ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 Februari 1315. (Z lerlRzeescIie C o u r a n t ABONNGIHGNT. I'rya per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste 1AARGANG, No. 9660. Oiracleuri A. J. DE LOOZE Jr. UitS...r.H..».ed.ot.ur. A. FRANKEL. AOVRRf BNTIKN. Van 1-3 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel0,16. ltjj contract hnluiigrjjlc* korting. Inzending op dén dag ran infgaïr *dur 1.3U ii.é Gevonden op den openbaren weg: Een taalboek. bril. parapluie. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Oorlogsoverzicht. Van het Westelijk oorlogsterrein wei nig belangwekkend nieuws. Het nemen toch van een enkele loopgraaf en het werpen van bommen is zóó allerdaags, dat hel den lezers geen belang meer inboezemt. Die verlangen meer ge po perden kost. En dien kunnen wij uit Noord-Frankrijk niet aanvoeren. Alleen is nog vermeldingswaardig de poging der Duitscliers, die in het Argonnen- woud de vorige week hun front naar Bagatelle vooruit hebben gebracht, om, ïia een Fransche loopgraaf door het springen van een mijn ontbloot le hebben, de Fransche versterkingen te nemen, die tusschen Marie-Therèse en Fontaine Madame gelegen zijn, en zoo doende hel gebied te bezetten, dal door die versterkingen beschermd werd. Hun poging is echter mislukt. De Franschen waren op huil qui vive, en sloegen den aanval af. Gelukkiger waren de Duilschers echter in Oost-Pruisen. Daar hebben zij, ou der aanvoering van generaal Van Eich- horn, de Russen, na hen verslagen le hebben, genoodzaakt tot den terugtocht, zoodal O.-Pruisen thans geheel van Rus sische troepen gezuiverd is geworden. Zij hebben daarbij; 2600(1 Russen gevangen genomen. Vermoedelijk was dezen de terugtocht afgesneden. Tengevolge van deze nederlaag is de hoop der geallieerden op het forcceren der Duitsclie linie door het Russische leger en zijn opmarsch naar Berlijn ten tweede male in rook opgegaan. Den eersten keer versloeg generaal on Hindenburg de Russen bij Tannenberg. Daar kreeg het Russisch leger, dat aan- gevoerd werd door Von Rennenkampf, geweldig klop. Het gevolg er van was, dat voorloopig de Russische opmarsch stop werd gezet. En nu is ook deze poging mislukt. Ware zij gelukt, waren niet tijdig vier Duitsclie legercorpsen op het bedreigde punt geconcentreerd ge.worden om de verovering van Oost- Pruisen en den opmarsch naar Berlijn te beletten, dan zouden de Duitsclie legers in Frankrijk gedwongen zijn ge worden hun stellingen op te geven en zich uit het westelijk oorlogster re in ge heel of gedeeltelijk terug te trekken, teneinde hun vaderland tegen den bin- nendringenden Moscoviet tc verdedigen. Dat ware een groote opluchting geweest voor de Franschen in het. algemeen, en voor de bevolking van liet door de Duil schers bezette Fransche grondgebied in het bizonder. Amerika heeft, tot Duitschland in zake zijn verklaring de Noordzee en 't Engel - sche Kanaal van den 18en dezer af als oorlogsgebied te beschouwen, een nota gericht. In die nota wordt Duitschland gewezen op den kritieken toestand die tusschen dc Vereenigde Staten en Duitschland zou kunnen ontstaan, in geval Duitsche onderzeeërs een koop vaardijschip van de Vereenigde Staten vernietigden of den dood van Amerikaan - sche burgers veroorzaakten. Deed zich zulk een betreurenswaardig geval voor, dan zou de 'Amerikaansche regeering ge noodzaakt zijn dc Duitsche regeering verantwoordelijk le stellen voor de han delingen van haar marine-autoriteiten, en alle stappen doen, die noodig moch ten blijken voor de beveiliging van leven en eigendom van Amerikaansche bur gers. Aan het slot der nota wordt de mededeeling gedaan, dat vertoogen zijn gericht tot de Engelsclie regeering, ter zake van een onbevoegd gebruik van de Amerikaansche vlag ter bescherming van Engelschc schepen. Op dit slot komt het juist aan. De Duitsche onderzeeërs toch zullen, wanneer de Engelschc koopvaardij sche pen zich niet meer van de Amerikaan sche vlag bedienen, ten einde veilig te kunnen doorvaren, zeer zeker elk schip, dat onder Amerikaansche vlag vaart, met rust laten, met dien verstande, dat ongerept blijft liet rechl tot onderzoek der lading, ten einde zien, of deze soms ook oorlogscontrabande bevat. Want het is van algémeene bekendheid, dat Amerika krijgsbenoodigdheden aan En geland en Frankrijk levert, cn daarmede schatten geld verdient, Naar aanleiding van de omstandigheid, dat Engeland een groot aantal handels schepen bewapent met het doel de Duit sche onderzeebooten te beschieten of door rammen te vernielen, waardoor deze handelsschepen hun karakter als zoodanig verliezen, en oorlogsvaartuigen worden, waarschuw! Duitschland drin gend de schepen van neutrale Staten van den 18en dezer af voor het bevaren der Engelsehe kustwateren. Dc zitting van de Rijksdoema is bij Keizerlijke oekaze lol half December verdaagd. De correspondent van den Times te .St.-Petersburg (het heet nu Petrograd) schrijft, weergevend zijn in druk over de Doema, dat deze besloten is den "oorlog lot 11 glorievol einde voort le zetten. Dc geestdrift in deze vergade ring was, zoo meldt deze correspondent, zóó groot, dat de debatten telkens door het zingen van 't volkslied onderbroken werden. De gezanten van Engeland en Frankrijk kregen ovaties. De Sultan van Turkije heeft 1 volgend manifest tot do Egyplenaren gericht. Aan mijn Egyptische zonen. Gij weet hoe Engeland in Egypte is gekomen, met welk een trouweloosheid liet de hand heeft gelegd op het bestuur des lands. Mijn voortdurende smart, u onder Engelschc tirannie te zien lijden, wachtte op het gunstige oogenhlik om daar een eind aan te makert. Dank zij den Almachtige, dat hij mij een goodc gelegenheid lieefl vcrsclialt één van mijn keizerlijke legers te zenden, 0111 uw land. dat mnsclmansch erfgoed is. le bevrijden. Ik hen er zeker van, dat het mijn keizerlijk leger met goddclijken bijstand zal gelukken u van vreemden invloed en vreemde inmenging le verlossen en 11 uw zelfbestuur en vrijheden terug te geven. Ik ben er van overtuigd, dat mijn Egyptische zonen door vaderlandsliefde er toe 'gedrongen zullen worden, om met allen ijver, waartoe zij in slaat zijn, aan dezen vrijheidsoorlog deel te nemen. NIgPWSTIJDINQSN. ZWEDEN. Het militaire laboratorium Djurgarden by Stockholm is Vrijdagmiddag tenge volge van een ontplofffing in de lucht gevlogen. Van de elf raenschen, die zich in het gebouw, waar veel geschut- munitie was opgetast, bevonden, zyn 7 gedood, 2 zwaar en 2 licht gewond. ENGELAND. Een reiziger, die Londen den 2den Februari heeft verlaten, deelt volgens de N. Crt. mede, dat sommige Engelsehe bladen een bericht bevatten, meldende, dat in Yorkshire een aardbeving zou hebben plaats gehad. Over een groote uitgestrektheid in West-Yorkshire was de schok waarneembaar. De groote ochtendbladen maken geen melding van dit feit. De Evening Standard van 2 Februari meldde echter ouder „laatste berichten": „Een aardbeving in Yorks hire". Opwinding en onrust heerschte gisterenavond in de districten Conisbo- rough, Donabv en High Molthon, toen schokken gevoeld werden als van een aardbeving. Door de hevige schokken is het thans onraogelyk in de kolen mijnen, behoorende aan de Denaby and Gadeby Co. verder te werken, tenge volge van een groot aantal verzakkingen. Een vrouw werd gedoodanderen brachten er het leven nauwelijks af. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt bericht, dat ten gevolge van zwaren Bneeuwval alle telegrafische verbindingen tusschen Duitschland en Oostenryk-Hongarye en Italië zyn verbroken. NEDERLAND. LEEUWARDEN. Vrijdag heeft er, naar het Leeuw. Nwsbl. meldt, een aanslag in de strafgevangenis alhier plaats gehad op den bewaarder Brinkhof deze werd door een gevangene, die met een schoenmakersmes gewapend was, aangevallen en in den schouder gewond. De gevangene moet een wrok tegen den bewaarder hebben opgevat, naar aanleiding van een dóór den laatste omtrent hem opgemaakt rapport. De toestand van den getroffene is vry ernstig. OLDENZAAL. Dezer dagen arriveerde aan het station alhier een Eugelschipan die vier maanden in Duitschland was gevangen gehouden. De man was van alle geldmiddelen ontbloot, zoodat hij zonder hulp niet verder kon reizen. Een dienstdoend politie-agent hield daarom in wachtkamers, op kantoren enz. van het station, een inzameling van geld en spoedig kon den ongelukkige een aardig bedrag ter hand worden gesteld. Toevallig was ook een Amerikaansche dame, uit Duitschland op reis naar haar geboorteland, hier aangekomen. Ook zij hoorde van het lot van den Engelschman en dadeljjk kocht zy voor den man een reisbiljet naar Amsterdam, deed voor haar rekening in een haar aldaar bekend hótel telegrafisch kamers enz. bestellen en gaf verder het noodige geld voor de verdere reis naar Engeland. De over gelukkige man mocht bovendien de ingezamelde gelden behpuden. Zondagnamraiddafc is een extra- trein van 17 rijtuigen van Amsterdam naar Bentheira gegaan om zwaar ge wonde Engelsehe krijgsgevangen af te halen, die uitgewisseld worden tegen gewonde Duitsche krijgsgevangen. Dj gewonde Engelsehe krjjgsge- vangeittni worden vandaag te' Beritheim verwacht en zullen over Oldenzaal, Apeldoorn, -A ino.uliuuul, Ui jtBlll «II Ooi. Bosch naar Vlissingen worden vervoerd. (Jok zullen er gewonde Engelsehe krijgsgevangenen over Vise en Maastricht vervoord worden. In 't geheel worden er 3 Engelsehe officieren on KM minderen tegen Duitsche krijgsgevangenen uitgewisseld. VENRAY. (Ij.) Een Belgische vrouw ging met hare kinderen haar geïnter neerden man te Zeist bezoeken. Tusschen Blerick en Lotium viel 't 6-jarig jonget je uit den trein. By aankomst alhier, was do kleine reeds overleden. Men kan zich de droefheid van de arme moeder vóór stellen. Door tusschenkoinst van den burgemeester alhier werd den geïnter neerden vader verlof toegestaan, onder geleide zyn kind te komen zien en tegenwoordig te zijn bij de begrafenis, die Vrydag plaats had.. Uit Stad eii Provincie. „Mflu Baby". ZIERIKZEE, 15 Febr. Vrijdagavond werd in de Concertzaal door het Holt. T ooneelgQzelschap bovengenoemd blij spel opgevoerd. In het algemeen heeft elk blijspel ten doel het publiek hartelijk te doen lachen Wordt dit doel bereikt, clan heeft het stuk, al is dé inhoud er van nog zoo onbeduidend, succes. Welnu, dit lachsucces had „Mijn Baby' Vrijdagavond ook. 't Schaars opgekomen publiek, alhoe wel over de lange pauze eenigszins ont stemd, heeft zich Vrijdagavond niettemin ha 1* lel ij k geam useerd Dit zou evenwel niet hel geval zijn geworden, wanneer het stuk door een middelmatig gezelschap gespeeld ware geworden. Gelukkig was de opvoering in handen van het llollandsch Tooneelgezelschap. F.n «lil heeft opnieuw den gunsligen naam, dien hel in ons land op looneel gebied heeft, gehandhaafd. Getuigd kan dan ook worden, dat lol hel amusement, hetwelk men Vrijdag avond gesmaakt heeft, in hoofdzaak het meesterlijk spel en samenspel der artis- len heeft bijgedragen. Het werd dan ook door hol publiek levendig toegejuicht. Victoria water Oborlahnstein. Op de koloniale tentoonstelling te Se marang gehouden, is het Victoria-water in de klasse der natuurlijke minerale wateren met de gouden medaille be kroond geworden. De Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria-bron heeft met een fraaien stand geëxposeerd. KERKWERVE. In deze gemeente cn omstreken herhaalt zich thans weder iets, wat een paar tientallen jaren ge leden zich nog eens heeft voorgedaan, n.l. schapenmoorderij. Had dit kwaad zich in hét begin der laatste veerlien dagcu bepaald tot enkele sporadische gevallen bij enkele kleine schapenhou ders, thans heeft hel onrust barende af metingen aangenomen. Eerst werden deze week 13 schapen van den schapen- houder J. M. v. <1. B te Zonnemaire vermoord, en thans zijn, naar men ons mededeelt, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 60 schapen gedood (doodgebeten of in hel water gejaagd) van den scha pen houder E. Hanson tc Zierikzee in 'n weide onder deze gemeente. Zeker is, dat Zaterdagmiddag 3 wagens met ge- doode schapen werden weggevoerd. Men vermoedt uit de kenteekenen, dat honden deze uitspattingen bedrijven. On ver and woordelijk is het zeker van dc eigenaars dier honden, die dit, naar algemeen geloofd wordt, wel weten, mastr ze niet kunnen of willen vasthouden, die roofdieren maar tc laten lóopcn. Het is te hopen, dat ze spoedig on schadelijk fcullen Worden gemaakt. NOORDGOUWE. Verleden week zijn van hier 15 Belgische uitgewekenen naar het vluchtelingenkamp te Ede en Nun- speet vertrokken. Er vertoeven hier nu nog 21 vluchtelingen. DREISGHOR. J.l. Donderdagavond hield de vereeniging „Tol Nut en Ge noegen" alhier een vergadering, waarop als spreker optrad de heer P. Endt van Amsterdam tijdelijk le Zwammerdam) Het bezoek was vrij goed. De spreker liehandelde een voor onze vereeniging -yi-iiCei nieuw onderwerp, n.l ..ITet mo derne chanson Op duidelijke wijze werd in het licht gesteld het ontslaan der chansons te Parijs. Vervolgens be sprak hij dc „ITèberbrettl en de Speen- hoffkunst. Op zeer verdienstelijke, soms ernstige, soms geestige wijze werden door den spreker tal van chansons ten géhoore gebracht, waarbij eenige Speen- h off nummers, eenige nummers van Hol landsche chansonniers en een paar van Hullebroeck. De vergadering toonde zich hoogst voldaan over lezing en voordrachten. We durven den heer Endt met volle vrijmoedigheid aanbevelen: hij heefl <>n< een genot vollen avond bereid, ZONNEMAIRE, 13 Febr De uitvoe ring der Christelijke zangverecnigin; „Hallelujah", alhier gisterenavond in de Bewaarschool gegeven, mag als goed slaagd aangemerkt worden. Een 16-tal zangnummers, waaronder 6 solo's wei den ten gehoore gebracht, en zij allen getuigden van de uitstekende leiding van den heer v. d. Doel, die, gezien den korten tijd van zijn optreden als diree- leur der vereeniging, er reeds flink den wind onder heeft Na het zingen van ps. 138 vers 1 opende dc directeur dc bijeenkomst met gebed, waarna de voorzitter een rede uitsprak, waarin hij vooral deed uit komen hel goede van de beoefening van den zang. Afgevaardigden van Bruinissc, Oosterland en Zierikzee spraken na af loop ieder een kort woord van dank aan dc vereeniging, waarna dc heer Bun schoten met toespraak en gebed, nadat nog Gez. 180 vers 1 gezongen was, den avond sloot. De opkomst was, vooral uit andere gemeenten, zeer groot. BURGH. De kolossale watertoren, d de Rotterd. Tramweg-Maatschappij in de onmiddellijke nabijheid van deze ge meente plaatst ten behoeve van de lijn Brouwershaven Burgh, heeft.de voor geschreven .hoogte bereikt. Thans moet op den toreu de watermolen nog wor den geplaatst. Het gevaarte is ver in den omtrek zichtbaar. Tal van ambachtslui en arbeiders vinden hier nog dagelijks werk. BRUINISSE. In dc alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad, die wegens ongesteldheid van den burge meester door den oudsten wethouder den heer Joh. Elenbaus. geleid werd was wegens ongesteldheid afwezig dc heer J. van Vessem. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen werd medegedeeld, dat den heer C. J. Hcijbocr, onderwijzer aan de open bare school, verlof was verleend wegens vervulling zijner militieplichten; dat waren ingekomen: 2 brieven van Gedep. Staten, hou dende goedkeuring van het suppl. kohier van den hoofdelijkcn omslag en dat der hondenbelasting. een brief van Gedep. Staten, bevattend terugzending van het goedgekeurd be sluit tot het aangaan eener geldleening ter voorziening in kasgeld; een brief van den heer L. de Waal, mededeelende, dat hij zijn herbenoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aanneemt. In de vergadering werd verder de werkverschaffing besproken. De waarn. voorzitter verzocht den heer Bolier, raadslid, en den heer Van Oéve- reu, secretaris, inlichtingen te geven om trent den loop der werkzaamheden. Beide heeren voldeden aan dit verzoek. Medegedeeld wordt 0. a„ dat 't Steun comité aan den polder het verzoek ge richt heeft 0111 een gedeelte van de wa terleiding te delven en te beginnen, waar opgehouden wordl met huizen te leggen. Op die vraag was van het polderbestuur een toestemmend antwoord ontvangen. De heer Bolier stelt voor om alleen den oostkant van de waterleiding te del ven cn hel gedeelte aan den westkant in een volgende vergadering te bespre ken, omdat er plannen kunnen zijn tol verdere demping. Aldus wordt besloten. Bij dc rondvraag stelt de heer Hoo- gerheidé voor 0111 het padje langs de woning, van A. C. van Gilst op ie hoo- gen met zand, wat wordt aangenomen Ook stelt hij voor Burgcm. en Weth. in overweging te geven het terrein, dat nu gedempt is. af le zeiten TV- Unpr GniicGwnard zegt, dat daartoe reeds door Burgcm. en. Wetli. is bësioién. Een schipper uit deze gemeente., op wtën te Brussel brieven bevonden zijn ter bezorging, is aldaar door de Duitsche autoriteiten gevangen gehouden. ST.- M A A RTENSDIJKZaterdagn* middag bevond zich schipper J. de Nood van Vliasingen met zijn vaartuig op de Oosteracheldc ter hoogte van Gorishoek, toon de vrouw, die eenig werk ver richtte, een slag van het sohootszeit kreeg, waardoor zij buiten boord werd geworpen. Do zoon van den schipper sprong haar achterna, doch kon zyn moeder niet redden en was eveneens ter prooi aau do onstuimigheid van de zoe. Schipper Do Nood, het vaartuig aan zich zeiyen overlatende, sprong in de roeiboot, doch was niet by machte zyn vrouw on zoon te redden, tenge* volge waarvan beiden op noodlottige wyze het leven verloren. Het vaartuig was intusschen op een zandplaat ge worpen. Van de tot dc lichting 1915 be hoorende dienstplichtigen uit deze ge meente, zullen er op Dinsdag 16 Febr. a.s. 10 te Middelburg worden ingelijfd. POORTVLIET, 13 Febr. Zaterdag voormiddag ging het paard, bespannen voor een kar, van den landbouwer E. v. (1. S. in de Langstraat alhier op hol. Op het eind van die straat waren twee kinderen aan het spelen. Het hollende paard kwam regelrecht op die kinderen af. Gelukkig konden ze in een hoekje van een ijzeren omheining kruipen. Maar nu kwamen paard en kar juist daar legen terecht, zoodat één der kin deren een ontvelling aan zijn hoofd be kwam en zijn klompen geheel stuk waren, terwijl de andere met de schrik vrij kwam. Even buiten de gemeente werd hel paard door den knecht, die nog steeds op de kar was gebleven, tot staan gebracht. Hel paard had 'n kleine ontvelling aan één der polen. THOLEN-. De afdeeling Tholen der Zeeuwsche Landbouw-Mij. heeft besloten adhaesic te betuigen aan het adres van de afdeeling Goes, om met het oog op den ernstigen toestand en bovendien wegens het uitbreken van hel mond- en klauwzeer, voor te stellen dit jaar de jaarlijksehe tentoonstelling vanwege de Maatschappij niet te honden. OVEZANDE. In de woning van den burgemeester heeft een eigenaardig on geluk plaats gehad. Terwijl een zoon en een dochter in de huiskamer waren,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1