ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 Februari 1915. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prys per drie maanden f 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar10, Afaonderljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 71ste JAARGANG, No. 9653. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave vóór B.30 ure. Alphabetische lijst van de in de gemeente Zierikzee metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. BURGKUEESTElt on WETHOUDERS van ZlBltlKZEK Brengen ter algemeene kennis, dat do inge volge art. 17 van liet Koninklijk Besluit van 16 December 1902 (Stbl. no. 222), gewijzigd bjj het Koninklijk Besluit van 0 September 1910 Stbl. no. 279), opgemaakte alphabetische Ijjst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Zierikzee, den 30 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. van hot Suézkanaal inziende, bezig zijn oen spoorweg door de woestijn aan tc 1 loggen, moet de lijd nog leeren. Oorlogsoverzicht. Dat de Duilschers na de zegepraal bij Soissons zouden trachten over dc Aisne bruggen te slaan, teneinde door te breken naar Parijs, was te voorzien. Inderdaad hebben zij dit dan ook be proefd. Maar dc geallieerden, die hierop waren voorbereid, en hun maatregelen genomen hadden, hebben die pogingen verijdeld. Twee malen werden zij terug geworpen. Ilct zal echter bij deze pogin gen wel niet blijven. Dc bekende Engel- sche generaal, Sir John French, is even wel niet bevreesd. Aan een verslaggever van Reuter, die aan het generaal-com- mando tc Soissons een bezoek bracht, zeide hij: „Wij hebben nog twee brugge- hoofden aan de overzijde van de Aisne, „en kunnen daar tot het offensief over gaan, als wij willen. En bovendien heb- „ben wij een sterke stelling op den rech teroever van de rivier, zoodal wij kunnen „vertrouwen, dat de Duitschers niet in „staat zullen zijn, verder vooruit te ko- „men". Natuurlijk zullen de geallieerden alles in liet werk stellen, teneinde een door braak van het Duitsche leger te voor komen. In het officiëele Fransche legcrbericht wordt gemeld, dat voor Cuincliy bij La Basséc de Engelsclie troepen drie Duit sche bataillons op de vluchl hebben ge dreven na Hun ernstige verliezen te heb ben toegebracht. En in het officiëele Duitsche legcrbe richt deelt men aan het publiek mede, dal ten Zuiden van het La Basséekanaal aan de Franschcn twee loopgraven ont nomen zijn geworden, waarhij meer dan zestig gevangenen werden gemaakt, dat de Franschcn in de gevechten ten Noor den van Nicuwpoort zware verliezen ge leden hebben, waarbij meer dan 300 Marokkanen en Algerijnen gesneuveld zijn, en dal in het Westelijk deel der Argonnen de Duitschers bij een door hen ondernomen tegenaanval veel ter rein hebben gewonnen. Bij dien aanval maakten zij 12 officieren en 731 man schappen gevangen, en veroverden zij 12 mitrailleurs en tien kanonnen van klein kaliber. Vier tot vijfhonderd Franschen zouden hel slagveld bedekken. De EngcLschc regeering heeft de scheep vaart door het Suezkanaal niet verboden, gelijk wij abusievelijk in ons vorig num mer gemeld hebben, maar jflechts be perkt. Tot 's middags 12 uur mogen dc schepen er vrij doorvaren. In hoeverre die beperking echter, in overeenstemming is met artikel I der conventie van Con- stantinopel van 1888, laten wij den lezer Ier beslissing over. Genoemd artikel toch luidt: „Geen poging om het vrije gebruik „van het kanaal te beperken is toelaat baar, nóch in lijd van vrede, noch in „tijd van oorlog". iVV/at noopt de Brilsche. regecring tot dezen maatregel? Naar hel schijnt, om de verdere opmarsch der Turksche troepen, waarvan een deel aan het Suezkanaal reeds is aangekomen, tc verhinderen. Aan weerszijden van het kanaal, dat 101 K.M. lang ï»s, waarvan de vaart 15 tot 18 uren duinrt, hebben de Engelschen geweldige verste rkingen aangebracht, die door infanterie en artillerie bezet zijn, zoodat de Turken er. geen gemakkelijke laak zullen hebben, en het ook de groolc vraag is, of het hun wel gelukken zal langs dien weg, in Egypte te komen. Eu of het wjaar 'is, dat de Duilsche inge nieurs de moeilijkheid der forceering NIEUW STIJDINGEN. ZU1D-AFRIKA. Zuid-Afrika krijgt zijn oorlogsnieuws van Reuter's Agentschap. Iemand, die zich Pure Afrikaner teekent, vraagt nu in de Volksstem: „Kan u mij ook inligting geef op die vraag; ook ik rien dat die Duitsers op elke plek teruggeslagen word met'nswaro verlies, maar als men die kaart vat, dan ziet men dat die Duitsers al verder en verder en dieper indruk. Het die Duit sers dan 'n raagien waar hulle die soldate mee maak'? Hulle word zoveel dood- gemaak en gevang, zodat hulle al maar alger klaar gewees het!" Het Hbl. ontvangt uit Z.-Afrika het afschrift van den iaatsten brief door J. J. Fourie voor zyn terechtstelling verzonden uit den tronk te Pretoria, op Zondag 20 December 1914, 10 minuten voor één: Getrouwe Afrikaners, Vrienden en Vriendinnen, By de tijd dat gy dit schryven ont vangt, dan is Jopie by zyn Hemelse Vader. Om vyf uur vertrek ik van hier op reis naar de Euwigheid, met de ge trouwe leidsman en vriend Jezus. Ik heb u allen veel te bedanken. De boom die geplant is en met myn bloed benat wordt, zal opgroeien tot een grote boom, en het zal heerlyke vruchten voort brengen. Wees getrouw aan uw tradities, wees getrouw aan uw volk, aan uw Godsdienst en aan uw God. De Heer zal u leiden, Hij zal u de weg wyzen, waarheen gy gaan moet. Schryf op myn grafsteen deze woorden: „Voor God en Vaderland". Ik ben jong en rayn leven is zoet maar, dank God, Hy heeft ray van alles losgemaakt. Ik heb niets dat mij hindert; geen haat, geen liefde. God zal voor myn geliefden zorgen. God komt de wraak toe, getrouwe vriendenwees overtuigt dat ik uw sympathie en gebeden waardeer. Het spyt ray dat ik u allen niet de hand kan drukkenmaar God heeft het anders gewild, en hy heeft kracht gegeven om ray aan zyn wil te onderwerpen. Dit zyn myn laatste letteren die ik schrijven zal en mijn vermaning is: „Wees getrouw tot den dood aan uw tradities, aan uw Godsdienst, aan uw taal, aan uw volk". God zy met u allen tot wij wederzien. Joseph Johannes Fourie. ENGELSCB INÜIË Uit Calcutta wordt gemeld dat daar een aantal bandieten, Sikhs, hebben terechtgestaan en schuldig zyn verklaard. De vonnissen zijn nog niet uitgesproken, doch zullen later worden geveld. De bandieten hadden terechtgestaan wegens een poging tot het stelen van regeerings- gelden in Moga en het vermoorden van twee officieren van politie by die gelegenheid. Ter terechtzitting deelde een der mannen, die tegen zyn mede bandieten getuigde om zelf ongestraft te blyven, mede, dat zy in Japan vanwaar zy kwamen waren opge stookt om in Britsch-Indiö een opstand op touw te zetten. Men had den mannen verteld, dat zy door inlanders in het Brit8ch-Indische leger aan wapenen zouden worden geholpen. Dat was echter niet geschied. AMËIUKA. Harry Thaw, de moordenaar van den architect Stanford White, die na zyn vlucht naar Canada en zyn langdurige hechtenis in den staat New-Hampshire thans is ondergebracht in de New-York- sche gevangenis te Tombs, krygt nog een laatste kans. Zyn zaak zal opnieuw voorkomen en de behandeling zal op 23 Februari beginnen. PORTUGAL. De Madrileensche Imparcial heeft uit Bajadoz, aan de grens tusschen Spanje en Portugal, een telegram ontvangeD, volgens hetwelk Manuel, de gewezen koning, Portugeesch gebied heeft be treden, met het doel, de verloren kroon weer te bemachtigen. De generale staf der monarchisten bevindt zich in de provincie Zaraora en wacht daar de houding der bevolking af. De toestand in Portugal schijnt zich wel voor een staatsgreep te leenen, daar de muitery in het leger toeneemt en op vele plaatsen oproer onder het volk is uitgebroken. SPANJE. In het bergland van Asturië, dat byna geen postverbinding heeft, is een zeer hevige aardschok gevoeld. In circa twintig gemeenten is aanzienlyke schade aangericht en zyn tal van huizen inge stort. Te Genertaja zyn vyf families onder de puinhoopen barer huizen be dolven. Door de isoleering van de geteisterde streek zijn nadere bizonder- heden nog niet bekend. RUSLAND. RaBpoetin, de Russische boer die in een reuk van heiligheid staat en aan wieu groote invloed op den Tsaar wordt toegeschreven, is, naar men zich her innert, in hot begin van den oorlog geruimen tijd dood gewaand, naar aan leiding van het gerucht over een nood- lottigen moordaanslag, die in Siberië op hem was gepleegd. Hy is toen echter alleen gewond en bevindt zich thans opnieuw te St.-Pelersburg, waar hij, naar beweerd wordt, den Tsaar weder met zyn raad ter zijde staat. Enkele dagen geleden is hy opnieuw ternauwer nood aan den dood ontkomen. Met zijn slede kwam hij in botsing met een auto, werd uit het voertuig geslingerd, doch viel in de sneeuw, waardoor hy niet ernstig werd verwond. Men zegt, dat Raspoetin tot de vredespartij behoort. NEDERLAND. WEESP. Vrijdag heeft alhier de sol daat J. R., thans in garnizoen iu Nigte- vecht zijn vrouw door een revolverschot van het leven beroofd. R. is als burger kantoorbediende. Hij is door de mare chaussee aangehouden. De drijfveer van de daad is nog niet bekend. Twee kennissen van R. deelen mede, dat h. i. hier in geen geval aan moord, doch inderdaad aan een ongeluk moet worden gedacht. Zij motiveeren die meeuing in de eerste plaats daardoor, dat de genees heer dr. Callenfels, die het eerst op de plaats des onheils was, spontaan ver klaarde, dat hier van niets anders dan een ongeluk sprake kon zijn. Voorts deelden zij het volgende mede De heer R. was eeuigen tyd geleden per üets naar Nigtevecht gereden en had toen zijn revolver bij zich, benovens een fleschje met een zeker vocht. Hy viel, waardoor zijn revolver door het vocht beschadigd werd. Eenigen tijd later, toen hij niet meer aan 't ongeval dacht, wilde hij zijn revolver schoonmaken, waarhij dan het noodlottige schot moet zijn afgegaan. HAARLEM. Zaterdagochtend is in een perceel in de Koningiunelaau de vlam geslagen in een gasslang en daardoor brand ontstaan. De dienstbode vloog naar buiten, zonder de bewoners te waarschuwen. Deze zijn wakker ge worden door den rook. Een dame is van do tweede verdieping gesprongen en heeft kwetsuren gekregen. Een ander is aan den voorkant uit het huis gered, maar een oude dame, mevrouw Bigeaud, werd later door de brandweer dood op haar kamer gevonden. De dienstbode is van de straat naar den kelder gevlucht en werd daar bewuste loos gevonden. LEIDEN. Zondagnacht omstreeks half één wilde aluier een tiental personen toegelaten worden tot een café in de Agnietenstraat, maar men wilde hen niet toelaten, waarop het tiental zijn woede koelde door de deur te rammeien. Om hun schrik aan te jagen, heeft van W. door een spleet iu de deur een revolver afgeschoten en den 26-jarigen sohipper A. van Gemert te Leiden iu de hartstreek getroffen. Binnengebracht in een nabij gelegen school, die als kazerne in gebruik is, gaf deze weldra deu geest. De dader is nog denzelfden nacht gearresteerd. DINTELOORD, 31 Jan. Vrijdagavond j.l. trad voor het departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen op de heer E. C. J. Kuiper van 's-Gravenliage, met het ouder werp: Ondervindingen van het Oorlog8terreiu met lichtbeelden. De zaal wae goed gevuld, terwyl genoemde hoer zich op een uitstekende wyze van zijn taak heeft gekweten. Uit Stad en Provincie. Lezing T.n JUr. inr. D. 0. Engelen. ZIERIKZEE, 1 Febr. Vr.J^gavond trad te deier stede in „Hotel Juliana voor de vereenigiug „Algemeene Ont wikkeling" a's spreker op jlir. inr. D. Engelen, President der Ariondisscuifii s- Rechtbauk te Zutphen. De vooraitter, mr. H. PoWhet, hei tie deu spreker in hartelijke bewoordingen welkom, betuigde hem zijn dank, dat h j in dit jaargetijde de verre reis van Zutphen naar Zierikzee ondernomen had, teneinde in dezen kring een spreek beurt te vervullen, en gaf na met groote ingenomenheid vau de talrijke opkomst van het publiek ge- weagd te hebben, dezen het woord. Spreker zal oeuige mededoehngen doen omtrent de behandeling van jeug dige misdadigers in Amerika. Hij zilt was in Amerika geweest. Aanleiding tot die reis is geweest het penitentiair congres, dat vier jaren geleden te Washington gehouden is geworden, en waarheen de regeering als gedelegeerden hem, professor Simon van der Aa en professor Van Hamel had afgevaardigd. Aan het bealuit om een congres van gelijken aard in Europa, naar wij meeueu, in Londen te houden, kon teugevo ge van den huidigen internationalen oorlog geen gevolg worden gegeven. In verband met zijn onderwerp stelde spreker in het licht, dat ra de laatste 95 jaren op het gebied van het strafrecht een algeheele omkeer tot stand is ge- kómen Trad vóór dien tijd alleen op den voorgrond het gepleegd delict, en gold daarbij de zuivere vergeldings theorie, nu houdt men zich meer bezig met den delinquent zeiven, dien men omdat hij de rechtsorde gestoord heeft, voor een poos uit de samenleving ver wijdert, en poogt te verbeteren. Vroeger was het misdrijf de hoofdzaak. En in de strafwet vond de rechter voor 't plegen van 't delict de straf toegemeten. In dut systeem is langzamerhand verandering gekomen in de allereerste plaats door het stelsel van verzachtende omstandigheden, waar door aan den rechter de bevoegdheid werd gegeven op den delinquent zach tere straffen toe te passen dan m de wet stonden voorgeschreven. Daarom is men er toe gekomen te onderzoeken, hoe een persoon tot een slechte daad kwam, iets, waaraan voorheen 111 het geheel niet gedacht werd, en waardoor een groote omwenteling op het gebied van de Btrafwet en de straftoepassing te weeg werd gebracht. Men bemoeide zich nu meer met den mensch zelven, die de rechtsorde geschonden had. In die richting, die het moderne strafrecht genoemd wordt, bewogen zich drie verschillende vereouigingen. Na nog over de Itahaan- sche school, waarvan de grondslag door Lombroso gelegd was, gesproken te hebben, weidde spreker uit over de reis, die hij nu vier jaar geleden naar Was hington ondernomen heeft tot deelneming aan het penitentiair congres over de 'Tó^ógekuustelden vorm deelde hij aan de hand van welgeslaagde lichtbeelden tal van interessante bizonderheden over die reis mede. Na de pauze vernamen wij veel wetens- waardigs over de moderne behandeling der misdadigers in de Nieuwe Wereld een behandeling, die niet het mmst wa logia en het dagehjksoh menu betreft hemelsbreed verschilt van die m de meeste staten van Europa. Uit de lichtbeelden die daarbij ver toond weiden, kon men de prachtge- bonwen zien, die inzonderheid voor de reformatorische opvoedingsgestichten dienden, waar de jeugdige delinquenten met de groote republiek tot voorbeeld een staat iu den staat vormen, en door militaire oefeningen aan stiptheid en gehoorzaamheid gewend worden. Zijn lezing, of juister zijn causerie werd door liet met groote aandacht luisterend publiek levendig toegejuicht. De voorzitter dankte spreker voor den leerzamen en genoegelijken avond. Antl-Oorlograad. Dank zij het initiatief van de afdceling Zierikzee van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap zal. wanneer niets iii den weg komt, op Zaterdagavond, den 27 Februari, mr. dr. S. J. M. van Genus, advokaat-generaal hij 't Gerechts hot' Ie 's-Hertogenbosch, in het „Huis var. Nassau" over den Anti-Oorlog Raad een spreekbeurt vervullen. Theaterscbfp Alhambra Flottante. liet heeft altijd iels eigenaardigs om in een schillerend verlichte boot, voorzien van moderne zitplaatsen ep allerlei ge makken, een bioscoop-voorstel ling bij te wonen. Door nieuwsgierigheid gedreven en ook uit beleefdheid jegens tien, die ons een liitnóodiging hadden doen toe komen, waren wij Zaterdagavond ook eens een kijkje gaan nemen. En wij zijn in hetgeen wij te aanschouwen en te hooren kregen want ook voor muziek was behoorlijk zorg gedragen niet teleurgesteld geworden. Wij hebben in het algemeen genoten. Alleen vonden wij liet dien avond koud, wat jammer was, want dit deed afbreuk aan liet genoegen dal wij smaakten. De kinder-voorstelling, die Zondag namiddag en ook de avond-voorstelling, die om acht uur begon, was zóó druk bezocht, dal velen teleurgesteld huis waarts moesten keeren, omdat zij geen plaats konden machtig worden. NOORDGOUWE. In de 19 regendagen, die de maand Januari telde, is volgens den alhier geplaatsten regenmeter 104,3 m.M. regen gevallen. BROUWERSHAVEN, 29 Jan. De afdeeling Brouwershaven van de ver- eeniging „Vacantiekolonies" alhier, hield hedenavond haar jaarlijksche vergadering: in het hotel Kloet. De heer W. H' Ittmann als voorzitter opende do vergadering, die zeer schaars bezocht was. Medegedeeld werd onder meer de resultaten van de uitgezondene twee kinderen in het vorig jaar, en bleek daaruit, dat deze na hun verblyf van vier weken in het „Rivierhuis" te De Steeg, in gewicht waren toegenomen en werd besloten ook wedorora dit jaar 2 kinderen daarheen te zenden, waarvan de keuze aan het bestuur werd over gelaten. De aftredende bestuursleden, de heeren W. H. Ittmann en J. v. d. Velde Lz., werden na stemming herkozen, evenals de aftredende voorzitter, de heer Ittmann voornoemd. DREISCHOR. Vrydag- en Zaterdag avond gaf de rederijkerskamer „Kunst na den Arbeid" alhier een uitvoering. Naar een vorig jaar gerekend was de zaal niet zoo ruim bezet. Gegeven werden een dramatische schets in ééo bedrijfLevensdwang, een tooneelspel in 2 bedryven: Jarvis, de eerlyke man en een blyspel in een bedryfEen knap stel. De drie stukken werden vlot gespeeld en werden van de zyde van het publiek met applaus beloond. SLROOSKERKE, 29 Jan. Woensdag en rijdagavoud gaf „Zang Veredelt" 'n uilvoering in de zaal van den heer Boot, onder leiding van den heer Barentsen. Met rijk voorziene programma, be halve de zangnummers bevattende een paar tooneelslukjes, enkele voordrach- len en cenige vioolstukjes, werd op ver dienstelijke wijze afgewerkt, getuige het langdurig applaus na elk slukje van het talrijk opgekomen publiek. Dc zangnum mers bleken onder leiding van den heer BarentscQ flink Ie zijn ingestudeerd, als ook de tooneelslukjes en voordrachten, waarvan de leiding berust hij den heer \an der Have. Met geheel, besloten met een opgewekt bal, kan voorzeker goed geslaagd heelen, en roepén wij „Zang Veredelt" een tot weerziens toe, daar. naar wij vernemen, genoemde zangver- éeniging nog een uitvoering zal geven len bate van een ol' ander liefdadig doel, wat wij zeer zeker op prijs zullen stellen. COLIJNSPLAAT, 31 Jan. De jacht opziener Hubregtse alhier had dezer dagen in den Nieuw Noord-Bevelandpol- der het zeldzame buitenkansje in één schot twee jonge vischotters tc schieten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1