ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 26 Maart 1915. Couran t). H.H. Correspondenten NIEUWSTIJDIN&EN. Uit Stad en Provincie. (Z terikzeesche ABONNËMENT. Ptii» per ilrie nMutndenf 1,30. Krauco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderiyke nummers- 0,06. Versohijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7lsts IAAR6AN6. - Na. 9677. Oiraeteur i A. i. OE LOOZE Jr. Uita««ar>Hoofdr«daotaitri FrXnKEL. ADVBRTBNTIEN. Van 13 regelsf0,80; Elke regel meer0,10. Reolames per regel- 0,16. Hg contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave rórti t.lO ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. 1 BERICHT. Zij, die zich met I April a.s. op ons blad abonnseren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GR AT IS. De Directew. A. J. DE LOOZE Jr. dlo oor opgave verstrekken der predik beurten, worden beleefd verzocht die voor den Ooedon Vrijdag en het Paaschfoost ln te zenden vóór a.s. Woensdagnamiddag 2 are. De Redactie. Oorlogsoverzicht. Op. het .Westelijk gevechtsterrein wor den dagelijks op verschillende punten bloedige gevechten geleverd, waarin klei ne voordeelen behaald, loopgraven ge nomen en hoogten bezel worden, maar daar-zij niet van ingrijpend belang zijn, zullen wij ze. niet bespreken. Het gaat, gelijk het ons voorkomt, op, dit terrein den Duitschers niet geheel voor den wind, maar daartegenover slaat ook, dat de geallieerden niet hard opschieten. Kngelsche oorlogsschepen schijnen Zeebrugge geblokkeerd te hebben, het geen niet belet, dat da Duitsche onder zeeërs Zeebrugge kunnen verlaten, ten einde op l ruime sop hun slag te slaan. in 1111biiinpur en buitcnlandsche bin den -wordt dé overgave van de Öosteii- rijksche vesting Przemysl aan de Russen uitvoerig besprokcu, en worden beschou wingen daaraan vastgeknoopt. Zij is niet door wapengeweld veroverd, maar door uithongering gevallen. In de laatste we ken. die aan de overgave vooraf gingen, vulden zich reeds de hospitalen tenge volge van de vreeselijke ontberingen hoe langer hoe meer met door den honger uitgeputte soldaten. Bijna de helft van het garnizoen lag in het hospitaal. Voor dat men lot den uitval overging, kregen de manschappen twee porties conser ven. Deze werden als het ware verslon den. De verzwakte magen konden echter die ongewone hoeveelheid niel verdragen. Vele manschappen werden ziek. Zelfs kwamen er. sterfgevallen voor. Alle paar den waren reeds geslacht en opgegeten. Ten slolte kwamen die der generaals aan de beurt. De laatste haver werd ge malen en tegelijk met wat paardevleesch onder de hongerigen verdeeld. Daarmede moesten de soldaten het doen gedurende den tijd der overgave, totdat de''Russen verder voor hen zouden zorgen. Van den vestingcommandant, generaal Kus- manek, wordt verhaald, dat hij weigerde een gebraden postduif, die hem voor gezet was, te veroberen, en haar liet bezorgen aan een ernstigen zieke in het hospitaal. In de Karpathen wordt van de Dukla- pas tot den Uszokpas een groote veld slag geleverdwaarvan tot op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, nog de beslissing niet hekend en wellicht ook nog niet gevallen is. De Russische troepen vallen met groote heftigheid de Oostenrijksche troepen hier aan, die al hun krachten moeten inspannen ten einde hel opdringende Russische leger dat aanzienlijk versterkt is, tegen te houden. Het is den Russen er om te doen door het Kar pat henfront heen te breken teneinde zich zoodoende een weg naar Hongarije te banen. In Russisch Polen daarentegen vallen de Duitschers de Russen aan. Ook op dit gevechtsterrein woedt een groote veldslag. Uit Memel zijn de Russen, na onder scheidene winkels te hebben leegge plunderd, cn vele inwoners, waaronder vrouwen en kinderen, naar Rusland te hebben weggevoerd, door de Duitschers 'met behulp van de vloot verdreven. Duit sche oorlogsschepen beschoten, nadat Memel bevrijd was, de Russische bad plaats PoDuigen. Aan de bevrijding der stad nam deel Prins Joachim, de jongste zoon van den Duitschen Keizer. De krijgsverrichtingen bij de Darda- ncllen zijn nog niet hervat. Op t eiland Tenedos, hetwelk aan Griekenland toe behoort, zijn transportschepen van de geallieerden met 30.000 man landings troepen aangekomen, waaruit blijkt, dat een forceering der Dardanellen door de vloot, mof "behulp van deze landings troepen eerstdaags te verwachten is. Maar de Turken zitten inmiddels ook niet stil. Wetend, wat op het spel staat, versterken zij met koortsachtigen ijver de versterkingen. In Italië zijn de zittingen van de Ka mer tot 12 Mei verdaagd, zoodat de re geering allen tijd heeft zich aan de bui- tenlandsche staatkunde te wijden. Zij bevindt zich in een zeer moeilijke posi tie. Eenerzijds heeft zij rekening te hou den met het drijven der chauvinisten, die op oorlog met Oostenrijk en Duitsch- land aansturen, anderzijds begrijpt zij, dat, wanneer de Entente-Mogendheden den strijd winnen, er veel kans bestaat, dat Gonstantinopel aan Rusland zal wor den toegewezen, hetgeen zij ongaarne zou zien. Vandaar haar weifelende houding. Want door 't papieren bondgenootschap acht zij zich zedelijk niet in T minst ge bonden. Dit heeft slechts waarde voor haar, zoolang en voor zoover zij er voor deel van kan trekken. Bereidt dit haar nadeel, kan zij meer verkrijgen door zich aan te sluiten bij de Entente, dan zal zij den sprong door den oorlogshcepel doen. Intusschen is hel in Italië verre van rustig. In Venetie hebben duizende werk loozen, waaronder vele vrouwen, de stad doorkruist, roepende, weg met den oor log, wij willen'werk, wij willen brood. Dc arbeiders, die aan het werk waren, dwongen zii dit neer te leggen. Uit vrees voor plundering werden de winkels ge Isioten. Do militaire macht werd gere- quxreerd; 'n botsing met deze had plaats, waarbij zestien soldaten en karabmiers door steenworpen gewond werden. Bij het Kanaal van Suez werden de Tyrken, sterk 1000 man. door de En jgelschen verslagen. De Mikado van Japan heeft de mobili satie van de Japansche vloot bevolen. Dit bevel schijnt in verband te staan jnet de eischen, die de Japansche regeering in een ultimatum aan China gesteld heeft. China tracht nog steeds langs den weg der onderhandelingen met Japan tot een overeenstemming te komen. In den Afrikaanschen Volksraad werd bij de behandeling van de Indemniteits wet het amendement-Smuts, om inzake de rebellen de doodstraf op te heffen, met algemeene stemmen aangenomen. NEDERLAND. AMSTERDAM. H. M. de Koningin Prins Hendrik en de Prinses zijn Woens dagochtend alhier gearriveerd. Terstond na aankomst bracht II. M. de Koningin een bezoek aan het bureau van Handels inlichtingen. H. M. vertoefde bijna een uur aan het gebouw, en vroeg, welke maatregelen door het bureau getroffen werden in verband met de huidige cri sis. De directeur, de heer Onnes, gaf een uitvoerige uiteenzetting over de troffen maatregelen en de werkwijze van het bureau. De Koningin en de Prins reden daarna uit om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van het Neder landsche comité voor beeldende kunsten in het stedelijk museum. Na dit bezoek werd een rijtoer gemaakt door Vondel park en Jordaan. In den loop van den dag werden nog ten paleize ontvangen den heer A. P. van Eeghen en den voorzitter der commissie bedoeld in art. 8 der Beurswet 1911, en mr. G. Vissering, president der Ned Bank. Gisterenmiddag maakte 't Prinsesje in een open auto een ritje door de stad. waarbij stil gehouden werd voor den winkel der firma Boldoot, waar de Prin ses verschillende inkoopen deed. ZIERIKZBE De niewe prijscourant van de Simplex Rijwielen fabriek te Amsterdam, is verschenen. Tal van foto's van versohillende werkzalen geven een denkbeeld van den grootan omvang van die fabriek. Het voorwoord is grootendeeU gewjjd aan de beschrijving van de „Cycloïde rijwielen", een patent van de Simplex, waardoor de wrijving h| de assen met 70 pCt. wordt verminderd. Behalve deze Cycloïde rijwielen, maakt de Simplex rijwielen in verschillende prijzen en soorten, bezorg-driewielers, motorrij wielen en kleine automobielen. De voornaamste onderdeelen daarvan zjjn afgebeeld en beschreven. De luxe prijscourant, op zwaar papier, is goed afgedrukt, de cliché 's zjjn zorg vuldig toegesteld en het geheel i9 ge bonden in een door Daan Hoeksema goed geteekenden omslag. Bij de vertegenwoordigers der Sim plex alhier, de Finna Wed. A. Anker. Zonen, is de prijscourant gratis ver krijgbaar. Pensioen is verleend aan A. Karre- kind uit het huweljjk van wijlen den rjjkaklerk 2e klasse te Rotterdam vroeger te Zierikzee, Joh. Karreman met wijlen A. Veschuur, f 127. BRUJNISSE. Donderdagavond werd alhier een vergadering gehouden van de af deeling Het Groene Kruis. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering te Middelburg waar de fusie van de Z.-Bevelandsche Groene Kruis-Vereeni- ging en de Provinciale Groene Kruis- Vereeniging haar beslag zal krijgen, werd bij acclamatie benoemd de voor zitter der afdeeling, ds. C. Waardenburg. Over een voorstel van de meerderheid van het bestuur, om de afdeeling te doen aansluiten bij den Ay/i-Oorlogsraad, staakten de stemmen, 33 der aanwezigen verklaarden zich er voor en 33 er tegen, terwijl 1 stem blanco uitgebracht werd. Men liet nu het lot beslissen, met het gevolg, dat de afdeeling zich tegen aan sluiting verklaarde. Alsnu deed de penningmeester, de heer S. Hage, rekening en verantwoor ding. Daaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen met het goed slot der vorige rekening f 126,26; de uitgaven f 128,91, zoodat het batig-saldo f 297,35 bedroeg. Na onderzoek door n commis sie. werd de rekening in orde bevonden en den penningmeester dank toegebracht voor zijn nauwgezet beheer. De aftredende bestuursleden, de hee- ren Jac. Goudzwaard, S. Hage en Jac. dc Waal, werden met zoo goed als alge meene stemmen herkozen. Bij de bespreking, welke voorwerpen noodig zouden zijn ter aanvulling van f magazijn, werd besloten nog twee ka merclosets aan te schaffen In den vorm van een leuningstoel, benevens nog een ziekenstoel. Ook werd besloten wederom windels cn watten ten behoeve der afdeeling op te doen, doch deze alleen gratis voor onvermogenden beschikbaar te stellen, terwijl de overigen er den inkoopsprijs voor zullen moeten betalen. Nog werd de wenschelijkheid be sproken wederom den volgenden winter een verbandcursus te doen houden. Het bestuur werd wederom machtiging verleend, zoo de gelegenheid zich voor doet, een tweede ligtent aan te schaffen Daar verder geen der leden het woord verlangde werd de vergadering door den voorzitter met dankzegging gesloten HAAMSTEDE. De woning van den heer Goeminne, waarin de laatste maan den de Belgische vluchtelingen een uit stekend tehuis hebben gevonden, is thans ontruimd, en wordt op kosten van de Commissie schoongemaakt. Een groot gedeelte van de vluchtelingen is naar Ede vertrokken; een tweetal wordt nog te Zierikzee voor rekening van de Com missie verpleegd. Aan den heer Goeminne mag wel openlijk dank worden gebracht voor de verleende medewerking. Naar wij vernemen, heeft de heer D. Brandenburg alhier eervol ontslag ge vraagd als kantoorhouder van het hulp telegraafkantoor in deze gemeente. SCHOUWEN, 25 Maart. Het stellige bericht is er: de tram begint op 1 April te rijden. Wat een heugelijke tijding in onze streek. Maar de blijdschap is niet onvermengd. Immers wij vernemen, dat er nu in de aankomst van de post een belangrijke en voor ons minder aange name verandering wordt gebracht. Wij zullen onze „Hollandsche post" en de Nieuwsbode vele uren later dan anders ontvangen. Men verzekert, dat velen deze courant eerst in de namiddaguren zul len bezorgd krijgen. Is dit alles zoo, dan zal het klachten regenen. ST.-FILIPSLAND, 24 Maart. Al spe lende viel de 5-jarige W. K. in den die pen kerkput. Dr. Loran, die van uit zijn woning het ongeluk bemerkte, syelde onmiddellijk toe, sprong te water, wist den knaap er uit te halen en smaakte door zijn beslist optreden de zelfvoldoe ning het kind van een anders gewisse» dood te redden. Een eeresaluut voor den edelen reddert THOLEN. De zoogenaamde Verbrande Vate is van gemeentewege nu gedicht. Men is thans begonnen met ?t verbreeden der Oud-Vosmeersche Barrière. Dit is ook nog al een werk van omvang, Wanneer dit werk evenwel klaar is, dan is in een noodige behoefte voorzien, In den regel konden karren of andere werktuigen niet passeeren, wegens onvoldoende ruimte. Voor dit euvel wordt nu gezorgd en zal het vooral in den bietentjjd een voorrecht z\jn dat de tallooze opstoppingen van hielen wagens niet meer behoeft plaats te hebben. In verbaad met de mededeeling van i Hamburger Nachrichtendat de Zaanstroom zou zjjn aangehouden, wyl zich Belgen aan boord bevonden, die uit interneeriDgskampen zouden zyn gevlucht, verneemt men, dat elf Belgen met de Zaanstroom werden vervoerd. Dezen werden te Arasterdam door de politie en te IJmuiden door den politic- commandant gecontroleerd. Geen be zwaren werden daarbjj tegen het vervoer der bewuste Belgen ingebracht, zoodat de directie van do Hollandsche Stoom boot-Maatschappij, waartoe de Zaan stroom behoort, de mededeeling van de Hamburger Netchrichten hoogst onwaar schijnlijk, ja geheel onaannemelijk acht. Van een „groot aantal" Belgen, waarvan het Duitsche blqd sprak, kan daarom alleen reeds geen sprake zijn, omdat vrachtschepen als de Zaanstroom in vredestijd slechts 12 en thans niet meer dan 20 passagiers mogen vervoeren, m Landbouw on Veeteelt. BRUINISSE. Voor de vereeniging „Landbouwbelang" trad de heer M. T. van Staalen te Dreischor op met een rede over „de Nederlandse!# Landbouw en de Oorlog. Daar reeds 'n verslag dier rede in dit blad is opgenomen 'en de spreker ook nog elders met hetzelfde onderwerp moet optreden, zij alleen ver meld, dat de leden, die goed opgekomen waren, met genoegen naar het gespro kene luisterden. 0 N D E R W IJ 8. SCHOUWEN, 24 Maart. Met levendige belangstelling las ik deze week in de Nieuwsbode, hetgeen uit Burgh werd geschreven omtrent een schoolgebouw of erbouwing aldaar. Volgens dat bericht schijnt men aan te (willen) sturen op 'n school met slechts twee leerkrachten Dit nu klinkt toch al heel vreemd Zijn de loopende geruchten over de bouwkosten juist, dan zouden de be sparingen uiterst klein zijn, in aan mei' king ook genomen de kosten van op wachtgeldstelling van overcompleet per soneel. Maar het voornaamste zou nog zijn de schade, toegebracht aan T onder wijs zelf. Een school met Slechts twee leerkrachten is in onze dagen wegens de eischen, tegenwoordig aan goed on derwijs gesteld, een paedagogische jam mergestalte. Met leede oogen zien de vrienden van degelijk volksonderwijs dergelijke gebouwen in getal toenemen. Moge Burgh er voor bewaard blijven zoo'n schoot te zien verrijzen 1 Opgebrachte Nederlandsche schepen Naar aanleiding van het opbrengen van d« Zaanstroom en de Batavier V wordt uit den kriüg der direct betrok kenen bjj de aanhouding zelve te kennen gegeven, dat men zoowel het byschen van de Duitsche vlag op de schepen als het wegzenden van een deel der bemanningen met behoud van een deel om eventueel getuigenis af te leggen en om de schepen weder in de vaart te kunnen brengen, overeenkomstig de bepalingen van de Deutsche Prisen Gerichtsordnung acht. Men verwacht dan ook van die zyde geen moeilijkheden in de afwikkeling der zaak. De Zaanstroom De directie van de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij heeft van den heer Visser, den gezagvoerder van de Zaanstroom een telegram van den volgenden inhoud ontvaDgen„Verbeurd verklaring misverstand. Voorloopig opge bracht. Wachtbeslisring van prjjsgerecht, Heb geprotesteerd bjj consul te Brugge" De ongeregeldheden te Utrecht. In Utrecht hebben Dinsdagavond ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Door de militaire autoriteiten heeft een ernstig onderzoek naar die ongeregeld heden plaats gehad. Als gevolg daarvan zjjn gisteravond een 1200 manschappen naar Harderwijk en een 1000-tal naar Ede getransporteerd om daar eenige dagen oefeningen te houden. De overige soldaten hadden gisteravond een militaire oefening. Doch niettegenstaande er maar weinig militairen in de stad liepen, waren er op het Vreeburg en in de aangrenzende straten duizenden menschen op do been. De burgemeester had overal een waarschuwing tot het publiek laten aanplakken, om de orde niet te verstoren en geen volksverzamelingen te houden, daar anders door de politie krachtig zou worden opgetreden. Toch was het hier en daar rumoerig en maakte de politie van de sabel gebruik, om het volk uiteen <e jagen, terwijl militaire patrouilles eu politie het publiek overal aanmaanden tot doorloopen. Het hotel de l'Burope werd door een sterke politie macht bewaakt. Een ge deelte van den avond waren de gordijnen gesloten. In wyk C spande het enkele malen gedacht, daar, toen de politie het volk met de sabel uiteen joeg, met groote steeuen en stukken ijzer naar de politie geworpen werd. De niaróchaussées, die in den loop van den dag met een groot aantal versterkt en in het politiebureau aan het Vreeburg ondergebracht waren, deden evenwel geen dienst. Burgemeester Fockema Andreae en de hoofdcommissaris van politie, do heer Beek, vertoefden geruime» tijd op het woelige terrein. W\j vernemen, dat de inspecteur van politie, de heer Kloek^rs, die Dinsdag avond onder den voet kwam, behalve ernstige verwondingen aan oogen, neus, lippen en hoofd, ook ernBtige kneuzingen kreeg aan een drietal rug wervels. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Tweede Kamer. De heer Van Deventer krijgt verlof den Minister van Koloniën op 'n nader te bepalen dag te interpelleeren betreffende de rechtsindeeling voor in landers in Indië. Daarna wordt voortgezet dc behande ling van het eedswetje. De heer Limburg betoogt dat "t wets ontwerp de beginselen der rechterzijde niet raakt en waarschuwt voor den noodloltigen invloed op ons staatsrecht, als voortgegaan wordt met, gelijk de Minister van Justitie thans deed, reke ning te houden met andere politieke samenstellingen van de Eerste Kamer. De heer Van Hamel wil vooral uitge maakt zien, nis de motie-Lohman cn het amendemcnt-Rutgers. zouden samenhan gen, dat men vóór of tegen beide moet stemmen. Tegen de motie heeft spreker geen bezwaar, wel tegen 't amendement. De heer Troelstra protesteert tegen dc interruptie van den heer Kooien, dat wie bezwaar tegen een eed heeft, aan stellerig is, en bestrijdt het beroep op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1