Oorlogso verzicht. zoek over den moord werd van de hand gewezen. Geen souvereine staat kon een dergelijken eisch inwilligen. Een ultimatum werd hierop inge diend. Toen daaraan niet werd vol daan, werd de oorlog verklaard. Dit feit zal met een zwarte kool in de geschiedenis worden aangeteekend. Rusland mobiliseerde zijn leger. Duitschland verlangde, dat Rusland de mobilisatie zou afgelasten. Toen Rusland echter daarmede voortging, verklaarde Duitschland aan Rusland den oorlog.' 'Alsnu wérd ook Frankrijk, Rus- land's bondgenoot, in den oorlog be trokken. En toen vaststond, dat Duitschland zijn troepen door België zou laten trekken, teneinde Frankrijk binnen te rukken, verklaarde Engeland aan Duitschland den oorlog. De weigering van België Duitsch- land's leger verlof van doortocht te verleenen, was rechtmatig. Na d.e' krijgsverrichtingen in Bel gië en Frankrijk te hebben opgesomd en na gewag te hebben gemaakt van de uitgebreide versterkte frontlijnen, die zich van Nieuwpoort tot Belfort uitstrekken, waar de legers in loop graven tegenover elkander liggen, merkte spreker op, dat van beide zijden aanhoudend beproefd werd door de frontlijn heen te breken, maar fót heden toe steeds met een negatief resultaat. En zoo heeft men ook op het Oostelijk óorlogstcrrein van de Oost zee tot de grenzen van Rumenië toe een soortgelijke frontlijn. Aldus houden de oorlogvoerenden elkander in strategisch evenwicht." Ook op zee, waar de duikboot een groote rol speelt, is nog geen be slissing gevallen. Wel zijn tal van schepen in den grond geboord, waar door vele soldaten bun graf in de golven vonden. Uit 't gebruik der duikbooten blijkt, dat een kleine staat geen groote oor logsschepen als de dreadnoughts, van noode heeft. Het resultaat van zeven maanden oorlog is, dat wjj nog even ver zijn als op den eersten dag der oorlogs verklaring. Spreker schetst hierop in levendige kleuren de ellende en verschrikkin gen van dezen oorlog, waar twaalf k vijftien millioen menschen in loop graven en op de slagvelden gebrek lijden, millioenen mannen in de krgcht van hun leven een. ontijdigen dood sterven, of verminkt of in hun gezondheid geknakt zich door bet leven moeten slepen, waar duizende weduwen haar cchlgenootcn, en dui zende meisjes, haar geliefden bcwce- nen. Geheele stedengrooter dan Zierikzee, zijn met den grond gelijk gemaakt, geheele landstreken platge trapt en verwoest, een wereld van kunst is vernield, de schoonste bouw werken, waaraan geslachten hebben gearbeid, zijn platgeschoten of ver brand. Met dezen oorlog staat de toekomst van geheele rassen op het spel. Zoo viert dan het inilitairismc, dat als een alp op de borst van Europa gedrukt heeft, zijn bloedigen triumf. iVelen meenen, dat Oostenrijk een zware verantwoordelijkheid heeft op zich geladen. Oostenrijk had aan Ser vië 'n lastigen buur. Servië was vroe ger een groot Koninkrijk. En 'nu droomt men in dit rijk van 'n Groot- Scrvië. Alles wat Servisch geweest is en de Servische taal spreekt wil men van Oostenrijk trachten terug të^krijgen. Natuurlijk is dat onzinnig. >Want dan zouden wij Nederlanders evengoed van Duitschland Cleef kun nen terugvorderen, dat eenmaal lot Nederland behoord heeft. Oostenrijk heeft echter alle gema tigdheid uit het oog verloren. Het moest begrijpen, dat het met Rusland in'botsing moest komen. Italië heeft Oostenrijk er voor gewaarschuwd om niet tot het uiterste over te gaan. Oostenrijk antwoordde, dat Rusland niet klaar was. en dat, mocht Rus land beginnen, hel Duitschland ach ter zich heeft. Italië zeide, dal het niet tot een oorlog met Rusland be perkt zal blijvenmaar dat ook Frankrijk en Engeland er aan zullen deelnemen. Aan een oorlog met En geland wilde Oostenrijk echter in het checl niet gelooven. Maar het is ge leken, dat Italië gelijk heeft gehad. Hadde Oostenrijk gedaan, wat Italië wilde, namelijk de zaak overlaten aan het Arbitragehof te 's-Hage, dan ware de oorlog niet gekomen. De verantwoordelijkheid van den oorlog is voor de andere mogend heden moeilijk te bepalen. Duitsch land erkent, dat Frankrijk door Rus land is medegesleept. In Rusland is hel altijd de oorlogspartij der groot vorsten geweest, die den oorlog met Japan op haar geweten heeft. Men is geneigd aan te nemen, dat de Czar om den binnenlandschen toestand den oorlog niet gewild heefl, anders ware Rusland wel in de Balkanoor logen tusschenbeide gekomen. Rus- land's politiek is echter steeds ge weest om den Slavonischen,broeder, die in het gedrang kwam, bij te staan. Had de Czar zich tegen dezen oorlog verzet, wellicht had het zijn Iroon gekost. Duitschland heeft zich moeite ge geven den oorlog tot Oostenrijk en Servië te beperken, maar heefl Oos tenrijk niets laten weten, dat hel Oostenrijk tegenover Rusland alleen zou laten staan. Duitschland liet Oos tenrijk niet laten weten, dat het hem niet als bondgenoot te verliezen en zoodoende volkomen geïsoleerd Ie staan. Engeland strijd I alleen voor hel internationale recht, strijdt alleen voor de neutraliteit van de kleine staten, strijdt alleen voor de ideëelc beginselen, wordt gezegd. Daarop valt echter wel wat af te dingen. Spreker meent, dat Engeland alleen vecht voor zjjn belang, dal op het spel staat. Den oorlog heefl Engeland niet gewild. Grey heeft het onmogelijke beproefd dien te remmen. Een oorlog op het vasteland is in Engeland steeds impopulair. Maar het voelde, dat het aan dezen oorlog niet kon ontsnappen. Spreker ging hierop bespreken de oorzaak van den haat in Duitschland tegen Engeland. Na 1870 is Duitschland een mach tige staat geworden, ook op industri eel en commerpiëeL gebied. Op veler lei terrein streefde 'I zelfs Engeland voorbij. Engeland zag dat met leedc oogen aan. Ook zag het ongaarne Duitschland's wapeningen ter zee Het zocht daarom toenadering tot Frankrijk, en Frankrijk bracht Rus land en Engeland tot elkaar. De Triple Entente ontstond. Dit was geen verbond maar een afspraak één lijn te trekken in de internationale politiek. Duitschland trachtte een invloeds sfeer in Marokko te verkrijgen. En geland verhinderde datheigeen aanleiding gaf lot ontstemming in Duitschland, dat nu zijn bewapenin gen ontzettend uitbreidde, ten einde in staat te wezen eventueel zijn wil door te zetten. Engeland trachtte de groote machts uitbreiding van Duitschland tegen te gaan. Het was er steeds op uit te voorkomen, gelijk de historie be wijst, dat een staat op het vasteland te machtig werd. Het begreep, dal, indien Duitschland Frankrijk ver pletterde, Engeland voor de keuze stond of een sloep te worden varend in het Duitschc sop, of den kolossus te lijf te moeten gaan. Daarom sprong Engeland Frankrijk bij, gelijk bet indertijd Pruisen in den oorlog tegen Napoleon heeft bijgestaan. Deze oorlog is een strijd om de wereldheerschappij. Het is volgens spreker geen economische oorlog, al wordt ook met economische wa llenen gestreden. Wel zal de partij, die overwint, economische voordee- len bedingen. Ook is deze oorlog geen kapitalis tische oorlog. Alle standen toch der samenleving worden door de rampen des oorlogs getroffen. De offers in bloed worden door alle klassen der maatschappij gebracht. Bovendien is door den oorlog de waarde van lal van bezittingen aanmerkelijk vermin derd. Alle kapitalen, hoe ook belegd, worden in deze veelbewogen tijden mei vernietiging bedreigd. Tal van industrieën zijn door gebrek aan Tondstof stop gezel. En waar velen un geld in effecten belegd hebben, is de daling der effcctenkoersen voor hen een onmiddellijk verlies. En nie mand kan z,eggen, óf die effecten nu l scheurpapier zullen worden. Slechts enkele industrieën hebben belang bij den oorlog. Het is de hartstocht naar macljl, hel zoogenaamde imperialisme, dat tol den oorlog gedreven heefl. Dan gaat macht boven rcchl. Het militai risme met zijn leus, si vis pacem. para helium, is in de laatste 10 jaren de vloek van Europa geweest. Feite lijk geldt in de praktijk de leer, dal de begeerlijkheid van een volk recht matig is, ais een volk de macht heefl die begeerlijkheid te verwezenlijken. Daartegen baat slechts één genees middel. Hel rechtsbewustzijn der vol keren moet op een hoogor peil ge bracht worden. Wanneer het sterkere volk 'l land van een zwakkere natie binnendringt, dan is dit een misdaad. Als dit bewustzijn doordringt, zul len betere tijden voor de volkeren aanbreken. Boven het Vredespaleis in Den Haag staat ,,si vis pacem, cole justi- tiam" (indien gij den vrede wilt, oefen gerechtigheid Wordt deze leus de leidende der beschaafde volken, dan zal niet langer het geweld, maar het recht de verhouding der volkeren regelen. Gehoopt wordt, dat uit al deze el lende een nieuwe orde van zaken zal geboren worden, waagn bet recht zal kunnen hccrschen. Als de vol keren zullen ter neerliggen en do stem van de menschelijke rede komt aan het woord, en het ..Vrede .op Aarde" zal weerklinken, dat dan de machtige gewetenskreet vernomen worde: „dat nooit ivecr Als het wapengekletter verstomd is en de vrede tol stand gekomen is, dat dan allen samenwerken in één ge meenschappelijk streven te zorgen, dat in de gemeenschap der volken niet langer het geweld, maar hel recht zal heerschen. (Daverende toe juichingen). Een geluk is het. dat ons land bui len den oorlog gebleven is, in weer wil dat in de onmiddellijke nabij beid van onze grenzen de oorlog reeds 7 maanden woedt. Geen vreemde sol daten hebben onzen bodem betreden tenzij als geïnterneerden. Duitschland heeft om strategische en economische belangen onze neu traliteit geëerbiedigd. En Engeland, dat zeide op te komen voor de neutra liteit van de kleine staten, kan op onze neutraliteit geen inbreuk ma ken, wilde liet niet de publieke opi nie tegen zicli innemen. Maar dat wij buiten den oorlog ge bleven zijn, is ook Ie danken aan de wijsheid van onze regecring, die, alhoewel zich netelige kwesties voor deden, die ons land in conflict kon den brengen, het schip van staat mei groot beleid door al de klippen, waarop het stranden kon, heefl liecn- geyoerd. En wanneer spreker ge waagt van de regeering, dan bedoelt hij daarmede in de allereerste plaats Hare Majesteit de Koningin. De re gecring heeft het buitenland weten Ie overtuigen van de eerlijkheid van Neerland's bedoelingen. Aanvankelijk werd ons land door de strijdende partijen met groote achterdocht ga degeslagen. Van die achterdocht is thans niets meer overgebleven. Men weet, dat Nederland vast besloten is zijn neutraliteit tegen elkeen, en des noods met kracht van wapenen te verdedigen. Spreker brengt hiervoor een woord van hulde aan deze re gecring. (Daverend applaus". Ook ten aanzien van hef binnen- landsch bestuur heeft de regecring met wijs beleid gehandeld, en ge tracht de kwade gevolgen van den oorlog te verzachten. Nederland toch lijdl onder den oorlog. Er hecrscht veel werkeloos heid in de steden, de prijs der levens middelen is tot een onrustbarende hoogte gestegen, de havens worden door veel minder schepen bezocht, lal van lakken van handel lijden groole schade, vele industrieën, zoo als de belangrijke oester- en mossel- cultuur in Zeeland, kwijnen. Slechts enkele industrieën hadden het niet slecht. En ook de landbouw heeft, gelijk spreker aantoonde, in 1914 een voorspoedig jaar gehad. En zoolang het den boer goed gaal, gaal hel den staat niet slecht. Besprekend de mobilisatie, zeide spreker, dat meer dan 200.000 man meer dan zeven maanden buitenge woon onder de wapenen zijn. Veien zijn gescheiden van hun gezin, velen lijden schade in hun zaken. Het is voor een Kamerlid een hard gelag te moeten stemmen voor een wetsontwerp de lichtingen onder de wapenen te houden. Maar waar de regeering de volle verantwoordelijk heid draagt voor de veiligheid van het land, daar mag men haar daar toe de middelen niet onthouden Dank zijn wij echter verschuldigd aan die mannen, die door hun lang verblijf onder de wapenen zulke zware offers voor I vaderland bren gen. Ter zijner tijd moet die dank zich in daden toonen. Duizenden toch hebben schade geleden. Velen verlo ren hun betrekking, velen zagen hun zaken verloopen. Het is een eere schuld voor ons mede te werken, die mannen maatschappelijk weer op de been te helpen. Door de afdceling Zierikzee van Volksweerbaarheid is een oproep ge richt tol vorming van een vrijwil li gen landstorm. Spreker steunt dien oproep. Achter de landweer sta eert krachtige landstorm. Deze kan in oorlogstijd tal van diensten bewij zen. waarvoor georganiseerde troe pen noodig zijn. Door deelneming aan den landstorm verhoogt men de weerbaarheid van ons volk Weldadig heelt het aangedaan de vastberadenheid, waarmede bij de mobilisatie ieder man is opgekomen. Gebleken is, dat.als de nood aan den man komt, ons oud volkskarakter niet verbasterd is. En bij 't gevaar, dat ons omringde, zijn alle partijgeschilleu verstomd. Er waren geen liberalengeeii anti-revolutionnairen, geen socialis ten meer. Zes millioen Nederlanders stonden eendrachtig geschaard ojn ons nationaal vaandel. Stormachtige bijval Moge die geest van eendracht nawerken' Moge, als de politieke strijd hervat wordt, met minder hef tigheid en met meer waardeering van ieder s standpunt gestreden wor den! Spreker dankt '1 publiek voor zijn aandachtig gehoor. Als wij elkander weerzien, zal veel over onze hoofden zijn heengegaan. Wij welen niet, wat de naaste toekomst in haar schoot verbergt. Maar als, wat God ver hoede, ons land in den strijd mocht betrokken worden, dat dan ons volk in dat ernstig tijdsgewricht zijn roerii- ijk verleden zich waardig toonc, en zijn recht op een eigen volksbestaan bewijze. (Levendige toejuichingen). Hij hoopt evenwel, dat spoedig de vredesduif met den palmtak uil den zondvloed van ellende moge ver schijnen. en "lat ons land uit de ge weldige crisis behouden zal Ie voor schijn komen. (Langdurig applaus De voorzitter bedankt mr, Patijn voor zijn welsprekende redeen hoopt, dat, als hij over een naar jaar weer jnoclit. optreden, ^lil zal wezen in een ongerepfNederland, ongerept óok wal deze provincie, eij wat onze overzeesebe bezittingen betreft En met dezen wensch werd de vergade ring door ticiii gesloten. Krijgt men de Fransche on Engel- sclie oorlogsberichten onder de oogen. dan kan men uit deze dagelijks lezen, dat het leger der verbondenen loop graven genomen en hernomen licèfi, zooveel Kilometer vooruitgekomen is, en den vijand ontzettende verliezen heeft toegebracht. Krijgt men daarentegen de Duit- sche berichten onder de oogen, dan hebben de Duitschers de aanvallen der bondgenooten schitterend afge slagen, zooveel gevangenen gemaakt, loopgraven veroverd, gn eveneens den vijand belangrijke verliezen ver oorzaakt. Welke berichten zijn nu de juiste? De Germaansclie of de anti-Ger- maansche? Men boude liet ons ten goede, dal wij ter wille van de neutraliteit ons van een antwoord onthouden. Alleen wenschen wij te verklaren, dat al waren ook al die berichten volkomen juist, zij nog geen groot gewicht in de schaal leggen, want een beslissing brengen zij niet. Van uit hét groote Duitschc hoofd kwartier komt de tijding, dat nu de geheele oorlogsbuit geborgen is, zon der dat de Russen ondanks hun krachtige tegenmaatregelen, dit aan de Duitschers konden verhinderen. Bij Rawa schijnen de Duitschers een klein succes behaald Ie hebben. Zij maakten 3400 Russen krijgsge vangenen en vermeesterden lli ma ch in ege weren. De machtige vloot der verbondenen beschiet nog voortdurend de forten, die de Dardanellen bestrijken. Men is wat de forceering der forten be treft pas in Genesis. Daar zal nog menig schot gelost moeten worden, alvorens de verbondene schepen in de zee van Marmora zijn. Want hel oorlogsspel hegint eersl van het mid den van de zeestraat af tot de zee van Marmora toe. Het is er natuur lijk om te doen zich van Constantino- pel meester te maken, dat dan aan Rusland als oorlogsbuit zal toege wezen worden. Bulgarije en Rumenië zien me.t leed» oogen hel bombarcfemenf. Zij hebben nog liever den Turk dan den Rus in Conslantinopcl Het is ook zoo met Griekenland geschapen. Maar nu schijnen de verbondenen aan Grie kenland t«- hebben aangeboden de Acgeïsche Zee tot een Grieksche bin nenzee te maken, en de grenzen van Griekenland tol in de nabijheid van Constantinopel le willen uilbreiden. Venizclos, de Grieksche Minister-Pre sident. schijnl voor die verlokkelijke aanbiedingen gezwicht le zijn. maar toen hij daarmede hij den Koning kwam. ontmoette hij feilen legen- stand. Nu heeft Wéni/.eloS in de Ka nier verklaard, dal hij zijn ontslag nam. daar de Koning zijn politiek niet goedkeurde. Welke houding Grie kenland nu zal aannemen, is nog niet le bepalen. Hel begunstigt reeds de Entente gróotelijks door te gedoógen. dat baar vloot de Grieksche havens als basis voor haar operaties tegen de Dardanellen gebruikt Amerika schijnt voor de plannen van Japan ten opzichte van China allesbehalve gunstig gestemd te we- z.eii. De Amcrikaansche gezant onder handelt voortdurend mei Joeansjikai. Aan deze onderhandelingen hcchl men in China groote beteekenis. In verband hiermede is het goed er op te wijzen, dat de toorn der Japan- sche pers steeds heftiger wordt. Men dringt daarin er op aan, dat Japan den strijd met elke groote Mogend heid in casu Amerika), die het weer staat. moet aanbinden KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. Kerk. Te Amsterdam ia overleden dr. A. J. H. W. Brandt, eedort 1903 lioogleeraar, •edort 1910 oud-hoogleernnr in de theo logie aan de gemeentelijke universiteit aldaar. De overledene was te voren o. a. predikant te Zierikzee 1884— 1S91) en hoogleeraar aan hel Evangelisch Lu- therech Seminarie te Amsterdam. ST.-FILirSLAND. Woensdag 10 Maait 'snam. 2 uur ds. Loran. Ond-Geref. Kerk. Woonsdng 'a voorin. 9 -, 'sram. 2 - en 'eavond6 5} nur, ds. Boonc. Gcref. Kerk! Beroepen to Driebergen d». II. Meijer te Brouwershaven. Aanbestedingen, Verknopingen, en*. ST.-ANNA1. \ND8 Manrl. Bjj de lieden alhier gehouden aanbesteding van het werk aan den Snzaunapolder, weid aannemer do lieer Elenhaas alhier voor f 9200. Soe.-dem. burgemeester. De waarnemende burgemeester van Amsterdam wethouder dr. N. M. .loaephus Jitta, is ongesteld, in diens plaats treedt als waarnemend burgemeester op wet houder F. M. Wibaut. Amstordam heeft dus thans een sociaat-demoeratischen burgemeester. -- Schoolkinderen als Propagandisten. In aansluiting aar. vroegere mede- deelingen over het bijeenbrengen van goud door schoolkinderen, wordt uit Frankfort aan 'n Duilsch blad geschreven: Den 22 Februari maakte dedireotriee van een particuliere hoogere meisjes school hier ter stede aan haar leerlingen bekend, dat de inrichting een inzameling van goud zon beginner, en zjj beloofde een vijjen dag, zoodra de eerste 10,000 mark b]j elkander ronden zjjn. liet resultaat was verrassend. Reeds don 25en konden aan de directie 12000 mark overhandigd worden, welke echter lot den 27en (oi over 16000 mark toeoamen en waar nog steeds bijkomt. De verzaraelaarslers kregen haar betooniog in den vorm van den hf looiden vrijen dag. Men doet altijd dezelfde ervaring op: Wie het verstaat, de kinderen voor ren zaak van algemeen belang warm te maken, die wint in hen onvermoeide en offer vaardige propagandisten, en die bereikt door hen dikwijls veel meer dan met alle aanmaningen en oproepen aan volwassenen. Men moest daaraan thans ook voor andere doeleinden dan voor de gond ii zameling denken, vooral voor de noodzakelijke spaarzaamheid met levens middelen, kinderen zjjn gewillig, be grijpen veel sneller dan vele ouders, dat het een schande is in oorlogstijd do munitie voor den strijd achter het front -- en brood, aardappelen, vleesch en zelfs keukenafval zijn tegenwoordig munitie, even gewichtig als patronen en geschutdoor nalatigheid of door grenzelooze gemakzucht te verkwisten.1 Maar ook voor het leekenen der ooriogsleening, voor het inzamelen der volksgaven zjjn de kinderen voor treffelijke helpers. Wij welen uit ver halen van leeraren met welke belang stelling de kinderen op school al deze onderwerpen aanhooren en hoe blij ijj zijn, zelf daarin iets te mogen meedoen. TELEGRAMMEN. s-GRAVENHAGE8 Maarl. De nieuw benoemde burgemeester van Amsterdam legde heden alhier be zoeken van kennismaking af bij do Ministers en hij enkele andere auto riteiten. In verschillende Nederlandsche bladen werd hedenochtend melding gemaakt vau een beweerde gesloten overeenkomst tusschen Engeland en andere landen, onder welke ook Ne derlaiul, betreffende consigiieeren van voor die landen bestemde voeding-, middelen, liet verbod van wederuit voer van die goederen en het toezicht dat aan Britsoho consulaire Verlegen woordigers- ter zake zou zijn op gedragen. Naar wij uit de meest be voegde bron kunnen mededeelcn' is en overeenkomst als bedoeld, wat Nederland betreft, niet tot stand ge komen, noch in voorbereiding

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2