ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 Maart 1915. EERSTE BLAD. H.H. Correspondenten Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z icrikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Pijjs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummcra- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7lste JAARGANG, Ni. 9678 Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. UIleeftiNHeofdrarinteiii' A. fiilKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel-0,16. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag ran uitgave vddr t.tO ure. Oit nummer bestaat uit twsa bladen. die ons opgaTc verstrekken der predik- beurten, werden beleefd verzocht die voor den Goeden VrQdag en bet Paaseb feest In te /.endoif vriór a.s. Woensdagnamiddag 3 ure. Be Redactie. BERICHT. Wegens den Goeden Vrijdagzal de Nieuwsbode van 2 April op aan staanden Zaterdagavond worden uitgegeventerwijl het nummer van Maandagavond wegens het Paaschfeest NIET zal verschijnen. Aangezien in het nummer van Zaterdag mei het oog op de feestdagen door H.H. Winkeliers waarschijnlijk druk zal worden geadverteerd, verzoeken wij beleefd ons hunne advertentiën tijdig, uiterlijk vóór 2,30 ure, te doen toekomen, teneinde van opname te kunnen verzekerd zijn. Groote en bewerkelijke advertentiën ge lieve men Donderdag in te zenden. DE DIRECTIE. Gevonden op den opsnbaren weg Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zieriktee, van des morgens 30 tot 12 an des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. Een portefeuille, jongensmuts. fietspomp. jongenjasje. gewicht. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Wij leven in een hoogst ernstigen tijd, ernstig niet alleen door den jyuwelijken oorlog in Europa, waardoor, ajfcn te gwij- *gen van de verwoestingen van zoovele stoffelijke goederen, talioozc menschen- levens vernietigd worden, diepe wonden geslagen worden en namenlooze smart veroorzaakt wordt, maar ook ernstig om hetgeen ten opzichte van ons dier baar vaderland geschied is en nog ge beuren kan. Zaak is hel voor ons allen, dat wij ons niet door de gebeurtenissen laten mede slepen, maar dat wij deze met een koel hoofd bedachtzaam onder de oogen zien. Een Duitsche onderzeeër heeft twee Nfederlandsche stoomschepen, de „Zaan- stroom" en de ..Batavier V" in beslag genomen, omdat zij met levensmiddelen waren beladen, die voor Engeland be stemd waren. Worden, wat te hopen is, genoemde schepen, die naar Zeebrugge zijn opge bracht, teruggegeven, dan zal de mate- ricele schade voor onze daarbij betrok kene landgenooten niet noemenswaard zijn, daar de lading hoofdzakelijk uit vijf millioen eieren en paling bestond, waarvan de prijs door de Engelsche handelaren vooraf was overgemaakt. En of nu de Duitschers of de Engel- schen de eieren en paling veroberen, dit moet ons allen van eeu neutraal standpunt beschouwd onverschillig zijn. Maar hel is tc begrijpen, dat, nu de Engelsche kooplieden leergeld betaald hebben, deze niet meer vóór de levering der door hen in Nederland gekochte waren gelden zullen overmaken, maar daarmede zullen wachten totdat die wa ren haar bestemming bereikt hebben. Gevolg daarvan zal wezen, dat onze handel op Engeland zal gestremd wor den, daar deze de risiko van het ver voer tor zee, met het oog op de Duitsche duikbooten, niet zal durven op zich nemen. Onze regeering heeft dan ook reeds wegens dat gevaar diplomatieke stap pen bij de Duitsche regeering gedaan teneinde te vernemen, welke redenen tot de inbeslagneming van de waren en lot de opbrenging der schepen ge leid hebben. Van Duitsche zijde is een onderzoek reeds toegezegd. Raadzaam is het thans dat onderzoek, waarvan het resultaat door onze regee ring zal worden medegedeeld, kalm af te wachten. Maar nu hebben zich na dit incident twee hoogst onaangename feiten voprge- dann. Vooreerst zijn door een Duitsche vlieg machine bommen op een Nederlandsch koopvaardijschip geworpen, zonder dit gelukkig te treffen. En ten tweede is het Nederlandsch stoomschip „Medca", waarvan dc lading, bestaande uit 16000 kisten sinaasappelen. \oor Engeland bestemd was, door een Duitschen onderzeeër aangehouden en in den grond geboord. Deze twee feiten hebben in geheel Nederland 'n verklaarbare ontstemming teweeggebracht, die aan onzen Ooste lijken nabuur in dezen tijd, waarin als het ware de geheele wereld met niet 'al te vriendelijke gevoelens jegens Duitsch- land bezield is, hem zeer zeker niet on verschillig mag zijn. De Duitsche regeering is door ons gouvernement in de gelegenheid gesteld de zoo gewcnschtc opheldering in deze te geven. Hopen wij, dat die opheldering van dien aard zal wezen, dat het Nederland- sche volk zich daarbij kan nederleggen Men wachte dus, gedachtig aan het rechtsvoorschrift de wederpartij le hoo- ren. Duitschlartd's antwoord af. alvorens een oordeel uit te spreken. Wat de krijgsbedrijven op het oorlogs gebied betreft, deze hebben tot nu toe tot geen beslissend resultaat geleid. Op het Westelijk front bepaalden zij zich tot het nemen van een hoeve en het veroveren van een bergtop door de Franschen. Op het Oostelijk front trekt het Rus sisch leger, 'dat na de inneming der vesting Przemysl vrijgekomen is, op naar Krakau, teneinde te trachten in het be zit tc komen van do belangrijke Galici sche vesting Krakau, de sleutel van Si- lezië. Krakau, met een garnizoen van 50.000 man, is inmiddels krachtig ver sterkt. Om de oude vestingwerken heeft men een uit moderne forten bestaande buitenlinie aangelegd, teneinde de stad tegen een eventueel bombardement le be schermen. En deze buitenlinie wordt weer op haar beurt door strategische punten in den omtrek beschermd, zoo dat men heeft een driedubbele verdedi gingslinie. In de Karpathcn wordt een felle, verbitterde strijd gevoerd, waar van de uitslag voor dezen oorlog van het hoogste gewicht is. Het is een veld slag, die daar reeds onderscheidene dagen woedt. Gevochten wordt aan drie bergpassen, die in het bezit van de Oos tenrijkers, de Russen tot eiken prijs le veroveren wenschen. Zij berichten dat zij de Luphowpas reeds genomen heb ben, terwijl om de Duklapas en de Uszokpas nog wordt gestreden. De Russen, die door de Oostenrijker: gedwongen zijn geworden de Bukowina tc ontruimen, zijn versterkt door nieuwe troepen teruggekomenen hebben in de nabijheid van de hoofdstad Czerno wilz posities ingenomen. Van Oosten rijksche zijde wordt gemeld, dat zij er uit verdreven zijn, en groote verliezen geleden hebben, ja, dat de Oostenrijksch Hongaarschc troepen zelfs op verschil lende plaatsen over de Russische grens zijn getrokken. Gelijk de lezers weten, hebben de Rus sen een korte poos Memel, in het Noor den van Oost-Pruisen gelegen, bezet, maar werden zij daaruit door de Duit schers met behulp van de vloot verjaagd Zij hebben gedurende hun kort verblijf in Memel alles medegenomen, wat van hun gading was. Dit schijnt hun zóó goed bevallen te wezen, dat zij ook Tilsit de eer van een bezoek wilden waardig keuren. Daar dit bezoek niet aangekon digd was, werden zij als ongenoode gasten niet ontvangen, en moesten zij zelfs inel bebloede koppen op hun schre den terugkceren. Een Grieksch blad, de Neahemera, schrijft, dat het te Athene algemeen be kend is. dat de Griekscke toebereidselen om met de geallieerden aan den aanval op de Dardanellen deel te nemen, aan de regeering te St.-Petersburg onwelge- allig waren, Deze woel zelfs uitdruk kelijk verklaard hébben, dat een intocht der Grieksche troepen in Constantinopel niet zou geduld worden. Engeland heeft ■tjoen te Athene le kennen gegeven, dat het een welwillende Grieksche neutrali teit voor voldoende hield, en Frankrijk heeft wegens de Russische oppositie van erdore pogingen Griekenland tot deel neming te bewegen afgezien. ZUID-AFR1KA. Dc Daily Telegraph ontvangt uit Jo hannesburg het volgend telegram van Vrijdag: Na veel uitstel is heden het voorioopig verhoor begonnen van éx-majoor Kemp, Van Rensburg, „den profeet van Lich tenberg", en 15 anderen, allen beschul digd van hoogverraad. De gerechtszaal was propvol; buiten wachtte een groole menigte. De eerste getuige vertelde in alle bizonderheden hoe de „ziener'' vijf jaar geleden had voorspeld, dat er oorlog zou uitbreken in Europa, dal Transvaal r in zou worden betrokken, dat de be volking van Transvaal zou opstaan en zich verzamelen in groote laagers" en naar W.-Transvaal trekken. Van Rens burg had ook gezien hoe de Vierkleur zou worden gehcschcn, wanneer de Kaapkolonie, de Vrijstaat en Transvial samen zooden gaan. l ITAI.1Ë. Bij de jongste aardbeving in Midden- Italië is de kerk van San Nikola tc Albafucense, die vele kunstschatten be vatte. vernield. Een Byzantynsch altaar- Schilderij, op een waarde van een milli oen geschat, werd sedert de ramp ver mist. Het is echter Donderdag volkomen gaaf voor den dag gekomen. Men vond het bij den broeder van den kapelaan der kerk, die juist op hel oogenblik van de aardbeving bezig was de mis te lezen. Het bleek, dat zijn broeder hem levend onder de puinhoopen had te voorschijn gehaald, hem daarop had gedood en het schilderij geroofd. ZWITSERLAND. De bladen melden uit Genève, dat de in deze stad gegeven gala-voorstelling voor dc Fransche gewonden tot een grootschc betooging len gunste van Frankrijk geworden is. De bekendste volksliederen van Frankrijk, zooals .,1e Régiment de Sambre-et-Meuse" en ..le Chant du Depart werden onder gewei dige geestdrift gezongen en toen ook dc „Marseillaise" door de zaai klonk, barstte het publick in eindelooze toejui chingen los, en namen de kreten „Vive la France" schier geen einde. De gezan ten van Frankrijk en Rusland woonden de gala-voorstelling bijbenevens dc Britsche legatie-attaché en verscheidene consuls en Geneefsche autoriteiten. DÜITSCHLAND. In hel hertogdom Gotha zijn dc bier drinkers voornemens te slaken. Zij staan aan dc zijde van de bierhuishouders, die den strijd aanbinden tegen de brou werijen, wegens een aangekondigden op slag van den inkoopsprijs van licht bier met 3 en van donker bier met 7 mark per hectoliter. Dc bierdrinkers zullen in overleg met de bierhuishouders de nog aanwezige voorraden tegen den ouden prijs opdrinken en dan begint hun lijdelijk verzet tegen de dwingelan dij der brouwerijen. De Voss. Zeit. schrijft, dat voor het loslaten van den in een Dpitsche vesting gevangen gehouden Brusselschen burgemeester, Max, een petitie is ingc komen, waarvan het aantal handteeke ningen 200,000 bedraagt'. Het verbod tot het bakken van koek en gebak treedt Zaterdag in wer king. Daardoor zal het koekbakken aan de huisvrouwen tot 14 April verboden rijn. t fit SS 1 De laatste etrtyd om Praemyel. De oorlogscorrespondent van den Lo kal-Anzeiger beschrijft den laatsten strijd om Przemysl: De Russische infanterie ondernam den eenen stormaanval na den anderen. Alle moderne kanonnen waren bij ons reeds daags te voren teruggetrokken en ter vernieling gereed gemaakt. Het zware motorkanon was tot aan den mond vol zand geladen, daarachter een lading efcrasiet, door een bom vastgelegd, ten slotte de zwakke kruitlading. Het kanon stond in een diepe groeve op zijn voetstuk, klaar om ieder oogenblik te kunnen worden ver nield. Overal waar het noodig leek, werd brandgesticht. De 's nachts door de poli tie gewekte bewoners werden bijeenge bracht op den Tarfurenhcuve! midden in de stad. Precies om vijf uur 's mor gens dreunde de grond onder een ge weldige ontploffing. Het fort Dunkowizi was opgeblazen. Opeens verstomde de helft der Russische artillerie. Kort daar op dreunde de aarde opnieuw. ïn het Zuid-Oosten verdween t fort Sieliska, het graf van 30.000 Russen, in rook en puin. Reeds was het door luitenant Stanger bestuurde vliegtuig, met rit meester Lehman als uitkijk, met de laat ste post opgestegen. Het artillerievuur van den vijand verstomde nu bijna ge heel. Slechts in het Zuid-Westen vernam men het nog, vermengd met geknetter van infanterie- en machinegeweervuur Daar wilden de Russen nog doorbreken vóórdat het te laat zou zijn. Tevergeefs. Nowagora en Lipnica werden opge blazen. de heuvels rondom spleten, in de stad vlogen drie bruggen en l kruit magazijn in de lucht. Ontploffing op ontploffing deed de lucht dreunen en de opgaande voorjaarszon bescheen wel 400 meter hooge rookwolken'. Daaronder scheen de hel te zijn losgebroken. Om kwart voor zes was het afgeloopen. Op elk der puinhoopen van dc vestingwer ken stond een officier met een witte vlag- ..Zijne Excellentie kan de vesting wegens gebrek aan leeftocht niet langer houden en laat al het andere over aan de ridderlijkheid van 'den vijand Dit en niets anders, hadden de officieren te rapporteeren, zoodra de Rus zou op dagen. In en nabij de stad werd intiis sch'en het vernielingswerk van alle w.i penen, oorlogsmateriaal en voorraden teneinde gebracht NEDERLAND. DEN HELDER. Meu schrijft van lüer aan het Hbld. Door tien Burgemeester dezer ge- meeute is dezer dagen de volgende publicatie uitgevaardigd Voorop stellende, dat van eeuig on middellijk gevaar voor de stelling Den Helder op dit oogenblik niet bljjkk, is, gelet op de tegenwoordige tijdaomstan- dighedeu, met zekerheid niet te zeggen dat dit gevaar te eeniger tijd niet plotseling intreedt. En vermits in dat geval hoogstwaar schijnlijk de gelogenheid zal ontbreken om de onderstaande raadgevingen tot de burgerlijke ingezetenen van de Stel ling te richten, acht oudergeteekende het in hun belang, reeds nu die raad gevingen ter openbare kennis te brengen teneinde die te kunnen opvolgen wanneer plotseling gevaar voor de 8telling ontstaat: De burgers blijven binnen hunne woningen, hjj voorkenr in den kelder. Zij etellen met water gevulde tonnen kuipen, emmers, enz. ter brandbluseching gereed. Zjj zorgen, dat zoo miu mogelijk licht uit hun woningen naar buiten schijnt. Zy zorgen, dat zy in het bezit zyn van olie- of petroleumlampen, kaarsen of andere verlichtingsmiddolendit in verband met de mogelijkheid, dat wegens beschadiging van de gaefabiek, do gas- toevoer plotseling gestaakt moet worden De mannelijke burgers onthouden er zich van, zich naar het station te be geven. Dit met het oog op hot feit, dat het vervoer per spoortrein uit den aard der zaak in do eerste plaats bestemd ia voor zieken en gewonden en in de tweede plaats voor vrouwen en kinderen. Ten slotte wordt or de aandacht op gevestigd, dat bovenstaande raadgevingen te zijner tyd door het militair gezag in bevelen kunnen worden omgezet en dat overtreding dier hevelen alsdan inge- vol?« de Wet op den Staat van Oorlog en Beleg kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. AMSTERDAM. De officieren en de be- manning der. Medea", die Donderdag door een Duitsche duikboot in den grond is geboord, zijn alhier aangeko men. De kapitein was vol lof over de behandeling, die hij en de andere opva renden van de „Medea" in Engeland ondervonden hebben. JJMUIBEN. De motorlogger Corne lia Clazina", uit Katwijk, geheel volgens de. web ingericht als vrachtvaarder, die Zaterdag j.l. van hier naar Yarmouth vertrokken was, werd aldaar aangezegd om zonder lossing van de lading ledige aten naar zee te vertrekken, daar het vaartuig anders gevaar zou hebben ge- loopen in beslag genomen te worden. Vermoedelijk vertrouwden de autoritei ten te Yarmouth de zaak niet en dach ten zij met een visschersvaartuig te doen le hebben, ofschoon aller papieren als koopvaardijschip in orde waren. Een deel der vaten mocht eerst gelost wor den. doch een dag later kwam er be richt van de admiraliteit te Londen, dat met de lossing gestopt moest worden en 't schip onmiddellijk naar zee moest vertrekken. Tijd om het schip zeeklaar tc maken, werd niet gegeven. Zonder loods, en voordal alles in orde kon wor den gebracht, werd de „Cornelia Clazina' naai* builen gesleept. Zelfs tusschcn komst van den Hollandschen consul mocht niet baten om het schip te doen blijven. De „Cornelia Clazina" zou door gebrek aan een loods nog in de branding terecht gekomen zijn, als de gezagvoer der niet door Ret mijnenveld was ge varen Het vaartuig is aldus onverrich ter zake hier binnengèloopen. UTRECHT. Door den kolonel, plaat selijk eórhmattdant alhier, is overal m de stad een garnizoonsorder aangeplakt, waarin het den militairen verboden is: le. Zich in aantallen van vjjf of meer op den openbaren weg te bevinden. 2e. Zich op te honden waar volks verzamelingen zijn, en 3e. Zich by optochten aan te sluiten. BOCHOLZ (ti). Een landbouwers- knecht was het bouwland aan 't bewerken dicht by de Duitsche grenzen. Plots staat voor don landarbeider een deftig gekleed Duitscher, die genen vroeg, of hjj zoo goed wilde zyn, een brief, dien hij hem ter hand stelde, aan zyn meester tc gaan brengentijdens zjjn afwezigheid zou de Duitscher wel op de paarden passen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De knecht ylde naar zjjn patroon, doch toen hjj terugkwam, waren do beide paarden, de eg en de Duitscher spoorloos verdwenen. Alles was reeds veilig in het „grosze Vaterland". In den eigenaar ter hand gestelden brief stond te lezen, dat de Duitscher gaarne de som zou betalen, die de paarden waard zjjn. (Telf). lnsnlalrc Hypotheekbank. ZIERIKZEE, 29 Maart. In do Zater dagmiddag gehouden jaarvergadering ware), aanwezig IS aandeelhouders, ver tegenwoordigende '2X5 aandeelen, recht gevende tot het uitbrengen van 69 stem men. De vergadering keurde de balans en dc winst- en verliesrekening goed en bepaalde hot dividend over 1914 op 7 pOt. of f 7 por aandeel. Aan liet verslag over 1914, het tiendo boekjaar, onlleenen wij het volgende: In 1914 werden 40 bypotbeekaanvrageu behandeld samen groot I' 438850,en 32 leeniDgon gesloten tot een bedrag van f 338825,hetgeen met de tot 31 Dcc. 1913 gesloten 461 leeningen ad f 5 961065,een totaal geeft van 493 hypotheken samen groot f 6.299890, Tot 31 Dec. 1913 was hierop afgeloet f 1.767107,50; in 1914 werd afgelost voor f 162590,- -, zoodat op 31 Dec. j.l. voor f 4 370192,60 op hypotheek uitstond, verdeeld over 363 leeningen. In het afgeloopon jaar hobboD geen exeeouties plaats gehad, en werden geen verliezen geleden. Op 31 Dec. 1913 was aan Pandbrieven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1