bewogen om mij tot mede regeerder dezer gemeente te maken? Dus wat eischt God van ons? Wel, dat wij naar Zijn Heiligen Wil handelen. Zoo ook, EdelAchtb. Burgemeester, de hoogto autoriteiten hebben zeker bevorderd, dat II. M., onze geëerbiedigde Koningin. U tot burgemeester van Stavpnisse heeft benoemd. Maar wie heeft de harten van onze hooge regeeringsmanueii er toe be wogen? En dit is gemakkelijk te beant woorden. Moet U EdelAchtb. nu steeds maar denken, handel ik wel naar den wil van mijn hooge wenschen? Neen, een gewichtig ambt drukt op Uw schou ders, en waar er in de Schrift staat: „Dien veel gegeven is, dien zal veel ge- eischt worden, zoo moet ook steeds bij U de vraag zijn: „Hoe moet ik handelen, dpdat het recht bij God is?" Altjjd maar hameren om groote dingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1