ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 April 1915. EERSTE BLAD. (Z Icrlkzecschc Cour a 11 t). ABONNEMENT. P»Üs per drie maandenf 1,30. Franco pBr prat- 1,80. Voor hel buitenland per jaar- 10, Afaonderljjke nummer.- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7lste JAARGANG. No. 9686 Diraeteun A. J. DE L90ZE Jr. Uitgawar-Hoofdredacteuri M. FRNNKEL, ADVERTENTIE IV. Van 13 regelsf0,80. Klke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. B\j contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgave vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Oor] ogso verzicht. Dc Franiscbe poging tot doorbraak van de Duitsche linie tpssjcfoen Mflaa en ze 1 bij St.-Mihicl is als niet geslaagd Te beschouwen. De bedoeling was de voor- uitgeschovene positie der Duitschers al daar te omvatten, zoodanig, dat zij met een tang werd dichtgeknepen. Daartoe werd van twee kanten 'n heftige storm aanval op den vooruitspringenden hoek. waarin de Duitschers zich genesteld en versterkt hadden, ondernomen. We) ge tukte het aan de Franschen met groot verlies van manschappen eenig terrein te winnen en zich van de strategisch beteekenisvolle hoogte „Les Epargès" meester tc maken, maar het Duitsche front werd niet doorgebroken. Ook de gewichtige hoogte van Combes bleef in Duilscbe handen. Vermoedelijk zullen het de Franschen bij die eerste mis lukte poging niet laten. Hun opperbevel hebber Jolfre zal ongetwijfeld van de gelegenheid, (lat vele Duitsche troepen aan de Oostenrijksche grens worden be ziggehouden. gebruik maken, ten einde te beproeven de Duitschers uit Frank rijk en België te verdrijven. Een flink aanvoerder is het aan zich zelf en aan zijn vaderland verplicht alles te pro- beerenmag zelfs de kleinste kans ter bereiking van het door hem gestelde Urijgsdoel niet ongebruikt laten voorbij gaan. Het welslagen ligl evenwel niet steeds in zijn hand. Op het geheole Westerfront wordt dagelijks gestreden aan den Yser in België, in de Cham pagne.^ iu.de U-gomien ui I Y-ank rijk. Maar al die gevechten, die hoofdzakelijk bestaan in het nemen en hernemen van loopgraven, in het bezetten van hoogten en dorpen, en waarbij duizenden sneu velen, leiden niet tot een beslissing. Ook de gevechten in de Karpathen hebben de Kussen nog niet veel verder gebracht. Er verschijnt bijkans geen bulletin, of men kan daarin lezen, dat de Russen tal van Oostenrijkers en Duit schers. soms duizenden, hebben gevangen gemaakt, maar zoo die cijfers juist waren, dan moesten dc Russen nu ten minste al in Weenen zitten. En het is hun zelfs nog niet eens gelukt in Hongarije vasten voet te krijgen. Voor de Dardanellen hebben de ge alliëerden in weerwil van hun sterke vloot, het hoofd gestooten. Zoowel de Franschen en Engelschcn, die aan den cenen kant, als de Russen die aan de tegenovergestelde zijde Constantinopel trachten te naderen, zijn nog evenver van hun doel verwijderd als toen zij hun actie begonnen. Van Russische zijde wordt een nieuwe actie tegen den Bos porus en de Dardanellen voorbereid Bij Odessa en Sebastopol staan drie Russische legercorpsen gereed, en in de haven van laatstgenoemde uit den Krim oorlog zoo bekende stad liggen meer dan 150 transportschepen. Rusland schijnt er alles op te willen zetten om in het bezit van Constantinopel te ko men, en er nog vroeger te wezen, dan de Engelschen en Franschen. Deze zit ten echter ook niet stil. Dagelijks komen groote troepen massa's op 't schiereiland Galipoli aan. Het vervoer geschiedt op transportschepen, die door oorlogssche pen begeleid worden. Een dezer trans portschepen, de „Manitor". werd door een Turksche torpedoboot in de Aege- ische zee aangevallen. Drie torpedo's werden op 't transportschip afgevuurd waarop Engelsche oorlogsschepen te hulp kwamen, en de torpedoboot op de vlucht joegen. De Engelschen mel den, dat van het transportschip hon derd man verdronken. Dus de Turksche schoten hebben het Engelsche trans portschip getroffen. Van de krijgsverrichtingen der duik booten, luchtschepen en vliegtuigen zul len wij zwijgen. Zij treffen vaak non combattanten, wat zeer te betreuren is De Duitsche luchtvloot bestaat nu uit 1366 vaartuigen, waarvan 36 bestuur bare luchtschepen. Negen luchtschepen zijn sedert het begin van den oorlog verloren gegaan, maar deze zijn reeds door nieuwe vervangen, die bewapend zijn met kanonnen van groot kaliber en met machinegeweren. Tegen den 15den Juli zullen vijftien luchtkruisers van een aanmerkelijk verbeterd type afgeleverd worden. Deze zullen gepant serd zijn, en zéér snel kunnen stijgen Men zal er mede lange tochten, in de dichtste mist en in de donkerste nach- n,. kunnen ondernemen. Het voorne men bestaat een tocht naar Londen te doen, niet om te verkennen, zooals bij de onderneming naar Parijs. Met twee eskaders, elk van vijf luchtkruisers, zat Londen worden aangevallen. Als repressaille-maatregel tegen de behandeling der duikbootgevangenen in Engeland zijn uit het officiersgevangen- j kamp te Hallo een tiental Engelsche j officieren, waaronder de zoon van den 1 iToegeren Engelschen gezant te Berlijn, naar Maagdenburg overgebracht ter af zonderlijke opsluiting. Wat den loestand in Albanië betreft, gemeld wordt daaromtrent, dat ongeveer 6000 opstandelingen Durazzo, de hoofd stad van Albanië, belegeren, 'n Granaat trof I huis van Essad Pasja, van wien de opstandelingen eischen. dat hij zal heengaan. Verscheidene Italiaansche oor logsschepen zijn voor Durazzo versche nen. Het is den opstandelingen, die Mohamedanen zijn, er om te doen tegen Servië en Montenegro op te trekken. NlitrWSTÏJDÏNItlN. OOSTENRIJK. Nabij Temesvar (Hongarije), geraakte door een aardstorting een spoortrein van de baan, waardoor vijf passagiers ge dood en 17 gewond werden DUITSCHLANIt. In de fabrieken van Krupp zijn thank 80.000 arbeiders werkzaam. In 1848 wa ren er 70 en toen Alfred Krupp, de groote uitbreidei* der fabrieken, stierf, werkten er 20.000 arbeiders. Het fegel- gietstaa! is het voornaamste product dezer fabrieken, daar het door zijn hoe danigheden 't meest geschikte materiaal is voor het vervaardigen van geschut en pantserplaten. In de plaats van de oude geweldige stoomhamers zijn hydrauli sche smeedpersen gekomen, die, terwijl de grootste stoomhamer „Fritz" een kracht van 50.000 kilo ontwikkelde, thans een uitwerking hebben van 10 millioen kilo. Bezoekers worden of geweerd, of door een menigte voorzorgsmaatregelen om ringd. De werklieden hebben het er zeer goed. Zij zijn niet onderworpen aan het broodkaarten-regime en krijgen brood zooveel zij verlangen. Hun loon is 15 a 20 pCt. liooger dan vóór den oorlog en iederen dag wordt hun een uitmuntende lunch voorgezet De meest bekwame werklieden zijn van het front naar de fabriek teruggezonden. De fabrieken worden door ballonaf- weerkanonnen tegen aanvallen uit de lucht beschermd en er wordt aanhou dend streng de wacht gehouden NEDERLAND. IJ MUIDEN. Op een van particuliere zijde gezonden telegrafisch verzoek, om nadere inlichtingen omtrent de opge brachte trawlers, werd niets vernomen, zoodat vermoed wordt, dal 't antwoord door de censuur niet is doorgelaten. Per brief werd bericht ontvangen uit Altona, dat, aangezien de trawlers opge bracht en geïnterneerd zijn, geen ver dere mededeelingen gedaan konden of mochten worden. Een uit Londen alliier aangokomen stoomschip heeft nabij den Noordbinder 5 torpedobooteu gezien. Een van Newcastel binnengekomen stoomschip heeft 25 rnyl N.W. ten N. van IJmuiden 1 torpedoboot en 4 duik- booten gezien, koersende om de West, van niet te herkennen nationaliteit. Een binnengekomen stoomtrawler is thuisstoomende door een flotille van ver moedelijk Duitsche oorlogssohepen ge stoomd. NOORDWIJKERHOUT. Het echtpaar W. C., alhier woonachtig, leefde reeds geruimen tijd allesbehalve vreedzaam, wat het gevolg was van vriendelijkhe den, die de vrouw bewees aan zekeren K. W.. bijgenaamd „de Kierie". Door den man, die overigens als een oppas send persoon bekend staat, werd in ver band daarmede dan ook reeds 'n proces tot echtscheiding aanhangig gemaald, wat blijkbaar naar den zin van den ander een te traag verloop had, want de man werd onlangs ziek, en kwam onder behandeling van dr. Q. te Sas- senheim, wien hel gevL verdacht voor kwam en die verschijnselen Van vergif tiging meende le consïateeren Op dit vermoeden is de man door zijn zoon, H. C., die schipper is, in diens vaartuig opgenomen, en wordt hij daar verder verpleegd. De politie vond termen oin op te treden en een onderzoek in te stellen ten huize der vrouw, waarbij onder een bedstede verschillende artikelenals aardappelen, brandstoffen en kippen, van diefstal afkomstig gevonden wer den, en daarbij ook de vermoedelijke dader dier diefstallen, de persoon, op wien de vrouw zoo gesteld is. Dit gaf de politie voldoende aanlei ding den persoon te arresteeren en naar Den Haag, naar het Huis van Bewaring, te transporteeren. Bizondere omstnft(li&icdeii deden be sluiten, de vrouw Yoorloopig nog op vrije voeten te iatënJ doch haar vier kinderen werden direct ondergebracht in het gesticht „De Voorzienigheid". Nadere bizonderheden over het ge rechtelijk zoowel als over bet genees kundig onderzoek, schijnen nog niet be kend te zijn, docli deigearresteerde VV. wordt nu verdacht yan verschillende der veelvuldig voorkopende diefstallen s-GRAVENHAGE Aan het Departe ment van Marine is bericht ontvangen, dal het Grieksche stoomschip Ellis Pontos", dal van IJmuiden. was vertrok ken naar Monte Vidct., in de Noordzee, is getorpedeerd. De bemanning, sterk 21 koppen en de Ned. loods, heeft' zich kunnen redden op het lichtschip „N.- Hinder" en werd afgehaald door het vaartuig van het loodswezen - Een der beambten van 't postkan toor alhier is op heeterdaad betrapt op diefstal van poststukken. Tegen bedoelden beambte bestonden reeds geruimen tijd zware vermoede/is van oneerlijke handelingen, te meer, omdat hij zeer onsolide leefde Opzettelijk is in één der bijbussen ecu brief gepost, waarin onder getuigen een muntbiljet van f 10 was verborgen, terwijl op de enveloppe stond: „ann- teekenen". Bij het gereedmaken voor verdere ex peditie, werd deze brief opgevraagd, doch hij bleek vermist le zijn. Onmiddellijk werd het personeel ge last het lokaal niet te verlaten; de be steller, die bedoelde wijk gereden had, en tegen wien de vermoedens van dief stal bestonden, poogde zich onder een of ander voorwendsel te verwijderen, doch hem werd op duidelijke wijze te verstaan gegeven, dat zulks overbodig was. De recherche, die reeds aanwezig was, ging n.l. dadelijk bij bedoelden be steller tot fouilleering over en vond spoedig het biljet van 10 gulden. De dader wilde eerst nog ontkennen, dat het geld van diefstal afkomstig was, maar de nummers van het verzonden biljet waren genoteerd, en kwamen gc heel overeen met de nummers van het biljet, dal op den besteller gevonden werd. De verdachte viel daarop door de mand. De enveloppe had hij verscheurd. DINTELOORD. Tengevolge der periodieke aftreding als lid van den gemeenteraad z|jn aau de beurt van aftreding de heeren L. Vogelaar Je., P. Vogelaar Is. en J. Korst, terwyl door het overljjden van den heer H. J. Vlaming» ook eerlang in een vacature moet voorzien worden. ROOSENDAAL. Het tweedo slacht offer van den moord alhier, de heer J. Th. Vermeulen, is Zaterdagmorgen in liet gasthuis overleden. EINDHOVEN. Alhier zyn weer ruim 60 Belgische jongemannen aangekomen die in de Kempen over de grens gevlucht zijn. De grenswachters hebben allen beschoten, echter zonder resultaat. EI J QELSHO VEN (L.) Aau het station alhier werd door den poiitie inspecteur uit Heorlen gearresteerd den op de m|jn .Laura" en ,Vereeniging" werkzamen bankwerker J. D, uit Roosendaal af komstig. Deze aanhouding hield verband met een te Heerlen in een fabriek van den heer Wijsbek gepleegde nachtelijke in braak met diefstalhet forceeren van de brandkast, door een opening te boren naa6t bet sleutelgat en het stelen van een som van f 380. Naar men verneemt, werd nog een verdachte te Heerlen gearresteerd, zekere Van D., een timmerman. Béiden werden Vrijdag door den inspecteur Erkens en een agent gevankelijk naar Maastricht gebracht. De diefstal had reeds plaats in don nacht van 5 op 6 Maart. Naar alle waarschijnlijkheid zijn nog meer personen bij den diefstal betrokken, doch hun namen z|jn nog onbekend. Men verneemt, dat ze in het buiten land vertoeven. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE19 April. Vrijdag 1.1. werd in het ziekenhuis door dr. Van der Hoeven het examen afgenomen voor „verpleegster te velde", onder-afdeeling van Volksweerbaarheid, welke cursus was gegeven door Zuster Moelijker alhier. Door de dames A. van As, M. P. Buijze, M. A. Gudde, M. C. Hodde, H. C. Kunst, M A. C. Ideler, A. P. A v. cl. Klooster, .W. J. Leeuwe, G. J. P. Matthijsse, J. P. Quist, P. H. Schoenmaker, J. P. de Vlieger en M. C. Viergever werd het diploma behaald, 'en zijn thans door haar 5-jarige verbintenis gerechtigd tot het dragen van het distinctief van 'ie' Nederlandsche Roode Kruis. Na afloop der examens hield dr. Van der Hoeven tevens officier van gezond heid) een voordracht over de Hygiëne op het slagveld, en toonde 't praktisch gebruik van het verband pakje, dat ieder soldaat met zich voert. Door één der dames werd Zuster Moelijker met een passend woord van dank een fraaie reisdeken aangeboden, terwijl door den voorzitter der afdee- ling eveneens hartelijk dank werd be tuigd voor hot vele, dat Zuster Moe lijker geheel belangeloos voor Volksweer baarheid had verricht. Hij hoopte, dat hel haar, in haar nieuwen werkkring wel moge gaan, en zeide namens de af deeling een geschenk in enveloppe toe. Wij vernemen, dat door t Duitsche Consulaat aan zijn vertegenwoordigers is kennis gegeven, dat dc in Europa ini-1 litairplichtigen en de geoefende land storm, die in 1915 hun 20-35 jaar be reiken of bereikt hebben, verder de weerplichtigen, die voor den militairen dienst geschikt zijn, onmiddellijk naar Duitschland terug moeten keeren en zich aanmelden bij het naastbij liggend districtscommando. Hiervan zijn uitge zonderd zij, die door het Ministerie van Oorlog en de Beroepsconsulalen wegens hunne burgerlijke betrekking zijn vrij gesteld. i; 1 Op verzoek van den territorialen bovelhebber in Zeeland zijn door de politie te Middelburg aangehouden vijf Chineezeu. Ze zijn uit Zeeland verwijderd. Bjj Kon. beeluit van 7 dezer zjjn in de provincie Zeeland tot voorzitters en leden van de onderscheidene militie raden en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der militie van 1916 benoemdtot voorzitter mr. J. W. Zylstra, rechter in de arrondissementsrechtbank te Middelburg; tot zijn plaatsvervanger mr. D. van der Vliet, burgemeester van Zierikzee; tot leden mr. J. J. Heyae, wethouder van Middelburg, en mr. M. van Toulon van der Koog, griffier van den raad van beroep (ongevallenverzeke ring) te Middelburg, tot hnnue plaate vervangers dr. J. Ohr. Kindermann, arts te Middelburg, en mr. H. 0. J. Groot, advocaat en procureur te Middelburg. DUIVENDIJKE, 16 April. Deze ge meente heeft zich een lijkkoets aange schaft, nadat de behoefte daaraan reeds lang en in vele gevallen gebleken was, Naar men verneemt, ligt het in de bedoeling deze koets desgewenscht ook voor naburige gemeenten beschikbaar to stellen. ELKERZEE, 19 April. Naar wij ver nemen, geeft dc jongste postregeling al hier er aanleiding toe, dal een brief in dit dorp op de hulpbus gepost, juist 36 uur kan noodig hebben om zijn be stemming te EHemeet le bereiken. Deze gemeente ligt een half uur gaans van hier. Nadat er van den toren reeds een 2-tal vlaggen aan flarden waren gewaaid, heeft men er heden een blikken vlag op aangebracht. RENESSE. Vrijdagavond hielden de leden van het Steuncomité voor Belgi sche vluchtelingen alhier op initiatief van den penningmeester en drie andere leden een vergadering, onder voorzitter schap van den heer L. Niland, burge meester dezer gemeente. Het lust ons niet een uitvoerige beschrijving te geven van deze rumoerige vergadering. (Het leek wel een Poolsche Landdag!) Al leen zij gemeld, dat het onbekookt ontaktischwillekeurig en ongemotiveerd handelen des voorzitters tegenover den ijverigen en steeds plichtbetrachtenden penningmeester van het Comité en ook jegens één der alhier vertoevende vluch telingen door alle leden eenparig ten sterkste werd afgekeurd en heftig be streden. Een storm van verontwaardi ging steeg onder de leden op, toen de voorzitter, wiens uiterst zwakke verdedi ging onhoudbaar bleek, en den moed niet had of de geestkracht bezat de ver gadering voort te zetten, opeens deze met hamerslag sloot. De leden van het Comité hebben besloten den vluchteling P v. D. hier te laten blijven. BURGH 19 April. Zondagmiddag liep tusschen Haamstede cn Burgh de postwagen van de tram, die om 1.20 u. hier moest arriveeren, uit de rails. De reizigers konden uitstappen; -na een uurtje arbeid wérd dc poktwagêfl' weder op de rails gelicht. De tram van 3.10 kon weder op tijd vertrekken. SCHOUWEN, 18 April l Was druk tusschen Rénesse en Westenschouweh zeer druk vanwege de voetgangers en dc fietsrijders, gekomen uit gansch het eiland om zich tc verlustigen in de schoonheid der natuur, hier kwistig ten toongespreid. Vooral de hyacinthen vel den ontlokken aan de talrijke bezoekers terecht bewonderende blikken en uil roepen van verbazing. Nog een spanne tijds en de tulpenvelden weven hun weeldekleed vol kleurengewemcl. Wat jammer, dat dit schoone brok natuur telken jare een deel zijner pracht moet inboeten door de schendende hand van den houthakker, die begeerig zich strekt naar klinkend gewin. WESTELIJK-SCHOUWEN In de bos- alhier is dit jaar gisteren voor 't eerst weer hel geroep van den koekoek ver nomen. BRUINISSE. Een knecht, werkzaam bij een landbouwer nabij deze gemeente, ontving van een paard een slag in het gezicht. Daar het geval zich vrij ernstig tiet aanzien, werd geneeskundige hulp ingeroepen. KORTGENE, 17 April. Naar wij ver nemen, openbaarden zich op de vee markt alhier bij een koe verschijnselen die deden vermoeden, dat het beest lijdende kon zijn aail mond- en klauw zeer. Niet alleen, dat men dit dier spoe dig afzonderde, maar ook een 5-tal, dat in de nabijheid er van was. Deze wer den ondergebracht onder den toren. ST.-MAARTENSDIJK. In verband met de voorgenomen verplaatsing uit Zeeland van de onderstaande Belgische vluchtelingen z|i gemeld, dat zich hier nog 49 vluchtelingen bevinden, welke steun genieten. Het is evenwel te ver wachten. dat de meesten toch wel hier tullen bl|jven en trachten in het komende werk8eizoen hun brood te verdienen. Het kan niet ontkend worden, dat dit wel eenigszins een schaduwzijde is van het langdurig verblijf der vluchtelingen. Langzamerhand z|jn die menschen hier zoo wat ingeburgerd en op geljjken voet gekomen met de hier aanweziee arbeids krachten. Waar echter in normale tyden hier het arbeiders-element toch reeds meer dan sterk genoeg vertegenwoordigd is, zou uit een voortdurend verbljjf der hierheen getogen vluchtelingen stellig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1