ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 17 Maart 1915. Schuldvorderingen over 1914. NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrikzcCHCliC C o u r a ii t). ABONNEMENT. Prgs per drie maandenf 1,30. Kranen per post- 1,00. Voor het buitenland per jaar- 10, «Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7l8ts JAARGANG. No. 9673. Directeur i A. J. OE LOOZE Jp. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. ADVERTENTIEN. Van 1B regels1' 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 2.30 ure. BERICHT. Zij, die zich met I April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zi ruik zee noodigen do ingezetenen dezer ge meente uit hunne rekeningen en bewijsstukken wogons sohaldvorileriiigon ten laste van het Rijk de Provlncio en do Geineonte, over het dienstjaar 1914, ten spoedigste in te dienen en daartoe den uitersten terrajjn (30 Juni) niet nf te wachten. ZnsRiKZEE, den 11 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders van Zirrikzek, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F WITTERMANS, Secrotaris. Oorlogsoverzicht. yp menschheid verlangt naar een lu st isscnclcn veldslag. Br ligt in dit verlangen een wreed heid, omdat wij allen weten. dat. als tiet bevredigd wordt, duizenden en dui zenden in hun volle levenskracht van tien aardbodem worden weggevaagd duizenden en duizenden gekwetst wor den, zoodat zij armen ol' beenen moeten missen, en teruggekeerd in de samen leving voor den productieven arbeid on geschikt zijn. en omdat wij diep gevoelen liet smartvol schreiend leed, hetwelk door t sneuvelen van zoovele huisvaders en zonen in duizencle gezinnen wordt teweeggebracht. En toch is dii' wreedheid slechts een schijnbare. Want aan dezen verschrikkelijk en Europecsclien oorlog kan slechts op die manier een einde komen. De dagelijks terugkeerende gevechten In de loopgraven verlengen slechts den oorlog, putten landen en volken uit, en kosten op c|pn duur meer menschen- offers dan veldslagen, die over den oor log beslissen. Want ol' al de Engelschen en Fran scheu en Belgen in .Voord-Frankrijk en Vlaanderen plaatselijke voordeelen be halen, ol' al de Engelschen bij Neuve C.hapelle de Duitschers hebben terug gedrongen en op deze zoo en zooveel Meter terrein veroverd hebben, ol' al dc Franscheu in de Oostelijke Argonncn zich van liet dorp Yauquois hebben meester gemaakt, dat alles moge een getuigenis wezen voor de dapperheid van hen, die deze voordeelen bevochten hebben, zij brengen niet dc beslissing, en daarmede liet einde van den ooi'log, waarnaar wij allen vurig verlangen. Misschien dat de komst van den Duit- schen opperbevelhebber. Graaf Von Hin denburg, op het oorlogsterrein in Frank rijk den loop der zaken aldaar bespoe digen zal. Deze zou namelijk, indien de berichten daaromtrent althans juist zijn, besloten hebben de uitvoering van hel door hem ontworpen operatieplan in het Oosten over te laten aan zijn generaals aldaar, teneinde Zelf de krijgsverrichtingen op liet .Westelijk oorlogsterrein te leiden. Aldaar wordt zijn leiding met 't oog op de geringe vorderingen, die de Duit- sehe troepen er maken, en niet 't minst wegens de tegenslagen, die zij gehad ^Hebben, hoog noodig geacht. In Russisch Polen schijnt hij thans gemist le kunnen worden, nu 't nieuw gevormde tiende Russische leger ver slagen is en gedwongen werd uit Augu- stowo zich op Grodno terug te trekken. De toestand aldaar is voor de Duit schers niet ongunstig. Zij bombardecren dc sterke vesting Osowieck, en Irachten zich ten tweeden male meester le maken'van Prasnysch. den sleutel van «Warschau. In de Karpathen vechten de Oosten rijkers, door, Duitsche hulptroepen ver sterkt, niet zonder succes. De Russen althans zelve erkennen daar gevoelige verliezen geleden te hebben, en melden, dat het Oostenryksche leger beproeft Premysl. dat reeds maanden lang door hen vruchteloos belegerd wordt, te ont zetten. a. jl 4-i Al .Wat de Dardanellen betreft, uil Athene wordt-aan de Vossische Zeilung bericht, dat verstreken Zondagnacht vijf Kngel- sche oorlogsschepen de binnenforten mei hun zwaar geschut hebben beschoten. De t'orlen beantwoordden hel vuur. Fen Engelsche kruiser moet daarbij door 22 projectielen getroffen zijn geworden, waardoor 2S officieren en matrozen ge dood en evenveel gewond werdenZells zouden twee Engelsche kruisers zwaar beschadigd zijn en naar Maltha zijn gebracht. Van de verbondenen zijn, gelijk gemeld wordt, in de nabijheid van Smyrna troe pen geland. Of dit bericht juist is, weten wij niet. Maar het schijnl, dal men in Smyrna op zoo iets is voorbereid. Want de wali van Smyrna heeft in ccn pro clamatie gelast, dal alle vrouwen, kinde ren en grijsaards Smyrna moeten ver laten en heeft tevens de gevangenneming bevolen van die ingezetenen, die behoo- ren tol de.onderdanen van de-poet Turkije in oorlog zijnde staten, l it een en ander blijkt, dat Smyrna met hand en land verdedigd zat worden. Ten aanzien der krijgsverrichtingen Ier zee mogen wij niet onvermeld laten, dat hel in den Stillen Oceaan aan drie Engelsche kruisers gelukt is den Duil- schen "kruiser „Dresden zoodanig le be schieten, dal de kruitkamer ontplofte, en dit oorlogsvaartuig zonk. De geheele bemanning werd echter gered. Tusschen Oostenrijk en Italië is het, alhoewel op papier hondgenooten, nog steeds geen rozengeur en manenschijn DuilschTand moet aan Oostenrijk in over weging hebben gegeven Trente en een deel van Islrie aan Italië af le staan. In een te Weenen gehouden Kabinetsraad, die door den hoogbejaarden Keizer in persoon werd gepresideerd, werd even wel dat voorstel met eenparige stemmen verworpen. Een koerier werd naar Rome gezonden, teneinde deze beslissing aan den Duitschen gezant aldaar. Prins Von Bulow, mede te deelen. Vermoedelijk staal mei deze beslissing de order in verband, die de Italiaansehe postkan toren ontvingen om de telegrafische geld verzen dingen naar en van Oostenrijk voorloopig le staken. Sommige bladen melden, dal de ver bondenen lei» opzichte van Cónstanlino- pel zouden overeengekomen zijn Vleze stad na haar inneming als een interna tionale stad te beschouwer», die door Rusland, Engeland en Frankrijk zal be stuurd worden. De doorvaart dei* Dar danellen zal vrij verklaard worden, En de beroemde Aya Sofia, thans als mos kee ingericht, zal aan de Christéiien worden teruggeven. In den Franschcn Senaat deed Briand het voorstel de i*cgeering te machtigen genaturaliseerde Franscheu, die zich on waardig jegens Frankrijk gedragen had den, uit liet land te zetten. Ken der senatoren vond dit voorstel veel te ge matigd. Frankrijk, zeidc hij, moesl hel voorbeeld van Engeland volgen, en allen, 'die in de laatste tien jaren genaturali seerd zijn, als verdachten behandelen. Ondanks het heftig verzet van Briand werd besloten hel verreikend amende ment van dezen senator in handen van een commissie te stellen, en de beraad slaging over het regeeringsvoorstcl te verdagen. FRANKRIJK. In Parijs is de aandacht voor de oor logszaken een oogenblik afgeleid dooi* 'n opzienbarenden moordaanslag. Een be kende en rijke Amerikaansche dame, mevrouw Fennell, werd morgens vroeg in de Avenue Kléber aangevallen dooi* haar gewezen chauffeur, een 29-jarigen Belg, Jennessen genaamd, die haar met een scheermes aan den hals verwondde en daarna zichzelf 'n dergelijke verwon ding toebracht. Het geval, waarbij aller lei bizonderheden komen kijken, heeft een geweldige beroering gebracht onder de te Parijs vertoevende Amerikanen. Mevrouw Fennell, die Grieksche van geboorte is, bewoonde met haar echt genoot, een Amerikaan en haar 18-jarige dochter één van de deftige huizen in de buurt van de Champs Elysées. Uit hare mededeelingcn bleek, dat Jonnessen dreigbrieven had geschreven aan haai* echtgenoot en aan haar, nadat hij uit zijn dienst was ontslagen en dat zij had besloten hem een onderhoud toe te slaan om hem een goeden raad te geven. Ge durende dat onderhoud "had hij haar aangevallen. Jennessen daarentegen doet een heel ander verhaal en verklaart, dal hij lol mevrouw Fennell in een liefdesbeti*ekking stond. Hij was tot zijn wanhoopsdaad gebracht door haar steeds loenemendc onverschilligheid en had haar met het scheermes verwond, toen zij 's morgens om zes uur hem verliet, zeggende, dat hel nu tusschen hen alles uit was. Uit Parijs is le Kopenhagen bericht ontvangen, dat de barones Vaughan, dc morganatische echtgenöote van wijlen Koning Leopold van België, zich met een revolverschot van het leven zou hebben beroofd. NEDERLAND. IJMUIDEN. Uit deze gemeente wordt aan dc Tel. gemeld: De rapporten van de le G uur binnen gekomen stoomtrawlers wijzen op een treffen ter zee nabij de Neder 1 andsche kust. Zou wordt door een trawler gerappor teerd, dat tusschen twee en drie uur vanmiddag nabij Kamperduin twee oor logsschepen zijn waargenomen, een met drie schoorsteenen en een met twee schoorsteenen en een onderzeeër koer sende in Noord-Oostelijke richting. Een andere trawler rapporteert twee iorpedobooten gezien te hebben, die in vliegende vaart in Noord-Oostelijke rich ting stoomden. Alle binnengekomen trawlers hebben zwaar geschut gehoord. AMSTERDAM. De nieuw benoemde burgemeester, de heer J. W. C. Teilegen, werd Maandag door den Commissaris der Koningin te Haarlem beëedigd. Des namiddags te half drie werd hij in een buitengewone zitting van den gemeenteraad alhier geïnstalleerd. De waarnemende burgemeester, de oudste weihouder, <lr. N, M Josephus .Titta hield daarbij een toespraak. 17 Maart. Gisterenavond is 'I hoofd van de Nederlandsche ambulance in Servië, dr. Van Tien li oven, uit Berlijn hier aangekomen. Ter begroeting op hel perron waso. a. aanwezig de heer M. Mercns, consul- generaal van Servië. Deze sprak dr. Van Tienhoven toe, daarbij uitend zijn vol doening, dat deze behouden in het va derland was teruggekeerd, en ginds den naam van Nederland bad hooggehouden. Als vertegenwoordiger van .Servië bracht bij dr. Van Tienhoven hulde voor het geen hij daar ginds gedaan had. Een gerucht deed de ronde, zeide spreker, dat gij Servië hebt verlaten wegens on welwillendheid van dc Servische auto riteiten. Ik weet, dal dil onjuist is, maar beleefd verzoek ik u dit zelf nog eens (nadrukkelijk tegen te spreken. Aanvaard verder ons aller wenschen voor uw vol ledig herstel. Dr. Van Tienhoven dankte voor de sympathieke ontvangst, en gaf de ver zekering, dat alleen zijn geschokte ge zondheid terugkeer noodzakelijk maalde. 's-GRAVENHAGE. Een 12-jarig meisje is Dinsdag gevallen, waarbij het door 'n slok van een naaldparapluie zoodanig in het gelaat verwond werd, dat het in liet ziekenhuis moest opgenomen wor- dèh, waar 't tengevolge van de bekomen verwondingen is overleden. De stok (of naald) was in de neusholte gedrongen. Een 72-jarige, aan doofheid lijdende man is Dinsdagavond op den hoek van dc Brouwersgracht en den Zuid-Binnen singel alhier door een vrachtwagen om ver geredenwaardoor hij zoodanig leisel bekwam, dat hij na korten tijd, tengevolge van de hekomen kwetsuren, overleed. 's-IIERTOGENBOSCH. *De arrestatie der twee Belgische jonge mannen in de St.-Pieterskerk alhier, als verdacht van het lichten der offerblokken, is na gedaan onderzoek, een misverstand ge bleken. Er was de laatste dagen gepoogd de offerblokken te lichten, zoodat er streng toezicht werd gehouden. Toen nu Vrij dag op een ongewoon uur de beide vreemdelingen zich in de kerk bevonden, meende één der emplovées. die de kerk aan het vegen was, in hen de daders le zien, en sloot de kerkdeur. Daarna werd de politie gewaarschuwdi dié de Vreemdelingen arresteerde en opbracht naar het politiebureau. Dc jonge mannen protesteerden tegen hun arrestatie, doch gingen mee naar het bureau, waar zij hun identiteit bewezen. Het bleken n.l. hij hel nader onderzoek, dat rru volgde, twee zoons te zijn van een zeer respectabel advo caat uit Antwerpen, die, met zijn familie vandaar gevlucht, een woning heeft be trokken in deze gemeente. Het misverstand der arrestatie was spoedig opgehelderd en aan de gearres teerden werd alle gewenschtc voldoe ning gegevenwaarmee dit voor de betrokkenen onaangenaam incident is geëindigO. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Door ileu Kominissaria der Koningin is benoemd tot bezoldigd veldwachter in dc gemeenten Noord- welle, J'euesse on Sorooskerko (S.), J. P. Bareudee, agent Van politie to Breda. Door den 'oiuniissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen in de gemeente Oosterland, do beer C. M. Zeijler, ter vervanging van wijlen don beer J. van As. In verband met de moeilijkheden welke de graanhandelaren in onze pro vincie ondervinden van bet uitvcer- vorhod van erwten en bnonen uit onze provincie, ie een deputatie van bon in Don Haag geweest en heelt hezooken afgelogil bjj dc loden dor Tweede Kamer, die zitting hebben voor Zocnweehe districten. Dc beer jhr. U. De Muralt, afgevaardigde voor OoBtburg, heeft de heoron geïntroduceerd bij do ministers van Landbouw en van Oorlog. De op do departementen gevoerde bosprokmgon geven reden te vermoeden, dat do be paling spoodig zal wordon ingetrokken. NIEUWERLvERK. De afd. Duivelend van het Centraal Genootschap voor Kinder-lier stel lings- en Vacautiekolonies hield Vrijdag j.l. hare jaarlyksche algemeene vergadering ouder leiding van den heer 0. de Kok in het lm tel „De Meebaal" te Nieuwerkerk. In deze vergadering bracht de heer K. Oudshooru van Sir-Jansland secretaris-peningmeester het jaar verslag uit. Uit dit verslag bleek, dat het leden aantal in 1914 iets is teruggeloopen. Wegens de ernstige tijdsomstandigheden zijn in Augustus van het vorige jaar geen kinderen uitgezonden. In enkele gemeenten van Duiveland is met succes gewerkt voor het Hoefijzer verbond. Een bizonder woord van hulde bracht de secretaris in zijn verslag aan mej. Heuseveldt van Oosterland, die hare bemoeiingen met een prachtig succes bekroond zag. Op verzoek van den voorzitter be lastten zich met het nazien der rekening he heeren D. Fluyt van Sir-Jansland, J. Smallegange en J. Lievense van Nieuwerkeik. De inkomsten bedroegen f 229,115de uitgaven waren f 86,715, batig saldo f 142,40. De aftredende secretaris-penningmeester, de heer K. Oudshoorn werd by acclamatie herkozen. Besloten werd dit jaar 4 kinderen uit te zenden. Ook werd nog besloten de leden in Tt vervolg niet meer per convocatiebiljet, doch per advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode op te roepen ter vergadering. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor hunne tegenwoordig heid sloot de voorz. de zeer schaars bezochte vergadering. Dinsdagavond hield de vereeniging „T. A. V. E. N. I T." alhier haar laatste (derde) bijeenkomst in dit seizoen. De opkomst was matig. Als spreker trad op de heer C. Swenne van Ouwerkerk, die de aanwezigen enkele uren aange naam bezig hield met zyne letterkundige en musicale voordrachten. De waarn. voorzitter, de heer A. J. Visser, dankte aan het slot den spreker en riep hem een tot weerziens toe, Een bal onder leiding van den heer Schouten hield het jongere gezelschap nog een poosje bijeen. BRU1NI3SE. Maandagochtend had n schipper l ongeluk, door de duisternis op zijn vaartuig door hel luikgat in het achteronder le vallen, Door den val kneusde hij drie ribben. In de Maandag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig, behalve de heer. Van Vessem wegens ongesteldheid. De notulen werden na voorlezing on veranderd goedgekeurd. Er is ingekomen een brief van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling, dat de heer S. Hage met ingang van 6 Maart is herbenoemd tot burgemeester. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer Goudzwaard liet woord, en wenscht <Ten voorzitter iu hartelijke bewoordin gen geluk mei zijn herbenoeming. Spre ker hoopt, dat deze komende 6 jaren voor den voorzitter een aangenamer werkkring zullen geven dan het vorige tijdperk, en hoopt verder op een ge- nocgelijke samenwerking, welke naar spreker hoopte, moge zijn tot bloei van de gemeente. De voorzitter dankt den heer Goud zwaard voor zijn gelukwenschen. Spre ker hpopt met liem, dat zijn arbeid niet te vergeefs moge zijn, hoewel in deze crnslige tijden van zijn krachten veel wordt gevraagd, en dat hem verder de krachten worden gegeven steeds met op gewektheid en ijver zijn taak te vervullen. Spreker dankt hem voor de groole mede werking, die hij gedurende de G jaren heeft mogen ondervinden,» en beveelt zich ten slotte wederom tot samenwer king aan. Een woord van dank wordt ook ge richt tol den heer Joh. Elenbaas, oudsten wethouder, voor den steun aan den voor zitter verleend, alsmede verder lot den geheelen raad. Spreker zegt, dat hel op hel oogen blik geen gcnoegclijke tijd is oni het voorzitterschap weder te aanvaarden, en hoopt, dat God hcni de krachten moge geven zijn moeilijke taak met vrucht en blijmoedigheid le vervullen, opdat ze moge strekken tol bloei der gemeente. Ten slotte richt dé voorzitter zieli nog niet een enkel woord tot den secretaris. Ook hem wordt hartelijk dank gezegd yoor de gróote en altijd bereidwillige medewerking-, dje spreker steeds van hem ondervindt en hóópt ook, dat zijn werkzaamheden mogen zijn tol bevor dering van den wélstand der gemeente. Verder doel de voorzitter mededeeling dal Burgcm. en Welh. lol lijdelijk on derwijzer hebben benoemd den heer J. Rijnberg te Sl.-Annaland. Vervolgens dat op 25 Februari de loopsleigei* is be schadigd geworden door een aanvaring dooi; een korstoomboot van n schipper uit Yerseke. De schade beloopt een be drag van l' 10,57. Er zijn door Burgen», en Welh. reeds pogingen in hel werk gesteld dit bedrag te doen betalen, tot heden echter zonder gunstig resultaat. In de derde plaats zegt de voorzilter hebben Burgen», en Wetl». ter uitvoe ring van het raadsbesluit bij den Slaat der Nederlanden een geldleening aange gaan van f 4500, legen een rente van 5 pCt. Spreker leest de desbetreffende overeenkomst voor. Voorts is ingekomen een verzoek van J. van Zuidland, om liet abonnement van een paard voor de vuilniskar le vërhoogen met 1' 50 en te brengen op f 325. Burgem; en Welh. sletten voor het abonnement te verhoogen met 1' 25, wat niet algemeene stemmen wordt aange nomen. Daarna wordt de begrooting van 1914 ér. 1915 gewijzigd. Dc voorzitter schorst de openbare ver gadering en gaat men over in een be sloten zitting. Na heropening der vergadering wordt met algemeene stemmen besloten nog 50 M. buizen aan le schaffen en die te leggen in de sloot, liggende langs de woning van den heer F. Kik. Daarna wordt dc zitting nogmaals ge schorst tot behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag en dat der belasting op. de honden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1