Gemengd Nieuws. van de Süreté générale. Want madame Béchoff, die trouwens al is afgedaald tot „la femme Béchoff', heeft de aan zegging ontvangen zich ter beschikking van de justitie te houden en kan dan ook geen voet verzetten zonder gesur veilleerd te worden. Die verhuizing heeft trouwens aanlei ding gegeven tot een heel relletje, waai-» bij de Parijzenaars, die 't bijwoonden, zich natuurlijk hoogelijk geamuseerd hebben. Eerste bedrijf, bokspartij met een. vijandig gezinde buurvrouw in de lift méh ziet, zekere dames uit zekere kringen zijn als het er op aankomt ook geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken waarbij madame Béchoff vrij gehavend uit den strijd te voorschijn kwam. Tweede bedrijf sortie van madame Béchoff onder een stort vloed van vcrwenschingen, scheldwoor den en keisteenen. Deze hulde was haar toegedacht door de voor het huis ver zamelde bewoners, voor het meerendecl bewoonsters van de buurt, die duchtig en in ronde woorden van hun meening blijk hebben gegeven. Derde en laatste bedrijf: vertrek, onder geleide van twee agenten per fiets, aan weerszijden van de taxi en twee inspecteurs, die met madame Béchoff in de auto plaats namen. Het schijnt, dat de arrestatie van haar vriend en het gevaar, dat zij zelf liep, l iet geheel onverwacht voor madame Béchoff zijn gekomen. Men moet den tijd gehad hebben haar'te waarschuwen nog vóór te Parijs het bericht bekend werd, eh daardoor is het haar mogelijk geweest een. kist mét, naar beweerd wordtzeer compromittcerende papie ren naar het hnis van haar moeder te transporteeren en te verbranden. Van zijn kant moet Desclaux ook den lijd hebben ^gehad verschillende papie ren-te doen verdwijnen. Dit is nii zoo'n wonder niet. De chique, waartoe 'Des claux en zijn vrienden behooren, is machtig en wijdvertakt genoeg oin in geval van dïcigend gevaar de vrienden te waarschuwen. Sedert zijn arrestatie doen zijn vrien den, dus zijn verdedigers, alle moeite om het misdrijf door hem gepleegd in pen gunstiger daglicht te stellen. Maar tot dusver zijn al hun pogingen afge stuit. t Heette eerst, dat de talrijke pak ketten, aan niad. Béchoff gezonden, af komstig zouden zijn van wat Desclaux, die een kleine eter is, overhield van de hem toebedeelde porties. Dit toch al vrij zonderling argument verloor heèle- maal zijn kracht, toen spottend de vraag gesteld werd door één der bladen: En de koe, die Desclaux gedurende de eerste maanden van den oorlog uit het „camp retranché de Paris" ver duisterd en naar het landgoed van mad. Béchoff gezonden heeft, was dat ook een overschotjè van zijn porties? Daarna heeft men gepoogd aan te tööijen, dat Desclaux eigenlijk geen mili tair is, en dus voor een civiele recht bank gedaagd zou moeten worden. Dat zou inderdaad iets gewonnen zijn, want de burgerlijke rechters zijn nog wel eens' voor een accoordjë te vinden. Meer dan één cause célèbre is daar om het te bewijzen: Direct daarop is de Figaro komen aantoonen, dat Desclaux sinds 1901 geregeld promotie in het leger ge maakt heeft en dat hij wel degelijk door den krijgsraad behoort geoordeeld te worden. Wat dan ook wel gebeuren zal. Intusschen neemt de zaak steeds groo- ter verhoudingen aan. Men spreekt van een groot aantal subalterne medeplich tigen en onder anderen is de soldaat, die de voor madame Béchoff bestemde pakken aan haar adres bezorgde, reeds gearresteerd. Niettegenstaande de officieel gegeven verzekering, dat Desclaux niet beschul digd wordt van spionnage, blijven er hardnekkige geruchten in dien geest loo- pen, vooral nadat .het bekend is ge worden dat Desclaux met madame Béchoff dezen zomer per auto 'n reis door Duitschland gemaakt heeft. Deze affaire, die vermoedelijk nog heel wat verrassingen zal brengen, belooft weer een schandaal te worden, zooals inen dit alleen in Frankrijk kan bij wonen. A. F. PETILLON. Uitwisseling ven gewonde krfygs- gevftn?enen. Precies 12 uur Maandagavond reed de trein langzaam het station Olden- zaal binnen. De gewonden, ten getale van 100, onder wie vier officieren, wer den begeleid door 16 heeren en 4 dames van de vrijwillige Duitsche ziekenver pleging (Roode Kruis), onder directie van den officier van gezondheid Grum- pholz. Nadat deze had verklaard, dat hij en zijn personeel zich geheel zouden onderwerpen aan de leiding van den Nederlandschen officier van gezondheid lste klasse Stürkopf, werd allen toege staan den trein .te begeleiden tot Vlis- singen, om daar de gewonde Duitsche krijgsgevangenen weer onder hun hoede naar Duitschland te vergezellen. Ter ontvangst op het station te Olden- zaal waren o. a. aanwezig de heeren N. X. Th. M. Vos de Wael, burgemeester en voorzitter van hel plaatselijk comité van het Roode Kruis, met de bestuurs leden. Verschillende dames waren aan stonds ijverig in de weer om den ongc- lukkigen allerlei vervcrsching?n te geven. Onder de gewonden waren mannen, die één of beide oogen misten, anderen één of meer ledematen; weer anderen waren op andere wijze voor hun geheele leven verminkt. En toch was de goede geest, de opgewekte stemming hun bij gebleven. Algemeen roemde men de be handeling in de Duitsche hospitalen. Nadat de dames en heeren comité leden van het Roode Kruis allen van de noodige ververschingen hadden voorzien, werden aanstalten gemaakt voor het ver bek. Ter begeleiding naar Vlissingen namen in den trein plaats 20 Nederland sche aspirant-officieren van gezondheid eri 10 landweermannen onder bevel van luitenant Swart uit Hengelo. Toen de ambulance-trein uit Olden- zaal het station Amersfoort binnenreed, werd de eerste rust gehouden. Aanwezig was 't dagelijksch bestuur van 't comité voor Amersfoort en omstreken. Eenige dames hadden versnaperingen gereed ge maakt, en toen dc trein stilstond, werden aan de gewonden aangeboden bouillon, broodjes met vleesch in vetdichte zakjes, sinaasappelen en sigaren of sigaretten. Maandagnacht te 1 uur reed de Duit sche trein met 118 zwaar gewonde En- gelschén, komende uit de richting Luik. bet station Maastricht binnen. Aan het station waren verschillende autoriteiten aanwezig. Het was een prachtige trein: alles was tot in de puntjes verzorgd. De keuken was uitstekend ingericht, ja, zelfs was er een conversatiezaal. De Engelschen waren vol lof over dc Duitsche verple ging en roemden die om hel hardst. ;l Maastrichtsche Roode Kruis deelde aan alle gewonden een pakje uit, om wonden met een lint in de nationale kleuren, bevattend elk een pijp, 'n pakje tabak en een pakje sigaretten. Verder kregen ze broodjes met vleesch, manda rijnen, cakes en chocolade-reepen, be- nëVens verschillende dranken. De trein vertrok naar Vlissingen, waarheen hij vergezeld werd door dr. Brocx. Met twee extra-treinen zijn heden (Dinsdag) de Engclsche gewonden te Vlissingen aangekomen. Op het perron was de afdeeling van het Roode Kruis aanwezig. De gewonde Engelschen werden voor- loopig ondergebracht in een loods op 't station, waar hun vanwege hel Roode Kruis voedsel werd verstrekt: terwijl zij van verschillende belangstellenden ver snaperingen ontvingen. Des avonds zijn de gewonden naar de mailboot „Mecklenburg" gebracht, waar mede heden de reis naar Engeland is voortgezet. De gewonde Duitschers zouden eerst met een Roode Kruis-boot van Engeland worden overgebracht, met welke boot de Engelschen dan naar hun land zouden terugkeeren. Dinsdagmorgen is evenwel telegrafisch bericht ontvangen, dat de Duitschers Dinsdagavond met de mail boot hier zouden aankomen. Zij zouden bij aankomst alhier eveneens worden toevertrouwd aan de goede zorgen der afdeeling van het Roode Kruis. Het is nog niet bekend, wanneer de Duitsche géwonden van hier zullen vertrekken. De mailboot „Mecklenburg" is Dins dagnamiddag te Vlissingen aangekomen. Aan boord waren 94 Duitsche gewonde krijgsgevangenen, onder wie één officier. Nadat de andere passagiers van boord waren gegaan, werden de gewonde Duit schers aan wi gebracht. Na even op brancards op het perron te hebben ge rust, werden allen in den gereed staan- den Nederlandschen ambulance-trein ge- holpén; sommigen werden gelegd op brancards in bagage-wagensanderen namen plaats in personen-rijtuigen. Duitsche en Engelsche gewonden praatten met elkaar; vooral vroegen zij elkaar, hoe zij het hadden gehad in het vijandelijk land. De Engelschen in de loods zongen hun hoogste lied, op de viool begeleid door één der zes blinden onder lien. Onder de Duitschers was één blinde. Zoowel onder de Duitschers als onder de Engelschen waren velen, die 'n arm, een hand, een been of een voet missen. De trein vertrok te 8 uur. Te halfacht werd begonnen met de Ergelsche gewonden aan boord van dc mailboot te brengen, waarmee zij heden ochtend naar Engeland zouden ver- tr ekken. Geen Etrht* dwang. Aan de Belgische vluchtelingen te Bergen-op-Zoom, die bij de ingezetenen gehuisvest zijn en van regeeringswege tot nog toe f 0,35 per dag als onder steuning genieten, is, naar het IIbid. meldt, floor den gedelegeerde van den r< geeringscommissaris, den heer L. van Hasselt, onderstaande gedrukte kennis geving toegezonden: „Krachtens bevel van de regeering be richt ik U, dat U zult worden overgc- Ede bracht naar hel vluchtoord te Nunspeet waar U huisvesting en volledig onder stand zal worden verschaft. „Die overbrenging zal geschieden per extra-trein op Woensdag den 17en Febr. 1915, des vóórmiddags ten circa 8 uur. ..Mocht hieraan door U niet worden voldaan, dan zult U, ten.spoedigste tegen Uw wil, naar gemeld vluchtoord worden getransporteerd". De correspondent van liet blad te Bergen-op-Zoom voegt hieraan toe, dat verschillende vluchtelingen weigeren aan dit bevel te gehoorzamen en daarom vóór gemelden datum zich naar andere plaatsen in ons land zullen begeven, in de hoop, dat daar tegen hen minder strenge maatregelen zullen genomen worden. Naar men méldt, vertrekken lieden per extra trein uit Bergen-op-Zoom naar Nunspeet 550 Belgische uitgewekenen. BMgtsohe vluchtelingen. Het Kamerlid Juten heeft, naar het Huisgcz. meldt, het volgend telegram ge zonden aan den Minister van Binnen land schc Zaken: „Uit België gevluchte personen, zelfs die ruim in eigen onderhoud voorzien zelfs Nederlanders niet behoorlijke be wijzen van hun nationaliteit, ontvangen van den gedelegeerd regeerings-commis- saris te Bergen-op-Zoom bevel zich te laten overbrengen naar vluchtoorden Ie Ede of Nunspeet, onder bedreiging mei den sterken arm. Verzoek in belang Bergen-op-Zoom- schen middenstand, die door toestand toch reeds genoeg lijdt, dezen maat regel ongedaan te maken". Beroepskeuze voor molsjes. In deze weken zendt het Nat. Bureau voor vrouwenarbeid gratis één „Leidraad voor Nederlandsche meisjes by de keuze van een beroep" aan iedere openbare of bizondere lagere school in ons land, die meisjes-leerlingen heeft (uitgezonderd de scholen te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, die speciale „plaatse lijke" Leidraden ontvangen). Het is de bedoeling, dat de vrouwelijke van sohool gaande jeugd dat werkje, door bemiddeling van het schoolhoofd, ter leen zal ontvangen om er haar voordeel mee te doen bjj de beroepskeuze. Wie *t werkje in zijn bezit wil hebben kan 't koopen aan het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, Jacob van der Doesstraat 68, 's Gravenhage (school meisjes, door l>emiddeling der school hoofden, h 25 ets.; andoren i\ 75 ets. franco per post). Mocht eenige gemengde of meisjesschool begin Maart nog geen Leidraad hebben ontvangen, dan hoopt 't Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid daarvan verwittigd te wordeD. Yrenwen, die den oorlog willen verslapon. In de Vossische Zeitung wordt een merkwaardig geval van oorlogs-psychose gemeld. Op een dag werd bij de politie aangegeven, dat de weduwe Betti Stoll in de Korawikstraat te Praag met haar beide dochters blijkbaar het slachtoffer geworden waren van een misdaad. Sedert weken haddeo zy de deur van hun woniog niet meer geopend. Er ging onmiddellijk een commissaris van politie heen. Op zyn geklop deed niemand open. De deur werd toen geforceerd. In de voorkamer stuitte men op een barricade. Tafels, kasten, kisten, stoelen, koffers versperden het vertrek tot aan de zoldering. De politie drong er echter door heen en bereikte zoo de eigenlijke woonvertrekken. Hier lagen in drie naast elkander staande bedden de drie vrouwen, slaapdronken, maar wakker. De oude vrouw begon, toen zy den politie man zag, opgewonden te schreeuwen „Er uit! er uit! Maak dat ge weg komt!" De commissaris probeerde de opgewonden vrouw tot kalmte te brengen. Eindelyk kwam ze wat by en zeide toen: „Laat ons met rust. Wy zitten hier sedert twee maanden af gesloten, omdat we niets van den oorlog willen weten. We willen den oorlog doorslapen Wy hebben aan niets gebrek. Wy hebben voorraad genoeg". Het bleek nu, dat de drie vrouwen voor een half jaar voorraad opgespaard hadden. Zy herhaalden telkens weer, dat sy slapen wilden tot de oorlog voorby was. In de laatste dagen hadden zy byna onafgebroken geslapen. Prettige verhoudingen. In de Donderdag te Schore gehouden Raads zitting gaf de burgemeester, de heer J. G. van Nieuwenhuyzen, kennis van zyn herbenoeming en sprak de hoop uit, weder als vroeger de belangen van de gemeente te mogen behartigen. De heer J. Verhaagen verzocht, nadat ook andere raadsleden en de wethouder den burgemeester hadden gecomplimen teerd het woord en zeide: Het verheugt my uit den mond van den voorzitter de belofte hooren, dat hy alles zal doen, wat zyn hand vindt te doen, om de belangen der gemeente te behartigen. Het is thans de derde maal, dat hy als burgemeester is herbenoemd en eerst thans hoor ik, dat de voorzitter plan heeft, de belangen der gemeente te behartigen. Ik hoop, dat deze woorden in daden zullen worden omgezet. My is, tydens myn lidmaatschap van den Raad meermalen gebleken, dat de burgemeester de genompn besluiten negeert en doet alsof er geen Raad of Raadsbesluiten bestaan. De voorzitter antwoordde niet anders te hebben kunnen handelen door gebrek aan de noodige gelden. Ken inbreker gepakt. Dinsdag middag zagen twee man personeel van de familie H. aan de Van Hengellaan te Hilversum, uit de tijdelijk onbewoonde villa dezer familie een man komen, die een grooton zak droeg. Daar dit hun verdacht voorkwam, gingen zy op hem af. De man wierp zyn zak neer en dreigde het personeel met een mes te zullen steken, als men hem niet met rust liet. Hij wierp den zak weg en ging toen aan den haal.. Imiddels was door oen auto de politie van den post aan den Trompenbergfrweg gehaald. De man was nu spoedig geknipt. Hij bleek te zijn een rijwielhersteller, woon achtig te Amsterdam. Hij gaf voor, naar Hilversum te zyo gekomen oro oud koper op te koopen. Dat hy evenmin nieuw koper versmaadde, bleek uit het onderzoek van den zak. In een bosch by de villa had hy zyn rywiel neergezet, om zich vlug uit de voeten te kunnen rtfhken. Nadat de commissaris den man een verhoor had afgenomen, 'werd hy m verzekerde bewaring gehouden. 0y zal ter beskhikking van de justitie gesteld worden. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. Eerste Kamer. Landbouwbegrootiug. Minister Posthuraa, de sprekers be antwoordend, verklaart, dat de vracht prijzen voor graanuitvoer uit Amerika niet te hoog zijn. Het resultaat eoner couferonlie met vertegenwoordigers van reederljen was, dat de regcoring minder zou betalen dan particulieren. Onderzocht wordt of bebossohing bij Haamstede mogelijk is, nu de geheelo bobossching op Schouwen wogens fiaancieele redenen moot worden nagelaten. liet paarden- uitvoerverbod zal worden vastgehoudon. Een uitvoerverbod van vleescli is ooret mogelijk nis voeder- en vleeschprijzeu in dezelfde verhonding zijn gestegen. Hst afmaken is bet beste middel tot bestrijding van veeziekten. De landbouw- bcgrooting wordt aangenomen, evenale do begrooting Suriname. Na korte discussie vyerd de bc- grooting Curasao aangenomen. Bij de behandeling der begrooting Koloniën critiseerde de lieer Colijn 's Mi nister's voornemen wijziging subsidie, voorraad bijzonder onderwijs in Ned - Indië. Tweede Kamer. Besloten werd morgen óver le gaan tol het dóen van1 een nominatie Hoogen' Raad. Na korte discussie werd aangenomen hel wetsontwerp betreffende de overeen komst tusschen Duitschland en Neder land over ongevallen-verzekeringen zon der'discussie het wetsontwerp ter her ziening van de Berner-Convenlie voor auteursrecht en twee kleinere ontwerpen betreffend vermindering van overgangs rechten bij overlijden en tijdelijke afwij king van dc Onteigeningswet. -— Hedenmiddag na afloop dér Kamer werd Ministerraad gehouden, ditmaal in het gebouw der Twcedb1 Kamér. - Nader vernemen wij, dat de ver wachting van een verbod lot uitvoer niet van vlas maar van afval van vlas, geschikt voor dc werkgarchspinncrijen^ zal worden uitgevaardigd. Met beslistheid verzekert men ons heden, dal niets bekend is van een den Gouverneur-Generaal van Ned.-fndië toe geschreven stap bij liet opperbestuur ih Nederland, welke zou strékken om hein in.de helft van 1915 le doen vervangen. Benoemd tot loodfCommisRaris te Brouwershaven, de heer H. Kuiper, adjunct-commissaris t'i Amsterdam, hy is tevens belast met de waarneming der betrekking van loodscommissaris te Zierikzse. Door hel Hoofdbeeluur der Poste rijen en Telegrafie worden drukke besprekingen gevoerd over het al of niet stopzetten van de maildiersten naar Engeland onder de huidige omstandig heden. Uit zeer vertrouwbare bi o i kan wprden medegedeeld, dat morgen uit Vliiaingen een vrachtboot vertrekt, dio de mail nicdeneemt. Vrijdag en Zaterdag a.t\ zat dit echter niet geschieden. Daarentegen zal a.s. Zondag wel een vrachtlfoot varen en in de volgende week zal dit waar schijnlijk ook eonigo dagen plaats hebben. Gisterennamiddag is oen Engelach watervliegtuig gedaald in den mond van do Westerscholde. Volgens don luitenant- vlieger was het vliegtuig eenige malen door vijandelijke kogels getroffen, waar door hot neergeschoten is. -Er werden goen bommen in het vliegtnig aan getroffen. Vliegenier en vliegtuig zyn per tor pedoboot te Vlissingen aangebracht en onder militaire bewaking gesteld. Van arabtelyke zyde wordt be vestigd, dat er geen sprake van is, dat de booten van de ilarwicblün zich thans zoodanig zouden vermomd hebben, dat zy voor Nederlandsche schepen zouden kunnen worden aangezien. AMSTERDAM, 17 Febr. BovCri de lui venwerken alhier is hedenmorgen een luchtschip van yreemdsöorligcn vorm waargenomen. Dc nationaliteit van het schip kon niet worden vastgesteld. Het verdween in N'.-W. richting naar de Noordzee. LONDEN, 17 Febr. ïn den namiddag hebben 40 Britsöhc vliegtuigen te zomen met 8 Franschc dc versterkingen tus schen Zeehnigge cp'Qstehde gebombar deerd. Iïel bombardement beeft zeer be vredigende resultaten gehad, BERLIJN, 17 Febr. (Officieel). In een slag bij dc Massurische meren, die 9 dagen duurde, werd het 10de Rflssischê leger, dat uit 11 infanterie--en een aantal (•ovalerie-divisics bestond, uit zijn ver sterkte stellingen verdreven en over dc grens geworpen. Ten slotte werd 't leger na zoo goed als geheel te zijn ingesloten, volkomen verslagen. De bloedige vér-.: liezen van den vijand zijn zeer zwaar. IIcl aantal gevangenen bedraagt ver óver de 50.000. Meer dan 40 kanonnen, be nevens 60 machinegeweren, zijn vcr^ overden een reusachtige voorraad oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. Dc Keizer woonde de beslissende gevechten bij. Maarchalk von Hindenburg jeidde de operatics, die door zijn generaals stipt werden uitgevoerd. PARIJS, 17 Febr. (Officiéél). Over het geheele front in Belgic hebben artillerie- gevechten plaats gehad. De Engelschen hebben ten Zuiden van Yperen zich mééster gemaakt van een zeker aantal loopgraven, waarom 2 dagen hevig .ge vochten werd. Tusschen de Oisc en dc Aisne bombardeerde onze artillerie met goed gevolg convooien en trocpcndcelen. Wij namen 3 K.M. loopgraven en eenige honderden gevangenen. In Champagne hebben eenige infantericgevcchlc-jorplaats. In de Argonueii worden dc gunstig vêr- loopende gevechten voortgezet. Rargeriqko Stand van Poortvliet. Over de maand Januari 1915; Geboren: Cornelia Pioter, z. van Marinufl Laban en Wille- minn Pieternella Hoek. Wilhelmjjna Hendrikn, d. van Ludovika de Vo.v wonende te Antwerpen. Pictemelln, d. van Cornelia Lak de Graaf en Aaltje Anna Snijdors. Marinis Cornells, z. van Jacob Wouter van Au on Elisabeth Cornelia Bjjl. Maria Maatje, d. van Adriaan Lindhout en Janna Maria de Hond. Maria Jozina, d. van Jacob Vroegop en Cathe rine Anthonia Giljam. Overleden: Maatje Dingena Bestebroer, 60 j., ongehuwd, d. van Joost Heyboer en Johanna Heyboer. Isabella Komelia, 19 jongehuwd, d. van Johannes de Graaf en Rachel Pieternella Lindhout. Maria de Ryke, 71 j., wed. van Antbonie Jopse; Ingezonden Stokken. St.-Mairtensduk, 10 Febr. 1914. Aan 4e Redq^tie van de ZierikzeescKê ftieit wbode te Zierikz»e. Hoe men In de twtnttgate eeuw te 8t.-Mtarten§d(jk een kolenbond opricht. Geachte Redactie Mag ik U vriendelijk verzoeken het onder staande in Uw veelgelezen blad op te nemen V By voorbaat myn dank. In onze, door waterleiding, onderhandeche verpachting en meer frissche zaakjes bekende on vermaarde gemeente, beeft men zich na langen tyd van aarzeling vermand en besloten eon kolenbond op te richten. Dat inon zulki op echt St.-Maartensdyksche wijze (bewoners van ons eiland praten van ?Smurdieksche wijze") ge daan heeft, is te begrjjpen Men heeft, nu men een daalder of acht-en- twintig stuiven» per mud moet betalen, de hoofden bjj elkaar gestoken en sprak or over, ook een bond op te richten. Maar dat moeBt nu eens eon echte christelijke bond zijn. Er mocat gezorgd worden ('t is immers Godsvrede) dat nauwkeurig het baf van het koren werd ge scheiden. Het kon no.oit te secuur gaan. Daarom moest vóór dat een vergadering werd gehouden worden uitgemaakt, wie er in bet bestuur zitting mocht nomen. Piet, Jan en JKl«as„ enfin allen die van de gewensebte kleur waren, zouden in stilte wel tegen dozen en genen zeggen, wie eL ^goed" was en wie niet. Goen liberaal of vrijzinnige, laat staan een socialist mocht er een voet in zetten, 't Lukte prachtig, want 't kwam i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2