Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 12 Februari 1915. EERSTE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zicrikzcesclic C o ur a it t). ABO^NfCMKNT. Prys per drie maanden Franco per post Voor het buitenland per jaar Afzonderlijke nummers f 1,80. 1,00. - 10,—. - 0,06. Verschuilt Maandag, Woensdag en Vrjjdug. 7lste JAARGANG, No. 9659. Diraoteuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitaavar-Hoofdredactoupi A. FRANKEL. ADVERTGNTIRN. Van 1:i regel»f 0,30. Elke regel meer- 0,10. lieniame» per regel- 0,15. Rij contract belangrijke korting. Iiiaending op ilen dag van uitgave vóór 1.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER van Zibruurk maakt boknnd, dat met bet oog op militaire maat regelen, welke in verband mót do bestaande omstandigheden moeten worden genomen, deze gemeente, krachtens Koninklijk besluit, is ver klaard in staat van Beleg met ingang van heden. De desbetreffende bepalingen der wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad 110. 128), zooals deze sedert gpwjjzigd is, zijn, te beginnen met dien dag, toepasselijk. ZIRR1K7.RR, 12 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Oorlogsoverzicht. Twee bommen zijn gisteren door een tweedekker in de nabijheid van de petro leumhaven te Ylissingen geworpen, ge lukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Wie de zoo vriendelijke bommenwerper was,-weet men niet. Hij was met zijn vliegtuig zóó hoog opge stegen, dat men zijn nationaliteit niet herkennen kon. Vermoed wordt, dat het een Franschman geweest is. De Fran sehen zijn anders hoffelijk van aaru. Maar dit was dan toch voorzeker geen hoffelijke groet aan hel neutrale met Frankrijk in vriendschap levende Neder land. Waarschijnlijk was hier geen opzet in het spel. Het vernemen van de tijding heeft echter hier te lande ontsteltenis Verspreid. De menschen, zenuwachtig als zij in dezen veelbewogen lijd zijn. denken dadelijk, dat ons land in den oorlog zal gewikkeld vvgrcien. Dit is natuurlijk ver luierd. Wij' bobben ^eiY'ifc'daclitzamê ro- geeving, die zich liever een ongerechtig heid zal laten welgevallen, dan ons volk aan de ellende en jammer van n oorlog prijs le geven. Men houde dit bij al wat gebeuren mocht scherp in liet oog. En hoe staat het nu met de krijgs- J verrichtingen. In Noord-F rank rijk en in Vlaanderen is de toestand vrijwel stationnair geble ven. Wel wordt er dagelijks gevochten, wel sneuvelen dagelijks honderden en honderden, maar van een overwegend belang zijn die gevechten niet t Is daar nog sleeds een posiliestrijd. Wat den strijd in het Oosten betreft, de Russen hebben bezuiden den Weichsel groote voordeelen op de Duitsehers be haald, en zelfs Kamion bezet, waaruit de Duitsehers genoodzaakt werden terug te trekken. Hiertegenover slaat, dat. gelijk het Russisch blad, De Nowoje Wremja erkent, de Duitsehers reeds op verschillende punten door de Russische stellingen voor Warschau zijn heenge- hroken Het Duitsche-Oostenj'ijksche leger heeft in de Boekowina de Russen verslagen en een groot deel van de Boekowina op hen heroverd. Toen de Oostenrijksche troepen"Sgucrawa binnenrukten, vonden zij de stad met vlaggen getooid. De sol daten werden op de straat door de be woners omhelsd en geklist. De Russen zij li in vollen aftocht. In de Karpathen en in Galicië worden de krijgsverrichtingen door sneeuw en ijs belemmerd. De niet betrouwbare correspondent van 7 Engelsche blad de Daily Express deelt mede, dat Oostenrijk een grooten inval in Rumenië voorbereidt. Oostenrijk zou volgens genoemd blad een nota tot Rumeniê richten, om te protesleeren tegen het feit, dat oorlogsbenoodigdheden voor Servië bestemd, over de Don au Rumenië gepasseerd zijn, hetgeen een schending der neutraliteit van Rumenië zou zijn. Indien op die nota geen bevre digend antwoord mocht inkomen, zou een Oostenrijksch leger in Rumenië vallen. Meer dan 100.000 man zouden voor dit doel reeds geconcentreerd zijn. In verband hiermede zou de Bnlgaarschc regeering uit Berlijn 'n wenk ontvangen hebben om in Rumenië een inval te doen, vóór de mobilisatie daar gereed is. In hoeverre een en ander juist is, weten wij niet, maar ons komt het alles zins twijfelachtig voor. Nog steeds is de bespreking der ver klaring van Duitschland nopens de aan gekondigdc blokkade van het Kanaal en de Noordzee schering en inslag in de buitenlandsche pers.' .1 ftonbladet, een Zweedsch dagblad, dat le Stockholm var- schijnt, schrijft, dat Engeland door hel bezigen van de neutrale vlag alle on zijdige staten van de bescherming hun ner vlag berooft. Engeland, zegt dit blad, neemt zjjn toevlucht tot een dergelijk bedrog om zijn koopvaardij-vloot le be schermen, waartoe de oorlogsvloot niet bij machte is. Met blad is van ineening, dat de onzijdige regeeringen niet mogen verzuimen met alle kracht tc protesteeren tegen het bezigen door Engeland van de vlag van andere staten. Een dergelijke handelwijze kan onder geen beding ge rechtvaardigd worden, zoomin als h.v. hel zich toeeigenen van een valsche pas of liet gebruik maken van gestolen visite kaartjes. Als Engelsche schepen onder Zweedsche vlag varen, belet hen niets kanonnen aan boord le nemen en Diiit- sehc oorlogsschepen te beschieten. En daardoor zou Zweden in den oorlog be trokken worden. Men zal nu al de Zweedsche schepen met de Zweedsche kleuren beschilderen. De Amcrikaansche Minister van Bui tenlandsche Zaken heeft hel bericht ont vangen. dat Duitschland en zijn bondge- nooten elk protest van Amerika nopens hel afbakenen van een militaire zone als een met (de onzijdigheid strijdige daad zullen beschouwen. Het Engelsche Lagernuis heelt met algemeene stemmen deoorlogsbegrooting, waarbij gelden zijn toegestaan voor een leger van drie millioen, goedgekeurd De Rijksdoemu is door Minister-Pre sident Goremykin geopend met 'n rede, waarin hij zeide Overtuigd te wezen, dat Rusland, hetwelk nog niet zijn volle kracht ontplooid heeft, zal overwinnen. Miuislei*. v^iu .JUniUuih ixlMii c vUkcn, Sasanoff, zeide, dal. Rusland tol Rumenië en Griekenland in een hartelijke betrek king stond, landen, wier belangen aan de zijde van de 'Entente staan, en zich reeds uitspraken ten gunste van aan sluiting bij Rusland en zijn bondgenoo- len. Binnenkort hoopte hij medcdeeling te kunnen doen van het sluiten van een drievoudig Russisch Chineesch Mon- goolsch verdrag. De Doem a nam de begrooting aan, waarbij de kosten voor den oorlog dage lijks op veertien millioen roebel geraamd /ijn geworden. In den Pruisischen Landdag hebben de sociaal-demokraten, nu het geheele volk de zwaarste offers aan goed en bloed brengt, aangedrongen op hervor ming van het kiesrecht. Zij eischten ver vanging van het drieklassen-kiesstelsel door hel algemeene, gelijke, geheime en rechtstreèksche kiesrecht De Z.-Afrikaansche opstandeling Ma- rilz is volgens Reuter door de Duitsehers gefusileerd, omdat hij zich aan verraad zou schuldig gemaakt hebben. De opstandeling Ma rilz moet h onder houd gehad hebben met de regeerings- officieren over zijn overgave, waarbij hij wilde bedingen levensbehoud. On voorwaardelijke overgave werd geëischt. Afgesproken werd echter, dal hij zich zou overgeven en beproeven zou het overschot van hot Duitsche geschut in handen der regeering le spelen. Maritz bracht toen de Duitsehers naar Kaka- nas. Maar daar werd zijn verraad ont dekt. Het Duitsche geschut werd met moeite gered. Maritz werd toen zonder vorm van proces ter dood gebracht. De Vorsten van de drie Noorsche rijken hebben besloten hun le Malmo begonnen onderhandelingen te Stockholm voort te zetten en te beraadslagen over de Engelsche verklaring betreffende de neutrale vlag, alsmede over de kwestie der drijvende mijnen in de Noorsche wateren. WEST-AFRIKA. Omtrent de mishandeling van Duit sehers in W.-Afrika door de Franschen publiceereu de ochtendbladen een uit voerig relaas, waarin onder anderen wordt medegedeeld: Bij 't wegvoeren van gevangen genomen Duitsehers uit Togo en Kameroen, kwamen ongehoorde ge beurtenissen voor. De gevangenen moes ten hun bagage zelf dragen of op groote wagens voorttrekken, onder geleide van neger-soldaten met de bajonet op het geweer, die hen met de geweerkolven voortstootlen. De Duitsche gevangenen werden naar Kotonoe in Dahomey ge bracht. Uit Dahomey waren reeds bij het begin van den oonog alle Duitsehers verbannen. Bij de Ixv. tting van Doeata in Kameroen legden <fe vijanden het er juist op aan de Duitsehers door de sol dalen-kleurlingen en de inboorlingen op hel smadelijks! le vernederen en de ge vangenen waren aan de beschimpingen en mishandelingen der zwarten prijs gegeven. Ook schroomden eenige Engel sche en Fransche officieren en onder officieren niet aan de plundering deel te nemen. In Edca werd het inwendige van de katholieke kerk door zwarte Fransche soldaten cn ook blanke on der-officieren namen daaraan deel op de ongeloofelijksto wijze vernield en bevuild. Omtrent den toestand van de gevangen Duitsehers in Dahomey zijn er verschei dene met elkaar overeenstemmende^ be richten. Volgens deze mogen de gevan genen in Porto slechts onder geleide van zwarte soldaten uitgaan. Overdag moeten de gevangenen zeven uur lang in de brandende zon bij de erbarmelijk ste voeding zwaren liehamelijken arbeid verrichten. Vooral moeten zij onder toe zicht van zwarten aan den wegenaanleg werken, waarbij zij door hun wachters worden mishandeld. Helaas ontbreekt 't den gevangenen bovendien aan de noo- dige klecd.ing en aan linnengoed, ook aan tropen-helmen. Volgens beëedigde verklaringen van 'n Evangelisch geeste lijke deelden hem in het gevangenkamp Queensferry 3 Duitsehers eenstemmig mede, dal een deel van de Duitsche k rijgsgevtmgenei idie ie de plantages aan den wegenaanleg werken, niets an ders hebben om zich;te kleeden dan een lendendoek en sandalen, Ziekte is geen verontschuldiging voor wegblijven van den arbeid. Tengevolge van deze toe standen zijn vele Duitsehers in Daho mey ziek geworden en -zijn er eenigen reeds gestorven. De bladen zeggen naar aanleiding van deze mededeelingen, dat dergelijke mis handelingen alle regelen van zedelijk heid en menschelijkheid in het aange zicht slaan Frankrijk antwoordde tot dusver niet op de herhaalde vertoogen van de Rijksregeering. Indien er niet spoedig maatregelen genomen worden dus zeggen de bladen om onmiddellijke verbetering van den toestand onzer land- genopten in Dahomey te verkrijgen, dan zal de Fransche regeering de vólle ver antwoordelijkheid voor alle gevolgen moeten dragen, BELGIE. ANTWERPEN. De correspondent van de Tel. meldt Ik verneem, dat de Nederlaudsche bladen dezer dagen een telegram van Wolfl' ontvingen, waarin formeel ge logenstraft wordt, dat een „vijandelijke" vliegmachine hoven Antwerpen zou verschenen zjjn verleden Vrijdag en dat men er zou op geschoten hebben. Dat is sterk 1 Ik heb den vlieger met eigen oogen gezien en met eigen ooren het geschut gehoord, en dat hebben zeker móér dan honderduizend menschen hier gedaan, want het aanhoudend ge- gedonder en gekraak der shrapnels had gansch de bevolking uit de huizen doen stroomen. De machine was een tweedekker en toerde aóó laag, dat men zeer goed het geronk van zjjn motor kon hooren. Slechts wanneer de bommen Al te dichtbij uiteen gingen spatten, steeg zij een vijfhonderd meter en verdween dan, met een heelemaaltiiet overhaaste vaart in de richting van het, Westen. Algemeen verondersteld wordt, dat het een Franschman was. Hjj heeft namelijk een wolk van papiertjes uitge strooid over de stad waarop in het Franscli gedrukt stondHoudt moe dl Wjj komen!Zorgt voor hemden, kousen en olie om de voeten in wrjjven". Wie zoo n papiertje hebben kunnen bemachtigen, hebben het zorgvuldig weggestopt en staan het voor geen geld meer af, want door de Duitsehers wordt er jacht op gemaakt, Waarschijnlijk wel naar een ordewoord van de Kommandantur, werd des avonds door de Duitsche militairen in de oafó'g uitgestrooid dat de vliegmachine een Duitsche was geweest en dat men er bjj vergissing op had geschoten NEDERLAND. BARNEVELD. Eenige jaren geleden kooht de gemeente alhier een oud pand, waarop thans de eiermarkt gebouwd is. Bij het afbreken van het oude huis, vond men in een der kamers een met BjjbeUche taferoelen beschilderd behang, dat voor eenige eeuwen, blijkbaar door een groot kunstenaar, vervaardigd was. En hoewel het schilderstuk in zeer ver waarloosden toestand verkeerde, werd toch besloten het doek naar het oud heidkundig museum over te brengen. Thans echter is het doek aan een antiquair verkocht voor f 150. ZIERIKZEE, 12 Febr. Naar wy ver nemen zal het Dinsdag 16 Februari a.s. 40 jaar geleden zjjo, dat de heer J. van der Kreke werd benoemd tot beöedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank alhier. De provincie Zeeland is by Kon. Besluit In staat van beleg verklaard. Men meldt ons uit Burgh Een donkere avond. Een zware nevel liangt over zee en duinen. De schild wacht huivert van kou op z'n eenzame post en loopt met groote passen heen ca weer, teneinde zich toch nog eonigs- zins le verwarmen. Nog eenige minuten en dan wordt hij afgelost cn wacht hem het hedenavond bij uitzondering gezellige wachtlokaal. Daar is het feest dien avond. De „Kamer(?)wacht" heeft de tafel na het avondeten een bizondere beurt gegeven. Eenige Landweermannen dam men, anderen kaarten, weer anderen geven hun krachten aan het dominospel. Voor dezen avond zijn de zorgen en laslen, die de mobilisatie ons oplegt, vergeten, en lustig ploffen we onze sigaartjes en drinken we „Proetel" (cho colademelk), die in een reüsachtigen ketel op de kachel staat te dampen Midden op de tafel staat, een kist en elk voor zich heeft zich al in stilte afgevraagd, wat die toch mag bevatten. Daar staat één der brigadiers op. het deksel wordt opgelicht en onder gejuich verrijst een reusachtige tulband voor de verbaasde aangezichten der Landweer mannen. Waarom is er dan feest gevierd V Wel onze strijdmakker „De Prevel aar" is jarig, en dat mag toch niet ongemerkt voorbij gaan. En dan, een paar goede geesten hadden zich over ons ontfermd. De heer M. Vis van Burgh, „Kraaien slein", zorgde voor de melk en bezorgde ons gratis twee volle emmers; buurvrouw kookte de „Proetel" enonze ex- strijdmakker, C. J. Verton te Zierikzee, zorgde voor den tulband. Onzen dank aan den heer Vis voor zijn verrassing, onzen bizonderen dank aan onzen oud collega Verton. Waart ge nu nog eens in ons midden geweest, onze wapenbroe der, wal hadt ge genoten. Als ge onze „Rozenstok" eens zien smullen hadt aan „de Pap". Als ge „Pilo" hadt zien dansen, toen de tulband tc voorschijn kwam Als ge „P....pertje" naar zijn baard had zien grijpen, alleen bij herinnering aan uw scheerkunsl. Of als ge hel verge noegde gezicht van den „Schoolfrik" gezien hadt, toen hem opgedragen werd U uit aller naam dank le betuigen. Vriend Verton, wat zijt ge dien avond over dé tong gegaan. Onzen dank voof uwe ver rassing. Maar één ding is jammer: Dat ge niet meer in ons midden zijt. 7 Landweerdetachement te Burgh. Neutrale Middenstands-V ereenlglng, De heer Heimbach leidde de gisteren avond in hel „Huis van Nassau" gehpu- dene vergadering (Ier Neutrale Midden stands-Vereeniging. De opkomst der lellen was pover. De heer Heimbach deelde bij de ope ning mede, dat de heer Doelen?an wegens zijn drukke werkzaamheden liet voor zitterschap en ook het lidmaatschap van het bestuur had neergelegd, en dat spre ker door zijn mede-leden in 't bestuur tol voorzitter gekozen wfts. Op de vraag van één der leden, of pogingen door het bestuur waren aan gewend om den heer Doeleman te be wegen op zijn besluit terug te komen, werd door den voorzitter bevestigend ge antwoord. Als nieuwe leden werden hierop met algemeene stemmen aangenomen do hee- ren J. Peute en C. van de Zande. De notulen, voorgelezen door den secre taris, den heer J. van der Valk, werden goedgekeurd. Genoemde heer bracht ver volgens uit *1°. een verslag van het te Dordrecht gehouden congres, waar hij als afgevaardigde deze afdeeling ver tegenwoordigd had; 2°. een jaarverslag, behelzende de lotgevallen dezer afdeeling in hel afgeloopen jaar. Voor beide verslagen, bondig en zake lijk. ontving de heer J. van der Valk :n welverdiend pluimpje. Uit het verslag van de Handelsavond school bleek, dat 23 leerlingen aan het onderwijs aldaar deelnemen. De gering heid van dit getal moet toegeschreven worden aan de ongunstige tijdsomstan digheden. Door den penningmeester, den heer Constandse, werd rekening en verant woording gedaan van het door hem ge houden beheer, 'n Commissie, bestaande uit de heeren Stamperius en Brouwer, zagen de rekening na en bevonden haar in orde, waarop zij werd goedgekeurd. Zij sloot met een goed slot van f 95,595. Tot leden der commissie tot het na zien der rekening voor het volgend jaar werden benoemd de heeren Admiraal en Smallegange. In de plaats van het bestuurslid, den heer Doeleman, werd gekozen de heer T. J. van den Houten. Mede aanbevolen was de heer J. Bienefelt; terwijl de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. van der Valk en Hondsmerk, als zoodanig herkozen werden, eerst genoemde met algemeene stemmen. Mede aanbevolen waren de heeren H. A. Geluk 1 en Brouwer. Op voorstel van den heer Frankel werd besloten toe te treden tot den Anti- Oorlogs Raad*. Op de vraag van den heer Klok of van de Avondhandelsschool een finan- tiëel verslag gegeven wordt, antwoordde de voorzitter, dat dit later zal uitkomen. De heer Hondsmerk, lid der commissie tot oprichting van een credietbank, deelt mede, dat de pogingen der commissie toi geen resultaat geleid hebben, zoodat zij haar mandaat neerlegt. De heer Klok geeft het bestuur in overweging tot de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij het verzoek te rich ten om in den tram, die naar Haamstede zal rijden, wagens tweede klasse in te voegen, waarin het rooken niet toege staan is. Het bestuur zal in dien zin werkzaam zijn. Hierop werd de vergadering gesloten. De Armen-Bewaarschool, die door de militairen in gebruik is genomen, is sedert gisteren tijdelijk verplaatst naar de Hooge Molenstraat in het gebouw, hetwelk vroeger tot timmermanswerk plaats diende, en hetwelk daarna een tijdlang tot nachtverblijf voor de Belgi sche vluchtelingen strekte. Gisterenavond werd in de Nobel- straat M. door een wielrijder aange reden, met het gevolg, dat hij viel, en zich ernstig bezeerde. In het „Iluis van Nassau" werd hij binnengebracht. Ge lukkig bleek niets gebroken te wezen Schaakclub „Zierikzee". Woensdagavond werden in het lokaal van den lieer Verwer de prijzen uitge reikt, die bij den onlangs gehouden onderlingen wedstrijd der leden van de schaakclub „Zierikzee" gewonnen waren. De voorzitter, dr. Van der Hoeven, reikte met een toepasselijk woord aan de overwinnaars de prijzen uit. Een der leden stelde in het licht, dat men, toen mr. Prins wegens vertrek naar elders het voorzitterschap der schaakclub had neergelegd, een goede keuze had gedaan, toen tot vervulling van dc vacature het oog viel op dr. Van der Hoeven, iemand, die van de oprich ting af der schaakclub één zijner ijverig ste leden geweest was, en steeds aan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1