Ingezonden Mededeelingen. De man wien het geluk dient. Laatste Berichten. De verklaring van kapitein Turner. De kapitein van dc „Lusitania", Tur ner, heeft voor den coroner en diens jury te Kinsale zijn verklaringen afge legd. Aan deze onder cede afgelegde getuigenis ontleent men de volgende, nog niet bekende bizonderheden, die de be weringen der Duitschers, als zou de „Lusitania" bewapend zijn geweest, ont zenuwen. Kapitein Turner verklaarde: „Wij verlieten New-York op 1 Mei. Ik heb geen persoonlijke waarschuwingen ontvangen, behalve die, welke in de dag bladen stonden. De reis zelve leverde niets bizonders op. Ik wist alles af van de bedreigingen, 'om het schip te torpe- deeren". De coroner: „Was de „Lusitania" be wapend?" Getuige: „Neen". Coroner: „Welke maatregelen naamt gij in verband met de bewuste bedrei gingen?" Get.: „Ik had alle sloepen gereed laten* maken, om dadelijk te "kunnen worden uitgezet, en de schotdeuren doen sluiten, toen wij in de gevaarlijke zone kwamen. Wij kwamen omtrent 7 uur voorbij het Fastnet. Tusschen dat tijd stip en het torpedeeren zag ik niet het minste of geringste van een duikboot. Het was een beetje heiig op de Tersche kust, en in de buurt van het Fastnet temperde ik de vaart tot 15 knoopen. Ik stond gedurende den ganschen over tocht in draadlooze gemeenschap met de kust". Coroner: „Heeft u eenig telegram ont vangen met betrekking tot de aanwezig heid vap duikbooten op de Iersche kust?" Get.: „Ja". Coroner: „Hoe luidde dit telegram?" Get.: „Ik moet eerbiedig naar de admi raliteit verwijzen, om op deze vraag te antwoorden". Coroner: „Heeft u speciale instructies betreffende deze reis ontvangen?" Get.: „Ja, sir". Coroner: „Hebt gij vrijheid om ons mede te deelen, hoe zij luidden?" Get.: „Neen, sir". Coroner: „Hebt gij ze ten uitvoer ge legd?" Get.: „Ja, zoo goed het in mijn ver mogen was". Coroner: „Vertel ons met uw eigen woorden, wat er geschiedde nadat gij het Fastnet voorbij waart". Get.: „Het weder was helder, en wij waren weder 18 knoopen gaan loopen. Ik stond aan stuurboord op de brug en hoorde den tweeden officier Hef ford roepen: „Daar komt een torpedo!" Ik snelde naar bakboord en zag duidelijk het zog van een torpedo. Er had een lichte schok plaats en rook en sloom rezen tusschen de laatste twee schoor- steenen omhoog. Dadelijk na de eerste ontploffing volgde een tweede, maar deze heeft misschien binnenin het schip plaats gehad. Ik gaf dadelijk bevel de sloepen uit te zetten en gaf last, dat de vrouwen en kinderen er het eerst in zouden worden geplaatst. Ik gaf eveneens bevel om te stoppen, maar dat was ons onmogelijk. Het bleek, dat de ma chines in het ongereede waren geraakt. Het was niet geraden de booten te water te laten vóór het schip ongeveer stil lag. Het voer echter steeds door, en de levende kracht, die het voortstuwde, werkte zelfs nog merkbaar, toen 't schip zonk. Het had toen nog altijd gang. Op het oogenblik, dat zij getroffen werd. helde de „Lusitania" naar stuurboord over. Ik stond op dc brug, toen zij zonk, en ging met het schip mee de diepte in. Het dreef nog ongeveer 18 minuten na dat de torpedo het getroffen had. Mijn horloge stond stil op 2 uur 36 minuten. Ik werd opgepikt tusschen het wrak hout en werd later aan boord van een trawler gebracht. Een oorlogsschip heb ik nergens ge zien. Wij werden niet geconvoyeerd 18 knoopen was niet de normale vaart van de „Lusitania". In gewone tijden kon zij 25 knoopen loopen, maar thans was haar vaart beperkt tot 21 knoopen". Coroner: „Was er een uitkijk, die op duikbooten letten moest?" Get.: „Ja, wij hadden .een dubbelen uitkijk". Coroner: „Liep u in zigzag-koers op .het oogenblik, dat de torpedeering plaats had?" Get.: „Neen, het was klaar weer en de kust was duidelijk zichtbaar". Coroner: „Was het voor een duikboot mogelijk, te naderen zonder te worden opgemerkt?" Get.: „Zonder eenigen twijfel". Coroner: „Hoeveel sloepen konden veilig het water bereiken?" Get.: „Dat zou ik niet weten te zeg gen. Maar in ieder geval kwamen er een aantal te water, ook één a twee aan bak boord, ofschoon 't schip sterk krengde". Coroner: „Werden uw bevelen snel ten uitvoer gebracht?" Get.: „Ja". Corner: „Ontstond er een paniek?" Get.: „Hoegenaamd nietmen kon hel bijna rustig noemen'. De jury-president: „Heeft u. met hel oog op clc Ijekende waarschuwingen zich tot de admiraliteit gewencj, om geconvoy eerd te worden? Get.: „Neen, dat heb ik aan haar over gelaten. Dat is haar zaak, niet de mijne. Ik heb eenvoudig het mij gegeven bevel, om zee te kiezen, op te volgen, en ik zou dat weer doen, als het moest". Coroner: „Het verheugt mij zeer. u zoo te hooren spreken, kapitein". Een jury-lid: „Werd de koers van het vaartuig gewijzigd, nadat de torpedo het getroffen had?" Get.: „Ik hield recht op de kust aan, maar het had geen nut. Daar ik de schotdeuren had laten sluiten, vermoed ik, dat de ontploffing ze heeft openge- wrongen". Coroner: „De waterdichte schotten zullen zeker zwaar beschadigd zijn? Get.: „Dal moet stellig het geval zijn geweest". Coroner: „Waren de passagiers van reddinggordels voorzien?" Get.: „Ja". Coroner: „Werdt gij op eenige wijze gewaarschuwd vóór uw schip getorpe deerd werd?" Get.: „Geenszins. Alles kwam geheel onverhoeds". Coroner: „Zou een patrouille eenigen bijstand hebben kunnen bieden?" Get.: „Misschien, doch zulke dingen weet men nooit vooruit. Waarschijnlijk zou de duikboot ons dan beide getorpe deerd hebben". Hierop bracht de coroner kapitein Turner hulde voor zijn gedrag, waarna de getuige zich kon verwijderen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 76 Cts.elke regel meer 16 Cti. Wanneer gg een man ziet van wien men zegt: a0! hem dient het geluk buitengewoon, alles loopt hem mee!", zie dien man dan wel aan. Men kun er veel op verwedden dat die man geen sukkelaar, geen zwakkeling, geen gebrekkigo is. Integendeel vertoont hg alle uitwendige teekenen van een volmaakte gezondheid met bovendien een soort van opgewektheid die behaagt en aantrekt. Hg bezit wat men noemt do .levenskracht'. Dezelfde opmerking kan ook bg de vrouw gemaakt worden. Van sommige vrouwen gaat een soort van eigenaardige bekoring uit, die maakt dat iedereen door haar wordt aangetroken. Die bekoring is een uiting van de levenskracht. Die levenskracht komt voort uit een volkomen evenwicht der gezondheid, die maakt dat alle organen en alle levensverrichtingen een buiten gewone kracht kunnen ontwikkelen. Dien gezondheidstoestand, dien toestand van volkomen evenwicht verzekeren de Pink Pillen aan het lichaam. De Pink Pillen, toch. geven bloed met iedere pil en hebben bovendien een versterkende werking op de zenuwen. Door rgk en zuiver bloed te geven, zetten zy de werking van alle organen en van alle levensverrichtingen aan. De Pink Pillen zgn verkrijgbaar ix f 1,75 per doos en f 9,— per 6 doozen bij het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 buis, Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bg J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen-, M. Schot te ThoUn en in alle goede apotheken en drogistergen. Antl-Dultsche relletjes te Londen* In onderscheidene gedeelten van Londen zyn anti-Duitsche relletjes voorgekomen. Volgens de Londensche bladen zyn er Woensdagavond stellig meer dan 150 Duitsche en Oostenryksche winkels aan gevallen. Het gepeupel heeft zich niet bepaald tot het vernielen van deuren en vensters, maar den heelen inventaris der winkels kort en klein geslagen, en in vele gevallen ook het huisraad in de woningen der winkeliers vernield. Zelfs koelde men zyn woede aan de trappen, die men aan stukken hakte. Muren en zolderingen werden neergehaald. De winkels waren volkomen vernield voor de politie ter plaatse was. Te Poplar, een wyk van 'n kwart royl lengte, werd een half dozyn winkels tegelyk door verschillende benden volks aangevallen en verwoest. Met kar en paard, handkar en ander voertuig werd alles weggedragen. Men zag piano's, latafels en 't zwaarste huisraad in triomf door de straten voeren. De aanvallen waren kort maai hevig. Soms was binnen tien minuten tijd een winkel geheel vernield en leeggeplunderd. Do menecben liepen openlyk door de straten met geroofde goederen uit de winkels. Er werd geen poging gedaan om ze hun af te nemen. „Made in Germany" was de verontschuldiging voor het bezit, lezen we in één der Londensche ochtendbladen. In Highstreet, Harleeden, namen soldaten van het Army Service Corps aan de plundering van een barbiers winkel deel. Te Liverpool zijn in 't geheel 200 Duitsche en Oostenrykeche winkels en neringen geplunderd. Alleen de schade, toegebracht aan gebouwen, seint de Liverpoolscbe correspondent van de Timeszal de belastingbetalers op 40,000 pd. st. komen te staan. Van de Duit schers, die do politie voor hun eigen veiligheid in hechtenis beeft genomen, zijn er 150 per extra-trein naar het interueeriugskamp te Harwick gevoerd. Te Southend, dat pas door een Zeppelin is bezocht, werd door het volk een be tooging op touw gezet tegen de aan wezigheid van Duitschers in do stad. Militairen werden opgecommandeerd maar zy konden niet verhinderen, dat twee Duitsche tabakswinkels volslagen werden vernield. De bladen bevatten voorts berichten over anti-Duitsche opstootjes te Man chester, Nottingham, New-Castle aan de Tyne. Te Manchester hebben 13 mannen en 8 vrouwen voor den magi straat terecht gestaan, wegens deelneming aan de relletjes en moedwillige beschadi ging van eigendom. Ze zijn tot kleine geldstraffen veroordeeld. Engelsche verliezen. In 12 dagen tyds heeft het aantal verliezen onder Eogelsche officieren meer dan 1420 bedragen. De Doofstommen- Yereenfglng „Door Liefde Saamgebracht", in haar nieuw gebouw aan de Westermarkt no. 16 te Amsterdam. Zaterdag wapperde onze driekleur van het nieuwe gebouw der Vereeni- ging, ten blyke dat het zoodanig was gevorderd, dat 't voor de doofstommen in gebruik kon worden genomen. In Juni van 't vorige jaar werd met de werkzaamheden begonnen, doch deze hadden door de tijdsomstandigheden zoodanige vertraging, dat 't eerst thans kon worden opgeleverd. Er zya ver schillende verbeteringen ingevoerd; de groote zaal, vroeger ruimte biedend voor pl.m. 120 personen, is zoodanig vergroot, dat zy thans meer dan 300 personen kan bevatten. De werkver schaffing, bestaande uit meubelmakerij, schoenmakerij, kleedermakery, zakjes- plakkery e. d., zoomede de slaapzalen voor mannen en die der vrouwen zyn eveneens belangrijk vergroot en geheel ingericht naar de eischen des tyds. Bovendien is het platte dak van het gebouw in 'n gezelligen tuin herschapen, zoodat by warme zomeravonden hoog in de lucht een frisch en heerlyk zitje voor velen is verkregen. Tegen 8 uur verzamelden zich de bezoekers van het gebouw en de toeloop was zóó groot, dat verscheidene zich met 'n bescheiden staanplaatsje moesten tevreden stellen. De voorzitter van het Hoofdbestuur de heer E. F. Blase hield do openings rede: hy riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, memoreerde hoe de vereeniging gedurende haar negeu- en-twintig-jarig bestaan voor de doof stommen werkzaam was geweest, her dacht hierby wa* wylen de heer C. Hellingman, op wiens jaardag thans de opening plaats heeft, en wylen de heer J. Stuhr voor de vereeniging hadden verricht en sprak in gevoelvolle woorden tot hunne weduwen, die tot zyn groot genoegen hier aanwezig konden zyn. Voorts constateerde hy dank zy het krachtig optreden der versohillende bestuurderen dat de Vereeniging steeds op eigen krachten heefc moeten steunen en gelukkig nog nimmer eenige Ryks-, Provincie- of Gemeentelijke sub sidie behoefde in te roepenhy sprak hierby den wensch uit, dat de Vereeniging deze innerlijke krachten nog lang mocht blyven behouden, opdat zy steeds onaf hankelijk zich zoude kunnen wyden aan het welzya van onze Nederlandsche doofstommen. Hierop volgde een langdurig applaus, dat zeker als uiting gold voor het vele goede dat thans weder voor de doof stommen is verricht. De heer J. Beelen sprak vervolgens tot het Hoofdbestuur; hij dankte in 't bijzonder den heeren Blase en A. ScheltemaBeduin voor hunne goede zorgen en hoopte dat zij nog lang met voldoening hierop mochten terugzien. Vervolgens betrad de heer C. Hellingman Jr. het spreekgestoelte en schetste in korto trekken de moeilijk heden waarmede hot Hoofdbestuur in deze tijdsomstandigheden met den bouw te kampen hadden en feliciteerde met 't behaald succes, waardoor bet ge bouw tbaus weder door doofetommeu in gebruik kan worden genomen. Ten slotte sprak de heer J. C. Roos namens de overige bestuurderenhy bracht in herinnering, dat de zaal vroeger een zoldering had van houten planken en balken en dat deze thans door een van steen is vervangendat 't naambord der vereeniging eveneens van hout, thans in hardsteen is omgezet en met den gevel een geheel uitmaakt en meende hieruit te moeten besluiten, dat de vereeniging nu een eigen gebouw heeft, dat niet zoo gemakkelyk meer kan ver dwijnen, waardoor de doofstommen voor goed een tehuis hebben verkregen, dat voor altyd zal zijn gevestigd op het aloude en bekende plekje aan de Westermarkt no. 16. Hy sprak er verder zyn leedwezen over uit, dat de tijds omstandigheden geen feesteljjke opening toelieten; de doofstommen hadden n.l. zoo gaarne hen willen huldigen, die hunne beste krachten aan de vereeni ging gaven. Als instemming hierop volgde een daverend applaus. De doofstommen hadden zoo gaarne iets willen uitroepen als hun naraelyk de spraak niet ontbrak, maar toch sprak uit houding en ge baren rae^r, dan onder woorden is te breDgeu. Hierna werden de doofstommen op versnaperingen en ververschingen ont haald en toen 't elf uur was en tot slot de koffie met krentenbrood werd toe gediend, vereenigden zy zich broederlyk aan tafeltjes en hadden een gezelligen openingsavond, die lang, ja zeer lacg, by hen in aangename herinnering zal bliiven. Voortaan is het gebouw en de werk verschaffing weder op iederon werkdag voor belangstellenden te bezichtigen. De Katwflk. Onder het opschrift: „Voldaan, nog niet dankbaai" dries^art De Standaard: Met de „Katwyk" liep 't nog beter af, dan menigeen gevreesd had. Het schip is weg, maar was verzekerd. De bemanning kwam behouden aan wal. Eu wat den man van de duikboot betreft, die bleek Duitsch officier te zyn. Duitschland heeft dit, ra onderzoek, nu zeil erke d. Die officier had zioh vergist. Hierover heeft de Regeering to Berlyn haar leedwezen betuigd, en ze biedt aau de schade te boeten. Meer was niet te vergen. De eere en waardigheid van ons land is alzoo gehandhaafd en men kan in de residentie voldaan zyn Wat daarentegen blyft, is de onaf wijsbare noodzakelijkheid om van tweeën ééa te doen. Om Damelyk of het ge bruik van duikbooten af te schaffen, geJyk men op de eerste Vredesconferentie beoogde, 6f, kan dit niet, bepalingen by overeenkomst vast te stellen, die 't gebruik er van, zonder te onmensche- lyke barbaarschheid, mogelyk maken. Noodig zou dan zyn, dat geen duik boot torpedeerde, zonder vooraf het schip waarop 't schot gemunt zou zyD, genaderd te wezen, er zich aan bekend te hebben gemaakt en zich vergewist te hebben van zyn herkomst. Tevens zou er dan tyd moeten bestemd zyn voor verlating ^van boot of schip door de bemanning tlh passagiers. En van de andere zyde zou dan vast moeten staan, dat, van 't schip af, op de duikboot niet mocht geschoten worden, dan b.v. een uur na zyn verschijning. Bij een oorlogsschip zou dit alles niet behoeven. Dit kon terstond worden aan gevallen. Wat beoogd zou moeten worden, zou enkel de reddiDg van het leven van be manning en passagiers van het handels schip zyn. De natie, wier booten of schepen dit accoord verbraken, zoude dan voor baar breken van de afspraak te straffen zijn door voor haar schepen de gunstige afspraak niet langer te doen gelden. Zooals de wederzydsche verhouding thans is, kan ze in geen geval gelaten worden. Het bedongen recht by blokkade met boven het water uitkomende schepen van oorlog kan niet van de duikboot worden afgevorderd. Dit ware het karakter en den aard van dit soort oorlogsvaartuig ignoreeren. Onrecht en ztyne gevolgen. Tot de vele verkeerde dingen, waar toe de uitvoering van de artt. 369 en 370 Invaliditeitswet aanleiding hebben gegeven, behoort ook het volgende: Zooals men weet, moet de rente aanvrager aannemelyk kunnen maken, dat hy in een bepaalde periode minstens 156 weken heeft gearbeid in loondienst tegen een loon van minder dan f 1200 per jaar. Dit nu is voor velen, die zoolang en nog langer gewerkt hebben, en metter daad dus recht op een rente zouden hebben volgens de wet, een lastige kwestie. De werkgever kan b.v. reeds lang overleden zyn, en anderen willen zich niet met het geval bemoeien. En zoo is er meer. Ook zyn èr menschen, die niet in loondienst gearbeid hebben, arm zyn en de rente zoo best gebruiken kunnen. De wet geeft echter bier geen sancti,e op 't moreele recht. En nu ontstaan misbruiken. In de groote steden schijnen onder nemers te zijn, die tegen betaling van f 1 of f 2 een papiertje afgeven, waarin zij verklaren, dat A of B zóó of zóólang in bun dienst is geweest. Met dat pa piertje gewapend gaat de rente-aanvrager aan het werk om in 't genot der rente te komen. Onlangs stond zoo'n ondernemer voor de Am sterdam sclie rechtbauk terecht en zag wegens dat bedrog 3 maanden ge vangenisstraf zich opgelegd. Zoo is onrecht de verwekker van misdrijf! Eon golnkwensrh van don Sultan van Turktye. De Sultan richtte 't volgende telegram aan Keizer Franz Joseph„Ik haast my U. M. royn hartelyken gelukwensch te doen toekomen met de groote over winning, die uw legers op de Russen hebben behaald. Ik verzoek U. M. als aandenken aan rayn diepgevoelde vriend schap de Intiaz-oorlog8medaille wel te willen aanvaarden". Het verheugt my U. M. te kunnen mededeeleD, dat ik ter gelegenheid van deze heugelyke gebeurtenis dezelfde oorlogsmedaille aan den aartshertog- troonopvolger Karl Franz Joseph en den veldmaarschalk aartshertog Friedrich heb verleend. LONDEN, 13 Mei (Reuter). Minister Aequitk heeft in het Lagerhuis, sprekende over het beleid der regeeriDg ten aanzien van vijandelijke vreemde!ÏDgeD, die in Engeland nog in vrijheid verkeeren, gezegd, dat hun aantal 40.000 bedraagt, waaronder 24.000 mannen. De regeering stelt zich voor allé volwassen mannen voor hun eigen veiligheid en voor de veiligheid van Engeland af te zonderen en te interneeren, of wel, indien zij boven den dienstplichtigen leeftyd zijn, ben naar hun land terug te zenden. Vrouwen en kinderen zouden in be paalde gevallen eveneens naar hun land kunnen worden teruggezonden. Veelal zullen echter rechtvaardigheid en men- scbelijkheid eischeD, dat haar wordt vergund te blijven. Er zal een bizondere commissie worden opgericht om inge brachte bezwaren te behandelen. Het voornemen bestaat niet om genaturali seerde vreemdelingen te interneeren, wier aantal ongeveer 8000 bedraagt. Bizondere gevallen zouden echter af zonderlijk behandeld worden, en de regeering moet gemachtigd worden om ook deze in geval van noodzaak of gevaar te interneeren. Bonar Laz juichte deze voorstellen ten zeerste toe. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENHAGE, 14 Mei. Dr. Nolens is na zijn terugkeer uit Rome heden ochtend ontvangen door Minister Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den ministerraad aan diens departement. Blijkens een aan het departement van Buiten landsche Zaken van den Nederlaudechen consul te Libau ont vangen bericht, zijn de aldaar gevestigde Nederlanders ongedeerd en hebben geen schade aan hun eigendommen ge leden. Dezer dagen is de te Zwolle ge- interneerde Belgische kolonel De Pauw plotseling overleden. Tot op dit oogenblik valt zelfs nog niet by benadering op te geven, in hoeverre de oudste landweerlichting, welke morgen in het genot van klein verlof wordt gesteld, in dienst blyven, gebruikmakend van de hun gelaten keuze, om voor zooverre zy zulks zelf wen8chen met verlof te gaan. Eerst tegen het einde dezer maand zullen daaromtrent wellicht juister gegevens verstrekt kunnen worden. Voor de week vau 16—23 Mei zal voor 65 pCt. der boterproductie van fabrieken, die aangesloten zyu bij de botercontróle-statioD8, circulaires van uit voer worden gegeven, terwijl 25 pCt. der boterproductie voor binuenlandech ver bruik moet worden afgeleverd of worden beschikbaar gesteld. De resteerende 10 pCt. der boterproductie mag of kan met. bijgekochte consenten worden uitgevoerd. Naar wy van de meest bevoegde zyde vernemen, zyn op G dezer by het inschieten van kanonnen van óén der forten van Antwerpen, eenige granaten ongelukkiger wyze op Nederlandsch gebied terecht gekomen. Door den Duit- sehen gouverneur-generaal in België is onmiddellijk een onderzoek ingesteld, terwijl de Duitsche gezant alhier in opdracht zjjner regeering zyn ernstig leedwezen omtrent deze treurige zaak betuigd heeft. STAYKNISSE, 11 Mei. Hedenmiddag had alhier plaats de installatie van den nieuw benoemden burgemeester, den heer A. F. Hanssens, tot dusverre sec retaris en ontvanger der gemeente, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. M. van Doorninckals burgemeester le Oudewater. Bij Kon. besl. van 1 Mei 1.1. werd genoemde heer als zoodanig be noemd. Na hedenmorgen le Middelburg beëedigd le zijn door den Commissaris der Koningin, werd Z.E.A. te Bergen-op- Zoom afgehaald door een deputatie uil den gemeenteraad, bestaande uit de hee ren C. f.. Dorst en C. L". Potappel. Om circa 1 uur arriveerde de jubi laris en stapte'dadelijk af aan liet ge meentehuis, alwaar bijna alle gemeente ambtenaren en vele particulieren hem opwachtten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2