ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 26 Maart 1915. DERDE BLAD. Uit Stad en Provincie. (Zicrikzeesclic C o ii r a it t>. abonnement. l'rys per ilrie maandenf 1,30. Franco per poit- 1,00. Voor liet buitenland per jaar- 10, Afaonderljjke nummeri- 0,0f>. Verscliijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lsts JAARGANG. No. 9677. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri FRANKEL. advertentien. Van 1—3 regelsi f0,30. filke regel meer- 0,10. Keolames per regel- 0,16. By contract belangrijke korting. Inzending up den dag van uitgave vdór S.SO ure. NOORDGOUWE. De gewijzigde kie zerslijst voor '1915 16 beval do namen van 165 kiezers. <1 i 3 meer dan op de vorige lijst. ZONNEMAIRE, 25 Maart. Mok hier is in plaats van een linnen een plant ijzeren vlag uit den toren gehangen. WESTELIJK SCHOUWEN De bloem bollen, welke thans van hun beseher mende stroobedekking zijn ontdaan blijken uitstekend ontwikkeld te zijn. Door den zaehten winter is dc. groei zeer voorspoedig geweest. Mok de nar cissen komen goed tot hun recht. De velden prijken reeds met de helder gele voorjaarsbloem. Of de tulpen mei l'n schen al in bloei zullen staan, valt le betwijfelen. NOOR DWELL!-.. De rtircctie «Ier R. T. M. heeft tot haar agent voor deze ge meehte aangesteld de heer L. Zonruijter alhier. ST.-ANN AL AND, 25 Maart. Het heeft heel wat moeite in om het schip van O. v. d. B., dat de vorige week Vrijdag, door den hevigen wind nabij de kleine nol omhoog geraakte, weer vlot te doen worden. Het zat dan ook heel hoog Door het weggraven van een massa grond is het wat lager komen.te liggen, maar toch zal er nog een flink tij water moeten komen, eer het van zijn plaats kan gebracht worden. ST.-MAARTENSDIJk Zij leeft nog met haar tijd mee. Een 83-jarige we duwe, mcj. de wed. G. Geluk alhier, had dezen winter nog de opgewektheid om sokken te breien, bestemd voor de t a ndweer-m i litairen OUD-VOSSEMEER. Naar wordt ge meld, zal het nog wel cenige weken duren eer het kerkgebouw met zijn be meubeling zoover gereed is, dat het voor het houden van godsdienstoefeningen ge schikt is. Hel zal wel Mei worden voor het gerestaureerde Godshuis ingewijd zal worden. Als bewijs, dat onze verharde wegen aanzienlijke hoeveelheid onderhouds- grint vorderen, blijkt wel uit het feil. dat circa 17 a 1800 Ms. grint wordt aangevoerd voor de Vossemecrscho pol ders en voor Broek en Rooland. Het bestuur van het waterschap ,is c.r op uit de zeedijken zooveel mogelijk te versterken; behalve de verzwaringen in de laatste jaren uitgevoerd, gepaard gaande met hooge uitgaven, ismen thans bezig op verschillende plaatsen, o. a. langs de zeedijken van Ilikke en Vogel sang, op de meest bedreigde gedeelten versterkingen aan le brengen door een flinke brikglooiing. POORTVLIET, 26 Maart. J.l. Dinsdag werd alhier een openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden. Na voorlezing en vaststelling dei* no tulen van de vorige vergadering, deelt de voorzitter mede, dat ingekomen zijn de volgende stukken J°. een missive van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie, begeleidende een uittreksel uit Rarer Majesteits besluit van 10 Februari 1915, houdende goed keuring van het raadsbesluit tol wijzi ging der verordening op de heffing van staangeld; 2°. het jaarverslag van dc commissie lot wering van schoolverzuim over 1911; 3°.,het verslag van de bevinding en handelingen der gezond beid scom missie le Tholen over het janr 1914. Vervolgens werd aangeboden hot ver slag van hetgeen met betrekking tolver betering der volkshuisvesting in deze gemeente gedurende het tijdvak van 1914 is verricht. Nadat nog besluiten genomen zijn tot wijziging van af- en overschrijving in de begrooting van het dienstjaar 1911. gaat do vergadering in een geheime zitting over lot het behandelen van hei kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1915. Een practlschc waarschuwing. Een ieder begint het leven mei een zekere hoeveelheid reserve-kapitaal, in den vórm van gezondheid en sveerstands- vermogen tegen ziekten waartoe hij is blootgesteld. De hoeveelheid van dit weerstands vermogen varieert in verschillende per sonen, naar hel gestel wat zij beërfd hebben van hunne ouders en voorouders, plus of minus de condities., waaronder zij zijn opgevoed. Derhalve begint de een zijn leven met een grooter reserve-kapitaal dan de ander, en op; het oogenblik, dat hel laatste is verbruikt, volgt den dood on middellijk. Iedere uitspatting, iedere groote over spanning. hetzij lichamelijk of gecsie- lijk, iedere zware ziekte, sluit onver mijdelijk een gedeeltelijk verbruik van die voorraad van energie in zich, en vermindert derhalve ons reserve-kapi taal, heizij meer of minder. Nu hoort men alle dagen melding maken van ziek te zijn geweest, maar weder geheel her steld te zijn van. na vroeger een los bandig leven te hebben geleid, doch sedert lang op hel goede pad terug ge keerd 1e zijn. etc. Maar geneeskundigen welen maar al le wel, dat dit maar tol op een zekere hoogte waar is. want iedere ernstige ziekte iaat hare ver zwakkende indrukken op hel lichaam na, zelfs al gevoelen wij geen bepaalde verandering, toch is er bijna altijd de een óf andere vermindering van den normalen toestand bemerkbaar. Iemand, bijvoorbeeld, die twintig jaar geleden een dronkaard was, maar se dert vijftien jaren een geheelonthouder was, heeft zijn normaal weerstands- of herstellingsvermogen nooit terug gekre gen, ook al meent hij het. Evenmin iemand, die zich herhaaldelijk licha melijk of geestelijk heeft overspannen. Meest verbetert zijn toestand wel aan merkelijk. Maar zijn gezondheid keert niet geheel en al terug tot hel oude peil. zelfs na een lange rustperiode. Indien deze overspanningen zicli dikwijls her halen, is het duidelijk merkbaar, dat het herstel telkens langzamer gaal, en eindelijk is geen hersiet meer mogelijk, want het reservefonds is verbruikt. Hel is daarom de plicht van ieder onzer zich toe te leggen op matige inspannin gen van hel lichaam, zoowel als van den geesl. op matigheid in het eten en drin ken. want er is geen dokter in de wereld die kan herstellen wat reeds verloren is. Daarom, past op uwe gezondheid, en tracht op die manier het reserve-fonds le versterken zooveel als mogelijk is. zóodat het misschien nooil wordt uil- geput, dan op een zeer ver gevorderden leeftijd of door een niet vermijdende ziekte, die meer weerstandsvermogen vcreischt dan I lichaam in reserve heeft. Dit in kort dan is een praktische, nuttige en onweersprekelijkewaarschu wing, die veren...onzer Ier harte mogen nemen. l)r. .1 W WAS pacifisten, welke van u eeuwigen vrede droomen. Gods woord is daarmede in strijd, en een oorlog uil heL oogpunt van recht is steeds to verdédigen, ook al is hel zedelijk oordeel over den oorlog in het algemeen belichaamd in liet woord van Christus: Zalig zjjji de vreedzamen. De eenige maatstaf Voor een oorlog is «lie van het recht, «-eti maatstaf echter •spr. erkent hel moeilijk le kan toeren, omdat wie dén oorlog begint, er steeds n glimp van ree hi aan zal geven. Al zal de oorlog ook naar Gods woord er altijd blijven, dit. verhindert niet, dat men er tegen strijden mag, zooals men strijdt tegen de besmettelijke ziekten, die er ook wel altijd zullen blijven. Pro paganda voor den aanstaanden vrede en voor vrede tusschen de verschillende staten in het algemeen, is derhalve voor den Christen geoorloofd, en ook ter be reiking van eenig resultaat: is samen werking met andere groepen, die het zelfde doel nastreven, zij het misschien ook uit andere overwegingen. I meest wenschelijk. Spr. zette vervolgens het programma van den Anti-Oorlograad uiteen en drong ten slotte op aansluiting aan. De stlktdofhemestlng in hot oorlogsjaar. De Antt-Oorlograftd en de rhrhteltjkfl onderwijzers LEIDEN Alhier werd 'u 'vei'gadëring gehouden, bijeengeroepen door dc af- deoling Leiden en omstreken der Yer- eeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche bezittingen. Er waren in den boezem der nfdeeling bezwaren gerezen tegen aansluiting nij den Anti-Oorlograad. en hel bestuur had gemeend, dat het goed was, dat één der voormannen van de anli-reyolutionnaire partij over deze kwestie zich deed hoo- ren. Daarom had het bestuur mr. V. li. Rutgers, lid der Tweede. Kamer der Staten-Generaaluitgenoodigd in een kring van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen dit vraagstuk té behan delen. De heer R. had zich daarvoor beschikbaar gesteld. Vroeger aldus ving spr aan werd vooral de oorlog verheerlijkt, om dat door hem daden van heldenmoed en ridderlijkheid lot uiting kwamen; thans zijn het voornamelijk philosofen, di<; hem om den invloed, die er van uit zal gaan op hel meiischèngeslacht in de toekomst verdedigen. Naast den Duit- scher Bernhardt noemde spr. als zoo danig onzen landgenooL prof. Steinmetz. Spr. behandelde hierna het vredes vraagstuk van Christelijk standpunt De Christenen staan positief tegenover die We zitten niet hij de pakken neer, noch de regeering, welke bij haar dage- Iijksche hoofdbrekende beslonuneriugen, weer direct met den oorlog in verband slaande, de ei schen van den landbouw niel vergeet, noch dc landbouwers zelf. die de lessen hun gegeven, goed ter harte schijnen te nemen. Van alle kanten verneemt men locli de dringende aan vragen om kunstmest en nu en dan de klachten van cfe landbouwers, dat zo niel de gewenschtc kunstmest in de gevraagde hoeveelheid kunnen krijgen op den tijd dien ze gewoon zijn. De landbouwers willen dit jaar hun bedrijf zoo intensief mogelijk voeren, ze willen den grond zooveel mogelijk doen op brengen. opdal de oogst van 1915 groot genoeg zij om ons land tc voeden. Van daar ook, dal ze zoo driftig zijn, zoo géhaast om in het bezit te komen van de noodige kunstmeststoffen, lntiisschcn moeien ze bedenken, «lat men geen ijzer met handen kan breken. De regeering doel alle mogelijke moeite om in de be hoef feil Ie voorzien. Gij will op 'l oogen blik natuurlijk Chili-salpeter ll< zeg natuurlijk omdat, niettegenstaande den hoogere prijs, veel honger dan ge woonlijk toch, de landbouwers ovv Chili- salpeter schreeuwen, /.ij weten wetdat n! is de prijs nog zoo hoog. zij I Chili salpeter moeten hebben. Men moge hun wijs willen maken, dal er andere stik stof houdende kunstmeststoffen zij n,'Oven eens geschikl voor de over&émesling der granen, voor «Ie la Ie bemesting dor sui kerbieten, daarvan gelooveu zij niets, /ij welen bij ervaring, dat Chili salpeter aanstonds werkt, zij kennen «Ie heil zame gevolgen van een handvol Chili- salpeter op tarwe, rogge, gerst, koolzaad en straks op haver en later op suiker bieten. Een bewijs, hoe diep geworteld bij de landbouwers de overtuiging is gevestigd, dat men zobder Chili-sal peter niet krachtig boeren kan. «lal het zonder Chili-salpeter onmogelijk is, het' bedrijf intensief le voeren, is dit, dal niettegen staande allerlei omstandigheden, welke hol gebruik van Chili-salpeter tegen we ken, de vraag om Chili-salpeter enorm hoog is. l)o Minister heeft een commissie benoemd, die er voor moei zorgen, dat zooveel mogelijk in «Ie behoeften aan Chili-salpeter zal voorzien worden. Wan neer er niet genoeg aangevoerd wordt, moet deze commissie zorgen voor een verdeeling in verhouding tol de aan vragen. Voortdurend kan echter nog meer aangevoerd worden. Wie dus nu zijn kwantum niel krijgt, kan de rest over eenigc weken ontvangen. Bestel dus maar gerust, zooveel ge noodig hebt. zoo veel als ge vorige jaren genomen hebt, des noods meer, als ge intensiever dan gewoonlijk wilt boeren. De prijs van het Chili-salpeter zal volgens <lc laatste Opgaven niet hooger zijn dan 1' 15,60 per 100 K.G. voor groote ladingen Bij klei nere afnamen worden de prijzen iets hooger. Verder kan ook voor overzakken enz. iets gerekend worden De prijzen zullen dus variceren tusschen I' 15.60 en f 15,80. Als ge veel noodig hebt, is het raadzaam de Êenoodigöè hoeveelheid over verschillende leveringen te verclee- len en niet allen in één levering te vragen. Op oon Nederlamlselie mall hoot geschoten i De /-correspondent te Vlis- singen meldtdat Dinsdagmorgenj 9 mijl Noord-West van West-K apelle, drie maal is geschoten op de naar Engeland vertrekkende mailboot „Mecklenburg". Dit geschiedde door een gewapenden stoomtrawler, welke geen vlag of onder- scheidingsteeken voerde en van Zee- brugge afkomstig was. De mailboot heeft door haar grootere snelheid den trawler kunnen ontloopen. Diezelfde correspondent deelt verder mede, dat de directie der stoomvaart- maat schappij „Zeeland" wel toegaf, dat op de uitvarende „Meckelenburg" was geschoten, maar tevens deelde ze mede, «lat absoluut onzeker is, wie die schoten heeft gelost. Door het mistige weer viel niets to onderscheiden. Er was ook een hvdroplaan in de buurt, zoodat het geenszins onmogelijk is, dat de geloste schoten den hvdro plaan hebben gegolden. Op de „Mecklenburg" was niet te zien wie de schoten loste, nog minder dus dat ze kwamen van een trawler uit Zeebrugge. Onze regeering is door de Maatschappij van het voorgevallene op de hoogte gesteld. Gebruik van sterken drank aan militairen verboden. De opperbevelhebber heeft als zijn uitdrukkeiijken wensch te kennen ge geven, dat 't gebruik van sterken drank aan alle militairen verboden wordt ge durende den dagelykscben diensttijd, dus gedurende de tusschen de verschil lende diensten vallende rusttijden. De Vredesbeweging. NotariR Brands, een der eerste onder teekenaars van een verzoekschrift aan H. M. de Koningin betreffende het bevorderen van den vrede heeft het volgend schrijven ontvangen van den minister van buitenlandsche zaken, den heer Loudon, van 23 Maart 1915: „Door UEd. Gestr. en vele anderen is tot H. M. de Koningin een adres gericht, waarin aan 11. M. verzocht wordt, wel lloogstderzelver Koninklijke bemiddeling aan de verschillende regee ringen der oorlogvoerende lauden te willen aanbieden, tot het sluiten van een wapenstilstand, het houden eener vredesconferentie, of het treffen van zóódanige maatregelen als tot het tot stand komen van een spoedigen vrede kunnen dienstig zyn. Naar aanleiding van dit, door H. M. in mijne handen gesteld verzoekschrift heb ik de eer u mede te deelen, dat de regeering volkomen deelt in de daarin uitgedrukte gevoelens en den vurigen wensch koestert te gelegener tyd, voor zooveel in Haar vermogen ligt, in het belaüg van den vrede en de eendrach tige samenwerking der volken te kunnen werkzaam zyn". De Min. van Buitenl. Zaken. (Get.) LOUDON. Kot avontuur van oen Amerikaan. De Amerikaansche artist L. Storno Stevens, die pas in de Belgische duinen een portret vnn koning Albert toekende, en, als iedereenbizonder door diens innemende persoonlijkheid werd getroffen, doet in do Evening News 'n omstandig verhaal van zijn ervaringen in België. Hij was door eon Dtntfiehen krijgsraad ter dood veroordeeld en ontsprong deu gevaarlijken dans op 't laatste nippertje. Stevens had gedurende enkele jaren te Brussel gewoond en toefde er nog, toen de Duitscliera de Belgische hoofdstad binnentrokken. Op een dag vroeg een Franschmandio voor Amerikaaosche bladen werkte, Stevens hem tc vergezellen tot hot verzamelen van nieuws. Een Belgisch fotograaf ging met. hon mee in een auto, die door een kleurling werd bestuurd. Even buiten Brussel kwamen zij een bakkerij-afdeeling van 't Duitsche leger tegen. Voorbh* Waterloo moesten zij wegens gebrek aan benzine terugkeeren. Zjj passeerden andermaal do bakkerij- afdeeling, waarvan de Franschman een foto wilde nemen. Stevens stelde voor, eerst de toestemming van den Duitschen commandant te vragen. Piotsol ing werden zij staande gehouden en vertoonden hun papieren. Die van Stevens werden in orde bevonden. De Franschman, die beweerde ook Amerikaan te zijn, kon ovenwei goen papieren toonen. Evenmin de Belgische fotograaf en do chauffeur. De laatsto drie werden ge arresteerd en weggebracht. Stevens, die een eind door was gewandeldword teruggoroopen en ook gearresteerd, onder verdenking een spion te zijn. Zelfs laadde do officier een der geweren en richtte de loop op Stevens' borst. In een dorp, waar Stevens in een vuil vertrek werd opgesloten, veroordeelde een krijgsraad hem ter dood. Hem werd aangezegd, dat hij den volgenden morgen 6 uur zou worden doodgeschoten. Stevens verbrak toen zijn stilzwijgen en noemde dat vonnis een schande, een misdaad. De officier trok hem bij den arm naar de open deur en vertoonde hem een peleton soldatenzijn executeurs! Stevens voer togen deze onmenschelyke behande ling uit, waarop de officier hem met een vuistslag togen den grond sloeg. Met. de handen op den rug gebonden, werd Stevens op een stoel geplaatst, een schildwacht naast hem, een tweede b\j de deur. Stevens viel ten slotte in slaap, met zijn hoofd op de tafel rustend. Hij word gewekt door het binnenkomen van drio soldaten, die ergens 'n flesch brande wijn haddon gevonden. De bewakers vau Stevens, die met zijn lot begaan bleken, vroegen hun makkerg hem een slokje te gevon. Hij dronk een paar kopjes, zonder dat de drank hem scheen to bedwelmen. Hij dacht aan ontvluchten, werkte een zijner handen los en een schoen uit, maar vond zijne bewaking te secuur. Tegen rijf uur des ochtends kwamen twee soldaten het vertrek binnen, de een voorzien van cgu spade, de ander van een lantaarn. Zij gingen weer naar buiten, lieten de deur open staan en begonnen buiten by den muur een gat te delvenhet voor Stevens bestemde graf. Hij zag dat delven aan, kon er zijn blik niet van afwenden. Om half zes werd reveille geblazen. Een poosje later kwamen de acht soldaten, die de officier den vorigen avond Stevens aanwees, het vertrek binnen. Zij laadden hun geweer, welke de sergeant onder zocht en Stevens werd gela9t in het ge lid te treden. Zij wandelden op den kuil bij de muur toe en waren er bijna ge naderd, toen een auto kwam aansnellen. Dat klinkt een beetje romantisch. Maar de Amerikaansche artist verklaart het aldus Uit den auto sprong een officier, die den onder-officier van het exe outie-peleton beval balt te houden. Stevens werd met vijf soldaten in den auto geduwd. Hü word gebracht naar een dorp, dat ge deeltelijk in brand stond en waar nog werd gevochten. Lijken lagen in 'trond, ook doodgeschoten vee. In een kasteel werd hot Duitsche hoofdkwartier ge vonden, waar Stevens den Franschman, den Belgischen fotograaf en den chauffeur terugzag. Stevens werd ondervraagd door een generaal, wien hij zijn verhaal deed en verklaarde, een Amerikaan te zijn. „Gij, persmenschen, moet begrijpen, dat dit geen Mexicaausche oorlog is", ver klaarde do generaal. Later werd Stevens nogmaals voor een krijgsraad gebracht. Daarop moest bij naar Aken vertrekken, waar hij onder toezicht van geheime politie een poos toefde. Totdat hy een pas voor Brussel machtig werd en ten slotte naar Engeland wist te komen. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 25 Maart. Op de graan markt was dc aanvoer onbeduidend cn onveranderde prijzen, daar het uitvoer verbod der peulvruchten blijft drukken. Tarwe f 16,50 5 f 17, chevaliergerat f 14 k f 14,50, wintergerst f 13 k f 13,25, haver f 13,50 k f 14, uien f 5 k 5,50, aardappelen f 3 k f 3,50.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 9