dagelijks consul!. bi. door Deltig Mnklir Prijsopgave S o i r e Zeeland in staat van beleg. Ingezonden Mededeelingen. Over uwe pijnen. Gemengd Nieuws. ADVERT ENTIEN. BERGEN-OP-ZOOM, behalve Dinsdag. Firma Aug. van Dyek-Petit, Steenhouwerij. Grafmonumenten, op Vrijdag 19 Februari, NA AFLOOP BAL. gevraagd voor de be« strating van het Sluis- pad, 15 Maart gereed. wezig was, zoo beroepsbezigheden het hem niet beletten. Spreker dankte hem in de allereerste plaats, dat hij de op hem uitgebrachte keuze zich had laten welgevallen, en in de tweede plaats, dat hij dezen avond tegenover de leden als gastheer was opgetreden. Hij hoopte hem vele jaren met denzelfden ijver bezield aan 't hoofd der schaakclub te zien. (Toejuiching). De voorzitter dankte voor 't gespro kene, en gaf ten aanzien van het schaken nog menigen nuttigen wenk. Landbouw en Veeteelt. DINTELOORD, 11 Febr. Naar men ooi mededeelt, is in den stal van den landbouwer M. alhier, het mond- en klauwzeer uitgebroken. Na aangifte zjjn direct de noodige en strengste maatregelen getroffen. RECHTZAKEN. Door het gerechtshof te Amsterdam is tegen H. C. J. Wijnoogst een ge vangenisstraf geëischt, van 15 jaar, wegers poging tot moord, door middel van cyaan kalium, gericht op zjjn moeder, broeder en zuster. Om een dubbeltje. Woensdag stond te Amsterdam een politie-agent terecht, beschuldigd een dubbeltje te hebben ont vreemd uit den zak-inhoud van een arrestant, toen die op tafel in 't posthuis was neergelegd. Er werden vele agenten als getuigen gehoord, die allen verklaar den den diefstal gezien te hebben. De beklaagde had trouwens het dubbeltje later teruggegeven, naar hij zeide, om van de onaangenaamheden af te zijn. Eenige superieuren verklaarden echter den bekl. als een trouw beambte te kennen en niet den indruk te hebben, dat hij den diefstal gepleegd had. Het O. M. stelde aan verschillende getuigen vragen, waaruit bleek, dat het vermoe den, dat de beschuldiging voortsproot uit wraak, omdat de beklaagde van den Neutralen naar den Katholieken Politiebond was overgegaan. De getuigen ontkenden dit, maar niettemin eischte het O. M. vrijspraak. Aanbestedingen, Verkooptngen, eni. ZIERIKZEE, 11 Febr. Ten verzoeke van den heer C. Berrevoets Jz. en ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys, werd heden alhier openbaar verkocht een inspan, waar onder kalf- vaarzen voor f 160, f 200 en f 260; osje voor f 75, vaarsje f 43, kalveren f 40 en f 26. Bij de wet van 23 Mei 1899, gewijzigd by de wet van 31 December 1909, ie de staat van beleg geregeld. Daarbij is bepaald, dat de burgerlijke besturen en de daarby in dienst zijnde ambtenaren verplicht zijn te gehoorzamen aan de bevelen van bet militair gezag. Het militair gezag is bevoegd: a. nieuwe politieverordeningen vast te stellen of bestaande te wyzigen of te schorsen. Dit geldt ook voor verordeningen van waterschappen en polders; b. den toegang tot deze provincie, het verkeer in de provincieen bet verlaten van deze provincie overeenkomstig de eiscben der algemeene veiligheid, te regelen. Behalve voor godsdienstoefeningen, moet men voor het beleggen van openbare vergaderingen, of openbare bijoenkometen, en voor het houden van optochten schriftelijke vergunning hebben van het militair gezag. Tot verkrijging van die vergunning moet een schriftelijke aan vraag gedaan worden. Dit geldt evenzeer voor bijeenkomsten om zich in den wapenhandel te oefenen. Het militair gezag is bevoegd elke vergadering, bijeenkomst of optocht te ontbinden. Het kan schouwburgensociëteiten, koffiehuizen, tapperijen en andere lokalen, beetemd tot gezellig verkeer, alsmede fabrieken en werkplaatsen, in bet belang der openbare orde of veiligheid, voor korteren of langeren tyd sluiten. Het militair gezag kan bevelen, dat de inwoners alle wapenen en ammnnitie inleveren. Het kan personen, die voor de rust en algemeene veiligheid gevaarlijk worden geacht, het verblijf in Zeeland ontzeggen en hen daaruit verwijderen, of als de mogelijkheid daartoe niet bestaat, beu gevangen nemen. Zelfs is het bevoegd aan die personen bet verblijf te ontzeggen, wier aanwezigheid voor de verdediging van eenig verdedigingswerk niet noodig is, en wier onderhoud niet behoorlijk verzekerd is. Als een verdedigingswerk is ing< sloten, dan kan het militair gezag de inwoners op rantsoen stellen. Het kan ook aan niet-militairen, die voor de verdediging nuttig kunnen zijn, bet verlaten der gemeente verbieden en verhinderen, en Beletten het wegvoeren van paarden, veewagens, voertuigen en levenemiddelen. Is het in het belang der defensie noodig, dan kan het militair gezag niet-militairen oproepen, en deel uit maken van de militaire macht en als zoodanig hulp en medewerking te ver- leenen hetzjj tot bewaring der rust of tot. deelneming aan de werkdadige ver dediging, hetzjj tot het verrichten van militaire werkzaamheden. Zjj zyn alsdan aan de militaire rechtsmacht onder worpen. Ontrent het drukkeD, uilgeven, ver spreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningeD, kan het beperkende bepalingen maken, of een en ander geheel verbieden. Het heeft de beschikking over posterij, telegrafie en telephonie, en mag in beslag pemen en openen eiken brief en elk telegram. Het mag elke plaats zelfs tegen den wil van den rechthebbende betreden of doen betreden en aldaar nasporing en huiszoeking doen of laten doen. Ziehier de voornaamste bepalingen betrekkelijk den staat van beleg. Wjj hebben gemeend, nu heden die staat van beleg voor de geheels pro vincie Zeeland is afgekondigd, de inge zetenen daarvan eenigezins op de hoogte te moeteu stellen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender) Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. De gewrichten en de spieren van hen die aan rheumatiek of aan spit in don rug Inden, zpn als de scharnieren van een oude deur die langen tjjd is gesloten geweest. Indien men die deur weer wil openen, blgven de scharnieren, die overdekt en ingevreten zijn door de roest, vastzitten, knerseu en bieden weerstand. Wanneer de rheumatieklpder er toe overgaat rich van zjjne zieke ledematen te bedienen, gehoorzamen deze moeieljjk en ten koste van hevige pjjnen, doordat zjj overdekt zijn door do prikkelende en giftige afzetsel» van het urinezuur. Dit vergif, het urinezuur, wordt meegevoerd door het onzuivere bloed en in de gewrichten en spieren afgezet. Om eerst verlichting, vervolgens de genezing te verkrijgen, is het noodig het bloed te zuiveren en te verrjjken. Zoolang het bloed arm en onzuiver blijft, zoolang zal ook de rheumatiek of het spit in den rug u doen ljjden, de pjjnen zullen zelfs steeds verergeren. Door hare zuiverende en versterkende eigen schappen hebben de Pink Pillen talrijke rheumatieklgders genezen. De Pink Pillen zuiveren en verrjjken liet bloed. Laten zjj u dus verlossen van uw rheumatiek en van uw spit in den rug. De Pink Pillen cgn verkrijgbaar f 1,75 per doos en f 9,— per 6 doozen bij het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor ZieriJezee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven; firma W. v. d. Lear, Kaaistraat, Steenbergen-, M. Schot te Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. Eerste Kamer. Zitting van 11 Februari. Begrooting van Binnenlandsclie Zaken. De heer Bergsma voert grondwettelijke en practische bezwaren aan tegen de heffing van weggelden door de gemeente Tegelen. Het gevaar is, dat andere ge meenten dit ook gaan doen. Indien kleine gemeenten, om een groote stad gelegen, dit ook doen, zou de stalhouder in zulk een stad tot f 1000 belasting per jaar kunnen moeten betalen; alle verkeer zou onmogelijk worden. Verordeningen als deze zijn de nekslag voor het vreemde lingenverkeer en een groote slag voor alle verkeer. Wat de electriciteitskwestie in Noord- Brabant betreft, wijst spreker er op, dat ten aanzien van de gemeentebedrij ven de gemeenten al op vijf derlei wijze in de macht van Gedep. Staten zijn. Daarbij komt nog, dat de Provinciale Staten aan Gedep. Staten het recht ver leenden o. a. een concessie te verstrek ken en te weigeren of n vergunning ver vallen, te verklaren. De gemeente kent beter de behoeften der ingezetenen dan de provincie en of de laatste goedkoo- per kan leveren dan de gemeente, is twijfelachtig. De heer Verlieijen begrijpt 's ministers standpunt, dat hij op dit oogenblik niet kan ingrijpen in de electriciteits-kwestïe. Voor het provinciaal reglement moet de gemeente-verordening wijken, gelijk spre ker aan de hand van rechtsgeleerde schrijvers betoogt. Wat wil men meer dan dat de gemeenten electrische centra- leh kunnen oprichten, als zij aantoonen, dat zij dit goedkooper kunnen doen. Spreker onderschrijft prof. Krabbés meening, dal, als de provincie haar reglement goedgekeurd kan krijgen, zij pionierswerk heeft verricht. Van concurrentie door de provincie met de gemeente is geen sprake, daar voor provinciale stroomleveringnaam- looze vennootschap is opgericht. Spre ker betwist, dat de gemeenten het reclil hebben, zich aan het provinciaal regle ment te onttrekken, indien dit in haar belang is, en ook dat de gemeënle goed kooper kan leveren. Het platteland zou de dupe worden. De heer Van Lanschot wijst er op> dat tengevolge van de voorwaarden voor het volgen van cursussen tot opleiding voor akten M.O. personen worden bui tengesloten, die door diepgaande studiën heel wat meer kennis bezitten dan de geëischte diploma's waarborgen. Hij hoopt, dat er een schikking te dezen zal kunnen worden gevonden. De electriciteits-kwestie besprekende, begreep spreker, dat de minister zich thans niet over de verordening zal uit laten. Betreft het hier een provinciaal belang, vroeg spreker, deze vraag be vestigend beantwoordende. In Friesland en elders heeft de minister de desbetref fende verordening goedgekeurd, en dus is het niet moeilijk te voorspellen hoe nu de beslissing zal uitvallen. De re geering moet Gedep. Stalen toestaan, de zaak zóó te regelen, dat zij in overeen stemming is met het algemeen belang. De formule omtrent naasting komt ook voor in de Friesche verordening. Een tweede vraag is, of hier strijd bestaat met het artikel der Grondwet, dat de zaken van het bestuur der ge meente over laat aan den raad. 't Motief algemeen belang moet zeer voorzichtig gehanteerd worden. De gemeentelijke autonomie zal in dit geval moeten wor den ingeperkt. Terwijl in de Friesche en Zeeuwsche verordening Gedep. Staten souverein zijn. is dit in de Noord-Bra- bantsche niet zoo. Keurde onverhoopt de minister de Noord-Brabantsche verorde ning niet goed, dan ware hij „plus mi nisteriel que lc ministre"; hij zou dan moeten komen met een ontwerp tot ver nietiging van de Zeeuwsche verordening Spreker betreurt de verhouding tus schen gemeente en provincie, die geleid heeft tot noodelooze scherpte. Minister Gort van der Linden blijft er bij, dat, zoolang de beslissing der kroon niet hekend is, hij zich over de electriciteits-kwestie niet kan uitlaten. De grondwet geeft niet aan, wat de grens is der gemeentelijke en wal de grens der provinciale autonomie. Uit geen enkele bepaling der grondwet is af te leiden, dat de gemeente staat onder de pro vincie. De minister ontkent strijd met de grondwet in de verordening van Te- gelen. Over nadere weddeuregeling wordt met de curatoren der Technische Hoogo- scliool onderhandeld. Na repliek van den heer Bergsma. verklaarde de heer Drucker de eiscben voor toelating der cursussen tot opleiding voor akten M.O. onvoldoende. Ilij was niet bevredigd door liet antwoord van den minister. Gevolg zal zijn, dat op hoogerc burgerscholen leeraren voor de klas staan, die in ontwikkeling achter staan hij hun leerlingen. In antwoord op een opmerking van den heer Van der Feltz in zake de Noord-Brabautsohe eleclriciteitsleyering herhaalt minister Cort van der Linden, dat door goedkeuring der verordening aan de gemeentelijke autonomie 'n zware slag wordt toegebracht. De begrooting wordt aangenomen 8.s. „ZulderdQk". Het s 8. „Zuiderdjjk, vrachtboot van de HollandAmerika-lijn, dat Woensdag te Rotterdam aankwam, had op de Noordzee een ontmoeting met een Duitsche onderzeeboot. Nadat de scheeps papieren waren vertoond, kon het schip zyn reis vervolgen. De Belgische vluchtelingen. De vluchtelingen om Sluis. Zooals bekend had de territoriale commandant in Zeeland op 6 Februari bevolen, dat alle vluchtelingen uit Eede, Retranchement en Sluis tusschen 12 en 19 Februari naar andere plaatsen zouden moeten gebracht worden. Voor deze streek beloofde dit een zware slag te worden. Totaal zjjn er een 5000 vluchtelingen, waarvan slechts een 1000 armlastig en de eenige bron van inkomsten van de inwoners is het verschaffen van onderdak aan de 4000 anderen. Toen het bevel kwam, dat allen naar elders moesten vertrekken, is dadeljjk aan den territorialen bevelhebber ge vraagd, of door dit bevel alle overeen komsten betreffende woning- en kamer huur zouden vervallen. Het antwoord luidde ontkennend, wat voor de vluchtelingen een niet onbelanrjjke schade zou meebrengen. Daarop vertrok de burgemeester met twee raadsleden naar Den Haag om te traohten wijziging van het bevel van vertrek te krijgen. Naar men verneemt is dit ten deele gelukt. Voorloopig «s het (vertrek uit gesteld en de toezegging werd ont vangen dat de mogelijkheid onderzocht zou worden of de vluchtelingen niet te Sluis zouden mogen blijven, in de kom van de gemeente. De dnnrte In de Vereenigde Staten. Volgens een bericht van de Duitsch- Amerikaansche handelskamer te New- York, zijn de prijzen voor alle levens middelen in de Vereenigde Staten buitengewoon gestegen. De uit 900.000 vrouwen bestaande Nationale liga van huisvrouwen, heeft president Wilson ver zocht een uitvoerverbod op graan te leggen. Eveneens hebben de bakkeis- vereenigingen bij den president betoogt, dat de prijs voor brood, van 5 op 7 ct. gebracht moet worden. De president antwoordde dat hjj ia deze geen be voegdheid heeft en dat het Congres de noodige stappen daarvoor doen moet. Onder deze omstandigheden zyn de vooruitzichten voor een uitvoerverbod op graan zeer gering, daar de krachtige uitvoer van levensmiddelen en de hooge prjjzen de handelsbalans zoo uitermate gunstig voor de Vereenigde Staten maken. De afgevaardigde Gorman uit Illinois heeft een ontwerp ingediend, dat den uitvoer van voedingsmiddelen voor on wettig verklaart gedurende een periode, waarin de prjjzen hooger zjjn dan in hetzelfde tjjdvak van 1913. De straf is gevangenis tot 3 jaar.. Een aardige verrassing. Wjjlen raej. Staal t* De Vuursche heeft aan legaten f 135.000 vermaakt. Het overige van haar vermogen, geschat op ongeveer 4 millioen gulden, waaronder 187 H A. weiland, is vermaakt aan haar koetsier. GMETEG R A Mil EN. VGRAVENHAGE, 12 Febr. Eerste Kamer. De Marinebegrooting werd aan genomen nadat de minister een antwoord aan den heer Van Wassenaar van Oatwjjck verklaard had in zake de kwestie vice- admiraal Kolenbrander, dat het oordeel over hetgeen een zeeofficier in een Staatscommissie deed, nooit losgemaakt kan worden van die personen. De regeering bewees dat met onderzeeërs en mjjnen niet kan worden volstaan. Overwogen wordt de oprichting van een adspiriantenschool voor opleiding van marinemachinisten. Begrooting Financiëa. De heer van Holthe tot Echten bepleitte dat by de uitwerking van de belastingplannen in het oog worde gehouden de verhouding tusschen belastingen van onroerend en roerend goed. De heer van der Maesen de Sombreff vroeg afschaffing van de belasting op de haardsteden en de heer Polak van verhooging van de uitkeeringen krachtens de noodregeling van de werkeloosheid verzekering. Het ambteljjk onderzoek na het gebeurde met het Engelsch schip „Laërtes" is gisteren direct na de binnen komst van liet schip uit IJrauiden te Amsterdam aangevangen. Het werd ingesteld door een commissie benoemd door de directie en commandant der marine te Arasterdam. Hoogstwaarsohjjn- Ijjk zal reeds heden rapport nopens het onderzoek aan het opperbestuur onzer zeemacht worden uttgebracht. Het bjj Kon. besluit in staat van oorlog of van beleg verklaren van eenige deelen van ons land voor zoover die niet reeds in dien staat verkeerden, heeft naar vernomen wordt ten doel, beter in die streken den vrede te kunnen handhaven. PARIJS, 12 Febr. (Officieel). De Duitschers beschoten Nieuwpoort en de oevers van den Yzer hevig, maar brachten slechts geringe schade toe. In de Argonnen deden de Duitschers, nadat zjj den geheelen morgen een hevig ge vecht hadden geleverd, om 1 uur een aanval. Zjj naderden het Fransche front tot op 500 M. afstands. D& aanval mis lukte door het Fransche artillerie- en infanterievuur. De Duitschers lieten een groot aantal dooden achter. In de Vogezen namen de Franschen bjj ver rassing een loopgraaf. Een hevig artillerie vuur woedde op verscheidene plaatsen van het front. PETROGRAD, 12 Febr. (Officieel). De samentrekking van zeer aanzienlijke strijdmachten door de Duitschers in Oost- Pruisen is definitief tot stand gebracht. Deze troepen openden het offensief. Men ontdekte de beweging van nieuwe for maties, die nit het midden van Duitsch- land op het front aangekomen zijn. De vijand tegenhoudend, trokken onze troepen terug van de linie der Massn- ri8ohe meren naar onze grenzen. Op den rechter-oever van de Weichsel hebben gedeeltelijke botsingen plaats. Op den linker-Weicbseloe ver wordt de kanonnade voortgezet. Iu de Karpathen werd de aanval van den vjjand met succes afgeslagen. De hoogte ran Rabba werd door ons na een hardnekkig gevecht genomen. Wjj maAkten er 1000 soldaten krijgsgevangen en veroverden een kanon. lieden overleed zacht en kalm, inyne geliefde Echtgenoote en der Kinderen zorgdragende Moeder, HDBRIXA l'EÜTE, in den ouderdom van ruim 49 jaar. BrRori, 10 Pebr. 1915. Uit aller naam, C. BIJKERK en Kindeten. Heden overleed te Zwijndrecht, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, Schipper L. VAN DIJK, in den ouderdom van 60 jaar. Zibrikzrk, 11 Pebr. 1915. Uit. aller naam, J. M. VAN DIJK. Voor de vele blykan van belang stelling, op 8 dezer ontvangen, betuig ik mijn hartelQkcn dank. Havenpark. Wed. C. O. VAN NIEUWEN- HUIJZE. V Voor de vele blijken van belang stelling, op onze 25-jarige Eohtvereeni ging zoo ruimschoots ondervonden, betuigen wjj, medenamens onze Kinderen, onzen hartelfyken dank. Bruixihse, 9 Pebr. 1915. A. J. v. GILST. M. v. GILSTWsiSfnonr. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. Telef. Int,ere. No. 110. Hardsteen voor sluizen, bruggen en gebouwen. ZAND8TEENEN, SLIJPSTEENEN, TROTTOIRBANDEN, STRAATKEIEN, ena. Groot-Magazjjn van marmeren Schoorsteenmantels la alle stalen en klearen, marmeren Salonkolommen en Zullen ena. tlmdat op Zaterdag IJ Februari „Landbouw en Veeteelt" ver gadert, wordt de vergadering van de Laudbouwvereenlglng „V. Z. 0. 8." te Zierikzee, uit gesteld tot Woensdag 17 Februari a.a. Zelfde nnr en agenda, het beSTUDB. te Tholen. op de bovenzaal Tan den Heer M. J. ROEK te Tholen, mei medewerking van de Rede rijkerskamer „Cats". Opening der zaal 7 uur 's namiddags. Aanvang 71 uur. Plaatsbespreking op den dag van de Soirf-e van 45 uur 'a nam., h 10 ct. extra per plaats. De Secretaris, P. J. BLAAS. Alle inlichtingen te'bekomen bjj den Djjkbaa- van het district. Koudekerke. In te leveren vóór 18 Februari, bij den Voorzitter van het Water schap SCHOUWEN. De Landbouwvereeniging ONS VOORDEEL te Noord- welle zal, op Woenadag den 17 Februari, des namiddags 3 ure, trachten aan te bestedenvolgens A. H. V., de levering van: 46700 K.G. Superphosphaat, 1200 Patentkali, 1100 Lijnschilfers, 30 rood Roosen- daalsch Klaverzaad of meer. De levering moet geschieden franco wagen Schelphoek, dadelijk na gunning. Inschrijvingen worden ingewacht uiter lijk 17 Februari, des middags om 2 ure, bjj den Secretaris J. JONKER, Seroos- kerke (8.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2