ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 26 Maart 1915 TWEEDE BLAD. Stortplaats voor brikken PEULVRUCHTEN. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor heb buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummors- 0,05. Verschjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 71ste JAARGANG, Nu 9677 u Directeur. A. J. DE LOOZE Jr. itn...r.Ho.fdr.d.ctear. A. FRANK ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,1 B. By contract belangryke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór £.30 ure. Op het terrein van de oude Mestvaalt mogen tot nader aan kondiging brikken worden gestort. DE GEMEENTEBOUWMEESTER. Publieke verpachting Gemeentegrond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee noodigen nogmaals belanghebbenden, die het aan den open baren dienst onttrokken perceel gemeente grond bij de Zwemhaven wenschen te pachten, uit, hunne aan hen te richten inschrijvingebiijetten, met vermelding van twee borgen, in te dienen ten Raadhuize, vóór Woensdag 31 Maart a.s., 's middags 12 uur. De verpachting geschiedt voor 3 jaren, ingaande den dag der verpachting. De kaart van het perceel en de aan de verpachting verbonden voorwaarden, liggen tor inzage ter Gemeente-Secretarie, alwaar alle verdere inlichtingen zullen verstrekt worden. Zierikzee, den 24 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretarie. allengs vermeerderde tot duizelingwek kende snelheid den steilen berg af daalde en eindelijk mét alle wagens in een afgrond stortte. Van de 900 perso nen, die de trein vervoerdewaren slechts 6 ongedeerd. Meer dan 000 stier ven onmiddellijk. Eenige Yagui-Indi- ancn waren whnhopig, toen zij ver namen, welk lot hun familieleden getrof fen had, anderen zwoeren wraak. Alle spoorwegbeambten zijn gedood, zoodat die wraak hen niet kan treffen. Volgens 'n New-Yorksch blad vijn in de stad Mexico 5000 mannen, vrou wen en kinderen aan pest en gebrek gestorven. Besmettelijke zieklen en aller lei kwalen, door onreinheid ontstaan, en door gebrek aan voedsel aangewak kerd. veroorzaken den dood van een honderdtal personen per dag. Twee-en- twintig percent der bevolking lijdt aan ziekte. Eerst veroorzaakte gebrek aan goed drink- en zelfs ander water 'n epidemie, en daar geen behoorlijke reiniging kon gehouden worden, heerscht er thans een ondraaglijke stank in de stad, die de nog gezonden ziek maakt. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda zijn executoir verklaard de kohieren der belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten no. 3, 4 en 5„ dienst' 1914/15. welke op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 Maart 1915. Het Hoofd van bet Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op een telegram van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het verbod van uitvoer van peulvrachten uit Zeeland, uitgevaardigd 26 Februari j.l., met ingang van 25 Maart 1915, met uitzondering voor bruine boonen, is Ingetrokken. Zierikzee, 26 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. ZUID-AFR1KA. Uit Kaapstad wordt geseind: Bij de toelichting van zijn amendement op de indemniteitswet verklaarde Smuts te ho pen, dat het land zou meegaan met de politiek der regeering en de leuze zou huldigen „wat voorbij is, is voorbij' Sir Thomas Smartt steunde het amen dement met deze beperking, dat de cle mentie zich niet zou uitstrekken lot Ma- ritz, indien deze gegrepen wordt. De Hertzogisten steunden eveneens dankbaar 'l amendement, maar sommige ministeriëelen oefenden er critiek op uil. Volgens hen, stelde hel een premie op rebellie. Generaal Smuts verbeterde daar op de opvatting ais zouden burgers, die tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, om dat zij weigerden legen de Duitschers le strijden, aan de spoorlijn Prieska Uppington werken. Wel werken zij, naast vrije burgers, aan den transport op de Oranje-rivier, en velen hebben zich sindsdien als vrijwilliger aangemeld. MEXICO. Bij een spoorwegongeluk in Mexico zijn 600 raenschen omgekomen. De gou verneur van Guadalajara had bevel ge geven, dat na de inneming der stad door Carranza's troepen de familieleden der soldaten met een specialen trein zouden worden weggebracht uit Colima. Er wa ren meer dan 20 overvolle wagons, die over een hoogte van den spoorweg moesten. Bij het afdalen aan de andere zijde verloor de machinist de controle over. zijn machine, die nu met een 8ERVIË. Sir Thomas Lipton, die mei zijn jacht .Erin" Servië heeft bezocht en er een Roode Kruis-afdeeling heeft heenge bracht, onthult ontzettende bizonderhe- den over den ongelukkiger! toestand van het land. De menschen sterven er bij duizenden aan de typhus, zegt hij, en in sommige districten zijn geen levenden genoeg om de dooden te begraven. De toestand is te vreeselijk om er woorden voor te vinden. Typhus kail men niet afwenden door inenting, wat wel het geval is hij typheuse koortsen. Het is een ziekte, die van den eenen patiënt op den anderen wordt overge bracht door ongedierte en zonder zorg vuldige verpleging en medische hulp is het aantal slachtoffers verschrikkelijk. Het eerste hospitaal, dal ik bezocht, was dat te Gheugheli, waar 1400 pa tiënten lagen ónder de zorg van 12 Ame-j rikaansche verpleegsters en zes artsen! Drie van de artsen en negen zusters lagen echter te bed met koorts. Nergens is de toestand naar be hoor en. Veel patiënten lagen op den grond zon der dekens of matrassen. In sommige gevallen lagen 4 zieken dwars over één matras, allen in hun gewone kleeren. Te Kragoejewatz waren 600 zieken, 'die door één verpleegster moesten ver zorgd worden. Sir Thomas vroeg haar, hoe zij dat aanlegde, waarop zij antwoordde: zoo als ik het 't best kan met behulp van 'n paar Oostenrijksche krijgsgevangenen. Toen dr. Elisabeth Ross overleden was en zij begraven zou worden, moest men uren wachten eer iemand gevonden was, die een graf kon graven. Het land heeft behoefte aan alles, aan verpleegsters, aan artsen, aan maatre gelen tot beteugeling der epidemie, aan geld vooral. AMERIKA Het Ameriknansche stoomschip „Den ver", van de Mal lory. S.S. Cy. te New York, is Dinsdag op weg van Breinen naar New-York op 1300 mijl van New York gezonken. De bemanning is gered door het s.s. „Manhattan". De „Denver" (4549 ton) had katoen naar Duitschland gebracht. De waarde van het schip wordt geschat op 90.000 gulden. RUSLAND. Volgens de National Zeitung is weder een samenzwering te Petrograd ontdekt. Dc politie-officier Dementkow werd in zijn woning gearresteerd. Een huiszoeking bracht een samenzwering tegen invloedrijke persoonlijkheden aan den dag. Dementkow heeft zich in zijn cel opgehangen. FRANKRIJK. Volgens dc Matin heeft de Fransche hoogleeraar Vincent een nieuw en af doend serum tegen cholera bereid. NEDERLAND. EEMSTRA (O.) De zoon van J. Koeling alhier ging Dinsdagavond j.l. met een fietslantaarn naar boven, om kipeieren te zoeken. Ongelukkigerwijze vatte het oude stroodak vlamwat de heele boerdepjj in een oogcnhlrlc in vlam zette. koeien, 3 varkens en 'n: aantal kippen, liet hooi, huisraad eiï gereedschap werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd, maar laag. AMSTERDAM. Woensdagmorgen loste een zekere d. V., in de galerij nabij het Westeinde, drie revolverschoten op zijn oormalige echtgenoole. De revolver was met hagel geladen. De vrouw werd door een hagelkorrel in de borst getroffen. De dader liep weg, maar werd door een maréchaussée cn een burger aange houden en naar dc cavaleriekazcrne, alwaar het corps marécfyaussées gedeta cheerd is, overgebracht. AMSTERDAM. Woensdagmiddag, foen de auto, waarin het Prineepje zat, den Dam opreed, ging een gefluit op uit een groep mannen die zich in de omgeving van het Paleis hadden verzameld. Een van de demonstranten, een bekend leider van de „Vrije Socialistenvereeniging", werd gearresteerd ennaar het bureau Pietershal gebracht. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. ROTTERDAM. Woensdagavond ont stond op den Schiedam8chen dijk alhier een vechtpartij tueechen vier vrouwf-D, M C F. van N., J. vau F., S. de B. en C. van H. Vrouw De B. zou tijdens het in de gevangenis zitten van vrouw Van N., zich met den vrijer van laatstgenoemde hebben opgehouden en haar geld heb ben verteerd. Nadat de politie de vechtenden al eens had gescheiden, troffen ze elkaar weer op den Schiedamscben dijk, waar ten tweeden male, een ruzie ontstond, die zoo hoog liep, dat vrouw Van N. een mes trok en vrouw De B. ouder den arm stak, vermoedelijk ri de long. Terwijl deze neerviel boog vrouw Van H. zich over haar heen en kreeg zoodoende ook een messteek in den rechterondorar m Beiden vrouwen werden naar het Ziekenhuis gebracht. Bij aankomst aldaar bleek vrouw De B. reeds te zijn over leden, terwijl de wond van vrouw Van H. niet gevaarlijk werd bevonden. Vrouw Van N. werd gearresteerd. OOLTGENSPLAAT. Dinsdagavond is door eigon onvoorzichtigheid de 13-jarige M. L., bij bel station alhier, tusschen eeu paar rijdende wagens der R. T. M. geraakt en doodgedrukt. 's.-GRAVENMOER (N.-Br.) Alhier heeft een vrouw, haar spraakvermogen, dat zy sedert byna 20 jaar miste, terug gekregen. KERKNIEUWS. ZONNEMAIRE. Dc personeele toe lage van den predikant alhier, ds. De Leur, is met het oog op de dure tijden met 100 gulden verhoogd. Aanbestodiugen, Verkooplugen, onz ST.-MAARTENSDIJK, 24 Maart. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd hedenavond, ten verzoeke van den heer Joh. Noom Az., in eerste veiling ingezet hel woon- en winkelhuis met tuin, aan dc Oostzijde van de Markt alhier, groot 2 A. 27 c.A., benevens de schuur achter hel huis, groot 1 A., in één perceel voor f 3140. Visscherjj berichten. OUD-VOSSEMEER. Zooals gewoonlijk in het voorjaar worden op de slikken in de Eendracht en de Mosselkreek thans weer alikruiken verzameld, welke door de bevolking omstreeks Paschen gaarne worden gebruikt. Wel opvallend is het. dal, waar in de Ooster-Schelde gedu rende hel gansche jaar naar de kreukels wordt gevischt en waar deze dan ge regeld afzctplaatsen vinden, in eigen omgeving alleen April de gewilde maand voor de zeeslakken is. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag gaf bij de behandeling van hel wetsontwerp tot wijziging van de vermogensbelasting de Minister van Financiën, de heer Treub, nogmaals een uiteenzetting de waardebepaling berustend op dc ver- koopswaarde, waarbij hij andermaal zich verzet tegen de bezwaren die zijn •ingevoerd. De Minister heeft zijn ambtenaren op- raeht gegeven na te gaan of het moge lijk is een artikel le ontwerpen, volgens hetwelk indien de hoogere aanslag ge- olg is van een verschil van schatting zonder kwade trouw, de Raad van Be roep bevoegd is de verhooging met 25 '°/o op den in het ongelijk gestelden recla mant niet toe te passen. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Aan de orde is thans de behandeling der artikelen. De heer Patijn verdedigt een amende ment, waarvan de strekking is van be lasting vrij te stellen die lijfrenten, welke het karakter hebben van pensioenen. De eisch, dat de premie gedurende ten min ste 10 jaar moet zijn betaald, is opge nomen om misbruiken te voorkomen. Ten aanzien van overlevingsrenten, ren ten ten behoeve van nagelaten heirekkin gen. mag echter uit den aard der zaak de vrijstelling niet verlóren gaan, indien degeen, die de lijfrente sloot, overlijdt, oordat de termijn van tien jaar ver streken is. De lieer Fock geeft den heer Patijn een kleine wijziging van zijn amende ment in overweging, omdat het amende ment vermoedelijk verder gaat, dan de bedoeling is. Het omvat nu alle lijf renten, terwijl het alleen die voor wedu wen en weezen moet omvatten. De heer Patijn vraagt alsnog of onder het woord „vruchten" in dc vrijgestelde nog niet iugeoogste vruchten ook hout valt. Spreker zou die vraag bevestigend willen beantwoorden, doch hij wil weten oi de Minister dit odk doet. De /Minister van Financiën, de heer Treub, antwoordt den heer Patijn, dat hij zich niet kan voorstellen, dat een op stam staande boom als een niet-inge- oogsle vrucht wordt beschouwd, t Gaat natuurlijk over inkomsten, die ééns per jaar worden ingeoogst. 't Amendëment-Patijn is in zijn strek king sympathiek, maar de Minister raadt toch aan het in te trekken omdat hij voorziet, dat er misbruik van wordt ge maakt. De lijfrente voor andéren gekocht, vrij te stellen, is al zeer gevaarlijk omdat de weg voor ontduiking hiermede zeer wijd openstaat, bijvoorbeeld ten opzicht van de successie-wel. Het eerste gedeelte van het amende ment zou bepaald moeten blijven tot rentetrekkers en daarvoor diende een maximum-bedrag gesteld te worden, bijv in totaal duizend gulden. Te beperkt is het amendement, waar het alleen geldt de gelijkblijvende pre mies. Juist in de particuliere verzekering is men gekomen tot het stelsel, dat er niet gegeven wordt een vaste premie, maar een percentage van het loon of wel een recht op rente naar elke stor ting die gedaan is. De heer Patijn repliceert. Na 1 verzet van den Minister wijzigt spreker zijn amendement zóó, dat het tweede ge deelte komt te vervallen en in 't eerste gedeelte een maximum-bedrag van 120 gulden gesteld wordt. Daarbij handhaaft hij de gelijkblijvende premies De Minister van Financiën, dc heer Treub, wijzigt zijn artikel zóó. dal als nog niet ingeoogste vruchten worden be schouwd, die, welke minder dan eens per drie jaar worden geoogst. Het amendement-Patijn zal dc Min, niet overnemen, doch hij laat de be slissing daarover aan de Kamer over. 't Amendement-Patijn (vrijstelling van lijfrente-premies) wordt goedgekeurd met 64 tegen 14 stemmen. Tegen de sociaal democraten, behalve de heer Gerhardt en dc heeren Nolens, Brummelkamp en Van Vuuren. Hel wetsontwerp wordt, nadat hel door verschillende amendementen gewij zigd was, met 43 tegen 18 stemmen aan 'genomen. In de zitting van Donderdag kwam aan de orde de regeling van het eeds vraagstuk. De heer De Visser licht de motie toe, door hem en eenige andere leden ingediend, beoogende, dal dc regeling alleen als noodregeling zal worden be schouwd. Hij meent, dat in deze om standigheden niemand een principiëele behandeling van het vraagstuk zal wen schen, terwijl bij een noodregeling velen hun principiëele bezwaren zullen laten aren. De voorzitter wil de motie behandelen met de algemeene beraadslagingen over hel wetsontwerp. De heer Nolens wil reeds een beslis sing vooraf, daar anders kans bestaat; dat het wetsontwerp niet vóór Paschen gereed is. De voorzitter wil zijn voorstel in stem ming brengen, waartegen verscheidene leden opkomen. De heer Visser van IJzendoorn meent, dat men niet over de motie kan spreken, zonder principiëele behandeling van het eedsvraagstuk. De heer Rutgers ontkent dit. De motie is ook niet onvriendelijk jegens de regee ring. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 38—28 stemmen (rechts tegen links, de heer Bichon stemde vóór). De heer Eerdmans acht in zaken als de eedskwestie een tijdelijke regeling niet aan te bevelen: men heeft hier be hoefte aan stabiliteit. Hel verzet tegen rt ontwerp is geheel onverwacht gekomen en niemand wist, dat dit zoo sterk zou worden. De regeering brengt niets nieuws in de wetgeving en wil evenmin den eed in waarde doen verminderen, integen deel. Spreker ontkent, dat alleen de „godloochenaars" wijziging in den toe stand wenschen. Uit theoretisch en historisch oogpunt is het verzet van de rechterzijde verwon derlijk, daar de eed een heidensche in stelling is. Ook beroept spreker zich op hel evangelie van Matlhaeus, apostel Ja cobus. De instelling is uit de heidensche maatschappij wel overgegaan in de christelijke, maar zoo zou men evengoed de bloedwraak, het godsgericht in de christelijke maatschappij kunnen bren gen. De fégeering heeft den eed niet afgeschaft, omdat zij gelet heeft op het geen de rechterzijde beweert, dat de eed rekening houdt met God in het open bare leven. Maar het bestaan van den eed brengt velen er toe. het niet nauw met de waarheid te nemen als geen eed gevorderd wordt. Het is goed, den eed te beperken tot zeer gewichtige gevallen. Spreker bestrijdt het amendement- Rutgers. De Hooge Raad heeft beslist, dal men niet kan gedwongen worden tegen zijn overtuiging te zweren en bui tendien heeft ieder recht op gelijke be handeling in godsdienstige zaken. De heer Van Deventer vraagt verlof den Minister van 'Koloniën te interpel- leeren over de rechtsbedeeling voor in landers. Daarover wordt morgen beslist. Na de pauze legt de Minister van Justi tie de verklaring af, dat de regeering geen bezwaar heeft tegen de regeling in 't amendement-Rutgers neergelegd, mits die regeling een tijdelijk karakter drage. De heer Visser van IJsendoorn be strijdt het amendement en de motie, o. a. omdat hij meent, dat de tijdelijke rege ling zoo lang zal duren, dat niemand in de Kamer de verandering zal beleven. Hij komt tot de slotsom, dat het re- geeringsvoorstel, zooals het daar ligt, een stap in de goede richting is, en hij zal er dus voor stemmen. De heer v. Sasse van Ysselt zal stem men voor het amendement-Rutgers, hoe wel hij er eenig bezwaar tegen heeft. De heer Gerhard bestrijdt krachtig eiken eedsdwang. Hij meent, dat den ongeloovige moet worden verboden te zweren. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Maart. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorin, tien are en avonds zes ure, ds. Sybesma. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse (H. Avondmaal). nam. twee ure, Leeskerk en 's avonds zes ure, ds. Wisse (Dank zegging. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 'e Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Evangelisatie (tydeljjk Lothersehe Kerk). Zondagavond half zeven ure, ds. Peter van Sirjansland. Evangelisatie Jeruël. 's Voorm. tien ure en '8 avonds half acht ure, de heer Verboom uit Goes. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert (Bev. nieuwe lidmaten).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5