ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 April 1915. STOELEN EERSTE BLAD. RECLAMES. HAAIJER. - Tholen. KENNISGEVING. Plaatsen van Kinderen op School A, KENNISGEVING. WA mi llmlilitlii}. Kwetsend. Oorlogsoverzicht. Uit Stad eu Provincie. i'j5 ierikifscesclie Couran t). ABONNR IHS5NT. PtijB [int dïie maandenf 1,80 Pfsnoo per post. 1,60. Voor het buitenland pet jaat 10, Afinriderlgfce nummers- 0,06. Veinohjjnt Maandag, Woenadag en Vrijdag. 7lstn JAAR6AN6. No. 9680 Dii-acteur i A. J. DE LOOZE J«*. tiaeaw«i--Hoofdredar.teuri A. FltSlKEL. ADVBRTENTIGN. Van 1-3 regels0,80. Kike regel raeer- 0,10. Ranlames per regel- 0,16, By contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgare vMt f .SO ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel raeer 15 ets. hebben -wü thans voorradig in alle modellen, van af f 7,50 de zes stuks. Beste Duitsche Stoelen met IVeenerraat guatjeszitting i lijn gepolitoerd aan alle kanten in mahonie en noten-kleur, voor slechts f I I de zes stuks. Rijke keuze in le soort Kasten an KabinsHan, onder garantie voor krimpen en trekken. Enorme sorteering in de nieuwste modellen Kindep- en Promenade- wagens met afneembare wielen zonder moeren, conen of cups en staaldraad gummibanden. Aanbevelend, De BURGEMEESTER en WETHOUDER va.. ZimuKZEi: maken bekend, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden do?,or gemeente, over het dienstjaar 1914, op den 20 JUaart 1915 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger tor invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder ie afaehrift ter lezing ligt. Voort» wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier, de aanslagbiljetten worden uitge reikt, en binnen dife maanden na die uitreiking I BERICHT. Wegens liet l'aasehfeest zal ile „Nieuwsbode" op aanstaanden Maandag niet worden n 11- g o g e v e u. Dc Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. op 1 Mei 1915. ZITTING - van COMMISSARISSEN (lier school, in het schoollokaal aau de Zuidzijde van het Kerkhof (hoofd de loer J. VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag 17 April o.k., des avonds te 7} uur, tot het ontvaDgen en beoor- deelen der aauzoeken om plaaieiug van Kinderen op die school. Om als leerlingen op school A te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van 5 jaren en 6 maanden hebben bereikt. gedisputeerde staten van zeeland, gelet op de artikelon 100—103 der Kieswet overwegende, dat wanneer iemand in een aantal gemeenten voor betrekkelijk geringe hjjdragen in de directe belastingen aangeslagen is, hetgeen vooral bij do grondbelasting dikwjjls hot geval is, het licht aan de aandacht kan ontsnappen, dat dc gezamenlijke aanslag een cijfer bereikt, dat tot plaatsing op do ljjst der hoogstaangeslagenen aanleiding geeft: noodigeu de inwoners der Provincie uit, om, wanneer zjj niet reeds op bedoelde ljjst voorkomen on het gezamenlijk bedrag der voor hen in aanmerking komende aanslagen in 's Rjjks directe belastingen hoofdsom en Rjjksopcenten ongeveer f450 of meer bedraagt, zulks vóór 15 April n.s. rechtstreeks door inzending van eeno gespecificeerde opgave aan hun college te willen niododoeleu, opdat bij de bewerking der door de ontvangers der belastingen verstrekte opgaven daarop kan worden gelet: herinnoren hen, voor zooveel noodig, dat voor de plaatsing op de lüst behalve de eigon aan slagen ook in aanmerking komen de aanslagen van de vrouw en die van de minderjarige kinderen, voor zooveel betreft goederen, waarvan do vader het vruchtgenot heeft. MtWMSï'BDBG, 26 Maart 1915. Gedeputeerde Staten voornoemd, DLIKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Grifffier. Do BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op artikel 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betrekkelijk de Grond belasting; MAAKT BEKEND dat de staten no. 75, houdende opgaven der uitkomston van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente, over het dienstjaar 1915, van heden af, op de uren dat de Secre tarie geopend is, gedurende dertig dagen voor bolanghebbeuden ter Secretarie dezer gemeente tor inzage zijn nedergelegd en dat ingevolge art. 16 der boven aangehaalde wet, binnen dortig dagen na den dag dezer afkondiginj door belanghebbenden, ten koste van ongelgk, in een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier) hermeting of herschatting kan worden gevorderd. ZlMUKZEK, 1 April 1915. De Burgemeester voornoemd D. TAN DER VLIET. cn zong in vervoering dit nalionalc lied. De President der Chineesche Repu- Idiek. Joeansjikai, heeft opnieuw 100.000 man om Peking geconcentreerd, en alle spoorwegen, die uit een strategisch oog punt van belang zijn, door artillerie- posten laten beschermen. j De Directie der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij heeft een poos ge leden ccn tweetal Rotterdamsche jour- Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoek schrift op ongezegeld papieralsmede dat ieder verplicht is zjjn aanslag op don bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 3 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET. Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. »e ^J^slagenen tegen Jiun aanslag bjj den j nalislen uitgenoodigd met de tram een v' proefrit naar Haamstede en Burgh mee te mhken en hun tevens het noodigc materiaal verschaft voor 'n beschrijving van de wijze, waarop deze lijn tot stand is gekomen. Hiertegen is niets iu te brengen. Wij gunnen onzen collega's van de Rotterdamsche bladen gaarne de op- i merkzaamheid, die hun geschonken is. Maar wel zijnwij ontstemd, dat de Directie van genoemde Maatschappij ver zuimde ons tot dien proefrit mede uil te noodigen, en tevens ons de bouwstof fen voor de samenstelling der wordings geschiedenis van die lijn onthield. Waarvoor diende dit meten met twee maten? Waarom, vragen wij, moesten de bla den der streek, waardoor de nieuwe lijn loopt, worden voorbijgegaan? Hebben zij deze geringschatting ver diend? 'Meermalen is in ons blad ter wille in een beter verkeer en een sneller vervoer der landbouwproducten op het nut en de noodzakelijkheid van de thans geopende lijn gewezen geworden. Vrij lang heeft lat echter geduurd, alvorens het ook door ons gesteund plan Burgh, Haafrislede eVTUe andere gemeen ten van Schouwen aan het tramnet aan te sluiten, verwezenlijkt is geworden. De schuld daarvan lag zeker niet aan ons. Wij voeren dit nan, ten bewijze, dat de Directie der Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij in dubbel opzicht kwalijk heeft gehandeld dc plaatselijke pers kwetsend te bejegenen. Wij kunnen van den oorlogstoestand niets vermelden, dal slechts eenigs/.ins belangrijk is. Wel liep gisteren het gerucht, dat dc Duitschers aan de Aisne door de Engel- schèn waren verslagen en jn vollen terugtocht waren. Maar flit gerucht is tot heden niet bevestigd geworden, zoo dat hel een verzinsel is. Ilet is op het iWesterfront het oude liedje. De Fran- schen melden het nemen van loopgra ven en het winnen van terrein. Derge lijke berichten worden van die zijde in de laatste maanden dagelijks geseind. Juist, of niet, zij brengen niet. wat velen hopen, een beslissing. Ook de Duitschers gaan niet vooruit, zoodat men kan zeggen, dat op 't oogen- blik beide partijen staan op liet doode punt. Aan het Oosterfront wordt, inzonder heid aan de Karpathen, nog steeds met groote verbittering gevochten. De En- gelsche bladen berichten, dat 160.000 man Duitsche troepen, voornamelijk uit Saksers en Beijeren bestaande, in Oos tenrijk zijn aangekomen, waarvan het grootste deel naar Krakau en de Kar pathen gedirigeerd wordt. Duitschland heeft bij het behoud van Krakau, de in den laatsten tijd góed versterkte vesting, groot belang, daar, indien het den Rus sen gelukken mocht deze vesting te ne men, de weg naar Silezic voor hen open staat. En dat willen natuurlijk de Duit schers met al de hun ten dienste staande middelen beletten, zoodal het Engel- fcche bericht ons geloofwaardig voorjeomt. In Russisch Polen schijnen de Duit schers nog steeds aan de winnende hand te wezen. Na den slag bij Tau rogge, dat zij bezet hebben, wisten zij dc Russen tot den aftocht te noodzaken. De geallieerde vloten hebben de be schieting der Turksche forten en batte rijen aan de Dardanellen nog niet her vat. Het weer was niet gunstig daarvoor, en bovendien wacht men nog meer trans portschepen met landingstroepen, want zonder deze schijnt men niet tot den aanval over te willen gaan. De Russische oorlogsschepen hebben de versterkingen aan den /Bosporus ge bombardeerd. Of daarmede groote resiil taten bereikt zijn. mag met reden betwij feld worden. In geheel Duitschland is de honderd jarige geboortedag van den ijzeren kan selier, Otto Von Bismarck, feestelijk herdacht geworden. Vooral in Berlijn droeg die herdenking een grootsch ka rakter. De gansche stad was in feestdos, En aan de voeten van het Bismarck standbeeld, dat voor 't Rijksdagsgebouw indertijd werd opgericht, had in tegen woordigheid der afstammelingen van Bis marek een indrukwekkende huldiging plaats, waaraan de leden van den Bonds raad, de afgevaardigden van deh Rijks dag en Landdag, de Ministers en al de hoogwaardigheidsbekleders en hooge magistraatspersonen deelnamen. Een kleinzoon des Keizers vertegenwoordigde dezen. Toespraken werden gehouden en op het voetstuk van het standbeeld kransen neergelegd. Mannenkoren zon gen vaderlandsche liederen. En toen de muziek de melodie van het „Heil Dir im Siegeskranz" inzette, ontblootte de dicht opeengepakte menigte het hoofd ZIERIKZEE, 3 April. In de Woens dagavond op de bovenzaal van 't „Huis van Nassau" gehouden algemeene ver gadering van ..Onderling Hulpbetoon' waren met den voorzitter aanwezig 9 bestuursleden, II geciteerde leden en enkele, belangstellenden. De voorzitter, de heer M. F. de Vos, opende met een korte toespraak de ver gadering, waarin hij o. a. liet uitkomen, lal men hel vorig jaar het verlies te betreuren had van den voorzitter, den heer Gloudc, en thans dat van den vice- voorzitter, den heer M. van der Linde. Spreker hoopte, dat men dit jaar voor dergelijke verliezen mocht gespaard blij ven, en gaf het woord aan den secre taris-penningmeester, den heer La Brand, die daarop liet jaarverslag voorlas. Uit het verslag bleek, dat, niettegenstaande den algemeenen gedrukten toestand, de rekening sluil mei een voordeelig saldo van f431,20; doch Aal 'I aantal leden is met 11 verminderd, zoodal dit thans 304 bedraagt. De jaarlijksche bijdrage der Nutsspaarbank kan genoemde bank niet verleen en wegens de kritieke tijdsom standigheden, wat voor de vcreeniging een groote teleurstelling is. Hierna werd rekening en verantwoor ding gedaan van het gehouden beheer. Tol het nazien der rekening werd een commissie benoemd, beslaande uil de heeren Van der Kloot, Luijk en Ver schuur. Gedurende het onderzoek werd de vergadering geschorst en heropend toen de commissie met haar taak ge reed was. De heer J. J. v. d. Houten, bestuurslid, toegevoegd aan dc commis sie, dankte namens haar den secre taris-penningmeester voor zijn nette accurate boekhouding. De rekening werd alsnu vastgesteld in ontvang op een bedrag van 1' 3142,75 en in uitgaaf op dat van f 2711,55. Het 43ste boekjaar sloot alzoo met 'n voordeelig saldo van f 431,20. Aan contributies was ontvangen f 1654,78, aan bijdragen van donateurs f 215,50. aan restitutie Nutsspaarbandk 1 781,70, aan renten en hypotheeken enz. f 490,77. Gedurende het afgeloopcn jaar was uitgekeerd aan 65 personen f 2378,40. Het totaal bezit bedroeg f 13665,815 aan het einde van hef boekjaar. In de vacature, ontstaan door 'l over lijden van den heer M. van der Linde, dient een nieuw bestuurslid gekozen te worden. Door het bestuur is 'n dubbel tal opgemaakt, bestaande uit de heeren .1. Gros en D. Padmos. Na gehouden stemming bleek eerstgenoemde gekozen. 1 Herkozen werden als bestuursleden de heeren M. Kloote Cz. en J. W. V. La hrand Fz. Nadat de voorzitter nog een vraag be antwoord had van één der geciteerde leden, sloot hij onder dankzegging voor j de opkomst de vergadering. Wij waren gisteren door den on- dernemenden heer Holty, die 25 jaar geleden zijn zaak op. de Melkmarkt le dezer stede vestigde, in de gelegenheid gesteld de verbouwing van zijn winkel en magazijn, waaraan hij geen kosten gespaard heeft, in oogenschouw te ne men Tengevolge van die verbouwing zijn beide aanmerkelijk vergroot en ver beterd, en maken nu een hoogst aange- namen indruk. Vooral de zeer prak tisch ingerichte winkel heeft 'n geheele gedaanteverwisseling ondergaan, zoodat de vele goederen daarin thans beter tot hun recht komen, dan vroeger. De ook hier zoo welbekende dich- ter-zanger, J. H. Speenhoff, trad Woens dagavond in de Concertzaal voor een groot aantal belangstellenden op. Hij gaf allereerst, op verzoek, een paar verzen ten beste, die hij ook bij zijn eerste optreden in onze gemeente ten gehoore had gebracht en die, naar het applaus te oordeelen, ook nu nog in den smaak vielen. Het tooneelstukje „Huiselijk ge luk" of zooals gepubliceerd was „Ze is zoo jaloersch" werd door den heer Speenhoff en mevr. Speenhoff—Prinz samen gespeeld, en oogstte algemeenen bijval, rnaar de actueele mobilisatie liedjes maakten den meesten opgang, vooral ook o. a. de parodie op 't „Wien Neêrlandsch bloed". Aan rnevr. Speenhoff werd door het bestuur der Concertzaal een fraai bou quet aangeboden. Wij hebben van de schietvereeni- ging „Frederik Hendrik" alhier in dank ontvangen een vlugschrift, uitgaande van de vcreeniging „Volksweerbaarheid en geschreven door den gepens. kapitein der infanterie, den heer G. Pol vliet. In dit hoekje, dat, naar wij meenen, gratis verspreid wordt, worden onze landge- nooten opgewekt zich aan te sluiten bij den vrijwilligen Landstorm. ïWordt aan die opwekking algemeen gehoor gegeven, dan wordt daardoor weerbaarmaking van bet Nederlandsche volk ten zeerste be vorderd. Mlftplsstste Aprilgrap. Donderdag werd door iemand in de stad het valsche gerucht verbreid, dat een geacht ingezetene dezer gemeente een telegram ontvangen had, waarin ge meld werd, dat Duitschland aan Neder land den oorlog verklaard had. Vele menschen hebben aan dat valsche ge rucht geloof gehecht. Wij maken het publiek opmerkzaam, dat de versprei ders van dergelijke geruchten strafbaar zijn. NOORDGOUWE, 1 April. Hedenavond hield de afdeeling Noordgouwe van den Bond voor Staatspensionneering haar jaarlijksche algemeene vergadering. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd door den voorzitter der afdeeling, den heer J. Vijverberg, in het licht ge steld, dat het bestuur het noodig had geoordeeld 'n propaganda-avond te hou den, en dat het hiertoe de medewerking van den heer Frankel, en de bekende rederijkersvereeniging „Concordia" van Zierikzee verkregen had. In hartelijke bewoordingen heette hij hen welkom waarop hij het woord gaf aan den heer Frankel, die een uiteenzetting gaf van den tegenwoordigen toestand der pensi oensbeweging. Spreker begon met er op te wijzen, dat in den laatsten tijd hier en Idaar ken- teekenen waren waar te nemen, dat de grootsche beweging voor Staatspension neering aan het verflauwen was. Moet dit verschijnsel gezocht worden in de omstandigheid, dat velen in den val- schen waan verkeeren, dat de Staats pensionneering verkregen is. Of moet 't geweten worden aan den veelbewogen tijd, waarin wij leven, aan den gespannen toestand, waarin wij verkeeren, zoodat men slechts oor en oog heeft voor den oorlog, die om ons heen woedt, en voor hetgeen daarmede in nauw verband staat. Zoo het laatste het geval mocht wezen, dan is het verschijnsel van niet veront rustenden aard, want dan zal na terug keer van normale toestanden de oude strijdlust wel weer herleven. Maar is dc oorzaak der verminderde belangstelling in de zaak der Staatspensionneering toe te schrijven aan de onjuiste raeening, dat wij het Staatspensioen reeds bezit ten, terwijl met de art. 369 en 370 slechts een bescheiden stap op dien weg afgelegd, dan wordt het hoog tijd te beproeven deze dwaling weg te ne men. Genoemde artikelen moet men als overgangsbepalingen beschouwen, met dien verstande, dal zij, die het Staats pensioen van twee gulden in de week krachtens die artikelen verkregen heb ben, het behouden, al zou ook Talina's dwangwet, waarvan de nadeelen door spreker in het licht werden gesteld, 't volgend jaar in werking treden. En hiervoor bestaat alleen gevaar, wanneer de actie voor Staatspensionneering niet krachtig genoeg wordt doorgezet, wan neer de ijver daarvoor verflauwt. liet stukje Staatspensioen, dat men heeft, moet worden uitgebreid tot alle ouden van dagen, zoowel vrouwen als mannen, die behoeftig zijn, of zij al of niet loon trekkend zijn geweest. Minister Treub heeft in dien geest een wetsontwerp in gediend. Wel heeft hij, wat jammer is, in zijn ontwerp de bedeelden, die als de armsten der armen te beschouwen zijn, uitgesloten. Inmiddels heeft de oor log. die om ons heen wqedt, de behan deling van dit ontwerp vertraagd. Spre ker heeft echter van een zijde, die het weten kan, vernomen, dat het ontwerp binnen een niet al te ver verwijderd tijdstip in de Kamer in behandeling zal komen. Met een krachtige aansporing toe te treden tot den Bond eindigde spre ker zijn met groote aandacht gevolgde rede. Hierna werd opgevoerd het tooneel stukje „Een Offer", van mevr. Boers— Bloem, door de leden van de rederij kers vereeniging „Concordia" uit Zierikzee. Een jong meisje beminde 'n armen veenarbeider, doch liet hem gaan, en offerde daarmede ook zichzelf op, om door een huwelijk, meer uit berekening dan uit liefde met een rijken, ouden boer, in staat te zijn, voor haar ouden blinden vader en een ongelukkig zusje te kunnen zorgen. De verschillende rol len werden door de betrokken dilettan ten onberispelijk vertolkt. De volijverige voorzitter van „Con cordia", de heer J. A. v. d. Valk, had gemeend, dat op een avond als deze ook wel een stukje van andere strek king gegeven kon worden en nu volg den „Hoog Bezoek" en „Een Slaaf der Eubiothiek", die in hooge mate de lach lust der aanwezigen opwekten. Tusschen de bedrijven door werden door de aanwezigen propagatida-liedc- ren gezongen. Waarlijk, de heer Frankel en „Concor dia" hebben onzen leden een leerzamen en prettigen propaganda-avond verschaft. Vier nieuwe leden gaven zich op. Na afloop sprak de voorzitter der af deeling 'n woord van dank tot de dames en heeren, die tot het succes van den avond meegewerkt hadden, waarna hij na een korte opwekking, om niet te verflauwen in den strijd, de §ezellige bijeenkomst sloot. Volgens den alhier geplaatsten re genmeter heeft de regenval in Maart j.l. bedragen 43,7 m.M. Die maand telde 13 regendagen. ST.-ANNALAND, 2 April. Een groote menigte menschen woonde Vrijdagvoor middag het zinken bij van een stuk, ter grootte van 1185 M2., dienende ter be scherming van den oever van den Su- zannapolder. Mooi, stil weer vergemak kelijkte dit werk en het stuk moet dan ook zeer nauwkeurig gekomen zijn op de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1