ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 29 Januari 1915. TWEEDE BLAD. (Z ierikzeesche C o u r a «1 t). ABONNEMENT. Prgs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Aftonderlgke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 71ste 1AAR6AN6, Hg. 9653. Directeur! A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRAMKEL. ADVERTENTIE IV. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. Aanbestedingen, Verknopingen, enz. SCHERPENISSE. By de heden ge houden aanbesteding van kunstmest stoffen, ten behoeve van de vereeniging „Vooruitgang zy ons Streven", was de laagste inschrijver voor chilisalpeter gemalen de heer K. M. Schippers van tud-Vossemeer, voor f 15,58 per 100 kilo. Landbouw en Veeteelt. SCHERPENISSE. By de gehouden vergadering van de vereeniging „Draagt elkanders lasten" werd rekening en verantwoording gedaan door den penning meester en uitgebracht het jaarverslag. Hieruit bleek dat in 1914 11 nieuwe leden waren toegetreden. Aan contributie werd ontvangen f 296 en rente f 47,50. 20 varkens werden vergoed aan de «igenaars tot een bedrag van f 486,20, 7 varkens werden nog verkocht voor f 153,20, zoodat de vereeniging moest uitkeeren f 333. Er is totaal ontvangen f 706,46 en uitgegeven f 648,99, alzoo aan kasgeld f 57,47. Het voorstel van het bestuur, om een retributie te doen volgens art. 42 van het reglement, om aan elk lid 25 pCt. van zyn betaalde contributie terug te betalen, werd met 51 voor en 4 tegen aangenomen. By acclamatie werden de drie aftre dende bestuursleden herkozen. In de plaats van den heer J. van de Velde werd thans penningmeester de heer D. A. Hartog tegen een vergoeding van f 20. Verder stelde de voorzitter voor, den oud-penningmeester voor zyn 10 jaar lange penningmeesterschap een surprise als aandenken en bewys van waardeering te schenker, wat algemeen werd goed gevonden. Het bedrag werd overgelaten aan het bestuur. Na gehouden rondvraag bleek niemand iets meer te vragen te hebben. KORTGENE. Maandag 25 Januari j.l. vergaderde in de zaal van den lieer .T. G. Luijendijk alhier de Onderlinge Veeverzekering-Mij. „Noord-Beveland onder presidium van den heer Joh. van Maldegem alhier. Uil het verslag van den administra teur bleek, dat iu hel afgcloopen jaar werd betaald voor 70 stuks paarden f 12.665, en voor wat de afdeeling „Melk veen-verzekering betreft slechts f 225. De afdeeling „Melkvee"-verzekering is dan ook nog maar in den loop van 1914 in werking getreden en bijgevolg van kleinen omvang. De rekening van de afdeeling Paarden sloot in ontvangst en uitgaaf op f 15.537,655, met een goed slot van f 1725,495, en de afdeeling Melkvee op f 373,20, met 'n goed slot van f 85,56*. Dc reserve-kassen sluiten respectievelijk op f 2901,04* en f 181,74. De heer Van Maldegem werd als be stuurslid (voorzitter) herkozen, terwijl in twee vacaturen werd voorzien door de benoeming van de lieeren J. M. Bom en J. A. Gaanderse, beiden' le Wissen- kerkc. Als taxateur werd herbenoemd <lcn heer J. A. van Mee te Wissenkerke. Overigens bleef alles onveranderd, waar uit men mag aannemen, dat de maat schappij tot volle tevredenheid harer leden werkt. RECHTZAKEN. MAASTRICHT. Onder belangstelling van een talryk publiek moest WoecsJag 1.1. terechtstaan voor de rechtbank alhier de glasblazer J. W., 19 jaar oud, wien bij dagvaarding was ten laste gelegd op Vrijdag 29 October van het vorige jaar, onder Limmel, na vooraf kalm beraamd plan Louise Halmans opzettelijk van het leven te hebben beroofd, door haar moedwillig en met groote kracht met een broodmes twee steken toe te brengen, een daarvan in den arm, de andere in de hartstreek, dringende door den voor- en achterwand van de rechterkamor van het hart en door het hartezakje, tengevolge van welke laatste verwonding het meisje, mede ten gevolge van het vele bloed verlies j spoedig ia overleden, althans, dat hij gewelddadig Louise Halmans met een mes heeft geslagen, waardoor ze een wonde kreeg in een arm en oen in de borst, tengevolge van welke laatste verwonding het meisje spoedig is over leden. Doktoren, maréchaussées en diverse getuigen, die of by het drama waren tegenwoordig geweest, of tegen wie beklaagde zich had geuit, betrekkelijk den door hem te plegen moord, werden gehoord. Uit wraak, wyl de fabrieks arbeidster de verkeering bad afgebroken, heeft hij het meisje om het leven gebracht. Tegen den beklaagde werd levenslange gevangenisstraf gevorderd. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht K. W. A. baron Van P., te Roosendaal (Gelderland), ter zake dat hy op 21 November j.l. de Rijks veldwachters J. Akkerman ep P. Lanting heeft bedreigd met den dood, althans met zwaar lichamelyk letsel, door onder het uiten der woorden „Donder op", een met scherp geladen geweer aan te leggen op genoemde personen, die 125 M. van hem verwijderd waren en even later nog eens die dreigende woorden te herhalen en werkelyk te schieten, waardoor die personen door de hagel korrels werden geraakt. Beklaagde bevond zich op den be- wusten dag met zijn broer en eenige dryvers in een hun toebehoorend jacht veld in de Geitenkamp. Hy zag toen de beide Rijksveldwachters, de in burgerkleeding waren, in zyn jachtveld staan. Denkende, dat het stoopers waren, heeft hy toen de genoemde handeling gepleegd. Beklaagde bekent geschoten te hebben. Ter zake b- dreiging met den dood eischte het O. M. veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. De Has sche rechtbank heeft Donderdag mr. C. P. van Rossem, letter kundige te Rotterdam, vrijgesproken van het hem ten eerste te laste gelegde feit (het in gevaar brengen van de onzijdig heid van den Staat) en hem wegens beleediging van den Duitschen keizer, veroordeeld tot f 300 boete of 60 dagen hechtenis. Vergadering van den gemeenteraad van Tholen, op Donderdag 28 Jan. des nam. te 2 ure. Tegenwoordig 9 leden, twee vacatures. De voorzitter, de lieer J. W. Wagtlio, opent de vergadering en wenscht de leden loe, dat zij, hier allen aanwezig in deze eerste vergadering, ook weer dit jaar eendrachtig mogen samenwerken tot verderen bloei der gemeente Tholen. De ter visie gelegen notulen werden daarop onveranderd goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aangeno men: eenige missives van Gedep. Stalen, een dankbetuiging van J. G. Vreeswijk voor zijn benoeming tot lid der commis sie tot wering van schoolverzuim, en een van de gemeente-bode voor de ge noten gratificatie. Aan de orde is een verzoekschrift van M. C. van Keulen, waarin deze vraagt om ontheffing van het le kwar taal havengeld. Adressant grondt zijn verzoek op het feit, dat gedurende de mobilisatie een schipper van Tholen, die hier zelfs niet gedomicileerd was, zonder havengeld geruimeu tijd in de haven heeft gelegen. Dc voorzitter zegt, deze zaak met Burgem. en Weth. besproken te hebben, doch déze weten daarvan niets af. Wat Burgem. en Weth. nu voorstellen is, dat zij geen termen aanwezig achten om dit verzoek le kunnen steunen, zullende bij inwilliging een gevaarlijk precedent ge schapen worden. De heer* Wagemaker vindt dit een vreemd geval. Indien destijds Burgem. en Weth. er over beslist hebben, waar om moet dan nu de zaak bij den Raad aanhangig gemaakt worden. De voorzitter licht dit kortelijk loe, en zegt, dat het hem voorkomt, dal deze zaak de aandacht van Burgem. en Weth. feitelijk is ontglipt tengevolge der con sternatie bij het begin der mobilisatie. De heer Moelker zegt, dat deze voor stelling hem juist voorkomt. Het is met weten en tocli misschien zonder weten van Burgem. en Weth., dat het is ge beurd. Hel zal zijn in de zenuwachtig heid der tijden en met geen bepaald doel om iemand te begunstigen. In stemming gebracht, wordt 't voor stel van Burgem. en iWeth. mei 8 stem- j men aangenomen. Tegen de heer .Wage- maker. Wordt gelezen een verzoekschrift van Joh Jansen Hz., om een stukje grond j in erfpacht te mogen ontvangen, gelegen I achter zijn woning. De voorzitter vraagt, *>f de leden kun- nen goedkeuren deze aangelegenheid te bespreken bij punt 8. De lieer Wagemaker zegt, dal het de gewoonte is, dat een dergelijk verzoek behandeld wordt in een volgende ver gadering. De leden kunnen zich dan le voren nog eens overtuigen hoe de toestand er is. De heer Van Yredenburgh zegt, dat hel liein voorkomt, dat de Raad op dit verzoek niet moet ingaan. Pas, tol twee maal loe, is deze aangelegenheid behan deld, en afgewezen. liet is beneden dc waardigheid van den Raad nu weer dit zelfde verzoek in behandeling te nemen. Spreker zou er voor zijn liet nu reeds te ketsen. De voorzitter verzoekt het bij punt 8 in behandeling te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Het onderzoek der geloofsbrieven van hel nieuw gekozen lid J. W. Wagtlio, wordt in handen gesteld der lieeren jhr. J. van Vredenburgh en J. D. Noske. Na eenige oogenblikken zich verwijderd le hebben, keert deze commissie terug en deelt bij monde van den heer Van Vre denburgh mede, dat dezelve in orde zijn. Daarop wordt met algemeene stemmen tot toelating besloten. Ter tafel komt een schrijven van den president-commissaris der Naaml. Ven nootschap „De Thoolsche Gasfabriek", waarin deze op een beslissing aandringt omtrent de hangende Uwestie. Op voorstel van jhr. Van Vreden burgh wordt besloten in besloten zitting deze kwestie te behandelen. Afschrijving wordt verleend van den Iloofdelijken Omslag .van de lieeren E. Bon en F. J. Hajer, wegens vertrek uit de gemeente in 1914. Daarop werden aangeboden de pri mitieve kohieren H. O. en Hondenbe lasting 1915. De voorzitter vraagt, of de leden weer aanvulling der commissie wenschen we gens overlijden van den heer J. Kegge. Op voorstel van den heer Wagtlio wordt besloten de commissie weder vol tallig te maken, doch hiermede te wach ten tot in dc vacature-Kegge zal zijn voorzien. Aan de orde komt de wijziging der algemeene politie-verordening. Nadat de secretaris eenige artikelen Leeft voorgelezen, zegt de heer Wage maker, dat hel hem onmogelijk is deze zoo goed te keuren. Hij acht het beter ze bij de leden te laten circuleeren. Dit voorstel, ondersteund door de heeren Quist en Wagtlio, wordt met algemeene Stemmen goedgekeurd. Hierop hebben achtereenvolgens acht stemmingen plaats als volgt: Voor 2 ambtenaren van den burger lijken stand. In deze vacatures worden gekozen de heer J. W. Wagtlio met 9 stemmen en jhr. Van Vredenburgh met 6 stemmen. Iu de vorming van pen stembureau de lieeren M. Christiaanse met 5 stem men en de heer J. M. Wagemaker met 6 stemmen, terwijl tot plaatsvervangend voorzitter gekozen wordt de heer A. Iiollestelle met 8 stemmen (1 blanco). Al de gekozenen nemen hunne be noeming in dank voor het in hen ge steld vertrouwen aan. Ook de verhoogde bezoldiging van het brandweerpersoneel wordt goedgekeurd. Aan de orde komt punt 8, luidende uilvoering van buitengewone werken in verband met de werkeloosheid. Op voorstel van jhr. Van Vreden burgh wordt besloten ook dit punt in be sloten vergadering le behandelen, even- a's het suppl. kohier van den II. O. en Hondenbelasting 1914. Bij de gehouden rondvraag vraagt de heer Wagemaker. of er goede controle gehouden wordt op het branden der lantaarns. Het is hem meermalen voor gekomen, dal hij des avonds op punten kwam, waar de lantaarns noodzakelijk noodig zijn, b.v. het Kerkplein, en dan branden overal de lichten, doch daar niet. Ilij zegt niet, dat Burgem. en Weth. in deze eenige blaam treft, daar 't best kan voorkomen, dal ze door den wind zijn uitgewaaid of door de straatjeygd uitgedraaid of hoe dan ook. Dc voorzitter zegt, dat hij den ge meente-veldwachter beslist opdracht ge geven heeft deze zaak goed te contro- leercu. Er is op de secretarie een lijst, waarop dc aanteekeningen vermeld staan van die lantaarns, welke hun lijd niet branden. Deze uren zullen van de wer kelijke uren worden afgetrokken. Toch, zegt de voorzitter, gaat het hier niet om. Er moet overal licht branden. Dat is de hoofdzaak, en dank zij uw mededec- ling zal ik hel toezicht er op nu nog laten verscherpen. De heer Van der Stel vraagt betere afbakening der gemeentegronden aan de Verbrande Vate. Het is daar gewoon weg een groote janboel. Men verhuurt aan elkander den grond der gemeente, en legt er pulp neer, en bouwt en breekt naar eigen goedvinden. Deze zaak is al oud, en is al onder den vorigen burge meester door mij le berde gebracht. Gaarne zag hij daarom nu zoo mogelijk orde gebracht in de chaos van verwar ring. De voorzitter zegt, dat hij het weet, dat deze zaak oud is, doch belooft een degelijk onderzoek der geopperde klacht. Hierop wordt de openbare zitting- ge sloten, en gaat zij over in een gesloten zitting. PREDIKBEURTEN. Zondag 31 Januari. Zierikzee. Qeref. Kerk.' 'sVoorm. tien are en 'savond8 zes ure, ds. Van Anken van Pernis. Woensdagavond zeven ure, ds. Sybesma (Bijbel lezing). Woensdagavond half zeven ure te Capelle, ds. Taal van Bruinisse. Donderdagavond zeven ure te Schuddebeurs, da. Sybesma. Chr. Geref. Kerk. 'a Voorm. half tien ure, 'a nam. twee ure en 'a avonds zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'a avonda zes ure, Leeskerk. Maandagavond half zeven ure, da. Boone van St.-Filipsland. Evangelisatie (tydelyk Luthersche Kerk). Zondagavond half zeven ure, ds. Adriani van Serooskerke. Evangelisatie Jeruël. 'sVoorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Blankert (Doopsbediening). Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Adriani. Bargh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Vau Maanen. Renesae. Herv. Kerk. 'e Nam. twee ure, Geen dienst. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japchen van Haamstede. Haamstede. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Japchen (Doopsbediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Brouwer. Woensdag 3 Febr. 's Avonds zeven ure, ds. Brouwer (Bijbellezing). Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zeven ure, ds. Boone van St.-Filipsland. Eiberzee. Herv. Kerk. 'a Voorm. half tien ure, ds. Straatsma. Geref. Kerk. 'a Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 'a Voorm. tien ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'a nam. twee ure, ds. Meijer. Zocuemalre. Herv. Kerk. 's Voorm half tien ure, ds. De Leur (Doopsbediening). Protestantenbond, 's Avonds zeven ure, ds. De Jongh van Zierikzee, in de openbare school. Geref.Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure, ds. Hoek. Noordgoowe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert van Kerkwerve. Drelschor. Herv. Kerk. 'a Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend. Ooworkerk. Herv. Kerk. 'a Voorm. half tien ure, de heer Petri, Candidaat te Haarlem en 's avonds zes ure, dr. Weeda van Oosterland. Nieawerkerk. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Sybesma van Zierikzee. Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonda half zes ure, Leeskerk. Maandag 1 Febr. 's Avonds half zeven ure, ds. Kersten uit Ierseke. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Weeda en's avonds zes ure, Geen dienst. I Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Staal. Slrjansland. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure i en 's avonds half zeven ure, ds. Peter (Doops- bediening). Bralnlsse. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure 1 en 'a nam. twee ure, da. Waardenbnrg (Doops- bediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'a avonda vijf ure, ds. Taal. Geref. Gemeente, 'a Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds vyf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 'a Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf ure, Leeskerk. Evangelisatie. 'sVoorm. half tien nre en'snam. twee ure, Gewone dienst. St.-Filipsland en Tholen. St.-Flllpsland. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure ds. Loran. II1/»127» ure» Zondagsschool. Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee nre en 's avonda vijf ure, Leeskerk. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Broekers en 's nam. twee ure, ds. Enkelaar. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lan ting; 'snam. twee ure, Leeskerk en 's avonds zes nre, ds. Lanting. Geref. Gemeente. 'aVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure, de heer Overduin van Ierseke. St.-Maartenadtyk. Herv. Kerk. 'b Voorm. half tien ure, Leeskerk en 's nam. twee ure, da. Broekers. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonda half zes ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'a nam. twee ure. de heer De Graaff; 'a avonds zes are, Leeskerk. Oad-Vossemeer. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure, ds. Van Asch. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien nre, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Scherpenlsse. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, ds. Steenbeek (Bed. H. Avondmaal) en 's nam. twee ure, idem (Dankzegging). Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavonisse. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure eu 's avonda zes ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zor ure, Leeskerk. Donderdag 4 en Vrydag 5 Febr. 's Avonds zes ure, da. v. d. Hegden. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. De Bres (Collecte Ziekenfonds). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf are, Leeskerk. Ingezonden Stukken. St.-Ma.abtendi.jk, Januari 1915. Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen lazen wij in uw blad, dat hier was ontvreemd een fietslantaarn, later weer dat ajuin te velde was weggenomen. We moeten het prijzen hier in de politie, dat zy vaak mede- deelingen doet aan uw correspondent van dief stallen alhier gepleegd, en ook. dat zy tracht de daders op te sporen. Dit wekt afschrik voor toekomstige daders. En toch zouden wy in dit alleen geen reden tot schryven in uw blad vinden, ware het niet dat er ook wel eens een enkele maal iets voorviel, wat de politie wel licht van te geringe beduidenis acht om er de aandacht van uw correspondent op te vestigen. En zoo iets deed zich dezer dagen inderdaad voor. In het drukste gedeelte van 't dorp, en wij mogen gerust zeggen in de by winteravond meest onveilige straat voor de bewoners en de passeerenden, was een menach gestorven. Naar 's lands gewoonte hier was naast de buitendeur een bos stroo neergelegd. En toen des avonds wat laat menschen de woning, waarin de doode lag, voorbygingen stond de schoof overeind. Zy werd door de voorbijgangers weer in orde gelegd. Des anderen morgens evenwel ontdekte men, dat onder den bos stroo enkele half afge brande lucifers zich bevonden. Blykbaar had men getracht het stroo in brand te steken, maar wegens de vochtigheid was dat niet gelukt. Wy vernamen dat de politie met de zaak in kennis is gesteld en dat zy naar de daders zoekt. Hieraan zouden wy willen vastknoopen den wensch, dat de gemeente-politie tegen een billijke verhooging zyner jaarwedde, opgedragen werd des avonds in den winter geregeld eiken avond eenige uren in het dorp rond te loopen en te trachten het zoover te brengen dat rustige burgers ongemoeid door het dorp kunnen gaan. De verwildering der opgeschoten jongens kon misschien wat beteugeld worden, als de politie verordening streng gehandhaafd iverd. Misschien was het zoover te brengendat in diezelfde straatna die groote oneerbiedigheid jegens een gestorven mensch gepleegd, de be woners des avonds niet voortdurend werden opgeschrikt door het openrukken hunner deu ren, het schreeuwen en tieren, en lest niet het minst, door het uitbraken van de liederlykste taal tegen vrouwen en meisjes van enkele bal- dadigen, die vrij als zij zich weten, steeds driester optreden. Werkelijk, mynheer de Redac teur, het doet ons goed telkens als wy lezen, dat de politie zoekt naar de daders, maar 't zou ons o zoo goed doen als we eens mochten lezen, dat de kom der gemeente St.-Maartensdyk vry kon bewandeld worden, zonder lastig gevallen te worden door allerlei gespuis, dat zich aan de grofste uitspattingen schuldig maakt. geachte Redacteur, by voorbaat dankende voor de verleende plaatsruimte, bljjf ik Uw dienstw. Z. MARKTBERICHTEN. I J ZIERIKZEE, 28 Jan. Bij een ruimen I aanvoer was ook een flinke vraag en j ruimde alles vlug volgens noteering op. Tarwe I' 15,50 a f 17; chevaliergerst I" 14 a f 11,75; wintergerst 1' 13,50 f 14$

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5