ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 12 April 1915. EERSTE BLAD. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (Klerlkzccsche C o u i' a n t). ABONNRMRNT, I'ltjs pór tlïiri tnhftiHWi Franco j»t»r puit. Voor het buitenland per jaar Afaonderlyke nummer» r I,Mi) I - to,--. - 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lsts JAARGANG. No. 9683 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitoav«p*Hoofdredacteuri A. FRÜNXEL. ADVERTENTIEN. V an 1-3 régels1* 0,80. Rlk« regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag tan uitgave vóór ft.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg; Ken gouden ring. taschje. duif (opgevangen). Twee handvatten van een theeblad. Kon doken. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot. 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Tusachen Maas en Moezel wordt tusschen Germaan en Franschman heftig gestreden, en wel in dat gedeelte, dat tusschen St.-Mihiel en Pont-tVMousson is golegen. Niet dat daar één groote veld- slag geleverd wordt, waarvan de be slissing elk oogenblik kan worden tegemoet gezien. Dat niet. Maar op verschillende punten wordt gevochten. Deze plaatselijke gevechten staan echter met elkaar in nauw verhand. Zij hebben immers ten doel de Duitschers uit tien hoek van St.-Mihiel te drijven, dien zij bezet eu stevig versterkt hebben. De Fransehen berichten een groot succes behaald te hebben. Zij hebben namelijk eenige Duitsche loopgraven veroverd', zijn zoo- velo meters vooruitgekomen, en hebben de Oombresboogten bezet, dio uit een strategisch oogpunt hooge waarde schijnen te bezitten. Geest men evenwel de uitvoerige Duit sche berichten, dan moeten deze hoogten nog in -Duitsohe handen zijo, en de Duitscliers zich in hun stellingen ge handhaafd hebben. Do Duitschers hebben Driegrachten, dat aan deu linkeroever van don IJzer ligt, hernomen. Daarentegon hebben de Belgen op den rechteroever van den IJzer vasten voet gekregen. Zij hebben zich meestor gemaakt van hot bruggen hoofd. Groote aandacht trekt de strijd, die op het Karpathengobergte gevoerd wordt. Zoo men de Russen mag gelooveu, dan zou reods oen groot deel van de kam van genoemd gebergte in hun bandon ziju. Daarentegen beweren do Oosten rijkers, dat sedert I Maart do Russen niet gevorderd zijn. Do strijd wordt hier gevoerd om liet bezit dor passen, die jnet taaie volharding door do Oosten- rijkeche troepen verdedigd worden, maar door de Russen hardnekkig worden aan gevallen. Sedert do Duitschers ter ver sterking van hun bondgenooten op het looneel van den strijd zijn verschenen is do Russische aanval tot staan gebracht. In het Woudgebergte ia liet tol hevige gevechten gekomen. Duitsche troepen namen ter hoogte van Toechalka een hoogtestolling. Ken kolonel en meer dan 1000 manschappen werden bij dezen aanval krijsgevangen gemaakt. Overziet men de krijgsvorrichtingon zoowel op het Oostelijk als op het Wes telijk front, dan komt men tot de con clusie, dat veel mensclienlevens geofferd zijn, veel bloed vergoten is, maar dat geringe resultaten bereikt zijn geworden. Aan de Dardanellen zijn de binnenste forten door Fransche en Engelsche oorlogs schepen onder vuur genomen. Overigens geon nieuws van dio zijde. De Italiaanschp bevolking is grooten- deels anti-Duitschgezind, en steekt haar gezindheid niet onder stoelen en banken. Zoo werd te Genua een manifestatie tot deelneming aau deu oorlog gehouden. Ren stoet van 20,000 menschen trok door de stad. De Duitsche vlag werd in het openbaar verbrand, in de Duitsche café'8 werden de ruiten ingeworpen, Duitsche uithangborden werden naar be nedon gehaald en vertreden. Aan deze manifestatie nam deel Peppino Garribaldi. Ook in andore Italiaansche steden werden dergelijke manifestaties gehouden, die kwalijk strookon met de neutraliteit van den staat. Gevolg van deze anti-Duitsche gezindheid is, dat tal van welgestelde Duitsche families Italië thans verlaten, hetgeen voor velen eon grooto schade is. Vermoedelijk zyn die manifestaties op i touw gezet teneinde een druk uit te j oefenen op de onderhandelingen, die tuaschen Oostenrijk on Italië met be trekking tot Triëat en andere tot Oostenryk behoorende italiaansche steden govoord worden. iu sommige'fileden van Portugal is door royalisten de vaan van den opstand ontplooid en do monarchie geproclameerd geworden. Men wil den ex-koning Ma nuel op deirtrmmherstellenDe Minister van Oorlog, De Gastro, heeft zich aan het hool'd der troepen geplaatst, ten einde de opatandelingon uiteen te jagen. De nieuwe sultan van Egypte, die door zijn Mohauaedaansche onderdanen meer voor een Engelsehen stroopop dan voor een souvereinen vorst gohonden wordt, heeft na den ernsligen moordaanslag, die op hem gepleegd is, den wensch te keunon gegeven ziju waardigheid neer to leggen. Blykbaar hecht hij lioogere waarde aan zijn leven dan aan het bezit van een kroon. ZUID-AFRIKA. Men herinner! zich de ernstige be schuldiging, die tegen generaal Smuts is ingebracht. Een deputatie, die hem genade voor kapitein Fouriè kwam vra gen. kon den minister steeds niet te spreken krijgen. De zaak is nu in dén Volksraad ter sprake gebracht en Smuts heeft getracht, zich Ie rechtvaardigen. De heer .1 A Venter (Wodehölise zoo meldt de Volkstem vroeg den mi nister van verdediging of hel hem be kend was. dat er een gerucht liep. als zou hij een deputalie ontweken zijn, die hem zocht, ten einde een petitie voor te leggen, aangaande het vonnis van kapitein .topic Fnuf'io. welk vonnis dien zelfden Zondag nog werd ten uitvoer gelegd? I Antwoord van den minister luidde ..Ik weet van de geruchten, waar naar het aelvtb. lid refereert Zc zijn in vele opzichten onjuist. De feiten zijn als volgt: den Zaterdagnamiddag in kwestie ging ik naar mijn huis nabij Pretoria na maanden afwezigheid ge durende de rebellie Ik ging voor een korte wandeling om wal ontspanning, en terwijl ik weg was. kwam er een aantal lieercn om mij te zien. Ik werd hiervan verwittigd, en kwam terug maar bevond, (lal de deputatie reeds teruggekeerd was. Ren poging van haal bij de naaste politicstatie te sloppen, mislukte ook. Ik wist niet, waarover de hoeren mij wilden zien. Kor! daarna ging ik terug naar mijn kantoor en die nacht laai telefoneerde kapt. Esseleil mij, dat hij eenige memories had. welke de deputatie den namiddag aan mij had willen overhandigen met betrekking lot de Fouriezaak en vroeg mij, wal er mee te doen. Fourie eu zijn familie waren reeds aangezegd, dat het vonnis den volgenden Zondagmorgen voltrokken zou worden, en onder die omstandigheden was er niets ie doen dan kapt. Esseleh te zeggen, dat de petities maar die ochtend naar mijn kantoor gezonden konden worden. Ik heb niet de deputatie vermeden en ook geen afspraak met haar gemaakt of gebroken, liet vonnis werd op Zondag uitgevoerd, omdat zulks was vastgesteld volgens hel bekrachtigde vonnis, en het regel is in krijgswet- gevallen het vonnis zoo spoedig mogelijk na veroordeeling- uit tc voeren". ITALIË. Te Teglio zijn een aantal werkeloo- zen het raadhuis aldaar binnengedron gen en hebben het archief en de meu belen vernield. De militairen namen 20 der manifestanten gevangen. Te Bologna is een algcmeene werk staking afgekondigd. In de stad heerscht groote opgewondenheid. De orde werd echter tot heden niet verstoord. FRANKRIJK. Duizenden Belgische vluchtelingen be vinden zich over de Fransche steden verspreid. De Belgische regeering heeft nu, in overleg met de Fransche auto riteiten, maatregelen getroffen om al die menschen naar Zuid-Frankrijk Ie bren gen. De heer Scholaert vooral beijvert zich om dezen ongelukkigen te hulp, te komen. Hij schal het aantal in Frankrijk vertoevende Belgen op 300.000. van wie ongeveer de helft door de zorgen der verschillende prefecturen en plaatselijke comités is geregistreerd. De heer Scholaert, aldus meldt de Temps, heeft verklaart!, dot de vluchte lingen tevreden zijn ovbr de wijze, waap- op zij overal Ontvangen worden Velen hunner hebben in bei' Zuiden werk ge vonden onder uitstekende voorwaarden, fle Fransche regeering verleent hun op royale wijze ondersteuning, indien hun verdiensten niet toereikend mocht blij leen voor het onderhoud van hun meestal talrijke gezinnen. De Dépêche de Toulouse meldt, dal een hooglceraar van de Lvonschc uni versiteit erop aandringt, dat nationale bedevaarten voor de schooljeugd zullen worden georganiseerd' naar de slagvel den, welke thans bezocht kunnen wor den. Hel blad verzet zich te recht tegen zulk een plan en wijst erop, dat dc eenige indruk, welken deze aankomende menschen in hun ziel /uilen bewaren, die van zuiver, physieken afschuw zal zijn. ,.IIet eenige resultaat, dat men er mee zal bereiken, is. dat men hun ze nuwgestel voorgoed knauwt. Zij zullen er 'alleen door gedeprimeerd worden Inderdaad, een dergelijk bezoek zou het beste middel zijn. oni voor jaren lang 'n schaduw op hüh leven tc werpen en al het frisseho en reine van hun jonge wezen, te dooden Werkelijk, men behoeft geen extra-middel uit te denken, om het aantal zenuwzieken tengevolge van dezen ooriogstij'd nog te vergrooten! En hoe wil men, dat de volken na den oorlog weer in vrede en vriend schap mei elkaar omgaan en leven, indien gewelddadig 'in de ziel van het opgroeiend geslacht 'zufk'een haat wordt gezaaid als noodzakelijk het gevolg moet zijn van het aanschouwen van al die verwoestingen en ellende Het is te hopen, dat het protest van het blad instemming moge vinden en dat de wensch van dtïzen opvoeder der jeugd niet verwezenlij'kt wordt. KNOEI,AM). Het schijnt, dal de {p-uwelijkc moord op de 7-jarige Maggie Nally, wier lijk s nachts na den ten Paasc.hdag in het slation Aldersgote van den Gondcnschen ondergrondschei) spoorweg word gevon den. niet ongewroken zal blij sen, want hij de politie te Dover heeft zich een man vrijwillig aangemeld, die zegt de moordenaar te zijn. Het. is een soldaat, die op het bureau te Dover een volledige bekentenis aflegde. Zijn verklaringen worden nu door poli lie-ambten aren on derzocht, maar het is nog niet bekend, of men zekerheid heeft ven-kregen om trent de waarheid van zijn beweringen. Hij is inmiddels naar Ronden opgezon den, waar hel onderzoek voóA" den coro ner nóg wordt voortgezet. Donderdag zijn de ouders van het vermc 'orde kind gehoord, die verklaarden, dat zij haar om uur 'x avonds vermisten, terstond aangifte bij de politie deden en den ge beden avond zelf ook gezocht hebben, totdat zij om 12 uur noo dlotlige lijding ontvingen. Uit. Stad cu Pro vinei'e- ZI KRIK ZEI:. Zaterdagmorgen igc- veor kwart voor aelil; had op hot IIkv en- plein oen ongeval plaats, dat nog al goed in afgoloopen. Ooze stadgeiroi M. II. had liet ongelnk zóó te valten dat hij niet op kon Btaon. Doei et® paar voorbijgangers werd hij opgetild en door don agont van politio S niet 1 voel moeite thuisgebracht. Zondagnamiddag is onder deze gemoente in een woido nabij de Val, een schaap van den schaapherder E. H. door een hond doodgebeten. De territoriale bevelhebber van deze provincie heeft aau de hoofden der politie in alle Zeeuwsche gemeentej i een aanschrijving gericht, om aan oma ipon- denten van Nederlandsche bladen n lede- deeling te doen, dat volgen8 de opva tting van den bevelhebber het opzendesa van berichten over oorlogsgebeurtenis?» 11 in de nabijheid van de grenzen in i trijd is met de neutraliteit van ons laraij en dat correspondenten, die zich na>deze waarschuwing hieraan toch schuldig maken, gevaar loopori, dal hun door den tcrrilorialen bevelhebber het verbljjf in Zeeland zal verboden worden. Bij Kon. besluit van S dezer is, ingevolge de pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, een pensioen van f 300 verleend aan M. G. van Stapele, oud-burgemeester der gemeente Tholen. Vrijdagavond word in het „Huis van Nassan" voor do vereouiging „Alge meens Ontwikkeling" door den lieer J. J. Hof, te Giethoorn, een lezing met lichtbeolden gehouden over ..De ver overing vau liet luchtruim, luchtschepen eu lochtmaohines". De voorzitter, mr. H. Polvliet, heette spreker wolkom, en gaf hom vervolgens het woord tot behandeling van zjjn onderwerp. Spreker gaf eeu historisch overzicht van dc verschillende pogingen, die tot verovering van het luchtruim ondernomen waron, en behandelde vervolgons de luchtschepen on vliegmachines, waarvan het wordingsproces en do huidige samen stelling door hem werden uiteengezet. Met welgeslaagde lichtbeelden werd een eu ander opgehelderd. De voorzitter dankte spreker voor zijn leerzame en interessante lezing. Tot bestuurslid werd in dc plaats van den lieer II. 15. Beolacrts van Emmic- hoven, die bedankt had, gekozen de heer J. J. Wesseling. Mede aanbevolen was de heer J. G. Roest Crollius. Wjj verwijzen naar achteretaande advortentie van don heer Matthljese, waarin deze de aandacht vestigt op zijn motoren en stoomdorschmacbines van Nederlandsch fabrikaat. Ook wat de onderdeelen betreft oudervindt men geeu moeilijkheden meer, omdat deze hier te lande vervaardigd wordëii eu steeds voorhanden ziju. Hedenmiddag oiustiooks 4 uur ge raakte het dochtertje van den heer M. alhier spelenderwijze aan deu Visschers- djjk in de haven. Door onmiddellijk toegesnelde hulp werd het van een wissen dood gered. HAAMSTEDE. Vrijdagavond trad voor een vrjj talrijk gehoor op, de heer Bloemsmandspir.-Rijkstumlioiiwleeraar voor Zeeland, uitgonoodigd door dc Afd. Westelijk Schouwen van .ie algoineenc Vereouiging voor Bloembollencultuur, tot het houden eenor lezing over: Do teelt van en den handel in groenten voor export. Behandeld werden dan verschillende groentesoortenwelke in aanmerking komen als navrucht op bollcngrortd. Uitvoerig werd besproken de asperge- teelt, speciaal geschikt voor onze groote uitgestrektheden hoog uit het water liggende zandgronden. Het idee van den heer Bloomsma is, dat we hier met succes oen vollegronds- tuinbouw kunnen drijven tot een maxi mum vau twee oogsten per jaar, bijv. vroege aardappelen met als navrucht slauiboonen of spruitkoól. Natuurlijk moet in do eerste plaats wordon gelet op de lieschikbaro arbeidskracliteu. Ilij besprak ua de pauze hoe op ver schillende wijze de groonton worden verkocht. Vooral achtte hjj het uit den hooze, om te verkoopen in vóórkoop, of ie telen op contract. Alleen door samenwerking kan men iu don tuinbouw ook ver- krijgon wat men noodig hoeft, n.l. de veiling, waardoor uniforme verpakking, betere kwaliteit en sortering ten zeerste worden in de hand gewerkt. Eenige vragen werden gesteld, waarop door den spreker een duidelijk antwoord werd gegeven. De voorzitter der Afdeeling, de heer M. Bolle Lz. dankto den heer Bloemsma voor de dnideiijko en leerrijko lezing. Rlij sprak den wensch uit, dat door ons nhiuw vervoermiddeldo train, de tuin bouw in deze streek zich zal blijven ontwikkelen, waardoor West.-Schouwen steeds tot hooger bloei zal worden ge bracht. BURGH, 10 April. In een hedenavond druk bezochte vergadering van het Zieken fonds ..Helpt Elkander" is de rekening van den Penningmeester over het boek jaar vau April 1914 tot April 1915 goedgekeurd. Aan uitkooring hij ziekte werd uit betaald dc belangrijke soin van f 570. Tot.bosluurslodon werden herkozen de heeron G. A. vail Zuijon, N. Hogonstein en S. Slager. Een langdurige discussie werd gevoerd over de vraag of do werkgever bevoegd is bij oen eventueel ongeval, kraohtens liet Arbeidscontract het loon van den arbeider te verminderen met do uitkee- ring van liet Ziekenfonds. Besloten word daaromtront eene afwachtende houding aan te nomen, en mocht dio verminde ring eventueel ton aanzien van óén der leden worden toegepast, eon rechterlijke beslissing uit te lokken. De Rijksverzekeringsbank had aan liet bestuur bericht, dat wanneer een werk man wordt getroffen door een ongeval in verband met de uitoefening van een vorzekeringspliclitig bedrijf, door het beetiinr van de Rijksverzekeringsbank aan dien werkman wordt uitgekeerd het volle liedrag, waarop hij krachtens de Ongevallenwet 1901 aanspraak heeft, onafhankelijk van de vraag, of bedoelde werkman bij een fonds verzekerd is tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, of niet. WESTELIJK-SCHOUWEN. Debloem- bolienvelden beginnen weer een mooi aanzien te krijgen. De heerlijk riekende hyacinthen cu de uitgestrekte velden met de heldergele enkele eu dubbele narcissen bloeien nu volop. De tulpen, die reeds kleur beginnen te bekennen, znllon dezo week wel in vollen bloei komen. A.s. Zondag zal menig veld prijken met de sohoone kleuren der enkele tulpen, die het oog der bezoekers zullen boeien en de liefhebbers van bloemen rijkelijk genot zullen vorzchaffen. Do gelegenheid om een Imzook te brengen aan de heerlijke bollenvelden in Westelijk-Schonwen slaat, nu het, moderne voertuig, do tram, Schouwons welige landouwen eu heerlijke heemden doorsnijdt, voor iedereen open. Van uit Burgh nis eindpunt van de tram zal een wandeling langt de bloemvelden naar Westen-Schouwen of Haamstede de be zoekers voor de moeite ruimschoots loonen. RENE8SE. Iu den nacht vau 10 op 11 dezer is op het strand onder deze gomeente wederom een ontplofbare mijn aangespoeld, die onder militaire bewaking gosteld ie. De hoer Alfoogendooru, kommies 3de klasse alhier, is niet ingang van 12 dezer gedetacheerd te Dongen (N.-Br.) NOORDWEI,LE. Ook op 't Noorder- strand onder deze gemeente is op II dezer wederom oen ontplofbare mijn aangespoeld, diejjoudor militaire bewaking ie gesteld. ST.-MAARTENSDI.IK. Dezetschipper A. van l.lsseldijk was dezer dagen met zjjn vaartuig iu België, om naar Hanime (land van Waas) te varen. Te Famise werd hjj onderzoek van het vaartuig een oud geweer gevonden, waarna de schipper in arrest gesteld werd en den nacht in de wacht moest doorbrengen. Den volgenden dag werd hjj onder militair geleide naar St.-Nioolaas gebraoht, waar hjj na het aileggen van nadere verklaringen zijn geweer weet verpakt terug ontving en naar Fimise werd teruggeleid, waar hjj in vryheid werd gesteld, doch zjjn geweer in handen der Duitsche militairen moest laten. OUD-VOSSEMEEB. De vrouw van den huisschilder H. H. Ridderhof alhier, welke, zooals werd medegedeeld, vorige week Dinsdag zulke hevige brand wonden bekwam, is Woensdag j.l. naar het ziekenhuis te Bergen-op-Zoom ver voerd. Alle zorgen en toewijding hebben niet mogen baten, Vrijdagnamiddag is de jeugdige vrouw en moeder na een hevig lijden bezweken. Innige deel neming met de betrokkene en liaar echtgenoot met kind was algemeen. WISSEKERKE, 9 April. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Thoornpolder is by loting be noemd tot ontvanger-griffier, de heer N. D. van der Heyde, kleinzoon van den vorigen titularis. Aanbostodlngon, Verkooplngen, enz. OUD-VOSSEMEER, Alhier is publiek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1