ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE. Vrijdag 30 April 1915. (Z lerikzeesctie C o u l' a n t). EERSTE BLAD. RECLAM ES. AFKONDIGING. KENNISGEVING. B EKEN DM AKÏN G Oorlogsoverzicht. NIEEWSTUDIN&BN. Uit Stad en Provincie. abonnement. Prijs per drie maanden f 1,80. Pranco per post- l>80 Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05 Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7ltte JAARGANS. No. 9691 DiraeUur i A. J. DE LOOZE Jr. WHgawar.Hoofdradaeleuri FRANKEL. ADVRRTENTIEN. Van I3 regelsf 0,80. Rlke regel meer-0,10. Reclames per regel- 0,16. Bjj contraot belajfgtjjke korting. Inzending op den dag ran uitgare vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen 1-5 regels 75 ets. Elke regel ijjeer 15 ets. Verkoopërs der wèlbe- leende Viper-Vliegenvan- gers gelieven zich Ie wenden lol W ÖCHTMAN, Papiermagazijn, Appelmarkt, Zierikzee. Verkoopprijs 5 cent. Telefoon .Vo Ti Het. IIOOFD van het Plaatselijk Bestuur to Zirrikxrz maakt bekend, dat, door den heer Directeur der Direrte Belawtingen te Breda is executoir verklaard het kohier der Personeel* belasting No. 1. belastingjaar 1915, datophetFn aan den beer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat, ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zirbikzbb, 29 April 1915. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziehikzek maken bekend, dat het primitief kohier van den Hoofdelykon Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1915, op den 23 April 1915 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vjjt maanden ter Secretarie der gemeente voor oen ieder in afschrift ter lezing ligt,. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier, de aanslagbiljetten worden uifcge reikt, eu binnen drie maanden na die uitreiking de aangesbtfenen tegen h jij aanslag bjj d6n Baad bezwaren kunnen inbrengen, by verzoek schrift op ongezegeld papier alsmede dat ieder verplicht is zyn aanslag op den bij de Verordening op de invordering >nn genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zirruzbr, den 29 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Ziebikzre; Ge.-.ien de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 28 April j.l.. no. 12666/6; Brengt ter kennis vaa belanghebbenden, dat met ingang van 1 Mei a.n., in afwyking van voorgaande regelingen, door Z. Excellentie is besloten 1. den prijs van tarwebloem (gebuild, inlandsch, uitsluitend één soort,) te stellen op f23,25 per 100 K.G.; 2. den prjjs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 18,50 per 100 K.G. 3. dat, do onder 1 en 2 vastgestelde prjjzen zyn netto, contant aan fabriek, molen of magazyn voor bakkers en dergelijke gebruikersen dat tasschenpersonen op verzoek eene reduc tie moet worden toegekend, als is aangegeven in rayne circulaire van 23 Maart j.l, no. 12001 6; 4. den maximum-prijs voor brood vast te stellen per K G. contant, afgehaald aan bakkery of winkel voor: gebuild tarwewaterbroed op 25Vj cents gebuild tarwewaterbrood, gebakken onder rabbinaal toezicht, 26'/a cents. De prijzen van andere soorten gebuild tarwe brood naar evenredigheid. Ongebuild tarwebrood (bruin brood) op 21 cents. Zibrik7.br, 30 April 1915. De Burgemeester voornoemd, D. v. d. VLIET. Do berichten der gealliëerdep over dc krijgsbedrijven aan het Westerfront zijn met die. welke van Duitsche zijde ko men. in flagrante tegenspraak, zoodat het moeilijk valt, daaruit de waarheid te construeeren. De geallieerden bewe ren. dat zij de 'door Duitschers veroverde stellingen grootendeels hebben heroverd, hetgeen door de Duitschers pertinent ontkend wordt. Alleen geven zij toe, dat zij Lizerne, hetwelk geheel en al is plat geschoten. ontruimd hebben. Zoo zeggen de Franschen, dat zij Het Sas, hetwelk op den Oostclijkcn oever van het Yser- kanaal gelegen is. herwonnen hebben, terwijl de Duitschers dit beslist tegen spreken. Zoo melden de Franschen, dat zij de Duitschers van den Hartman ns- weilerkopf, een met* een dicht bosch bezette heuvel, verdreven hebben, ter wijl hel Duitsche hoofdkwartier seint, dat alle Fransche aap va Hen door de Duitschers Azijn afgeslagen^ Wie spreekt nu in deze de waarheid De Fransch- nuin of de Duitschei*. Hel raadzaamste is, nadere beitelden af te wachten. Dan komt de waarheid van zelve aan het -licht Dit schijnt Cctrfef vast Ie daan, dat de Duitschers, alhoewel zij hun posi ties drie a vier kilometer verder naar voren hebben gebracht, er niet in zijn geslaagd de linies der geallieerden tc doorbreken, waarom het te doen is. Aan de Fransche soldaten is hel sprookje op de mouw gespeld, dal de Duitschers alle gevangenen doodschie ten. Zij gelooven er aan. zoodat zij. wan neer zij gevangen genomen worden, van angst bevenmeenenddal zij zullen gefusileerd worden. Vermoedelijk wordt hun dat door hun officieren voorgepraat, teneinde hen te prikkelen tot 't uiterste te vechten Ook ten opzichte van hetgeen op hel Oostelijk oorlogsterrein gebeurt, is het wegens de tegenstrijdige berichten niet gemakkelijk een juisl beeld te verkrij gen van den uitslag der jongste krijgs verrichtingen. Van groote beteekenis schijnen deze evenwel in den laatslen tijd niet geweesl te zijn. Geconstateerd kan echter worden, dat het doel der Russen binnen Hongarije te vallen dooi de krachtige samenwerking van de Duit sche en Oosten rij ksche troepen voors hands als misluk! is le beschouwen. Op het derde gevechtsterrein, waarop eveneens de blikken van geheel Europa zijn gevestigd, op dat der Dardanellen namelijk, is de strijd Ihans in vollen gang. De geallieerden hebben troepen op vier punten van het schiereiland Gallipoli doen landen Het doel er van is blijkbaar de Turksche forten aan den Europeeschen en den Aziatischen oever te bezetten. De Turken beweren, dat zij de landingstroepen verslagen en tol den terugtocht genoopt hebben. Of dit juist is. moet nog uitkomen. De Turken vielen de landingstroepen met de bajonet aan. teneinde te komen buiten het bereik van het geschut der oorlogsschepen van de gealliëerden die de landing steunden. Een Oostenrijksche duikboot heeft 'n Franschen kruiser, de Léon Gambetta", in den grond geboord. Hierbij zouden 600 opvarenden zijn omgekomen, waar onder de schout-bij-nacht en zijn staf. Te Rome zijn de diplomaten der ge alliëerden druk in de weer, teneinde Italië tot deelneming nan den oorlog le bewegen. De sociaal-democratische par tij heeft echter 'n groote betooging tegen den oorlog op 1 Mei aangekondigd. Wij hebben reeds vroeger gemeld, dat in Engeland de gevangen genomen offi cieren van de duikbooten niet als krijgs gevangenen worden behandeld, maar in arrest-lokalen worden opgesloten. In Duitschland heefl men nu als weer wraak ten opzichte van krijgsgevangen Engelsclie officieren op gelijke wijze gehandeld Kitchener heeft de handel wijze der Engelsche regeering verdedigd. In zijn verdediging zegt hij, dat de Duit sche officieren der duikbooten geen ach ting verdienen, omdat zij in strijd met de militaire eer gehandeld hebben. De Duit sche Tageszeifung schrijft naar aanlei ding daarvan hel volgende: Kitchener heeft onbetwistbaar zijn militaire be kwaamheid getoond. Maar dat geeft den uitvinder van dc concentratiekampen, waarin onschuldige Boerenvrouwen en kinderen tol een jammerlijken dood wa ren veroordeeld, gèen recht over den standaard van militaire eer te spreken. Daar begrijp! hij niels van. Churchill, zegl hel blad, is evenmin bevoegd over die behandeling van krijgsgevangenen te oordeelen, want hij was het, die tijdens den Boerenoorlog Kitchener's concen tratiekampen als een zeer handigen noodzakelijken maatregel prees, en open lijk verklaarde, dat de Boeren moesten uitgeroeid worden De woorden van Churchill moeten de minne wraak, die op ons zeevolk wordt genomen, bedek ken. Als de vergelding, dif van Duitsche zijde op de Engelsche wraakneming is gevolgd, geen verandering brengt in de behandeling van onze duikbootmannen, ware 't gepast, dat onze regeering legen die hardheid nog harder inging. Wij kunnen, wat eiken duikbootman wordt aangedaan, op tien. twintig of meer En- gelschen verhalen. Dan zou Churchill misschien door zijn eigen landgenooten worden bewerkt, want de Engelschen zouden bij dat spel aan het kortste eind moeten trekken. Wanneer Kitchener ons aao ieveeU naai* de. achting van de vol ken L* trachten, v llcn wij er andere middelen voor gebruiken, dan die de tegenwoordige Engelsche staatslieden er voor aanbevelen. NEDERLAND, ÏJMUIDEN. Het Donderdagmorgen alhier binnengekomen Nederlandsche stoomucbip „Saturnua" heeft gerappor teerd, dat het te La« Palmas 5 Duitsohers aan boord bad gekregen, die rich vewtopfc hadden. In het Engelsche Kanaal werden 4 der Duitschers van boord gehaald door een Engelsch oorlogsschip. De vijfde mocht aan boord bljjven, omdat bjj boven de 40 jaar was. Hy aal in Amsterdam in handen der politie gesteld worden. WASPIK 't Ongeveer 10-jarig zoontje van den heer D. in 't Veld, viel Woens dagmiddag door het plafond der Ned. Ilerv. Kerk, verbrijzelde in zijn val het klankbord van den kansel en kwam vervolgens met het hoofd op den hard- steenen vloer terecht, waardoor hij een schedelbreuk bekwam, welke den dood onmiddellijk tengevolge had. Het kind dat met den klokluider naar de kerk was gegaan, was vermoedelijk van de loopplank, welke over het plafond ligt, gevallen, met hel treurig gevolg, dat het morsdood van een hoogte van ongeveer 20 M neerviel. ZIERIKZEE, 30 April. Dinsdag 4 Mei a.s. zal onze bekende stadgenoote, de wed. A. Botbyl, haar 80ston geboortedag heïdenken. Dat het haar dien dag niet aan bewijzen van belangstelling moge ontbreken. Wie kent niet het goede oude zieltje, Kaatje Nol, zooals zij in den volksmond algemeen genoemd wordt, met haar typisch orgeltje? Op haar zeer hoog'ön leeftijd kan men ze des Donderdags nog geregeld de stad zien door trekken, om haar broodje te verdienen en onze ingezetenen te ver gasten op haar muziek. Wjj hopen, dat voor deze behoeftige oude vrouw, die in dezen duren tyd denzwaren stryd des levens nog moet voeren, haar tachtigste geboortedag tot een heugelyken dag moge worden ge maakt. Gisterenavond werd per auto van den heer Blom, uit Burghsluis naar hier vervoerd de landweerman B.. welke in de duinen mei een stoomfiets zoodanig was gevallen, dat één zijner beenep ernslig werd verwond. Hij is in het militaire hospitaal alhier opgenomen. RENESSE, 29 April. Hedennamiddag te 3.24 u. vertrokken uit deze gemeente de alhier sedert 15 October 1914 ver toevende vluchtelingen. Was hun aantal op dat tijdstip 42, thans waren er nog 30, doordat reeds vroeger sommigen zich naar België hadden: begeven. Is het wonder, dat de vluchtelingen Renesse, dat zij op last van den regeerings-com- missaris zullen verlaten, deze gemeente, waar zij het besli5»t best hadden en met wier ingezetenen zij goed konden op schieten, noode vaarwel zeggen? Zij ver trekken tijdelijk naar 'F vluchtoord Ede. De dankbare herinnering aan Renesse zal zeker bij allen blijvend zijn. Van regeeringswege werden zij begeleid door den brig, tit der rijks-veldwacht, den heer M. Jonker, en van het Steuncomité door den secretaris, den heer L. H. Dor- maar, en den penningmeester, den heer M. N. Leeuwe. De dames-leden, mevr. Hoogenboom-Bolle en mevr. Voorbeijtel- Bolle, hadden gezorgd, dat de vluchte lingen op hun reis konden onthaald worden op krentenbroodjes en de com missie verschafte hun nog een éxtra- maal cn voorzag hen van sigaren cn eenige versnaperingen. Den avond vóór hun vertrek werden zij ook nog getrac- teerd door de leden der commissie, den heer M. Steur, zijn echtgenoote M. C. Steur-Pieterse en den heer A. J. Padmos. Een alleraardigste attentie bewezen de leerlingen der openbare school, die om 3 uur deze mochten verlaten, om de vluchtelingen uitgeleide te doen tot aan de tram. Voor hen zeer zeker een stukjd ge schiedenis NOORDWELLE. Gisterenavond ont spoorde kort onder deze gemeente de locomotief van de tram, die om 6.50 u uit Burgh was vertrokken. Na een 40 M. uit de rails geloopen te hebben botste het stalen ros tegen een telephoonpaal waardoor het tot stilstand kwam. Met dadelijk ontboden hulp mocht het na ruim 2 uren hard werken gelukken de locomotief weer in de rails te krijgen. Door dit ongeval kwam de tram van 6.25 u. uit Zierikzee pas eerst om 10.30 u. te Burgh. OOSTERLAND, 28 April. In de op heden gehouden vergadering van inge landen van den polder Ooster en Sir- Jansland werd de begrooting voor het dienstjaar 1915/1916 vastgesteld in ont vang en uitgaaf op een bedrag van f 40230,085, met een onvoorzien van f 121,54. Het dijkgeschot werd verminderd met f 1.50 per H.A. Ter aflossing op 15 Januari 1916 wer den uitgeloot de obligatiën 10 en 36 der geldleening van 1898. Aan de weduwe van den overleden polderbode, A. Lindhout, werd een jaar- Jij ksch pensioen verleend van f 50. BRUINISSE. Woensdag had hier een oeverafschuiving plaats over ongeveer 60 M. De pachters der mossel- en oester- perceelen hebben het verblijdend be richt ontvangen, dat een pachtverminde- ring van 70% is toegestaan. STAVENISSE. Voor rekening van afdeeling Tholen en St.-Filipsland van het „Centraal-Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies" zul len voorloopig met 12 Mei a.s. 2 kinderen worden uitgezonden naar het Rivierhuis te De Steeg bij Arnhem. WIS'SENKERKE. Heden kwam bjj de sub-commissie van het Steuncomitie het bericht in, dat de 'hier nog verblijvende vluchtelingen, 45 in getal, op 6 Mei a.s. de reis naar 't kamp te Ede zullen aanvaarden. WISSENKERKE. De vereeniging Het Groenekruis alhier hield Donderdag j.l. haar algemeene vergadering. Het in uit zicht gestelde rapport eener commissie in zake de aanstelling van een wijkver pleegster kon wegens gedwongen afwe zigheid van 2 der 3 leden niet behan deld woeden. Uit hei jaarverslag bleek, dat 't leden tal in 1914 met 21 was toegenomen en thans 288 bedroeg, met een contributie van f 223. Het verplegingsmateriaal was geheel in orde en had eenige uitbreiding cn vernieuwing ondergaan. De rekening sloot met een batig saldo van ruim f 160. Als bestuursleden werden voorzitter en secretaris herkozen; in plaats van den heer M. C. Mol, die bedankt had, werd gekozen de heer W. de Priester te Geersdijk. Besloten werd een verbandkist aan te schaffen ten dienste van de wijk Geers dijk en zich als lid aan te sluiten bij den Anti-Oorlograad. 0 N D E R W IJ 8. SCHERPENISSE. Voor de vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 3 sollicitan ten aangemeld. DINTELOORD, 27 April. Bij 't heden te 's-Hertogenbosch gehouden onderwij zers-examen slaagde de heer G. de Jong, kweekeling der rijks-normaalschool al hier. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. HAAMSTEDE, 28 April. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers werden voor den heer A. J. van Nieuwenhuize, op de hofstede „Flora", publiek ver kocht: Een merriepaard met veulen, voor f 413: een merrie, .voor f 144; koeien voor f 190, f 186, f 150; kalfvaarzen voor f 114, f 110, f 80, f 102: 'n stiertje voor f 62; vaarsjes voor f 66, f 73. f 68. f 70, f 70, f 43, f 45, f 34 en f 40; stier kalveren voor f 32 en f 36. BRUINISSE, 28 April. Heden werden alhier door notaris Biermasz, voor den heer F. Kik, eenige melkkoeien verkocht. Prijzen: f 256, f 261, f 265, f 275, f276, f 300, f 311, f 312, f 332, f 342 en f 401. K E R R N i E C~W~sT~ Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee (4e pred. plaats) ds. P. L. L. Post te Rijswijk. Beroepen (toezeggiog) te Poortvliet, ds. O. J. van Rootselanr van Polsbroek by Schoonhoven. Uit het door den kerkeraad te Pur- merend opgemaakte zestal is thans het volgende drietal gevormd (alphabetisch) ds. S. A. Baljon te Spaarndam, ds. S. F. H. J. Berkelbach v d. Sprenkel te Wijk-aan-Zee en ds. J. W. Blankert te Kerkwerve. Zulks in verband met de a.s vacature van ds. P. de Haas, die 9 Mei van Purmerend naar Utrecht ver trekt. ZIERIKZEE, 30 April. Morgen, 1 Mei, zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot, de heer C. de Mooij, benoemd werd tot lid van het college van diake nen alhier. De heer De Mooij is bovendien de boekhouder van het Herv. Diac. Ver- plegingshuis, welke functie hij steeds met 'n voorbeeldige accuratesse vervult. Het is de wensch van den jubilaris, dat deze dag, in verband met de tijdsom standigheden, onopgemerkt voorbij gaat. Het was Dinsdag 50 jaar geleden, dat de heer C. Henning alhier in het college van het Roomsch-Katholieke Pa rochiaal Armbestuur zitting had, van welk bestuur hij gedurende de laatste jaren een zeer gewaardeerd voorzitter was. Van vele zijden mocht de jubilaris gelukwenschen ontvangen. Door Z. H. den Paus werd hem als erkenning van zijn verdiensten toegekend het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". TWEEDE KAMEK Zitting van Donderdag. De algemeene beraadslaging over liet wetsvoorstel-Aalberse in zake de oneer lijke mededinging wordt voortgezet. De heer Aalberse bespreekt de grief, dat zijn feitenmateriaal zoo gering was en voert meerdere feiten aan. Spr. acht zijn voorstel niet zoozeer gemotiveerd door de materiëele schade als wel door de krenking van het rechts gevoel, en niet alleen van den midden stand, maar ook van groote werkgevers, waarvoor hij bewijzen aanvoert. Het aantal gevallen is z. i. zoo groot en zij zijn zoo veelsoortig, dat men er met specialiseering niet kan komen en alleen een algemeene bepaling baat kan geven. Spr. bestrijdt dan de beschouwingen van den heer Mendels over den midden stand in verband met dit ontwerp. Hij vreest geen chantage en denuntiatie van deze wet en bestrijdt den heer Ter Spill ook op andere punten. Zoo vreest hij niet, dat er te veel vervolgd zal worden. Daarop beantwoordt spr. enkele opmer kingen der heeren De Savornin Lohman eb De Visser. Spr. beschouwt het in strijd met den plicht der waardigheid handelen op zichzelf niet als schending van 'n rechts plicht. Doch wanneer blijkt, dat dit in het handelsverkeer geschiedt met 't doel zichzelf te bevoordeelen en anderen te benadeelen, dan ligt daarin z. i. zeker een rechtsgrond voor strafbaarstelling. Ten slotte verdedigt spreker het wets- voosriel tegen de daartegen ingebrachte juridische bedenkingen Hij wijzigt het artikel in den door den heer Van Hamel aangegeven zin, om ook den directeur van een naamlooze vennootschap, den agent of handelsreiziger, die oneerlijke concurrentie pleegt, er onder te doen vallen. Hot wetsontwerp wordt aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. De heer Albarda interpelleert daarna den Minister van Landbouw enz. over

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1