ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 5 Mei 1915. UITBREIDING NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a 11 t ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per poit- 1,80. Voor het buitenland per jaar- 10, Afiunderlyke nummer»- 0,06. Verachjjnt Uaandag, Woenidag en Vrydag. 7l«te JAARGAN6, Ha, 9693 Diracteur f A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regel»f 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel-0,15. Bjj contract belangrijke korting. Iniending op den dag van uitgave yóit 1.80 ure. RECLAMES. 1-6 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Verkoopers der welbe- kende Viper-Vliegenvtin- gers gelieven zich te wenden lol R. 11'. J OCHTMAN, Papiermagnzijn, AppelmarkI, Zierikzee Verkoopprijs ii cent. Telefoon No. 71. AFKONDIGING. Het HOOFD van liet Plaatselijk Bestuur te Ziebikzee maakt bekend, dat door den beer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier der belasting op Bedryfs- en andere Inkomsten No. 6, belasting jaar 1911 15, 'twelk op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder y/erplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. ZibriK7.ee, den 4 Mei 1915. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. emplacement Zierikzee Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS v»n ZlERIK/EK Gelet op een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 30 April j.l., no. 142,. 2e afdeeling; Brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de stukken, betrekking hebbende op het verzoek van de Rotterdamse!) e Tram wegmaat- schappij tot het leggen en verleggen van spoor staven in openbare wegen in deze gemeente ten behoeve van de wijziging en uitbreiding van het emplacement Zierikzee, gedurende veertien dagen ter secretarie dezer gemeente VOOr lioJangliekkoodon tor iusngtr liggen. Zierikzee, den 5 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Oorlogsoverzicht. Nu de periode van betrekkelijke win* tciTUst is thans, nu het schoonc voor jaar met zijn ontluikende natuur, geko men is, in schrille tegenstelling met haar, de vernietigende krijgsactic, zoo wel in liet Oosten als in het Westen weer in vollen gang. Wel zijn de be richten van de strijdende partijen nog niet eensluidend, maar men kan toch. wanneer de blik niet door partijdigheid beneveld is, en liefde lol de waarheid de uitsluitende leidster in deze is, zich vrijwel een voorstelling van de jongste krijgsverrichtingen maken. Wij zullen beginnen met die op hel Oosterfront Ie bespreken. Üc Duitschers hebben ii? dc Ooslzce-Provincic Schawli, dat door de Russen aan vier hoeken in brand geschoten was, bezet. Zelfs zijn hun patrouilles reeds in Libau verschenen en zijn Duitsche lorpedoboolcn in de golf van Riga gezien geworden. Hun voorhoede is al op weg naar Riga. Met schijnt, dat de Russen in het Noorden geen invrasie van de Duitschers, die al dieper en dieper het land intrekken, verwacht hebben, daar zij er geen noe menswaardige troepen hadden lot ver dediging van het nu door de Duitschers reeds bezette grondgebied. Is deze inva sie reeds zeer ernstig, nog ernstiger is de overwinning, die de Duitschers en Oostenrijkersonder aanvoering van Maarschalk Mackenzer, in West-Galicië behaald hebben. Zij zijn door het Russi sche front heengebroken, en hebben den overgang over den Dunajec gefor ceerd. Afgezien van de aanzienlijke oor logsbuit, die zij daarbij maakten, hebben zij voorloopig 30.000 Russen gevangen genomen. iWelke de gevolgen van deze overwinning zullen zijn, weten wij niet, maar dit weten wij wel, dat zij' verrei kend zullen zijn. Het zou niet onmoge lijk wezen, dal de Russen tengevolge van liet doorbreken hunner linie, ver plicht zijn zullen geheel Galicië te ont ruimen. Ook op het Westerfront waren de Duitschers fortuinlijk. Zij hebben in Vlaanderen Zevencate, Zonnebeke, .West hoek genomen, en hebben ten tweeden male Duinkerken met kanonnen gebom bardeerd, waarvan het bestaan met het oog op dc draagwijdte, aan de gealli eerden onbekend was. Het bombardement van Duinkerken heeft een waren exodus der burger lijke bevolking tengevolge gehad. De treinen naar Parijs zalen propvol. Men was al zeer blij, wanneer men in een bagage- oJ' becslenwageji een--plaaUje kon bemachtigen. Zij. die dc stad niet verlieten, zijn naar hun kelder gevlucht. Toch werden nog 150 menschen door hommen getroffen. De Franschen en Engelschen hebben herhaaldelijk pogingen lot hérwinning van liet bij Ypcren verloren terrein aangewend, maar deze slaagden, gelijk dc oorlogscorrespondent van liet Engel sche reuzenblad de Times zelf erkent, lot nu loc niet. Dë Duitschers schijnen van het plan zwanger le gaan zich van Duinkerken en dc geheele kuslslreek meester le maken, teneinde met hun nieuwe kanonnen het Engelschc kanaal le beheerschen, en zoo liet mogelijk is. Dover te bombardeeren. Dc Engelschen vermoeden dit. Vandaar dat zij alle krachten aanwenden teneinde dit te ver hinderen. In de Noordzee is tusschen een Zep pelin en Engelsche onderzeebooten een gevecht geleverd. Een duikboot werd tot zinken gebracht. Op den Zeppelin wer den door de duikbooten kanonnen af gevuurd, maar deze raakten hem blijk baar niet. In 't Engelsche kanaal zijn door Duit sche chiikbooten onderscheidene koop vaardijschepen in den grond geboord. Ook aan het Engelsch oorlogsschip, den torpedojager ..Recruit", viel dit lol le beurt. Een divisie Engelsche torpedo jagers hebben hierop twee voorpostboo ten van de Duitschers vernietigd. -I.. vK. D.tulnmlKu gïttu Ut'l wurmpjes toe. De legermacht der geallieerden, die op het schier-eiland Gallipoli geland is, tracht natuurlijk de Turksclie troepen, die allen lijd gehad hebben hun posities aldaar geducht te versterken, daaruit (e verdrijven. Of dit gelukken zal. moei de tijd leeren. De sterkte der Turksclie troepen op dit gedeelte wordt op 240.000 man geschat, 'n cijfer, dat vermoedelijk zeer overdreven is. Dc vloot der gealli eerden is nog niet in haar taak geslaagd, de Dardanellcn Ie forceeren. evenmin als dit niet het landingsleger hel geval is. Reide hebben reeds groote verliezen geleden. CHINA en JAPAN. China heeft op de gewijzigde eiscben Tan Japan geantwoord. De Japaneche gezant, die het antwoord op enkele puntenwaaromtrent China voorbehoud maakt, onvoldoende achtte, heeit verklaard, dat hij het aanbod om Kiaotajan terug te geven, moest intrekken. AMERIKA Telegrammen uit Washington melden dat de advertentie, door het Doiische gezantschap in de bladen geplaatet ter waarschuwing van reizigers die naar Europa gaan, om geen gebruik te maken van Engelsche en Franache booten, sterk misnoegen heeft gewekt in regeerings- kringen. Wegens Von Bernstorft'a onaan tastbaarheid acht men de daad nog ern stiger dan ze zou zijn wanueer een par ticulier haar had bedreven. Alfred Vanderbilt en andere aanzienlijke Amerikaansche paesagiers die met de „Luiitania" zijn vertrokken, hebben tele grammen ontvangen om hen te waar schuwen dat de „Lusitania" getorpedeerd zal worden; geen van hen heeft de reis echter opgegeven. In ambtelijke kringen is de stemming nog ernstiger geworden door het bericht van de torpedeering van de „Guiflight". Uit Midden-Amerika wordt ge meld, dat de heele stad Colon, met name de handelswijk, door brand ver woest is. De schade wordt op 10 millioen francs geschat. ZWEDEN. In tegenwoordigheid van den koning, den kroonprins, de kroonprinsessen en andere leden der koninklijke lamilie, ministers, presidenten der Kamers is te Gothenburg bet linieschip „Sverige" te water gelaten. De bouw daarvan is'door een nationale inschrijving, die in 100 dageu ongeveer 20 millioen mark op bracht, mogelijk gemaakt. ENGELAND. Dc postbeambten iu Engeland hebben een vrrhooging van Joon, in den vorm van een oorlogstoelage, verlangd, daal de prijs der levensmiddelen zoo geste gen is. In een vergadering van 100.000 postbeambtendie onlang-, werd ge houden, is besloten onverwijld lol een algemeene slaking over te gaan', indien niet aan dc verlangens wordt voldaan. NEDERLAND. ZWOLLE. Iu de gisteren gehouden raadsvergadering is onder dankbetuiging aan den gever een schenking van f 40,000 aanvaard van den heer II. Gos- schalk te Londen, oud-Zwollenaar. De rente vau dit kapitaal zal na het overlijden van de vruchtgebruikers, voor -de eeno helft worden uitgekeerd aan de Israëlitische gemeente te Zwolle en voor de andere helft aan de burgerlijke ge meente aldaarvoor wat de laatste betreft, zal voor het bedrag extra-uitkeeringen in levensmiddelen moeten geschieden. MEDEMBLIK. Iu verband met den op den heer K. Schagen gepleegden moord werden Zaterdag een 3-tal personen aangehouden's avonds werden twee hunner losgelaten; de derde werd ge vankelijk naar Alkmaar overgebracht. Van de vermiste voorwerpen, aan den heer Schagen toebehoorende, werd een daspeld met juweel in het Plantsoen gevonden. VEENflUIZEN. Maandagmorgen j.l. kwamen, naar de Tel. meedeelt, naar finr *tr b"ta-nan Hpt Vluchtoord Veenhuifc«n III bo*ioMo«, dat op een kwartier afstands van het gesticht een man verdronken in een sloot lag. Enkele personen gingen op onderzoek en vonden op de aangeduide plaats, in een heel ondiepe sloot met slechts weinig water, in de heide, werkelyk een der vluchtelingen, een ongehuwd persoon. Hy had zich gedeeltelijk ontkleed; de kleeren lagen dicht bjj hem. Er waren geen sporen van geweld aan het lichaam zichtbaar, alleen een paar schrammen in het gezicht, ver moedelijk door het vallen in de heide- stoppels. Het lyk is naar het hospitaal overgebracht. Vermoed wordt, dat de ongelukkige onder den invloed van sterken drank, op zyn terugweg uit een naburig dorp, waar hy des Zondagsmiddags heengegaan was, onderweg aan het sukkelen is geraakt en toen het reeds donker werd, raeenende, dat hy zich te bed begaf, gedeeltelijk heeft ontkleed, by de sloot is gaan liggen, met het bovenomschreven noodlottig gevolg. AMSTERDAM. In de Beursstraat Maandagmiddag twee jongens van onge veer 20 jaar op een stoop. De een speelde met een kleine revol ver. De andere waarschuwde hem voor het gevaar, toen op hetzelfde oogenblik de revolver afging. Een voorbijganger werd getrolfen in de linkerzij. Een tweede schot dat volgde, trof iemand aan het oog. De jongen, zekere S., werd gearresteerd en naar een politiebureau gebracht. Daar bleek, dat de jongen met losse patronen had geschoten. De man, die aan de zijde werd ge- trollen, bekwam geen letsel, terwijl de andere, die ook niet gevaarlijk verwond werd, in het gasthuis werd verbonden. LEIDEN. Zondagnamiddag is de directeur van de Scheepvaartmaatschappij Groningen te Rotterdam, do heer J. Pierot Jr., met een door hem be stuurden auto, waarin verder, behalve de chauffeur, zijn echtgenoote en twee zoontjes waren gezeten, door weigering van de rem achteruit in de Mare ge reden. De milicien-soldaat II. Luneberg sprong gekleed te water en wist mevr. P. en de knaapjes op het droge te brengen. Do heer P. werd door eenige schippers met behulp van een motor bootje gered. De chauffeur wist zwem mende den oever te bereiken. De auto is gisterenavond laat door middel van een hijechtoestel op het droge gebracht. VOORBURG. Dc rijks-veldwachter, Koekoek, bevond zich op surveillance in een polder, onder de gemeente Stomp- wijk. Ilij betrapte een drietal personen >p liet zoeken van eieren. Een der eier- zoekers werd door hém onder verzet gearresteerd. Zijn kameraden, die op 'n afstand waren gebleven, gingen den veldwachter le lijf torn dc gearresteerde riep: ..Sla hem dood". Met z'n drieën ranselden zij den po litieman af en gaf een van hen hem met een dikken paal zoo'n hevigen slag op liet hoofd, dal hem het bloed uit hel oor vloeide. De veldwachter, die Half versuft was, kreeg zijn revolver vrij en loste een schot in de lucht. Dc aanvallers deinsden daarop af en gin gen op de vlucht. Te Delft zijn deze personen, de werk lieden A. II. en J.. door dc recherche opgespoord en aangehouden. SCHIEDAM. De werklieden D. V. en H., beiden werkzaam aan het droog dok alhier, hadden eenigen tijd vertoefd in een herberg, toen de laatstgenoemde twist met den kastelein kreeg. Ruim 10 uur 4es avonds begaven beiden, zich naar huff roeibootje, waarmede zij als gewoonlyk naar Pernis, hun woonplaats, zouden roeien. Niet ver van de haven, alwaar het bootje lag, werd D. V. plot seling door een schot iu het achterhoofd getroffen, wolk schot spoedig door een tweede werd gevolgd, doch miste. Onmiddellijk werd de gewonde naar den sluiswachter aan het Spuikanaal niet ver verwijderd van de plaats des onheils gebracht, waar spoedig ge neeskundige hulp werd verleend. De kogel zit nog in 't hoofdde toestand is niet hopeloos. Een onderzoek is inge steld, doch tot heden zonder gevolg. werd. was. nie- ROTTERDAM. De X-jirige C. P. is Dinsdagmiddag, toen hy in deJRosestraat alhier aan het tollen was, te dicht by een voorbyrydende stoomtram gekomen en vermoodelyk door een treeplank gegrepen. De jongen kwam onder den derden wagen van de stoomtram en werd verpletterd. DINTELOORD, 4 Mei. Als een bizonderheid kan gemeld worden, dat de echtelieden A. van Noord—Stellenaers hun gouden huwelijksfeest hebben ge vierd. De oudjes ondervonden van familie en vrienden, vele blyken van waardeering; de geheele Westachter- straat had de driekleur ontplooid, terwyl het muziekgezelschap „Excelsior" des avonds het gouden Bruidspaar met een serenade vereerde. PRINCENHAGE. Maandagmorgen is een hevige brand uitgebroken in de groote jamfabriek alhier. De brand brak omstreeks half vier uit. Zoo snel grepen do vlammen om zich heen, dat in een oogenblik een groot gedeelte van de fabriek in lichtelaaie stond. De braudweer van rrincenhage en Breda namen beide aan bet blusscbing- werk deel. Tot ongeveer 11 uur woedde de brand. De drogerijbet machine gebouw en de directeurswoning zijn ge heel vernield. De schade, die aanzienlijk is, wordt door assurantie gedekt. In de fabriek werken ongeveer 300 personen, die meest allen werkloos zullen zijD. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. By het te Amsterdam, gehouden examen, voor bouwkundig oplichter, slaagde o. a. onze vroegere plaatsgenoot de heer G. Poldeimans Jr., thans opzichter te Hoorn. Goedkoop Tarkonsrleeseh. Naar men mededeelt, werden door bemiddeling van het Rijke Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch iu de vorige week 750 varkens tegen 80 cents per K.G. slachtgewicht geleverd aan de varkonsalachtersvereeniging te Amster dam. In de advertentie betreffende prijs verlaging van het vleescb, die een gevolg ie van deze levering van goed koops varkens, werd gesproken van het bescliikbaar stellen van „eenige varkens", welke term de groote verbetering in den toestand slecht uitdrukt, daar toch het genoemde aantal byna drie vierden bedraagt van het wekelijksch gemiddeld aantal der to Amsterdam geslachte varkeus. De prijsverlaging treedt, blykens de advertentie, in op Maandag 3 Mei, terwijl te Rotterdam reeds Woensdag, te 's-Gravenhage reeds Donderdag de prijzen van het varkensvleesch waren verlaagd. Ook in deze week zullen wederom 750 goedkoope varkens worden geleverd, terwijl het in de bedoeling dor regeering ligt om deze levering gednronde de eerstvolgende wokon voort te zetten. Zou ook Zierikzeo het gegeven voor beeld kunnen volgen 1 Gisteren zijn nog oen kleine 20-tal Belgische vaartuigen hier aangekomen. Do meeste liggen in do Oude Haven gemeerd. Aanetaandeu Zaterdagavond zal in het „Huis van Nassau" een propagauda- avond gehouden worden voor den Vry- willigen Landstorm. Als spreker zal optreden Jhr. P. J. Boogaert, le Luit.- Commandant van de Landstormafdeeling te Domburg. Alle niet dienstplichtigen hebben vrijen toegang. Door den commissaris der Koningin is met ingang van I Juli a.s. benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Oosterland, A. Fondse, mareshaussee te Alphen (N.-B.) ter vervanging van A. Lindhout, die op 19 Maart is overleden en met gelyktjjdig eervol ontslag aan den tydeiyk bezoldigd veldwachter J. M. van 't Hoff te Oosterland. OOSTERLAND. Alhier is door Bur- gomeester en Wethouders een vergadering belegd in de Conferentiekamer. Door don burgemeester werd aan de opgekomen ingezetenen medegedeeld, dat was iDgekomen een circulaire van den Minister van Landbouw, betreffende<[oed- welk brood dan bij den bakker op een daarvoor bestemdo kaart (broodkaart) verkrijgbaar was voor C cent per pond. Besloten werd een proef te nemen met do regeeringstarwe, welke de molenaar in zyn pakhuis had. Na genomen proef is thans hier op gegeven 378 kilo brood per week tot de maand Juli. Het bestuur zal nu een aanvang nemen met de werkzaamheden tot het verkrijgon van meelkaaiten enz. BRUIN1SSE. In de conferentie werd do vorige week op uitnoodiging vau den burgemeester door de bakkers en uieel- slijters in deze gemeente een vergadering gehouden ter bespreking van de circu laire van den Minister van Landbouw, in zake het verkrijgbaar stellen van goedkoope regeeringstarwe en goedkoop regeeringebrood. De burgemeester gaf een uiteenzetting van de genoemdo circu laire, waarna de aanwezigen zich bereid verklaarden tot de uitvoering mede to werken. Maandag kwamen do bakkers bijeen om de zaak nader te bespreken. Van wege het hier bestaande Steuu- comitó werdon Zaterdagavond verschei dene gezinnen, van wie het meende, dat daaraan behoefte hadden, met een gave in geld verblyd. ST.-FILIPSLAND. Dezer dagen word van een der alhier gedurende de laatste maanden van het vorige jaar verbleven vluchtelingen, van uit Antwerpen bericht ontvangen. De schrijfster, algemeen hier bekend onder den naam van kokin, omdat zij voor de geheele afdeeling die in de oude school vertoefde, zorgde, brengt in de eerete plaats haar dank voor de genoten groote gastvrijheid. Zij deukt nog dik wijle aan St.-Filipslaud, omdat zij daar zoo goed geweest is. Verder vertelt zij, dat zij haar werk zaamheden weer zooals vroeger doet, zoodat ze zeer tevreden is. Enkel klaagt ze nog dat ook te Ant werpen rantsoen van brood is gesteld. Bij het slot van haar schryven kan zij het niet nalaten om nogmaals haar dank te betuigen voor het hier genoteue. Dit schryven, hoe eenvoudig het ook is, strekt den luitjes, die voor de ver zorging van de vluchtelingen de handen uit de mouwen hebben gestoken tot eere en zeker zal het hun aangenaam zijn geweest nog eens iets van de oud-vluch telingen te vernemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1