D. Is dagelijks consult, C. van deo Berge, HAARKLEURSEL. &f| Hengst 0DIJSE en GERFAUT IV. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. C. J. V. „Samuel". Eau de Paris, G. BLOM-SENS. P. D. DE VOS, BERGEN-OP-ZOOM, behalve Dinsdag. Kolenbond „Ons Belang" Voor de a.s. te THOLEN, op Zaterdag 6 Februari a.s., wordt met den meesten aandrang aanbevolen, de Heer Aan de kiezers van Tholen. Van den Berge „Haanistede's Zangkoor". UITVOERING op Dinsdag 2 Februari 1915, GROOTE REPETITIE. P. HANSE, Noordwelle. NIEUW-VOSMEER Bij Kon. besluit is B. A. van der Wielen, thans secre taris, benoemd tot burgemeester dezer gemeente. OUD-VOSSEMEER. Alhier is op ini tiatief van den plaatsvervangend burge meester een commissie van jonge dames gevormd tot het verkoopen van loten voor de Steuntentoonstelling, welke te 's-Gravenhage ten bate van het Natio naal Steuncomité 1914 wordt gehouden. Het reeds sedert maanden be staande Damescomité, dat geld inzamelde voor de soldaten te velde, en reeds in dit opzicht veel heeft gedaan, heeft dezer dagen besloten een bedrag van f 35 in te zenden voor hulp in de voor ziening van stroozakken voor de soldaten aan de grenzen. Er. wordt in de gemeente gewerkt met een lijst om een genoegzaam getal leden te krijgen voor een vereeniging, welke 'n lijkkoets zou beschikbaar stel len bij begrafenissen. Om de aanschaf- fingskosten te verkrijgen worden tevens rentelooze voorschotten gevraagd. Men deelt ons mede, dat groote kans bestaat, dat werkelijk een én ander tot stand zal komen. Er wordt op de algemeene sa menwerking gerekend. iWISSEKERKE, 27 Jan. In de verga dering van ingelanden van den Thoorn- polder werd .Woensdag j.l. tot ontv.- griffier benoemd de heer Th. Wolse alhier, met 4 stemmen. Op den heer N'. D. v. d. Heijde waren 3 stemmen uitgebracht. Tegen deze benoeming werd het bezwaar ingebracht, dat aan de stemming werd deelgenomen door een gemachtigde uit de tweede hand, wat men in strijd achtte met de bestaande regelen. MIDDELBURG. De heer P. Dumon Tak, thans wethouder, is benoemd tot burgemeester dezer gemeente. HULST. Nu met het smokkelen van vee naar België geen cent te verdienen is, smokkelt men er „menschen" heen. Wilt ge, niettegenstaande de scherpe sluiting cloor de Duitschers, over de grenzen, dan kunt ge des nachts er over gesmokkeld worden door een gerouti- neerden smokkelaar, die alle binnen paden en binnenpaadjes kent, en u voor den civielen prijs van 5 francs een rijksdaalder over de schreef brengt, zonder dat ge door grenswachters wordt lastig gevallen. Één dezer nachten wist zoo n gerou tineerde 3 personen over te loodsen, en verdiende dus 15 francs (f 7,50). Landbouw en Veeteelt. STAVENISSE. Aan het jaarverslag van den boekhouder der coöp. Stoom- Roomboterfabriek, „De Koe" alhier, ontleenen wij het volgende In 1914 is geleverd 464.272 L. melk, waaruit is geproduceerd 14.752J KG. boter, dus voor 1 K.G. boter had men noodig bijna 27£ L. melk. Die 14.702$ k.G. heeft opgebracht f 22 950,10, dus was de gemiddelde prijs t 1,55} per K.G. Aan de leden werd uitbetaald f 19.078,85, dus per 100 L. melk f 4,71, plus 80 pCt. taptemelk en het afhalen der melk. Aan particulieren werd verkocht 27.339 L. karnemelk en aan de aandeelhouders 22.655 L. Verzonden werden er 1319 postpakketten boter. ST.-ANNALAND, 28 Jan. De vereeni ging „Landbouwbelang" hield Woens dagnamiddag te 2 ure een buitengewone vergadering, ten huize van den heer J. W. van Luijk. De voorzitter, de heer B. Kodde, opende de vergadering, die belegd was voor den aankoop van Chili-salpeter, en schetste daarbij de vele moeilijkheden, waarmee dit jaar de vereeniging en voor namelijk het bestuur te kampen heeft. Reeds tweemaal hebben de leden de bc- noodigde hoeveelheid opgegeven, om die door tusschenkomst van de regeering te betrekken; beide keeren zijn ze te leurgesteld. Er wordt nu besloten om (er verkrij ging van de benoodigde Chili-salpeter weer maar den gewonen weg te volgen. ■Vermoedelijk zal de prijs er van f 15,50 per 100 K.G. bedragen. De ammoniak-superphosphaat, die bij de aanbesteding van 14 Januari voor f 9 niet gegund was, wordt nu voor f 9,15 per 100 K.G. gegund aan den heer C. Theunisse, waarmede de meeste leden genoegen nemen. Door het bestuur wordt nog besloten, dat de leden den lsten Februari bij den waarnenienden secretaris, den heer I. Overbeeke, zullen opgeven hoeveel ko- persulphaat zij verlangen. Na bespreking van nog enkele zaken wordt de vergadering onder dankzegging voor de trouwe opkomst en de goede orde door den voorzitter gesloten. ONDER WIJ8. COLIJNSPLAAT, 27 Jan. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzer aan de openbare school alhier hebben zich twee sollicitanten aangemeld. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Gera. Op het viertal te Sluipwijk (by Gouda) komen voor: Dr. J. J. van Baarzel te Hei- en Boeicop, W. A. M. Kalkman, cand. te Harmeien, ds. J. E. Klomp te Poortvliet en ds. J. Ronge te Hoogblok- land. Eerste Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek van de wetsontwerpen «omtrent het langer in dienst houden van ingelijfden bij militie en landweer bleken de leden zich met het ontwerp volkomen te kunnen ver eenigen, daar zij vertrouwen op de toezeggingen door den Minister in dc Tweede Kamer gedaan. Een lid betreurde, dat de Minister van Oorlog geen verdere mededeelingen had gedaan. Een geschenk geweigerd. Toen de N. V. W. J. Stokvis' Konink lijke fabriek van metaalwaren op 1 Januari j.l. haar 50-jarig jubileum vierde, schonken de directeuren aan het personeel een bedrag van f 10.000, met de bedoeling dat hiervan een fonds zou worden gevormd, waarvan de rente zal gebezigd worden, om diegenen, die bij de gemeente-spaarbank een spaarbank boekje hehben, 5 pCt. rente te ver zekert n. Uit dit fonds zou dan dus 2 pCt. worden gegeven boven de 3 pCt. die de spaarbank betaalt. In een thans gehouden vergadering van het personeel is besloten aan de directie mede te deelen, dat het personeel gaarne de nuttige strekking van een spaarfonds erkent, doch van oordeel is, dat de overgroot© meerderheid van genoemd personeel niet bij machte is te sparen, en dat zij derhalve tot haar groot leedwezen het fonds als spaarfonds niet kan aanvaarden. Ruim een mlllioen Belgen afwezig. De Brnsselsche standaardmaat zoek. Een bizonderc correspondent van Dc Tijd te Brussel seint: Het onderzoek naar liet aantal uitge wekenen uit België heeft uitgewezen, dal de vijandelijke inval meer dan 'n milli- ocn Belgen hun grondgebied beeft doen ontruimen. Onze standaardmaat is weg. Een ver lies van fr. 20.000. Men weet, dat te Brussel een standaard werd bewaard van de normaal, wetenschappelijk vast gestelde lengte en gewichtinaténDie standaard was opgeborgen hij de ar chieven van den senaat in 'n brandkast. Drie personen hadden een sleutel. De standaard zelf ligt in een doos, mede met een geheim slot gesloten. Hij is van platina en heeft een waarde van circa fr. 20.000. Thans is die brandkast, naar Het Vlaamsche Nieuws weel Ie ver tellen, opengebrand met oxygeengas en de Belgische platina normaalmaat is ver dwenen. Een troost is het, dat er nog een normaalmaat is te Londen en een normaal te Parijs. Als een staaltje, dat de kooplui en handelaars, die vleesch uitvoeren naaf Duitschland. vernuftig zijn, meldt men hel volgende: Er ging een lading varkens over Gro- nau Duitschland in, dat wil zeggen, ge slachte varkens, want levend mogen ze niet uitgevoerd worden. De varkens zijn voor verzending schoongemaakt en in twee helften gesneden en worden zoo met heele treinen verzonden naar onze oostelijke naburen. De kooiman, waarvan hier sprake is, een Duitscher, die hier te lande den noodigen voorraad had opgekocht, had de varkenshelften twee aan twee in een lichte omhulling van behangsellinnen verpakt, dat doorschijnend is en alzo» de twee helften van het varken, samen vormend één schoongemaakt varken, liet zien. De douane echter, in dezen lijd op haar hoede als nooit te voren, kreeg achterdocht en sneed één der zakken open. En nu bleek haar, dat de schoon gemaakte varkenshelften, mooi tegen el kaar verpakt, van binnen waren opge vuld met stukken gerookt spek, waar van de uitvoer verboden is. Men begrijpt, dat de zending in beslag nomen en proces-verbaal werd opge maakt. Sedert worden door de ambte naren alle verpakte verzendingen open gesneden en streng gecontroleerd. Maar duizend legen één, of de smokkelaars zullen er wel weer een nieuwe truc op vinden. TELEGRAMMEN. Kamer heeft de suppletoire bcgrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1911 (Buitengewone Onderstand aan de ge meente Nisse f 245 en Veere f 130) aan genomen. Eerste 'Kamer. Bij den aanvang der vergadering deelt de voorzitter mede, dat de Koningin den Minister van Bin nenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden, heeft benoemd lot Minister van Slaat. De voorzitter wenschlc den Mi nister daarmede geluk, en de aanwezige leden drukten den Minister de hand. De heer 't Ilool't sloot zich bij de gebrachte hulde aan, en bestreed ver volgens 't wetsontwerp, beoogende voor koming van verlies van het kiesrecht tengevolge van de tijdsomstandigheden. Spreker drong aan op intrekking en anders verwerping van het ontwerp. De heer Reekers sloot zich daarbij aan. Hij wilde de gemeenteraadsverkie zingen zien uitgesteld en rekende op politieke vrede ten aanzien vantusschen- tijdsche verkiezingen. Ook de heeren Haffmans en De Vos van Stcenwijk zullen op gelijke gronden als vorige sprekers tegen het ontwerp stemmen. De heer Polak sloot zich aan hij de hulde den Minister gebracht, en ver dedigde het wetsontwerp, dat ontkieze- ring voorkomt van meer dan dc vorige sprekers denken. De heer Ferf bestreed uitvoerig de geopperde grondwettelijke bezwaren en betoogde, dat T wetsontwerp wel dege lijk noodig is. De heer Drucker wees er op, dat schier geen ontwerf) van ecnige betee- kenis werd behandeld, of er waren leden met grondwettelijke bezwaren. De geest van de grondwet kan echter nooit ge wild hebben, dat de maatregelen als het onderhavige ontwerp beoogen, onmoge lijk zouden zijn. Spreker betoogt voorts nog de nood zakelijkheid van het ontwerp. Minister Cort van der Linden dankt voor de gelukwenschcn wegens de Ko ninklijke onderscheiding en treedt ver volgens in een uitvoerige wederlegging van dc beoogde grondwettelijke bezwa ren. Hij wijst er nog op, dat wie van het Steuncomité ondersteund wordt, het kiesrecht niet Verliest; wie van een in stelling van weldadigheid steun krijgt, daarentegen wel. Na repliek wordt het wetsontwerp tot afwijking van de Kieswet aangeno men met 25 tegen 16 stemmen, en z. h. s. werd aangenomen de wetsontwerpen tol hel bestendigen van den staat van beleg en hel langer in dienst houden van militie en landweer. Omtrent de kwestie van het Suez- kanaal is hij hel département van Bui- tenlandsche Zaken lot heden geen nader bericht ontvangen. Bij navraag aan het departement islgehleken, dal hel bericht omtrent het niet binnenvaren van het kanaal na des namiddags 12 uur, moet worden opgevat in dien zin, dat zulks voor iederen dag geldt. II. M. dc Koningin l>egnf zich heden namiddag met klein gevolg per auto naar Amsterdam, waar II. M. een bezoek brengt aan de Steun-Tentoon stelling van oudheden en schilderijen ten bate van hel Amsterdamsch Steun comité, gevestigd in het huis van jhr. Six. Na nog een bezoek gebracht te hehben aan het atelier van mevr. The- rèse van Duijl-Schwartz, keert H M. nog hedenavond naar de residentie terug. PARIJS, 29 Jan. Ten N.-O. van Son- nebeeke had een bombardement door de Duitschers, alsmede een levendig ge weervuur plaats. In Argonne bleef't van weerszijden hij een eenvoudige kanon- nade. fn den Elzas behielden wij het terrein, dat wij in den loop van den dag veroverd hadden, ondanks een hevige beschieting. Overat elders hcerscht rust. LONDEN, 29 Jan. Uit St.-Omcr wordt geseind: het doel van den grooten Duitschen aanval van lieden was de inneming van Belhune. Het plan van dén vijand was, de bondgenooten door een frontaanval in de richting van St.- Hubcrt te drijven, terwijl 2 regimenten een omtrekkende beweging over den weg van la Bassée naar Belhune zouden maken. Daar l plan echter aan de bond genooten bekend werd, werden de vijan delijke strijdkrachten aan 'n zeer moord dadig vuur van de Britsche en Fransche artillerie blootgesteld en leed de vijand daarbij verschrikkelijke verliezen. De Duilschers deden 5 aanvallen, die alle afgeslagen werden. ZIERIKZEE. Tjjd van Hoogwater en van Laagwater. Jan.—Febr. Maans- H.W. L.W. onderdoia. n. m. a. m. 27. W. 13 voorm. 11 47 5.21 nam. 5.51 28. 14 voorm. 028 6.22 nam. 0.53 6.47 29. V. 15 voorm. 1.23 7.13 nam. 145 7.29 30. 16 voorm. 2.13 7.56 9 5.01 v. nam. 2 35 8.06 31. Z. 1 voorm. nam. 2.58 3.21 8.37 8.42 1. 18 voorm. 3.37 9.12 nam. 4.04 9.20 2. 19 voorm. 4.13 9.47 nam. 4.39 9 54 3. 20 voorm. 4.46 10.20 nam. 5.12 10.2G Tijd van H.W. te Dordreoht 3.15 our later. m L.W. a 5.8 0 Burgerlijke Stand van Zlorlkzee. Geboren: 16 Jau. Ken dochter van K. F. H. Strubelt en F. H. Gasille. 17 zoon A. den Boer en F. J, Jongmans. 19 G. P. Verkaart en J. H. van Aken. 19 0. J. Lindkout en K. M. Bossclaar. 19 Ph. Theuns en. M. de Graafl'. 20 dochter L. Gillense en A. den Boer. 21 H. van der Wekken en W. de Vlieger. 21 zoon W. Joppe en Th. J, Gaanderst». 23 A. Berrevoets on G. Holtslag. 24 A. Kostor en W. Itin gelberg. Gehuwd: 20 Jan. A. van den Berg, 26 j., jui. en A. J. Schults, 20 j., jd. Ovorledeu: 15 Jan. C. van Oeveren, 78 jweduwe van H. Dalebout. 17 A. G. Juijn, 55 j., èehtgenoot van A. C. de Laffebor. 19 H. van Akkeren, 80 j., weduwe van B. S. Lokker. 27 G. de Braai, 76 j., echtgenoot van A. Bil. Als levenloos aangegeven: 29 Jan. Een zoon van J. Benevoets en J. Blankert. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bilt, naar wHHrnemiugen verrichtte den morgen van 29 Jan. 1915 Kootrale barometerstand 754,1 te Maastricht. Laagste 740,5 te Wisbii. Verwachting tot den wvond ran 30 Jan. matige, tydeljjk wellicht krachtige noordelijke tot rioordoostelyken wind, zwaarbewolkt, tydelyk wellicht opklarend, waarschynlyk nog sneeuwbuien, lichte vorst in het oosten, in hst westen om het vriespunt. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig lijden, onze geliefde Zoon aanstaande Echtgenoot, Broeder en Behuwd- broeder, LABAN ADRIAAN GELUK, in den ouderdom van 29 jaren en 5 maanden. St.-Ann aland, 28 Jan. 1915. Uit aller naam, C. GELUK. Heden overleed, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, ADRIANA DE JAGER, in den ouderdom van 80 jaar en 10 maanden. Brouwershaven, 28 Jan. 1915. J. v. d. VELDE. L. v. n. VELDEKorbun. A. KRIJGER. P. KRIJGER—v. r» Velde. V Ondergeteekende betuigen hunnen liarteltyken dank aan H.H. Officieren, Onderofficieren, Korporaals en Man schappen van 't Detachement Brouwers haven en Scharendijke. Brouwershaven, 27 Jan. 1915. C. KLAASSE. A. KLAASSE—Maalbpaard. V Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen op mijn 70en jaardag, betuig ik, ook namens myn Familie, myn hartolfyken dank. Burgh, Jan. 1915. H. J. ROMEIJN. Ondergeteekende betuigt haren harteltyken dank voor de betoonde belangstelling, op 25 dezer ondervonden. Wed. G. VAN DAMME—Jonker. Het innen der Donateursgelden begint volgende week. Herdenking 25-jarlg bestaan in besloten kriüg, alleen toegankelijk voor Militairen, 10 Februari a.s., in het „Te Huis voor Militairen", in openbare vergadering, toegankelyk voor Militairen en Begunstigers, 17 Febrnarl a.s., in de zaal van „Juliana", (zie daarvoor de UitnoodigiDgskaarten). verft blond, bruin of zwart. f 1.per flacon, franco n. ontr. postw. f 1,15. Harenplein 378, Zlerikzeo. Het BESTUUR van het Begrafenisfonds, onder de zin spreuk „TOT NUT VAN 'T ALGE MEEN" le Zierikzeegepft kennis dat thans definitief tot Boekhouder van het fonds is benoemd de Heer Havenplein, alhier. Het Bestuur voornoemd, J. A. LEG KM A AT, Voorzitter. C. J. BETHE, Secretaris. ST.-ANNALAND. Genoemde Vereeniging vraagt f 600, rente 3 procent, voor de oprichting van een pakhuis. Verdere inlichtingen te bekomen bij den Secre taris. Vele Kiezers. Ter vervulling van de vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het overlyden van den WelEd. Heer J. KEGGE, bevelen wjj ten zeerste aan den heer die op het gebied van den tuinbouw (wat voor de toekomst een enorme tak van bedryf is en wordt) veel presteert; een man, die beslist om zyn beginsel onpartijdig is; iemand, die het belang der gemeente en het groote belang der overbrugging van de Eendracht aU van zelf voorstaat, met het oog op de tuiübouwvereenigiDg, iets, wat toch voor Tholen van groot belang is bovendien is dan alles in onzen raad vertegenwoordigd, watTholen's welvaart op prjjs stelt, tuinbouw en industrie. Daarom, kiezers van Tholen, komt trouw ter stembus en stemt met ons den heer en ge draagt een steentje toe voor een peiler der Thoolsche brug en ge helpt dan alles, zoowel industrie, landbouw als tuinbouw, voor Tholen en zyne omgeving bevorderen. Vele kiezers van alle gezindten. in 't Hotel BOM te Haamstede. Aanvang 'a avonds 7J uur. Entrée f O,SO. Besproken plaateen 10 cent» hooger. Maandag I Februari Aanrang 7è nar. Entrée f 0,10. Kinderen beneden de 15 jaar worden hierop niet toegelaten. Militairen van 't detachement Haamstede en Burgh hebben vrijen toegang. Van af lieden beschikbaar de meermalen bekroonde Onder belesfde aanbeveling,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2