ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 30 April 1015. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zlerlkzeesche Couran tJ, ABONNEMENT. Prijs drie maandenf 1,80. Franc» per port- 1,60. Vuur het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,0b. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7l«ta JAARGANG, Nr 9691 Diraotaupi A. i. DE LOOZE Jp. Uitgaaar-HooldradaoUap i A. FRÜNKEL. ADVERTENTIE IX. Van 1—8 regelsf 0,30. Hike regel meer-0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Intending op den dag Tan uitgave vóór 8.30 ure. ZUID-AFRIK A De Westminster Gazette bespreekt 'n Blauwboek, dat is uitgegeven en dat handelt over den opstand in Zuid-A frika. Met blad wijst er op, dat daarin o. m. wordt gezegd: „Er is alle reden om aan le nemen, dal het talmen van de regee ring (nadat De Wet een bespreking had afgeslagen) en dat voortsproot uit haar begeerte om bloedvergieten te voorko men, door de generaals De Wet en Beyers is uitgelegd als een teeken van zwakheid en dat dc ernstige pogingen om hen te bewegen met President Steyn overleg te plegen, hen nog heeft gesterkt in dat geloof. Beiden weigerden in te gaan op dc verschillende hun geboden kansen om tot een vreedzame oplossing te ge raken en hoewel heiden zich uitlieten alsof zij een vreedzame oplossing vurig verlangden, namen zij tegelijkertijd maat regelen, welke onvermijdelijk moesten leiden lot botsingen met regeeringstroe- pen. Beiden deden hun voordeel mei het optreden der regeering, die haar strijd macht order gaf geen aanvallende tak- tiek le volgen. Het Blauwboek, dat vooral tegen De Wet gericht is, liem zoo zwart moge lijk afschildert en hem als verrader wil brandmerken, betoogt, dal diens onop rechtheid reeds hieruit bleek, dal hij President Steyn misleidde, met zijn be lofte om een samenspreking le houden, maar tegelijker tijd ook zijn eigen offi cieren, aan wie hij zijn wensch le kennen had gegeven, om naar de confe rentie te gaan en die ook geloofden, dat hij dal dQcn_zou. Van aJlü commandan ten der rebellen in den Vrijstaat schijnt hij de eenige te zijn geweest, zegt het Blauwboek, die den oorlog heeft gewild Terwijl hij zijn officieren beloofde naar de conferentie te zullen gaan, gaf hij in het geheim orders om op een afstand militaire maatregelen te nemen en ver spreidde hij valsche berichten omtrent de voordeelen, welke de rebellen had den behaald, om daardoor dje uitbreiding van den opstand aan te moedigen. Generaal Smuts was van oordeel, dal De Wet, tenzij hij door overmacht was overtuigd, niet naar rede wilde luisteren, en het schijnt, dat hij dat goed ingezien heeft, want na het geveeld in de Mush- room-vallei, waarbij generaal Botha's macht den rebellen zware verliezen toe bracht, was De Wet wel geneigd naar President Steyn te gaan om over de vredesvoorwaarden te onderhandelen. Ten aanzien van kolonel Maritz zegl het rapport, dat hel wel zeker is, dat na het einde van den Boeren-oorlog hij plannen had zitlcn bedenken om weer in Zuid-Afrika een republiek te vestigen Hij hoopte dal met Duitsche hulp te doen. Van het oogenblik af, waarop de oorlog was verklaard, is Maritz in voort durende aanraking geweest met de Duit sche autoriteiten aan "de grens. Om de bezwaren van zijn aanhangers te over winnen, schermde hij met de namen van bekende Zuid-Afrikaandersvan wie bekend was, dat zij tegenstanders van de regeering waren of van wie men dat veronderstelde. Op die manier slaag de hij er in een groot aantal lieden van de Unie afvallig te maken. Het zal ongetwijfeld velen hard vallen dat het Blauwboek zoo weinig mild over den overwonnen tegenstander oordeelt. Zouden de Engelschen, die nu zoo scherp De iWct aanvallen, het spreekwooj'd niet kennen, dat het niet tot eer strekt, een weerloozen leeuw nog 'n schop te geven? En dan: wat is van dit alles waar? Wij hebben nimmer De Wet aan het woord gehoord, behalve in een gecensureerd berichtje/ AMËMKA Eeu jongmensch van 22 jaar te Brid geport (Connecticut), de zoon van een millionnair, had een meisje gevraagd en een blauwtje geloopen. Hij leek de wei gering nog al kalm op te nemen en toen hij op het punt was het meisje te ver laten, zeide hij: ,,ik heb nog 'n groote verrassing voor je. Trek maar eens aan dit lint Hel meisje deed het, er klonk een knal en de afgewezen minnaar viel op den grond met een doodelijke schol- wond. Het lint bleek n.l. gebonden te zijn aan den trekker van een revolver, die de jongeman in zijn zak had. De af- j gewezen minnaar stief na enkele oogen- 1 blikken. FUANKRIJK. De Fransche mijnwerkers hebben be- sloten den lsten Mei door te werken en geen dag op te houden met de produe- j tie van steenkool, welke het land zoo- zeer behoeft. Het besluit eindigt aldus: i Ons feest van den arbeid opofferende, doen wij als onze broeders aan 't front, die ook niet ophouden met hun strijd bij dag en bij nacht ter wille van de landsverdediging en de bevrijding van ons grondgebied. ENGELAND. Bij het debat in liet Lagerhuis over de bcgrooting der posterijen, heeft de afgevaardigde Hobhouse betuigd, dat Groot-Brittanje zich. verplicht gevoelde jegens de Nederlandsche regeering, voor het kosteloos doorzenden van brieven aan en van de Engelsche krijgsgevange nen in Engeland. Deze dankbetuiging werd door het Parlement toegejuicht. DUITSCHLAND. Een vreèselijke misdaad, welke de be woners van Goslar sedert drie weken iu toenemende opwinding hield, is ein delijk tot klaarheid gekomen. Den 2en Paaschdag verdween uit een sanatorium spoorloos de D.Vjarige knaap Leonard Bettels uit Hannover. Het kind svas met zijn moeder in hel sanatorium geweest, om dicht in de nabijheid te zijn van den vader, die zwaar gewond van het slagveld terug was gebracht. De verdenking viel op den 10-jarigen stoker Rudolf ilageman, die plotseling verdwenen was. Men vond in de kamer van den jongen man een briefje, waarin hij mededeelde, dat hij door '11 dollen hond gebeten was, dat hij van den klei nen Bettels niets wist, doch gevlucht was uit vrees, te midden van zijn oude om geving dol le worden. Later vond men in zijn kamer een lweeden brief, waarin hij mededeelde zich door verdrinking van het leven le hebben beroofd. L.l. Donderdag ontving zijn moeder echter plotseling een telegram, waarin hij me dedeelde, dat hij zijn lijfgoederen zou komen halen en hij de marine zou gaan dienen. De politie arresteerde hem en. na ver- hooi' legde hij de volgende bekentenis af. De kleine Bettels was op den be wuste» Paaschdag met hem naar de stookkamer van de centrale verwarming gegaan. Toen hij 'n heeten ijzeren stang hanteerde, viel het gloeiende ijzer om en trof den kleine zoo ernstig, dat het kind met een kreet neerkiel. Ten einde het huilen van het kind te verhinderen, had hij het een handdoek in den mond ge stopt, doch daarna door de opening van den oven geschoven. Na de bekentenis viel de dader flauw. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, of zijn verhaal van den dollen hond waar is. Een zoogenaamde, detective, die de arme moeder, onder voorwendsel haar het kind binnen enkele dagen te zullen bezorgen, verscheidene honderden mar ken had weten af te zetten, is door de justitie gearresteerd. NEDERLAND. EDAM. In de „Burgemeester Versteegh- stielitiDg" zijn een aantal korporaals ondergebracht, die tot sergeant worden opgeleid. Een hunner wan toevallig in het bezit gekomen van kiuit, dat bij het vervoer uit de zakjes en in zijn broodzak was geraakt, llij deed dit in een jamflescb, maakte oen lont, en wilde op die wijze liet kruit ontsteken. Toen dit niet gelukte, werd de fleecli in een courant gewikkeld, welke werd aange stoken. Onverwachts volgde oen knal. De llesch vloog in scherven eu de on voorzichtige jongen, die dicht daarbij stond, werd door de glasscherven en de hitte zoodanig iu het gelaat getroffen, dat onmiddellijke opneming in liet oog lijdersgesticht te Amsterdam noodzakelijk bleek. Men vreest, dat h(j het gezicht zal verliezen. Dr. C. Rulteman alhier legde het eerste verband. WANNEPËRVEEN. By het graven van fundamenten voor eeu woonhuis een aarden potje met 116 zilveren geld- stnkken uit het midden der 17de eeuw gevonden. AMSTERDAM. Donderdagnacht om streeks 2 uur werden plotseling drie snel op elkaar volgende geweerschoten gehoord in den tuin van 't magazyn van militaire kleeding en uitrusting aan de Sarphatie- straat. Onmiddellijk kwamen cenige militairen uit de kazerne toesnellen, die den schildwacht op den grond in den tuin zagen liggeD. Van het geweer, dat hij in zijn handen had, was zoo goed als niets overgebleven; dit was bijna geheel versplinterd. Het bleek, dat de schildwacht op wacht plotseling door een zenuwtoeval overvallen was en gevallen. Het geweer was afgegaan, doch zonder hem te treffen. De Bchildwacht werd naar het hospitaal gebracht. - Naar de Msb. verneemt, bevindt de president van den Duitscheu Rijksdag, dr. Kempff, zich op het oogenblik hier ter stede. Hij heeft voor eenigo dagen zijn intrek genomen in het Victoria-hotel. ROTTERDAM. Donderdagmiddag is een rijwiel, dat toebehoorde aan den reiziger W. v. d. W., uit Den Haag, ontvreemd. Op dat rijwiel waren bevestigd twee tssEchen met goud- en zilv6rwsarde, ter waarde van f 1000. - Woensdagmiddag ia op de rivier alhier, nabij boei 22, drijvende gevonden het lijk van den kapitein J. O. Braams, die den 8en dezer is verdronken by do overvaring van desleepboot „Engineering" door het stoomschip „Tjisondari". ZHSRIKZEF., 30 April. In de vorige maand werd door de besturen van Vreemdelingenverkeer en de Neutrale Middenetandsvereeniging alhier bij de directie der Rotterdamscho Tramweg- Maatschappij geklaagd over de omstan digheid, dat velen tengovolge van het oponthoud, veroorzaakt door het lang durig geopend zijn der Koninginnebrug le Rotterdam de stoomtram voor Zeeland verzuimen. Tevens werd gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn in de train op de Hjn liurgb—Zype eeu afdeeling 2do klasse aan te wijzen, waarin het rooken verboden is. Wat de klacht betreft, werd door de directie geantwoord, dat zij daaraan slechts kan tegemoetkomen door bjj geopende brug de stoomtram pl.m. twee minuten te doen wachten, wat trouwens geregeld geschiedt. Danger liet vertrek van de tram op te houden zon bezwaar lijk gaan, omdat hel den gebeden dienst zou ontregelen. Verbetering iu dien toestand ware slechts aan te brengen door genoemde brug mechanisch te bewegen of voorbooten van ruimere af meting in dienst te stellen. Om die ver betering te kunnen verkrijgen, zon men zich met de klaeht tol Bargem. en Wetb. van Rotterdam moeten wenden. Wat het verzoek aaDgaat ook in de twoede klasse van de tram een afdeeling te bestemmen, waarin niet gerookt mag worden, daaraan zal zy met ingang van 1 Mei gevolg geven, wanneer de trein uit tenminste twee rijtuigen bestast. By Kon. besluit van 28 dezer zyn benoemd Tot voorzitter ven het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Soherpenisse, Ohr. Hartog At., te Soherpenisse; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den cala miteuzen Willem- Annapolder, C. D Vereeke, te Kapelie; tot gezworene van bet waterschap Kruiningen, C. J, Kostense, te Kruiningen. ZONNEMAIRE, 29 April. A.s. Donder dag C Mei vertrekken de kier vertoevende Belgische vluchtelingen voor bet nver- groote deel naar het kamp te Ede. Van af 9 Oot. 1914 zijn deze hier go- huisvest geweest. BRUINISSE. In de gehouden verga dering van den gemeenteraad, waarin de heeren Van Vessem en Elenbaas afwezig waren, werden na voorlezing der notulen die onveranderd werden goedgekeurd medegedeeld, dat waren ingekomen; le. eeu goedgekeurd raadsbesluit aan gaande de leenhig, groot f 4000; 2e. idem van een wijziging in de be grooting 1915; 3e. twee brieven bevattende de terug zending van liet goedgekeurde kohier van den hoofdelyken omslag en honden belasting. Tot leden der schattingscommtssie werden benoemd de heeren S. Hage, J. Goudzwaard, M. Jumelet Iz. en J. C. Bolier. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad werden aangewezen de heeren S. Hage, ambtshalve voorzitter, M. Ju melet Iz. en als 4e lid J. C. Bolier. Tot plaatsvervangers werden aan- ;ewezen de heeren Elenbaas, Hooger- ïeide en Bolier. Met algemeens stemmen werd verder besloten als werkverschaffing nog 100 meter van de waterleiding der Dee te rioleeren, indien het Kon. Nat. Steun comité de noodige hulp nog wil ver strekken. In de trarahaven zijn acht groote kasten uit Hansweert gekomen, met ongeveer 50 Belgische vluchtelingen. Zy hebben zioh tot het hier bestaande steunoomih' gewend om ondersteund te worden. ST.-MAARTENSDIJK, 28 April. In de heden (Woensdag) gehouden ver gadering van den gemeenteraad was ngekomen een mededeeling van het gemeentebestuur te Tholen, dat dit een centrale gasfabriek zou wenschen te stichten en verzocht daarom aan de gemeente St.-Maartensd|jk geen definitief contract tot stichting eener gasfabriek met anderen te sluiten, eer er een samenbespreking had plaats gehad met Tholen. De gemeenteraad had geen be zwaar dit verzoek van Tholen in te willigen. Aan mej. D.a Cootnans werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als helpster in de bewaarsohool en besloten voorloopig geen tweede helpster te be noemen. Op een verzoek van bijna al de huurders van gemeentewoningen om wegens de tijdsomstandigheden ver mindering van huur te verkrijgen werd op voorstel van Burgem. en Weth. met algemeene (6 stemmen) afwijzend be schikt. De heer Ohr. Hoek was wegens ziekte afwezig. Een verzoek van de wed. A. Langejan om f 10 schadevergoeding wegens het beloopen van grond, bjj gelegenheid van den sohurenbtand op de vest, werd met algera. stemmen ingewilligd. Voorts werd een bedrag van 1' 1100 van het goed slot dienstjaar 1914 af gevoerd en gebracht op de begrootiDg van 1915 om te bestemmen tot betaling der rioleering en demping van de zoete vest. Tot leden van de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting werden be noemd de heeren N. Polderman, Burge meester, J.b Hage en M. P. Qroenewege, wethouders en W. M. Rijnberg, lid van den gemeenteraad. Uit de rekening der gezondheids commissie afgeloopen dienstjaar bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen l 1880,06; de uitgaven f 1206,82, goed slot f 673,24. Voor den heer Rijnberg werd nog geinformeerd naar de vervulling eener tijdelijke vacature van onderwijzer aan de openb. sohool. De voorz. antwoordde dat bepaalde omstandigheden Burgem. en Weth. dit hadden doen uitstellen, doch dat nu spoedig in de vacature zal worden voorzien. Het aan den Raad uitgebrachte verslag omtrent den toestand der ge meente, zal aan de leden worden toe gezonden. in Niet alleen als onderwijzer, maar ook -j vele andere betrekkingen staat by in zyn omgeving gunstig aangeschreven. De belangstelling der bevolkiDg zal dien dag dan ook groot zijn. RECHTZAK EN. 0 N D E R W IJ 8. Kantongerecht te Tholen. 2 6 April 1915. Door liet kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens: Verwekken van nachtrumoer: II. K. v. B. le Sint-Maartensdijk, tot f 2 boete of 1 week tuchtschool. Overtreding der jachtwet: J. M. V. Ic Schcrpenisse, tot 2 boeten, elk van f 5 of 2 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van het niet in- beslag genomen geweer, en bevel tot uitlevering daarvan; J. U. te Poortvliet, tot 2 boeten, elk van f 5, of 2 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurd verklaring en vernietiging van tiet inbe- slaggenomcn geweer; D. B. te Poortvliet, tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en vernietiging van dc inbeslaggenomen lantaarn; G. G. D. F. A. te Oud-Vossemeer, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van het aanvaringsregle ment: P. J. S. te Tholen, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding poliiie-verordening: M. P te St.-Maartensdijk, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis; G. J. v. d. H. te Rotter dam, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; C. R. te Oosterhout. tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding trekhondenwei: P. D. fe Bergcn-op-Zoom, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; C. P. te St.-Maartensdijk, tot 2 boeten, elk van f 0 50, of 1 dag hech tenis voor elke boete. Stranlschenderij: C G. te Siiil-Anna- land, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Verstoren der orde: E. H M. te Oud- Vossemeer, tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Verwekken van burengerucht: A. d. G. te Tholen. tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Verwekken van nachtrumoer: H. C. B. te Poortvliet en C. v. V. te Oud-Vosse- meer, ieder tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. t.oopen over verboden grond: J. v. O. le Tholen. A. d. W. te St.-Philipsland en E. K. d. B te St.-Philipsland, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Trekdieren op den openbaren weg on beheerd laten staan: C. K. te St.-Maar tensdijk, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding motor- én rijwielwei: J. Q. te Sint-Philipsland en M. H.' v. d. W. te Tholen, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap: J. B. te St.- Maartensdijk, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis; C. T., zonder bekende woon plaats in Nederland, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. THOLEN. Door het bestuur der obristelyke school is benoemd tot volon taire mej. E. Jansen, die de vorige week te Middelburg slaagde als onder wijzeres, kweekeling der ryksnormaal- sohool alhier. BIERVLIET. De heer P. Verhage, hoofd der 2e gemeenteschool, herdenkt 1 Mei zijn 40-jarige ambtevervulling als zoodanig. Vergadering van den Raad van Poortvliet, op 27 April 1915. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aange nomen: - ei 1°. brieven van Gedep. Staten, hou dende goedkeuring van de kohieren van den hoofdelijken omslag en hondenbe lasting; 2°. de rekening en verantwoording van de school voor hand- en bouwkundig teekenen te Tholen, over 1914: 3°. de aanbieding van het gemeente verslag over 1914; 4°. de door Burgem. en Weth. goedge keurde rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven van de Ge zondheidscommissie over 1914. Vervolgens wordt ter tafel gebrachl een advies van de Gezondheidscommissie te Tholen, tot het onbewoonbaar ver klaren van de woning, plaatselijk ge merkt wijk B no. 157. Daar die woning uit hoofde van de in het advies vernielde gebreken ongeschikt is ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbete ring in bewoonbaren staat kan worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5