ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 31 Maart 1915. EERSTE BLAD. BERICHT. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z lertkzeesche Courant). ABONNEMENT. Pijjs per drie maandenf 1,30. Pranoo per port- 1,60. Voor het buitenland per jaw- 10, Afronderlyke nummer*- 0,05. Veraohijnt Maandag, Woen*dag en Vrijdag. 7l«te JAAR6AN6. No. 9679. Oiraoteup i A. J. OE LOOZE Jr. Ilitgawar-HoofdrAdaoteur i A. FUllKEL. ADVERTGNTIBN. Van 1—3 regelsf0,80. Elke regel meer0,10. Reclames per regel0,10. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave róói St.80 ure. Oit nummer bestaat uit twae bladen. Wegens den Goeden Vrijdagzal de Nieuwsbode van 2 A p r i I op aan staanden Zaterdagavond worden uitgegeventerwijl het nummer ran Maandagavond wegens het Passcfafeest NIET zal verschijnen. Aangezien in het nummer van Zaterdag met het oog op de feestdagen door H.H. Winkeliers waarschijnlijk druk zal worden geadverteerd, verzoeken wij beleefd ons hunne advertentiën tijdig, uiterlijk yóór 2,30 ure, te doen toekomen, teneinde van opname te kunnen veraekerd zijn. Groote en bewerkelijke advertentiün ge lieve men Dondapdag in te zenden. DE DIRECTIE Opgevangen op den openbaren weg: Een fazant. Inlichtingen to bekomen aan bet Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. De BURfcEMEEFTEB van Zjn»!K2U, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 2en April e.k. Goeden Vrfldagl zal zgn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 12V« uur, voor het doen van aangiften, den burgerlijken stand be treffende. 7.IBBIKZBE, 29, Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Do BURGEMEESTER van Zierikzbe brengt (er kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den Sen April (Tweede Paaaeb* dag) zul zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot l&Jz uur, voor het doen van aangiften, den burgerlijken stand betreffendo. Zibbikzbb, den 31 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De Duitsche onderzeeërs, de schrik van den zeehandel, beginnen zich in den laatsten tijd sterk te roeren. Menig schip gaat den kelder in. Vijf, tien minu ten, ten hoogste een kwartier, wordt aan de bemanning gegeven om zich in sloe pen te redden. Is die tijd verstreken, dan wordt het vaartuig onverbiddelijk inden grond geboord. Op den duur wordt daar door aan den handel, niet alleen aan dien van de neutrale staten, maar ook aan dien van Engeland, waartegen dit Duitsche optreden hoofdzakelijk gericht is, groote schade berokkend. Maar dit is nu eenmaal een gevolg van dezen oorlog, die voornamelijk van de zijde van Duitschland met groote verbittering tegen Engeland gevoerd wordt. Van het oorlogsterrein uit Frankrijk geen nieuws. Het meest vermeldens waardige, dat bericht werd, is de lichte kwetsuur, die de bekende Duitsche ge neraal Von Kluck door een granaat ont vangen heeft. Het schijnt, dat men zich in Frank rijk gereed maakt voor een grooten alge- meenen aanval op de Duitsche linies, natuurlijk met de bedoeling deze te ver breken. Het Fransche leger telt thans 2.500.000 mannen, die dagelijks door een uitstekend ingerichte intendance van levensmiddelen voorzien worden. Een stuk van het Fransche grondge bied, bewoond door twee millioen Fran- schen, wordt reeds sedert vier maanden door de Duitschers bezet gehouden. De bevolking in dit gebied moet natuurlijk gevoed worden. Aan de vervulling van dien zedelijken plicht kunnen zich de Duitschers, hoe moeilijk het hun ook in de gegevene omstandigheden vallen moge, niet onttrekken. Tot verlichting van hun j taak transporteeren de Duitschers ech- j ter tienduizende arme boeren en stede lingen naar Zwitserland. I Op het Oostelijk front hebben de Duit schers Taurogge, een plaats niet ver van Memel verwijderd, en in Russisch Polen gelegen, stormenderhand genomen en daarbij duizend gevangenen gemaakt. De troepen, die deze plaats veroverden, behooren tot den Pruisischen landstorm. Van Memel gesproken, Sven Hedin heeft aan het Aftenbladet geseind, hoe de Russen daar hebben huis gehouden, toen zij die Pruisische aan de Oostzee gelegene stad bezet hadden. Hij kwam er aan op den dag na den aftocht der Russen. De lijken van vreedzame bur gers lagen nog op dezelfde plaatsen, waar men ze gedood had. Met verschei dene zwaar gewonde burgers sprak hij. Onder deze was een jongen, die een slag met een geweerkolf op het hoofd had gekregen. De burgemeester was door talrijke bajonetsteken gekwetst. De vader van een jong meisje, dat geweld aange daan en gedood was, beschreef de mar telingen, die zijn dochter heeft moeten verduren. De moeder van het meisje maakte uit verdriet een einde aan haar leven met arsenicum, terwijl de vader zich uit wanhoop de polsaderen open sneed. Hij werd echter door de tijdige komst en hulp van een dokter gered. Een twee-en-tachtigjarige onderwijzer werd zonder de minste aanleiding dood geschoten. Verscheidene dergelijke ge vallen kunnen uit de stad en de omgeving gemeld worden. Wij Zweden, zegt Hedin, kennen maar al te goed de gewelddaden der Russen in Finland, maar deze bru tale wüze van oorlogvoeren blijft voor alle beschaafde Europeanen onbegrijpe lijk, en dit te meer, omdat geen enkele burger in Memel en omgeving aan het gevecht deelnam. Ook wordt uit het Duitsche hoofd kwartier gemeld, dat in de gevechten bij Krasnopol de Russen zeer zware verliezen leden. Tweehonderd Russen zijn er gesneuveld, terwijl 3000 Russen gevangen werden genomen. De vloot der gealliëerden heeft de be schieting der forten van de Dardanellen na het groote verlies, hetwelk zij ge leden heeft, nog niet hervat. De bescha digde oorlogsschepen, die naar Saloniki zijn gestevend, teneinde er de gewonden te ontschepen en proviand in te nemen, hebben van de Grieksche regeering, die sedert het aftreden van het ministerie- Venizelos besloten heeft neutraal te blij ven, aanzegging gekregen binnen 24 uur Saloniki te verlaten. De beschadigde oor logsschepen zijn hierop naar het aan Engeland toebehoorend eiland Malta ge sleept. De vlootdie de Dardanellen zal trachten te forceeren, is aanmerkelijk versterkt, en zal, zoodra zij haar opera ties opnieuw begint, door oen landings leger in haar moeilijke taak worden bij gestaan. Inmiddels bombardeert de Russische Zwarte Zeevloot de forten en batterijen aan de beide oevers van den Bosporus, een zeeëngte, die niet minder moeilijk te nemen is, dan de Dardanellen. Blijkbaar trachten de Russen de Franschén cn Engelschen vóór te wezen. Zij weten, dat men in Frankrijk en in Engeland Constantinopel en de Dardanellen on gaarne in Russische handen ziek De Balkanstaten wachten de gebeur tenissen aan de Dardanellen, die voor hen van het grootste gewicht zijn, niet zonder spanning af. ENGELAND. Een zonderling geval van vergissing in den persoon deed zich te Maidstone voor. Twee maanden geleden nam de 27-jarige George Webb, werkzaam op een papiermolen, dienst bij de Kon. En- gelsche veldartillerie. Hij werd naar Glasgow gezonden. Twee of drie dagen geleden kwam er een telegram voor zijn vrouw, dat meldde, dat haar man ziek in het hospitaal lag. Het telegram werd gevolgd door een ander, dat ?s mans dood berichtte, met twee vrijbiljetten. die recht gaven om van Kent naar Schotland te reizen, het ecne voor de vrouw, het andere voor de moeder. Er werden rouwkleeren gekocht, geld geleend op een levensverzekering, en in gezelschap van een broer van den over ledene gingen de vrouwen de begrafenis bijwonen. Zij begaven zich naar 'de kapel van het hospitaal, waar de lijkdienst juist zou beginnen. De kist was dichtge schroefd. Op uitdrukkelijk verlangen der moeder van Webb werd het deksel ver wijderd en opeens riep de moeder uit: Dal is mijn jongen niet! De kist werd weer op de affuit ge plaatst. Eensklaps riep Webb's broer uit: Kijk, daar is George! En inderdaad stond George Webb gezond en wel naast de affuit. George was wel in het hospi taal geweest, maar had het spoedig weer kunnen verlaten. De vergissing was ver oorzaakt doordien de gestorvene ook Webb heette, even oud was en bij het zelfde regiment diende. BELGIE. MAESEYCK. Een merkwaardig voor val greep plaats op het ..Passen-bureau" alhier. Een pastoor vroeg 'n „passier-schein" en reikte inmiddels zijn portret over. Toen de pastoor zijn woonplaats opgaf, keek de llauptmann hem aan, zoo ver wonderd, alsof hij door den bliksem geraakt was, en vroeg: „Wat? zijt gij de pastoor van N. ('n dorp in de omgeving van Luik). Gij zijt dan de pastoor, die reeds in de eerste dagen van den oorlog gefusilleerd zijt?" „Volkomen juist, dat ben ik in persoon", antwoordde deze laatste, waarna de Hauptmönn zich nog n heelen tijd met den geestelijke onder hield. Toen hef op be£2tën aankwam, merkte de Hauptmann op, dat de pas geen roode duit kostte en dat hij niets liever wenschtc, dan nog vele passen gratis aan „gefusilleerde" pastoors te kunnen afleveren, wijl niets beter kan aan het licht brengen, hoeveel cr over drevens is in de verhalen, die in het begin van den oorlog de ronde deden. NEDERLAND. VEENDAM. Een lid der firms Grol Fikkers alhier, kreeg hq het metaal amellen vloeibaar metaal in de «ogen. Hij zal misschien beide oogen moeten missen. ARNHEM. Maandagmorgen toen mej v. M. en haar 16-jarig dochtertje in haar woning aan de Vijzelstraat zich in de kenken bevonden, sprong plotseling met oen luiden knal het fornuis uit elkaar, met zulk een kracht dat de Btnkken ijzer door het plafond sloegen en alles wat in de keuken was vernield werd. De beide vrouwen brachten het er vrij goed af. Het meisje had slechts ecnige goringe wondjes aan de beenen, terwijl de moeder geen letsel kreeg. De oorzaak der ontploffing ia niet bekend. Wellicht dat een dynamiet-patroon, in de anthraciet achtergebleven, de ont ploffing heeft veroorzaakt. (Arnh. Ct.) LEIDEN. Dinsdagavond heeft alhier een soldaat spelenderwijze een geweer, waarvan hjj niet wist, dat het met soherp geladen was, aangelegd op deo soldaat Wijnvoort. Het schot ging W. door de borst. In zorgwekkenden toestand is dese naar het St. Elizabethsgesticht ver voerd. ROERMOND. Tusschen militairen te Hasselt en een troep opgeschoten jongens kwam het tot een botsing, toen dese laatsten weigerden te vol doen aan het bevel der Duitsche soldaten, om geen nationale liederen te zingen. Een der jonge mannen werd doodgeschoten. Hun voornemen om hun makker met veel eer en de nationale vlag ter aarde te bestellen, werd door de Duitschers verhinderd, die op het lijk beslag legden en zelf voor de be grafenis zorg droegen. ZIERIKZEE. De heer A. van As van Amsterdam, zeemilicien, die hier als kustwachter dienst doet, heeft in zijn vrije uren de gouden koets van onze Koningin van cederenhout vervaardigd. Het is een meesterstuk van snijwerk, en ligt voor de ramen van de boekhande laren S. Ochtman Zoon tentoonge steld. Wie het nog niet gezien heeft, haaste zich het te bezichtigen. Het is de moeite waard. Dinsdag j.l. werd te Kapelle bij Zierikzee in publieke veiling gebracht de meestoof „de Kapel", de laatste op het eiland Schouwen—Duiveland. Tot ons genoegen vernemen wij, dat deze meestoof niet zal worden afgebro ken, maar ingericht tot een cichorei- fabriek. Wij hopen, dat de ondernemers met den aankoop succes zullen hebben. Opening der ltyn Bargh. Morgen, den Isten April, zal de tram lijn naar Brijdorpe, Loopers-Capelle, Eikerzee, Scharendijke, Oudendijk, Se- rooskerke, Noordwelle, Renesse, Haam stede en Burgh voor 't publiek geopend worden. Hoewel die opening, wegens de tijds omstandigheden, waarin wij leven, geen feestelijk karakter zal dragen, zoo is zij niettemin voor deze geheelc streek van het hoogste gewicht. Groot toch, zjjn de voordeelen, die uit deze nieuwe lijn voortspruiten. Genoemde gemeenten toch, die tot nu toe slechts per rijtuig, fiets of per pedes apostolorum te bereiken waren, zullen van morgen af zesmaal daags per tram bezocht kunnen worden, en omgekeerd zullen de ingezetenen van die gemeenten uit den staat van isolement, waarin zij leefden, worden verlost. Het verkeer met die gemeenten en het vervoer der landbouwproducten uit die gemeenten zal daardoor aanmerkelijk verbeterd cn, naar te verwachten is ook aanzienlijk worden uitgebreid. Dat kan niet anders dan tot verhoo ging der welvaart van die gemeenten leiden. Voornamelijk zullen de gemeenten, die aan de zee zijn gelegen, de voordeelen van de aansluiting aan het tramnet in het zomerseizoen in ruime mate deel achtig worden. Wij zien reeds, wanneer normale toe standen zijn teruggekeerd, een badhuis in één van die gemeenten verrijzen. Maar laat ons den tijd niet vooruit - loopen. Wij wenschen de bevolking van ons eiland in het algemeen en die van de genoemde gemeenten in het bizonder ge luk met de opening van de nieuwe lijn. STAVENISSE, 29 Maart. In de heden- namiddag te 2 uur gehouden gemeente raadsvergadering waren aanwezig alle leden. De voorzitter, de heer J. M. van Door- ninck, opent de vergadering, en deelt mede, dat hij met ingang van 31 dezer benoemd is tot burgemeester der ge meente Oudewater, met gelijktijdig ont slag als zoodanig alhier. Gelezen werden de notulen der laatste raadsvergadering, welke notulen onge wijzigd werden goedgekeurd. Ingekomen waren van Gedep. Staten de goedkeuring van hel kohier van den hoofdei ij ken omslag en van de gemcente- begrooting. Het ingekomen verslag der Gezondheidscommissie zal aan de raads leden ter lezing worden rondgezonden. Op advies van de Gezondheidscom missie zal weder worden aangevraagd een verlenging van 6 maanden voor de ontruiming van de onbewoonbaar ver klaarde woning van C. Plansoen. De voorzitter stelde voor, in deze zit ting niet over te gaan tot het houden van 'n eventueele rondvraag. Daar geen der leden hierop iets in te brengen had, werd aldus besloten. Daarop nam de heer Van Doorninck staande afscheid van de heeren Wethou ders en dankte hen voor hunne mede werking in verschillende zaken. Verder den secretaris voor diens ruime advies- geving, waarvan hij in zijn nieuwe ge- j meente ook nog nut hoopt te hebben j Daarna den gemeente-veldwachter voor zijn getrouwe plichtsbetrachting en den gemeentebode, die reeds meer dan een halve eeuw die betrekking met zooveel ijver heeft vervuld, hopende, dat hij dat nog jaren kan blijven doen. Verder wenschte spreker allen gemeente-amb tenaren liet goede loè, waarop hij de vergadering sloot. In de Dinsdag alhier gehoiulen ver gadering yan ingelanden van 't water schap Slavenisse, werd vastgesteld de omschrijving der gewone werken., ad f 700, en die der buitengewone, ad f 4428,46. Het dijkgeschot, dal verleden jaar f 2t,29f' per II.A. bedroeg, werd vastgesteld op I 18 per IT.A. De be groot ing. ook voor 1915/16. wérd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 16630,03'. Benoemd werd als vertegenwoordiger van hel waterschap in den dijkraad der waterkeeririg van de cal. polders O. K. H en Moggershil de heer A. II. vi d. Slikke, ter voorziening in de vacature, ontslaan door het overlijden van wijlen den heer Tb. C. J. J. v. d. Lek de Clercq. OUD-VOSSEMEER. Een vrouw van een huisschilder alhier, die bezig was met het smelten van was, dat in brand schijnt gevlogen te zijn, bekwam zeer ernstige brandwonden. Onmiddellijk was geneeskundige hulp aanwezig. ST.-ANNALAND, 30 Maart. Gisteren geraakte voor de groote sluis 'n jongetje te water. Wel was het op dat oogenblik laag water, maar toch dreigde daar het gevaar van le verdrinken, en daarom was hel verdienstelijk van één der hier nog aanwezige Belgen om er bij te springen en zoo het kind te redden. SCHERPENISSE. Iu de deze week gehouden vergadering van den dijkraad geschiedde voorlezing van de volgende ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedep. Staten be treffende den staat van het herstel' de?* stormschade betreffende het niecr en minder wark op herstel van schade, betreffende de besteding van het on derhoud der werken 1915 16. Gedep. Staten hadden medegedeeld, dat liet bedrag van het dijkgeschot voor 1915/10 zal bedragen 1 18892,17. De dijkraad beslool dat bedrag aan te houden en in 1915/16 geen V20 en bij dragen te heffen. Alsnu werd behandeld de begrooting voor 1915/16, welke in ontvangst zal bedragen f 20111.03 en "in uitgaaf de som van f 18613,365, alzoo voor onvoorziene uitgaven f !497,665. De begi'óoting 1914/15 werd gewijzigd met f 397,41 als meerdere ontvangsten en met f 1303,94'' meerdere uitgaven, al- zoo meer uitgegeven f 906,53&, waarvan f 900 van rijk cn provincie zal noodig zijn. Dooi* het bestuur was voorgesteld Gedep. Staten le verzoeken de schatting van het waterschap voor 1 jaar uit te stellen met hel oog op den abnormalen loestand. Den veldwachter Jobse werd evenals in vorige jaren I' 50 als gratificatie toe gekend voor politietoezicht. Met hel oog op <le aftreding van den voorzitter, Chr. Hartog, vvei*d de vol gende aanbeveling opgemaakt. Als no 1 werd gekozen Chr. Hartog, als no 2 P. Noordijke, en als 110. 3 W. Bijl. WISSENK ER KE. De raadsvergadering op 30 dezer alhier gehouden, was voor hot eerst in langen tijd voltallig. Al kwamen er geen „groote zaken aan de orde, toch was de agenda tamelijk rijk. Een verzoek, ingediend door de hond ster van het telefoonkantoor te Camper- land, om verhooging van salaris, werd afgewezen, wijl het algemeen voldoende werd geacht. Door den heer Iz. Kopie te Camper- land, wieri bericht was, dal bij de gods dienstoefeningen, waarvoor hem een lo kaal der openbare school was afgestaan, de nieuwe schoolbanken niet gebruikt mochten worden, werd verzocht, dat dit gebruik alsnog mocht worden toegestaan. Ondanks liet ingestelde advies van Bur- gem. en Weth. gaf de Raad de gevraagde toestemming. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1914 en aanwijzende een ontvang van f 1165,92, tegenover een uit gaaf van 1" 956,94, werd goedgekeurd. De lieer II. G. van Kempen, burge meester, werd als lid en voorzitter van dat college herkozen. Een kleine wijziging werd gebracht in de verordening, regelende de salaris sen van het onderwijzend personeel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1