ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 7 Mei 1915. EERSTE BLAD. H.H. Correspondenten, (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 71 «te JAARGANG, Ne. 9694 Diraotouri A. J. DE LOOZE Jr. UitBaaar-Hoofdradaoteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. die ons opgaaf verstrekken der Predikbeurten, worden verzocht die voor Hemelvaartsdag In te zenden vóór Maandag» namiddag 2 ure. DE REDACTIE. Oorlogsoverzicht. Ten gevolge van de door de Duitsch- Oostenrijksche troepen behaalde over winning bij de Dujanec, een zijrivier van de Weichsel, trekt de Russische leger- macht voortdurend terug, uit vrees te worden afgesneden en te moeten capi- tuleeren. Het is een groote vraag, of het derde Russische leger een omsingeling nog zal kunnen ontloopen. Maarschalk Von Mackensen laat de Russen niet met rust. Hij zit met zijn zegevierend leger hen voortdurend op de hielen en heeft hen daardoor in een netelige positie gebracht. Het aantal der tot dusverre krijgsgevangen gemaakte Russen be draagt 40.000. Het officieel bericht uit het groote Hoofdkwartier, dat gisteren- namiddag naar Berlijn geseind werd, zegt, dat het aantal gevangenen reeds tot boven de 50.000 gestegen is. De doorbraak is een voldongen feit. De Duitsche troepen naderen in Vlaanderen meer en meer Yperen. Eenige plaatsen werden door de Duitscbers bezet. Zij hebben zelfs een aanval ge daan op de bekende heuvel 60, die de Engelschen in April op de Duitscbers veroverd hadden. Zij schijnen aanvanke lijk dien heuvel genomen te hebben, maar moesten hem later, toen nieuwe Engelsche troepen aanrukten gedeeltelijk weer ontruimen. De geallieerden zijn in weerwil van haar landingstroepen op Gallipoli er nog niet in geslaagd de Dardanellen te for- ceeren. Zij hebben onder bescherming van de Engelsche-Fransche oorlogsschepen op het schieleiland Gallipoli slechts een kuststrook kunnen bezetten. Elke poging voorwaarts te trekken werd door de Turken verijdeld. Het groote gevaar dreigt, dat Italië aan den oorlog zal deelnemen, en in dat geval de zijde der Entente zal kiezen. Is al de houding van Italië gedurende dezen oorlog niet onberispelijk, omdat het krachtens zijn bondgenootschap met Duitschland en Oostenrijk gehouden was genoemde staten met zijn leger en vloot bij te staan, voor die passieve houding zou als grond nog kunnen aangevoerd worden, dat het met het oog op de sympathie der bevolking voor Frankrijk, neutraal wilde blijven. Maar thans blijkt, dat de regeering van genoemd rijk zoowel met de Entente als met Oostenrijk Hongarije tegelijkertijd aan het onder handelen was. Wie het meeste gaf, diens zijde zou het kiezen. Ais dat staatsmanskunst moet heeten, dan is dit een van de laagste soort. Immoreeler kan het niet. China heeft geweigerd de eischen van Japan in te willigen, zoodat, indien het ten slotte niet toegeeft en in zijn weigering volhardt, een oorlog tusschen genoemde staten te verwachten is. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Door een alhier vertoefd hebbenden Belgischen vluchteling, J. de Ruysser uit Antwerpen, is uit wol een soort schilderij vervaardigd, vertoonende de kleuren der Nederlandsche en der Belgische vlag, omgeven door oranje, met het opschrift op wit moiré: „Uit dankbaarheid geschonken door de Bel gische uitgewekenen aan het steuncomité van Zierikzee. Het vervaardige, in ljjst en achter glas, is door het steuncomité aan de gemeente Zierikzee aangeboden tot plaatsing in de Oudheidskamer, om daar de herinnering levendig te houden aan de dagen van spanning en oorlogsgevaar, waarin men ook hier heeft verkeerd en als bewys van dankbaarheid voor Neder- landschen weldadigheidssin aan arme uitgewekenen betoond. Er zijn gisteren nog 16 schippers- vaartuigen hier aangekomen, zoodat de Oude Haven vol ligt, „noch nicht dar- gewesen". Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen voor de kinderen der Belgische vluchtelingen een school te stichten; waarin door Belgische onderwijzers onde/- richt zal worden verstrekt. Wij hebben in dank ontvangen het 6e verslag van den Iotendancedienst voor 't Provinciaal Vluchtelingencomité in Zeeland, loopende tot 1 April 1915. In dit verslag wordt een alleszins be langrijk overzicht van den intendance- dienst gegeven. Men kan daaruit zien, welk een reusachtigen arbeid genoemd comité gehad heeft. Het keurig met eenige afbeeldingen opgeluisterd verslag is door mr. Anne Bolle en mr. P. Dieleman geredigeerd. BROUWERSHAVEN, 5 Mei. Heden werd alhier door den heer L. van Sluis Ce., raadslid en lid der bouwvereeniging, de eerste steen gelegd, van het viertal woonhuizen aan den Heerenweg, gebouwd voor rekening der Brouwersche Bouw vereeniging tot welken bouw deze was in staat gesteld door een verleend voorschot ingevolge 7 der Woningwet. Zulks geschiedde in tegenwoordigheid van de leden der bouwvereenigiug, waarby de heer J. M. v. d. Bout Tz., voorzitter, in herinnering bracht, de welwillendheid van den heer van Sluis, voornoemd om tegen een civielen prys een stuk tuingrond af te staan, geschikt voor dien woningbouw, waarom de vereeniging besloten had hem de eer te gunnen van die woningen den eersten steen te leggen. WISSENKERKE. Donderdagochtend zijn de laatBte vluchtelingen van deze gemeente over Middelburg naar Ede vertrokken, door den gem.-veldwachter en een lid van het subcomité begeleid, 's Avonds te voren waren zij in tegen woordigheid van dat comité aan een afscheidsmaal vereenigd, waar zij door ds. v. d. Linde hartelijk werdeu toe gesproken. Een der mannen dankte uit aller naam het comité en de gemeen te- naren. tydelyke vervulling van het ambt van onderwijzer le kl. aan de Hendrikschool te Willemstad. Aanbestedingen, Vorkooplngen, enz. NOORDGOUWE, 7 Mei. Heden wer den alhier, ten overstaan van notaris Biermasz te Zierikzee voor den beer Andr. A. Vis, publiek verkocht eenige melkkoeien. Prijzen f 181, f200, f212, f 235, f 250, f 306. BRUINISSE, 5 Mei. lieden werden alhier ten overstaan van notaris Bier masz te Zierikzoe verkocht, de onroerende goederen, nagelaten door den heer M. Padmos Zz. De opbrengst was als volgt: Bouwland: Gemeente Bruinisse. 1.29.15 H.A. aan den Molenweg, f 1175; 1.41.10 H.A. aldaar, a f 1091; 0.75.10 H.A. aan Lt. Hogerwerfeweg, J f 1050; 0.65.85 H.A. aldaar, 5 f1050; 0.67.15 H.A. aldaar, a f 1050; 1.33.30 H.A. aldaar, a f 1052; 1.47.60 H.A. aldaar, a f 1161. Gemeente Oosterland. 0.60 80 H.A. aan den Oudendijk, a f 950; 0.75.30 H.A. aldaar, a f 950; I.35.00 H.A. aldaar, a f 1014; 1.83.90 H.A. aldaar, a f 1059; 0.36.50 H.A. aan Jonkersweg, a f 700; 0.39.60 H.A. aldaar, A f700; 0.62.75 H.A. aan Maatje Harings-Jop8weg a f 10500.79.65 H.A. aldaar, h f 900. Gebouwen: Gemeente Bruinisse: Woonhuis en erf, aan de Oudeetraat, f 3275 met f 10 toebeding; schuur en erf, aan de Deestraat, f 1040. ONDEB WIJ8. Acte-Examens in Zeeland. MIDDELBURG, 6 Mei. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren R. Kamman, C. Sluis, N. de Jager, K. J. van der Wel, G. H. Withagen, allen te Middelburg en K. M. Schot te Tholen. Gesteld ter beschikking van den Gouverneur van Curoa<;o, K. v. d. Heide, te Den Haag, ter aanvankelyk van de KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. OUD-YOSSEMEER. De lieer T. W. \utenbooni" is "gfeKozen tol ouderling in de. plaats van den heer M. Snoep, over leden. Openbare Gemeenteraadsvergadering te THOLEN, op Woer sdag 5 Mei, 's vooimiddags te 2 uur. Voorzitter: burgcrticcstcr Wagtho. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig dc lieer .1. K. van der Slel. Na opening zegt de voorzitter, dal de notulen der vorige vergadering nog niet gereed zijn. wegens hel korte tijdsver loop der vorige vergadering. De heer Van Yredenburg vraagt, of het hem vergund wordt, wanneer punt 1 is afgehandeld, eenige vragen te richten lot Bilrgeni. cn Welh in verband niet de gasaangelegenheden. De voorzitter geeft daartoe verlof. Ingekomen is een schrijven van den heer .1. van der Slel, waarin deze mede deelt mei ingang van lieden ontslag te nemen als lid van den raad. De voorzit Ier meent zeker de tolk der leden te zijn, wanneer hij zegt, dal hij dit besluil betreurt. I)e leden geven door teekenen hun instemming te kennen. Voor kennisgeving wordt aangenomen 'n schrijven van den heer L. Bal, waarin deze mededeelt zijn benoeming als lid der schaüiugscommissie aan le nemen. Aan de orde is een schrijven van tiet bestuur der ambachtsschool te Bergen- op-Zoom, waarin wordt medegedeeld, dal eenige leerlingen uit Tholen ook hunne inrichting bezoeken. Te dien einde vragen zij den raad, dat de gemeente Tholen aan die ambachtsschool een jaarlijkseiic toelage zon willen verstrek ken, als blijk van waardeering voor hunne inrichting. De voorzitter zegt. dat Burgem. en Welh. van oordeel zijn. dat 'n ambachts school zoo dicht bij de gemeente zeer te waardeeren is voor de aanstaande vaklui. Burgem. cn Weth. stellen mits dien voor een jaarlijksche toelage te geven van f 50. le meer daar andere gemeenten hierin zijn voorgegaan. De heer Quist zegt met dit voorstel niet le zullen meegaan. Die zijn kinderen er heen stuurt, moet dit zelf maar be talen'. De heer Noske vindt f 50 le veel. De heer Möèlkcr zegt dit ook te vinden Til stemming gebracht, wordt het voor stel van Burgem. en Welh. aangenomen mét 6 legen 1 stemmen. Tegen stemden de heeren Quist, Noske, Van TI iele en Moelker. Aan de orde is een verzoek van do aid. van den Volksbond tegen Drank misbruik, dat in de vorige vergadering is aangehouden. De voorzitter zegt, dal adressanten vragen hel aantal vergunningen op het maximum le houden, waarop het nu staal. De heer Moelker zegt het hiermede niet eens le zijn. Gesteld Tholen's bevol kiii« komt eens op 1000 inwoners, wal dan? De voorzitter zegt, dat, wanneer dat blijkt, dan de tijd daar is om verancfe ring er in te brengén. In stemming wordt het voorstel met 9 stemmen aan genomen. Tegen de heer Moelker. Ter tafel komt een adres van de ver eeniging van kermisvakgenooten te Ber- gen-op-Zoom, waarin adressanten be leefd vragen dit jaar in de gemeente Tholen de kermis te houden. Adressan- Ion gronden hun verzoek op dc over weging, dal, wanneer zij dit jaar hun kermisberoep niet kunnen uitoefenen, zij heelemaal Ion ondergang zijn opgeschre ven. Burgem. en Weth. hebben deze zaak besproken, en gevoelen ook, hoe moeilijk het is deze menschen hun brood te ontnemen. Dc heer Quist zegt er heslist tegen te lebben, dal het kermis wordt. Wat hem aangaat, moge ze voor goed verdwijnen, De heer iWiagemaker zegt, dat gezien wal heden in Bergen-op-Zoom voorvalt, toch eigenlijk ook een soort kermis is. .Welnu laat zoo iels nu hier ook komen, lil hindert niet. Daarom zal hij met liet standpunt van Burgem. en Welh. mee gaan. De heer Van 11 iele verklaart met de menschen medelijden te hebben, doch toch beslist tegen de kermis. Mij zal lus tegenstemmen. In stemming komende, wordt met 7 legen 3 stemmen besloten, dat, zoo er geen buitengewone omstandigheden zich voordoen, de kermis zal gehouden wor den. Tegen dc heeren Noske, Quist en Van II iele. Voor kennisgeving worden aangeno men Iwee misives van Gedep. Staten, waarin zij goedkeuren de raadsbesluiten betreffende de overname der gasfabriek. Ter tafel komt een verzoekschrift, ge- teekend I). II. van der Velde, waarin leze. vernomen hebbende dat de gas fabriek met 1 Mei in gemeente-exploita tie komt, eerbiedig verzoekt hem ook, evenals voor dc Naaml. Vennootschap, te willen benoemen lol boekhouder der gemeente-gasfabriek. Adressant grondt zijn verzoek op de overweging .dat hij reeds 15 jaar tot groote tevredenheid van [aandeelhouders zijn taak vervult. De lieer Moelker zegt, dat in de vorige zitting besloten is. dat het beheer der gasfabriek zal worden ondergebracht op dc gemeente-secretarie. Zelf moet hij be kennen dit besluit le hebben helpen bekrachtigen, niet zonder goed le hebben nagedacht vooraleer hij zijn stem uit bracht. Indien nu de raad met hem kon meegaan, zou hij niet ongeneigd zijn om b.v. don lieer Van de Volde een zekere bijdrage eenige jaren le geven, op de manier van wachtgeld. Spreker beklaagt die hij ondervond, toén hij deze aangc- dien bij ondervond, toen hij deze aange legenheid met personen buiten den raad besprak. De heer Wagemaker zegt 't gesprokene van den héér Moelker te onderschrijven. Ook hij heeft overijlend in de vorige week gestemd, om de zaak op de secre tarie te brengen. Ook hem spijl het, ter wille van den heer Van de Velde, die zijn betrekking er door kwijl is. doch spreker heeft ook. evenals de heer Moel ker. te klagen over een behandeling van een hoogstaand persoon in dc gemeente, die als 'l ware pressie op ons zou willen uitoefenen, en zoodoende een raad naast den raad vormen. Dit vindt spreker veel tc erg, cn hij moet die behandeling zeer laken. De heer Wagtho vraagt, of dc gas commissie 't recht heeft 'n administra teur (e benoemen. De voorzitter zegt. dal dit niet kan, alle benoemingen geschieden door den raad. Hij, de voorzitter, is ook wel met personen buiten den raad in contact geweest, doch hij is voor zich overtuigd dat de raad niet is overrompeld d.oor het genomen besluit. Dit besluit is gegrond op liet advies van onzen deskundige den heer Bonthuis. De heer Hollestclle zegt, over deze zaak tevoren rijpelijk te hebben nage dacht. Door de overbrenging van de gasfabriek aan de gemeente wordt de geheele administratie overgebracht op de secretarie, cn deze daarmede be zwaard. Ook de administratie van de gemeente wordt met behulp van den ontvanger gevoerd ter gemeente-secreta rie, en op grond van de analogie, die tusschen beide zaken beslaat, wenschtc spr.. dat ook die in gelijken zin kon worden geregeld. Op grond van deze bc schouwing, verdient het mijns inziens aanbeveling ook den thans fungeeren den ontvanger van de gasgelden in zijn betrekking te handhaven, doch onder voorwaarde, dat dc inkomsten van den hóofd-ambtenaar ter secretarie voor de uitbreiding zijnerzijds daarvoor te on dervinden bemoei nissen, ook met een door den vaadvte bepalen bedrag te ver- hoogen. De lieer Moelker zegt bezwaar te heb ben tegen dit voorstel, en zou desnoods te vinden zijn voor eenig wachtgeld ge durende eenige jaren. De heer Van Yredenburg zegt, dat van een wachtgeld nu nog geen sprake kan wezen. Pas wanneer hetzij 'n boek houder of administrateur, hoe de raad ook aanstonds besluite, benoemd is, en liet blijkt, dat de oude boekhouder er uitvalt, kan een voorstel om \Vachlgeld worden ingediend. Doch nu daar reeds over te spreken, dal heeft geen zin. Spreker zou óf een oproeping wenschen, óf dal de raad heden besloot alle ^nib- ten a ren te benoemen. De heer Quist vindt het beste om den heer Van de Velde zijn posl maar te laten houden. Hij zal gaarne medewer ken hem opnieuw te benoemen. De voorzitter zegt, na géhoord le heb ben de verschillende meeningen over deze zaak, zich een eigen opinie gevormd te hebben. Hij zal zonder onderscheid van personen, zonder rechts of links te zien, doch zicli plaatsende op een neutraal standpunt, zijn meening zeggen. Aller eerst dié heeren, die door buitenstaanders buiten den raad beleedigd zijn. Ook hij, de voorzitter, is door sommige perso nen lastig gévallen, doch meent, dat wij als raadsleden ons daar boven moeten verheffen. Hij zou dus die heeren den raad geven deze zaak kalm op te nemen en zich daar verder niet aan te storen. En wal de werkzaamheden op de secre tarie aangaat: Dit lijdt geen twijfel, dat deze de laatste jaren enorhi in omvang zijn toegenomen. Was de mobilisatie niel uitgebroken, zoo was misschien reeds voor cenigen lijd een voorstel inge diend om hel tractement van den hoofd ambtenaar wal le verhoogeni De gele genheid hiertoe biedt zich gunstig daar voor aan, le meer daar de begrooting er ongewijzigd door kan blijven, door dat er f 200 pensioengeld is vrijgeko men door het overlijden van den lieer Ané. Men zou dus b.v. hel tractement van den secretaris kunnen verhoogen met f 200 en de heer Van de Velde op f 150 kunnen benoemen als boekhouder. De begrooting bleef dan ongewijzigd. De lieer Moelker vindt liet van het nu afgetreden beheer niel degelijk, dat zij bij de overgave totaal niel om deze zaak gedacht hebben. Dit was voor Burgem. en Weth. en pok voor de gascommissie een spoorslag geweest om over deze zaak rijp na te denken. De voorzitter wenscht tot beëindiging der zaak over te gaan lot een benoe ming, of willen de heeren eeii oproeping of wat dan ook. De heer Moelker acht liet nnodeloos geld verspillen om dusdanig een oproe ping tc doen. Uil de discussie valt zijns inziens duidelijk op te maken, omtrent welke twee personen het gaal. In stem ming gebracht wordt het voorstel Yre denburg- om een oproep te doen, ver worpen met 7 legen 3 stemmen. Voor oproep waren de heeren Vredenburg, Wagtho, Wagemaker. De voorzitter handhaaft daarop zijn voorstel om eerst de traclementen te be palen en daarna dc personen te benoe men. Het voorstel van hem om de 1sle ambtenaar ter secretarie f 200 le geven voor zijn meerdere werkzaamheden, ook inzake hel gasbedrijf, wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. De heer Van II iele zegt voor de stem ming, dat hij dit bedrag te hoog vindt, en dit liever op f 100 bracht. De heer Noske kan hiermede mee gaan. De heer Quist vindt hel verschrikke lijk, dat er weer zoo maar over f 200 er' bij le geven, net gedacht wordt of dit niets is. Hij is er sterk tegen. Met is weer een heer, en dan wordt het Iraete ment er maar bij gegooid. Hij wou odk wel de pen tusschen de vingers nemen. 'I Zou zeer de vraag zijn of hij het er bij kreeg. Als een werkman 'bij den raad aanklopt, vindt hij geen gehoor; maar als liet voor pennewerk is, dan vliegt het tractement omhoog. Spreker zal tegenstemmen. De voorzitter zegt. dat de lieer Quist de zaken niet te ernstig moet opnemen. De heer 'Quist meent, dat hij in de. centen kwestie in 'l belang der gemeente nooit te ernstig kan wezen. In stemming gebracht wordt besloten om ook den secretaris I' 150 te. geven voor zijn bemoeiingen. Dit besluit werd met 9 tegen 1 stern goedgekeurd. Tegen de heer Quist. Daarop volgt de benoeming van een boekhouder. Benoemd wordt niel 8 stem men de lieer D II. van de Velde, terwijl 2 stemmen in blanco zijn Uitgebracht. Tot mede-administrateur wordt be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1