Gemengd Nieuws. verantwoording gedaan van liet door hem gehouden heheer. Een commissie, bestaande uit de liee- ren Van der Kloot en Verhage, werd benoemd tot het nazien der rekening. Nadat deze haar accoord bevonden had, werd zij, sluitend met 'n nadeelig saldo, goedgekeurd. De voorzitter deed liet voorstel een commissie reeds nu te vormen, om de rekening in het volgend jaar na te zien. De vergadering keurde dit voorstel goed, waarop als leden dier commissie werden aangewezen de heeren Klok, Loewer en .Van der Kloot. De voorzitter deelde mede. dat het bestuur Schippérs als bode had aan gesteld. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Biermasz, Gelderman en Kra mer, werden als zoodanig herkozen; de heer Gelderman na in herstemming te zijn gekomen met den heer A. Geluk Besloten werd een afgevaardigde te zenden naar de algemcene vergadering le Amsterdam, en als zoodanig werd benoemd de heer J. van der Valk. De beschrijvingsbrief werd hierop punt voor punt- behandeld. Toen dit afgcloopen was, lyerd de vergadering door den voorzitter gesloten. De lijn Brouwershaven—Burgli zal den lsten April c.k. geopend worden. Wegens de tijdsomstandigheden is van een feestelijke opening afgezien, leilng fleurt Dekking. Vrijdagavond hield in de Concertzaal alhier voor het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen de heer Henri Dekking een lezing. Vóór de pauze werd door hem op voortreffelijke wijze voorgedragen John Gabriël Borkmau van Hendrik lbscn, niet in de oorspronkelijke taal, waarin het geschreven is, want daaraan zouden de meeste toehoorders en toehoorderessen niet veel gehad hebben, maar in een vloeiend Nederlandse!). De heer Dekking zelf had dit letter kundig product uit het Doensch in onze taal overgebracht. Na de pauze kregen wij van hem te hooren Tijdzang van 'Estella Hertzveld, en De getemde Feeks van Shakespeare. •Wij behoeven niet te zeggen, dat deze voordrachten van den heer Dekking, die hier reeds een goede bekende is, in den algemeenen geest vielen, zoodat hem levendige toejuichingen ten. deel vielen. BURGIT, 19 Maart. Heden avond vergaderden alhier de leden van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in de gemeefiten Haamstede en Burgli. Door het minder gunstige weer waren slechts 17 leden tegenwoordig. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 00 bedraagt. De rekening van den penningmeester wees een ontvang aan van f 182,23, aen uitgaaf van f 111,97® en alzoo een goed slot yan f 70,25®. In de Commissie voor het nazien van de rekening over 1915 werden benoemd de heeren A. C. Blom, M. J. Vis en I. Verwest. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. O. Bolle, L. L. Bolle en M. Griep. Besloten werd het aantal banken dit jaar weder met twee te vermeerderen; lttnken zullen worden geplaatst één aan den Breedsten weg en één aan 't nieuwe torenpad. De mnziek- en zangvereni gingen zullen worden uitgenoodigd dezen zomer weder concerten te geven in de muziektent te Haamstede. Van wege Vreemdelingenverkeer zal op het strand te Westeneehouwen een strook worden afgebakend waar men veilig kan baden. Besloten werd dat de Veroeniging zal toetreden tot den anti-Oorlograad. BBUINISSE. Ook hier worden pogingen aangewend om te komen tot de oprich ting van eene afdeeling voor den vrjj- wilfigen landstorm. Vtjjdngavond werd daartoe een hjjeenkomsi gehouden met het gevolg dat rnjni (0 personen zich bereid verklaarden daartoe mede te werken. ANNA-JACOBAPOLDER. Op bet slot te Loeuersloot is overleden jhr. P. H. A. Martini Buys, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was vroeger groot- grondbezitter van den A. ,f. Polder, terwijl hij ook eenige jaren de betrekking van Dijkgraaf bekleedde. 8TAVENI8SE, Den laatilen tyd had men alhier ook een houten vlag op den toren. Door den hevigen wind van IJ. Vrijdag brak de stok, waaraan de plan ken vlag bevestigd was, en kwam deze met een zwaron slag terecht op het leien dak van de kerk, waardoor vele leion «tok werden. Gelukkig is dat goed afgeloopen, want de kerk staat vlak bij het schoolplein, waar eenige malen per dag circa 300 kinderen bijeen zijn. Voorzichtigheid zij ook in deze aanbevolen! WISSENKERKE. Tot de huishoude lijke werkzaamheden, die in de op Vrjjdag j.I. gehouden vergadering van het Nutsdepartement „Noord-Beveland", te Colijnsplaat gehouden, werden afge daan, behoorde ook de benoeming van de heeren M. C. Maa» te Cortgene en A. T. C. Swenne te Wissenkerke, resp. tot afgevaardigde eu plaatsvervanger ter algemeene vergadering, alsmede de aanbieding der rekening over de land verhuring, die goedgekeurd werd. Daarna trad, korleljjk door den voor zitter ingeleid, de heer A. Maas, voorzitter van de ambachtsteekensehool te Cort gene, op met een verhandeling over het spatwerk, als onderdeel van de huisvlijt. Na een geschiedkundig overzicht der huisvljjt gegeven te hebben, waarin ge wezen werd op het aandeel, dat Fröbel en Elisa v. Calcar, zoo buiten als in ons land, in de ontwikkeling ervan hadden, ging spreker praktisch over tot onder richt in de spatkunst, die zooals hij die opvatte en uitvoerde, gerust tot hel kunstgebied mag gerekend worden. Beginnende met een eenvoudig blad en ruikertje, liet spreker zien hun men zeer smaakvolle bouquetten met tal van tinten en schaduwen vnn verschillende zwaarte verkrijgen kan, ea Lae de spat- kunst op papier, doek, hout en glas kan worden toegepast. Bizonder opmerkelijk waren een afbeelding van een maaneolips, naar de natuur genomen, eeu eerste kwartier, zooals zich dit vol vlekken door een kyker vertoont, een antimakassar en een fijn gekleurd bouquet op glas. Met hooge belnngstvlling werd spreker gevolgd, die er zeker van was, dat zjjn werk den zin voor huisvlijt bjj zjjn hoorders heeft opgewekt.of verlevendigd. 's Voorzitter's dankwoord werd met warm applaus bezegeld. In de dezer dagen gehouden huishoudelijke vergadering der afd. Wissenkerke van den Bond voor Staats penaionneering, bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit o. ra. bleek, dat het ledental tot 99 is geklommen. Uit de rekening van den penning meester bleek een goed slot van ruim i 12. De aftredende bestuursleden A. C. Swenne Az. en C. Flipse werden her kozen. In de vacature Joh. Hage, ver trokken secretaris, werd gekozen de heer C. v. Es. Op voorstel van den voorzitter besloot de afdeeling zich aan te sluiten bjj den Ned. Anti-Oorlogsraad. VLISSINGEN. Alhier is Zondag morgen weder een ljjk van een onbekend manspersoon vermoedelijk een zeeman aangespoeld. Het ljjk, dat in rergaanden staat van ontbinding was, is nu het derde reeds in korten tyd dat op het strand te Vlissingen is aangespoeld. Men schrijft ons uit deze gemeente Volgens mededeelitigen van een der leden van de equipage van de „Batavier", welke evenals de „Zaanstroora' te Zeebrugge werd binnengebracht, werden de schepen door een schot van de torpedoboot gewaarschuwd, dat zjj moesten stoppen. Na onderzoek der scheepspapieren werd aan de schepen gelast in het zog der torpedoboot naar Zeebrugge te «toornen. Aan de be manning der schepen werd van de torpedoboot wjjn en sigaren gezonden. Toen men de kust naderde kwamen Duitsohe zeelieden aan boord, terwjjl de Nederlandsehe bemanning naar beneden moest gaan. Direct toen men in Zee brugge was mochten zjj echter weer boven komen. Ook hier was de ont vangst zeer goed. De mannelijke passa giers onder de veertig jaar, waaronder een van 39 jaar en 11 maanden werden gevangen genomen, waaronder Iwee priesters. De levensmiddelen, eieren en bier, de „Batavier" had 4400 kisten eieren en 200 fusten bier werden direct gelost en een deel der equipage bleef aan boord terwjjl de andere met de niet gevangengenomen passagiers vrjj reizen naar Terneuzen bekwamen, om Zondag door te reizen naar Rotterdam. Men had nog tegen de torpedoboot ge zegd, dat ook de llarwichboot op komst was, het antwoord luidde: dit krjjgen wjj later wel. OOSTBURG. Zondagmorgen Iieefl ou der de gemeente Sint-Kruis 'n Engelsolte tweedekker een noodlanding gedaan. In hef vliegtuig bevonden zich 2 vliegers. Zij waren des morgens in de richting Duinkerken opgestegen voor verkenning langs de kust. waar zij door de Duitsche troepen fel bescholen werden, zonder echter getroffen te worden. Bij de ltol- landsche grens kregen zij een defect aan den motor, waardoor zij gedwongen wer den hier te landen, Zij zijn naar Oost burg overgebracht en geïnterneerd. Mor gen zullen zij naar Groningen gaan. De vliegers waren in het bezil van een Mausergeweer, revolver en patronen. be- nevens verschillende kaarten, welke zij aan de militairen overhandigden. N. II Crt KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. Kerk. RENES8E. In een gehouden vergade ring ter verkiezing van een lid in bet kiescollege tb." beroeping van predikanten ia gekozen de lieer M. Sleur (vacalure P. Hoogenboom Jr. Gekozen lot lid van liet kiescollege ter benoeming van ouderlingen en diakeuen, de lieer \V. Sleur (vacalure P. Hoogenboom Jr.) Aanbestedingen, Verknopingen, ene. HAAMSTEDE. Ten overstaan van notaris F. J. n. Jesperc is ten verzoeke vaii den beer C. M. Bolle op 19 Maart publiek verkocht in het hotel Bom 17 A. tuingrond aan Schuitkant in deze gemeente, voor t S44 en f 50 toebcding, te zamen van f 894. 8T.-MAARTENSDLIK, 20 Maart. I)oor bet gemeentebestuur alhier werd gisteren aanbesteed, liet dempen en rinleeren met hijlevering van al wat daarbij hehooit van een gedeelte der zoogenaamde Zoete Vest. Inschrijvers waren de heeren O. M. Haring Dz. voor f 1100, J. Knuist voor f 1025. laatstgenoemde gegund. Beide inschrijvers wonen oliiier. ON D ER W IJ 8. ZIERIKZEE. VÓor het examen nuttige handwerken, vorige week te Botterdam gehouden, slaagde o. a mej .1 van Duin, alhier. RT 'liliH. Door de opening van de bizondera sohnol te Haamstede is het aantal leerlingen van de openbare lagere school alhier, beneden de 91 gedaald Het schoolgebouw voldoet niet aan de nieuw vastgestelde eisehen voor schonl- bou*. Nu ile school alzoo moet worden verbouwd, schjjnen de autoriteiten aan te sturen op eene school met slechts twee leetkraeblen. De gemeenteraad beeft onlangs be sloten tegen dat streven ten krachtigste te protesteeren. In de gemeente circuleert thans een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken, waarin wordt verzocht mede te werken dat de drie-klasse-school voor deze gemeente wordt behouden. Daarop wordt thans druk geteekend alle raads leden hebben daarop hunne handteeke- ning geplaatst. Het bouwen van een nieuwe school is nu van de baan. De plaats van restiging voor de nieuwe school was reeds door Ged. Staten goedgekeurdde Minister had reeds een subsidie van f 10,009 voor den nieiiwhnuw toegezegd, doch bjj missive van 20 Jan. 1915 heeft de Minister de toezegging van het in uitzicht gestelde rijks subsidie inge trokken. Aktc esameas Lager Ouderwijs. Voor de examens ter verkrijging van de akte lager onderwjjs, welke te Middelburg zullen worden afgenomen, en waarvan de commissie bestaat uit den schoolopziener in het district Middelburg, als voorzitter, en als leden de schoolopzieners in het district Goes en in de arrondissementen Middelburg, Tholen, Vlissingen en Zierikzee hebben zioh 103 manneljjke en 54 vrouwelijke candidate!! aangemeld. Tot deskundigen zjjn benoemd Voor Ned. taal en lezen de heeren W. H. Hasselhach, leeraar Rjjks Kweek school, C. Weeda, direoteur Biz. Kweek school, G. L. .1. Waanders hooid biz. school, C. de Kok te Oosterland hoofd openbare school. Voor rekenen H. longepier hoofd openb. school, It. van de Welle, leeraar biz. kweekschool. Voor teekenen en schrjjven J. Vreeken hoofd openb. school, J. H. Wattez, leeraar biz. kweekschool. Voor aardrjjkskunde G. C. Deen, Goes hoofd biz. school, C. Hack, hoofd openb. school. Voor geschiedenis mej. M, M. Jungius, onderwijzeres school M. U. Ij O., P. H. van Milaan, hoofd openb. school. Voor kennis der natuur D. H.CIoeheret oud hooid Rotterdam, E. Nlajjs, hoofd openb. school Wilhelminadorp, .1. de Meyer hoofd openb. school Sehoondjjke, A. do Smidt, leeraar Rjjks kweekschool. Voor onderwjjs en opvoeding J. G. Njjck, directeur Rjjks kweekschool en J. E. van der Slikke, hoofd openbare sohooi, Vlissingen. Voor zang A. Coenen, onderwijzer Rijksnormaallessen Vlissingen on A. Ljjsen, leeraar Rjjks kweekschool. Voor vak .1. ivrjje- en ordeoefeningen mej. A. S. Beugel, onderwijzeres school M. li. L. O. en W. de Graaf, leeraar Rjjks Hoogere Burgerschool. Voor vak K. de dames J. de Graaf, onderwijzeres Rijksnormaallessen te Goes en M. .1. de Haan, onderwijzeres sohooi M. U L. O. De deskundigen, bjj wier namen geen woonplaats is genoemd wonen allen te Middelburg. Het schriftelijk examen heeft plaats op Woensdag 7 April, terwjjl het mondeling gedeelte een aanvang neemt op Donderdag 16 April a.s. Bommen naar een Nederlnndseb schip geworpen. Uit een Duitsche vliegmachine zijn op S het va» Buenos-Ayres uade Amsterdam bestemde Nederl. stoomschip ..Zevenber gen'' twee bommen geworpen, welke echter geen doel hebben getroffen. De ..Zevenbergen" was Zaterdagavond om 6 uur van de Duins vertrokken. Het schip kwam met regceringsgraan uit Rosarib. Zondagmorgen om half twaalf zagen de kapitein en de tweede stuur man op ecnigen afstand een zwarte rookkolom en een hooge waterzuil bo ven het. schip uitvliegen. Opziende, ontwaarden zij op niet bij zondere hoogte een vliegmachine, Taube- model, met hét bloote oog door den in middels geroepen eersten stuurman aan de nainenvlag, die onderaan de machine wapperde, duidelijk herkend als een Duitsche vliegmachine. Met den kijker zag de tweede 'stuurman, dal de Taube ten minste met 2 vliegers bemand was. Tot groote ontzetting van de bemanning liet de Taube een bom vallen, die op ongeveer 35 tot 40 voet aan stuurboord zijde bij het voorschip in het water viel en ontplofte. Kort daarop sverd een Kveede bom uil de Taube geworpen, die op nog geen zeven meter afstand van liet voorschip ontplofte voor zij in hel water terecht kwam. Door den hevigen schok werden drie mannen van de wacht, te lcooi. uit hun bed geworpen. Reide bommen misten dus hun doel. Daarop achtervolgde de Taube enkele andere schepen. aan do witte pijpen kenbaar als Éngelscbe stoomschepen van Lcilh, waaróp tevoren ook reeds bommen waren geworpen. Xa eenigen tijd keerde de Taube we der terug, bleef een oogenblik boven de ..Zevenbergen zweven, doch wierp geen bommen meer en verwijderde zich ten slotte in Westelijke richling. De „Zeven bergen" voerde drie natievlaggen in de masten, had twee Hollandschc vlaggen op de brug en lind er op dek drie uit gespreid. T)e bemanning, was zeer onder den indruk van het gebeurde en had zich gehaast op het dek van het schip de namen Zevenbergen. Rotterdam. Holland te schilderen. TELEGRAMMEN. s-GRAVENHAGK. 22 Maart. De zil- verbons van f 5 worden 25 Maart inge trokken. Tot 3 April zal men ze nog kunnen inwisselen bij den betaalmeester, Rijksbelastingontvanger en postkantoren ook bij-kantoren, geen hulp-kantoren en wellicht zal daarna nog bij het agent schap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam gelegenheid tol inwisselen zijn. Een commissie van 20 kunstenares sen. schrijfsters, sociale en politieke werksters, heeft in naam van meer dan 12000 Nederlandsehe en Vlaainsche vrou wen, in een telegram aan den eersten Minister van de Zuid-Afrikaansche Unie jegens de Zuid-Afrikaansche regeering de overtuiging uitgesproken, dat generaal De Wet en zijn mede-gevangenen door hun toewijding en offervaardigheid voor wat zij een goede en rechtvaardige zaak moeten achten aanspraak mogen maken op den eerbied en de grootmoedigheid, ook van hun overwinnende tegenstan ders, voor het geval de stroom van aan- teekeningen aanhoudt, in het zenden van een nader telegram van wege dc nog inzendende vrouwen in uitzicht gesteld. Nadat ons Marinebestuur kennis had gekregen van het gebeurde met het Nederl. stoomschip „Zevenbergen van de Stoomvaart-Maatschappij „Holland N.V. Furness Scheepvaart- en Agentuur- Maatschappij", thuisbehoorende te Rot terdam, waarop bommen zijn geworpen, is aan den directeur en commandant der Marine te Amsterdam o ambtelijk onderzoek opgedragen naar hel voorge vallene. De .„Zevenbergen meet 3121 registerton, 'I schip had in n maïslading, geconsigneerd aan de regeering en h<* Hemd voor Amslerdani. Hofbericht. Z. K. H. de Prins is voornemens Woensdagavond a.s. van uit Amsterdam te Haarlem een vcreenigde vergadering van de beide comité's van het Ned. Roode Kruis Ie Haarlem en omgeving hij te wonen. In die vergade ring zal door den gep. generaal-majoor, van de Infanterie, W. Hingman, een lezing worden gehouden over het Nod. Roode Kruis in den oorlog van 1870 1871. Naar wij uit scheepvaartkringen vernemen, is heden van de zijde der betrokken Stoomvaart-Maatschappijen tot liet Departement van Buitenlandsche Zaken een verzoek gericht om nadere inlichtingen in te winnen omtrent de aanhouding van de „Zaanstroom": en van de „Batavier "V". Men heeft dit gedaan, omdat in de scheepvaartkringen de onzekerheid heerscht omtrent de mo tieven, welke tot het opbrengen aanlei ding hebben gegeven. Van welingelichte zij dc vernemen wij, dat de geslaagde Indische leening zich kenmerkt door het groot aantal in schrijvingen tot kleine bedragen, zoowel in Indië als hier te lande De Hooge Raad verwierp het cas satieberoêp van .Tac. van Damme, land bouwersknecht te Noordwelle, door de rechtbank te Zierikzee wegens jacht overtreding op Zondag onder Haamstede veroordeeld tot 2 geldboeten van f 20 of 4 dagen hechtenis voor alle boeten, met verbeurdverklaring van het jacht geweer, hij niet-iftJevering f 20 of 10 dagen hechtenis. VLISSINGEN, 22 Maart. De mailboot van de Maatschappij „Zeeland" is heden morgen vertrokken inet passagiers en de mail. Echter werdén er in 't geheel geen goederen vervoerd. PARIJS, 22 Maart, (Officieel De vij and heeft opnieuw de cathedraal van Soissons gebombardeerd en daaraan ern stige schade toegebracht. Wij zijn eenigs- ziils gevorderd bij Mesniel. In de Vogezen verloren wij eergisteren 2 stellingen één daarvan hebben wij gisteren ver overd een tegenaanval tegen de andere duurt nog voort. PETROGRAI). 22 Maart. Officiéél Ten Westen van de Njemen duren onze aanvallende bewegingen met succes voort. Op andere fronten bij de Weichscl en in Galicië zijn geen bepaalde wijzigin gen ingetreden, fn de Karpathen hebben onze troepen een belangrijk succes be haald. Wij maakten daarbij 2450 vijanden krijgsgevangen, waaronder 42 officieren en veroverden 2 kanonnen en 5 mi trail lours. Alle vijandelijke aanvallen wer den met succes afgeslagen. LONDEN, 22 Maart. Duitsche vlie gers hebben heden bij Deal aan het Kanaal bommen ge worpen,.welke echter alle in zee vielen. Patrouilleerende sche pen beschoten de vijandelijke vliegeniers. M A It K T fi E111 C H T N. ROTTERDAM, 22 Maart. GRANEN. Buitenlandsche kalm- Meel, I' 20,SO. slil. Binnenl Tarwe. f 16 a f 17.40. Gerstf 12,75 a f 13,20 Haverf 14 .a I 14,60. Maïs La Pleta, I 208; Mixed, 1' 216. Vlas. Op het. land flinke kooplust. Marktaanvoer' 10010 steen blauw, 62 a 95 stuivers; 2100 steen Groninger, 80 a 90 stuivers; 1100 steen geel, 80 a 95 stui vers; 1790 steen wit, 60 a 70 stuivers; verlaagd de prijzen, veel koopers, alles opgeruimd: 1200 steen vreemd vlas, on verkocht. Lijnzaad, I 36 ;i f 40. Karwijiaarl i 18. Ajuin Aanvoer 1000 balen, f 7.50 a f 7.60 dc 60 kilogram. Eieren Zeeitwsche l' 3,75 t 5. Ovei- nvaassche f 5 a f 5,50. Aardappelen. Geringe aanvoer, rede lijke handel. Zceuwsche blauwe f 3,90 a f 4,30; bonten f 3.90 a f 4,25: Eigen heimers f 3 5 f 3,25. VEE. Aanvoer 563 Runderen, 40 a 47 et., zeer matig. 156 Kalveren, 47Vs a f. 57Va ct., matig. 354 Schapen of Lammeren, 30 a f 35 ct. Lammeren 39 a 40 et., matig 468 Varkens, 46 a 50Vü ct.; lichte soort 32y? fl 35 et redelijke handel. Een gewonde Ftansche onderofficier wandelt iu den tuin van zijn infirmerie, als een der bozoekdamee op liera af komt, ora iets vriendelijks tegen den gewonde te zeggen. Hij maakt met de linkerhand het militaire saluut, en zegt glimlachend: „Excnsez madame, dat ik u de rech terhand niet kou reiken'" Zo was hem afgezet. KargerlIJke Stand van Zlorlkzeo. Geboren: 10 Maart., Ja^ob^is, v. Izak Slegt eu van Géortjè Bege. 11 tozlna Pieternella Elisabeth, d. v .Tohan Theodoor Papeyeld en van .Janna Cornelia OIree. 15 Govert Jacobus, z. v. Jacobus Johannes Smallogange en van Anna Ov^rboeko. M Marinas Cornelia, z. v._ SamuSl van den Houten en van Elizabeth Lnurina Quant. 16 Johanna Paulina, d. v. Barend An thony Huigens en van Adrinantjo Pieternella Bakker. Gehuwd: 10 Maart. Leehdert Izak Hage, 05.j:, jra. on Pieternella Schouta, 19 j., jd. Overlodon: ft Maart. Thoodorus CorneliB Jacobua Jacob van der Lok de Clercq, 62 j.. ongeh. 9 Thona Houseveldt, 79 .jweduwe van Jacobus Versteeg. 11 Maatje Viergever, 62 j.. ongeh. d. 12 Johannes Jan Kloek, 67 j., wedn. van Krina Gast. Tol pgralï sell WoerherlolU medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen Tan 22 Maart 1915. Hoogstelbamnieterstand 771.7 te Mun- chen. Laagste 745, i te Stockholm. Verwachting tot den avond yan 23Maart, matige tot krachtiger) Oostelijken tot Zuidelijken wind, toenemende bewolking, latet waarschijnlijk regen, /elfde tem peratmir.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2