ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 21 April 1915. M I LIT I E. Bakken Roggebrood. Aan het Nederlandsche Volk. NHPWSTIJDIN8EN. (Z lerlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prüs per drie maandenf 1,30. Franco per postI,fi0. Voor het buitenland per jaar- 10, Mronderiyke nummer»- 0,05. Verschjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lsts JAARGANG, - Na 9687. Directeuri A. J. DE LOOZE Jr. Ut ADVERTENTIE N. Van 13 regel»f 0,30. Hike regel meer- 0,10. Ueclame» per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave rórir I.IO ure. Eerste zitting van den Militieraad. Do BURGEMEESTER der gomoento Ziirimef, brengt bjj deze hot navolgende ter openbare kennis In de eerste zitting van den Militieraad wordt in het algemeen uitspraak gedaan omtrent: a. vrijstelling van 'den dienst wegens eigen vrij willigen dienst en wegens broeder- dienst b. uitsluiting van den diens!,. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van In hetzelfde jaar ge boren broeders, doet de Militieraad eerst uit spraak in zjjne tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrywilligen dienst of wegens broedordieiist hebben aangeviaagd, zullen in de gelegenheid worden gesteld desgewensoht, die aanvrage toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Woensdag 28 April 1915, des namiddags te 1 uur te Middel burg in het stadhuis aldaar (ingang Helm). De uitspraak zal voorts df or ondergeteekende schriftelijk ter kennis worden gebracht van den ingoschreveno, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onder staande bepalingen: Tegen de uitspraak van den Militieraad om trent vrjjstelling of uitsluiting kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die oitspraak is geschied, hij Gedeputeerde Staten der Provincie, behalve door den Militiecommis- sarin, bezwaar worden .ingebracht 1". door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2". door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Bij, of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlek met redenen omkleed moot zijn. in tor Secrolario dezer gemeente. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst, uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet inge leverd op de hierboven aangegeven wijzo, kunnon geen gevolg hebben. De aandacht van de ingeschrevenen wordt er op gevestigd, dat in deze zitting van den Mili tierand GEEN GENEESKUNDIG ONDERZOEK plaats vindt, opdat zij, die meenen wegens ge breken ongescnikt, voot den militiediensl te zijn, geon vergeefsche reis maken. Zieriezm, den 21 April 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Ziebikzbr, Vestigt de aandacht van belanghebbenden op artikel 63 der algemeene Politie verordening dezer gemeente, waarbjj o. a. is bepaald, dat het verboden is op rQwielen, motorrijwielen, en motorrijtuigen te rijden op de voetpaden langa de grachtwogen tussehen de Noordhavon- poort en de Zaidwellebrog. Zierikzke, den 21 April 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Ziebikzee Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel van 15 dezer, no. 1713/8ter, alsmede op het bericht van den Voorzitter van bet Provinciaal sub-Comité voor de voeding van mensch en dier in Zeeland van 20 dezer; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het met ingang van 23 April e.k. weder geoor loofd zal zfln roggebrood tilt enkel regge te bakken. Ziebikzee, don 21 April 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Oorlogsoverzicht. in zake het gebeurde met den „Kat wijk', die door een,onderzeeboot in den grond werd geboord, heeft de Duitsche regeering uit eigen beweging aan den Nederlandschen gezant te Berlijn de ver klaring doen toekomen, dat zij terstond nadat 't voorgevallene haar bekend was geworden, een onderzoek bevolen heeft. Zij verzoekt Nederland haar den inhoud der rapporten mede te deelen, die over deze aangelegenheid inmiddels zijn inge komen. Blijkt uit hel onderzoek, dat een Duitsche duikboot hel Nederlandsche vaartuig in den grond geboord heeft, dan is de Duitsche regeering onmiddel lijk bereid haar innig leedwezen hier over te betuigen, en tevens geneigd volledige schadeloosstelling toe te ken nen. Hieruit blijkt opnieuw, en naar wij ineenen, overtuigend, dat Duitschland niet het hein toegedicht voornemen heeft tegen Nederland vijandig op te treden. Een dergelijk voornemen zou trouwens zoowel uit een politiek als uit een eco nomisch oogpunt onverklaarbaar wezen. De oorlogsthermometer staat op onver anderlijk. Zoowel van het Ooster- als van het Westerfront valt weinig te ver melden. Bericht werd, dat Von Hinden burg te Coblenz gezien is. Vermoedelijk is hij op weg naar Frankrijk, ten einde daar de leiding der krijgsverrichtingen op zich te nemen. In verband daarmede staat vermoedelijk de groote troepen versterkingen, die door België naar het gevechtsterrein gezonden worden, en die aanleiding gaven lot een tijdelijk slop- zetten van het personenvervoer tussehen Nederland en België. De geallieerden hebben tot heden toe weinig resultaat van hun pogen de Dar- danellen te l'orceeren. Hun oorlogssche pen. die de zeeëngte invaren, moeten telkens terug, beschoten als zij worden door het welgericht vuur der Turksche batterijen. Verontrustende berichten over Italië doen in de pers de ronde. Italië zou op liet punt staan aan dc zijde der gealli eerden deel te nemen aan den oorlog tegen Oostenrijk en Duitschland. Zeker is het, dat de verhouding in den laatsten lijd met den Bondgenoot aan de Adri- atische zee aanmerkelijk verflauwd is. Geen wonder! Men heeft in onderschei dene Ilatiaansche steden straatbetoogin- gen gehouden, die een jegens Duitsch land en Oostenrijk vijandelijk karakter droegen. De volksmenigte verbrandde openlijk de Duitsche vlag. wierp de ruiten in bij Duitsche en Oostenrijksche koffiehuishouders, rukte Duitsche wa penborden van de huizen af, en ver trapte die. Dit alles heeft uit den aard der zaak het Duitsche volk niet vriende lijk jegens Italië gestemd. Wij hebben reeds vroeger besproken, wat l ïtali- aansche volk eigenlijk noopt tot dit optreden inzonderheid tegen Oostenrijk. 7l Wil die Oostenrijksche landen, waar van de bevolking-grootendeels uit Itali anen bestaat, toegevoegd zien aan het Italiaansche grondgebied. En nu dreigt het gevaar, dat, wanneer het dit niet langs vreedzamen weg kan verkrijgen, het zal trachten met wapengeweld zijn nationaal doeleinde te bereiken, daarbij gebruik makend van de gunstige ge legenheid. dat Oostenrijk en Duitschland met Engeland, Frankrijk en Rusland in oorlog zijn. En of nu een dergelijke handelwijze door velen als trouwbreuk gebrandmerkt zal wordendaar zal men zich in Italië weinig over bekreu nen. In de politiek achten de diplomaten alles geoorloofd. Het Internationaal Vredescomitóge vestigd te Amsterdam, meent in 'l belang van het doel. dat hel beoogt, goed te doen zijn meening te publicceren be treffende de incidenten, die zich dezer dagen voordeden. Het comité zou zijn taak te licht op vatten wanneer het terwijl ernstig gewerkt wordt aan het voorbereiden van maatregelen, welke kunnen leiden tot beëindiging der oorlogsgruwelen ver zuimde zich te doen hooren, nu enkele gebeurtenissen van den laatsten tijd de gelukkige kleine oorlogsgezinde partij in ons land, aanleiding zouden kunnen geven tot propaganda voor haar denkbeelden. Het is hier niet de plaats, om de feiten stuk voor stuk na te gaan en conclusies te trekken, maar doel van dit schrijven is, er op te wijzen, dat een deel van hel overgroot aantal vrede- lievenden in den lande, den koers kwijt raakt en meent, dat op de bejegening ons land aangedaan, ten slotte oorlog zou moeten volgen. - En men redeneert zoo, of laat zich door dc vechtersbazen verleiden zoo te redeneeren, omdat men bang is, dat anders ons volksaanzicn, onze eer zouden lijden. Niets is minder waar dan dat. Juist de voorvallen der laatste maanden, de gruwelijke gevolgen van de menschen- slachting, die niet eens den naam van „oorlog" verdient, geven elke regeering, geven elk volk het recht, alles te doen om te voorkomen, dat ,nög andere landen en volkeren aan de slachting deelnemen. Wanneer in het gewone leven twee mannen van meening verschillen, door dat één hunner zich door den ander slecht behandeld heeft gezien, brengt men het geval voor een eereraad van enkelen of voor den eereraad der pu blieke meening. Zou het hier anders moeten? Wordt eenig volk verongelijkt, gehinderd, ge treiterd zelfs. Iaat hel {dan niet dwaas- lijk om verlies van eenig goed, of zelfs van enkele menschenlevens, véél erger in de waagschaal stellen, nu de moderne oorlogvoering eiken flinJken strijd heeft onmogelijk gemaakt, en laat hel geen daad doen, die, hoe flink ook op zich zelf, zou tengevolge hebben, dat weer duizenden ongelukkig worden. De geschiedschrijver zal Nederland niet veroordeelen, omdat regeering cn volk zich weten te stellen boven het tot nu geldende begrip van volkeren-eer het er op los gaan, wanneer men ge hinderd wordt oindat de wijze van oorlogvoeren is ontaard in slachten van menschen op een wijze, die strafvervol ging zou eischen, wanneer dieren zoo zouden worden gedood. Het is de wijze waarop oorlog wordt gevoerd, die elk menseh moet doen zeg gen: ..dat niet". Wij lazen in het 4/andelblad (op gemerkt zij, dat nog niet was opgehel derd van welke nationaliteit de duikboot was, wier bemanning de niet te kwalifi- cèeren daad beging de „Katwijk" in den grond te boren- ..Het is zeker te betreuren, daonze „innige wenseh om buiten „den oorlog „te blijvendie uitwerking op onze „Duitsche buren heeft gehad. En wij „zijn overtuigd, dat de Duitsche regee- ..ring toch een niet geheel juisten indruk „ontvangen heeft. Zeker, wij wenschen „buiten den strijd te blijven, wij zullen „veel verdragen, veel lijdcb cn verduren „om niet onze zonen mede in den ver- „schrikkelijken krijg te zenden. Maar „het offer, dat wij aldus brengen, zou „fe groot kunnen zijn; zoo de naburige „landen de overtuiging kregen, dat Ne derland zich haast alles, zich elke ver nedering, elke rechtsverkrachting zal „laten welgevallen en zij bij hunne han delingen ten onzen opzichte daarmede „rekening hielden, zou de vrede te duur „gekocht zijn". Doch dat behoeft niet. De regeering zal l. h. t. middelen weten te vinden om den benadeelden recht te verschaffen, zonder dat zulks verdere ellende tenge volge heeft. Ons prestige zal daardoor niet lijden. Integendeel, dc beestmensch zal nu wel zijn laatste daden doen, althans voor zeer langen tijd en als men onze hou ding beoordeelt, zal men het noemen een wijs beleid: te voorkomen, dat de geschiedschrijver krijgt te boekstaven, dat in het jaar zoo en zooveel wij in den strijd kwamen, of anderen bij ons lava- men strijdenons land werd plat ge brand. het zooveelste gedeelte van onze bevolking verminkt of vermoord, een ander zooveelste gedeelte onteerd en wat en nog meer „geschiedde". Vertrouwen zij gesteld in onze regee ring ten daarbij vooral geen opwinding van een aard, die wij terecht in andere volken laken. 'Namens hel Inf. Vredescomitó C F. J. BRANDS, Amsterdam. AMERIKA Te Syracuse (staat New-York) is een geding begonnen tussehen William Bar nes Jr. als eischer en oud-president Roosevelt als gedaagde. Barnes vraagt 120.000 gulden schadevergoeding wegens een in het openbaar door Roosevelt, den 22sten Juli 1914 uitgesproken beschuldi ging, dat Barnes als boss van de repu blikeinen en Murphy als boss van Tam many „een onzichtbare regeering in den staat hadden weten te vormen, die rot was in alle geledingen". MEXICO. De troepen van generaal Obregon hebben aan het reactionnaire leger on der aanvoering van Villa cn 42 van zijn generaals ten Noorden van Celaya een nieuwe en verpletterende nederlaag toegebracht. Hun verliezen bedragen 30 kanonnen, 5000 Mausers met veel mu nitie en 14000 man. Villa is met het overschot van zijn mannen na deze nieuwe en volkomen ramp naar het Noorden ontkomen. OOSTENRIJK. WEENEN. Onder buitengewone deel name der Katholieke vereeniging vond onder leiding van aartsbisschop Piffl een processie naar de St.-Stefanus-kerk plaats om de overwinning voor de wape nen van Oostenrijk-Hongarije cn zijn bondgenooten af te smeeken. Het aantal deelnemers werd op circa 30.000 ge schal. De godsdienstoefening, die door vele aartshertoginnen en autoriteiten werd bijgewoond, werd gesloten met 7t vredesgebed van den Paus ENGELAND. Zondag j.l. is Herbeyt de Reuter, de directeur van Reuters Agentschap, dood in zijn woning te Reigate gevonden. Zijn vrouw, barones Campbell over leed Donderdag j.l. Baron Reuter heeft twee brieven na gelaten, waarvan één gericht was aan „den geest van mijn dierbare echtge- noote Edith". De dood van baron Reuter heeft diepe ontroering te Londen verwekt, daar hij geheel onverwacht kwam. Reu ter bezat een aanzienlijk vermogen en ook het agentschap, waarvan hij aan het hoofd stond, gaat uitstekend, zoodat de tragische dood alleen kan toegeschre ven worden aan verstandsverbijstering, veroorzaakt door den plotselingen dood van zijn echtgenoote, van wie hij zeer veel hield. LONDEN, 19 April. De kapitein van den trawler „Fermp" uit Grimsby, rap porteerde bij aankomst te Grimsby, dat de trawler „Vanilla door een Duitschen onderzeeër op de Noordzee getorpedeerd is. De „Vanilla zonk onmiddellijk na de ontploffing. De „parmo" beyond zich op een abstand van slechts drie honderd meter. Zij trachtte de be manning van de „Vanilla op te pikken, maar de onderzeeër belette haar hulp te vcrleenen, door een lorpedo af te vuren, welke miste. Fe „Fermo" zocht daarop zoo spoedig mogelijk haar ha ven op. Da nalatenschap van lord Rothschild. De nalatenschap van Lord Rothschild, die den 31sten Maart op 74-jarigen leef tijd overleedwordt voorloopig op 2.500.001) pond. d. w. ongeveer 30 millioen gulden geschat. Het zal echter nog eenigen tijd duren, eer men het be drag met juistheid heeft berekend, daar het in fondsen over de geheele wereld is verspreid. Daardoor valt het juist in dezen tijd moeilijk te overzien. In zijn testament laat hij een jaar- iijksche toelage van 60.000 gulden aan zijn oudsten zoon achter, aan zijn we duwe een bedrag van 1.200.000 gulden, al zijn juweclen en persoonlijke bezittin gen en het gebruik van zijn paleis in Piccadillystraat. Hij machtigt de executeurs van zijn testament zekere legaten uit te keeren, „met het oog op den oorlogstoestand". Voorts heeft hij elk van zijn twee broeders met 60.000 gulden bedacht; dezelfde som ontvangen ook de kinderen van zijn zoon en dochter, terwijl 1.800.000 gulden aan die dochter zelf wordt toegewezen. DUITSCHLAND. De Berlijnsche politie zoekt een ge neesheer-misdadiger, die beurtelings on der de namen dr. Rode en dr. Adler sedert een paar jaar in Berlijn is werk zaam geweest en in zijn doktersprak tijk verschillende patiënten heeft be stolen. Zoo heeft hij een rijken patiënt in een electrisch bad gezet en hem onderwijl voor 11000 mark aan juweelen bestolen. De naam dr. Adler is reeds gebleken valsch te zijn. Wel schijnt hij inderdaad den dokterstitel te bezitten. Waarschijnlijk kwam hij uit Weenen, Thans is hij voortvluchtig. Te Lichtenberg hebben 2 leeuwen de vrouw van den bekenden dieren temmer Ilaupt, die zich in hun kooi had begeven, aangevallen en deerlijk toegetakeld. Met de grootste moeite kon men het slachtoffer uit de kooi verwij deren. De vrouw had levensgevaarlijke beetwonden aan het achterhoofd. - In de pers wordt gewezen op het eigenaardig samentreffen van het op treden van een Engelsche torpedo- en duikboot-flotilje nabij het lichtschip „Noord-Hinder" en de geheimzinnige lorpedeering van de „Katwijk" en de Grieksche „Hellespontos door duikboo- len van onbekende nationaliteit. Beide voorvallen zijn absoluut strijdig met het optreden der bemanning van Diiitsche duikbooten. Zij zijn geschikt de publieke opinie in Holland en Griekenland tegen de bedrijvers dier daden in te nemen. Men vermoedt een Engelsche intrigue tegen Duitschland, wijl Holland en Grie kenland twee landen zijn, waarvan En geland de neutraliteit gaarne zag opge geven. NEDERLAND HAVELTE (D.) Het dennen- en ber kenbosch, gelegen bij en behoorende aan 't Meppeler pompstation, stond Zondag avond in lichte-laaie. Een groote uitgestrektheid werd ge heel door het vuur verteerd. Onderschei dene arbeiders, met schoppen gewapend, mocht het eindelijk, daar er weinig wind was, gelukken het vuur te beteugelen. Door de politie wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. AMSTERDAM. Maandagnamiddag te halfdrie heeft op de Prinsengracht een man drie revolverschoten gelost op een bejaard man, die colporteert met chris telijke blaadjes. De man. voor wien de kogels bestemd waren, werd niet ge troffen. De hoofd-inspecteur van politie. Van der Goot, die op de brug van de Prin sengracht stond te wachten, kreeg één der kogels in het been. De dader werd gearresteerd en overgebracht naar het politie-bureau op de Stadhouderskade. Daarheen werd ook de gewonde hoofd inspecteur gebracht, waar geneeskundige hulp voor hem werd ingeroepen. Op de revolver, die bij den dader werd gevonden, zaten nog twee scherpe patronen. De dader bekende geschoten te hebben uit wraakzucht. Een werkman uil Spaarndam is Maandag alhier voor het nieuwe pand „Koningin Emma van de N. V. Vriese- veem tussehen de buffers geraakt en doodgedrukt. ZEVENAAR. Alhier is gevankelijk binnengebrachl de chauffeur J. D. van den heer v II. te Herwen cn Aerdt. ver dacht van het zenden van valsche tele grammen in verband met oplichtingen door zekeren v. E. Deze zou 'n rijken Duitschen koopman voor 160.000 mark hebben opgelicht Van E. zou aangenomen hebben leder te koopen, doch gaf te kennen, dat hel schip, waarmede 'l leder vervoerd werd, gezonken was. Van E. is spoorloos ver dwenen. met medeneming van het geld. De justitie stelt een uitgebreid onder zoek in. VGRAVENHAGE. Zondagmiddag wer den door de politie op de Hoefkade aan gehouden een 27-jarige milicien-soldaat van de vesting-artillerie, die in burger- kleeding liep, en zijn meisje, dal zijn uniform had aangetrokken. Beiden wer den naar hel politie-bureau gebracht. Uit Stad en Provincie. I' ZIERIKZEE, 14 April. L.l. Maan dag gaf de gemengde zangvereeniging „Musica" in de goed bezette Concert zaal een uitvoering van Haydn's ora torium „Die Jahrèszelten". Dit blijvend frissche werk met. zijn humoristische muziekschilderingen is hier ter stede vele malen uitgevoerd, o. a. door de afdeeling „Toonkunst" met vol orkest, door andere zangvereenigingen met be geleiding van strijkinstrumenten en eigen krachten als solisten. Bedenkende, welke machtige koren dit werk bezit, zal menigeen met twijfel aan den goe den uitslag naar de Concertzaal zijn getogen. Toch kunnen we constateeren, dat deze uitvoering een succes is ge weest, niet alleen voor de leden van het koor, maar vooral voor den directeur, den heer A. de Vogel uit Rotterdam, 't Is waar, het geringe aantal tenoren maakte, dat de fugalisch bewerkte koren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1