ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 7 Mei 1915. DERDE BLAD. (Z ierikzeesche C o u r a n t). abonnement. Prgs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afronderljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, Ni. 9694 Diracteun A. J- DE LOOZE ir. Uitgawar-Hoofdredacteur i Jt. FRANKEL. advertentie n. Van 13 regels f 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgare vóór S.SO ure. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. KERKWERVË, 5 Mei. Teil overstaan van nolaris Korteweg werden heden al hier in het openbaar, voor de familie van wijlen den heer Ant. v. d. Wekken, publiek verkocht:. Paarden voor i' (571), t' 780, f 510, f 781, 1' 374, f 181 en f 333; koeien voor f 272, 1 311, 1304, t' 320. f 100, 1 300. 1 250, 1 312, f 330, f 225, f 342 en f 312; kap vaarzen voor 1' 230 en f 110; vaarzen en ossen voor f 108, f 136, t 101, I 131, r 122, f 175, f 136, f 121. I' 141, f 104. F 108, f 71, f 55, f 17, E 55, f 61 en f 44; stiertjes voor f 40, 1* 37 en f 33; een varken voor f 101. SIRJANSLAND. Door de vcrecniging „Eigenhulp" is de levering van kachel- kolen aanbesteed. De levering werd ge gund aan de firma Van Nieveld; liet vervoer aan J. Fluijt en het lossen aan P. J. Quist. Landbouw en Veeteelt. ST.-MAARTENSDIJK, 5 Mei. Dezer dagen hoorden we hier en in den om trek nogal van gevallen van beroerte hij paarden, die l>ezig waren werkzaam heden te verrichten. Zoo kwamen hier heden Woensdagvoormiddag 3 gevallen bij landbouwers onder deze gemeente voor, ii.l. bij 2 paarden van den heer Anth. Hage cn bij een paard van de wed. C. Scherpenissc. Door ons naar de vermoedelijke oorzaak hiervan geïnfor meerd, werden wij ingelicht, dat het waarschijnlijk was toe te schrijven aan een ruim gebruik van peeën en daarbij weidegras. Mocht deze verklaring waar heid bevatten, dan konden de landbou wers zich door voorzichtigheid in deze voor zoo'n ongeval aan hun paarden vrijwaren. 0 N D E R W[I J 8. RENESSE. De heer M. N. Leeuwe, geb. alhier, onderwijzer te Goedereede, komt als no. 1 voor op de voordracht voor onderwijzer aan een openbare school te Vlaardingen. DINTELOORD, 6 Mei. Bij 't gisteren te 's-Hertogenbosch gehouden onderwij zers-examen slaagde de heer A. van Tooren, kweekeling der rijks-normaal school alhier. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is J. G. Vreeswijk, te Tholen, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, om tc worden benoemd tol onderwijzer derde klasse bij het Europeescli lager onder wijs daar te lande. RECHTZAKEN. Voor den krijgsraad te 's-Gravenhage stond Woensdagmiddag terecht de student- vrijwilliger bij de Landstorm P. A. H. v. B., wonende te Leiden, ter zake van het met woorden beleedigen van zijn meerdere in rang. Volgens eigen verklaring is bekl. in den avond van 17 Maart met vrienden uitgeweest en zijn zij den daaropvolgenden nacht aan 't fuiven gebleven. 's Morgens om 10 uur, nog onder den invloed van gebruikten sterken drank, liep hij, gekleed in een onderofficiersjaa met een Landstormpet en gewapend met een karabijn, als een schildwacht heen en weer in het tuintje voor zijn woning aan de Ryn- en Schiekade. Ér vormde zich een kleine volksoploop. Toen is de le luit. der infanterie, M. van Lockhorst, per fiets voorbij gekomen. Deze sprong van zijn rijwiel toen hij zag, dat bekl. op militaire wijze front maakte en gelastte hem op bevelenden toon naar binnen te gaan met de woor den: „Kwajongen, ga jij eens gauw naar binnen Daarover geërgerd, zou bekl. volgens dagvaarding, toen den luit. hebben toe gevoegd „Kale luitenant, bliksemse 2ster, je wilt er zeker nog een derde bij ver dienen, ga maar naar je eigen rotzooi". Bekl. ondervraagd, erkent de woorden „kale luitenant", gebruikt te hebben. Van de andere woorden herinnert bij zich niets en kan zich niet voorstellen ze gebruikt te hebben, terwijl hij er zelfs de beteekenis niet van begrijpt en ze nimmer gebruikt. Hy is nydig geworden omdat de luite nant bet woord „kwajongen" gebruikte. Luitenant vau Lockhorst, als getuige gehoord, deelt mede, dat hij van huis komendbeklaagde voor bet buis zag loopen en eenige menscben voor bet buis die te hoop liepen als boven omschreven. In bekl. zag getuige een militair die slecht gekleed was; hy nam de militaire houding aan en om aan dat bespottelijk tooneel een einde te maken, stapte hij af en gelastte hij bekl. Daar binnen te gaan. Getuige ontkent pertinent 't woord kwajongen gebruikt te hebben. Beklaagde, die weigerde uaar binnen te gaan, gebruikte toen de bovengenoemde woorden en later toen de hospita van bekl. dezen naar binnen had gebracht, op uitdruk kelyk verzoek van getuige, schoof bekl. bet raam open en zette bij de scheldpartij voort. Hij gebruikte toen nog maer vuile woorden, niet nader aan te duiden. Getuige deelt daarna, op een vraag van den verdediger mr. J. H. Goudsmit mede, dat bekl. hem een brief schreef, waarin bij zyn verontschuldigingen aan bood. Een militair wielrijder, die passeerde en mede bet geval aanzag, beeft de be- leedigende woorden booren uitenbij weet zeker dat de luit. niet het woord „kwajongen" heeft gebruikt. Een kruideniersbediende evenzoo, deze voegt er nog aan toe, dat op een band om bekl.'s pet de woorden: „Harten is troef" stonden. Bekl. ontkent dit, er was geen band om de pet, er stonden enkel een paar Russische letters op de pet, die den naam van een Russisch regiment voorstellen. De auditeur-militair mr. Paltbe Wesen- bagen, meent dat bier in de eerste plaats onder de oogen dient te worden gezien de vraag, of de krijgsraad van de zaak kennis beeft te nemen. Hij meent dat deze vraag bevestigend dient te worden beantwoord. De schuld van bekl. bewezen achtend, vorderde bij veroordeeling tot 2 maanden militaire detentie, met last tot onmiddel lijke gevangenneming van beklaagde. Na in raadkamer te zijn vergaderd, weigerde de krijgsraad de onmiddellijke inhechtenisneming van den bekl.fc achtte hem schuldig aan bet ten laste gelegde en veroordeelde den bekl. tot 14 dagen militaire detentie. Raadsvergadering van Scherpenisse op 5 Mei 1915. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving werden aangenomen de volgende missives: Van Gedep. Staten betreffende Rijks bijdrage kosten Lager Onderwijs 1915; de goedkeuring van bet primitief kohier van den H. O. 1915; van de bonden belasting 1915; van de verordening heffing haven- en kaaigeld tot 1 Juli 1919; van bet raadsbesluit tot uitgifte van gemeente grond recht van opstal en erfpacht goedgekeurde exemplaren der raads besluiten betreffende wijziging en af- en overschrijving begrooting 1914; proces verbaal opneming boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 22 Maart j 1. Er was in kas f 2778,96. Wordt aangeboden gemeenteverslag over 1914. Nader wordt geregeld de pensioen grondslag van den telefoonkantoorbouder en gemeenteveldwachter in verband met hunne verbooging der jaarwedde. Vaststelling van den staat van oninbare posten van den H. O. 1914 op f 18,076 Vaststelling van den staat van oniubare posten van de bondenbelasting op f 5. Verder werd onbewoonbaar verklaard de woning van de wed. P. Buurland in den Langeweg. Tot leden der scbattingscommissie voor de inkomstenbelasting werden benoemd de beeren D. Kleppe, C. A. Geuze, Job, Rijetenbil en C. Hartog A.Az. Het voorstel van Burgem. en Wetb. om de kermis dit jaar door te laten gaan, werd verworpen. Tegen de beeren Polder man, Oudesluijs, Keur en Rijetenbil, zoodat dit jaar geen korniis gehouden wordt. Het voorstel van den beer Rystenbil om de kermis voor goed af te schaffen, werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die der lieeren Keur en Rystenbil. Het denkbeeld van den heer Oudesluijs, om in 't vervolg de kermis niet meer op Pinksteren te houden, zal later worden overwogen. Verder werd besloten geen beslissing te nemen in zake de gasverlichting, alvorens een aanbod door de gemeente Tholen wordt gedaan. Het verzoek van den gemeentewerkman J. de Graaf, om een toelage wegens de duurte der levensmiddelen, wordt met algemeene stemmen van de band gewezen. In zake de benoeming van een onder wijzer worden Burgem. en Weth. gemach tigd een nieuwe oproeping te doen. Niets meer te verbandelen zijnde, sloot de voorzitter deze vergadering. Nederland en de Belgen. Bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana schreef de Qazet van Brussel een artikeltje, waarin o. m. het volgende voorkomt: „Op dezen dag is bet voor ons, Vla mingen, een behoefte, onze stam- en taalgenooten uit bet Noorden te betuigen hoezeer wij bun verlichte vaderlandscbe gevoelens waardeeren en bun onzijdige houding op prijs stellen. Het is immers dank aan deze onzydigheid, daf bet Nederlandscbe volk ons de onschatbare diensten heeft kunnen bewijzen, die we niet genoeg kunnen gedenken. Hoe toch zullen wij ooit vergelden wat bet gastvrije Nederland gedaan beeft voor de honderd duizenden Belgische vluchtelingen, dio er opgenomen, verpleegd en gevoed werden, ja, waarvan or nog een gedeelte is ondergebracht op kosten der Neder landscbe lastenbetalersEn is het niet dank aan de medewerking der Ilolland- scbe regeering, dat er voldoende levens middelen naar België komen „Er zyn menscben hier te lande, die wenschen dat Holland in den Europee- schen oorlog betrokken worde, ja, er vrijwillig aan deelneme. Onbegrijpelijke verblindheid! Die dwazen denken dan niet aan liet lot van onze vluchtelingen, waarvan Holland niet lauger den laat zou kunnen dragen; zij denken er niet aan dat de toevoer langs de zee zou afgesneden en wij aan hongersnood zouden prijsgegeven zijn. En wat een zwarte ondankbaarheid, aan een land dat ons niets dan goed bewezen heeft, het ergste te wenschen wat men wenschen kan de verschrikkingen van den oorlog! „Doch de verstandige Belgen denken er zoo niet over, bewust als ze zijn van bun groote schuld aan bun noorder buren". Deze woorden wyzen wel op een be- langryke raeeningsverandering in België ten opzichte van ons land. Het heeft maandenlang niet ontbroken aan'critiek op onze neutraliteit, aan aandrang om ons in den oorlog te betrekken, en aan ontstemming over onze weigering. Maar ten slotte heeft dan toch het beter inzicht gezegevierd. Wy kunnen ons daarover slechts hartelyk verheugen. Boschlkbaarstelliog ran levensmiddelen. Biykens een scbry ven van den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel aan de Pov. Commissie van advies inzake tarwe- en broodvoorziening in Zeeland, is het de bedoeling van den Minister, de verstrekking van ongebuild meel te doen plaats hebben door een door het gemeente bestuur aan te wyzen meelfabrikant of molenaar welke regee- ring8tarwe vermaalt. Een datum waarop de maatregel in werking treedt, is niet vastgesteldhet meel zal kunnen worden geleverd zoodra de aan de gemeenten toegezonden staten aan den Minister ingevuld zyn teruggezonden en de controle regeling voor de betrokken gemeente door den Minister is goedge keurd. Wanneer bakkers klanten hebben in een andere gemeente dan waar zy wonen, moeten zy opgaaf omtrent bet benoodigde brood voor die klanten doen in de ge meente waar dè klanten wonenniet in de gemeente waar zy zelf gevestigd zijn. Een droeve uittocht. Een Britsch officier uit Yperen schryft, dat voor hem bet meest droeve gevolg van den Duitschen aanval zonder eenigen twijfel de algeheele ontruiming der stad door de burgerbevolking is geweest. Zaterdag en Zondag voerden de Duitschers zwaar geschut aan en begon een allerheftigst bombardement. De granatenhagel deed op vele plaatsen brand uitbreken en het werd spoedig duidelyk, dat het eenige heil voor de burgers in een haastigen vlucht gelegen was. Derhalve verlieten de 12.000 inwoners, overschot van de 18 000 de stad en vluchtten naar Poperinghe. Het tooneel langs den weg was vreeselyk. Het gedonder der kanonnen, het barsten der kartetseD, de ammunitie- colonnes en motors op weg naar het front gaven een levendig beeld van den ernst der worsteling, om den verloren grond aan den vyand weer te ontrukken. Het gezicht van de gewonden, vervoerd in motor-ambulances of schrompelend langs den weg met verbonden hoofden en ledematen of uitrustend op de stoepen van de huizen, was akelig genoeg maar ten minste een te verwachten oorlogs beeld. Veel hartverscheurender echter was het schouwspel van de heele bevolking, vluchtend voor lyfsbehoud met haar schamele have. De volgende beschryving geeft voor onze grensbewoners niets nieuws, na hetgeen zy in de Octoberdagen zagen. Het was een weldadig gezicht, vervolgt de schryver, cfe sympathie en de hulp vaardigheid van de Britsehe soldaten te zien. Zy bielpen yverig bagage en kinderen dragen en zelfs de gewonden bielpen nog kinderen voort. Waar moet al dat ongelukkige volk heen. De 7 mijlen tusschen Yperen en Poperinghe zyn niet de grens van hun tocht. Waar moeten ze verder heen? Alle gebouwen en huizen zitten vol met onze troepen. En te midden van dit onbeschryflyk tumelt was een boer kalmpjes bezig met het ploegen van zyn akker en bet scheen of hy alleen niets merkte van wat er gaande was. Een Engelscbe dankbetuiging. Aan hel IIbid. wordt uit Londen ge seind: In de onder voorzitterschap, van den bisschop van Londen gehouden verga dering van 'l Zendingsgenootschap voor zeelieden stelde de heer Cecill Croft, die een bezoek bracht aan Groningen een motie voor om dank le betuigen aan de Ncderlandsche regeering voor de behandeling der Britsehe geïnter neerden. De heer Croft verklaarde, dat de Britten uitnemend worden behandeld(. Dc Nederlanders deden veel voor de mannen, en tusschen deze en het Neder land sche volk heerschten de beste ge voelens. Burgerlijke Stand van St.-Annaland. (Over de maanden Maart en April 1915). Geboren: Elixabeth, d. van C. van der Klooster en M. C. Ku ij per. Jacobus, z. van A. Rijnberg en H. Kaashoek. Pieter Hendrik, z. van J. de Bres en B. J. Langeler. Elizabeth Anna, d. van J. van Vossen en D. K. Snoep. Abraham Gerard, z. van J. H. Theunisse en A. W. Ketting. Maatje, d. van P. Rjjnberg en C. van den "Boogaart. Cornelia, d. van P. de Jonge en A. Rjjnberg. Catharina Adriana, d. van M. A. Wejjler. Johannes Cent, z. van C. Hoogerhuis en D. Goedegebuure. Martina, d. van J. Goedegebuure en F. J. Kaashoek. Johannis Cornelis, z. van C. P. Uyl en A. van Moort. Ondertrouwd: Jacob Willem8, 24 j., jm., van Zuidzande en Neeltje Gunst, 23 j., jd. Mattheus Cornelis de Bruine, 26 j., jm. en Willemina Anthonia Ketting, 26 j., jd. Jan van de Repe, 25 j., jm. en Jacoba Cornelia de Witte, 24 j., jd. Gehuwd: Jan Thomas Kurvink, 40 j., weduwnaar van Elizabeth Elenbaas en Aagtje van Beveren, 55 j., weduwe van Cornelis Goedegebuure. Jacob Kaashoek, 40 j., jm., van Poortvliet en Cornelia Gunst, 37 j.. jd. 4 Cornelis Ilejjboer, 53 j., jm. en Adriana den Haan, 35 j., weduwe van Hubrooht de Jonge. Willem Marinus Bazen, 22 j., jm., van Sint- Maartensdjjk en Krina de Jonge, 25 j., jd. Willem Gunst, 26 j.f jm. en Abramina van der Slikke, 23 j., jd. Overleden: Jacoba Maatje de Bruine, 25 j., ongehuwd. Willemina Cornelia van Beveren, 83 j., weduwe van Cornelis den Haan. Catharina, 6 m., d. van J. D. Kodde en C. J. Wejjler. Tannetje Lena, 7 m., d. van P. Gunter en L. Qunak. Cornelis Din genus Goedegebuure, 39 j., man van Jacoba Cornelia Moerland. Marinus Snoep, 55 j., man van Cornelia Berkhey. Burgerlijke Stand ran Oud-Yossemeer. (Over de maand April 1915). Geboren: Cornelia Johanna, d. v. J. P. Aarden en A. M. Stejjns. Petrus, z. v. A.'C. Verhees en L. van der Zande. Jacoba, d. v. M. Jeroense en P. A. van Driel. Gehuwd: Jan Aarnoudse, 23 j., j.m. en Maria Johanna van der Reest, 21 j., j.d. Jacobus Nagelkerken, 28 j., j.m. en Adriana Cornelia Hommel, 32 jj.d. Overleden: Martina Knuist, 26 j., echtgenoote H. H. Ridderhof. Adam van Tilbeurg, 48 j., echtgenoot v. A. C. de Kater, bevorens weduwnaar van M. C. C. Kooien. Pieter Beaufort, 28 j., z. v. Jan Beaufort en W. Holleman. Burgerlijke Stand van Scherpenisse. (Over de maand April 1915). Geboren: 5 April. Dingenus Dirk, z. v. Cornelis Andriesse en Jannetje Kejjzer. 18 Abraham, v. Marinus Abraham Jansen» en Jobje Kot. Ondertrouwd: 22 April. Marinus Jan Kievit, 27 j. en Pieter- nella Vermaas, 25 j. Getrouwd: Izak Quuak, 23 j. en Cornelia Jacoba Beeke, 21 j. Overleden: 11 April. Geertrui Rystenbil, 70 j., echtgenoot» van Cornelis Keijzer. 28 m Johannes de Jager, 77 j., echtgenoot van Klazina Helmstrjjd. HurgerUJke Stand T»n St.-Flllpaland. Over de maand April 1915. Geboren: Cornelia Jacomina, d. v. J. M. Verhage en C. M. den Braber. Pieter Marinus, z. v. H. P. Kramer en J. Hardenberg. Gerrit Pieter, z. v. P. Kranendonk en A. W. van der Dussen. Martinus, z. v. G. Stoutjesdjjk en C. van 1 waarden. Jacob Gorrit, z. v. A. den Braber en J, den Braber. Ondertrouwd: Johannes van der Ree, j.m., 29 j. en Maria Quist, j.d., 23 j. Gehuwd: Adriaan Kole, j.m., 37 j. en Janna Jacoba Aar noudse, j.d., 32 j. Adrianus Johannes Visser, j.m., 25 j. en Jacoba Maria Aarnoudse, j.d., 28 j. Willem Noorthoek, j.m., 25 j. en Catharina Klazina Guiljam, j.d., 23 j. Johannes van der Ree, j.m., 29 j. en Maria Quist, j.d:, 23 j. Overleden: Elisabeth de Waal, 78 j., echtgenoote van Jan Wesdorp. Jacomina Verwjjs, 49 j., weduwe van Jacob Marinus Geense. Marinus Adriaan Mol, 8 maanden, z. v. A. Mol en P- den Braber. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 6 Mei. Van erwten was flinken aanvoer, welke tot veel ver hoogde prijzen werden verkocht. De aanvoer van andere artikelen was gering Enkele uitgelezen partijtjes erwten wer den boven de noteering verhandeld. Tarwe f 16 a f 16,75; haver f 14 a f 15; erwten (kleine) f 14 a f 16,50; kroonerwten f 17 a f 19; schokkers 117 a f 20; bruine boonen f 13 a f 15; aard appelen (bonte en blauwe) f 3,50 a f 4; bravo's f 3 a' f 3,30. Telegrafisch Weerberloht medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Initituut te De Bilt, naar waarnemingen rerrioht in den morgen ran 7 Mei 1915. Hoogate barometeritand 766,0 te Memel. Laagste 759,0 te Bodü. Verwachting tot den avond ran 8 Mei, zwakke tot matige winden, aan vankelijk uit Oostelijke richtingen gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer vooral in het Zuiden, ïell'de temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 9