ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 Mei 1915. EERSTE BLAD. BERICHT. (Z ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 71ste JAARGANG, Na 9697 Directeur i A. i. DE LOOZE Jr. Uitgawep-Hoofdradaeteur i A. FRSgKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regel»f 0,30. Elke tegel meer- 0,10. Reclame» per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag ran uitgave v<S<5r St.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure, tot het aannemen van advertentie» en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het ad verteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abon nement van UUU, UUÜ, IUUU, UUUU UI UUUU 1 UljUIU, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Oorlogsoverzicht. Dc oogcn van geheel Europa zijn llians meer gericht op helgeel) Italië zal doen, of hel neutraal zal blijven, of wel de zijde der Entente kiezen, dan op de krijgsbedrijven aan het Oosler- en .Westerfront. Hel schijnt, dat de kans op behoud der neutraliteit nog niet geheel ver keken is. De bekende staatsman Giolitti is dooi den Koning geraadpleegd geworden, en heeft, na kennisgenomen te hebben van j)I de diplomatieke stukken, ver- klannf dat hetgeen Oostenrijk tol hand having van den vrede met Italië wil op offeren, vrijwel de nationale wenschen bevredigt. Die wenschen bepalen zich lot de verkrijging van die Italiaansche ge westen, welke Oostenrijk in zijn bezit heeft. En daar Oostenrijk die gewesten aan Italië wil afstaan, zoo bestaat er geen grond om ter wille van de Entente aan Oostenrijk den oorlog te verklaren. Beweerd wordt, dal liet Ministerie Salnndra-Sonnino reeds te ver ge gaan, dat het met de Entente-Mogend heden een verdrag gesloten heeft, waar door het zich gebonden heeft, zoodat het niet meer terug kan. Dc Entente zou namelijk aan Italië een leening van vijf milliard hebben aangeboden, en daar van reeds een gedeelte gestort hebben, De Stampa, hel lijfblad van Giolitti, ontkent dit beslist, terwijl andere Ita liaansche bladen, die het land niet in den oorlog betrekken willen, van gevoe len zijn, dat, wanneer die bewering juist mocht zijn, het Ministerie dan in 'sland belang terstond moet heengaan. De meerderheid der Parlementsleden schijnen tegen den oorlog gekant te we zen. Ook de socialistische partij wil geen oorlog, hetgeen blijkt uit haar op den partijdag genomen besluit elke regee ring te steunen, die den vrede wil. Natuurlijk brengen de geallieerden al het mogelijke in beweging, teneinde Italië met zijn leger van anderhalf mil lioen aan hun zijde te krijgen. Zoo wordt de Russische gezant, Von Gicrs, 'n ban dige diplomaat, iederen dag in Rome verwacht, teneinde dit doel te helpen bevorderen.' Mocht onverhoopt Italië lot deelne niing aan den oorlog besluiten, dan zal hel de centrale Mogendheden niet on voorbereid vinden, want deze hebben reeds een leger van 380.000 man aan de Italiaansche grenzen samengelrokken In grooten getale hebben de Duit sellers en Oostenrijkers, die in Italië wonen, zich naar Zwitserland begeven. Ook de Duitsclie journalisten hebben Italië verlaten. Hel in den grond boren van het En gelsche stoomschip „Lusitania" heeft in Engeland aanleiding gegeven lol heftige tooneelen tegen hen. die Duitschers zijn, of Duitsche namen dragen. Dc winkels, magazijnen en kantoren van Duitschers en Oostenrijkers zijn te Londen en Man chester geplunderd. Op de Beurs wil men geen Duilsclier meer toelaten. Vermoe (lelijk zal de regeeriug al de Duitschers. die in Engeland gevestigd zijn, inter neeren. De haat der Engclschen legen al wal Duilsch is, strekt zich zelfs uit tot dc Duitschers, die genaturaliseerd zijn. al hebben zij ook zonen, die in Vlaanderen of Frankrijk dc Duitschers bevechten. Wat de krijgsverrichtingen op hol Westelijk oorlogsterrein betreft de Duit schers schijnen in Frankrijk een neder laag le hebben geleden, zoodal zij het dorp Careney hebben moeten ontrui men. Honderden Duitschors werden met de bajonet gedood en velen gevangen ge nomen. Drie centra van krachtigen legen- stand wérden, naar I-lavas bericht, door de Franschen veroverd, la Fargeltc. Neuville en Carevvey. Het aantal door de Franschen gemaakte gevangenen be draagt 3700 met meer dan 50 officieren. Twaalf kanonnen en 00 mitrailleurs werden buitgemaakt Wal de krijgsoperaties op 'l Oostelijk front aangaat, de Russen blijven voort durend vluchten voor de zegevierende Duitschers en Oostenrijkers. Het aantal gevangenen, dat door Duitscliland van den 2den Mei lot den 12den dezer ge maakt is. beloopt 143.500 Zij maakten zich daarbij meester van 100 kanonnen en 350 machinegeweren. Groot is de verwarring der Russische troepen op hun terugtocht, die steeds meer op een vlucht gelijkt. En onver moeid achtervolgen hen dc Duitschers en Oostenrijkers. In de Dardanellen is het Engelsche linieschip Goliath", dal een bemanning heeft van 750 koppen, door deTurksche batterijen in den grond geboord. Hon derdvijf Lig man en -30 officieren zjjn gered. Daarentegen heeft een Britsche onderzeeër twee Turkschc kanonneer- booten en een Twrksch transportschip tot zinken gebracht. Windhoek, de hoofdstad van Duitsch Zuid-West-Afrika, is zonder tegenstand door Bolha ingenomen. Op het raadhuis werd onmiddellijk de Britsche vlag ge heschcn en daarna de krijgswet afge kondigd. In een toespraak dankte Bolha dc troepen voor hun flinkheid en hun kranig gedrag, waardoor het mogelijk was geworden dc hoofdstad van de Duit sche kolonie te bezetten. Tn Johannesburg hebben, evenals in Engeland, opstootjes plaats gehad tegen de Duitschers. Ook daar heeft men hun winkels, magazijnen en hotels verwoest en in brand gestoken, maar in legen stelling met hetgeen in Engeland ge beurde, werd hier niet geplunderd. Amerika licefl inzake dc torpedeering van de „Lusitania" een nota tot de Duit sche regeering gericht, waarin de moge lijkheid wordt uilgesproken, dat de com mandant van de Duitsche duikboot bui ten zijn boekje is gegaan, doordat hij zijn instructie verkeer heeft opgevat. liet Duitsche gezantschap te Was hington licefl verklaard, dat het ant woord van Duitscliland aan Wilson een beleefde weigering zal zijn om de legen \yoordig gevolgde wijze van oorlogvoe ren Ier zee te laten varen, zoodat met de torpedeert ng van vijandelijke schepen zal worden voortgegaan. Als de Ameri kanen er op gesteld zijn met die sche pen te reizen, dan loopen zij de kans hun leven te verliezen. duisteringen te beletten, verklaren nu de eersten uit de Moskouer wereld, waar onder een vroegere gouverneur en een hoogere geestelijke, in de dagbladen, dat zij niet tot de Slavophilen-Vereeniging be- booren, doch slechts als gasten aan de feesten deelnamen. ENGELAND. In de wijken van Smithfield, Aldgate, Poplar, Bethnalgreen en andere arbeiders wijken van Londen hebben ernstige anti- Duitsche onlusten plaats gehad. Te Smithfield kwamen de slagers van Duit sche winkels op de vleeschmarkt vleesch balen. Zij werden echter door de woe dende menigte; verjaagd en velen vluchtten in de slagerskarretjes. De Duitsche slagers trachtten ook op de markt te Aldgate vleesch te krijgenmaar de menigte achtervolgde hen in de straten ondanks de pogingen der politie om hen te be schermen. Bij den Tower te Londen viel hel volk een Duitschen kapperswinkel aan en sloeg alles kort en klein. De meubels werden uit de ramen op straat geworpen. Een andere troep vernielde een Oostenrijkschen kapperswinkel in Aldgate en 6loeg alle stoelen stuk. De oorzaak van deze onlusten moet ongetwijfeld worden gezocht in de woede over het gebeurde met de „Lusitania" NEDERLAND. ROTTERDAM. Toen de echlgenoote van den heer J. de V. Donderdagmiddag thuis kwam in hare woning, op den Crooswijkschen weg alhier, kwam zij tol de ontdekking, dat er in haar woning diefstal gepleegd en geld weggenomen was. Haar dienstmeisje vond zij aan handen en voelen gebonden en met een prop in den mond. Dadelijk werd de hulp van de politie'ingeroepen. Een on derzoek bracht aan het licht, dat deze dienstbode zich zelve aan handen en voeten gebonden en een stofdoek in den mond gestopt heeft, om hel verhaal, dat zij" van den diefstal deed, waarbij zij door een man overvallen zou zijn. schijn van waarheid le geven en de aandacht van zich af te leiden. Dit bekende zij eerst later, na herhaaldelijk verhoord te zijn. Zij had het geld zelf wegge nomen. Deze dienstbode, F. G. K. genaamd is eerst 14 jaren oud. NIÏÜWSTIJDINSÏN. RUSLAND. Het Moskou8cheblad Moskowski Listok publiceertopzienbarende onthullingen over de gestie der Slavophilen-vereeniging. Dit is de bekende vereeniging, die in Moskou de populair geworden banketten der Slavophileu gaf, waarop uiterst vader landslievende toespraken werden gehouden en politieke besluiten werden genomen. De banketten, waaraan tot vijfhonderd personen, en daaronder de eersten uit de Moekousche wereld, deelnamen, hebben de vereeniging veel geld opgebracht. Ook was 't der vereeniging toegestaan om op ruime schaal giften ten voordeel© van Servië en Montenegro in te zamelen, Nu is gebleken, dat honderdduizenden roebels van het ingezamelde geld in de zakken der leiders dezer Nationale Ver eeniging zijn terecht gekomen en slechts luttele bedragen naar Servië en Monte negro waren overgemaakt. Uitsluitend met het doel om deze reusachtige ver Uit Stad en Provincie. Verslag der Volksbibliotheek. ZIERIKZEE, 14 Mei. Aan 'I verslag der Volksbibliotheekhetwelk in de Nutsvergadering van verstreken Maan dagavond werd uitgebracht, ontleencn wij het volgende: Tengevolge van de mobilisatie werd in het najaar van 1914 in de groote zaal van „De Faam" de canline voor de militairen gevestigd, en door het Dcpartementsbestuur besloten, dat onze Bibliotheek eveneens naar „De Faam" zou worden overgebracht, opdat de mili lairen ter hunner ontspanning van hare boeken zouden kunnen gebruik maken Commissarissen schrijven aan de uit stekende ligging van „De Faam" voor een groot deel toe het ongekende succes, dat wij dezen winter hebben gehad, al behoeft bescheidenheid niet te verzwij gen, dat de maatregelen door hen ge nomen om hel gebruikmaken van de Bibliotheek zooveel mogelijk te bevor deren, daartoe ook het hunne hebben hijgedragen. Die maatregelen waren: a. het tot een aanmerkelijk bedrag aanschaffen van een belangrijke partij nieuwe boekenvaklitteratuurtijd schriften en illustraties; b. het geheel omwerken, in rubrieken verdeelen en doen herdrukken van den catalogus, hetgeen met veel arbeid een groote uitgaaf eischic; c. het verkrijgbaar stellen van den catalogus bij de bockhandelaars A. C de Mooij en S. Ochtman Zoon; d. het doen aanbieden van den cala logus bij daarvoor in aanmerking ko mende personen en gezinnen; c. het op doelmatige wijze de aandacht vestigen op en het op geschikte uren openstellen van de Bibliotheek. Zoowel het een als het ander heeft hel resultaat gehad, dal in de afgeljopen campagne niet minder dan 254 lezers. waaronder 16 militairen, van de biblio theek hebben gebruik gemaakt, en het anzienlijk getal van 3786 hoeken is uil- geleend geworden. Do bibliotheek werd geopend op Dins dag 20 October 1914 en gesloten op Dinsdag 6 April 1915, zoodat zij gedu rende bijna een half jaar haar lezers wekelijks de gelegenheid heeft geschon ken een hoek of tijdschrift le bekomen /oor slechts 10 cent per lezer voor den gchcelen winter. De bibliotheek zal worden overge bracht naar één der benedenzalen van het „Iluis van Nassau". Het verslag wordt besloten met een hartelijke dankbetuiging aan hen, die in den afgcloopen winter boeken en tijdschriften hebben geschonken. NOORDGOUWE. De gemeenteraad heeft alhier tot leden der schattings commissie voor de inkomstenbelasting benoemd dc heeren M. Ganzeman. W. .T. ten Haaf, L. Vis en J. J. Geluk. OOSTERLAND, 13 Mei. De gemeente raad benoemde tot leden der schaltings commissie voor de rijks-inkomstenbe lasting de heeren Van der Have, burge meester, Bonman en De Rijke, heiden wethouders en den heer Van Vessem, secretaris. OOSTERLAND, 13 Mei. Hedenmorgen omstreeks zeven uur hoorde men alhier liet gesnor van een vliegmachine, die uit Noordelijke richting kwam en naar het Z.-Westen koerste. Door den dichten nevel was niets te onderschelden. Som migen meenden, dat 't wel een Zeppelin kon zijn, want de motor maakte een geweldig geraas. BRUINISSE. Donderdagochtend, on geveer 7 uur, bewoog zich over deze gemeente een vliegmachine, die door het leven, dat zij maakte duidelijk hoorbaar was. Door de groote hoogte, waarop zij zich bewoog, was zij moeilijk waar neembaar. Nu de mosselhandel weinig voor uitzichten biedt, gaan verscheidene jon gelui uil deze gemeente op de booten naar Amerika of naar Indië varen. En kelen trachten op de loggers te Vlaar- dingen aan te monsteren. ST.-A N N AL A NI). 14 Mei. Donderdag morgen ruim half acht hebben vele menschen hier zeer duidelijk het gesnor van een luchtschip gehoord, dat zich in juidelijke richting met groote snelheid voortbewoog. Dat enkelen het toestel zouden gezien hebben, zooals beweerd wordt, is moeilijk aan le nemen, de lucht was daartoe niet helder genoeg, Zonder ongelukken, staat ons de volgende week een merkwaardig feest te •wachten. Dan zal het echtpaar Jacob Gunter en vrouw zijn diamanten brui loft vieren. Beide oudjes zijn nog kras voor hun jaren, verrichten nog allerlei werkzaamheden, de man onderhoudt b.v heel netjes zijn tuintje. We willen voor die brave menschen hopen, dat ze aanstaanden Dinsdag op een genoeglijke wijze zullen feestvieren Aan belangstelling zal hel wel niet ont breken. SCHERPENISSE. Deze week had t zoontje van J. M. v. d. V. hel ongeluk terwijl hij een bloempje wilde plukken in de zeer modderige sloot terecht te komen bij I. H. in den Langewcg. Door spoedig toegeschoten hulp van C. R werd liet knaapje, dat reeds bijna in de modder verdwenen was, van een wissen dood gered. Naar aanleiding van 't besluit van den gemeenteraad alhier, om de kermis dit jaar niet door te laten gaan, zal door hen,, die door deze afschaffing schade lijden, een request aan den Raad gezonden worden, tot behoud der kermis, Voor de betrekking van postiljon op de dagpostrit Tholen—Stavenisse hebben zich 29 sollicitanten aangemeld Hiervan is lienoeind de heer J. M. Blom te Tholen. s. De Voogd van 's-Heer-Arendskerke i de namiddag-godsd'ienstoefcning op 1 treden om de belangen van de slidi ng „Kinderzorg" le Middelburg te be spreken. Er zal een collecte voor die stichting gehouden worden, die zeker aanbeveling verdient, daar „Kinderzorg" door dén moeilijken lijd, waarin wij thans leven, groote behoefte aan steun heeft. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Zondag 16 Mei hoopt Aanbestedingen, Verkooplngen, ena. ZIERIKZEE, 14 Mei. Bij de Woensdag door het Waterschap Schouwen alhier gehouden aanbesteding van verschillende werken werden aannemers de volgende laagste inschrijvers: Bestek 446: Onderhoud sluizen, dui kers enz. le perceel, J. den Boer Lz. Zierikzee, voor f 275; 2e perceel, 8. Berrevoete Pz., Kerk- werve, voor f 640; 3e perceel, J. M. Dekker, Brouwers haven, voor f 249. Bestek 447Herstellen en onderhoud gebouwen enz. le perceel, J. Roggeband, Zierikzee, voor f 514; 2e perceel, A. Prinse, Haamstede, voor f 375. 3e perceel, L. A. Vink, Brouwershaven, voor f 500. Bestek 448: Herstellen en onderhoud heuleD, bruggen en duikers. le perceel, C. J. Boot, Kerkwerve voor f 670; 2e perceel, A. Prince, Haamstede, voor f 444; 3e perceelO. J. Boot, Kerkwerve, voor f 794. Bestek 449: Onderhoud havenhoofden van Zierikzee. le perceel, C. Barrevoets Az„ Zierikzee voor f 103 (bij loting); 2e perceel, J. van Almkerk, Zierikzee, voor f 749. Bestek 450: Onderhouden en herstellen gewone werken aan de zeeweringen. le perceel, Ph. van der Linde, Scharen- dijke, voor f 6128; 2e perceel, G. den Boer, Scharendijke, voor* f 4290; 3e perceel, P. Romeijn, Burgb, voor f 3280; 4e perceel, Basalt-Maatschappij zetba9alt voor f 4,79 per scheeps'on Idem, zuilenbasal, voor f 6,61 per e. t. Bestek 451: Werken aan het Noorder- strand. B. van der L;nde, Scharendjjke, voor f 235G. OOSTERLAND. 12 Mei. Ten overslaan van den notaris Korteweg werd heden alhier in het openbaar yerkoent 03.71 Aren grond, aan den Prov. straatweg, voor f 400 en f 20 voor toebeding. THOLEN. Door Burgen), ëii Welh. werd Woensdagmiddag 'Z uur aanbe steed de verbouwing der fabrieksge bouwen en bijkomende werken aan de gemeente-gasfabriek. Inschrijvers waren: M. J. Scheffelaar, voor 1' 4670, A. du Burck, voor f 3893. T. Dijkslag, voor f 3799; W. Walpot, voor f 3637. Al de inschrijvers wonen alhier. De gunning is aangehouden totdat hieromtrent de Raad beslist heeft. ONDERWIJS. RENESSE. Benoemd tot onderwijzeres te Vlaardingen de heer 'M. N. Leeuwe (geb. alhier) thans onderwijzer le G9e- dereede. STAVENISSE. Mej C. C. M. Smits, thans hoofd der particuliere bewaar school alhier, is door den gemeenteraad van Dordrecht benoemd als onderwij- zeres aan een openbare fröbelschool aldaar. Landbouw en Veeteelt. ST.-ANNALAND. I I Mei. Door Oen heei- Van de Sande, veearts Le Steen bergen, werden liier verleden Woensdag niet minder dan 147 varkens ingeënt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1