ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 7 April 1915. (Z ierlkzeesclie C o u r a n t). 7lstfl JAARGANG. No. 9681. Uitvoer Bruine BooneD. BEKENDMAKING. Strandvonderij. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. PrÜ» pet drie maandenf 1,30. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. Diracteur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitaaaar-Hoofdredacteisri A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgave vóór I.SO ure. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente 'Zibrikzee brengen tor openbare kennis, dat bel; verzoek van II. .1. DOELEMAN te Ziorikzce, om in sign perceel, kadastraal be kend in Sectie B. No 1934, een gasmotor van 6Va paardekracht, ter vervanging ran den be staande» van l1/- paardekracht, te mogen plaatsen, ter bereiding van beschuit-gelei, door hen ia toegestaan. Zibrikzee, den 8 April 1915. Burgomeoster en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. 1'. F. W1TTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zif.rikzbr; Gelet op een telegiam van den Territoriale» Bevelhebber in Zeeland; Brengt ter kennis van belanghebbenden; dat met ingang van 4 April j.l. het verbod van uitvoer van briiiue boonen alt Zeeland Is Ingetrokken. ZiKRtKEBE, 6 April 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Ziianczu; Gelet op -de circulaire van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland van 5 April j.l., T. No. 106; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat hel uitsteken van vlaggen van andere nationaliteit niet toelaatbaar is, daar anders de getroHen maatregel, omtrent het uitsteken der Nedorlandschc vlag om grondgebied aan te duiden, geen dool zou treden. Het bovenstaande geldt ook voor de vaar tuigen welke niet varende zijn. ZlKBIKZRB, 7 April 1915. Do Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Rechthebbenden op twee vaten Olie (Cilinder-Olie), gemerkt Chain Oil, Q nis. 562 en 672, gevischt aan - en op de Oostor-Schelde, worden voor de tweede ui tt a I opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierik2ee, bij wiou dit strandgoed, is asngebracht. Hol Paaschfeest is achter den rug. Beslissende gevechten werden gedurende de Paaschdagen op 'l oorlogsterrein niet geleverd. Op hel Westelijk front is het aan de Duitschers gelukt den Yzer over te steken en aan de overzijde van deze rivier zich van het gehucht Driegrachten, dat door Belgische soldaten bezel was, meester te maken. Wel beproefden deze de stelling te hernemen, maar deze poging mislukte. Daarentegen hebben de Franschen op de Duitschers een voordeel behaald door op hen het dorp Rogniéville te her ©veren. Wat de Duitsclie onderzeeërs betreft, deze Irachten door het doen zinken van handelsschepen den invoer van goede ren in Engeland en Frankrijk zooveel mogelijk te beletten. In den laatslen tijd hebben tal van onderzeeërs, gebouwd op één der werven te Antwerpen, de Duit sche onderzeóvl001 versterkt. Zij worden, zoodra zij van de werven Ie water wor den gelatendoor Belgische kanalen naar Zeebrugge gesleept. Het is dus be zijden de waarheid, wat sommige Fran sche bladen melden, dal de onderzeeboo- len door de Schelde de Noordzee berei ken. Dit zou Irouwens ook in strijd zijn met de neutraliteit van ons land. Uit Parijs ontvingen wij een brief, waaruit blijkt, dal de geheele bevolking der hoofdstad in gestadigen angst leeft voor de Zeppelins. Geen lantaarns ver lichten meer de stad, de winkels worden gesloten, zoodra de zon is ondergegaan, de clectrische booglampen, die anders het terras van koffiehuis en restaurant helder en aangenaam verlichten, bran den niet meer, en de donkere straten zijn leeg en als het ware uitgestorven. Dc bewoners gaan vroeg naar bed maar staan onmiddellijk op, zoodra zij het trompetgeschal van dc brandweer hoorenwant dit is het teeken, dat een Zeppelin in aantocht is. Wie niet onl waakt, wordt door zijn medebewoners ijlings gewekt. En allen snellen, na in de liaast eenige kleedingsstukkcn fe heb ben aangetrokken, de trappen af, soms komend van de vijfde of zesde verdieping, naar den kelder, waarin zij zich verber gen, totdat 't gevaar geweken is, hetgeen door de brandweer wordt bekend ge maakt. Het is al gebeurd, dat de Pa- ijsche bevolking eenige malen in den nacht op die wijze uit bed naar den kelder verhuisde. Men kan zich dan ook den angs! der bewoners van de millioe- nenstad levendig voorstellen. Voordat deze oorlog ontbrandde, was bij de Franschen zoo al van geen sympathie oor de Duitschers, dan toch zeker niet van haat legen hen iets te bespeuren. Sedert 1870 was toch een nieuwe gene ratie opgegroeid, die zich bij het verlies an Elzas en Lotharingen had neerge legd, zich daarin had geschikt. Wel trachtte het chauvinisme den nationalen liaal telkens weer te doen opvlammen, maar dit mislukte meestal. Maar toen de oorlog kwam. had het chauvinisme, door ie regeering thans begunstigd, vrij spel'. En leest men nu sommige Fransche bla den, dan staal men eenvoudig versteld over den inhoud. Zoo stond onlangs in een door een volksvertegenwoordiger ge schreven hoofdartikel van het Parijsche blad Echo dc Paris, dat men al de Duitsclie gcneralcn moest doodschieten, beter zou bet nog zijn hen allen op te hangen. De schrijver van dat hoofdarti kel ontving onderscheidene brieven waarin geschreven stond, dat dit niet voldoende was. Men moest alle Duit- sche mannen doodenvrouwen en meisjes schenden en geheel Duilschland door brand tot een woesternij maken. Nu verzekert deze afgevaardigde, die Jules Dein fosse heet, dat ook hij van die meening is. Alleen zou hij vrouwen en kinderen willen sparen. Franschen, En- geischen en Belgen moeten gezamenlijk Ömtscntand aldus behandelen en aan de Russen in het "hart van Dnitschlanó de hand reiken. Wij halen dit aan als een staaltje van de ontaarding der geesten. In dc Karpathen wordt reeds sedert weken heftig gestreden. De Russen trach ten tot eiken prijs in bet bezit te komen der reeds van nature sterke passen, die over genoemd gebergte loopen, teneinde zoodoende in Hongarije te kunnen vallen Versterkt met de legermacht, die na 'I bezelten van Przemysl vrijkwam, vallen zij bij dag en bij nacht de Oosten rijksch-Duilsche Iroepen aan, die deze passen hardnekkig verdedigen. Of hun gelukken zal deze passen te nemen waardoor de weg naar Hongarije open ligt. moet de tijd lecren. In het jongste bericht v.an bel Oostenrijksche hoofd kwartier wordt gemeld, dat de Duitsclie en Oostenrijksche troepen sterke stel lingen der Russen veroverd en daarbij 5140 Russen gevangen hebben genomen Ongeregelde Bulgaarsche troepen zijn over de Servische grens getrokken, en hebben de Servische grenswachten tot het spoorwegstation Shocmitza verdre ven. De stationscommandant van deze plaats heeft versterkingen aangevraagd tengevolge waarvan de Bulgaren tot den aftocht genoodzaakt werden. Aan de Ser vische regeering, die zich bij de Bulgaar sche beklaagde over deze schending van haar grondgebied, is voldoening toege zegd, zoodat vermoedelijk dit incident geen verdere gevolgen zal hebben. In de Duitsclie bladen stond, dat de oorlog tusscheii Japan en China is uit gebroken. Wel beslaat tengevolge Van Japan's bekende eischen een verbitterde stemming in China jegens de gele broe ders, maar tot een oorlog schijnt het lot nu toe nog niet gekomen te zijn. FRANKRIJK. De Parijsche veiligheidspolitie heeft in een van de buitenwijken van de Fransche hoofdstad wegens spionnage een jonge vrouw in hechtenis genomen, Marie Louise Webeb, meer bekend onder den naam van „la Belle Lison", die indertijd de minnares is geweest van den land verrader Ulimo. Men zal zich herinneren dat in 1907 de luitenant ter zee 2e klasse Ulimo nabij Toulon werd ge arresteerd, op 't oogenblik toen hij aan 't onderhandelen was over den verkoop, voor een bedrag van 150,000 francs, van belangrijke stukken, de landsverdediging betreffende. Ulimo werd wegens hoog verraad tot levenslange verbanning ver- oordeold en ondergaat thans zijn straf op het Duivelseiland. Als medeplichtige werd „la Bolle Lison" toon ook vorvolgd, maar zij werd weer op vrije voeten ge steld, daar baar schuld niet was gebleken. Zij vestigde zich sedert te Reims, waar zij <>ok nog was bij "t begin van den oorlog. Tegelijk mei de maar al te beroemde demi-mondaine is ook nog een ander als verdachte gearresteerd. DENEMARKEN. Dh gezondheidstoestand van koning Christiaan, die op Goede Vrjjdag voor een darralyden was geopereerd, is naar omstandigheden zeer goed. De koning was gedurende de operatie niet verdoofd. Denkeljjk zal hy 11a enkele dagen het bed kunnen verlaten. De operatie van den koning verraste de bevolking zeer. Des te grooter is dan ook de vreugde over het gelukken van de operatie. NEDERLAND. ARNHEM, In een café alhier kwam een burger, die op krukken ging en in gezelschap van oen militair was. Na eenigen tijd aldaar te hebben vertoefd, gingen beide personen weg, doch de man van de krakken vergat zijn hulp middelen om te loopen mede te nemen, tot groote verwondering van den kellner, die meende, dat hij water zag branden. De krukken zijn thans ter beschikking van den rechthebbende door den café houder gedeponeerd. Op aanwijzing van een sergeant- stationswacht zijn aan het station alhier gearresteerd een heer en dame, eerste klas reizend, die wildon overstappen. Het vreemde loopen der damo wekte argwaan enbij nad"i. onderzoek bleek, dat de twee personen waren een matroos en een pontonuier, die uit het Engelsche intemeeringskamp to Jroningen ontvlucht waren. Zij zijn aan de militaire autori teiten overgegeven. 's-G RA VEN II AGE. Een 17-jarig meisje B. uit Maasdijk (in het Westland) met een vriendin op den Loosduinschen weg wielrydende, had het ongeluk, doordien zij tegen iemand aanreed, te vallen juist toen de stoomtram uit Loosduinen aan kwam, tengevolge waarvan zij daaronder geraakte en overreden werd. In het ge meente-ziekenhuis alhier is zij kort daarna overleden. GULPEN. Heel 'fcdorp is in opspraak door de arrestatie en gevankelijk© overbrenging naar het huis van bewaring te Maastricht van den postdirecteur, den heer D., ver dacht van het plegen van malversatiën. In den loop der vorige week werd door den inspecteur der postergen, den heer Weifi'elman te Maastricht, een breed onderzoek ingesteld ton postkantore te Gulpen en Zaterdagnamiddag word dit on derzoek weer voortgezet door genoemden heer, die vergezeld was van den officier van justitie te Maastricht, on den sub stituut-officier. Por automobiel werd de heer D. naar het huis van bewaring ge bracht. Onder het publiok gaan allerlei geruchlon omtrent den aard on de grootte van de verduisterde sommen. Uit den aard der zaak is hieromtrent nog niets met besliste juistheid te zeggen, dewijl liet onderzoek door den inspecteur inge steld niet volledig kan gewöeat'zijn, doch blijkbaar de justitie voldoende feiten aan de band beeft gedaan, om in te grijpen en hem te detineereu. De heer D. is gehuwd. ZlERIKZEE.Devereeuiging„Floralia" zal dit jaar weer atekplantjes uitgeven. Het zyn nu: Geranium, Fuchsia, Bol begonia, Begonia Sempeiflorens en Hang- geranium. Vryag 9 April, 's avonds van 7 tot 9 uur, zal het bestuur zitting houden in de voorzaal van den heer Verwer om in te schryven, wie die plantjes verlangt. De plantjes zelf worden in de eerste helft van Mei uit gereikt in stek potjes 3 cent per stuk, Natuurlyk kosten ze aan de vereeniginj zelf veel meer en is deze prys enke voor on-en minvermogenden uitZierikzee. Willen anderen ook van die plantjes, dan moeten ze lid worden van „Floraüa' (50 cent per jaar) en kunnen dan elke hoeveelheid tegen den prys dien ze aan de vereeniging kosten, verkrijgen. Het bestuur dringt er ten zeerste op aan, dat al die plantjes niet in den tuin of in de kamer zullen blyven, maar de best gekweekte in September naar de tentoonstelling zullen worden ge zonden, waar er kans is raooio pryzen mee te behalen. Evenals vorige jaren worden er briefjes roudgestuwd. Wie daarby mocht ver geten zyn, kan ze Vrijdagavond nog van het bestuur krygen by den heer Verwer. Naar men verneemt zal op do 17 April te houden vergadering door den raad van commissarissen aan de aandeel houders der Holland Noord-Amerika Hypotheekbank, te Gorinchera, worden voorgesteld om, na ruime afschryvingeD, 6 pCt. dividend uit te keeren en f8000 extra te reserveeren. Zondag- en Maandagavond werd een groote „soirée-ainusante" in 't "Huis an Nassau" gehouden. De zaal was beide avonden eivol, het publiek genoot, en de heer Pierre Leenhouts, het duo. Smink en de musicale Neger-Clown Little-Sim oogstten allen veel bijval. Mol n opgewekt bal werd de „soirée-amu- sante" besloten. Onze stadgenoot, de heer Th. Ver doom, heeft met hel oog op de voorge- nomene feestelijke herdenking in Juli van het 125-jarig bestaan van 't Doof stommen-Instituut te Groningen, een ge schrift uitgegeven, hetwelk hij als oud leerling van genoemd instituut heeft samengesteld. In dit geschrift dat, ge drukt op de N. V. Stoomdr. v/H. Laken- man Ochtman, prijkt met de beelte nis van Henri Daniël Guyot, den stich ter van deze philantropische inrichting, worden eenige bizonderheden aangaande de wordingsgeschiedenis van het Doof stommen-Instituut medegedeeld. Hij zelf verhaalt aan het slot van het geschrift, dat hij op 9-jarigen leeftijd door toedoen van den toenmaligen burgemeester, mr. H. C. de Crane, naar het Instituut te Groningen werd gezonden, waar hij lief derijk opgenomen en verzorgd is gewor den. Zondagmiddag geraakte alhier een bokkenwagentje. waarin twee kinderen zaten, in een diepe sloot bij de Touw baan. Gelukkig waren spoedig eenige menschen, die het ongeval bemerkt had den. in de nabijheid. Zij slaagden er in Ie kinderen en het wagentje op het droge te brengen. DREJSCHOH. Op den 2cn Paaschdag werd alhier door de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering 'n uit voering gegeven. Een talrijk publiek was tegenwoordig. De voorzitter der afdeeling heette de aanwezigen welkom en uitte den wensch, dat velen zich zouden aansluiten bij den Bond. Hij deelde mede, dat de afdeeling thans 102 leden telt, terwijl vroeger dat getal boven de 200 was. Hi.erna verkreeg de heer M K dc Ronde van Sirjansland hel woord. Spreker begon met de beschrijving eener uitstalling in een kunsthandel te Arnhem. Kerstmis 1914. Wat daar te zien was, gaf een beeld van „Vrede op Aarde' als een parodie op dc gruwzame vernieling door den ontzettende» oorlog. !Wat zou die groote vernieling een schade kunnen toebrengen aan onze zaak, Staats pensionneering. Geen bemoedigende ge dachte! Doch hoevele millioenen zijn niet noodig voor onze mobilisatie en hoeveel zullen er nog noodig zijn! Maar er komt weer leven. De Bond gaal zijn propaganda weer beginnen om te trachten het doel te bereiken, de ouderdomsellende le verminderen. Wij Nederlanders hebben de Belgische ban nelingen gehuisvest, gevoed en gekleed. Onze bannelingen zijn zij, die oud zijn en arm. Laat ons ook daar ter hulpe gereed zijn. Laat ons niet verslappen, laten we vooral niet laks zijn. Niet ver sagen in den strijd! Sedert sprekers eerste optreden alhier, is aan dc 70-jarigen, die aan zekere voorwaarden voldoen, 'n ouderdomsrente van f 2 per week toegekend. Wij kunnen dankbaar zijn, dat zooveel ouden van dagen die uitkeering ontvangen en we verheugen ons, dat iets in de goede richting is gedaan, doch de Bond vraagt f 3 per week en wel voor alle oude arme staatsburgers, die den leeftijd van 65 of 70 jaar bereikt hebben. Zoovelen zijn thans nog uilgesloten, die hel hard noodig hebben, terwijl er zijn, die de uitkeering ontvangen en het minder noodig hebben. Spreker haalde hier voorbeelden van aan. We beseffen, gelet op zulke voorbeel den, dat er, nog hard gewerkt moet worden. We willen Staatspensioen zon der premiebetaling. Laten we hopen, dat de middelen zullen gevonden worden om Staatspensioen te kunnen geven aan de „werkers" zonder premiebetaling, b.v. door belasting op weclde-artikelen, door verhoogde vermogensbelasting en succes sierechten. Laten we beseffen, dal de toegekende ouderdomsrente geen aalmoes is, dat het Staatspensioen dat ook niet zal zijn. Spreker kwam verder tol de behande ling van het wetsontwerp-Treub. Vol gens dit ontwerp zonden uitgesloten zijn, zij, die tusschen hun 60ste en 70ste le vensjaar bedeeld zijn geweest, zij, die na hun 60st.e jaar gevangenisstraf hebben ondergaan, een paar uitsluitingen, waar mede wij het geenszins eens zijn. De armen kunnen het niet helpen, dat zij uil een of andere oorzaak bedeeld moe ten worden, terwijl de veroordeelde, die eenmaal zijn straf onderging, niet nog eens gestraft wordt met intrekking van ouderdomsrente of pensioen. Met een opwekking tot „moedig volhouden" sloot de spreker zijn duidelijke en zaakrijke rede, waarna 'l publiek zijn instemming betuigde. Het tweede deel van hel programma was de opvoering van het bekende „Oud en Arm", een tooneelsluk in 4 bedrijven, gegeven door de rederijkerskamer „Kunst na den Arbeid". Dit stuk, vlot en flink gespeeld, mocht van de zijde van het publiek een luid applaus ontvangen. Hierna dankte de voorzitter den heer De Ronde voor zijn, rede en allen, die hebben meegewerkt om deze uitvoering te doen slagen. Zaterdagavond werd alhier door de Boerenleenbank een algemeene vergade ring gehouden. Er waren 41 leden tegen woordig. Nadat de heer Van Langeraad als voorzitter der commissie van toezicht de vergadering had geopend en de notu len der vorige vergadering waren gelezen, kreeg de heer Van Staalen het woord om. als kassier, verslag uit te brengen over den toestand der Bank. Aan dil verslag ontlecncn wij de vol gende cijfers: Saldo te goed aan de inleggers (begin 1914} f 20520,65, ontvangen spaargel den f 36876,51, interest van spaargel den f 800,49, totaal I 58197,65; terugbe taalde spaargelden f 31539,83, saldo einde 1914 f 26657,82, totaal f 58197.65. Bedrag uitstaande voorsch. f 34180,96. gegeven voorschotten 1' 6295,—, totaal f 40475,96; terugbetaalde voorschotten f 16335, nog uitstaande f 24140.96. totaal f 10475,96. In loopende rekening was de Bank aan de leden verschuldigd een som van f 5482,87. Dc winst, in 1914 behaald, bedroeg f 176,53d. Hel aantal loopende voorschotten be droeg 51, terwijl 34 geheel waren afge lost. liet aantal spaarbankboekjes be droeg 78. Bij het einde van het boekjaar telde de Bank 56 leden. Het bestuur stelde voor de rente der der deposito's te bepalen op 33/i voor leden en voor niet-leden op 3V2 voor voorschotten op 5 Dit voorstel werd in zijn geheel aange nomen. Het maximum dér voorschotten, tot dusver f 1000, werd gebracht op f 6500. In het bestuur moest aftreden de lieer C. Klaasse Cz., en in de commissie van toezicht de heer P. Rietdijk. Ze werden herkozen, respectievelijk met 40 en 39 stemmen. De voorzitter deelde mededat de spaarbankboekjes moeten worden inge leverd worden op Zaterdag vóór Kerst mis en dan tegen kwitantie, terwijl ze teruggehaald moeten worden den eersten Zaterdag na Nieuwjaar. Oproeping voor 'n algemeene vergade ring zal voortaan geschieden met convo catiebiljetten. Het voorstel van het bestuur om voor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1