ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 Februari 1915. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Uit, Stad en Provincie. (Zlerlkzeesclie Courant). ABONNEMENT, Pr'lj» per drie maanden P'ranco per post Voor het buitenland per jaar Afronderljjke nummers Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. f 1,80. - 1,60. - 10,-. - 0,06. 7lste JAARGANG, N*. 9662 Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitsawar-Hoofdredactour FRAMKEL. ADVERTGNTIEN. Van 1—3 regelsf 0,30. Elke regel meer0,10. Reclames per regel-0,16. Bij contract belangrijke korting. 1 [«ending op den dag ran uitgave viidr I.IO ure. INRlti. Omtrent de verbanning van den zoo machtigen en zeer ge vreesden sultan van Ternate vernam de Mak'assaarsche Cr/, het volgende: Uil het Onderzoek, gehouden naar aan leiding van den moord op controleur Agerbcck, moet zonneklaar gebleken zijn, dat de sultan van Ternate van liet voor nemen van de moordenaars volkomen op de hoogte was. Medio December werd hem door den resident aangezegd binnen 8 dagen liet bestuur op de hoogte tc stellen van den toestand van zijn sul tanaat. Den 23sten van die maand ver liet hij per rijtuig zijn woning om zich naar het residentiehuis te begeven, om met den resident een inspectie op dc eilandjes te maken. Nauwelijks was hij uitgereden en had het complex van sul tan's gebouwen gepasseerd of tl it werd door troepen omsingeld. Alle geweren van zijn lijfgarde, ongeveer 300 stuks, -jflicrden in beslag genomen en aan boord van Hi*. Ms. „Mataram ingeleverd. Bri gades infanterie en gewapende poli lie patrouilleerden in de Europeeschc wij ken zoodanig, dat geen enkel deel daar van onbeschermd bleef. De „Mataram kruiste voor het suttansgebouw heen cn weer, hetgeen door de diepte van hel water op een afstand van ongeveer 50 meter mogelijk was. Inlusschen volgde tie sultan een plan geheel buiten zijn weten beraamd en keurig in elkaar gezet. Met den resident begaf hij'zich naar den steiger, waar zij .plaats namen in 'rt stoom sloep vau de ..Matararn'V'Wrrtn-n:! men zich rechtstreeks naar het ter reede liggend gouvernements-vaartuig „Zwa luw" begaf. Deze stoomer was reeds ge heel tot vertrek gereed: stoomde op, de sloepen geheschen, het anker gedeelte lijk gelicht. Nog een oogenblikje bleef de resident, toen stond hij op cn verliet langs de statietrap den stoomer, en de eens zoo machtige potentaat ging een hem onbekende toekomst tegemoet ZUID-A FRIK A BLOEMFONTEIN, liet getuigenver hoor in de zaak tegen De Wet, gaf blijk van geheime vergaderingen, welke zijn gehouden, op een waarvan Dc Wet zijn plan bekend maakte, een deputatie naar Pretoria te zenden. Voorts bleelc, dat De Wet bij een andere gelegenheid, toen hij burgers toesprak, protesteerde tegen de expeditie naar hel Duitsche gebied, er aan toevoegende, dal de re geering geweigerd had een deputatie te ontvangen, welke naar Pretoria was ge zonden. Hij zeide, dat de burgers naar huis moesten gaan en de ontwikkeling der zaken afwachten. Een ander getuige verhaalde, dal De iWet te Vrede bekend maakte, dat hij en zijn volgelingen Maritz te Kimberley zouden ontmoeten, vervolgens naar Pre toria zouden oprukken en de Britsche vlag neerhalen. De Wet zeide niet langer de handelwijze van dc regeering te kun nen dulden. Hij kon wapenen van do Basuto's krijgen, doch dat was tc ver nederend. Hij zou den Duitschers om wapenen vragen. Steenkamp en Joubert, die als sprekers in deze vergadering op traden, werden als spionnen gevangen genomen. Joubert deelde mede, hoe De Wet den uitslag verhaalde van zijn on derhoud met Hertzog. Het scheen, dat Botha aan Steyn had geschreven, er op aandringende, dat deze zijn invloed zou gebruiken om een opstand tc verhinde ren. Steyn had Hertzog aangewezen om met de Wet te gaan spreken. Botha stelde aan De Wet voor, dat deze onder vrijgeleide naar Pretoria zou gaan, 0111 met de regeering te onderhan •delen. De Wet weigerde en antwoordde, aai Botha moest aftreden en toestemmen in het uitroepen van een republiek. Wij geven bovenstaand verslag over het geding tegen generaal Dc Wet onder voorbehoud. De berichten, die van de Reuter-Cor respondenten uit Z.-Afrika komen, zijn reeds herhaaldelijk zeer partijdig ge bleken, Zoodra de Hollandsch-Zuid-Afri- kaansche bladen uitkomen, zullen meer betrouwbare verslagen over het proces- De Wet gepubliceerd worden ENGELAND. Tusschen de 3000 en 4000 arbeiders, werkzaam aan de Victoria,- cn Albert- dokken te Londen, hebben Maandag het werk geslaakt. Aanleiding tol de staking was hel in dienst nemen van nieuwe arbeiders. De staking wondt niet door den Bond van havenarbeiders erkend, daar de stakers op eigen initiatief ge handeld hebben, Inlusschen blijven veel goederen, die ingescheept moesten wor den, op de kaden liggen. Ook op jdc scheepswerven der firma John Samuel White Co Ie Cowcs, is een staking, uitgebroken, wegens het in iiensl nemen van niet bij den bond^ aangesloten arbeiders. duitschlanil Voor de drooglegging van de moeras- streken, de ontginning van woeste gron den cn den aanleg van dijken, waarbij 30.000 Russische krijgsgevangenen wor den gebruikt, zijn op het oogenblik ver- eenigingen gevormd geworden. De staat draagt een derde van de kosten, terwijl de nnodige gelden op gunstige voor waarden worden verstrekt door de Kur- maerkische Rilterschaftliche Darlehns- kassc. De totale kosten bedragen per morgeit 6 a 8 mark. NEDERLAND. ZITTPHEN. Na eon korto ziekte is alhier overleden jhr. rar. D. O. Engelen, geboren 1844, sinds 1888 rechter, sinds 1897 President der rechtbank te Zntphen. Wegens 70-jarigon leeftijd had hij met 1 Januari ontslag gekregen, welk ontslag op verzoek met I Mei zou ingaan. Mr. Pingelen vcaa lema-.iu van gtföoWn naam op strafrechtgébied en nam, ook met betrekking tot 't maatschappelijk werk, in Nederland een eerste plaats in. Ilier ter stede was hij sinds 1891 raadslid en voorts was hjj bestuurslid of voorzitter vau tal van vereenigingen, zooals het Nut, den Voiksbona, de ambachtsschool, Huisvlijt, Physica, Kindervoeding. Wat kon strekken tot verbetering van onder wijs, van sociale toestanden, tot voor uitgang, kon op zijn steun en toewijding rekenen. Heel zjjn leven bewoog hij zich in allerlei kringen, ook onder het volk, vandaar zijn bizonder vermogen, om de beklaagden voor de rechtbank te vatten en recht te doen wedervaren. Mr. Engelen noemde zichzelf katheder socialist. Hij was democraat, maar volgde niet de lyn van eenige kiesvereeniging, wat by sommigen wel eens ontstemming wekte. Zijn heengaan is een zwaar verlies voor Zutphen. Zijn opgewekte, leven- aanbrengende persoonlijkheid zal in tal van kringen en by vele gelegenheden gemist worden. By de opening der strafzitting van Woensdag wydde de waarnemende president der rechtbank, rar. dr. W. ridder van Rappard, een woord aan de nagedachtenis van rar. Engelen, waarbij de eerste verdediger, mr. J. Solner, zich aansloot met de betuiging van zijn deelneming in het verlies. Wij hebben dit stuk uit de Zutph. Ct. overgenomen, omdat Jhr. D. O. Engelen by allen, die zyn nog zoo kort geleden in „Algemeene Ontwikkeling" gehouden lezing hebben bijgewoond, een aangenamen indruk heeft achtergelaten. HAARLEM. Sedert 8 dezer haddon de bewoners van de Koolflteeg alhier geen teeken van leven bespeurd in per ceel 19 van deze steeg, welk huisje be woond werd door mej. S. van Schinkel. Woensdag heeft de politie daarom de deur opengebroken; zij vond het lijk van de bewoonster, die, naar uit het medisch onderzoek bleek, tengevolge van hart verlamming was overleden. ROTTERDAM. De recherche heeft in een logement hier ter stede aangehouden een schildersknecht en een sigaretten- maakster, beiden te Antwerpen woon» achtig. Beider arrestatie is door den onderzoeksrechter te Antwerpen verzocht, daar z\j verdacht worden van moord, gepleegd op mevrouw M., een gefortu neerde dame, aldaar woonachtig. Het lijk van de vermoorde dame werd in haar woning in een kast teruggevonden, De daders hebben slechts 200 francs ge stolen, het ovorige in huis geborgen geld konden zij niet vinden. De beide aan gehoudenen zijn heden in afwachting van ma uitlevering naar het huis van be waring overgebracht. DINTÉLOORD. Dc militairen van het can ton nemen t alhier hebben voor de Vnstcnavonddagen twije uitvoeringen ge geven en wel op Maandag 15 Februari in de zaal van den heer f;. v. d. Mcrbel en Dinsdag 10 dezer hetzelfde op de bovenzaal van mej. de wed. Vlamings. Hel rijk programma bood een keur van afwisseling cn verschafte aan onze ngezelenen aangename avonden. Volgens publicatie van den burge meester -zal er iedere, week Vrijdags vischafslag wórden gehouden nabij het Raadhuisom bij de tegenwoordige duurte van vleesch een goed en goed koop volks voedsel te verschaffen door tusschenkomst van de gemeente. OUDDORP. Aan het Noorderstrand alhier nabij de punt van het zg. Sprin- gert, ia aangespoeld gevonden bet lijk van een naar schatting 30= 35-jarig onbekend manspersoon, in verregasnden staat vau ontbinding vorkeerende (ver moedelijk een zeeman van de Deutsche marine). WOENSEL (N.-B.): In 't begin dezer week had onder deze gemeente een ongeval plaats met de Meyerysche tram. Zekere SI. lag, stomdronken, dwars over de rails. De tram reed over hem heen en reed beide beenen tot de knieën at. SI. werd naar het gasthuis vervoerd. rvrxyttTnajij., «o» uumu»^— Nationaal Steuncomité i9 aan het comité alhier f 678,62 gezonden als restitutie van 50 pCt. der uitgekeerde dagloonen bij do werkverschaffing over 27 Dec. tot 30 Jan. Dit bedrag is overgedragen aan het Gemeentebestuur, dat alle kosten der werkverschaffing tot nu toe betaald heeft. ST.-FILIPSLAND, 18 Febr. Ter waar schuwing, dat men zich hier boven neutraal grondgebied bevindt, waait hier van den kerktoren de Nederlandsche vlag. ST.-MAARTENSDIJK. Met het oog op eventueel uitbreken van mond- en klauw zeer onder het vee is op initiatief van den burgemeester alhier opgericht een commissie lot waakzaamheid ter be strijding of voorkoming van uitbreiding van mond- en klauwzeer. De commissie bestaat uit negen leden en is verdeeld in drie afdeelingen; iedere afdeeling heeft een bepaald gedeelte der gemeente waarover haar toezicht zich uitstrekt. Zoo zijn voor de kom der gemeente de heeren N. Polderman, J. C. Westerweel Johz., P. Kodde, J. L. Koopman en J. P. Hage; voor de polders Oudeland en Mid delland de heeren C. de Wilde Dz. en Anth. L. Hage; voor de polders Noord en Uiterst-Nieuwland de heeren W. M. Kloet en J. L. Groenewege. Dat het verkeer met België af en toe nog met groote moeilijkheden ge paard gaat, ondervond deze week ook weer de aardappelkoopman De Fouw uit deze gemeente, die de vorige week voor zaken op reis was gegaan naar Brussel. Niel dan met groote moeite, en na eenigen tijd aangehouden te zijn geweest, mocht het hem gelukken weer naar Holland terug te keeren. Niet van onzen gewonen correspondent. -ST.-ANNALAND, 18 Febr. Het mu ziekgezelschap „Accelerando" hield l.l. Maandagavond in liet hötel „de Gouden Leeuw" zijn 33e jaarvergadering, welke werd bijgewoond door 2 eereleden. Dat er ditmaal buiten de werkende leden slechts twee waren, die van hun be langstelling in 't gezelschap blijk gaven is waarschijnlijk een gevolg van de tijds omstandigheden. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met een woord van welkom tol de aanwezigen, las de secretaris de notulen voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna deed de met verlof hier aan wezige penningmeester rekening en ver antwoording van zijn beheer over het vorige jaar. De heeren I. Clarisse en A. A. Bierens overtuigden zich van de nauwkeurigheid er van. Er was een kwaad slot van f 23,19, want de uit gaven bedroegen f 176,94 en de inkom sten maar f 153,75. Hel goed slot van de vorige rekening was f 102,81®, zoodat or in kas is f 79,625. Er werd nu besloten om 'n wijziging Ie brengen in het maatschappelijk jaar der vereeniging, dat tot nu toe tot Octo ber liep. Voortaan znl het met hel bur gerlijk jaar samenvallen. De oefeningen, die sedert het begin van Augustus gestaakt waren, zullen weer hervat worden. Wel veroorzaakl dc afwezigheid van eenige werkende leden moeilijkheden, maar door 'n paar verschikkingen zal getracht worden ze te boven tc komen. Bij de bestuursverkiezing werden alle leden op één na algemeene stemmen herkozen, 't Zijn de heeren L. J. Soc- ters Pz., voorzitter; A. C. Boogaard, vicc- voorzitter; M. P. Duijzer, secretaris; W. A. Boogaard, penningmeester, en P. van Bendegom, bestuurslid. Allen namen hun herbenoeming aan. De bode, Chr. Burgers, die gedurende 1 jaar het gezelschap had gediend, vroeg zijn ontslag, maar zal het gezel schap blijven dienen tot er 'n geschikte opvolger gevonden is. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering onder dankbetuiging voor de opkomst door den voorzitter gesloten. Benoemd tot dagelijksch opzichter bij den bouw eener nieuwe school te Nieuw- en St-Toosland de-heer 1 J. Soeters Az. SCHERPENISSE. In de heden ge houden raadszitting waren de volgende stukken ingekomen; aciliVX&'ÊÖifl&.M. iaarmarklen in var- 2°. de hoegrootheid dor jaarwedde van burgemeesters, secretarissen enz., in ver schillende gemeenten; 3°. kasopname bij den secretaris- ontvanger van het burgerlijk armbestuur 4°. begrooting van hot burgerlijk armbestuur 5°. advies van de gezondheidscommissie tot onbewoonbaar verklaring der woningen van wijlen de wed. Johannes Fey tel en wed. P. Buurland. Besloten werd het huis van eerstgenoemde onbewoonbaar te verklaren 6°. dankbetuiging van don gemeente veldwachter G. «Topse voor zijn gratificatie; 7n. beschikking over de onvoorziene uitgaven over 19i4; 8°. wijziging der begrooting van het burgerlijk armbestuur 9°. af- en overschrijving 1914 10°. verslag der gezondheidscommissie 11°. vaststelling van het kohier der hondenbelasting 1916; 120, het geven in erfpacht en opstal van gemeentegrond. Besloten werd aan de successievelijke pachters wederom voor dezelfde pachtsom erfpacht en opatal toe te kennen. Daarna giug do raad in geheime zitting ovor ter bespreking van een overcompleete leerkracht. OUD-VOSSEMEER. Onze gemeente zou ongeveer 5 eeuwen oud zyn, men beweert, dat in November 1410 graaf Willem VI aan eenige edelen een ge deelte schorren, nu Oud-Vosseraeer uit makende en vier jaren later die uitgaf, waar nu Nieuw-Vosseraeer is gelegen. Er zyn echter schrjjvers, die beweren, dat Oud-Vossemeer reeds vroeger was bedykt en niet na de bedoelde uil giften. Er zouden dyken zyn, die den polder van Oud-Vosseraeer insluiten, die door vorm en aanleg getuigen van weinig kennis en ervaring. Waar dus geen juiste datums zyn aan te wyzen van bever- sching der gronden, daar kan men maar moeilijk de herdenking er van vieren Het aantal „Krulstaarten" in onze omgeving begint onrusbarend te ver minderen en de vraag komt op of voor eigen omgeving binnen betrekkelijk korten tyd geen gebrek zal gaan heerschen aan spek. Gelukkig dat de meeste arbeidersgezinnen door eigen slacht gedurende een geruimen tyd van het jaar van het noodige zyn voorzien. De tijdsomstandigheden brengen mee, dat gedurende dit winterseizoen geen openbare vermakelijkheden plaats hebben; de Rederykersvereeniging, die anders eens of tweemalen optreedt, zal thans geen uitvoering geven. POORTVLIET. Benoemd met ingang van 16 dezer tot sub-ontvanger der accijnzen alhier, de heer C. van Westenbrugge, in plaats van den heer J. Gelderblom, die wegens vergevorderden leeftijd daarvoor eervol ontslag heeft gevraagd en verkregen. WISSENKERKE. Voor een propvolle zaal gaf 16 dezer onze harmonie Apollo", met medewerking vau de zangvereeniging „Zang en Vriendschap", haar laatste uitvoering in dezen winter. Behalve 8 muzieknummers, waaronder een duo voor pistons (arr. C. Flipse) en 8 zangnummers, noemde 't programma voordrachten van Speenhof! en een komisch duet, alsmede twee blijspelen, die beide vlot van stapel liepen en een onbedaarlijk lachsucces verwierven. Na afloop bleven de danslustigen nog eenigen tyd bijeen. 29 Contribueerende leden traden toe. MIDDELBURG. Tusschen deze ge meente cn Vlissingen is een 8-jarig Bel gisch knaapje, door het opengaan van een portier uit den trein gevallen en op dc rails terecht gekomen, waardoor een bloedende hoofdwonde ontstond, welke echter gelukkig niet ernstig bleek te zijn. De vader had aan de noodrem ge trokken, waarop de trein stil hield en de kleine kon worden opgenomen en verder vervoerd. Het kind is in één der ziekenbarakken te Vlissingen opge- >men. VLISSINGEN. Aan het strand alhier is een gedeelte van een vliegtuig, ver moedelijk een Fransche, aangespoeld. De „Mecklenburg'' van de Stoom- dag behouden van Folkestone alhier teruggekeerd en bracht nog ongeveer 300 passagiers mede. Op de Engelsche kust voeren veel handelsschepen. Bi- zonderheden deden zich op de reis niet voor. VLISSINGEN. Alhier is by het fort de Nolle het Ijjk aangespoeld van een manspersoon, waarop een po?teroonn»ie met Duitsoh geld gevonden werd. De politie heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld den Belg J., wien het verblyf in het in staat van beleg verkeerend gebied was ontzegd door den territorialen comman dant en die toch nog te Vlissingen vertoefde. O N D E B WIJ S. ST.-FILIPSLAND. Op de voordracht van hoofd der school te Waterland kerkje komt alt: no I voor do heer M. v. Vliet, onderwijzer alhier. Landbouw en Veeteelt. Men meldt ons uit het eiland Tholen Het is weer in den tyd, dat de veulens geboren wordeu en welke beteekenis de fokkery heeft, aangemoedigd door de zeer hooge prijzen die zoowel de jongere als de oudere paarden opbrengen, biykt wel het best uit de omstandigheid, dat vele boeren haast geen andere paarden hebben dan veulen-merries en dat op een aantal hoeven het aantal geboren veulens naar het dozyu loopt, indien men gelukkig is met het werpen. Er is weieens de aandacht op gevestigd, dat er by vele personen om aan de paarden- keuringen deel te nemen niet de ware lust bestaat en dat in het eiland meer goede paarden aanwezig zyn, dan de aanvoer op de keuringsplaatsen zou doen vermoeden. Verbeterd bericht. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Handel en b Nijverheid van 15 Februari 1915 is aan den rijks-tuin- bouwlceraar voor Zeeland, J. P. M. Cam- man, met ingang van 16 Februari 1915 een verlof van 6 maanden tot herstel van gezondheid verleend. De rijks-landbouwieeraar te Goes is belast met de waarneming van den dienst van den rijks-tuinbouwieeraar, en zal daartoe bijgestaan worden door den lijdelijk adspirant-rijks-luinbouwleeraar, D. Bloemsma, die te Goes wordt werk zaam gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5