ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 19 April 1915 DEROE BLAD. (Zierikzecsche Cour a t). ABONIMEMRNT. Prijs per drie maanden Pranco per post Voor het buitenland per jaar Afzonderlijke nummers f 1.30. - 1,60. - 10,—. - 0,05. Versohynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 71ste- IAARGANS, No. 9686 llirecleupi A. i. DE LOOZE Jr. Uitgavar-Hoofdredacteun A. FRAHKEL. ADVERTENTIE IV. V an I - 3 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 9.SO ure. Vergaduring van d«n Gemeenteraad te Zierikiee, gehon 1en 12 April, 's nam. 1 uur. De burgemeester, inr. D. yap der Vliet, opent dp het vastgestelde tijdstip -de vergadering met de mededeel in g, dal van de hoeren Potvliet en Van Os be richt is ingekomen, dat zij verhinderd zijn de zitting" bij te wonen. Aanwezig zijn de heeren Van den Boni, Gelderman, Koopman, Fokker. Van Nou- huys, Ribbons, Timmerman. Boóne. De Crane en Doelcman. De notulen, die ter visie gelegen heb ben, worden goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangeno men 1°. een schrijven van den heer I'. 1). de Vos, waarin hij bericht, dat hij zijn benoeming tot lid der Plaatsel. School commissie niet kan aannemen: 2°. brieven van de heeren J. 11. de Roode, P. van der Have en mcj. C II. Nardten, waarin zij berichten, dal zij hunne benoeming respectievelijk lot leden van de Plaatselijke Schoolcom missie aannemen; 3°. een brief van den heer W. du Claux, waarin hij meldt, dat hij zijn benoeming tot lid der Cbmmissic tol wering van Schoolverzuim aanneemt; 1°. onderscheidene missives van Ge deputeerde Staten, houdende goedkeu ring van raadsbesluiten, d.d. 21 Febr a. tot verkoop van hoornen; b. tot onderhandsche verpachling van een perceel gvasmaaiing aan C. d Wekken Dz. Cj tot onderhandsche verpachting van een perceel vïsscherij aan .1 A. Sprundel d. tot vaststelling van I suppletoir kohier van den Hoofdei ij ken Omslag over 1914 c. tot vaststelling van het primitief kohier van de Hondenbelasting over 1915 f. tot vaststelling van de Begrooting, dienst 1915; g. tot vaststelling van het lstc sup pletoir kohier der Hondenbelasting over 1914: h. tot wijziging der Begrooting 1911 en tot betaling uit den post Onvoorziene (Jitgaven 1911. De voorzitter deelt mede, dal een schrijven is ingekomen van Gedepu teerde Staten, waarin deze bezwaar ma ken tegen het raadsbesluit tol opname van tijdelijk kasgeld in 1915 ad f 70.000. zulks wegens de hooge rente, welke ge steld is, n.l. ten hoogste S °/o. Gedepu teerde Staten mecnen, dat tegen geleend kan worden. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten hel be doelde, raadsbesluit in te trekken. Het verslag van de Gezondheidscom missie zal voor de leden ter visie worden gelegd. Het verslag over den toestand van het Middelbaar Onderwijs over 1911, inge zonden door de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, zal drukt worden en bij 't Gemeenteverslag worden gevoegd. Het verslag van hetgeen met betrek king tot verbetering der Volkshuisves ting in 1914 is verricht, opgemaakt door Burgem. en Wcth.. zal gedrukt worden, en bij het Gemeenteverslag worden ge voegd. Voor kennisgeving wordt aangenomen het besluit van Gedeputeerde Staten: n. tot vaststelling van de rekening en verantwoording over 1913. in ontvangst tot een bedrag van I' 129.108.51 en uitgaaf tot een bedrag van f 127.268,12"' sluitende alzoo met een balig saldo van f 1810. II5; b. tot ontlasting van Burgem. en Wcth en den gemeente-ontvanger voor <1 die rekening toegelaten ontvangsten en uitgaven. 't Adres van den heer J. M. Cannon .ïz.. verzoekend tot afstand in erfpacht voor 99 jaren van een strook gemeentegrond, deel van hel aan zijn perceel grond, gelegen aan de Weststraat, en grenzende 'aan de wandeling, wordt in handen van Burgem. en Weth gesteld, ter fine van prnc-ndVies. Conform hel voorstel van Burgem. en Weth.. wordt tot voorloopigc vaststelling ran de pensioensgrondslagen der ge meente-ambtenaren besloten. Aan de orde is de rekening en ver antwoording der Bewaarschool voor on- en minvermogenden over 1911. Namens., de Commissie, belust met hel nazien- dier rekening, adviseert de heer1 Doelc man tol goedkeuring van genoemde re kening in ontvang en uitgaaf lot een bedrag van f 1580,17'. Overeenkomstig het advies werd besloten. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1914 werd in handen ge steld van een commissie, bestaande uit de heeren De Vriezo. Pol vliet en Doele- man. Ter tafel komt hel voorstel van Bur gem. en Wcth. tol uitgifte in erfpacht voor onbepaaldcn lijd, tegen een janr- lijkschcn canon van drie cent per M van dc stukken gemerkt C en D der gedempte Zwemliaven, aan M. Boot. en dc stukken E en F. respectievelijk aan M. Plaum en A. Iloudkamp. De stuk ken A en B, bij F. Iloudkamp en M. Boot in gebruik, zij-n tot heden niet dooi den Raad in erfpacht gegeven,' zooclat Burgem. en Weth. adviscéren ook thans daartoe te besluiten. Zij stellen verder voor aan de erfpacht de volgende twee voorwaarden Ie ver binden: dal de crfpachtnemers ten allen tijde moeten gedongen, dat de gemeente, zonder daarvoor ecnige schadevergoe ding toe. te kennen, in den in erfpacht te geven grond, indien zulks noodig mocht blijken, voor hét doen van her stellingen aan de buisleidingen riolen van welken aard ook, alle noodige op gravingen verri lit of doel verrichten b. dal J. .VI iauni en A Iloudkamp Dp hunne kosten op eerste aanzegging van Burgem. en Weth. hel verder» deelte der Zwemhaven, loopendc langs hunne perceelen, moeten dempen lol 'n hoogte als hel aangrenzende bij hen in eigendom zijnde terrein, en deze demping uiterlijk binnen zes maanden, nadat zij hiertoe schriftelijk door Burgem. Welh. zijn aangezegd, moet zijn gereed gekomen. Ten slotte nierken zij nog op. «lat J. van de Veld en C. D. v. d. Sclian hebben verklaard, dat zij er zich mad vereenigen, dal de stukken achter hun terrein liggend, in erfpacht worden ge geven aan M. Boot en niet aan hen Conform het voorstel van Burgem. Weth. wordt besloten, nadat de voor zitter nog verklaard heeft, a. dal Bui gem. en Weth. niet eer tot het leggen van de buizen zullen overgaan, voordal de zaak in orde is: h. in antwoord oj een desbetreffende vraag van den lu Boone. dat allen bereid zijn mede te werkenc. in antwoord aan den heer De Crane, die vroeg, of liet wel raad zaam is, die stukken grond in erfpacht Ie geven, en of het niet beter zou zijn ze le verkoopen, dat de gronden inge sloten liggen, en dus voor verkoop niet geschikt zijn. Aan de orde is het adres van J. M Fiji, pachter van het tiende perceel bouwland in hel drooggelegde DijkwaU houdende verzoek aan hem voor bun der bouwland voor de jaren 1911-191 de pacht kwijl le schelden, of wel met schadevergoeding te ontslaan, daa hel ernstig gebruik van dien grond geen sprake is. Op dit adres adviseeren Burgem Weth. afwijzend Ie beschikken. I l 'ijl het tiende perceel pachtte, was het hem bekend, dal liet zeer laag geleg was. Om het perceel is destijd kade gelegd, welke later door Fijt wal is opgeruimd. Vóór de gewone verpachting in 190." plaats had, verzochten de betrokken pachters van diverse perceelen in hel Dijk water hij adres d.d Januari 190." aan den Raad om de perceelen publiek te verpachten, doch voor hen dc pacht wederom Ie verlengen, aangezien zij vele onkosten aan hun perceelen gemaakt hadden, of nog zouden moeten maken. De Raad heeft toen on dit adres gunstig beschikt, en de pacht verlengt tot hel rooven van «Ie oogst 1916. Tol die pachters behoorde ook Fiji, die dus zelf verzocht de pacht te mogen behou den. Zeer waarschijn tijk zon hij nieuwe verpachting in 1905 dc pachtsom hoogcr gegaan zijn dan thans ontvangen wordt. Er is dus geen enkelmotief aanwezig nu aan adrassanls' verzoek te voldoen. De heer Vim den Bout wenseiil per tinent le weten, of hetzelfde stuk gromt onlangs onder water gestaan lieert. De voorzitterFiji heeft licm mede- I, dal de Sasdeur weer niet dicht was. zooclat hij dooi- hel water schade geleden heeft.-Afdoende maatregelen zul len genomen worden óm in 'l vervolg liet ondcrloopén van zijn grond ie voor komen. Spreker merkt echter op, dat het' adres van Fijt gebaseerd i's op de lage ligging van zijn grond en de onvol doende suatie van hel water. De lieer Van- den Bout zegt, dat de sluizen niet precies dicht zijn, zoodal er water doorkomt, tengevolge waarvan liet land in kwestie onderloopt. Daar door lijdt natuurlijk de grond, al zou het zoute water ook maar eenigc uren oj) hel land hebben gestaan. I)e voorzitter stelt nogmaals in l licht, tal het adres daarmede niets heeft te maken. De lage ligging van den grond en de onvoldoende suatie van het water hebben adressant lol de indiening van zijn verzoek'genoopt. Toen de sluis in dertijd niet werkte, heeft Fiji schade vergoeding gekregen. Nu heeft een véér tien dagen geleden er ook iels aan de sluis gemankeerd. Mocht Uijl daardoor p zijn land schade hebben opgcloo- pcn. clan beslaan er misschien termen, als hij zich daarover beklaagt, schncl loosstelling te erlangen. Maar nog eens, met dit adres heeft dat niets te maken De heer Doeleman betoogt, dat maat regelen genomen moeten worden, dat de sluis goed 1 werkt, opdat dergelijl lingen niet meer kunnen voorkomen. De heer ftoöhe deelt mede," (lal hij bezoek van Fijt gehad heeft. Maar voor lat Fiji bij hem kwam, had hij reed opgemerkt, dat de sluis erg lekte Van Dorlh, dien hij hierover sprak, heeft hem toen gezegd, dat de sluisdeu niet goed sluiten. Hem is medegedeeld, dat dc schoft naar beneden gegaan was tengevolge waarvan naar zijn meening vermoedelijk zoet water binnengekomen is. Kwaak heeft 'n waarschuwing gekre gen, dal dit niet mag voorkomen. Ook zal men lot betere sluiting de sluisden] ren verwisselen. De heer Koopman is verbaasd over hetgeen men gehoord heeft, maar niet gezien heeft. De zaak is zeer overdrr ven voorgesteld. De Baad had indertijd hel plan van Van der Vegt, om slecht: één stel sluisdeuren té maken, niet moe ten aannemen. Hij geeft een relaas van het gebeurde. Doordat de schuif niet naar beneden kan, zijn verschillend gronden onder walër geloopcn. Het was p Zondagavond kwart vóór tienen, dal bij hem hevig gescheld werd, en hij gewekt werd. Een werkman zei de, dat sluis wederom niet goed sverkb Deze is toen eerst naar Den Boer en toen naai- Kwaak geloopen. Spreker le loods geweest, en mei een flink klap zijn toen de sluisdeuren dicht ge- i. Spreker kan verklaren, dat di schuld niet bij den gemeente-bouw meester te zoeken is. Den volgenden morgen bleek, dal ei- nog.een lek aan wezig was. Toen is de schoft naar be neden gel a ten Spreker zeil' heeft ook hij een goede afwatering groot belang. Is er iets I vinden, dal er nooit iels tusschen de sluisdeuren kond. De lieer Van den Bout zegt le benier ken dat aan het lekken iels vooraf gegaan is, dat eigenlijk 't kardinale punt vormt. Tusschen de sluisdeuren is iels gekomen. Is hel nu niet mogelijk er een krooshek voor. te plaatsen, zoodat dit niet meer kan gebeuren. In hel Wa terschap Schouwen heeft men van der gelijke zaken geen last De voorzitter: IIcL inloopen van het water op liet land mag niet meer voor komen. Een kroos hek belemmert het al'stroomen van liet water. Spreker meent, dat de Baad gerust hel voorstel van Burgem. en Weth. «kan aannemen. Want nu gebleken is. dat dc sluisdeuren weer niet gewerkt hebben, zal door Burgem. en Weth. niet de Com missie van Fabricage de* zaak bespro ken worden, en mocht blijken, dat moet tweede stel deuren noodig is. dan dal maar gebeuren De lieer Koopman: Dc groole fout is hiér. dat men slechts één stel deuren heeft. In dat gemis heeft men door hel maken van een schoft trachten te voor zien. Hel voorstel van Burgem. en Wet.li. wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen. De voorzitter: Bij de begrooting zullen wij voorstellen indienen tot liet nemen van afdoende maatregelen. Ter tafel komt hel voorstel van Bur gem. en Weth. aan te gaan met het Pensioenfonds voor de gemeente-ambte naren voor den dienst 1914, tot dekking van de kosten van verbouw der heide O. L. Scholen, het aanschaffen van meubelen enz., respectievelijk I' 15000 schootverbouw na aftrek der rijks subsidie) en f 7000 (meubelen) een lee ning. groot f 52000 tot den parikoers, rentende 5i/i en daarbij te bepalen, dal jaarlijks voor gewone aflossing wordt afgelost een bedrag van f 2000. te begin nen met 31 December 1916. Waar de 21/2 Grootboek op dit oogenblik zeer laag staat, komt hel Burgem. en Weth. niet gewenscht voor kapitaal le verkoopen, terwijl hel overi gens zeer in het belang van de gemeente is het opgenomen kasgeld, waarvoor thans 6V2 moet betaald worden, zoo spoedig mogelijk af te lossen. Nadat op een desbetreffende vraag van den lieer Gelderman de voorzitter had te kennen gegeven, dat in dc voor waarden slaat, clat wij ten allen tijde kunnen aflossen, werd hel voorstel van Burgem. en Wcth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan dc oj'.de is 1 raadsbesluil.loL.wijzi ing der begrooting 1915. voor zoover 1 de verhooging van het kasgeld betreft Een commissie, beslaande uil de heeren Dc Crane, Doeleman en Van den Bout onderzocht die wijziging. Tijdens hel mderzoek werd de vergadering ge schorst. Toen dc commissie met haar laak gereed was, werd de zitting ppend. en conform het advies, uitge bracht door den heer De Crane, dc wij ziging goedgekeu rd. Ter tafel komt het voorstel van Bur gem. en Weth. lot onderhandschen ver koop van boomen aan de R otterdam- sche Tramweg-Maatschappij, voor de som van veertig gulden, te weten twee boomen, staande aan den Westkant van den Kadeweg: b. één boom. staande aan den Oost kant van den Blok weg, doch een en ander slechts dan. wanneer ten ge- noege van de gemeente Zierikzce de kruising van den Kadeweg door een tweede spoor zal zijn geregeld, welk zaak bij Gedep. Staten aanhangig is Conform hel voorstel van "Burgem. Welh. wordt besloten. Aan de orde is het voorstel van den heer Gelderman in zake gasprijs. Hel oorslel is aïs volgt schriftelijk toege- icht Aan den Raad der gemeente ieril Mijne lleeren! Nog steeds kan ik mij er niet mod vereenigen, dat in de verhooging van den gasprijs ook liet immtgas is inbegrepen Tol tiet gebruik van het milntgas locli worden alleen toegelaten de allerminst gegoede ingezetenen, derhalve zij. hun geheele inkomen nooclig hebben voor hunne levensbehoeften en daar bui ten ongeveer niets hebben we ai'óp zij kunnen bezuinigen. In het gunstigste geval, dat hunne werkzaamheden en looncn dezelfde bleven zijn, verkeeren zij dus toch reeds de slechtste positie, daar de önont heerlijke levensbehoeften, men denke slechts aan brood, aardappelen en steen kolen. belangrijk in prijs gestegen zijn. In vele gevallen zullen echter dc *.verk zaamheden en dientengevolge de looncn minder zijn, zoodal de omstandigheden zich des te drukkender laten gevoelen, Gaarne geeft ik toe, dat een bcdriil' op zicti zclt' loonend dient te zijn, en neem daarbij aan, dat dc prijs van 7' cent. zelfs in gewone lijden, van de zijd der gasfabriek beschouwd, als niet le hoog beschouwd mag worden, zoodat ik mij er zelfs mede zou kunnen vereeni gen zoo noodig later den prijs van liet muntgas le herzien. Waar het 1111 echter slechts geldt een tijdelijke wijziging, komt liet mij gewenscht voor zoo moge lijk te vermijden, dat de categorie van ïniintgasverbruikers voor liet oogenblik nog zwaarder belast wordt. Zoowel in de bedrijven als door parti culieren valt te bezuinigen, indien de prijs hun Ie Itoog voorkomt, doch op hel weinige verbruik voor tjcht en koken op de muntmeters zal wel niet veel te bezuinigen vallen. In de vorige vergadering heb ik ter bespoediging, omdat de juiste cijfers ont braken. mijn eerste amendement laten vallen en een tweede voorstel gedaan, dat slechts ten eenendeele, n.l. wat be treft het muntgas, aan mijne bedoeling tegemoet kwam, daar ik meende, dat '1 tweede deel, de prijs van 't bedrijfsgas van zelve herzien zou worden bij de behandeling van het ingekomen request van den Middenstand. Dit voorstel is toen met overgroote meerderheid van stemmen verworpen. Nu er meerdere zekerheid omtrent de verbruikscijfers bestaat, verzoek ik F beleefd het eerste voorstel eenigszins gewijzigd nogmaals te willen overwegen en in behandeling te nemen. Volgens de officiëele gegevens van den directeur der gasfabriek werden in 1914 op de gewone meters verbruikt 456,731 M3., waarvan door de bedrijven 239,234 en door particulieren 217,497 M Niettegenstaande in vele bedrijven speciaal in den winkelstand, ook wel bezuinigd kan worden, blijven zij toch genoodzaakt een groot kwantum te ver bruiken; bovendien zijn er bedrijven, als hotels, cafe's, publieke gehouwen en bedrijven -met gasmotoren, waarin be zuiniging zeer bezwaarlijk is, zoodat ik F voor zou willen stellen ook deze categorie onder de gegeven omstandig heden niet zwaarder te belasten dan reeds geschied is. Resumcerende kom ik lol de volgende voorstellen 1°. den prijs van "t muntgas terug te brengen op 71/2 et., den prijs van 't gas, verbruikt in de bedrijven, te behouden op 7 ct.. en den prijs van hei gas, ver bruikt door particulieren, te brengen op 8 cent: 2°. tot verbruikers van bedrijfsgas kunnen gerekend worden zij, die in hunne winkel, étalage of andere be- drijfsloknlen meer licht-of kook-aanslui- tingen hebben dan in hunne privé- woning. Wanneer het gas voor bedrijf en voor privé-gebruik over denzelfden meter loopt, zullen in dat geval beide voor bedrijfsgas gerekend worden. De beoordeel ing van het al of niet toelaten als bedrijfsverbruiker evenals de beslis sing over andere daarmede samenhan- ;ende punten wordt overgelaten aan de Gascommissie. Wanneer deze voorstellen mochten worden aangenomen, zou men dus op hel muntgas een mindere ontvangst te boeken hebben van t' 1752,80, daaren tegen op «het particulier verbruik eene meerdere van 2174,97, gerekend op den vort van 1911. Zelfs wanneer, de ver hooging van prijs aanleiding mocht geven lot een inkrimping van het ge bruik van 200. zou dc mindere ont vangst op l muntgas nog gedekt blijven Ten slotte kan men hierbij nog in overweging nemen, dal 8 cent noggeens zins zon buitensporig hoog is, wanneer men rekent, dat in vele kleinere ge meenten dc prijs zetl's in normale om standigheden 7 cent bedraagt, en dat er nu zijn. o. n. Boskoop, die den prijs tot 10 cent verhoogd hebben. Met dén versehuldigden eerbied, w.g. E. J. GELDERMAN Maart 1915. Zier ik zee, Het bovenstaande voorstel met de Me morie van Toelichting was door Burgem. en Welti, ter fine van prae-advies toe gezonden aan de Commissie voor de Gasfabriek c.11 Straatverlichting. Deze bracht t volgende rapport nan Burgem. en Weth. uit; Onder terugzending van het aan den Raad gericht schrijven van C. J. Gelder man met voorgestelde wijziging van den gasprijs, doelen wij F mede, dat wij in onze laatste vergadering de zaak uit voerig besproken hebben met den direc-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 7