ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 12 April 1915. (Z lerlkzcesclic C o u r a n t). ABONNBMBNT. I'rjjs per drie maandenf 1,80. Franco per post- 1,00. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lst# JAARGANG, No. 9683. Directeuri A. J. DE LOOZE Jr. UiM«**r*>Ha»fdr«<laetoiir s FR&MKEL. ADVGRTENTIEN. Van 1—8 regelsf 0,30. Glke regel meer- 0,10. Heolames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. [mending op den dag Tan uitgare jóói 1H ure. TWEEDE BLÜD. NU PW S T IJ DIK 01N. NEDERLAND. LEERSUM (Gr.) Den landbouwer T Koolman alhier overkwam Vrijdag hij het eggen een ernstig ongeluk. Men vond hem op het land liggen met een land der eg in de borst gedrukt. De patiënt is in hoogst zorg wek kenden toestand opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. ASSEN'. Alhier werd deze week ge vankelijk uit Haarlem binnengebracht cn in het Iluis van Bewaring opgenomen Geert Dina B., wegens moord, gepleegd te Meppel op Joh. Vennink in 19.12. Dc Prov. Dr. en Asser Crt. deelt daaromtrent nader mede, dat de aan gehoudene een leven van eenigszins ver dachte zeden leidde, waarbij zij heldoor baar verdiende geld aan een jongmcnsch afdroeg. Toen deze op een keer met genoemde Joh. V. uit was geweest, werd J. B. zoodanig aangegrepen door ja- loer schheid, dat zij op een goeden avond (9 April) Joh.. V. meelokte builen de stad, zeggende, dat zij daar kennissen ging opzoeken. Bij die gelegenheid stortte zij haar 16-jarige medeminnares in de Hooge- veensche vaart. Joh. zonk dadelijk in de diepte weg en Geert Dina keerde naar huis terug. Den volgenden dag werd het lijk van Joh. V. gevonden, doch daar geen uiterlijke kenteekenen van een misdaad voorhanden waren, werd aan een ongeluk gedacht. De aan gehoudene zette haar avontuurlijk leven voort, fcn maakte zichten vdOrdecle van bovengenoemd jongmensch schuldig aan een diefstal, waarvoor zij vijf maanden gevangenisstraf kreeg, die zij te Zwolle onderging. Na uit de gevangenis te zijn ontslagen werd zij, door middel van een in die stad govestigd dames-comité, geplaatst in een doorgangshuis, waar zij door haar zonderlinge wijze van doen de aandacht trok. Waar men in twijfel verkeerde om trent haar geestvermogens, werd zij voor eenigen tijd naar 'n geslicht in Haarlem overgebracht ter observatie. Daar werd zij zoodanig door haar verleden gekweld, dat zij ten slotte het gebeurde aan de hoofdverpleegster mede deelde. AMSTERDAM. In den winkel in de 2de Boerhavestraat is de raodistezaak van mej. A. W. gevestigd. Zaterdag middag viel het den buren op, dat de winkel gesloten bleef, en toen boven dien een sterke gaslucht uit het huis naar buiten drong, achtte men het raad zaam, de politie van een en ander in kennis te stellen. De deur werd opengebroken en in de kamer vond men de beide bewoon sters bewusteloos te bed liggen. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp gehaald. Een der beide vrouwen bleek echter reeds overleden. De ander werd in be- wustélöozen toestand naar het O. L. Vrouwegasthuis gebracht, waar zij spoe dig overleed. OUDEWATER. In de gemeenteraad van Donderdag j.l. had de installatie plaats van den heer J. M. v. Doorninck, met ingang van 31 Maart alhier tot burgemeester benoemd. In. tegenwoor- held van tal van ingezetenen, benevens van autoriteiten van hier als van elders, aanvaardde burgemeester Van Door ninck, na de gebruikelijke toespraken, het voorzitterschap van den Raad en het bestuur der gemeente. Bij deze ge legenheid wapperde de driekleur van alle openbare gebouwen. WEERT. In een stroohulzenfabriek van de firma P. Co. alhier, had een treurig ongeval plaats. Een 17-jarige werkman, F. T., werd door 'n machine gegrepen en herhaaldelijk in een cirkel rondgedraaid. De kleercn werden als het ware van het lichaam gerukt, de beide voeten werden geamputeerd^ li- eliaamsdeelen waren gebroken en het bloed bedekte overal den vloer. Bewus- ttcloos werd de ongelukkige per auto mobiel naar hel burger-gasthuis ge bracht. Er bestaat geen hoop op levens behoud. ROTTERDAM. Zaterdagnacht om 3 uur vertrok van hier het s.s. „Harpa- lyce". van de Rclief-Commissie. Om 10 uur Zondagmorgen is het stoomschip zonder voorafgaande waarschuwing ge torpedeerd door een Duitschen onder zeeër. Slechts de periscoop van den onderzeeër was te zien. De onderzeeër lanceerde een torpedo, die het schip trof, dat binnen tien minuten zonk. Het s.s. „Elisabeth", tegelijkertijd van liier vertrokken, was op een mijl afstand van de „Harpalyce". De „Elisabeth' zette dadelijk booten uit en redde 22 man. Door D. van Alten uit Terneuzen werden alleen 14 man gered. Kapitein K. Matroos van dc „Elisa- bcth" deelde nog liet volgende mede: De bemanning van de „Harpalyce" bestond uit 42 man. Hiervan zijn 22 gered, waaronder vijf Chineezen, welke opgepikt werden door de ..Constance Catharine". Een onbekende Amerikaan- sche stoomer heeft twee man opgeno men. De kapitein van de „Harpalyce" is niet onder de geredden. Dit schip voerde dc vierkante Reliefvlag zonder wimpel. De kapitein was F. Wawn cn de reeders van het schip waren W. en C. Harrison Ltd., Londen. Het schip ging van hier naar Norfolk, in Virgin iê. De „Elisabeth", gecharterd door de Holland-Amerika-Lijn, is teruggekeerd. Onder de geredden bevonden zich vier machinisten en twee stuurlui, 3 schip breukelingen. die kneuzingen hadden opgeloopen, zijn naar het ziekenhuis, de andere naar 't zeemanshuis vervoerd. De sleepboot „Engineering" van de firma Wilton, welke Donderdagna- middag in den grond werd gevaren door het s.s. „Tjisondari", met het noodlottig gevolg, dat alle vijf opvarenden ver dronken, is Zaterdagmorgen halftien boven water 'gebracht. Alleen is gevonden, in de machine kamer, het lijk van den stoker Kramers, dat naar Crooswijk is overgebracht. De „Engineering" is naar de werf Wilton gesleept. Een tros van de „Tjisondari" bleek te zijn geslagen om de schroef van dc „En gineering", waardoor de sleepboot ge-- heel weerloos moet zijn gemaakt. Door de rivier-poli tie wordt naar de vier andere lijken gedregd. ROOSENDAAL, 'n Gruwelijke moord heeft Vrijdag alhier plaats gehad. Om streeks 9 uur zijn tot heden onbekende personen den winkel van den heer J. Vermeulen in de Achterstraat binnen gekomen, juist op het oogenblik, dat de bejaarde huishoudster, M. G. van AgL- maal het winkellicht uitdraaide. Deze personen hebben de vrouw aangegrepen en gewurgd. De heer Vermeulen, die ziek is en zich boven bevond, is door de daders naar beneden geworpen en is thans builen kennis. Door rijks- en ge meente-politic is dfen geheelen nacht, ook met politiehonden, gezocht. Een tweetal verdachte personen heeft men aangehoudeh. Op het vage signalement van voorbij gangers, die 'n paar personen omstreeks half tien den winkel zagen verlaten, is de rijks-politie in de richting van dc grens direct op onderzoek gegaan. Om streeks 2 uur 's nachts is door de mili taire grenswacht midden in de velden een persoon aangehouden, die bij zijn nadering iets wegwierp. Bij nader on derzoek vond men een zak gevuld met klein zilvergeld. Van deze aanhouding werd direct de maréchaussée kennis gegeven, die den man arresteerde. Hij bleek aan het gegeven signalement te beantwoorden. Het is een Belg, zekere Alen uit Antwerpen. Hij ontkende aan vankelijk alles, doch de politie heeft reeds vele aanwijzingen, zoodat men waarschijnlijk één der daders in han den heeft. Dc tweede is nog zoek. De justitie, zoomede dc militaire scheikun dige, dr. Van Waegeningh, worden ver wacht. Wal: den moord zeiven betreft, verneemt men nog, dat de huishoudster een doek in den mond was geduwd, waardoor zij gestikt is. De 74-jarige heer Vermeulen is door de ondervonden mishandeling zeer ernstig ongesteld en kan geen inlichtingen geven. Hoeveel en wat er ontvreemd is. kan nog nief wor den vastgesteld, daar de vermoorde de geldelijke zaken van dén heer V. regelde. Dc verdachte Belg, G. Alen, heeft Za terdagmiddag bij het plaatselijk onder zoek door de justitie, een volledige be kentenis afgelegd. Óok heeft hij den naam van zijn mededader, 'n Hollander, aan de justitie genoemd. Deze heeft echter de grens kunnen passeeren. hoe wel dc militairen licm nog cenige scho len nazonden. Het ontvreemde geld. ongeveer f 1800. is geheel teruggevonden op dc heide, waar één der daders is aangehouden. Landbouw en Veeteelt. Woensdagavond 7 April werd het eerste jaar van den laudbouw-winter- cur8us te Nieuwerkerk besloten met een openbare les. De boer adspirant rijks landbouwleeraar Stevëng, die het voor nemen had gehad deze les bij te wonen, waa wegens ziekte verhinderd. De commissie van toezicht, enkele leden van den gemeenteraad en eenige belang stellenden waren tegenwoordig. Zes leerlingen konden bevorderd worden tot het tweede leerjaar. Namens de commissie van toezicht sprak de heer Corn, van Westen Pz. de leerlingen toe. Tijdens den cursus waren drie leerlingen door ziekte en huiselijke omstandigheden afgevallen. NIEUWERKERK. Vrijdagavond j.l. werd in het lokaal van Joh.s Lemson (Wereld) rekening en verantwoording gedaan over het vorig dienstjaar van den varkenshond alhier. De heer Burgera. Bouman opende als voorzitter de ver gadering, waarna op diens verzoek door den secretaris-penningmeester, den heer S. K. van Oost, de notulen der vorige bijeenkomst werden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Hierna ging men over tot het doen der rekening en verantwoording en blijkt, dat de ontvangst bedroeg f642,265 en dat der uitgaven f 199,88; goed slot f 442,385. De heer J. Lette, die om zyn hooge jaren niet meer in aanmerking wenschte te komen als commissaris, werd ver- vaugen door het lid Abraham de Later. De heer P. N. van Nieuwenhujjzen, die eveneens aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen. De varkenshond bestaat uit 50 leden. Donateurs en begunstigers steunen de goede zaak. STAVENISSE. In tegenwoordigheid van de heeren jhr. v. Vredenburch, voorzitter der afd. Tholen van de Z. M. v. L. en V., Van den Broek, plaats vervangend rijkslandbouwleeraarde leden der Commissie van Toezicht, en een enkelen belangstellende, had alhier heden plaats de openbare eindles van den landbouw-wintercursus, die dezen winter door de heeren Minderhoud en Buijze gegeven is. De leerlingen toonden allen met vrucht de lessen gevolgd te hebben, zoodat zy toegelaten werden tot het 2de leerjaar. Stichtelijk. in zeker Gcldersch stadje bestaat hij het bestuur der Herv. Kerk dc gewoonte jaarlijks in MaarL de zitplaatsen Ie ver huren. De opbi'engst van die verhuring werd echter telken jare beduidend min- 'der cn bedroeg in 1914 nog slechts een tiende gedeelte van de opbrengst een vijftiental jarèn geleden: een èn ander in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de meeste kerkgangers doodeenvou dig op de beste en duurste plaatsen gingen zitten, zonder ooit een cent huur te betalen. Het kerkbestuur begon «lit te vervelen, temeer daar de meeste van hen, die gratis „zaten", heel goed in staat waren 'n eigen plaats te huren, hetwelk meteen een dringend noodzakelijke sta ving van de kerkelijke kas tengevolge zou hebben. Docli hoe de menschen uit die banken te weren? Een waarschuwing Boor den koster hielp wat of niet, en hen er uit laten zetten durfde men nich ze moesten dan eens heclemaal wegblijven en het kerkbezoek was toch al niet zoo schitterend. De kerkvoogden peinsden, de dominéé peinsde, de ouderlingen en diakenen peinsden zonder resultaat Tnt einde lijk de koster een plan bedacht, dat bij de heeren eenparig een gunstig onthaal vond. Het kerkbestuur had toch zeker j het recht met de onverhuurd gebleven zitplaatsen te doen wat het wilde; welnu I dan, men moest gewoon het»gaan zitten op die plaatsen onmogelijk maken, dan I zouden de menschen er bij de aanstaande verhuring wel toe overgaan een eigen zitplaats te huren. Hij, de koster die tevens het eerzaam beroep van winkelier in ijzerwaren uitoefent zou er het materiaal wel voor leveren. En zoo kon men eenige Zondagen achtereen de zit tingen van een aantal banken belegd zien met allerlei voorwerpen uit's kosters winkel: zagen, bijlen, nijptangen, petro leumstellen, schroeven en moeren zij allen luisterden in bevallige wanorde met heilige aandacht naar dominee's sermoen In één der banken, die zeven zit plaatsen bevat, waarvan alleen de mid delste verhuurd is, kon de huurder, die van zijn plaats gebruik wilde maken, plaats nemen tusschen een aantal rollen prikkeldraad.... „Ik heb zooveel rommel aangekregen, dal ik er in mijn huis geen plaats voor heb, daarom heb ik het hier maar ge bracht die plaatsen zijn immers toch onverhuurd", verklaarde de koster den genen, die hem vroegen wat die ver tooning toch beteekenen moest. Het duurde zoo eenige weken tot bij de deier dagen gehouden zitplaatsen- verloting een vrij groot aantal nieuwe zitplaatsen werden gehuurd. Toen was er opeens in 's kosters winkel weer vol doende plaatsruimte en verdwenen dc zagen en bijlen, mitsgaders de rollen prikkeldraad, die nu niet langer vroom meer waren! Het middel had dus probaai gewerkt, maar. nu niet bepaald erg stichtelijk! Een renzen-orchest. Op initiatief van den Proviucialen Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen in Noord-Holland, zal in het Stadion te Amsterdam, ten bate van het Steun comité aldaar 'n muziekuitvoering plaats vinden, die voorloopig bepaald is op 30 Mei a.s. Alle deelnemende muziekkorpsen zul len tot één orkest worden vereenigd en hiermede zal een zestal muziekstukken worden ten gehoore gebracht. Tot he den hebben zich reeds 60 muziekkorpsen met ruim 2000 executanten voor mede werking aangemeld. Onder de uit te voeren stukken komt o. a. voor „Marcia Sinfonico", van den heer Jan Morks, directeur van het Middelburgsch mu ziekkorps te Middelburg. Gewetenséeld. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist, door tusschenkomst van 'n Roomscli- Katholiek geestelijke, van 'n onbekende is ontvangen f 89,50 aan bankbiljetten en zilverbons, ter voldoening van Ic wei nig betaald successierecht. De Minister van Financiën maakt bekend dat ten behoeve van s Rijks schatkist van een onbekende, onder let ters N. N.. is ontvangen f 8730, ter vol doening van belasting, waarvan de ver schuldigdheid alsnog is gebleken. Van een deserteur. Een der medewerkers van het Alg, Handelsblad aan de Belgische grens schrijft: Dezer dagen heeft c;r een eigenaardig geval van desertie van een Duitsch sol daat plaats gehad. Ergens aan de Hollandsche grens in Zeeuwsch Vlaanderen staat 'n Duitsche dragonder als schildwacht. Aan de Hol landsche zijde staat iemand te kijken, die met den dragonder een gesprek aan knoopt. Het was een Belg, die echter uitstekend Duitsch sprak, omdat hij lange jaren in Duitschland gewerkt had. Hij geeft zich dan ook voor een Duitscher uil tegenover den dragonder, en deze neemt dat dan ook aan. Al sprekend verklaart de soldaat dat het oorlogsleven hem gaat tegen staan, en dat hij er gaarne af wilde zijn; wist hij maar hoe. „Welnu", aegl de ander, „trek een burgerpak aan en kom de grens over." Maar hij wist niet hoe daaraan te komen, en bovendien had hij geen geld, hij moe«t toch in Hol land zijnde, ook kunnen leven. „Nu", dacht zijn vermeende landgenoot, „daar was toch wel aan geld te komen, hij had immers zijn... paard". Hij zeide het natuurlijk gekscherend. Maar wat gebeurd? Den volgenden mor gen bemerkten de Hollandsche schild wachten, dat er onder hun Duitsche confraters aan de andere zijde der grens groote agitatie heerscht. Zij loopen overal door het land zoekende rond. Een der paarden was weg. Maar het werd nog erger. Na gehouden appèl bleek het, dat ook één der manschappen zoek was. Men begon veraad tusschen de beide vermissingen te zoeken. En wat zij daar aan den overkant der grens slechts konden vermoeden, werd aan deze zijde al heel spoedig tot zekerheid. Des nachts was de dragonder ia ecu burgerpak, waaraan bij op de een of andere manier was gekomen, de grens overgekomen in gezelschap van zijn paard. Spoedig had hij hiervoor een kooper gevonden, al was de koopsom wel wat klein. En heel eigenaardig heeft de kooper opgekeken, toen hem lang zamerhand duidelijk is geworden, dat hij een Duitsch dragonderpaard had ge kocht. Dit is de geschiedenis van een Duit schen deserteur, naar Holland gevlucht Zij is niet de eenige. Wel is waai', loopen er overdreven geruchten van de sertie uit het Duitsche leger, maar zeker is, dat er verscheidene de Hollandsche grenzen in burgerkleeding zijn overge komen. Gelijk men weet, lieten zich iu het begin van den oorlog eenige Duit sche soldaten interneeren. Zoo hebben wij er enkelen hier aan de Zeeuwsch- Vlaamsche grens gesproken. Dit komt nu niet meer voor. Want men vreest voor het lot, dat hen als geïnterneerde deserteurs, na den oorlog wacht En wanneer af en toe een Duitsch soldaat in onbekendheid met de gevolgen het nog waagt zich aan de Hollandsche grens aan te melden om geïnterneerd te worden, dan wordt hem, evenals dat vroeger bij de Belgen gedaan werd, door de Hollandsche militairen gewezen op de bepaling, dat hij na den oorlog zal worden uitgeleverd aan zifn land, en dan nog eens de vraag gesteld, of hij' wil blijven al dan niet Bijna zonder uilzondering keeren zij dan maar weer terug; het gevaar is te groot. Maar eenige maanden geleden wa ren er nog enkelen, die het er op waag den, en zeiden, dat zij na den oorlog zich zouden verdedigen met te beweren, dat zij door Belgische burgers waren aangevallen, en dus hadden moeten vluchten. Maar dit gebeurt nu niet meer. Als zij vluchten, dan doen ze ÖSt in burgerkleeding cn worden dan natuur lijk niet geïnterneerd. De voornaamste reden, die hen tot hel vluchten dringt, is de tegenzin tegen den oorlog. Mannen, die drie maanden lang dapper hebben gestreden, krijgen soms eensklaps zulk een onoverkome lijke afkeer van het bloedvergieten, dat zij weg moeten. Dan wordt liever het leven bij de vlucht gewaagd, dan in de loopgraven. Niet alleen zijn het soldaten aan de grens, die van deze gelegenheid gebruik maken. Zelfs komen er van 't Yperen- sche front en van de Yser. Meermalen hebben zij vier of vijf weken noodig om van daar de grens over te komen. Over dag verder te komen is gewoon onmo gelijk. En 's nachts gaat het slechts met de grootste gevaren gepaard. Vooral de veldgendarmen moeten vermeden wor den. Zoo kwam hier een Duitscher aan, die met nog drie anderen gevlucht was. Twee er van waren doodgeschoten, en den derden had hij onderweg verloren. De meesten zoeken naar Amerika te komen. Toch zou het dwaasheid zijn te mee- nen, dat de Duitsche soldaat in hef alge meen zoo denkt. Het blijven uitzonde vingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5