ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 26 April 1915. i i iü wsT iTm¥aiN. (Z Ier Ikzeesclic EERSTE BLAD. RECLAMES. Réizen naar Duitschlanü. Onveiligheid Vaarwater. Oorlogsoverzieht. Uit Stad en Provincie. ABONNBMBNT. Pijjs pet lit ie maamlwi1 1,30. Franco pet post1,60 Vooi het biiiteniui>1 pet jè»> - 10,— AttrmiWI'ijka nitmmere 0,05. Vefiéhijnl M.anditf, Wflanaiiag en Vrp.tag. C o u r a ii t J. 7lsfe JAARGANG, Na. 9689. Dsraotauri A. J. OE LOOZE Jr. Uilaasar-HosfdraiiaeUuri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van I3 regelif 0,80. Elke tegel meet- 0,10. Reclame! pet regel- 0,15. By contract helangrjjke korting. Inzending up den dag tan uitgave vóut a.so life. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1-5 regel» 75 ets. Blke regel meer 15 ets. Verkooperit der welht<-■ keiulc Viper Vliegenvan gers gelieven zich Ir menden lot II •IV. J OCflTMAN, Papiermagazijn. 'Appelmarkt. Zierikzec. Verkoopprijs 5 een! Telefoon No 74 Ter kennis .van belanghebbenden wordt ge bracht: dat voor het reizen naar Duit&cMcvnd wordt vereischt een boitenlandHch paspoort; dat op dat paspoort een kort voor de uitrei king daarvan vervaardigde photographic van, den houder rooet worden geplakt; dat, de houder onder die photogrnphie f.jjue handteekening moet stollen dat, naast, bedoelde photographie de navol gende, in de Duitsche taal gestelde en door den Burgemeester onderteekende, verklaring moet zijn geplaatst: „Es wird hiermit bescheinigt, dass dor Passinhaher die durch die neben atohende Thotographie dargestellte Person ist und die darnnter befindliehe Unter9chrift oigon- hündig vollzogen hat". (Plaats en datum); dat de photographie moet zgn afgestempeld, zoodanig, dat de stempel ongeveer voor de helft op de photographie en voor de helft op het paspoort is afgedrukt: dat hot paspoort vervolgens aan eene Duitsche consulaire autoriteit ter viseering moet worden aangebodende consulaire leges voor dat viseeren bedragen f 1,80; dat een roods vroeger door een Duitsch con sulaat voor do reis naar DuitscMand geviseerde pas ook verder geldig blijft, voor zooverre hand teekening en photographie van den houder reeds daarop gelegaliseerd zijnzoo niet, dan moet zulks alsnog geschieden en de pas moet dan nogmaals geviseerd wordeu; het verdient doarhy aanbeveling, dat de houder van den pas f /jine-faandfeclrening nog tmmidtttUffk tmder de photographie zette, indien zij daar al niet reeds staat. Zikbikzkb 24 April 1915. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER, Weth. loco-B. De BURGEMEESTER van Zierikzbe brengt het navolgende bericht betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben. Van 1—15 Mei a.s, zullen schietoefeningen ge houden worden van de kuBtbatterij te Helle- voetaluis. Er zal gevuurd worden met kahonnen van middelbaar kaliber (12 e.M.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector begrensd door de ware richtingen W.N.W. en W.Z.W. (45°) tot op 6000 M. van de batterij. Op de dagen dat gevuurd wordt zal van de kustbatterii een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin van de oefening halfstok en «'én uur vóór de oefening geheel voorgeheschon wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden op de markt te lTellc- voetsluis. Stoomvaartuigen, tot bet verleenen van sleap- hulp aan kleine vaartuigen, zullen waarschijnlijk aanwezig zijn. ZiBBirzKK, den 26 April 1915. De Burgemeester voornoemd, 1). VAN DER VLIET. Van hel oorlogsterrein is het èenige belanghebbende nieuws, hetwelk lol ons is doorgedrongen, liet voordeel, dat de Duitschers bij Yperen behaald hebben. Zij zijn over een frontbreedte van negen K.M. vooruit gekomen, en hebben bij Steenstraete en Saz over 't Yserkanaal vasten voet gekregen. De geallieerden trokken zich uit hun stellingen terug, die door de Duitschers bezet werden en daarbij 2400 Fransehért en en Engel- schen gevangen maakten, en 35 kanon nen veroverden, waaronder 4 Engelsche stukken van zwaar kaliber. De Engel- schen beweren, dat zij bij een tegen aanval deze hernomen hebben. En van Fransche zijde wordt bericht, dat haar troepen een deel van het verloren ter rein heroverd hebben. De geallieerden schrijven het nadeel, hetwelk zij geleden hebben, toe aan het gebruik, hetwelk de Duitschers gemaakt hebben van bom men, die, wanneer zij ontploffen, een walgelijken, verpestenden stank versprei den. En op grond hiervan beschuldigen zij de Duitschers in strijd te hebben gehandeld met de Haagsche conventie, die het gebruik van stinkbommen ver biedt. Als de Duitschers zich inderdaad van bommen, gevuld met waterstofgas, bediend hebbenwat niet het geval schijnt geweest te zijn. dan hebben zij ongetwijfeld inbreuk gemaakt op ge noemde conventie, maar in dat geval mogen de geallieerden allerminst de Duitschers daarvan een verwijt maken, drrrrr zij zelve reikis onderscheidene ma len zich aan hetzelfde euvel hebben schuldig gemaakt. Maar het mooiste van de zaak is, dat de Duitschers zich niet eens van stinkbommen bediend hebben. Wat is het geval? Zij hebben in hun loopgraven toestellen geplaatst, die be dwelmende gassen verspreiden. Deze toestellen hebben zij in werking ge bracht, toen de wind naar de zijde van den vijand woei. Tegen deze kwalijk riekende, verstikkende gassen waren de Fransche neuzen niet opgewassen. Zij kropen uit hun loopgraven, en poetsten de plaat. De Duitschers hebben, zoodra zij dit bemerkten, hun loopgraven ijlings verlaten, de ontruimde posities bezet, en den vijand achtervolgd. Maar met dit al is dit wapenfeit slechts een plaatselijk voordeel. Een voordeel van dergelijken aard, maar niet van gelijke beteekenis behaalden de Franschen bij Aily en Apremont. waar zij er in slaag den de voorste loopgraven der Duitsche stellingen te bezetten. In de Karpathen is de toestand deze, dal de Russen, na de ondervonden tegen slagen, en de geleden verliezen, bezig zijn hun legermacht in een boteren staat te brengen, teneinde opnieuw te beproe ven over de Karpathen te komen. Maar daar de Oostenrijkers en Duitschers thans een onverbreekbarc aaneengeslo ten linie vormen, en in het bezit zijn van de gewichtigste bergpassen, ook van de Lupkowpas: die 685 Metershoog is, zoo zijn daar eerstdaags weer bloedige gevechten te verwachten. In Lemberg, dat na zijn inneming door de Russen gerussificeerd wordt, is op het leven van den stadhouder. Scala, toen deze met zijn auto door de straten reed, een aanslag gepleegd, vermoede lijk door een revolutionnair. De chauf feur werd daarbij doodelijk getroffen De dader is nog niet gevat. Tegen de forten der Dardanellen zal. nu uit de transportschepen landings troepen ontscheept zijn. eerstdaags zoo wel van de land- als van de zeezijde, een krachtige aanval door de geallieer den ondernomen worden. Of 'I evenwel zal gelukken de zeeëngte te forcccren, moeten wij afwachten Over Italië hoort men dagelijks het zelfde liedje. Het zal zich bij de Entente voegen. Tot dusverre is echter uit niets nog gebleken, dat dit werkelijk 't geval zal wezen. Sommige dagbladen beweren dat de onderhandelingen tusscheii Oos tenrijk en Italië nog niet zijn afgebro ken. De Duitsche gezant te Rome, Prins Von Bülow, zou voorgesteld hebben, dat Oostenrijk Trentino vrijwillig aan Italië afstond, en dit in compensatie daar voor Oostenrijk van Duitschland 'n stuk Duitsch grondgebied zou bekomen. Japan heeft aan de Amerikaansche regeering laten weten, dat de onder handelingen, die het met China voert, niet tegen Amerika gericht zijn, en dat hel zenden van Japansche troepen naar China alleen ten doel heeft de vreemde lingen in China te beschermen. Welke edelmoedige onbaatzuchtige handelwijze van Japan! Wie gevoelt daarvoor niet een vurige bewondering0 JAPAN. Bon ovsrgroot® l>edrüvigh«i<l is sinds eenigen tjjd by de marine waarneembaar. Twee eskaders ïyn uit .lapau gezonden, blijkbaar naar de Cbineesobe wateren. De regeeriug verklaart openlijk, dat, als China niet toegeeft, Japan gedwongen zal zjjn, beslissende stappen te doen. Ben verder, opmerkenswaardig feit is, dat de minister van oorlog en de chef van den generalen staf met den mikado in de keizerlijke wintervilia in Hayama een beraadslaging hadden, een gebeurtenis, welke alleen plaats heeft, wanneer een oorlogsactie overwogen wordt. De pers maakt er volstrekt geen geheim van, dat de regeering het plan heeft, China te dwingen, aan de eiscben van Japan toe te geven. Men zal sich herinneren, dat dezelfde politiek tegen Korea werd aangevoerd, toen tiet zich weerspannig toonde, en de uitslag van deze politiek weet ieder een ook. ZUiD-AFBIkA. Over 't lot van den Bóeren-commandant Maritz hebben, znoals hekend, reedB tal van fantastische berichten ile ronde ge daan. Beweerd is o. a, dat hij door de Duitschers wegens verraad gefusilleerd zou zijn. De Daily Telegr. weel tliaDS echter mede te declen, dat Maritz nog springlevend is. Iljj zou door Mongola ontkomen zjjn en zich ingescheept hebben op een naar Italië bestemd vaartuig. ENGELAND. Te Londen stonden de ouders van een 5-jarig meisje terecht wegens mishande ling on stelselmatige marteling. liet kind werd voortdurend met de zweep geranseld, kreeg nooit genoeg te eten en wanneer de ouders uitgingen, werd t vastgebonden, om te voorkomen, dat hol in de provisiekast zijn honger stilde. Het meisjp had diepe striemen van de touwen en de zweepslagen over haar geheele lichaam. De vader werd tol 21. de moeder tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. DCITSCHLAND. Toen in Keulen een politic-agent een arbeider, die wegens hel. schrijven van een brandbrief werd vervolgd, wilde ge vangen nemen, schoot de arbeider hem onverwachts met een revolver door het hoofd. De agent werd op slag gedood. De dader werd kort daarop door een auderen .agent gepakt NEDEKIsAND. ASSEN. Mej. T. R. bevond zich per rijwiel op den weg van Eexl naar Gie ten, toen zij werd aangehouden door hi manspersoon, die om haar papieren vroeg. Zij zeide, die niet Ie bezitten, waarop de aanrander haar achterover wierp en op haar rijwiel er vandoor ging. Mej. R. waarschuwde onmiddellijk de politic, die den dader per aulo achter haalde. Het bleek te zijn een zekere II., die kort geleden uit de gevangenis was ontslagen. IJMUIDEN Men schrijft uit deze ge mcente aan 'De Tijd: Schipper II. Smit, varende op den treiler „IJ. M. No. 105", verklaar! een ontmoeting Ic hebben gehad met een groote Duitsche torpedoboot, die den treiler beval bij te draaien, waaraan gevolg werd gegeven. Van de torpedo boot werd een sloep met matrozen, on der bevel van een officier, allen gewa pend met revolvers, naar den treiler gezonden. De officier gaf den schipper bevel alle hens aan dek te roepen; de bemanning moest op een rij blijven staan, bewaakt door matrozen, waarna de officier het geheele schip doorzocht en alles onderstboven liet halen, zich niet storende aan het protest van schip per en matrozen, die deze handelwijze, een neutraal visscliersyaartuig in neu traal vischgebied aangedaan, len sterk ste laakten. Terwijl het schip doorzocht' werd, was men op de torpedoboot bezig, om als de Ireiler een weinig draaide, tengevolge van wind en stroom, de mondingen van twee kanonnen zóó te draaien, dat ze steeds op de op één rij geplaatste^: manning gericht waren. De opvarenden waren hierover zóó verbitterd, dat ze nauwelijks zwijgen konden. Toen de of ficier met zijn onderzoek gereed was. beval hij den schipper de Duitsche wate ren niet dichter te naderen, anders zou hij opgebracht worden, er nog bijvoe gende. wanneer er Engelsche officieren aan boord mochten komen, niet te ver tellen, dat er een Duitsche torpedoboot in de buurt is. Een dag daarna herhaalde zich bijna hetzelfde met een andere Duitsche tor pedoboot. De schipper heeft, na binnen komst: den stelling-commandant van het voorgevallene in kennis gesteld. KWINTSHEUL*. Mej. A. K alhier had de onvoorzichtigheid een puistje achter het oor, open te krabben en er balsem op te smeren. Na enkele uren zwol het hoofd erg op en de inmiddels ont boden geneesheer constateerde bloedver giftiging. De ongelukkige is na hevig lijden aan de bekomen vergiftiging bezweken. ERICA (Dr.) Zaterdagmorgen brak alhier in de woning van zekeren R. de O. brand uit, terwjjl de vrouw met twee kinderen thuis was. De vrouw en een der kinderen konden worden gered. Het andere ongeveer 4 jaar oud, dat met mazelen te bed lag, kwam in de vlammen om. s-GRAVENHAGE. De heer Von Mul ler, die mei buitenlandsch gezondheids- verlof is, heeft thans tot verder herstel van gezondheid eervol ontslag uit zijn ambt aangevraagd en verkregenen daarmede tegelijk de diplomatieke loop baan vaarwel gezegd. Hij is van 1008 af gezant te dezer stede geweest en zeer gezien op 'n post, die belangrijker werd naarmate Den Haag meer en meer van internationale beteekenis is geworden ZIERIKZEE, 20 April. Hedenmorgen zijn van hier met de tram van 6 uur vertrokken een 16-tal Belgische vluchte lingen met bestemming naar Uden. Amsterdam fn bloementool. Aldus is de titel van een boekje, dat op verzoek van liet bestuur der ver- eeniging „Het Koggeschip" geschreven, door den tuinbouwkundige, den heer G. Steen, verschenen is bij den uitgever, den heer Joh. A. Ochtman te Amsterdam. Het is een lezenswaardige en nuttige handleiding voor het versieren van bal- cons, ramen en gevels met groen en bloemen. Velen, die geen lapje grond achter hun woning hebben, en toch lief hebbers zijn van bloemen en planten tooien daarmede hun ramen, gevels en balcons. Welnu, willen zij dit goeddoen, zoodat zij er genot van hebben, dan is hel raadzaam, dat Zij zich de wenken ter harte nemen, die hun in genoemd hoekje gegeven worden. Kftmermuzlek-Avonri Gelijk uit een advertentie in ons blad is gebleken, zal Vrijdagavond in het „Huis van Nassau een elite-concert worden gegeven door de hoeren Oscar van Hemel (le viool), Mathieu van den Bergh (violoncel), Gaetano Ciciotti (con trabas) en Constant Becker (piano), resp. eerste prijzen van de conservatoria te Antwerpen, Namen, Brussel en Luik. De heer Jos. Thijs, uit Antwerpen, tijde lijk alhier, zal het concert opluisteren door een solo voor violoncel „Kol Nidrei van Alax Bruch. Het kwartet treedt Vrijdagavond voor het eerst en... voor het laatst te dezer stede op. de heeren musici gaan ons verlaten. Maar over hun praestaties is de pers eenstemmig in lof. De Midd Crt. van 17 April 1915 roemt het spel van den cellist Van den Bergh als mees terlij k; de Goesclic Crt. mocht consta Heeren, dat een dergelijk hoogstaand ensemble bij heugenis niet in Goes was opgetreden; de Nieuwe Zeeuwsche Crt constateerde een artistieke interpretatie. .Wie liet concert Vrijdagavond in het „Huis van Nassau" bijwoont, zal een exquis genot smaken. Óp het programma komen o. m. voor Marche et Cortège de „La Reine de Saba", van Ch. Gounod; Sélection uit „Louise", van Gustave Charpentier, het werk, waarmede de Fransche Opera uit Den Haag zulk een buitengewonen bij val heeft; Fantasie „Tannhauser", van Rich. .Wagner; Prélude et Valse du ballet „Coppélia", van Léo Delibes Fantasie „Madame Butterfly", van G. Puccini; Méditation sur le Ier prélude, Bach. Gounod. Muzikaal Zierikzee wacht een avond van hoogstaand kunstgenot. Wij wekken daarom gaarne tol groote belangstel ling op. SCHOUWEN, 24 April. Bevatten de hier toopende geruchten waarheid, dan zou 't met de narigheid onzer morgen post wel haast gedaan zijn. Deze zou dan met de eerste tram uit Burgh ko men en dan was de zaak in orde. RENESSE. Zondagnamiddag gaf liet muziekgezelschap „Luctor cl Emcrgo" alhier het eerste concert op de fraaie muziektent. Het weer was dien dag, in tegenstelling met de vorige dagen, zeer goed. Vandaar, dat velen, zoowel uit deze ais uit naburige gemeenten, waren opgekomen om te luisteren naar de uit voering der verschillende nummers welke zeer verdienstelijk werden afge- peeld. De medewerking van een paar Belgi sche vluchtelingen, die eerstdaags deze gemeente zullen verlaten, heeft er zeer zeker het hare toe bijgedragen dit eerste concert zoo goed te doen slagen. BRUINIS.SE, Zaterdagavond hield de vereeniging „Algemeen Schippers- en Visschersbelang' -een vergadering, die door 47 leden werd bijgewoond. Besloten werd twee leden af te vaar digen naar den heer mr. Patijn, om met deze verschillende belangen de vis- scherij betreffende te bespreken in ver band met de door den Minister gedane concessies. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Iz. Jumelet Wz. en M. Vijverberg. Ook werd besloten bij de verpachters van de Oude-Tongsche bank om pachtsvermindering te vragen. ST.-FILIPSLAND, 26 April. Door de reederij van den stoomtreiler „Christine 2is beslag gelegd óp den stoomtreiler Maatje P. S. 2" (reederij alhier), we gens 'n ernstige schade door aanvaring. De schade wordt begroot op f 5000. ST.-ANN ALAND, 22 April. Veel van hetgeen in vroeger jaren aan onze om geving afwisseling en aantrekkelijkheid gaf, is in later jaren verdwenen. Vond men vroeger langs meest alle wegen veel houtgewas, de zucht om het land tot de grootato vruchtbaarheid op te voereude zoogenaamde intensieve cultuur, heeft reeds heel wat van dat gewas doen verdwijnen. Op 5, 6 plaatsen waar voorheen flinke boerderijen stonden, vindt men daar geen spoor meer van terug; huis en schuur werden gesloopt en de schaduwgevende boomen geveld. Zag men voorheen hier en daar een weiland, omgeven door met houtgewas bezette walleu, wat zoo aardig stond, tegenwoordig zoekt men die te vergeefs. Toen waren de akkers alle nog ge scheiden door greppels, waar fraaie veld bloemen een standplaats vonden; door het draineeren zijn vele greppels dicht gemaakt, zo zijn niet meer van dezen tijd. Nu is het zonder tegenspraak dat er voor al die veranderingen zeer gegronde redenen kunnen aangevoerd wordeD, maar uit eon oogpunt van schoonheid beschouwd is en blijft het verdwijnen van genoemde dingen toch te bejammeren. Een hoelo slag wordt nu weer toe gebracht aan het aardige van onze naaste buurt door 't eloopen van de laatste der twee meestoven, die men bier vroeger vond (de andoro is reeds vele jaren geleden weggeruimd). Nog staat oen groot deel ervan over eind, maar toch is nu roods te zien welk een lengte er door ontstaan zal. Sterk is het uitgekomen hoe eigenaardig mee- stoof en schoorsteen bij elkaar behoorden. Toen de laatste, die zich gedurende zijn ongeveer 65-jarig bestaau zoo flink had gehouden on toch door 't wegbreken van wat steen bezweek, tegon den grond lag, zei elk, dat het oog van 't geheel af was. Nadat de bloeitijd van de meokrap voorbjj was, vonden de eigenaars een middel om het stevige gebouw nog te sparen. Ze lieten het inrichten voor de eerste bereiding van cichorei, doch ook deze teelt verliep en toen zat er niets anders op dan het te verkoopen voor afbraak, hoe men ook peinsde op een middel om er een nieuwe bestemming aan te geven. Gelukkig had de kooper geen haast^ mot het afbreken en zoo stond-alles nog overeind, toen de Belgische vluchtelingen hier aankwamen en de Eensgezindheid" oen tijdlang tot woning verstrekte aan die arino dakloozen. Het deel der meestoot', waarin nog altijd 2 gezinnen wonen, is tot hiertoe gespaard. MIDDELBURG. Naar het Huis van bewaring alhier is overgebracht zékere II. uit Zaandam, verdacht van vecduiste-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1