ADVERTENTIEN. ring van een partij vlas, te Clinge, ter waarde van ongeveer 75.000 francs. Zaterdag zijn van hier wederom een 100-tal vluchtelingen naar 't vluch telingenoord te Uden vertrokken. Van hen, die de Belgen naar hunne nieuwe verblijfplaats begeleiden, vernamen wij, dat de Belgen, die nu zes weken ge leden van hier naar Uden vertrokken, het zeer goed maken, en zich op hun gemak gevoelen. De indruk was trou wens ook nu weder goed. De gezond heidstoestand was ook zeer bevredigend. Slechts een 6-tal volwassenen en een 12-tal kinderen lagen in de ziekenzalen, wat op een bevolking van 5000 perso nen zeker niet veel is. VLISS1NGEN. Alhier werd Zondag morgen vroeg aan de Keersluis door de daar aanwezige militaire wacht op de steenen wal van het kanaal een marine matroos liggende gevonden, die in be- wusteloozen toestand verkeerde. 'Op last van een militairen dokter werd de ma troos, die een herschenschudding had, naar het Gasthuis te Middelburg over gebracht. VermoedelqiT*is dcmab onder den invloed van sterken drank van één fer plaatse aanwezigen steiger gevallen. RECHTZAKEN. Te Winschoten werd voor de arron- dissements-rechtbank voortgezet dc be handeling der zaak tegen B. v. d. L., 20 jaar, arbeider te Midwolda (Old- !ambt), die op 10 Januari j.l. den be jaarden burgemeester, den heer P. Dijk huis, die op surveillance was, mishan delde. Bij dc eerste behandeling dezer zaak werd de getuige Wilbrand Oosterhuis van meineed verdacht en deswege ver volgd. Nadat tegen dezen wegens mein- !eed 1 jaar gevangenisstraf was geêischt, heeft hij in het huis van bewaring zelf moord gepleegd. Vólgens de dagvaarding heeft B. v. d. D. den burgemeester bloedend verwond. Gét. Méindert van Dijk zegt, dat bekl. naar dfen burgemeester sloeg met een eind touw, waarin een knoop en met een eind ijzerdraad er aan. Dat touw was eerst in het bezit van Wilbrand Oosterhuis, van wich bekl. het nam. Bekl. zegt, dat Oosterhuis zich al heeft opgehangen en nu wil de getuige ook nog hebben, dat bekl. zich ophangt, maar dat zal bekl. niet doen. Hij zegt, doodonschuldig te zijn cn kan dat voor God verantwoorden. De ambtenaar van het O. M. zegt bij zijn requisitoir, dat bekl. den dood van Wilbrand Oosterhuis op zijn geweten heeft-, dien hij getracht heeft te verleiden tot meineed. De mishandeling van den burgemeester is een laffe daad. Bekl. heeft een ongustig verleden, on derging reeds tuchtschool-straf. De eisch luidt 1 jaar gevangenisstraf. Bekl. zegt nog, dat Meindcrt van Dijk den burgemeester sloeg met een tabaks doos. Aanbestedingen, Verkooplngen, ens. SEROOSKERKE. De uitslag der Woensdag gehouden aanbesteding door de „V. V. V. D. T." is als volgt: Maismeel f 5,59, gerstemeel f 7,30, gegund aan W. Djjkman, Eikerzee. Erwtenmeel f 7,98, gegund aan A. I. Boogerd, Kerkwerve. Alles per 50 kilo netto. ONIHTRWTJST" Akte-examens in Zeeland. MIDDELBURG, 24 April. Geëx. 8 mann. cand. Geslaagd: A. Everaars, D. de Jongh, beiden te Vlissingen; Chr. A. de Key eer te MiddelburgJ. Labruyere, te Koudekerke; C. A. L. Eltiicker, St.-Annaland. RENESSE. Zaterdag hielden de leden van de afdeeling van het „N. O. G." een vergadering. De heer J. Spek van Elle- meet vervulde de leesbeurt. Spreker hield naar aanleiding van de verwoestin gen en de vernietiging van zooveel, dat sinds eeuwen de schoonheid van 'n land als België uitmaakt door den waanzinni gen' wcreldstrijd, 'n lezing om de aan dacht te vestigen op ons land, waarin door lichtvaardigheid en den alles nivellee renden en vaak niets ontzienden mate- riëelen geest, die steeds verder om zich dreigt te grijpen, streken Worden ont- boscht, monumenten gesloopt, schoon heden tot onherkenbaar wordens loc ver knoeid. Gelukkig, dat er sinds 1905 een vereeniging bestaat, die voor het behoud van natuurschoon en kunst in ons land ijverig werkzaam is, ten koste soms van groote sommen gelds. Met hulp van re geering, dc provinciale en gemeente autoriteiten kan voor het behoud van het' schoone met een weinig goeden wil een regeling in dit opzicht getroffen worden, en ieder die-lid wordt der ver- eeniging kan daardoor een steentje hij- dragen ter bereiking van het doel, liet bewaren en bevorderen van de schoon heid en het krachtig tegengaan en be strijden van het ontsieren van natuur en kunst >'1' Voorts werd de heer H. W. Polderman benoemd lot afgevaardigde naar dc alge- meene vergadering, welke op 3, 4 en 5 Augustus te Zwolle zal gehouden wor den. De heer J. Spek werd nis plaats vervanger aangewezen. ST.-FIL1PSLAND. De teer F. H. Odink, vroeger onderwijzer alhier, thans hoofd eener school te Bergachenhoek, is voorgedragen ter benoemiDg by het openbaar onderwys te Amsterdam. CORTGENE. De afd. Noord-Beveland van het „N. O. G. vergaderde Zaterdag j.l. alhier. Behandeld werden o. m. eenige van hel hoofdbestuur ingekomen stukken be treffende de propaganda. Besloten werd in de aangegeven richting werkzaam te zijn. De beschrijvingsbrief voor. de alge- raeene vergadering werd aangehouden tot Juli a.s., teneinde dien in tegen woordigheid van den afgevaardigde te kunnen bespreken. Bij het opmaken der nieuwe begroo ting werd de contributie gehouden op het bedrag van-'het vorige jaar, waar door een saldo van f 2,50 werd ver kregen. Daar de heer Blok, vroeger te Colijns- plaat, die de bespreking der nieuwere 'spelling op zich genomen had, vertrok ken was, gaf dc voorzitter een inleiding tot dat onderwerp. Hij herinnerde aan den voortdurenden strijd, dien de spel ling reeds meer dan 100 jaren lang in den kring onzer taalgeleerden had leven dig gehouden. Iïij loonde aan, dat de ontwerpers der spellingregels zich meer hadden laten leiden door hun taal en talenkennis, dan met eenvoud in hun regels vereenigbaar was. Hij wees er -op, dat die regels geformuleerd zijn in tijden, dat het schrijven tot den engen kring der meer ontwikkelden beperkt was, maar dat het hanteéren der pen thans lot de sfeer der massa is afge dwaald. Eenvoud en consequentie zijn dus onafwijsbare eischen eener goede spelling, waarbij onnoodige en over tollige vormen gcrustclijk buiten boord gezet konden worden. De aanwezigen gingen lot zekere hoogte met inleider mede. Een der aan wezigen wees er echter op, dat, wat er van dien aard in „het algemeen be schaafd" nu eenmaal was opgenomen, behouden moest worden, een meening, waarmee inleider, voor zoover liet wer kelijk leefde, zich vereenigen kon. Van andere zijde werd nog aangetoond, dat ook het „algemeen beschaafd" op het punt der burgersvormen zichzelf niet gelijk bleef, zoodat een spelling, die zich zooveel mogelijk bij het bestaande wenschte aan te sluiten, bij voortduring raadseltjes zou opleveren. Daarna werd de vergadering gesloten. DINTELOORD, 21 April. Bij het op 23 en 24 April te 's-Hertogenbosch ge houden onderwijzers-examen slaagden de heeren A'. Groene veld en Chr. Her- togh, beiden kweekelingen der Rijks normaallessen alhier. KUNST BN BBR. ïn de ConceHzaal werd gisterenavond door het harmonie-gezelschap „Kunsten Eer" een buitengewone uitvoering ge geven, waarbij mej. H. Klimmerboom en de heer Jos. Thijs hun gewaardeerde medewerking verleenden. Het publiek was in grooten getale opgekomen. Het concert van „Kunst en Eer", het welk bijkans den geheelen tijd voor de pauze in beslag nam, voldeed zeer. Zui ver en krachtig klonk de welluidende muziek door de zaal. Vooral Lohengrin Grande Fantaisie van Richard Wagner werd mooi. gespeeld.' Bij de uitvoering van Joveux Ebats maakte zich de heer J. C. Lunenberg door de uitmuntende bespeling van den bugel zeer verdienstelijk. Op talentvolle wijze kweet zich het strijkkwartet, A>c- staande- uit de heeren S. Klimmerboom A. van den Houten J.Jz., Jolt. F. A. Theewis cn Jos Thijs van zijn taak. Het zelfde kan getuigd worden van het trio, waarin mej. H. Klimmerboom op ver dienstelijke wijze de pianopartij ver vulde. De heer A'. van den Houten J.Jz. zong Peetje s Brief en het Brouwerslied van Hullcbrocck. Krachtig en klankrijk klonk zijn schoone tenorstem dooi* do ruimte. Van den heer Joh. F. A'. Theewis kre gen wij te hooren Der Postillon. In ademlooze stille luisterde hel publiek naar den gevoelvollen zang. Hij werd daarbij begeleid door posthoorn, violon cel en piano, wat het effect: van den zang niet weinig verhoogde. Op eenige aardige voordrachten ver gastie ons de heer A. C. .1. Buijze. Ook deze vielen zeer in den algëmeenen smaak- Met de opwekkende muziek van Car men van Bizet, ten gchoore gebracht door „Kunst cn Eer", werd de muzikale avond op waardige wijze besloten. „Kynst en Eer" heeft'zijn donateurs en donatrices een hoogst aangenamen avond verschaft. Aan de vele en dave rende bijvalsbetuigingen, die het oogstte, kon het bemerken, dat het kunstgenot had verschaf!. Een woord van lof mag aan „Kunst en Eer en aan zijn ver dienstelijken directeur, den heerS. Klim merboom, niet onthouden worden. Het is welverdiend. Marle CorelII over den oorlog. Marie Corelli heeft de vorige week een vergadering gepresideerd, waar de ook by ons welbekende Sir A. Conau Doyle een lezing over den oorlog hield. De Daily Graphic schryft, dat een ongeveer 5000 raensehen aanwezig waren, en Miis Corelli hield na den lezer dank gezegd te hebben, een toe spraak, waarin zo op de noodzakelijkheid van reoruteerine wees. 7iy zeide o. a. «Deze vreeselyke oorlog is niet als het voetbalspel wy kunnen niet naar ons eigene stemming en lust weer eens mee doen of het ter zjjde stellen als iets, waar wy maar zoo nu en dan mee te maken hebben Wy moeten niet alleen ons zelf, mflar ook hen, die wy liefhebben, geven voor den dienst van het land. Op deze gelukkige eilanden, genadiglijk door de zee beschermd, hebben wy tot nu toe nog niet de ver schrikkingen van een vijandelyken inval ondervonden. Maar de invasie kan komen. Zij zal komen, indien wij niet gereed zijn, op den uitkijk en waakzaam. Wij moeten niets nalaten, wat zulk eon ramp kan verhinderen. Wy moeten onze be denkingen geheel ter zijde stellen en wel overwegen, wat deze groote oorlog beteekent, n.l. meer vrijheid voor de heele wereld, onthetfiug aau den dwang van het militarisme, grooteren vooruit gang en breeder© beschaving. En omdat liet zulk een oorlog is, moest iedere man trotsch en verlangend wezen, zijn deel er in te mogen dragen. Iedere man, die pbvsiek geschikt ie en aarzelt of achter blijft op zoon beslissend oogenblik voor zijn land, is een lafaard. En iedere vrouw, die hem terughoudt, is ook oen lafaard en een zelfzuchtige. Wij houden van onze maunen ja maar liefde is geen ware liefde, als zij een man van zyn plicht terughoudt. Er is gevaar er is katis op den dood op het oorlogsveld. Maar de dood komt toch tot ons vroeger of later, en wij mogen vragen of het niet beter is roemvol te sterren, dan in een bed langzaam heen te gaan, omgeven door medicijnfle9cbjes. Een soldaat moet alle mogelijkheden ooder de oogon willen zien, en een dapper man moet bereid zijn het ergste te wagen voor de kans om het beste te winnen. Als ik het recht, de welsprekendheid of de macht had, om te pleiten, dan zou ik iederen man, die hier tegenwoordig is en dienst kan nemen, maar het niet gedaan heeft, vragen zich nu te gaan melden En ook zou ik iederen man, wiens vak en krachten noodig zyn voor het maken van oorlogsmateriaal, aansporen om yverig door te werken. Opgewekt en zonder morren, in het volle bewust zijn, dat door het noodige materiaal to verschaffen, hy helpt by het redden van de levens van honderden landgenooten. Hy, de werker, is even noodig voor het Ryk als de soldaat; hy vecht evenzeer tegen de vijanden van den Koning. En indien ik eenige overredingskracht had, zou ik iedere vrouw, die hier aan wezig is, vragen de liefde, welke zij voelt voor de mannen van haar gezin, te bewijzen door hen op te wekken hun piebt te doen voor Koning en land, hetzij door hen weg te zenden naar het leger met haar bosten zegen en vertrouwen op God voor hun behoud, of door ze aan te sporen bij hun werk voor oorlogsmunitie en de moeilijkheden voor hén weg te nemen. Want iedere man, die terugdeinst voor militairen dienst of zijn werk ver onachtzaamt, zijn broeders weigert te helpen, ou iedero vrouw, die haar man weghoudt van den grooten strijd, of hem gelijk geeft iu zijn klachten en zijn werktijd tracht te verminderendoet onrecht aan de mannen en zonen van andere vrouwen. In deze groote beproeving van ons nationaal karakter moet niemand achter blijven. By den oorlog, ovenals bij het werk, moeten wij allen samengaan, schouder aan schouder, om de overwinning te behalen, welke voor ons moet en zal zijn". Gemengd Nieuws. De vleermuizen. Nog heel veel mensclien gevoelen tegenover de vleer muizen oen bygeloovigen schrik. De meesto vrouwen meenen, dat als er tegeu het vnllon van den avond vleer muizen om haar hoofd (ladderen, deze dat alleen doen met het boosaardig plan zich in baar haren vast te hechten. Maar ofschoon zulk een geval nog nooit voorgekomen is, blijft toch het geloof er aan voortleven. Het .nierkhte folkigeloof ifi steeds dat, hetwelk op geen eukele waarneming berust. Over t algemeen zyn de vleermuizen nog slechts zeer weinig bekend, ofschoon, men er 450 soorten van onderscheidt. Er zyn zeer mooie, iuaar ook afzichte lijke onder. Het laatste heeft er ver moedelijk aanleidiug toe gegeven, dat bigotte schilders den duivel met vleer muizen vlerken af beelden. De meeste vleermuizen zyn nuttig, omdat zij schade lijke insecten verdelgen. Zoo worden ze in Italië zeer sterk beschermd, omdat ze zich voeden met insecten, die malaria-koortsen verspreiden. De boeren haten ze over het algemeen en hun bygeloovige vrees voor de diertjes is oorzaak, dat zy gedood worden waar ze hun in handen vallen. Men ziet zelden een tooverheks voorgesteld of ze heeft be halve padden, vleermuizen in haar om geving. De Chiueezen. die overigons niets doen, zooals andere volken, noemen db vleermuizen hemelrattonfeeën-ratten, vliegende ratten en nachtzwaluwen. 7»ij beweren, dat zij met den kop omlaag vliegen, omdat haar hersens zoo zwaar zijn, en dat zij de gewoonte hebben hun adem in te slikken. Zij beschouwen haar als zinnebeelden van gelnk. Het beeld van vijf vleermuizen ia bij hen de traditioneel© voorstelling der vijf gelukkige dingen, die ieder verlangt: rijkdom, gezondheid, goedheid, lang leven en een zachten dood. 't Ts bij hen ceD kieeehe attentie iemand thee aan te bieden in een kopje, waarop de vijf geluk voorspellende vleermuizen zijn afgebeeld. De kaasboeren maken tegenwoordig goede zaken. Er is enorme vraag naar kaas voor het buitenland, voornamelijk Duitscliland. Verscheidene hoeren ver kochten reeds hun kaas. wélke nog ge maakt moet worden. De prijs is dan ook buitengewoon hoog. Er wordt tot f 53 per 50 K.G. besteed, een prijs, welke nimmer gegeven Werd. Enkele groothandelaren, die nietor ders uit liet buitenland worden begun stigd. beleven gouden lijden, doch klein handelaren en vooral zij. die hun zaken in hel binnenland hebben, hebben wel reden tol klagen, want het verbruik van kaas is door de buitengewone duurte zoodanig verminderd, dat. verscheidene winkeliers zelfs geen kans meer ver- kóopen. Het is te wenschen, dal dc. regeering* zich met deze zaak eens bemoeit. Zonderling Hel is een raar geval niemand ontvangt mij graag err toch vraagt men mij telkens om nog eens terug te komen. Hoe zoo? Ik ben kwitanfielooper - Student, die nogal veel aan ..Bac chus geofferd heeft en 'laai in den nacht thuiskomt, een agent ecu sleutel voorhoudend: „Heb je bij geval ook een huis gezien, dat op dezen sleutel.past?" T E L E fi R A M M E N 's-GRAVENHAGE, 26 April. I Open baar Ministerie bij den Iloogen Raad concludeerde tol verwerping van het cassatieberoep van 11. C. .1. Wijnoogst, gewezen tactisch leider van.een filiaal eener cacaofabriek nabij Weenen, tegen zijn veroordeeling tot 10 jaren gevange nisstraf, wegens poging lot inoörd op zijn broeder C. Wijnoogst aan den Ko ninginneweg te Amsterdam, door ver giftiging. Uitspraak 25 Mei. MEDEMBLTK. 26 April, (listerenmid- dag werd in diens woning 'in een hoek achter de kachel het lijk van de onge veer 65-jarigen heer K. S. gevonden, overdekt met een ja£ Bij het lijk waren duidelijk bloedsporen te zien. Dé politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. Om trent de reden van dezen - moord ver keert men nog in twijfel. PARIJS, 26 April. .(Officieel;. De strijd in Noord-Frankrijk is thans alge meen tusschen Leng én de Zee. De belangrijkste gebeurtenissen van Vrij dagavond tot Zondagmorgen vielen voor bij La Basséc cn langs liet kanaal van Yperen en Bixschoten. In de streek van La Bassée heeft de Kroonprins van Beieren zulk eeii geweldigen aanval ge daan. dat hij een tijdelijk voordeel be haalde, maar dc Britsche linie is niet doorbroken, en zij houdt stand tegen over een groote overmacht. In l leger van den Groothertog van Wilrtenberg, die ten Voorden van Yperen vecht, zijn ook een groot aantal Hongaarsche regi menten ingedeeld. BERLIJN, 26 April. De gevechten op de hellingen van- de Duklapas en dc wegen zijn op hel doode punt. De Rus sische aanval is niet alleen zwakker ge worden, maar ook ifjinder ernstig. De aanvallen op verschillende punten dooi de Russen ondernomen, werden telkens zonder moeite door de Oostenrijkers afgeslagen. Ieder gevoelt dal hier groote dingen op til zijn. lugêzouden Stukkeu. Scnocvrr.x, 24 April 1915. In het irigozondon stuk van J. Catshoek roopt hjj do arbeiders op tot organisatie, dorhalve tot een strevpu naar hooger maatschappelijk peil. VoortrolTeiyke gedacht"! Zonden ze alvast niet beginnen mei grooter waardeering voor anderers denkbeeldenniet opbonden met hooze blikken te werpon naar hen, die verkiezen linn schrpden te richten naar een ander bedehuis dan hetgeen zjj gewoonlijk bezoeken, wat toch met ware vroomheid niets heeft uit te staan. Zoudenzo niet, aanvangen met een ernstig streven naar. eendracht en- eenheid in zake het. opvoedingsgesticht voor de jeugd, de school; zouden zo niot laten varen het voor hun kin deren en hun- klasse als arbeiders treurige en noodlottige denkbeeld, dat. lum kroost op eohooi rpods op 10- of 11- jarigen leeftijd volleerd' móet zjjn. Weet liet wel, dat andere maatschappelijke kringen het beter voor hebben: Op dien leeftijd bogint eerst recht bot leeren! Bovendien, gjj werpt dat jeugdig kind op de arbeidsmarkt en maakt dal de loonen worden gedrukten de arbeidsgelegenheid voor do onderen soms wordt algesneden. Bogint uw organisatie on hervórming ook eu vooral bjj het kind EFN BELANGSTELLENDE. MARKTBERICHTEN. THOTJSN, ai ApriiT Tarwe f 16,- a f 17,—, haver f 13,— h f 14,wintervorst ta f zomergersl alles por 100 Tv.O. kar wij f n f per 50 K.G.; rogge f si f bruine boonen f 15,— f 10,50; will., boonen f a f kookorwten f 13,,a f 14,— kroonerwten f a aard- appelen f,3,a f5,50; alles per ILL. ajuin f a f ,- per 00 K.fl.; eieren f :T f 5,50 per 100 sinks: boter f a f 0,721 per halve K.G. ROTTERDAM, 2(5 April. GRANEN, Buitenlandsche vast, do.'h kalm, Meel, Stil. Prijshoudend. Binnenl. Tarwe, f 15 f 17,50. Gerst, 1 13 a f 13,50. Haver, f15 5 a f 15,25. Main, Mired f 219. La Plata f 218. Vlas. Op bet land redelijken omref. Marktaanvoer 5050 steen blauw, 45 a 85 stuivers; 2500 steen Groninger, 75 a 85 stuivers; 280 steen wit, 65 a 70 stuivers: 749 steen geel, onverkocht. Vraag puik. Aangevoerd slechte kwaliteit, veel on verkocht. Partij vresmd vlas onverkocht. Zaden. Geen aanvoer. Aardappelen. Redelijke aanvoer, goede vraag; prijzen iets hooger. Eieren. Zeeuwsehe t 5 a f 5,50. Orermaassche f 5,25 a f 6. VEE. Aanvoer 440 P.underên, 40 5 48 ets., matig. 173 Kalveren, 17-J a 60 ets., matig. 287 Schapen of ham- meren, 35 5 41 ets.; hammeren, geen noteering. 628 Varkens, 40 a 47 ets. lichte 87 a 39 ets., redelijke handel. 408ste Staatsloterij. Collecten uit hot 2o district van Zeoland. Trekkingen der Be klasse, van 19, 20, 21 en 22 April 1915. Prjjzen van f 45: 305 336 4577 4626 17501 47538 345 4542 4580 4629 47543 318 - *533 1 581 7206 4 7545 321 1557 1593 7214 47522 323 1571 1605 45559 17524 Dinsdag 27 April hopen onse geliefde Ouders G. HANSON en VAN MANEN, hunne 45-Jarlge Relitverronlglng te herdenken. Zibrikzeb, 26 April 1915. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. g Zoo de Heere wil en zij leven S hopen onze geliefde Ouders, JACOB IIEDSKVELBT en MARIA CHRISTINA BIBBE, op 28 April a.s. hunne 10-jarlge Echtrercenlglng te herdenken. Zierikzub, 26 April 1915. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op 29 April a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders: riKTER KODDE «ii M.MiBETII l'IETKRNBU.t (iELTK. hun 35-jarlgo EcMvereenlglng te' herdenken. St.-Maartbssdijk, 25 April. Hun dankbure Kinderen; Behuwd- en Kleinkinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2