ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 10 Mei 1915. EERSTE BLAD. RECLAMES. VERSTREKKING Verzetting Marktdag. CZ ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie maandent 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderlyke nummers- 0,0b. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG. No. 9695 Dir«o(eur A. J. DE LOOZE Jr. UitgancHoofdredaeteuri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Iteclames per regel - 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag ran uitgave vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Vcrkoopcrs der welbe kende Viper-Vliegenvan- gers gelieven zich te wenden lol li. \V. J. OCH TM AN, Papiermagazijn AppelmarktZierikzee. Verkoopprijs 5 cent. Telefoon No. Ik. Gevonden op den openbaren weg: Een vulpenhouder. Gecombineerde taps, wringer en schroe vendraaier. Een taschje met rozenkrans. jongensjas. Koralen met gouden slootje. Een schilderstrap. jj^hotogr8(ieglazen. I'Min gen te bekomen aan het Bureau ftierikzee, van dos morgens Jes namiddags van 2 tot 4 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op een bericht van den Tenilorialen Bevelhebber in Zeeland van 8 Mei j 1. Brengt Ier kennis van belanghebbenden dat door dien bevelhebber is vastgesteld de navol gende politic-verordoning: Artikel 1. Op Maandag 10 Mei 1915 of een der volgende dagen zullen schietoefeningen worden gehouden, gedurende welke de vaart in de Wielingen en »lc Ucurlo verboden is. Artikel 2. Tydens de schietoefeningen zullen roode vlaggen geplaatst zjjn op den lichttoren van Nleuwesluis. te Zoatolnnde en bij het haven licht van Ylis9ingen. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt in gevolge artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 8 Mei 1915 De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. (get.) B R O C X. Afgekondigd te Zibrikzee, den 10 Mei 1915 De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Aangespoelde mijnen. De BURGEMEESTER van Zlerikzbe; Gelet op eene circulaire van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland van3Meij.l. T. no. 840; Brengt ter openbare kennis, dat aangespoelde mijnon, met het oog op het daaraan verbonden gevaar, niet mogen worden vastgelegd. Zibrikzee, den 8 Mei 1915. De Burgemeester van Zierifazee, D. VAN DER VLIET. wan ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel tegen verminderde prijzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS iler gemeente Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat, ter uitvoering van de missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d, 24 April 1915, no. 455, afd. A. S., ddör hen eene regeling is ontworpen, krachtens welke, na goedkeuring door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in de gemeente zal worden verkrijgbaar gesteld: a, ongebuild tarwebrood tegen den prijs van twaalf eent per kilogram, gaar gebakken met eene speling in het gewicht van vijf procent; b. ongebuild tarwemeel tegen den prijs van zestien cent per kilogram. Ten einde de uitvoering der regeling te kunnen voofbereiden en zoo spoedig mogelnk, nadat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de regeling zal hebben goedgekeurd, met de verkrijgbaarstelling een aanvang te kunnen maken, wordt ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid, om,hetzij ongebuild tarwebrood, hetzij ongebuild tarwemeel, tegen de hierboven genoemde prijzen te koopen, uit- genoodigd daarvan ten spoedigste ni» Maandag 10 dezer aangifte te doen aan den broodbakker zjjner keuze, onder opgave: voor zooveel hoofden van huisgezinnen be treft, van het aantal leden van het gezin; kinderen beneden den leeftjjd van twee jaren niet medegerekend., Het verdient voor eenen goeden gang van zaken dringend aanbeveling, dat de belang hebbenden zich opgeven by hun gewonen loverancier. Broodbakkers en meelhandelaren, die ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel tegen de hierboven genoemde prjjzen verkrjjgbaar willen stellen, kunnen, na goedkeuring der regeling door den Minister, ongebuild tarwemeel vnn de gemeente betrekken. Zij moeten daarvan teü spoedigste aangifte doen bjj den Burgemeester van iedere gemeente, waar zij brood of meel wenschen te verkoopen Nadere inlichtingen worden ter gemeente* secretarie verstrekt. Zierikzee, den 10 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemoestor. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrik/.bb brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 13 Mei e k. (Hemelvaartsdag) zal gesloten zjjn met uit zondering van *9 middags 12 tot uur, voor het doen van aangiften den burgerlijken stand betreffende. Zibrikzee, den 10 Mei 191J>! Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee maken bekend, dat wegens don Hemelvaartsdag op 13 Mei e.k. de GEWONE WEEKMARKT zal gehouden worden op Woens dag 1*2 Mei a.s. Zibrikzee, den 10 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secrotaris. Oorlogsoverzicht. Ilel in den grond boren van den En- gelsclien Oceaanstoomer „Lusilania op de Ierse lie kust door oen Duilschen duik boot heeft de publieke opinie allerwege dicj) geschokt. Schier algemeen is de ver- oordeeling. Duilschland's vijanden groei en. En Duilschland's vrienden kunnen moeilijk cgn maatregel verdedigen, die aan zoovele non-com bal tan ten l lef en heeft gekost. Toch zijn twee dingen in deze vreemd. Men wist, dat Duitschland plan had de „Lusilania te torpedeeren. liet was van te voren bekend gemaakt. Men had de Amerikanen gewaarschuwd, ïn de Amerikaansche bladen is zelfs een advertentie van het Duitsche gezant schap le Washington verschenen, waarin op hel gevaar gewezen werd, waaraan men zicli blootstelde. En toch ging men scheep. Dacht men slechts mei een looze bedreiging, met een schrikaanja ging le doen te hebben. Dan heeft men 'ongelukkigerwijze zeer verkeerd gedacht. Want in hel Duitsche volkskarakter ligt hel niet om te dreigen, en niets uit le voeren. Wat ook niet duidelijk in deze is, is dit. Hoe koml -liet, dat de Engel- sche regeering, die vooraf wist, dal de „Lusitania" zou getorpedeerd worden geen maatregelen genomen heeft dit on heil te doorkomen? Zij heeft toch oorlogs schepen genoeg tot naar beschikking. Had liet niet op haar weg gelegen de „Lusitania" met ecnige Brilsche krui sers le laten vergezellen? Waarom liet zij dit achterwege? Wij voor ons meenen. dal in deze. de schuld ligt: t°. aan Amerika, dat door het leveren van kanonnen, ammunitie en andere oorlogsbehoeften aan de Tj'iple Entente, de ramp veroorzaakt heeft; 2°. aan Duitschland. dal door het torpedeeren van de .Lusitania" de ramp meedoogenipos bewerkstelligd heeft, en 3°. aan Engeland, dat, wetend wat ge beuren zou. de ramp niet voorkomen heeft. Op het Oostelijk oorlogsterrein spelen zich hoogst gewichtige gebeurtenissen af, nu de Duitsch-Ooslenrijksche troepen '1 Russische front over een breedte van 45 K.M. hebben doorbroken en 't vluch tende Russische leger rusteloos vervol gen. Ivrasno werd door hen veroverd, 't Aantal gemaakte gevangenen is thans tot 70.000 gestegen. De Duitschers hebben de aan de Oostzee gelegen Russische oorlogshaven Libau bezet, nadat deze sterke vesting door de Duitsche oorlogsschepen bescho ten was. Van hel Oostelijk gevechtsterrein deelt maarschalk French mede, dat in den algemeenen toestand geen noemenswaar dige wijziging is gekomen. De Duitschers melden, dat voor Zeebrugge de Engel- sche torpedojager „Maori" door 't vuur der Duitsche batterijen in den grond is geboord. - Van de Dardancllen weinig nieuws. Italië heef! nog geen beslissing ge nomen ten opzichte van de vraag, of hel zich aan de zijde der geallieerden zal scharen of neutraal'''zal blijven. De jongste aam)ie(Tmgen van Oostenrijk, ge paard met de gewéldige nederlaag, aan Rusland toegebracht, zullen de Italianen vermoedelijk lol het inzicht bréngen,dat het voor hen verkieselijker zal wezen zich builen den oorlog te houden. Japan heeft, nadat China „geweigerd had zijn eischen in te willigen, een ultimatum tot de Chineesche regeering gericht. Hierop heeft China de voor stellen van Japan aangenomen, wat in de gegeven omstandigheden de wijste partij was. NIIPWSTUDIN81N. NEDERLAND. GIESSEN-NIEUWKERK, (Z -II.) Ten- gevolge van het voederen van ljjnkooken, afkomstig van de fabriek der Coöpera tieve Landbouw vereeciging Samen werking, zijn alhier en in andere gemeenten in de Alblasserwaard veel koeien ziek geworden. Van sommige veehouders zyn de koeien byna alle. ziek, waarvan enkele ernstig. Het bestuur van genoemde Coöpera tieve Landbouwvereeniging heeft bekend gemaakt, dat liet gevaarlijk is, de koeken te voederen, en heeft de nog by de boeren aanwezige koeken terug gehaald. De ryks- veeartsen uit Gorincham, Sliedrecht en Meerkerk hebben ver giftigingsverschijnselen bij de koeien vastgesteld. Op advies van den directeur der Ryksserum-inrichting te Rotterdam wordt de melk vaa de zieke koeien aan de stoorazuivelfabriek te Gïessen-Nieuw- kerk niet aangenomen. Uit Stad en Provincie. Broodkaarten. ZIERIKZEE, 10 Mei. Uit de publicatie van Burgem. en Weth. dezer gemeente zullen de ingezetenen ontwaren, dat ongebuild tarwebrood tegen den prys van 12 cent per kilogram zal verkrijg baar gesteld worden, en ongebuild tarwemeel tegen den prys van 16 cent per kilogram. Ieder hoofd van een huis gezin of alleenloopend persoon, die van deze gelegenheid wenscht gebruik te maken, wordt uitgenoodigd daarvan ten spoedigste aangifte te doen aan zyn broodbakker. Het hoofd van een huisgezin geeft dezen op het aantal leden van het gezin (kinderen beneden 2 jaren uitgezonderd). Broodbakkers en meelhandelaren, die ongebuild tarwebrood, of ongebuild tarwemeel tegen bovengenoemde pryzen verkrjjgbaar willen stellen, kunnen on gebuild tarwemeel van de gemeente betrekkeu. Zy moeten hiervan zoo spoedig mogelijk aangifte doen by den burgemeester. Naar wij vernemen is het hoeren huis met koetshuis, hel laatst bewoond geweest door mevr. de wed. Spoor - Keiler, dezer dagen aangekocht door den heer F. L. Timmerman Az., om lc wor den ingericht lol magazijn en herstel- plaats van landbouw- en andere werk tuigen. - Hel belastingkantoor te Renesse wordt deft Blen dezer overgenomen door en overgegeven aan den rijks-klerk P. J. Bongers en het kantoor Brouwershaven den 1 Juni door den ontvanger M. E. Bruins. Antl-Oorlograad. Ia een door den Neuerlandsohen Anti-Oorlog Raad uitgevaardigd Manifest wordt als grondslag voor gemeen schappelijke actie het volgend program gegeven 1. Geen annexatie of overgang van grondgebied tegen de belangen en wensohen der bevolking, wier goed keuring, waar dit kan, door volks stemming of op andere wyze moet worden gevraagd. Rechtsgelijkheid, godsdienstvrijheid en taalyryheid, door iederen Staat ge waarborgd aan alle nationaliteiten binnen zyn gebied. 2. In alle koloniën, protectoraten en sferen van invloed vrijheid van handel of althans gelyke behandeling van alle nationaliteiten, krachtens internationale overeenkomst. 3. Krachtige ontwikkeling van het werk der Vredesconferenties ter organi satie van de vreedzame gemeenschap der Stateof Vaste/^organisatie van de Vredet- conferfljptie met geregelde samenkomsten. AJjpmeen verplichte onderwerping van/internationale geschillen aan een behandeling ter vreedzame oplossing. Daartoe worde, naast het bestaande Hof van Arbitrage, in het leven ge roepen aeen werkelijk permanent internationaal Gerechtshof en been evenzeer permanente internationale Raad van Onderzoek en Bemiddeling. De Staten verplichten zich in gemeen overleg op te treden diplomatiek, economisch of militair ingeval een Staat militaire maatregelen mocht nemen in plaats van een geschil aan rechtelijke beslissing te onderwerpen of de tusschen- korast van den Raad van Onderzoek en Bemiddeling in te roepen. 4. Vermindering van bewapening krachtens internationale overeenkomst. Ter bevordering van dit doel, mede af- sohafiing van het zee-buitrecht en ver zekering van de vryheid der zee. 5. Medezeggenschap van de volks vertegenwoordigingen in de buiten land,sclie staatkunde. Nietigheid van geheime verdragen. HAAMSTEDE, 8 Mei. Naar wij ver nemen. heeft de lieer P. Steur wegens gezondheidsredenen zijn ontslag geno men als wethouder'van deze gemeente. Zoowel le Haamslede als le Burgh is dé regeling omtrent hel verschaffen van goedkoop ongebuild brood door den Minister van Landbouw goedgekeurd. BRU1NISSE. Vrijdagavond werd een vergadering van den gemeenteraad ge houden, die door alle leden, behalve de hêeren Van Vesscm en De Koning werd bijgewoond. Na voorlezing der notulen, die werden goedgekeurd, werd medegedeeld, dal was ingekomen een goedgekeurd raads besluit van Gedep. Staten, lot verhoo ging van het abonnement voor het paard van de vuilniskar. Ook was ingekomen u adres van W. v. Kootcn. mét verzoek lol vermindering van vergunningsrecht over 1915. Over eenkomstig hel rapport van den schatter der dranklocalen, wordt besloten den adnslag te handhaven. Door den voorzitter werd medege deeld, dat hel Koninklijk Nationaal Steuncomité bericht had vermoedelijk niet meer le zullen geven dan 50 o/0 in de kosten voor verdere demping van de Dee, zoodal de andere helft, voor reke ning van de gemeente blijft. Besloten wordt, bij de demping van de 100 M„ waartoe in een vorige ver gadering besloten was, alleen hoofden van gezinnen in hel werk le stellen of uit ieders gezin één persoon, om le be vorderen, dat jonge mannen elders werk zullen zoeken. Tot hel bestrijden der koslcn wordt op voorstel van den voorzitter besloten een geldleening aan te gaan van ten hoogste f2000 bij den Staat, zoomogelijk 1 tegen een rente van teil hoogste 5' /2 o/0, j en de aflossing lc stellen op f 200 jaar lijks, te beginnen op 1 Mei 191G, be- houdens goedkeuring van Gedep. Stalen j Ook wordt besloten de leiding op te dragen aan den havenmeester, en het daggeld te bepalen op f 1,25. j In de Vrijdag gehouden vergadc- I ring van ingelanden van den Bruinissc- en Stoofpolder werd de begrooling van bel dienstjaar 1915/16 vastgesteld in ontvang en uilgaaf op f 22530,14. I Door hel bedanken als gezworen van j den heer .T. van Yessein, door voortd'u rende ongesteldheid, werd als zoodanig gekozen de heer Tz. Ilage Lz. i Van wege het Koninklijk Nationaal Steuncomité is bericht ontvangen, dat 2 kisten, ieder inhoudende 250 halve ponden „Solo", ofgezonden worden. Ook zijn 500 L. petroleum Ier beschikking I van het comité alhier gesteld. ST.-FILIPSLAND. Zaterdag f.1. hield de afdeeling Tholen van hel Centraal Genootschap voor Kinderherstellings-en vacanliekolonies alhier haar jaarver gadering. Hoewel alle leden tijdig genoeg eeit convocatie-kaart hadden ojitvangen, waren er slechts 13 aanwezig, die allen - tot het onderwijsgilde behoorden. Niet genoeg kan er daarom bij hen, die bui ten hel onderwijs staan, aangedrongen worden op meerdere belangstelling. Fi- nanciêele steun wordt zeer gcXvaardeerd, ja. is onmisbaar, maar. ook aan andere blijken van sympathie heeft de afdee ling behoefte. Door het bijwonèn van een vergadering wordt men weer eens opgewekt, koml men beter op de hoogte en leeft men meer mee met wal er in de vereeniging omgaat. Vooral als men de bezielende woorden van den voor zitter, den heer Buijze van Stavenisse. hoort, gevoelt nteh lust om ook iets voor het arme kind te doen. Ieder kan wel door woord of geld iets bijdragen om hel groote werk van de bescherming van het zwakke kind beter te doen slagen. Hoe heerlijk is het, wanneer die bleeke neusjes, na eenigc weken in een gezonde streek zorgvuldig verpleegd te zijn, met dikke wangen en stralende oogen naar huis terugkecrcn. Heerlijk voor de kleinen zelf, heerlijk ook voor de ouders en niet minder heerlijk voor hen, die hun steun aan het groote lief dadigheidswerk gaven. Met een krachtig woord opende de voorzitter de vergadering. Elk lid moest zich de plicht opleggen, elk jaar één nieuw lid le winnen. Dan zou de afdee ling eerst recht in bloei toenemen! De rekening over hel afgeloopen jaar werd in orde bevonden. Er bleek een vrij aanzienlijk batig saldo té zijn. Hoe wel op het eerste oog een verblijdend verschijnsel was de oorzaak toch minder aangenaam. In 1914 zouden 2 kinderen uitgezonden worden, toen de mobilisatie een spaak in het wiel stak. Maar nu gaan ze toch dit jaar. De financiën laten waarschijnlijk loe, dat uog enkele kleinen Ier verpleging worden uitge zonden. In hel bestuur kwam weinig verande ring. In plaats van den heer A. C. Burger, die eerstdaags naar Viane ver trekt, werd den heer M. C. Blanker! gekozen. De voorzitter sprak cenige woorden van dank voor wat de lieer Burger voor de afdeeling gedaan had en wenschte hem in zijn nieuwe stand plaats alles goeds loe. Besloten werd dc volgende vergade ring le Oud-Vossemcer le houden. Niets meer aan dc orde zijnde, sloot de «voorzitter mét een kort, maar krach- tfg woord, de vergadering. ST.-FILIPSLAND. Dezer dagen heeft de veearts v. d. Sande iu deze gemeente ongeveer 100 varkens ingeënt met het bekende serum tegen vlekziekten. STAVENISSE. De nieuw-benoemde burgemeester, de heer A. F. Hansgens alhier, zal aanstaanden Vrijdagmiddag, na door den heer commissaris der Koningin beëedigd te zijn, in eene openbare gemeenteraadszitting geïnstal leerd worden. De plechtigheid zal plaats hebben om 5 uur. ST.-A N N A L AND. 10 Mei Vrijdag avond hield de kolenbond ..Ons Be lang", ten huize van den heer P. J. Soeters, een buitengewone vergadering, om te voorzien in de vacature van een commissaris, welke onlstaan was door hel overlijden van den heer M. Snoep. De voorzitter, die hulde bracht'aan de verdiensten van den overledene, wees op het gewicht van dc bclrekkijpg, waar voor dan ook een eed moet worden afgelegd. Van de 29 uitgebrachte stemmen wa ren 2 in blanco en 2 van onwaarde. Op den heer A. van der Welle waren 11 stemmen uilgeb rachl, op den heer N. Overbeekc 7, zoodat eerstgenoemde gekozen was. Deze verklaarde de be noeming aan le nemen, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, en gaf zijn voornemen te kennen om het goede voor beeld van zijn voorganger le volgen. Medegedeeld werd nog, dat de aan gevraagde kolen in Iwec ladingen zullen aankomen, en dal elk lid van dc eerste lading sléchts het tweevijfde van dc op-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1